kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Nepal: Górny Mustang - Trekking
12.05.2020
-
27.05.2020
17
dni
CENA:
poznaj szczegóły

Nepal: Górny Mustang - trekking

Trekking w Górnym Mustangu w Nepalu to wędrówki pośród krajobrazów zapierających dech w piersiach, fantazyjnie wyrzeźbionych skalnych pustyń, rozległych dolin i głębokich wąwozów. To miejsca unikalne i tajemnicze dające możliwość kontaktu z przepiękną i niezadeptaną naturą z dala od utartych szlaków. Wędrówka po Mustangu to także spotkania z niezwykłymi mieszkańcami tych ziem. W czasie naszej wyprawy mijać będziemy tradycyjne wioski, niegdyś zamieszkałe jaskinie, klasztory i czorteny. Nasza trasa biegnie wzdłuż malowniczej rzeki Kali Gandaki, której wyższe partie noszą nazwę Mustang Khola. Po drodze podziwiać będziemy olśniewające krajobrazy i górujące nad nimi pokryte wiecznymi śniegami ośmiotysięczniki Annapurna i Dhaulagiri.

Mustang to dawne królestwo. Przez tereny te od wieków przemierzały karawany z towarami z Indii i Tybetu. Znajdujące się tu świątynie należą do najstarszych buddyjskich świątyń na świecie, a mieszkańcy Mustangu wierzą, że to na ich ziemi narodził się buddyzm i do dzisiaj kultywują go w oryginalnej niezmienionej od wieków formie. Do roku 1991 otoczony wielkimi szczytami Himalajów Mustang był niedostępny dla turystów.

Podróż po Mustangu to niezwykle przeżycie, ciekawa lekcja historii i kultury regionu, spotkania ze wspaniałymi ludźmi w otoczeniu majestatycznej i tajemniczej przyrody. Zapraszamy!

 

 

Program wyprawy:

Dzień 1. 
Wylot z Polski do Kathmandu

Dzień 2. Przylot do Kathmandu. Powitanie grupy na lotnisku. Transfer i zakwaterowanie w hotelu w Thamel. Odpoczynek,  a następnie spotkanie organizacyjno-informacyjne. Thamel to jeden z najstarszych rejonów stolicy Nepalu, panuje tu niepowtarzalna atmosfera i klimat. Większość starych budynków w dzielnicy zaprojektowano w stylu Newari, pierwszych mieszkańców doliny Kathmandu. Znajdują się tu liczne lokalne restauracje, knajpki, kawiarnie i sklepy z wyrobami nepalskimi.

Zwiedzimy główne atrakcje Kathmandu. Wizyta na wzgórzu, gdzie obejrzymy jedną z architektonicznych wizytówek kraju i jedno z najświętszych buddyjskich miejsc pielgrzymkowych w Nepalu - Stupę Swayambhunath. Zwana jest ona potocznie świątynią małp, ponieważ jej okolice zamieszkują liczne stada tych zwierząt. Stupa jest jednym z najstarszych miejsc kultu religijnego w Nepalu, wpisana została na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO w 1979 roku. W skład kompleksu wchodzi stupa, kilka świątyń i sanktuarium, klasztor tybetański, muzeum i biblioteka. Na stupie namalowane są oczy i brwi Buddy oraz symbol „jedności”. Nieodłącznym elementem krajobrazu Swayambhunath są powiewające na wietrze flagi modlitewne. Ze wzgórza roztacza się przepiękny widok na miasto i całą dolinę Katmandu. Nocleg w Kathmandu, w dzielnicy Thamel.

Wysokość nad poziomem morza 1 335 m.

Dzień 3. Po śniadaniu załatwiane będą formalności związane z pozwoleniami na trekking w Górnym Mustangu. Następnie pojedziemy do pobliskiego Patan, które nazywane jest również Miastem Światła. Zwiedzimy Plac Durban, którego sercem jest Pałac Królewski. Obejrzymy też hinduistyczną świątynię Kasthamandap, która według legendy wykonana została z jednego drzewa w XII w. Odwiedzimy dom Żywej Bogini Kumari, którą poprosimy o błogosławieństwo. Przespacerujemy się zabytkowymi uliczkami starego miasta oraz wybierzemy się na miejskie tradycyjne targi. Nocleg w Kathmandu w dzielnicy Thamel.

