fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

TURKMENISTAN WYJAZD Aschabad - Derweze - KANION YANGYKALA
30.04.2022-
07.05.2022
15.05.2022-
22.05.2022
8
dni
CENA:
1650 USD + bilety lotnicze ok. 2400 PLN

TURKMENISTAN WYJAZD

ASCHABAD - DERWEZE - KANION YANGYKALA

Turkmenistan Wyjazd z Poza Trasą Adventure to wyjątkowa wyprawa po Azji Centralnej. Turkmenistan wciąż pozostaje jednym z najmniej znanych i najrzadziej odwiedzanych państw Azji Centralnej. Wjazd do Turkmenistanu wymaga dopełnienia wielu formalności i to prawdopodobnie jedna z przyczyn. A wybrać się tu naprawdę warto ponieważ podróż Turkmenistan to wyjazd w miejsca autentyczne i oddalone od typowo turystycznych szlaków. 

W trakcie podróży Turkmenistan Wyjazd Aszchabad - Derweze - Kanion Yangykala będziemy mieli okazję zwiedzić dość zadziwiającą stolicę kraju - Aszchabad, gdzie wciąż pobijane są kolejne rekordy w wykorzystaniu koloru białego w miejskiej przestrzeni. Obejrzymy tu pomniki oddające hołd głowie państwa, parki, place i wyjątkowo lubiane fontanny. Punktem specjalnym wyprawy przez Turkmenistan będzie wizyta na Pustyni Kara Kum w Derweze, gdzie zobaczymy Wrota Piekieł - gigantyczny krater, w którym od ponad czterdziestu lat stale płonie ogień. Krater dostrzeżemy już z odległości kilku kilometrów. Noc spędzimy w jurcie w okolicy Wrót Piekieł, bo właśnie nocą płonący krater jest wyjątkowo fotogeniczne. Będziemy również zwiedzać turkmeńską pustynię, gdzie obejrzymy niezwykle malowniczy Kanion Yangykala. Podczas wycieczki będziemy też pływać w podziemnym jeziorze, podziwiać starożytne ruiny i odwiedzać lokalne wioski i ich mieszkańców. Pamiętając, iż właśnie tędy przebiegała trasa Jedwabnego Szlaku poczujemy klimat orientu i prawdziwej przygody w Azji Centralnej. Turkmenistan Wyjazd Aszchabad - Derweze - Kanion Yangykala to zupełnie wyjątkowa podróż i unikalne, niezapomniane przeżycia.

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

TURKMENISTAN WYJAZD - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy lub Berlina do Aszchabadu. Początek wyprawy Turkmenistanu Wyjazd Poza Trasą.

Dzień 2. ASZCHABAD / NISA

Dziś rozpoczynamy zwiedzanie stolicy Turkmenistanu. Aszchabad otoczony jest przez pustynię Kara-Kum a od południa góry Kopet Dag. To osobliwe miasto jest jedną z najnowocześniejszych stolic w Centralnej Azji. Wybudowane zostało w dużym stopniu z marmuru i złota. Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta wszystko jest tu białe, łącznie z krawężnikami. Aszchabad trafił nawet do Księgi Rekordów Guinnessa ze względu na największą na świecie liczbę budynków z białego marmuru, a teraz bity jest kolejny rekord a mianowicie - największa i niespotykana nigdzie indziej na świecie liczba białych aut. 

TURKMENISTAN WYJAZD

Wycieczka po nowoczesnym centrum gdzie poznamy struktury architektoniczne miasta. Zwiedzimy Muzeum Narodowe, obejrzymy tu między innymi artefakty wydobyte przez archeologów w Nisie. Następnie wyjazd do kompleksu Nisa - gdzie znajdują się ruiny starożytnego miasta Partów. Nisa była ważnym ośrodkiem miejskim już na przełomie VI i V wieku p.n.e. a szczególny rozkwit miasta przypadał na okres między III w. p.n.e. a III n.e. Zachowały się tu pozostałości warownej cytadeli, fragmenty murów z basztami oraz resztki rezydencji oraz świątyni z kolumnowymi portykami  i skarbca. Budowle w Nisie wznoszono z cegły suszonej a kolumny z cegły palonej. Kompleks ruin w Nisie znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie w wiosce Kipchak zwiedzimy kompleks obejmujący największy meczet w Turkmenistanie i rodzinne mauzoleum pierwszego prezydenta czyli Saparmurata Nijazowa. Powrót do Aszchabadu. Czas wolny i odpoczynek. 

Dzień 3. ASZCHABAD / DERWEZE

Spacer po kolorowym bazarze, największym orientalnym targu w Azji Środkowej. Na straganach kupić można srebrną biżuterię, turkmeńskie dywany, pamiątki i wyroby tekstylne. Następnie wyjazd w kierunku krateru Derweze. W trakcie podróży zatrzymamy się przy kraterach błotnych i wodnych. Odwiedzimy też lokalną turkmeńską wioskę Erbent, gdzie poznać będziemy mogli codzienne życie jej mieszkańców. Po dotarciu do Derweze wycieczka po okolicy. W roku 1971 przewiercono płytko położone złoże gazu. W wyniku gwałtownego obniżenia ciśnienia, ziemia zapadła się, pozostawiając krater o głębokości około 30 i średnicy 70 metrów. Aby zapobiec uchodzeniu gazu do atmosfery, radzieccy inżynierowie podjęli decyzję o podpaleniu gazu. Sądzono, iż gaz szybko się wypali i ogień wkrótce zgaśnie, jednak ogień płonie on do dziś. Ogromny krater i nieustannie płonący w nim ogień to atrakcja turystyczna okolicy. Dzisiejszy wieczór i noc spędzimy nieopodal krateru Derweze, nocować będziemy w jurtach (koce, śpiwory dostępne są na miejscu). Kolację zjemy w tradycyjny turkmeński sposób - pod gwiaździstym niebiem. Amatorom fotografii polecamy nocne zdjęcia płonącego krateru.

