fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Zambia - Zimbabwe - Malawi
05.08.2020
-
23.08.2020
19
dni
CENA:
3100 USD + bilety lotnicze

SAFARII PARKI AFRYKI

ZAMBIA –  MALAWI

Zambia słynie  z pięknej przyrody. Jej urokowi niezwykle ciężko się oprzeć. Godzinami można zachwycać się potęgą rzeki Zambezi lub dumać nad bezmiarem jeziora Tanganika. Kiedy już nasycimy wzrok krajobrazami i napełnimy pamięć pięknymi widokami, możemy zdecydować się na wypoczynek bardziej aktywny. Jedną z opcji jest safari w parkach narodowych zamieszkiwanych przez zwierzęta, z jakimi zwyczajowo kojarzy się Afryka: słonie, lwy, lamparty, antylopy, hipopotamy, krokodyle i mnóstwo pięknych ptaków. W ZAMBII ODWIEDZIMY MIĘDZY INNYMI:

Park Narodowy South Luangwa

Park położony w dolinie rzeki Luangwa, we wschodniej części kraju. Jest to rezerwat przyrody światowej sławy i nic dziwnego, bowiem jest wspaniałym miejscem do obserwacji dzikich zwierząt oraz pięknych krajobrazów. Charakteryzuje się zróżnicowaną roślinnością, od gęstych lasów aż do trawiastych równin. Żyje tu jedna z największych populacji słoni w Afryce. Ponadto zobaczyć tu można lwy, lamparty, bawoły, żyrafy, zebry, a w rzece – krokodyle i hipopotamy. Istnieje możliwość udziału w pieszym lub konnym safari po terenie rezerwatu.

Park Narodowy Dolnej Zambezi

Park ten leży w południowo-wschodniej części kraju, w środkowym brzegu rzeki Zambezi. Jego powierzchnia wynosi 4092 km2. Wizyta w tym parku jest okazją do spotkania słoni, lampartów, bawołów, gepardów i hipopotamów. Żyją tu również krokodyle. W parku podziwiać można egzotyczną roślinność, m.in.. Drzewa mahoniowe, baobaby, hebanowce i figowce.

 

Malawi to niewielki kraj, którego najcenniejszym skarbem jest nietknięta przez przemysł i masową turystykę przyroda, mocno zróżnicowane krajobrazy, bogactwo świata roślinnego oraz ogromna liczba zamieszkujących kraj dzikich zwierząt. To doskonałe miejsce dla miłośników kontaktów z przyrodą. Dwadzieścia procent powierzchni kraju zajmuje krystalicznie czyste Jezioro Malawi (Niasa), trzecie pod względem wielkości jezioro w Afryce. Malawi to również porośnięte gęstymi lasami cedrowymi i sosnowymi góry Mulanje, płaskowyże Nyika i Zomba oraz kilka parków narodowych oferujących safari. Najbardziej znanym jest Park Narodowy Liwonde. W MALAWI ODWIEDZIMY MIĘDZY INNYMI:

Park Narodowy w okolicy jeziora Niasa to punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Malawi. Jezioro Niasa (obecnie znane również pod nazwą Jezioro Malawi) jest niezwykle atrakcyjne, ze względu na swoją krystalicznie czystą wodę i tysiące gatunków ryb w nim żyjących. Należy ono do największych i najgłębszych na świecie, a jego powierzchnia podzielona jest pomiędzy sąsiadujące ze sobą państwa: Tanzanię, Malawi i Mozambik. Charakteryzuje się niezwykle malowniczymi krajobrazami, dzięki bliskości łańcucha górskiego, którego wysokość dochodzi nawet do 3000 metrów n.p.m. Na Jeziorze Malawi znajdziemy bardzo wiele wysp. Na jego południowym krańcu ustanowiono Park Narodowy Jeziora Niasa (Lake Malawi National Park). Wyróżnia go różnorodność endemicznych gatunków ryb, które znakomicie obrazują procesy ewolucyjne. Ponadto, w tym zbiorniku wodnym występuje więcej gatunków ryb, niż w jakimkolwiek innym na świecie. Zobaczyć tam możemy także ponad 70% wszystkich ryb akwariowych. Nad brzegiem jeziora, w niezwykle malowniczym miejscu, powstało miasto Nkhata Bay. Znajdziemy tam wiele miejsc, w których wypożyczyć można sprzęt do nurkowania. W Malawi istnieje możliwość wycieczki łódką lub promem po wodach jeziora.

Park Liwonde znajduje się na południe od jeziora Malawi, graniczy z jeziorem Malombe i ciągnie się wzdłuż rzeki Shire. Rzeka ta zapewnia żyjącym tu zwierzętom stały dopływ wody. Żyją tu wielkie populacje hipopotamów, słoni i krokodyli. Zobaczyć też można antylopy, zebry, lwy, lamparty, serwale i hieny oraz setki gatunków ptaków.

