kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Zambia Malawi Safari
10.11.2020-
27.11.2020
5.08.2021-
23.08.2021
17
dni
CENA:
3100 USD + bilety lotnicze

ZAMBIA MALAWI SAFARI - PARKI NARODOWE AFRYKI

Zambia Malawi słyną z przepięknej przyrody, której urokowi niezwykle ciężko się oprzeć. W Zambii godzinami można zachwycać się potęgą rzeki Zambezi lub dumać nad bezmiarem Jeziora Tanganika. Kiedy już nasycimy wzrok krajobrazami i napełnimy pamięć pięknymi widokami, możemy zdecydować się na wypoczynek bardziej aktywny. Zambia oferuje doskonałe safari w parkach narodowych zamieszkiwanych przez zwierzęta, z jakimi zwyczajowo kojarzy się Afryka: słonie, lwy, lamparty, antylopy, hipopotamy, krokodyle oraz liczne gatunki ptactwa. Podczas podróży po Zambii odwiedzimy między innymi: 

Park Narodowy South Luangwa - Zambia

Park położony w dolinie rzeki Luangwa, we wschodniej części kraju. Jest to rezerwat przyrody światowej sławy i nic dziwnego, bowiem jest doskonałym miejscem do obserwacji dzikich zwierząt oraz pięknych krajobrazów. Charakteryzuje się zróżnicowaną roślinnością, od gęstych lasów aż do trawiaste równiny. Żyje tu jedna z największych populacji słoni w Afryce. Ponadto zobaczyć tu można lwy, lamparty, bawoły, żyrafy, zebry. A podczas wodnego safari – krokodyle i hipopotamy. Podczas wizyty w Parku Narodowym South Luangwa istnieje możliwość udziału w pieszym lub konnym safari po terenie rezerwatu.

Park Narodowy Dolnej Zambezi - Zambia

Park ten leży w południowo-wschodniej części Zambii w środkowym biegu rzeki Zambezi. Jego powierzchnia wynosi 4092 km2. Wizyta w Parku Narodowym Dolnej Zambezi jest okazją do spotkania słoni, lampartów, bawołów, gepardów i hipopotamów. Żyją tu również krokodyle. W parku podziwiać można egzotyczną roślinność, m.in.. drzewa mahoniowe, baobaby, hebanowce i figowce.

Safari Zambia Malawi

 

Malawi to niewielki kraj, którego najcenniejszym skarbem jest nietknięta przez przemysł i masową turystykę przyroda, mocno zróżnicowane krajobrazy, bogactwo świata roślinnego oraz ogromna liczba zamieszkujących kraj dzikich zwierząt. To niezwykle interesujące miejsce dla miłośników kontaktów z przyrodą i doskonałe miejsce na prawdziwe afrykańskie safari. Dwadzieścia procent powierzchni kraju zajmuje krystalicznie czyste Jezioro Malawi (Jezioro Niasa), trzecie pod względem wielkości jezioro w Afryce. Malawi to również porośnięte gęstymi lasami cedrowymi i sosnowymi Góry Mulanje, Płaskowyż Nyika i Płaskowyż Zomba oraz kilka parków narodowych oferujących safari. Najbardziej znanym jest Park Narodowy Liwonde. Podczas podróży po Malawi odwiedzimy między innymi: 

