fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Zambia - Zimbabwe - Malawi
05.08.2020
-
23.08.2020
19
dni
CENA:
2800 USD + bilety lotnicze

Wodospady Wiktorii

WYPRAWA ZAMBIA – ZIMBABWE –  MALAWI

W ramach „Wodospady Wiktorii - wyprawa” odwiedzimy trzy afrykańskie kraje: Zambię, Zimbabwe i Malawi. Kulminacją naszej wyprawy na Czarny Ląd będzie wizyta nad spektakularnymi Wodospadami Wiktorii.

Zambia słynie  z pięknej przyrody. Jej urokowi niezwykle ciężko się oprzeć. Godzinami można zachwycać się potęgą rzeki Zambezi lub dumać nad bezmiarem jeziora Tanganika. Kiedy już nasycimy wzrok krajobrazami i napełnimy pamięć pięknymi widokami, możemy zdecydować się na wypoczynek bardziej aktywny. Jedną z opcji jest safari w parkach narodowych zamieszkiwanych przez zwierzęta, z jakimi zwyczajowo kojarzy się Afryka: słonie, lwy, lamparty, antylopy, hipopotamy, krokodyle i mnóstwo pięknych ptaków.

Na pograniczu Zambii i Zimbabwe znajdują się spektakularne Wodospady Wiktorii. To właśnie one uważane są za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata. Znajdują się na terenie Parku Narodowego Wodospadów Wiktorii (Victoria Falls National Park) i od 1989 roku są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wydospady Wiktorii wyprawa

Malawi to niewielki kraj, którego najcenniejszym skarbem jest nietknięta przez przemysł i masową turystykę przyroda, mocno zróżnicowane krajobrazy, bogactwo świata roślinnego oraz ogromna liczba zamieszkujących kraj dzikich zwierząt. To doskonałe miejsce dla miłośników kontaktów z przyrodą. Dwadzieścia procent powierzchni kraju zajmuje krystalicznie czyste Jezioro Malawi (Niasa), trzecie pod względem wielkości jezioro w Afryce. Malawi to również porośnięte gęstymi lasami cedrowymi i sosnowymi góry Mulanje, płaskowyże Nyika i Zomba oraz kilka parków narodowych oferujących safari. Najbardziej znanym jest Park Narodowy Liwonde.

Zarówno w Zambii, jak i w Malawi na każdym kroku spotykać można radosnych i uśmiechniętych ludzi. Chętnych do krótkiej pogawędki a przy okazji namawiających na zakup drobnych rzeczy, które mają w zanadrzu. A mają niewiele… bo Malawi to niestety jeden z najuboższych krajów na świecie. Pomimo biedy mieszkańcy zarażają optymizmem i radością życia. Zapraszamy!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.


PROGRAM WYPRAWY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy lub Berlina do Lusaki.

Dzień 2. ZAMBIA / LUSAKA

Lusaka, stolica Zambii, to afrykańska metropolia z wieżowcami, budynkami rządowymi, korporacjami i nowymi centrami handlowymi ale także tętniącymi życiem kolorowymi afrykańskimi targami, prowizorycznymi wiatami oraz zakurzonymi przedmieściami.  Nocleg w Lusace.

Dzień 3. LIVINGSTONE

Dziś wyruszamy do Livingstone. Miasto Livingstone położone jest 11 km od słynnych Wodospadów Wiktorii i jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania okolicy.

Miasto Livingstone nazwane zostało na cześć Davida Livingstone’a (1813-1873), szkockiego misjonarza, podróżnika i odkrywcy. Był on pierwszym białym podróżnikiem, który dotarł w te rejony. W 1855 r. odkrył wodospady na rzece Zambezi. Był tak oszołomiony ich pięknem, że nadał im królewskie imię na cześć ówcześnie panującej królowej Wiktorii. Przez miejscową ludność wodospady zwane były od zawsze Mosi-oa-Tunya, czyli „Dym, który grzmi”. Lokalna nazwa odnosi się do huku wodospadu i mgły, która stale się nad nim unosi.

W mieście zwiedzimy muzeum Livingstone’a. Jest to najstarsze i największe muzeum Zambii. Można w nim obejrzeć rozmaite eksponaty związane z historią miasta oraz rzeczy należące niegdyś do podróżnika. Nocleg w Livingstone.

