fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

BIRMA Poza Trasą
02.11.2020-21.11.2020
-
07.02.2021-25.02.2021
20
dni
CENA:
4000 PLN + 3000 USD

WYPRAWA DO BIRMY - Podróż inna niż wszystkie!

Trzytygodniowa przygoda „premium”

 

WYPRAWA DO BIRMY to wizyta w odległych i mniej dostępnych turystycznie rejonach Birmy. To gratka dla pasjonatów fotografii i osób ceniących sobie dynamikę podróży. Tereny, które zwiedzimy, są niezwykle różnorodne. Czas spędzimy bowiem w górach, lasach, dżungli, nad licznymi rzekami i jeziorami, w miastach i świątyniach. Podczas podróży poznamy Birmę, a przede wszystkim jej uśmiechniętych i gościnnych mieszkańców.

Pierwszym miastem, jakie odwiedzimy, będzie dawna stolica kraju Rangun, skąd wyruszymy w podróż na zachód kraju. Zwiedzimy miasto Sittwe położone nad Zatoką Bengalską, w którym znajduje się jeden z większych bazarów i portów rybackich Birmy. Następnie szybką łodzią pokonamy odcinek do miasta Mrauk U. W trakcie podróży promem przyjrzymy się okolicznym wioskom rozsianym nad kanałami Zatoki Bengalskiej. W Mrauk U znajduje się kompleks świątyń. To opuszczone stupy i świątynie prowincji Arakan (Roghinya), jedne z najokazalszych całego świata buddyzmu. Miejsca to jest pełne unikalnej symboliki i ikonografii.

Podczas lekkiego trekkingu odwiedzimy wioski ludu Chin. To lud, w którym kobiety tatuują twarze. Następnie zobaczymy zachwycające i magiczne miejsca Birmy – niesamowite Bagan, jezioro Inle oraz Kakku. Bagan to tysiące stup i świątyń różnej wielkości, których budowę rozpoczęto w XI wieku. Robią one niesamowite wrażenie i stanowią jedną z największych atrakcji archeologicznych całej Azji. Świątynie zwiedzimy moto-rykszą. Będziemy tu mieli bardzo dużo czasu na fotografię i podziwianie piękna świątyń. Jezioro Inle to wizytówka i symbol całej Birmy, to miejsce pełne spokoju, ciszy i niepowtarzalnego klimatu. Jego okolice zwiedzimy w trakcie wycieczki łodzią. Nad jeziorem oraz wśród licznych okolicznych kanałów znajdują się wioski wybudowane nad taflą jeziora, domy stojące na palach, szkoły, świątynie, sklepy, wszystko metr nad wodą. Rano wybierzemy się na wodny targ, a wieczorem z rybakami ujrzymy niepowtarzalny zachód słońca. W Kakku obejrzymy najliczniejszy w świecie, zwarty kompleks smukłych i strzelistych stup wyglądających niczym kamienny las.

Podczas wyprawy odwiedzimy również centrum kulturalne i religijne kraju - miasto Mandalay. Na trekking udamy się w rejon miasta Hsipaw, gdzie zapoznamy się z bogatym etnicznym kolorytem. To idealne miejsce na relaks i leniwe podglądanie życia mieszkańców ludu Shan. Nastepnie odwiedzimy Kyaiktiyo - obejrzymy w nim słynny kompleks świątynny - Złotą Skałę. Wyprawę zakończymy w Rangun, gdzie po trzech tygodniach spędzonych w drodze zakończymy naszą podróż po tym fascynującym kraju. To wymarzona wyprawa dla tych, którzy swoje wakacje chcą spędzić aktywnie i skosztować prawdziwej przygody. Zapraszamy!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PROGRAM WYPRAWY

 

Dzień 1

Zbiórka na lotnisku okęcie , wylot z Polski. Przylot Rangun następnego dnia rano

Dzień 2

Po dotarciu do hotelu w centrum miasta ( skrzyzowanie dzielnic muzułmańskiej, chińskiej ) kilkugodzinny odpoczynek. Nastepnie spacer po kolonialnej części Rangunu - największego miasta Birmy. Choć Rangun już od ponad 10 lat nie jest stolicą, nadal stanowi najważniejszy ośrodek kulturalny i gospodarczy kraju. Uroku miastu dodają liczne stupy i świątynie, kolonialna angielska architektura, przestronne parki, wielobarwne ulice, targi i miejsca spotkań mieszkańców. Po obiedzie zwiedzimy najsłynniejszy zabytek miasta i jego symbol - pagodę Szwedagon liczącą około 2500 lat. Jest to najważniejsza pagoda w Birmie i największa stupa na świecie. Usytuowana na szczycie wzniesienia, pokryta warstwami szczerego złota i kamieniami szlachetnymi widoczna jest prawie z każdego miejsca w mieście. Podczas zwiedzania kompleksu będziemy mogli przyjrzeć się tradycyjnym buddyjskim obrzędom religijnym. Wewnątrz przechowywane są relikwie oraz niezliczona ilość wotów: złota i kosztowności. Ponoć znajduje się tu ponad 9 ton złota. Podczas wycieczki przyjrzymy się też codziennemu życiu jego mieszkańców. Odwiedzimy historyczne centrum miasta i targ Bogyoke. Obejrzymy również dzielnice chińską i muzułmańską.