Park Narodowy w okolicy Jeziora Niasa - Malawi

To punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Malawi. Jezioro Niasa, obecnie znane również pod nazwą Jezioro Malawi, jest niezwykle atrakcyjne, ze względu na swoją krystalicznie czystą wodę i tysiące gatunków ryb w nim żyjących. Należy ono do największych i najgłębszych na świecie, a jego powierzchnia podzielona jest pomiędzy sąsiadujące ze sobą państwa: Tanzanię, Malawi i Mozambik. Charakteryzuje się malowniczymi krajobrazami, dzięki bliskości łańcucha górskiego, którego wysokość dochodzi nawet do 3000 m n.p.m. Na południowym krańcu jeziora znajduje się Park Narodowy Jeziora Niasa (Lake Malawi National Park). Na powierzchni Jeziora Malawi usytuowanych jest wiele wysp. w jeziorze występuje olbrzymia różnorodność endemicznych gatunków ryb, które znakomicie obrazują procesy ewolucyjne. Występuje tu więcej gatunków ryb, niż w jakimkolwiek innym jeziorze na świecie. Zaobserwować tu można ponad 70% wszystkich gatunków ryb akwariowych. Nad brzegiem jeziora, w niezwykle malowniczym miejscu, powstało miasto Nkhata Bay. Znajdziemy tam wiele miejsc, w których wypożyczyć można sprzęt do nurkowania. Można też wybrać się na wycieczkę rejs łodzią lub promem po najpiękniejszych zakątkach jeziora.

Park Liwonde - Malawi

Znajduje się na południe od Jeziora Malawi, graniczy z jeziorem Malombe i ciągnie się wzdłuż rzeki Shire. Rzeka ta zapewnia żyjącym tu zwierzętom stały dopływ wody. Żyją tu wielkie populacje hipopotamów, słoni i krokodyli. Zobaczyć też można antylopy, zebry, lwy, lamparty, serwale i hieny oraz setki gatunków ptaków.

Zambia Malawi

Park Majete oraz Park Narodowy Jeziora Malawi

Zambia Malawi to miejsca gdzie na każdym kroku podczas podróży spotykać można radosnych i uśmiechniętych ludzi. Chętnych do krótkiej pogawędki a przy okazji namawiających na zakup drobnych rzeczy, które mają w zanadrzu. A mają niewiele… bo Malawi to niestety jeden z najuboższych krajów na świecie. Pomimo biedy mieszkańcy zarażają optymizmem i radością życia. Zapraszamy!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

ZAMBIA MALAWI SAFARI - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy lub Berlina do Lusaki w podróż Zambia Malawi.

Dzień 2. ZAMBIA - LUSAKA

Przylot do Zambii. Lusaka, stolicy Zambii - to afrykańska metropolia z wieżowcami, budynkami rządowymi, korporacjami i nowymi centrami handlowymi ale także tętniącymi życiem kolorowymi afrykańskimi targami, prowizorycznymi wiatami oraz zakurzonymi przedmieściami. Sprawy organizacyjne – wymiana kasy, zakup sim card i wyjazd w kierunku Parku Dolne Zambezi.

Dzień 3. PARK DOLNE ZAMBEZI

Odpoczynek w Parku Dolne Zambezi (Lower Zambezi National Park). Obejmuje on powierzchnię 4092 km2. Żyją tu stada słoni. lampartów, bawołów, gepardów, hipopotamów i krokodyle. W parku podziwiać można także m.in.. drzewa mahoniowe, baobaby, hebanowce i figowce.  Dominuje roślinność piaszczystych brzegowisk rzeki, podmokłych łąk i wód stojących. Odpoczynek, załatwianie formalności na jutrzejsze safarii.

Dzień 4. SAFARI PARK DOLNE ZAMBEZI

Wczesnoporanne Safari jeepem (Game Drive) ( około 6 rano). Lunch w godzinach południowych. Późnym popołudniem wyjazd na wieczorne safari wodne (od około godziny 15).

Dzień 5. PODRÓŻ W KIERUNKU PARK SOUTH LUANGWA

Po śniadaniu odpoczynek i wyjazd samochodem na północ Zambii w kierunku Parku Narodowego South Luangwa. Ponieważ jest to dość długi dystans (około 7-8 godzin jazdy samochodem) pokonamy go w dwóch etapach. W dniu dzisiejszym pokonamy połowę drogi. Na nocleg zatrzymamy się w niewielkim typowo afrykańskim miasteczku. Wieczorem czas wolny na odpoczynek i spacery po miasteczku.