Park Majete

Park Jeziora Malawi

Zarówno w Zambii, jak i w Malawi na każdym kroku spotykać można radosnych i uśmiechniętych ludzi. Chętnych do krótkiej pogawędki a przy okazji namawiających na zakup drobnych rzeczy, które mają w zanadrzu. A mają niewiele… bo Malawi to niestety jeden z najuboższych krajów na świecie. Pomimo biedy mieszkańcy zarażają optymizmem i radością życia. Zapraszamy!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.


Dzień 1.

Wylot z Warszawy lub Berlina do Lusaki.

 

Dzień 2. ZAMBIA / LUSAKA

Przylot do Lusaka, stolicy Zambii - to afrykańska metropolia z wieżowcami, budynkami rządowymi, korporacjami i nowymi centrami handlowymi ale także tętniącymi życiem kolorowymi afrykańskimi targami, prowizorycznymi wiatami oraz zakurzonymi przedmieściami. Sprawy organizacyjne – wymiana kasy, zakup sim card i wyjazd w kierunku Parku Dolne Zambezi.

 

Dzień 3. PARK DOLNE ZAMBEZI

Odpoczynek w Parku Lower Zambezi. Obejmuje on powierzchnię 4092 kilimetrów kwadratowych. Żyją tutaj stada słoni. lampartów, bawołów, gepardów, hipopotamów i krokodyle. W parku podziwiać można także m.in.. drzewa mahoniowe, baobaby, hebanowce i figowce.  Dominuje roślinność piaszczystych brzegowisk rzeki, podmokłych łąk i wód stojących. Odpoczynek , załatwianie formalności na jutrzejsze safarii.

 

Dzień 4. PARK DOLNE ZAMBEZI

Safari poranne jeepem (Game Drive) ( 6 am), lunch w godzinach połuniowych i wieczorem drugie safarii wodne ( od 15tej )

 

Dzień 5. DROGA DO KOLEJNEGO PARKU SOUTH LUANGWA

Odpoczynek i po snmiadaniu przejazd samochodem na północ Zambii w kierunku kolejnego Parku South Luangwa. Poniewaz jest to dystans okolo 7-8 godzin pokonamuy go w dwóch etapach . W polowie drogi zatrzymamy się na nocleg , gdzie sdpedzimy czas w afrykańskim lokalnym kolorycie.

 

Dzień 6. ZAMBIA / PARK NARODOWY SOUTH LUANGWA

Rano wyruszymy do najbardziej znanego parku narodowego w Zambii. Park Narodowy South Luangwa położony jest nad rzeką Luangwą, która jest jednym z głównych dopływów Zambezi. To okolice porośnięte pierwotnymi lasami oraz bujną sawanną, otoczone górskimi terenami i poprzecinane rozlewiskami rzeki Luangwy. Park słynie z pięknych i różnorodnych krajobrazów oraz niezwykle dużej ilości występujących w nim dzikich zwierząt. Żyje tu około 60 gatunków zwierząt i ponad 400 gatunków ptaków. Można tu spotkać przede wszystkim żyrafy, słonie, stada bawołów, zebry, lwy, leopardy, stada małp i gazeli. Rzeka Luangwa stanowi środowisko naturalne dla licznej populacji krokodyli i hipopotamów. To prawdziwy raj dla miłośników dzikiej przyrody, którą tu obserwować można dosłownie „na wyciągniecie ręki”. Nocleg w parku narodowym.

 

Dzień 7. PARK NARODOWY SOUTH LUANGWA

Dziś cały dzień spędzimy w Parku Narodowym Luangwa. Wcześnie rano wyjazd na poranne niezwykle emocjonujące piesze safari. Tropić i wypatrywać będziemy zwierzęta zmierzające do wodopoju. W okolicy południa odpoczynek i lunch. Po zapadnięciu zmroku rozpoczniemy nocne safari, podczas którego obserwować będziemy mogli między innymi polujące w ciemnościach dzikie koty.  Nocleg w parku narodowym.

 

Dzień 8. MALAWI / LILONGWE

Rano wyruszamy do Lilongwe, stolicy Malawi. Lilongwe to połączenie nowoczesnej afrykańskiej metropolii i tradycyjnej osady. Nowoczesne budynki kontrastują tu ze zgiełkiem starej barwnej części miasta. Pomiędzy obiema częściami miasta założone zostało Sanktuarium Dzikiej Przyrody Lilongwe. Jest to ośrodek promujący ochronę dzikiej przyrody. W ośrodku schronienie znalazły uratowane dzikie osierocone lub ranne zwierzęta.  Krótkie zwiedzanie miasta i odpoczynek. Nocleg w Lilongwe.