TURKMENISTAN WYJAZD

Dzień 4. KUNYA - URGENCH / ASCHABAD

Po śniadaniu na łonie natury podróż w kierunku starożytnego miasta Kunya - Urgench. Kunya-Urgench to ruiny niegdyś jednego z największych miast na Jedwabnym Szlaku. Korzenie miasta sięgają V lub VI wieku - okresu panowania dynastii Achemenidów. W 1221 roku miasto zostało zniszczone przez Czyngis-chana. Odbudowane, uważano za najpiękniejsze miasto turkmeńskie. W XIV wieku miasto kolejny raz zostało zniszczone, tym razem przez Timura. Po tym wydarzeniu nigdy już nie powróciło do dawnej świetności. Kunya-Urgencz z powodu zniszczeń i braku dostępu do wody zostało opuszczone przez mieszkańców. Założyli oni Nowe Urgencz, położone na terenie dzisiejszego Uzbekistanu. Kunya-Urgencz stało porzucone i puste przed ponad 300 lat co paradoksalnie przyczyniło się do zachowania jego zabytków w niezmienionym kształcie. Opuszczone bajkowe ruiny na pustyni robią niesamowite wrażenie. Zabytki zachowane w  Kunya-Urgench pochodzą z okresu od XI do XV wieku. Obejrzymy starożytny meczet, bramy karawanseraju, fortyfikacje, mauzoleum Il Arslana (dziadka Mahometa) oraz unikatowy minaret Temura Kutługa o wysokości 62 m. Wszystkie budowle doskonale pokazują stosowane wówczas w Środkowej Azji rozwiązania architektoniczne – sposób konstrukcji i zdobienia budynków. Od 2005 roku ruiny miasta wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie wyjazd na lotnisko do Dashoguz, skąd wylecimy do Aszchabadu. W Aszchabadzie czas wolny na odpoczynek. 

TURKMENISTAN WYJAZD

Dzień 5. KANION YANGYKALA 

Wcześnie rano wylot z Aszchabad na północ kraju. Podróż i zwiedzanie Kanionu Yangykala, który znajduje się na bezkresnych stepach Pustyni Kara Kum. Kanion Yangykala to kilkadziesiąt kilometrów pomarańczowo-czerwono-białych formacji skalnych. Zostały one fantazyjnie wyrzeźbione przez morze, które znajdowało się na tym obszarze kilka milionów lat wcześniej. Pamiątką po morzu są również liczne skamieliny w postaci muszli i koralowców. W bliskim sąsiedztwie Yangykala znajduje się święte miejsce pielgrzymek dla Turkmenów - Mauzoleum Gozli Ata – sufickiego duchownego żyjącego na tym terenie na przełomie XII i XIII w. Spoczywa tu również jego żona. Nocleg w jurtach lub namiotach, skąd roztaczać będzie się wspaniały widok na okolicę. Kolacja pod gwiaździstym niebem. 

Dzień 6. JEZIORO KOW ATA / ASZCHABAD

Po wczesnym śniadaniu na łonie natury wyjazd w stronę Aszchabad. W trakcie podróży zatrzymamy się przy podziemnym Jeziorze Kow Ata, którego nazwa oznacza „ojciec jaskiń”. Wody jeziora zawierają liczne minerały i mają wiele właściwości leczniczych a średnia temperatura wody wynosi około 37 stopni Celsjusza. Chętni będą mogli skorzystać z kąpieli w jeziorze. Powrót do Aszchabadu. Czas wolny na odpoczynek. 

Turkmeni

Dzień 7. ASZCHABAD

Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami połączeń lotniczych. Wylot do Warszawy lub Berlina.

Dzień 8. 

Powrót do Polski. 

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 1650USD

+ bilety lotnicze ok. 2400 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Aszchabad - Warszawa / Berlin  ok. 2400 PLN  * Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach klasy 3* ze śniadaniem (brak wi-fi)
 • Noclegi w jurtach lub namiotach zgodnie z programem
 • Kolację i śniadanie w Derweze
 • Obiad, kolację i śniadanie w Kanionie Yangykala
 • Transport na całej trasie podróży zgodnie z programem
 • Bilety lotnicze Dashoguz - Aszchabad / Aszchabad - Turkmenbashy
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Usługi miejscowych przewodników
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (Muzeum Narodowe + Nisa + Kow Ata + Kunya-Urgench)
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN)
 • Koszty polisy od rezygnacji w przypadku sytuacji nadzwyczajnej (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów posiłków nie ujętych w opisie cena obejmuje
 • Napojów alkoholowych i napojów do posiłków
 • Zwyczajowych napiwków
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

TURKMENISTAN WYJAZD NA ZDJĘCIACH:

TURKMENISTAN WYJAZD - AZJA CENTRALNA

Turkmenistan Wyjazd Azja Centralna - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw:  Turkmenistan - Derweze Wrota Piekieł na Pustyni Kara Kum,   Turkmenistan - Jaki jest Aszchabad?,  Turkmenistan – Najbardziej zamknięty kraj świata?,   Turkmenbasza z Turkmenistanu – kim był?,   Turkmenistan - Ekscentryczny Turkmenbasza