Dzień 6. PARK NARODOWY SOUTH LUANGWA

Rano wyjazd w dalszą drogę do najbardziej znanego parku narodowego w Zambii. Park Narodowy South Luangwa położony jest nad rzeką Luangwa, która jest jednym z głównych dopływów Zambezi. To okolice porośnięte pierwotnymi lasami oraz bujną sawanną, otoczone górskimi terenami i poprzecinane rozlewiskami rzeki Luangwy. Park słynie z pięknych i różnorodnych krajobrazów oraz licznych gatunków i populacji występujących tu dzikich zwierząt. Żyje tu około 60 gatunków zwierząt i ponad 400 gatunków ptaków. Można tu spotkać przede wszystkim żyrafy, słonie, stada bawołów, zebry, lwy, leopardy, stada małp i gazeli. Rzeka Luangwa stanowi środowisko naturalne dla licznej populacji krokodyli i hipopotamów. To prawdziwy raj dla miłośników dzikiej przyrody, którą tu obserwować można dosłownie „na wyciągniecie ręki”. Nocleg w parku narodowym.

Dzień 7. SAFARI PARK NARODOWY SOUTH LUANGWA

Dziś cały dzień spędzimy w Parku Narodowym Luangwa. Wcześnie rano wyjazd na poranne niezwykle emocjonujące piesze safari. Tropić i wypatrywać będziemy zwierzęta zmierzające do wodopoju. W okolicy południa odpoczynek i lunch. Po zapadnięciu zmroku rozpoczniemy nocne safari, podczas którego obserwować będziemy mogli między innymi polujące w ciemnościach dzikie koty. Nocleg w parku narodowym.

Dzień 8. MALAWI - LILONGWE

Rano podróż do Lilongwe, stolicy Malawi. Lilongwe to połączenie nowoczesnej afrykańskiej metropolii i tradycyjnej osady. Nowoczesne budynki kontrastują tu ze zgiełkiem starej barwnej części miasta. Pomiędzy obiema częściami miasta założone zostało Sanktuarium Dzikiej Przyrody Lilongwe. Jest to ośrodek promujący ochronę dzikiej przyrody. W ośrodku schronienie znalazły uratowane dzikie osierocone lub ranne zwierzęta.  Krótkie zwiedzanie miasta i odpoczynek. Nocleg w Lilongwe.

Dzień 9. BLANTYRE / LIMBE

Po śniadaniu wyjazd na południe Malawi do aglomeracji Blantyre - Limbe. W trakcie podróży na południe udamy się w rejon góry Chongoni, gdzie odkryto liczne malowidła naskalne. Do miejsca jest niezwykle trudno trafic – ale jeśli będziemy zdeterminowani uda nam się. ( można również zostac we wiosce ). Chongoni to największe skupisko sztuki naskalnej w Afryce Środkowej. Rysunki powstały w dwóch różnych okresach. Starsze z nich, liczące około 2,5 tysiąca lat, namalowane zostały przez Pigmejów z ludu Batwa. Przedstawiają abstrakcyjne czerwone figury geometryczne. Malowidła te miały najprawdopodobniej związek z praktykami rytualnymi. Białe malowidła przedstawiające postaci zwierząt, w większości mają około tysiąca lat ale część z nich wykonana została w poprzednim wieku. Malowidła te wciąż są ważną częścią tradycji i kultury ludu Chewa zamieszkującego te tereny. Malowidła wpisane zostały na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Miasta Blantyre i Limbe tworzą aglomerację, która stanowi handlową stolicę Malawi. Blantyre to drugie co do wielkości miasto w Malawi. Nazwa miasta pochodzi od miejsca urodzenia Davida Livingstone'a w Szkocji. W Blantyre znajduje się kilka interesujących budynków historycznych m.in. Mandala House, zbudowany w 1882 roku jako siedziba firmy African Lakes Company. Był to pierwszy dwupiętrowy budynek w Malawi i obecnie uważa się go za najstarszy budynek w kraju. Miasta Blantyre i Limbe leżą w pobliżu rezerwatu przyrody Gór Mulanje i są doskonałą bazą wypadową do zwiedzania okolicy masywu Mulanje.  Nocleg w Limbe.

