fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Wycieczka do Ugandy
05.11.2022-19.11.2022
28.01.2023-11.02.2023
15
dni
CENA:
3150 USD + bilety lotnicze ok. 3900 PLN

WYCIECZKA DO UGANDY

PERŁA CZARNEJ AFRYKI

Wycieczka do Ugandy z Poza Trasą Adventure to podróż do kraju nazywanego często Perłą Czarnej Afryki. Uganda, leżąca we wschodniej Afryce, to kraj niezwykle zróżnicowany geograficznie i przyrodniczo. Przeważają tu malownicze wyżyny o łagodnych, zielonych pagórkach, sąsiadujących z Krainą Wielkich Jezior Afrykańskich. Na terenie Ugandy położone jest Jezioro Wiktorii - największe jezioro Afryki ale także wiele równie słynnych jak Jezioro Alberta, Edwarda oraz Jezioro Bunyonyi. Utworzono tu liczne parki narodowe, które otaczają ochroną zagrożone gatunki zwierząt oraz unikalne krajobrazowo i przyrodniczo obszary kraju. Każdego dnia podczas naszej podróży Wycieczka do Ugandy z Poza Trasą Adventure doświadczać będziemy kontaktu z bogactwem i niezwykłym pięknem ugandyjskich krajobrazów. Uganda przywita nas malowniczymi sceneriami Jeziora Wiktorii i kolejno odsłaniać będzie przed nami swoje uroki. Ujrzymy piękno różnorodnych krajobrazowo parków narodowych, niezwykłe wodospady, zamglone szczyty górskie, żyzne zielone pagórki, plantacje herbaty i kawy. Dotrzemy między innymi do Rezerwatu Nosorożców Ziwa, Murchison Falls - największego i najbardziej znanego parku narodowego Ugandy oraz Parku Narodowego Królowej Elżbiety. W dziewiczych pierwotnych lasach deszczowych obserwować będziemy liczne gatunki żyjących tu zwierząt. Jednak największym i niepowtarzalnym przeżyciem będzie kontakt z gorylami górskimi w Parku Narodowym Bwindi oraz szympansami w Parku Narodowym Kibale. Wielokrotnie obserwować będziemy zjawiskowe afrykańskie wschody i zachody słońca, między innymi w malowniczych sceneriach wielkich jezior i ich niewielkich wysepek.

Poza różnorodnością przyrody Uganda to kraj zróżnicowany etnicznie i wyznaniowo. Bardzo często spotkać można tu osoby czytające Biblię, które o religii potrafią rozmawiać godzinami. Z pewnością o swoim kraju dużo opowiedzą nam przyjaźni, gościnni i serdeczni mieszkańcy. W Ugandzie z pewnością będziemy czuć się bezpiecznie i wyjątkowo. W okolicach Parku Narodowego Bwindi spotkamy ludzi dżungli - Pigmejów Batwa. To jedna z najbardziej zintegrowanych z naturą społeczności Afryki. Poznamy bliżej ich codzienne życie, zwyczaje i tradycje. Zapraszamy na podróż Wycieczka do Ugandy z Poza Trasą Adventure, szlakiem największych atrakcji przyrodniczych i kulturowych!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

WYCIECZKA DO UGANDY - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot do Entebbe z Warszawy lub Berlina. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. Entebbe / Kampala

Przylot do Entebbe. Na lotnisku spotkanie grupy z angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Ugandzie. Transfer do obiektu typu Guest House w Entebbe. Czas wolny na odpoczynek po podróży i aklimatyzację. Spacer po okolicy w pobliżu Jeziora Wiktorii. Pierwszy kontakt z Afryką. Przejazd do stolicy i największego miasta Ugandy - Kampali. Miasto położone jest na rozległych wzgórzach, na północ od Jeziora Wiktorii. Jest to duże, zatłoczone, kolorowe i gwarne ale jednocześnie atrakcyjne i bezpieczne afrykańskie miasto. Mieszają się tu języki, kultury i wyznania. Spacer, lunch lub kolacja przy lokalnym bazarze (w zależności od pory). Powrót do Entebbe. Nocleg w Entebbe.