Wysokość nad poziomem morza 1 335 m.

Dzień 4. Po uzyskaniu pozwolenia na trekking w Górnym Mustangu wyruszymy do Pokhara. Wcześnie rano wyjazd do Pokhara prywatnym busem. W czasie przejazdu stopniowa aklimatyzacja. Podróżować będziemy wzdłuż brzegów rzeki Trishuli, mijać będziemy wiele mostów łączących jej brzegi. Po drodze przepiękne panoramy górskich szczytów i pól ryżowych i wodospad oraz malowniczo położone wioski. Nocleg w Pokhara.

Czas trwania podróży: około 7 godzin
Wysokość nad poziomem morza 1 335 m - 900 m.

Dzień 5. Wcześnie rano wylot z Pokhara do Jomsom. Podczas lotu spektakularne panoramy wąwozów oraz górskich szczytów Dhaulagiri, Annapurna i Fishtail z kilkoma słynnymi szczytami w obszarze Annapurna i Dhaulagiri po obu stronach. Po dotarciu do Jomsom śniadanie i dopełnienie formalności związanych z pobytem. 
Następnie rozpoczniemy trekking do Kagbeni - bramy do Królestwa Mustang. Miasteczko położone jest w dolinie rzeki Kali Gandaki, stanowi symboliczną granicę Górnego Mustangu z Nepalem.

Wędrówka po otwartym szlaku wzdłuż pięknej doliny. Po drodze wizyta w malowniczo usytuowanej wiosce Eaklibatti, gdzie obejrzymy tradycyjną lokalną architekturę - domy o płaskich dachach, a także z ruiny starej twierdzy. Po dotarciu do Kagbeni odpoczynek. Nocleg w Kagbeni.

Czas trwania: lot około 25 minut, trekking 3 - 4 godziny
Wysokość nad poziomem morza 950 m - 2 700 m - 2 810 m

Dzień 6. Po wczesnym śniadaniu rozpoczynamy trekking do Chele. Wyruszamy bardzo wcześnie rano, ponieważ Mustang jest suchym i bardzo wietrznym rejonem. W ciągu dnia wzmaga się tu silny wiatr unoszący w powietrze duże ilości piachu i pyłu. Po opuszczeniu Kagbeni, szlak prowadzi w górę, skąd roztacza się piękny widok na wioskę, dolinę oraz szczyt Nilgiri. Następnie trasa ciągnie się wzdłuż brzegów rzeki, po czym prowadzi na wschód do płaskiego, suchego i pustynnego obszaru. Pierwszą osadą napotkaną po drodze będzie wioska Tangbe otoczona polami jęczmienia, gryki oraz sadami owocowymi. W wiosce obejrzymy tradycyjne zabudowania, wąskie uliczki i bielone domy o płaskich dachach. Nieopodal wioski po drugiej stronie rzeki znajdują się jaskinie, które usytuowane są wysoko w pionowej skale klifu. Jaskinie te były niegdyś zamieszkałe i stanowiły schronienie dla miejscowej ludności. Trasa poprowadzi dalej do kolejnej niewielkiej wioski. Po dotarciu do Chele odpoczynek. Nocleg w Chele.

Czas trwania trekkingu: 5 - 6 godzin
Wysokość nad poziomem morza 2 810 m - 3 050 m