Dzień 10. SAFARI PARK MAJETE

Park Majete to park położony nieco na uboczu i poza trasą typowo turystycznych wycieczek. Jeszcze dziesięć był to teren objęty działaniami wojennymi w sąsiednim Mozambiku. Wojna doprowadziła do poważnych strat i degradacji dzikiej przyrody. Jednak w ostatnim czasie park przeżywa swój renesans. Dziś spotkać można tu znów Wielką Piątkę Afryki i odradzające się populacje zwierząt i ptactwa. Opcje do wyboru – safari wodne na łodzi lub spacer dla miłośników ornitologii w poszukiwaniu najpiękniejszych gatunków ptaków. Nocleg w Limbe.

Dzień 11. LEKKI TREKKING GÓRY MULANJE (MLADŻI)

Dziś wyruszamy na prosty trekking w Góry Mulanje (Mladżi) w górskim zalesionym terenie (około 4 godziny). W drodze mijać będziemy zielone wzgórza, gdzie znajdują się niemal stuletnie plantacje herbaty. Niższe partie Gór Mulanje porośnięte są lasami twardolistnymi oraz zaroślami sawannowymi. Najwyższym szczytem masywu jest Sapitwa 3002 m n.p.m. W górach wytyczono wiele ciekawych i malowniczych tras trekkingowych. Wędrówkom towarzyszą przepiękne widoki na pobliskie plantacje herbaty, lasy, strumyki, wodospady oraz bogactwo fauny i flory. Tereny zamieszkują liczne i różnorodne gatunki zwierząt. Na terenie tym ustanowiony został rezerwat biosfery UNESCO. Masyw Mulanje (Mladżi) ma duże znaczenie w kulturze i wierzeniach mieszkańców Malawi, uważają oni to miejsce za siedzibę duchów swoich przodków.  Nocleg w Limbe lub Mulanje.

Dzień 12. PŁASKOWYŻ ZOMBA  / LIWONDE

Rano wyjazd w kierunku Płaskowyżu Zomba, który położony jest na wysokości około 900 m n.p.m. Słynie on ze swojej przepięknej scenerii, zielonych przestrzeni, lasów i krzewów, łąk, górskich strumieni i oczek wodnych oraz rześkiego górskiego powietrza. Krótki spacer po płaskowyżu. Postój w punktach widokowych z malowniczą panoramą okolicy. Następnie wyjazd w dalszą podróż do Liwonde, położonego nieopodal Parku Narodowego Liwonde. Nocleg w Liwonde.

Dzień 13. SAFARI PARK NARODOWY LIWONDE 

Dziś czeka nas całodzienne safari w niezwykle bogatym pod względem fauny parku narodowym. Park Liwonde znajduje się na południe od Jeziora Malawi, graniczy z Jeziorem Malombe i ciągnie się wzdłuż rzeki Shire. Rzeka ta zapewnia żyjącym tu zwierzętom stały dopływ wody. Żyją tu wielkie populacje hipopotamów, słoni i krokodyli. Zobaczyć też można antylopy, zebry, lwy, lamparty, serwale i hieny oraz setki gatunków ptaków. W parku prowadzony jest program odbudowy populacji bardzo rzadko występującego nosorożca czarnego. Wcześnie rano wyjazd na safari po parku otwartymi samochodami. Koło południa w porze najwyższych temperatur odpoczynek i lunch. Po przerwie na relaks - popołudniowo-wieczorne safari po rzece Shirne, podczas którego obserwować będziemy z niewielkiej odległości hipopotamy i krokodyle. Nocleg w Liwonde.