Wycieczka do Ugandy

Dzień 3. Entebbe / Rezerwat Nosorożców Ziwa / Parku Narodowy Murchison Falls

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Parku Narodowego Murchison Falls. Na trasie przejazd przez tereny Rezerwatu Nosorożców Ziwa. Misją rezerwatu jest ochrona zagrożonego wyginięciem nosorożca białego południowego. Obserwacja zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Wycieczka do Ugandy

Kontynuacja podróży do Parku Narodowego Murchison Falls, który jest największym i najsłynniejszym parkiem narodowym Ugandy. Obszar parku znajduje się na terenie falistej i pagórkowatej równiny ciągnącej się wzdłuż brzegów Nilu Wiktorii. Teren ten pokryty jest roślinnością sawannową, buszem, mokradłami oraz lasem tropikalnym. W parku występują liczne gatunki zwierząt: słonie, żyrafy, bawoły, antylopy, lwy i lamparty. W pobliżu rzeki żyją krokodyle i nosorożce oraz liczne ptactwo wodne. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w lodge w okolicach parku narodowego. Czas wolny na krótki odpoczynek. Po czym wycieczka na szczyt wodospadu skąd obserwować będziemy przepiękną okolicę i panoramę Nilu Wiktorii. Kolacja. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg. 

Wycieczka do Ugandy

Dzień 4. Park Narodowy Murchison Falls 

Po wczesnym śniadaniu rozpoczniemy eksplorację południowych terenów Parku Narodowego Murchison Falls. Safari na terenie Parku Narodowego Murchison Falls. Czeka nas przeprawa przez Nil i wyprawa przez park. W przepięknej scenerii obserwować będziemy zwierzęta żyjące na obszarze parku: słonie, liczne gatunki antylop, żyrafy a przy odrobinie szczęścia także drapieżniki jak lwy i lamparty. W ciągu dnia powrót do lodge na lunch i krótki odpoczynek. Popołudniu safari wodne do wodospadu Murchinson. Podczas rejsu łodzią obserwacja krokodyli, hipopotamów, nosorożców oraz występujących tu licznych gatunków ptaków. Powrót do lodge. Kolacja. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg. 

safari w parku Murchison Wycieczka do Ugandy

Dzień 5. Park Narodowy Murchison Falls / Wizyta na plantacji herbaty / Fort Portal

Po śniadaniu wyjazd do Fort Portal, miejscowości położonej w pobliżu Parku Narodowego Gór Ruwenzori i Parku Narodowego Kibale. Na trasie zatrzymamy się na pięknie położonej plantacji herbaty. Spacer po malowniczej okolicy, gdzie podpatrzymy kolejne etapy powstawania tego popularnego napoju. Kontynuacja podróży do Fort Portal. W trakcie dnia lunch. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek i relaks. Kolacja. Nocleg. 

wycieczka do Ugandy

Dzień 6. Fort Portal / Park Narodowy Kibale - Tropienie szympansy / Kasese

Po wczesnym śniadaniu wyjazd na tereny Parku narodowego Kibale. To wręcz unikatowy na skale światową teren, gdzie występuje kilka ekosystemów - otwarte przestrzenie sawanny i porośnięte gęstą roślinnością lasy deszczowe - zarówno nizinne, jak i górskie. Wraz z sąsiadującym parkiem Queen Elizabeth National Park, tworzy on swoistego rodzaju korytarz dla dzikich zwierząt o długości 180 km. Park Kibale słynie między innymi z zamieszkujących go trzynastu gatunków naczelnych, w tym naszych najbliższych genetycznie kuzynów – szympansy. Po załatwieniu formalności rozpoczniemy trekking z tropicielami szympansy. W trakcie trekkingu prócz szympansy mamy szansę spotkać tu zapewne także inne naczelne, jak mangaby szare, pawiany oliwkowe, gerezy czarne, rude i białe, złote małpy oraz inne gatunki zwierząt. W ciągu dnia lunch box. Po trekkingu wyjazd do miasta Kasese. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w lodge. Czas wolny na odpoczynek i relaks. Kolacja. Nocleg. 

Wycieczka do Ugandy

Dzień 7. Kasese / Park Narodowy Królowej Elżbiety - Sektor Kasenyi / Kanał Kazinga (Kazinga Channel)

Po śniadaniu wyjazd na Równinę Kasenyi, położoną w północo-wschodniej części Parku Narodowego Królowej Elżbiety. Swoją nazwę park zawdzięcza wizycie brytyjskiej królowej w 1954 roku. To drugi pod względem wielkości park narodowy w Ugandzie, położony u podnóża malowniczego pasma Ruwenzori, w pobliżu Jeziora Jerzego i Jeziora Edwarda. Ten pokryty rozległymi sawannami teren stanowi niezwykle zróżnicowany ekosystem, który zamieszkują przedstawiciele Wielkiej Piątki Afryki, ssaki naczelne, mnóstwo innych zwierząt oraz ponad 600 gatunków ptaków. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy safari na terenie parku. Następnie przejazd i zakwaterowanie w lodge. Lunch i czas wolny na krótki odpoczynek. Popołudniu wycieczka - wodne safari po Kanale Kazinga (Kazinga Channel) łączącym Jeziora Jerzego i Edwarda. Ten około 32-kilometrowy naturalny kanał przyciąga różnorodne gatunki zwierząt i ptaków. To jedno z największych na świecie skupisk hipopotamów, słoni i krokodyli nilowych. Powrót do lodge. Czas wolny na odpoczynek. Kolacja. Nocleg. 