Dzień 7. Po śniadaniu rozpoczniemy wędrówkę w kierunku Syanbochen. Dziś wzrośnie nieco poziom trudności trekkingu. Z wioski powędrujemy malowniczym wąwozem z zapierającymi dech w piersiach widokami. Przekroczymy dwie przełęcze - Taklam (3624 m n.p.m.) i Dajori (3735 m n.p.m.) z powiewającymi kolorowymi flagami modlitewnymi, za którą widać już wioskę Samar. Po drodze przepiękne panoramy Tilicho, Yakawa Kang i Damodar Danda. Trasa poprowadzi dalej do wioski Samar, skąd odchodzi szlak wiodący do jaskini Chungsi – groty, gdzie w drodze do Tybetu medytował guru Rinpoche. Po kolejnych dwóch godzinach marszu dotrzemy do niezwykłego czerwonego klasztoru Rangchyung Chorten, usytuowanego tuż przy pionowej skale. Jest to jedno z najświętszych miejsc w Mustangu. Następnie szlak prowadzi wąskim zalesionym wąwozem. Wysokie pionowe ściany wąwozu zapewniają roślinności odpowiednie warunki i wilgotność. Trasa przebiega następnie szerszą doliną otoczoną pionowymi skałami, gdzie przy jaskiniach dobudowane zostały tymczasowe schronienia dla pasterzy wypasających tu zwierzęta. W okolicy tej spotkać można rzadko występujące nahury górskie zwane też niebieskimi owcami. Po kilkugodzinnym trekkingu dotrzemy do Syanbochen.
Odpoczynek i nocleg w Syanbochen.

Czas trwania trekkingu: 6 - 7 godzin
Wysokość nad poziomem morza: 3 050 m - 3 475 m

Dzień 8. Po śniadaniu rozpoczniemy trekking w kierunku wioski Ghami. Po kwadransie marszu dotrzemy do Przełęczy Yamda na wysokość 3850 m n.p.m. W czasie dzisiejszego trekkingu mijać będziemy malownicze wioski, chorteny i herbaciarnie. Trasa wiedzie przez topolowe lasy i pola jęczmienia. Dotrzemy do Przełęczy Nyi na wysokość 4010 m n.p.m. skąd blisko już do otoczonej malowniczymi polami wioski Ghami. Jest to jedna z największych wiosek w rejonie Lo. Nocleg w Ghami.

Czas trwania trekkingu: 5 - 6 godzin
Wysokość nad poziomem morza: 3 475 m - 3 520 m

Dzień 9. Po śniadaniu wyruszymy w kierunku wioski Tsarang. Dziś czeka nas niezbyt trudny, malowniczy odcinek prowadzący przez przełęcze, z których roztaczają się przepiękne widoki. Po przekroczeniu wiszącego mostu łączącego brzegi rzeki Ghami Khola, szlak wspina się na płaskowyż, gdzie znajduje się najdłuższy w Górnym Mustangu mur mani, czyli mur kamieni modlitewnych. Kolejny odcinek wiedzie do Przełęczy Tsarang, skąd widać już dawną stolicę regionu Tsarang. W wiosce znajduje się klasztor buddyjski, ciekawa stupa i dawna rezydencja władców. Nocleg w Tsarang.

Czas trwania trekkingu: 5 - 6 godzin
Wysokość nad poziomem morza: 3 520 m - 3 620 m

Dzień 10. Po śniadaniu wyruszymy w kierunku stolicy Królestwa Mustang - Lo Manthang. Podczas trekkingu wspaniałe widoki na szczyty Nilgiri, Tilicho, Annapurna I i Bhrikuti oraz piękne czorteny. Początkowo szlak schodzi do kanionu Tsarang Chu, a następnie po przekroczeniu rzeki stromo wspina się w górę i prowadzi przez suche i piaszczyste, pustynne tereny. Dalej trasa łagodnie wznosi się i prowadzi do wietrznej Przełęczy Lo Manthang (3850 m n.p.m.), skąd widać już Dolinę Lo Manthang. Podczas zejścia do doliny przepiękne widoki na otoczone murami miasto i panoramę gór leżących przy tybetańskiej granicy. Po dotarciu do Lo Manthang odpoczynek i w zależności od pory, spacer po mieście i zwiedzanie.

Nazwa "Lo Manthang" w języku tybetańskim znaczy "upragniona dolina”. Miasto założone zostało w 1390 roku. Otoczone murami Lo Manthang to miasteczko niemalże o średniowiecznym charakterze. Do miasta prowadzi brama, a przed nią stoi olbrzymi młyn modlitewny i duży czorten. Tradycyjna architektura to domy o płaskich dachach, zbudowane z gliny i kamienia. Nad wieloma wejściami dostrzec można głowy zwierząt, które odpędzają demony. Wewnętrzna zabudowa miasta to ciasny labirynt z wąskimi brukowanymi uliczkami. Obejrzymy czerwony klasztor Thugchen Gompa, Chyodi Gompa oraz czterokondygnacyjny budynek Pałacu Królewskiego. Odwiedzający pałac mogą spotkać się z Królem, który życzy wszystkim podróżnym pomyślności w życiu oraz bezpiecznej wędrówki. Nocleg w Lo Monthang.