Dzień 14. JEZIORO MALAWI (JEZIORO NIASA) / MONKEY BAY

Rano wyruszamy do portowego miasteczka Monkey Bay, leżącego nad Jeziorem Malawi. Będziemy jechać drogą wzdłuż brzegów Jeziora Malombe. Jezioro Malawi (Niasa) jest trzecim pod względem wielkości jeziorem w Afryce, na terenie Malawi znajduje się jego południowa część. Pierwszym badaczem jeziora był słynny podróżnik i odkrywca David Livingstone, który dotarł tu w 1859 roku. Jezioro ma wydłużony południkowo kształt i jest jeziorem tektonicznym. Okolica jest wyjątkowo malownicza, ponieważ jezioro otoczone jest wysokimi górami dochodzącymi do 3 tysięcy m n.p.m.  Linia brzegowa jest urozmaicona a wody niezwykle czyste. Na jeziorze znajduje się wiele wysp. Największe z nich, Likoma i Chizumulu, są zamieszkałe. Z jeziora w kierunku południowym wypływa rzeka Shirne. Jezioro objęte jest ochroną ze względu na bogactwo życia wodnego. W wodach jeziora żyje kilkaset gatunków ryb, niemal wszystkie są endemiczne. Jest to prawdziwy raj dla miłośników ryb, akwarystyki, kontaktu z przyrodą, aktywnego wypoczynku nad wodą i plażowania (znakomite warunki do uprawiania snorkelingu). W rejonie tym turystyka nie jest jeszcze mocno rozwinięta, dzięki czemu woda jest krystalicznie czysta a na brzegach jeziora rozsiane są wciąż małe tradycyjne wioski rybackie. Jezioro ma ogromne znaczenie w życiu codziennym mieszkańców, przede wszystkim ze względu na obfitość ryb, które stanowią podstawowy składnik tutejszego menu i główne źródło utrzymania. Na południowym krańcu jeziora znajduje się Park Narodowy Jeziora Malawi. Jest to pierwszy park narodowy na świecie obejmujący swoim obszarem wody zbiornika słodkowodnego. W 1984 roku wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Czas na odpoczynek. Nocleg w Monkey Bay.

Dzień 15. JEZIORO MALAWI

Dzisiejszy dzień upłynie na wycieczkach i aktywnym wypoczynku nad wodami Jeziora Malawi. Podczas wycieczki ( safari wodne ) obserwować będziemy bogate życie podwodne jeziora i przepiękne krajobrazy okolicy. Czas wolny na wybrane atrakcje nad jeziorem, plażowanie lub spacery wzdłuż brzegu, pływanie, nurkowanie i snorkeling. Chętni wynająć mogą kajak. Nocleg w Monkey Bay.

Dzień 16. LILONGWE

Po śniadaniu powrót do stolicy Malawi - Lilongwe. Czas na odpoczynek, zwiedzanie miasta i wizytę na lokalnym targu, gdzie kupić będzie można pamiątki i souveniry. Nocleg w Lilongwe.

Dzień 17.

Wylot do Europy/ Polska

Zambia Malawi Safari - trasa WYCIECZKI:

CENA: 3100 USD

+ bilety lotnicze

Cena obejmuje:

 • Noclegi w lodgach i najlepszych dostępnych na trasie hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych
 • Przejazdy samochodami, łodziami, promami i wszelką możliwą komunikacją zgodnie z programem
 • Wstępy do parków narodowych wymienionych na trasie podróży zgodnie z programem
 • Wszystkie safari zgodnie z opisem w programie
 • Wszystkie trekkingi zgodnie z opisem w programie
 • Pozwolenia na trekkingi i permity na wjazdy do miejsc, gdzie są wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Ubezpieczenie KL/NWW podróżne (Koszty leczenia: 200 000 EUR, NNW: 50 000 PLN, OC 60 000 EUR)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Biletów lotniczych Warszawa -Lusaka - Warszawa ok. 4 000 PLN  * Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Wyżywienia (około 15 USD na dobę / osoba)
 • Wizy do Zambii (50 USD)
 • Wizy do Malawi (75 USD)
 • Zwyczajowych napiwków (max. około 40 USD)

ZAMBIA MALAWI SAFARI Na ZDJĘCIACH

ZAMBIA MALAWI - AFRYKA

Zambia Malawi Afryka - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Afryka muzyka,  Afryka Zachodnia