Dzień 4. WODOSPADY WIKTORII / WIOSKA SIMOONGA

Wodospady Wiktorii znajdują się na rzece Zambezi, na granicy Zambii i Zimbabwe. Wodospady mają szerokość całej rzeki Zambezi - ok. 1700 metrów i wysokość spadku wody ok. 110 metrów. W zależności od pory dnia mienią się różnymi kolorami. Stale unosząca się nad wodospadami mgiełka wody powoduje zjawisko niezliczonych tęcz, które w zestawieniu z bujną zielenią otoczenia tworzą przepiękny widok. Unikalnym zjawiskiem jest tęcza księżycowa, występująca podczas pełni Księżyca. Szum spadającej wody słyszalny jest w promieniu 40 kilometrów. W porze suchej mgłę nad wodospadem widać z odległości 20 km, a w porze deszczowej z około 50 km. W porze deszczowej wodospady tworzą największą na świecie ścianę spadającej wody (około 8 000 000 litrów wody na sekundę). Wodospady Wiktorii uważane są za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata, wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na obszarze tym utworzony został Park Narodowy Wodospadów Wiktorii. Można tu obserwować bujną roślinność oraz liczne afrykańskie zwierzęta: lwy, słonie, hipopotamy, żyrafy, zebry i antylopy gnu.

Następnie pojedziemy do małej i tradycyjnej wioski zambijskiej  Simoonga, gdzie odwiedzimy mieszkańców. Nocleg w Livingstone.

Dzień 5. ZIMBABWE / WODOSPADY WIKTORII

Dziś kontynuujemy oglądanie Wodospadów Wiktorii. Tym razem od strony Zimbabwe, skąd obejrzeć można ich rozleglejszą panoramę. Przekroczymy Most Wodospadu Wiktorii, który łączy brzegi rzeki Zambezi i jednocześnie jest mostem granicznym między Zimbabwe a Zambią. Całkowita długość mostu wynosi 198 m, a rozpięty jest na wysokości 128 m. Most wybudowany został na początku XX w. Na moście prócz oszałamiających widoków okolicy czekają atrakcje dla odważnych - z mostu skoczyć można na bungee. Nocleg w Livingstone.

Dzień 6. ZAMBIA / PARK NARODOWY SOUTH LUANGWA

Rano wyruszymy do najbardziej znanego parku narodowego w Zambii. Park Narodowy South Luangwa położony jest nad rzeką Luangwą, która jest jednym z głównych dopływów Zambezi. To okolice porośnięte pierwotnymi lasami oraz bujną sawanną, otoczone górskimi terenami i poprzecinane rozlewiskami rzeki Luangwy. Park słynie z pięknych i różnorodnych krajobrazów oraz niezwykle dużej ilości występujących w nim dzikich zwierząt. Żyje tu około 60 gatunków zwierząt i ponad 400 gatunków ptaków. Można tu spotkać przede wszystkim żyrafy, słonie, stada bawołów, zebry, lwy, leopardy, stada małp i gazeli. Rzeka Luangwa stanowi środowisko naturalne dla licznej populacji krokodyli i hipopotamów. To prawdziwy raj dla miłośników dzikiej przyrody, którą tu obserwować można dosłownie „na wyciągniecie ręki”. Nocleg w parku narodowym.

Dzień 7. PARK NARODOWY SOUTH LUANGWA

Dziś cały dzień spędzimy w Parku Narodowym Luangwa. Wcześnie rano wyjazd na poranne niezwykle emocjonujące piesze safari. Tropić i wypatrywać będziemy zwierzęta zmierzające do wodopoju. W okolicy południa odpoczynek i lunch. Po zapadnięciu zmroku rozpoczniemy nocne safari, podczas którego obserwować będziemy mogli między innymi polujące w ciemnościach dzikie koty.  Nocleg w parku narodowym.

Dzień 8. MALAWI / LILONGWE

Rano wyruszamy do Lilongwe, stolicy Malawi. Lilongwe to połączenie nowoczesnej afrykańskiej metropolii i tradycyjnej osady. Nowoczesne budynki kontrastują tu ze zgiełkiem starej barwnej części miasta. Pomiędzy obiema częściami miasta założone zostało Sanktuarium Dzikiej Przyrody Lilongwe. Jest to ośrodek promujący ochronę dzikiej przyrody. W ośrodku schronienie znalazły uratowane dzikie osierocone lub ranne zwierzęta.  Krótkie zwiedzanie miasta i odpoczynek. Nocleg w Lilongwe.

Dzień 9.  CHONGONI ROCK ART / BLANTYRE  lub LIMBE

Po śniadaniu wyruszamy na południe Malawi do aglomeracji Blantyre - Limbe. W trakcie podróży na południe zatrzymamy się w rejonie góry Chongoni, gdzie odkryto liczne malowidła naskalne. Jest to największe skupisko sztuki naskalnej w Afryce Środkowej. Rysunki powstały w dwóch różnych okresach. Starsze z nich, liczące około 2,5 tysiąca lat, namalowane zostały przez Pigmejów z ludu Batwa. Przedstawiają abstrakcyjne czerwone figury geometryczne. Malowidła te miały najprawdopodobniej związek z praktykami rytualnymi. Białe malowidła przedstawiające postaci zwierząt, w większości mają około tysiąca lat ale część z nich wykonana została w poprzednim wieku. Malowidła te wciąż są ważną częścią tradycji i kultury ludu Chewa zamieszkującego te tereny. Malowidła wpisane zostały na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO.