Czas trwania trekkingu: 3 - 4 godziny
Wysokość nad poziomem morza: 3 620 m - 3 730 m

Dzień 11. Po śniadaniu kontynuujemy zwiedzanie Lo-manthang i jego okolic. Obejrzymy pięciopoziomowy kompleks jaskiń Jhong. Jaskinie te utworzone zostały w wysokim klifie przez szukających tu schronienia okolicznych mieszkańców. Obecnie w kompleksie jaskiń znajduje się ponad czterdzieści różnych pomieszczeń. Aby do nich wejść trzeba wspiąć się po stromych schodach a wewnątrz jaskini do komunikacji służą również drabiny. Z klifu, gdzie znajdują się jaskinie roztacza się przepiękny widok na okolicę.

Opcjonalnie około siedmiogodzinna wycieczka konna w kierunku granicy z Tybetem (dodatkowy koszt około 80 USD). Nocleg w Lo Manthang.

Wysokość nad poziomem morza 3 730 m.

Dzień 12. Po śniadaniu ruszymy w drogę powrotną. Wybierzemy jednak inną trasę. Najpierw wędrować będziemy w kierunku wioski Gyakar. W wiosce znajduje się stuletnia Ghar Gompa z pięknymi malowidłami naskalnymi. Według lokalnej legendy, każde życzenie wypowiedziane w Gompie Ghar spełni się w przyszłości. Zwiedzimy Gompę, po czym wyruszymy w dalszą drogę do Drakmar. Najwyższym punktem dzisiejszego trekkingu będzie Przełęcz Choku (4298 m n.p.m.).

Czas trwania trekkingu: 6 - 7 godziny
Wysokość nad poziomem morza: 3 730 m - 4 298 m - 3 510 m

Dzień 13. Po śniadaniu wyjedziemy do Chuksang. Podróż trwać będzie około trzech godzin. Po drodze panoramiczne widoki Himalajów i wodospad, przekroczymy rzekę Kali Gandaki, która od Chusang nosi już nazwę Mustang Khola. Po dotarciu na miejsce chwila odpoczynku a następnie rozpoczniemy zwiedzanie wioski. Chuksang leży w wąwozie z formacjami skalnymi o czerwonych, żółtych i rudych barwach przypominających ogromne organy. Obejrzymy tu między innymi klasztor i jaskinie. Wybierzemy się też na spacer wzdłuż rzeki Kali Gandaki/Mustang Khola. Nocleg w Chuksang.

Czas trwania podróży samochodem: 3 godziny
Wysokość nad poziomem morza: 3 510 m - 3 980 m

Dzień 14. Po śniadaniu wyruszymy w drogę. Naszym celem będzie miasteczko i świątynia Muktinath. Początek trasy biegnie wśród pustynnych, opuszczonych krajobrazów łagodnie wznoszącą się i krętą ścieżką. Później stopniowo pojawią się z daleka pola uprawne, sady jabłkowy, niewielkie stare wioski w stylu tybetańskim, stada jaków i owiec. Po dotarciu do Przełęczy Gyu (4077 m n.p.m.) przepiękne panoramiczne widoki na góry, Przełęcz Throngla, Jezioro Tilicho, Nilgiri.

Świątynia Muktinath wybudowana została najprawdopodobniej w XV wieku. Jest to święte miejsce pielgrzymek wyznawców hinduizmu i buddyzmu. W świątyni panuje niezwykła atmosfera. Niepowtarzalny klimat tworzą modlący się wierni, dymy i zapach kadzideł, rozbrzmiewające modlitwy, powiewające flagi modlitewne oraz sto osiem źródeł, w których dokonuje się rytualnych ablucji. Podobno, każdy kto zanurzy się w wodzie źródlanej dostąpi odpuszczenia grzechów. W miejscu tym spotykają się tu cztery żywioły: ziemia, woda, powietrze oraz wiecznie płonący ogień (pochodzący z zapalonego gazu ziemnego). Nocleg w Muktinath.