Wycieczka do Ugandy safari w parku Murchison

Dzień 8. Park Narodowy Królowej Elżbiety - Sektor Ishasha

Po śniadaniu wyjazd do Sektoru Ishasha, położonego w południowo-zachodniej części Parku Narodowego Królowej Elżbiety. Ishasha słynie przede wszystkim z lwów wspinających się na drzewa, jednak żyje tu także wiele innych gatunków zwierząt, między innymi słonie i leopardy. W ciągu dnia przejazd do lodge. Zakwaterowanie. Czas wolny na lunch oraz krótki odpoczynek i relaks. Wczesnym wieczorem kontynuacja safari. Powrót do lodge. Kolacja. Nocleg.

Dzień 9. Park Narodowy Królowej Elżbiety / Park Narodowy Bwindi - Nieprzenikniony Las Bwindi 

Po śniadaniu wyjazd w okolice Parku Narodowego Bwindi. W trakcie podróży przepiękne krajobrazy Ugandy. Kilkukrotnie zatrzymamy się na zdjęcia w najpiękniejszych okolicach trasy. Po dotarciu do sektoru Rushaga Bwindi zakwaterowanie w lodge. W trakcie dnia lunch. Czas wolny na odpoczynek i relaks przed wizytą w Parku Narodowym Bwindi i spotkaniem z gorylami górskimi w kolejnym dniu. Nocleg. 

Dzień 10. Park Narodowy Bwindi - Nieprzenikniony Las Bwindi - Tropienie Goryli Górskich / Kisoro

Po wczesnym śniadaniu wyruszymy na eksplorację Parku Narodowego Bwindi - Nieprzeniknionego Lasu Bwindi. Las Bwindi to jeden z najstarszych w Afryce i  jeden z niewielu zachowanych pierwotnych dziewiczych górskich lasów deszczowych. Położony jest na styku lasów równinnych i górskich, znany jest z niezwykłej różnorodności flory. Obszar wpisany został na  Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Park zamieszkują liczne ptaki i motyle oraz wiele zagrożonych gatunków zwierząt, m.in. słynne goryle górskie. Park Narodowy Bwindi to jedno z dwóch miejsc na świecie gdzie występują goryle górskie, skrajnie zagrożone wyginięciem. Goryle przez wiele lat padały ofiarą wycinki lasów, polowań dla trofeów, a w latach 80- i 90-tych w wyniku toczących się w okolicy wojen. W krytycznym momencie ich populacja wynosiła zaledwie około 400 osobników. Obecnie dzięki ochronie gatunku, ich liczebność znacznie wzrosła. Spotkanie informacyjne z lokalnym przewodnikiem, który wprowadzi nas w tajniki życia tych niesamowitych zwierząt oraz zasady pozwalające zachować bezpieczeństwo obu stronom. Poznamy też bliżej pracę strażników, których zadaniem jest ochrona goryli, którym zagrażają kłusownicy i porwania na prywatne zlecenie lub do nielegalnych ogrodów zoologicznych. Po załatwieniu formalności rozpoczniemy trekking z tropicielami goryli górskich. Zalecane wygodne pełne buty antypoślizgowe i peleryna przeciwdeszczowa, gdyż w parku często występuje mżawka, duża wilgotność i jest ślisko. Po trekkingu wyjazd do miasta Kisoro. W ciągu dnia lunch. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Kolacja. Nocleg.

wycieczka do Ugandy

Dzień 11. Kisoro / Park Narodowy Mgahinga - Spotkanie z Pigmejami Batwa / Kabale

Po śniadaniu wizyta u ugandyjskich Pigmejów - społeczności Batwa. Pigmeje Batwa to ludzie dżungli, są jedną z najbardziej zintegrowanych z naturą społeczności Afryki. Prowadzą częściowo koczowniczy tryb życia, zajmują się zbieractwem i łowiectwem. Żyją zgodnie z rytmem puszczy w niewielkich społecznościach. Pigmeje zamieszkują różne obszary w Afryce Równikowej, między innymi - Ugandę, Kamerun, Republikę Środkowoafrykańską, Kongo, Burundi i Gabon. Nie używają oni wspólnego języka, nie mają też świadomości wspólnej historii i nie wiedzą o istnieniu innych społeczności Pigmejów. Spotkanie z społecznością Batwa w trakcie którego poznamy bliżej ich codzienne życie, zwyczaje i tradycje. Następnie wyjazd do miasta Kabale. W ciągu dnia lunch. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Kolacja. Nocleg. 

