fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

TURKMENISTAN – DARWAZE I KANION YANGYKALA
29.08.2020
-
05.09.2020
8
dni
CENA:
1650 USD + bilety lotnicze ok. 2400 PLN

TURKMENISTAN

Turkmenistan wciąż pozostaje jednym z mniej znanych i rzadziej odwiedzanych państw Azji Centralnej. Wjazd do Turkmenistanu wymaga dopełnienia wielu formalności i to prawdopodobnie jedna z przyczyn. A wybrać się tu naprawdę warto ponieważ jest to podróż w miejsca autentyczne i oddalone od typowo turystycznych szlaków. 

W trakcie podróży będziemy mieli okazję zwiedzić dość osobliwą stolicę kraju - Aszchabad, który bije kolejne rekordy w wykorzystaniu koloru białego w przestrzeni miejskiej. Obejrzymy tu liczne pomniki wielkości głowy państwa, parki, place i szczególnie lubiane fontanny. Punktem kulminacyjnym wyprawy po Turkmenistanie będzie wizyta w Derweze na pustyni Kara Kum. Zobaczymy tu „Wrota Piekieł” - gigantyczny krater, w którym od ponad czterdziestu lat płonie ogień. Krater widoczny jest z odległości kilku kilometrów. Noc spędzimy w jurcie w okolicy „Wrót Piekieł”, bo właśnie wtedy jest to miejsce „diabelsko”  fotogeniczne. Będziemy również zwiedzać pustynię i niezwykle malowniczy Kanion Yangykala, pływać w podziemnym jeziorze, podziwiać starożytne ruiny i odwiedzać lokalne wioski. Pamiętając, iż właśnie tędy przebiegała trasa Jedwabnego Szlaku poczujemy klimat orientu i prawdziwej przygody gdzieś na końcu świata. Wyprawa do Turkmenistanu to unikalne i niezapomniane przeżycie. Zapraszamy!

Autorem programu jest Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PROGRAM WYPRAWY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy lub Berlina. 

Dzień 2. ASZCHABAD

Dziś rozpoczynamy zwiedzanie stolicy Turkmenistanu. Aszchabad otoczony jest przez pustynię Kara-Kum a od południa góry Kopet Dag. To osobliwe miasto jest jedną z najnowocześniejszych stolic w Centralnej Azji. Wybudowane zostało w dużym stopniu z marmuru i złota. Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta wszystko jest tu białe, łącznie z krawężnikami. Aszchabad trafił nawet do Księgi Rekordów Guinnessa ze względu na największą na świecie liczbę budynków z białego marmuru, a teraz próbuje pobić kolejny rekord - tym razem w ilości białych aut. 

Obejrzymy nowoczesne centrum, poznamy struktury architektoniczne miasta. Zwiedzimy Muzeum Narodowe, obejrzymy tu między innymi artefakty wydobyte przez archeologów w Nisie. Następnie przejazd do Nisy - gdzie znajdują się ruiny starożytnego miasta Partów. Nisa była ważnym ośrodkiem miejskim już na przełomie VI i V wieku p.n.e. a szczególny rozkwit miasta przypadał na okres między III w. p.n.e. a III n.e. Zachowały się tu pozostałości warownej cytadeli, fragmenty murów z basztami oraz resztki rezydencji oraz świątyni z kolumnowymi portykami  i skarbca. Budowle w Nisie wznoszono z cegły suszonej a kolumny z cegły palonej. Kompleks ruin w Nisie znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie w wiosce Kipchak zwiedzimy kompleks największego meczetu w Turkmenistanie i rodzinne mauzoleum pierwszego prezydenta czyli Saparmurata Nijazowa. Powrót do Aszchabadu. Czas wolny na odpoczynek. 

Dzień 3. ASZCHABAD / DARVAZA

Spacer po kolorowym bazarze, największym orientalnym targu w Azji Środkowej. Na straganach kupić można srebrną biżuterię, turkmeńskie dywany, pamiątki i wyroby tekstylne. 

Następnie wyjazd w kierunku krateru Darvaza. Po drodze zatrzymamy się przy kraterach błotnych i wodnych. Odwiedzimy też lokalną turkmeńską wioskę Erbent, gdzie poznać będziemy mogli codzienne życie jej mieszkańców. Po dotarciu do Darvaza zwiedzanie okolicy. W roku 1971 przewiercono płytko położone złoże gazu. W wyniku gwałtownego obniżenia ciśnienia, ziemia zapadła się, pozostawiając krater o głębokości około 30 i średnicy 70 metrów. Aby zapobiec uchodzeniu gazu do atmosfery, radzieccy inżynierowie podjęli decyzję o podpaleniu gazu. Sądzono, iż gaz wypali się po krótkim czasie i ogień wkrótce zgaśnie, jednak płonie on do dziś. Ogromny krater i nieustannie płonący w nim ogień to atrakcja turystyczna okolicy. Dzisiejszy wieczór i noc spędzimy nieopodal krateru Dervaze, nocować będziemy w jurtach (koce, śpiwory dostępne są na miejscu). Kolację zjemy w tradycyjny turkmeński sposób - pod gwiaździstym niebiem. Amatorom fotografii polecamy nocne zdjęcia płonącego krateru.