Czas trwania trekkingu: 7 - 8 godzin
Wysokość nad poziomem morza: 3 980 m - 4 077 m - 3 760 m

Dzień 15. Po śniadaniu złożymy kolejną wizytę w świątyni Muktinath. Następnie rozpoczniemy lekki trekking do Jomsom przez Kagbeni. Szlak prowadzący szeroką, piaszczystą i wietrzną doliną, stopniowo schodzić będzie do rzeki Kali Gandaki. Po dotarciu do Jomsom odpoczynek. Nocleg w Jomsom.

Czas trwania trekkingu: 6 - 7 godzin
Wysokość nad poziomem morza: 3 760 m - 2 700 m

Dzień 16. Wcześnie rano wylot do Pokhara. Po dotarciu do Pokhara śniadanie i spacer wzdłuż brzegów jeziora Phewa, skąd roztacza się malowniczy widok na masywy Annapurny, Dhaulagiri i Manaslu. Czas wolny na odpoczynek i zakupy. Nocleg w Pokhara.

Czas trwania lotu: 30 min.
Wysokość nad poziomem morza: 2 700 m - 900 m

Dzień 17. Po śniadaniu wylot do Kathmandu. W Kathmandu czas wolny na odpoczynek, indywidualne zwiedzanie miasta i zakupy.
Nocleg w Kathmandu.

Czas trwania lotu: 30 min.
Wysokość nad poziomem morza: 900 m - 1 335 m

Dzień 18. Transfer na lotnisko i wylot do Warszawy lub Berlina.

Dzień 19. Przylot do Warszawy lub Berlina.

CENA:
poznaj szczegóły

Cena obejmuje:

 • Zakwaterowanie w tea house (guesthouse): 11 nocy w czasie trekkingu
 • Zakwaterowanie w Kathmandu i Pokhara
 • Transport prywatnym samochodem, jeepami i wszelką możliwą komunikacją na 
trasie ( w tym KTM-Pokhara)
 • Podatek lokalny wjazd do Górnego Mustangu 530usd
 • Opłaty za wstępy : zezwolenie na wstęp do obszaru Górnego Mustangu, obszaru 
chronionego Annapurny i kartę TIms
 • Pozwolenia na trekkingi i permity na wjazdy do miejsc jeśli są one wymagane
 • Tragarza podczas trekingu 20 kg max 23 kg (jeden tragarz na 2 osoby. ( 2*10 kg)
 • Pełne wyżywienie w trakcie trekingu ( 3 posiłki)
 • Śniadania w KTM i Pokhara
 • Bilet lotniczy z Pokhary do Jomsom i Jomsom do Pokhara
 • Mówiący w języku angielskim nepalski przewodnik turystyczny
 • Mapę Górnego Mustangu podczas trekkingu
 • Pakiet pierwszej pomocy
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Wszystkie podatki w Nepalu
 • Ubezpieczenie Signal Iduna KL/NW podróżne ( Koszty leczenia: 50.000 euro, NNW: 15 
000 zł, OC 30.000 euro)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena NIE obejmuje:

 • Biletów lotniczych Warszawa-Kathmandu-Warszawa ok. 3100 zł.
 • Wizy do Nepalu (40 usd)
 • Wyżywienia w KTM i Pokhara ( posiłek to około 7usd - około 5 dni – max.70 USD)
 • W trakcie trekingu - indywidualnych kąpieli w ciepłej wodzie oraz ładowania baterii + wszelkich urządzeń
 • Fakulatywnej konnej wycieczki z Lo-manthang do granicy Tybetu (china border) – około 80 USD
 • Napiwków ( max 70usd)
 • Należy zabrać własne śpiwory , kije trekingowe.

Program dodatkowy:


 • A) Godzina lotu samolotem w okolicy Mt. Everest
 • 
B) 3 - 4 godzinny rafting na rzece Trishuli podczas podróży do Pokhary.
 • C) Lot paralotnią z nagraniem wideo