Dzień 12. Kabale / Jezioro Bunyonyi / Kabale

Po śniadaniu wyjazd nad Jezioro Bunyonyi i wycieczka - rejs canoe po jeziorze. Jezioro Bunyonyi w lokalnym języku oznacza - miejsce wielu małych ptaków. Jest to niezwykle urokliwe i spokojne miejsce. Okolica jeziora to wyjątkowo malownicza sceneria. Otoczone jest ono wysokimi, zielnymi wzgórzami z porozrzucanymi na powierzchni 29 wysepkami. Podczas rejsu obserwować będziemy przyrodę a także życie mieszkańców w okolicznych małych wioskach rozsianych u brzegów jeziora. Wizyta na Wyspie Pernshment. W trakcie dnia lunch. Następnie powrót do hotelu w Kabale. Czas wolny na odpoczynek. Kolacja. Nocleg. 

Dzień 13. Kabale / Masaka - Równik / Wyspy Sese - Wyspa Kalangala

Po śniadaniu wyjazd w kierunku stolicy Ugandy - Kampala. Na trasie zatrzymamy się w Masaka, gdzie znajduje się symboliczny pomnik z oznaczeniem przebiegającego tu Równika. Czas wolny na zdjęcia. W trakcie dnia lunch. Kontynuacja podróży. Transfer do portu, skąd promem wypłyniemy na Wyspę Kalangala, jedną z Wysp Sese. Archipelag Wysp Sese składa się z 84 rajskich wysepek porośniętych tropikalnymi lasami deszczowymi. Wyspy te stanowią doskonałe miejsce wypoczynku dla wielbicieli pięknej przyrody. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek i relaks. Kolacja. Nocleg.

wycieczka do Ugandy

Dzień 14. Wyspy Sese - Wyspa Kalangala

Po śniadaniu kontynuujemy pobyt na Wyspie Kalangala. Zwiedzania wyspy, spacery w lesie tropikalnym i na plantacjach kauczukowca. Wizyta w lokalnej wiosce i spotkanie z mieszkańcami. Możliwość spróbowania lokalnej kuchni. Powrót do hotelu. Popołudniu czas na odpoczynek i relaks. Kolacja. Nocleg. 

Dzień 15. Wyspy Sese - Wyspa Kalangala / Entebbe

Po śniadaniu przeprawa promowa do Entebbe. Entebbe to trzecie co do wielkości miasto Ugandy, znajduje się tu biuro i siedziba prezydenta Ugandy. Miasto było siedzibą rządu Protektoratu Ugandy, zanim państwo odzyskało niepodległość w 1962 roku. Po dotarciu do Entebbe wizyta w pięknie położonym Ogrodzie Botanicznym z bogatą kolekcja gatunków roślin ze stref tropikalnych, subtropikalnych i umiarkowanych. Ogród założony został na przełomie XIX i XX wieku. Prócz przepięknej roślinności obserwować można tu licznie występujące ptaki. W trakcie dnia lunch. Transfer i zakwaterowanie w obiekcie typu Guest House w pobliżu lotniska. Czas wolny na odpoczynek przed wylotem. Kolacja. Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Ugandzie. 

wycieczka do Ugandy

Dzień 15. Entebbe

Wylot do Warszawy lub Berlina. Przylot do Warszawy lub Berlina. 

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 3150USD

+ bilety lotnicze ok. 3900 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Entebbe - Warszawa / Berlin ok. 3900 PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w lodgach, hotelach 3* lub hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych - zgodnie z opisem w programie
 • Trzy posiłki (śniadania, lunche i kolacje)
 • Woda butelkowana podczas przejazdów
 • Transery i transport zgodnie z programem
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę i usługi lokalnych pilotów i przewodników angielskojęzycznych
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie oraz parków narodowych na trasie podróży zgodnie z programem
 • Safari w parkach narodowych
 • Zezwolenia na trekkingi
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Koszty polisy od rezygnacji w przypadku sytuacji nadzwyczajnej - (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagany)
 • Kosztów wizy do Ugandy i innych formalności wjazdowych (ok. 50 USD)
 • Napojów do posiłków oraz napojów alkoholowych itp
 • Pozostałych posiłków poza wymienionymi w opisie
 • Kosztów trekkingu z tropicielami goryli górskich w Parku Narodowym Bwindi (700 USD/ osoba)
 • Kosztów trekkingu z tropicielami szympansy w Parku Narodowym Kibale (200 USD/osoba)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

WYCIECZKA DO UGANDY NA ZDJĘCIACH