Miasta Blantyre i Limbe tworzą aglomerację, która stanowi handlową stolicę Malawi. Blantyre to drugie co do wielkości miasto w Malawi. Nazwa miasta pochodzi od miejsca urodzenia Davida Livingstone'a w Szkocji. W Blantyre znajduje się kilka interesujących budynków historycznych m.in. Mandala House, zbudowany w 1882 roku jako siedziba firmy African Lakes Company. Był to pierwszy dwupiętrowy budynek w Malawi i obecnie uważa się go za najstarszy budynek w kraju. Miasta Blantyre i Limbe leżą w pobliżu rezerwatu przyrody Gór Mulanje i są doskonałą bazą wypadową do zwiedzania okolicy masywu Mulanje.  Nocleg w Limbe.

Dzień 10. GÓRY MULANJE

Dziś wyruszamy na trekking w Góry Mulanje. W drodze mijać będziemy zielone wzgórza, gdzie znajdują się niemal stuletnie plantacje herbaty. Niższe partie Gór Mulanje porośnięte są lasami twardolistnymi oraz zaroślami sawannowymi. Najwyższym szczytem masywu jest Sapitwa 3002 m n.p.m. W górach wytyczono wiele ciekawych i malowniczych tras trekkingowych. Wędrówkom towarzyszą przepiękne widoki na pobliskie plantacje herbaty, lasy, strumyki, wodospady oraz bogactwo fauny i flory. Tereny zamieszkują liczne i różnorodne gatunki zwierząt. Na terenie tym ustanowiony został rezerwat biosfery UNESCO. Masyw Mladżi ma duże znaczenie w kulturze i wierzeniach mieszkańców Malawi, uważają oni to miejsce za siedzibę duchów swoich przodków.  Nocleg w Limbe lub Mulanje.

Dzień 11. GÓRY MULANJE

Po śniadaniu kontynuujemy trekking w Górach Mulanje. Czeka nas kolejny dzień spędzony w otoczeniu przepięknej przyrody Afryki. Dotrzemy do górskich wodospadów Likabula, gdzie będziemy mogli odpocząć i wykąpać się w przyjemnie chłodnej i krystalicznie czystej wodzie. Nocleg w miejscowości Mulanje.

Dzień 12. PŁASKOWYŻ ZOMBA  / LIWONDE

Rano wyruszamy w kierunku płaskowyżu Zomba, który położony jest na wysokości około 900 m n.p.m. Słynie on ze swojej przepięknej scenerii, zielonych przestrzeni, lasów i krzewów, łąk, górskich strumieni i oczek wodnych oraz rześkiego górskiego powietrza. Krótki spacer po płaskowyżu. Postój w punktach widokowych  z malowniczą panoramą okolicy. 

Następnie wyruszymy w dalszą podróż do Liwonde, położonego nieopodal Parku Narodowego Liwonde. Nocleg w Liwonde.

Dzień 13. PARK NARODOWY LIWONDE - SAFARI

Dziś czeka nas całodzienne safari w niezwykle bogatym pod względem fauny parku narodowym. Park Liwonde znajduje się na południe od jeziora Malawi, graniczy z jeziorem Malombe i ciągnie się wzdłuż rzeki Shire. Rzeka ta zapewnia żyjącym tu zwierzętom stały dopływ wody. Żyją tu wielkie populacje hipopotamów, słoni i krokodyli. Zobaczyć też można antylopy, zebry, lwy, lamparty, serwale i hieny oraz setki gatunków ptaków. W parku prowadzony jest program odbudowy populacji bardzo rzadko występującego nosorożca czarnego.

Wcześnie rano wyjazd na safari po parku otwartymi samochodami. Koło południa w porze najwyższych temperatur odpoczynek i lunch. Po przerwie popołudniowo-wieczorne safari po rzece Shirne, podczas którego obserwować będziemy z niewielkiej odległości hipopotamy i krokodyle.  Nocleg w Liwonde.

Dzień 14. JEZIORO MALAWI (NIASA) / MONKEY BAY

Rano wyruszamy do portowego miasteczka Monkey Bay, leżącego nad Jeziorem Malawi. Będziemy jechać drogą wzdłuż brzegów Jeziora Malombe.