Dzień 4. KUNYA - URGENCH / ASCHABAD

Po śniadaniu na łonie natury wyruszamy w kierunku starożytnego miasta Kunye - Urgench. Kunya-Urgench to ruiny niegdyś jednego z największych miast na Jedwabnym Szlaku. Korzenie miasta sięgają V lub VI wieku - okresu panowania dynastii Achemenidów. W 1221 roku miasto zostało zniszczone przez Czyngis-chana. Odbudowane, uważano za najpiękniejsze miasto turkmeńskie. W XIV wieku miasto kolejny raz zostało zniszczone, tym razem przez Timura. Po tym wydarzeniu nigdy już nie powróciło do dawnej świetności. Kunya-Urgencz z powodu zniszczeń i braku dostępu do wody zostało opuszczone przez mieszkańców. Założyli oni Nowe Urgencz, położone na terenie dzisiejszego Uzbekistanu. Kunya-Urgencz stało porzucone i puste przed ponad 300 lat co paradoksalnie przyczyniło się do zachowania jego zabytków w niezmienionym kształcie. Opuszczone bajkowe ruiny na pustyni robią niesamowite wrażenie. Zabytki zachowane w  Kunya-Urgench pochodzą z okresu od XI do XV wieku. Obejrzymy starożytny meczet, bramy karawanseraju, fortyfikacje, mauzoleum Il Arslana (dziadka Mahometa) oraz unikatowy minaret Temura Kutługa o wysokości 62 m. Wszystkie budowle doskonale pokazują stosowane wówczas w Środkowej Azji rozwiązania architektoniczne – sposób konstrukcji i zdobienia budynków. Od 2005 roku ruiny miasta wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie przejazd na lotnisko do Dashoguz, skąd wylecimy do Aszchabadu. W Aszchabadzie czas wolny na odpoczynek. 

Dzień 5. KANION YANGYKALA 

Wcześnie rano wylot z Aszchabadu na północ kraju. Dziś zwiedzać będziemy Kanion Yangykala, który znajduje się na bezkresnych stepach pustyni Kara Kum. Kanion Yangykala to kilkadziesiąt kilometrów pomarańczowo-czerwono-białych formacji skalnych. Zostały one fantazyjnie wyrzeźbione przez morze, które kilka milionów lat wcześniej występowało na tym obszarze. Pamiątką po morzu są również liczne skamieliny w postaci muszli i koralowców. W bliskim sąsiedztwie kanionu znajduje się święte miejsce pielgrzymek dla Turkmenów - Mauzoleum Gozli Ata – sufickiego duchownego żyjącego na tym terenie na przełomie XII i XIII w. Spoczywa tu również jego żona. Nocleg w jurtach lub namiotach, skąd roztaczać będzie się wspaniały widok na okolicę. Kolacja pod gwiaździstym niebem. 

Dzień 6. JEZIORO KOVE ATA / ASZCHABAD

Po wczesnym śniadaniu na łonie natury powrót w stronę Aszchabadu. Po drodze zatrzymamy się przy podziemnym jeziorze Kove Ata, którego nazwa oznacza „ojciec jaskiń”. Wody jeziora zawierają liczne minerały i mają wiele właściwości leczniczych a średnia temperatura wody wynosi około 37 stopni. Chętni będą mogli skorzystać z kąpieli w jeziorze. Powrót do  Aszchabadu. Czas wolny na odpoczynek. 

Dzień 7. 

Transfer na lotnisko. Wylot do Warszawy lub Berlina.

Dzień 8. 

Powrót do Warszawy lub Berlina. 

TURKMENISTAN NA ZDJĘCIACH:

1650 USD + bilety lotnicze ok. 2400 PLN

Cena obejmuje:

 • Noclegi w hotelach klasy 3* ze śniadaniem (brak wi-fi)
 • Noclegi w jurtach lub namiotach
 • Kolację i śniadanie w Darwaza
 • Obiad, kolację i śniadanie w Kanionie Yangykala
 • Transport na całej trasie podróży zgodnie z programem
 • bilety lotnicze Dashoguz-Aszchabad / Aszchabad - Turkmenbashy
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Usługi miejscowych przewodników
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (Muzeum Narodowe + Nisa + Kow Ata + Kunya-Urgench)
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie Signal Iduna KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW: 50.000 PLN, OC 60.000 EUR
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Biletów lotniczych Warszawa / Berlin - Aszchabad - Warszawa / Berlin - około 2 400 PLN (* koszt do rozliczenia wg ceny zakupu)
 • Posiłków nie ujętych w opisie "cena obejmuje"
 • Napojów do posiłków
 • Napiwków