 

Dzień 9.BLANTYRE/ LIMBE

Po śniadaniu wyruszamy na południe Malawi do aglomeracji Blantyre - Limbe. W trakcie podróży na południe udamy się w rejon góry Chongoni, gdzie odkryto liczne malowidła naskalne. Do miejsca jest niezwykle trudno trafic – ale jeśli będziemy zdeterminowani uda nam się. ( można również zostac we wiosce ). Chongoni to największe skupisko sztuki naskalnej w Afryce Środkowej. Rysunki powstały w dwóch różnych okresach. Starsze z nich, liczące około 2,5 tysiąca lat, namalowane zostały przez Pigmejów z ludu Batwa. Przedstawiają abstrakcyjne czerwone figury geometryczne. Malowidła te miały najprawdopodobniej związek z praktykami rytualnymi. Białe malowidła przedstawiające postaci zwierząt, w większości mają około tysiąca lat ale część z nich wykonana została w poprzednim wieku. Malowidła te wciąż są ważną częścią tradycji i kultury ludu Chewa zamieszkującego te tereny. Malowidła wpisane zostały na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Miasta Blantyre i Limbe tworzą aglomerację, która stanowi handlową stolicę Malawi. Blantyre to drugie co do wielkości miasto w Malawi. Nazwa miasta pochodzi od miejsca urodzenia Davida Livingstone'a w Szkocji. W Blantyre znajduje się kilka interesujących budynków historycznych m.in. Mandala House, zbudowany w 1882 roku jako siedziba firmy African Lakes Company. Był to pierwszy dwupiętrowy budynek w Malawi i obecnie uważa się go za najstarszy budynek w kraju. Miasta Blantyre i Limbe leżą w pobliżu rezerwatu przyrody Gór Mulanje i są doskonałą bazą wypadową do zwiedzania okolicy masywu Mulanje.  Nocleg w Limbe.

 

Dzień 10. PARK MAJETE

To park na uboczu - zaledwie dziesięć lat temu nie było w niej dzikiej przyrody ( był to teren objety działaniami wojennymi w sąsiednim Mozambiku), al dziś Park przezywa renesans, gdzie spotkac można Wielką Piątkę z kwitnącymi populacjami zwierząt i obfitym ptactwem. Park jest na uboczu i z dala od tłumów turystów. Opcje do wyboru – Safarii na łodzi wodnej, spacer w poszukwianiu ptaków. Nocleg w Limbe.

 

Dzień 11. GÓRY MULANJE

Dziś wyruszamy na prosty trekking w Góry Mulanje ( okolo 4h) . Teren górski, leśny. W drodze mijać będziemy zielone wzgórza, gdzie znajdują się niemal stuletnie plantacje herbaty. Niższe partie Gór Mulanje porośnięte są lasami twardolistnymi oraz zaroślami sawannowymi. Najwyższym szczytem masywu jest Sapitwa 3002 m n.p.m. W górach wytyczono wiele ciekawych i malowniczych tras trekkingowych. Wędrówkom towarzyszą przepiękne widoki na pobliskie plantacje herbaty, lasy, strumyki, wodospady oraz bogactwo fauny i flory. Tereny zamieszkują liczne i różnorodne gatunki zwierząt. Na terenie tym ustanowiony został rezerwat biosfery UNESCO. Masyw Mladżi ma duże znaczenie w kulturze i wierzeniach mieszkańców Malawi, uważają oni to miejsce za siedzibę duchów swoich przodków.  Nocleg w Limbe lub Mulanje.

 

Dzień 12. PŁASKOWYŻ ZOMBA  / LIWONDE

Rano wyruszamy w kierunku płaskowyżu Zomba, który położony jest na wysokości około 900 m n.p.m. Słynie on ze swojej przepięknej scenerii, zielonych przestrzeni, lasów i krzewów, łąk, górskich strumieni i oczek wodnych oraz rześkiego górskiego powietrza. Krótki spacer po płaskowyżu. Postój w punktach widokowych  z malowniczą panoramą okolicy. Następnie wyruszymy w dalszą podróż do Liwonde, położonego nieopodal Parku Narodowego Liwonde. Nocleg w Liwonde.