Jezioro Malawi (Niasa) jest trzecim pod względem wielkości jeziorem w Afryce, na terenie Malawi znajduje się jego południowa część. Pierwszym badaczem jeziora był słynny podróżnik i odkrywca David Livingstone, który dotarł tu w 1859 roku.

Jezioro ma wydłużony południkowo kształt i jest jeziorem tektonicznym. Okolica jest wyjątkowo malownicza, ponieważ jezioro otoczone jest wysokimi górami dochodzącymi do 3 tysięcy m n.p.m.  Linia brzegowa jest urozmaicona a wody niezwykle czyste. Na jeziorze znajduje się wiele wysp. Największe z nich, Likoma i Chizumulu, są zamieszkałe. Z jeziora w kierunku południowym wypływa rzeka Shirne. Jezioro objęte jest ochroną ze względu na bogactwo życia wodnego. W wodach jeziora żyje kilkaset gatunków ryb, niemal wszystkie są endemiczne. Jest to prawdziwy raj dla miłośników ryb, akwarystyki, kontaktu z przyrodą, aktywnego wypoczynku nad wodą i plażowania (znakomite warunki do uprawiania snorkelingu). W rejonie tym turystyka nie jest jeszcze mocno rozwinięta, dzięki czemu woda jest krystalicznie czysta a na brzegach jeziora rozsiane są wciąż małe tradycyjne wioski rybackie. Jezioro ma ogromne znaczenie w życiu codziennym mieszkańców, przede wszystkim ze względu na obfitość ryb, które stanowią podstawowy składnik tutejszego menu i główne źródło utrzymania. Na południowym krańcu jeziora znajduje się Park Narodowy Jeziora Malawi. Jest to pierwszy park narodowy na świecie obejmujący swoim obszarem wody zbiornika słodkowodnego. W 1984 roku wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Czas na odpoczynek. Nocleg w Monkey Bay.

Dzień 15. JEZIORO  MALAWI

Dzisiejszy dzień upłynie na wycieczkach i aktywnym wypoczynku nad wodami Jeziora Malawi. Podczas wycieczki obserwować będziemy bogate życie podwodne jeziora i przepiękne krajobrazy okolicy. Czas wolny na wybrane atrakcje nad jeziorem, plażowanie lub spacery wzdłuż brzegu, pływanie, nurkowanie i snorkeling. Chętni wynająć mogą kajak. Nocleg w Monkey Bay.

Dzień 16. JEZIORO MALAWI / REJS

Dziś popłyniemy na wyspę Likoma, która położona jest w niewielkiej odległości od wybrzeży Mozambiku (ok. 4 km). Zwiedzimy wyspę, miasteczko Likoma, poznamy mieszkańców i ich lokalną kulturę. W miasteczku Likoma znajduje się trzecia co do wielkości katedrę w Afryce Środkowej - katedrę św. Piotra. Powierzchnię wyspy porastają w większości łąki z baobabami i drzewami mango. Żyją tu głównie płazy, gady i liczne ptaki. Piaszczyste plaże i krystalicznie czysta woda sprawiają, że jest to idealne miejsce do pływania, nurkowania, snorkelingu lub odpoczynku na plaży. Nocleg w Monkey Bay.

Dzień 17. LILONGWE

Po śniadaniu powrót do stolicy Malawi - Lilongwe. Czas na odpoczynek, samodzielne zwiedzanie miasta i wizytę na lokalnym targu, gdzie kupić będzie można pamiątki i souveniry. Nocleg w Lilongwe. 

Dzień 18.

Wylot do Europy.

Dzień 19.

Przylot do Polski.

trasa WYPRAWY:

2800 USD

+ bilety lotnicze

Cena obejmuje:

 • Przejazdy busami, samochodami, łodziami, promami i wszelką możliwą komunikacją
 • Ewentualne bilety na kolej
 • Noclegi w hotelach klasy turystycznej i guesthouse
 • Wszystkie trekingi w cenie
 • Wstępy do Parków wymienionych na trasie podróży
 • Wszelkie formalności związane z wizytą w Victoria Falls
 • Pozwolenia na trekkingi i permity na wjazdy do miejsc, jeśli są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Ubezpieczenie KL/NWW podróżne (Koszty leczenia: 200 000 EUR, NNW: 50 000 PLN, OC 60 000 EUR)

Cena NIE obejmuje:

 • Biletów lotniczych Warszawa-LUSAKA-Warszawa (ok. 4 000 zł do rozliczenia)
 • Wyżywienia (około 15 USD za dobę)
 • Wizy do Zambii (50 USD), Malawi (75 USD), Zimbabwe (50 USD)
 • Wszelkich ewentualnych atrakcji fakultatywnych
 • Zwyczajowych napiwków (max. 40 USD)