 

Dzień 13. PARK NARODOWY LIWONDE - SAFARI

Dziś czeka nas całodzienne safari w niezwykle bogatym pod względem fauny parku narodowym. Park Liwonde znajduje się na południe od jeziora Malawi, graniczy z jeziorem Malombe i ciągnie się wzdłuż rzeki Shire. Rzeka ta zapewnia żyjącym tu zwierzętom stały dopływ wody. Żyją tu wielkie populacje hipopotamów, słoni i krokodyli. Zobaczyć też można antylopy, zebry, lwy, lamparty, serwale i hieny oraz setki gatunków ptaków. W parku prowadzony jest program odbudowy populacji bardzo rzadko występującego nosorożca czarnego. Wcześnie rano wyjazd na safari po parku otwartymi samochodami. Koło południa w porze najwyższych temperatur odpoczynek i lunch. Po przerwie popołudniowo-wieczorne safari po rzece Shirne, podczas którego obserwować będziemy z niewielkiej odległości hipopotamy i krokodyle.  Nocleg w Liwonde.

 

Dzień 14. JEZIORO MALAWI (NIASA) / MONKEY BAY

Rano wyruszamy do portowego miasteczka Monkey Bay, leżącego nad Jeziorem Malawi. Będziemy jechać drogą wzdłuż brzegów Jeziora Malombe. Jezioro Malawi (Niasa) jest trzecim pod względem wielkości jeziorem w Afryce, na terenie Malawi znajduje się jego południowa część. Pierwszym badaczem jeziora był słynny podróżnik i odkrywca David Livingstone, który dotarł tu w 1859 roku. Jezioro ma wydłużony południkowo kształt i jest jeziorem tektonicznym. Okolica jest wyjątkowo malownicza, ponieważ jezioro otoczone jest wysokimi górami dochodzącymi do 3 tysięcy m n.p.m.  Linia brzegowa jest urozmaicona a wody niezwykle czyste. Na jeziorze znajduje się wiele wysp. Największe z nich, Likoma i Chizumulu, są zamieszkałe. Z jeziora w kierunku południowym wypływa rzeka Shirne. Jezioro objęte jest ochroną ze względu na bogactwo życia wodnego. W wodach jeziora żyje kilkaset gatunków ryb, niemal wszystkie są endemiczne. Jest to prawdziwy raj dla miłośników ryb, akwarystyki, kontaktu z przyrodą, aktywnego wypoczynku nad wodą i plażowania (znakomite warunki do uprawiania snorkelingu). W rejonie tym turystyka nie jest jeszcze mocno rozwinięta, dzięki czemu woda jest krystalicznie czysta a na brzegach jeziora rozsiane są wciąż małe tradycyjne wioski rybackie. Jezioro ma ogromne znaczenie w życiu codziennym mieszkańców, przede wszystkim ze względu na obfitość ryb, które stanowią podstawowy składnik tutejszego menu i główne źródło utrzymania. Na południowym krańcu jeziora znajduje się Park Narodowy Jeziora Malawi. Jest to pierwszy park narodowy na świecie obejmujący swoim obszarem wody zbiornika słodkowodnego. W 1984 roku wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Czas na odpoczynek. Nocleg w Monkey Bay.

 

Dzień 15. JEZIORO  MALAWI

Dzisiejszy dzień upłynie na wycieczkach i aktywnym wypoczynku nad wodami Jeziora Malawi. Podczas wycieczki ( safarii wodne ) obserwować będziemy bogate życie podwodne jeziora i przepiękne krajobrazy okolicy. Czas wolny na wybrane atrakcje nad jeziorem, plażowanie lub spacery wzdłuż brzegu, pływanie, nurkowanie i snorkeling. Chętni wynająć mogą kajak. Nocleg w Monkey Bay.

 

Dzień 16. LILONGWE

Po śniadaniu powrót do stolicy Malawi - Lilongwe. Czas na odpoczynek, zwiedzanie miasta i wizytę na lokalnym targu, gdzie kupić będzie można pamiątki i souveniry. Nocleg w Lilongwe. 

 

Dzień 17.

Wylot do Europy/ Polska

 

trasa WYPRAWY:

3100 USD

+ bilety lotnicze

Cena obejmuje:

 • Wstępy do Parków wymienionych na trasie podróży
 • Wszystkie safari z programu
 • Przejazdy samochodami, łodziami, promami i wszelką możliwą komunikacją
 • Noclegi w LODGACH i najlepszych hotelach klasy turystycznej – 2 osobowe
 • Wszystkie trekingi w cenie
 • Pozwolenia na trekkingi i permity na wjazdy do miejsc, jeśli są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Ubezpieczenie KL/NWW podróżne (Koszty leczenia: 200 000 EUR, NNW: 50 000 PLN, OC 60 000 EUR)

 

Cena NIE obejmuje:

 • Biletów lotniczych Warszawa-LUSAKA-Warszawa (ok. 4 000 zł do rozliczenia)
 • Wyżywienia (około 15 USD za dobę)
 • Wizy do Zambii (50 USD), Malawi (75 USD)
 • Zwyczajowych napiwków (max. 40 USD)