Dzień 3

Poranny wylot do Sittwe ( 10.30 am), miasta portowego w Zatoce Bengalskiej. Sittwe z racji prawie zupełnego braku turystów jest miejscem niezwykle autentycznym. Będziemy mieli okazję odwiedzić jego mieszkańców na ulicach, kolorowych bazarach oraz w porcie, gdzie wraz z rybakami udamy się na krótką wycieczką łodziami na połów ryb. Sittwe to również miejsce, gdzie w Birmie spotyka się Buddyzm i Islam. O ile czas powoli zwiedzimy również interesujące muzeum sztuki Rohingya, muzułmańskiej grupy etnicznej zamieszkującej ten rejon.

Dzień 4

Po śniadaniu wyjeżdżamy do Mrauk U. Podróż prywatnym samochdem trwać będzie około 4 godzin. Mrauk U od XV do XVIII w.był stolicą najsilniejszego królestwa Birmy, często odwiedzaną przez kupców z całego świata. Obecnie w rejonie tym na terenie kilkunastu kilometrów kwadratowych podziwiać można niesamowite i świetnie zachowane ruiny kilkudziesięciu świątyń i pagód pochodzących z XV i XVI wieku. Zatrzymamy się w kilku świątyniach, odwiedzimy też położone w sąsiedztwie niewielkie urocze wioski, gdzie spotkamy się z ich mieszkańcami. Rejon ten położony poza popularnymi trasami turystycznymi oferuje kameralną, cichą, spokojną i autentyczną atmosferę.

Dzień 5

Dziś czeka nas wycieczka łodzią do niezwykłych miejsc, gdzie żyją mniejszości etniczne Chin. Rejs łodzią trwać będzie około 3 godzin w jedną stronę – to urokliwa trasa pełna widoków. W wioskach, które odwiedzimy spotkamy kobiety z charakterystycznymi tatuażami na twarzach. Zwyczaj tatuowania pojawił się około 300 lat temu, kiedy w rejonie dochodziło do częstych porwań młodych dziewcząt. Aby przeciwdziałać porwaniom w plemieniu Chin "oszpecano" młode dziewczynki tatuując im twarze. Z czasem zwyczaj stał się istotnym elementem tradycji i kultury. Bogato wytatuowana twarz kobiety stała się kanonem piękna wysoko cenionym wśród społeczeństwa. Bolesnemu rytuałowi poddawane były wszystkie dziewczęta przed 10 rokiem życia a tatuowaniem zajmowały się starsze kobiety z rodziny. Wzory niemal zawsze przypominały pajęczą sieć ale poszczególne wioski posiadały dodatkowe unikalne motywy. Obecnie zwyczaj ten nie jest już praktykowany. Wprowadzono prawny zakaz, za złamanie którego przewidziane są surowe kary finansowe. Starsze kobiety z plemienia Chin, które spotkamy podczas naszej wizyty w wiosce, są ostatnimi kobietami z wytatuowanymi twarzami. Wraz z ich śmiercią zaniknie w rejonie zwyczaj i tradycja tatuowania twarzy kobietom.

Dzień 6

Po śniadaniu będziemy mieli okazję na jeszcze jeden krótki spacer po malowniczym Mrauk U a następnie wrócimy do Sittwe I popołudniu lot samolotem do Rangun. Wieczorem odpoczynek lub spacer po centrum.

Dzień 7

Rano samolot do Bagan, miejsca „tysięcy pagód i świątyń”. Bagan w XI-XIII wieku był stolicą Birmy. Obecnie to największa atrakcja turystyczna Birmy. Na obszarze około 40 km2 znajduje się tu aż 13 tysięcy świątyń, z których wiele zachowało się do dziś. Bagan znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzimy najbardziej znane miejsca m.in.: złotą Pagodę Shwesandaw i świątynię Ananda z czterema obrazami stojącego Buddy. Świątynie zwiedzimy moto-rykszą. Będziemy tu mieli dużo czasu na fotografię i kontemplację piękna świątyń. Udamy się też na gwarny targ w Bagan, gdzie sprzedawane są lokalne wyroby rzemieślnicze oraz do leżącej nieopodal miejscowości Myinkaba, gdzie zobaczymy w jaki sposób wyrabiana jest tradycyjna laka. Często używana w tutejszej sztuce zdobniczej żywica. Wieczorne zwiedanie Pagan

Dzień 8

Dziś całodzienne zwiedzanie Bagan, a dla chętnych mamy niezwykłą propozycję - około 45 minutowy przelotu balonem o wschodzie słońca nad ruinami pagód i świątyń, rzeką Irawadi oraz przepiękną okolicą gór Arakańskich. (Opcja fakultatywna, wymagane wcześniejsze zgłoszenie w biurze, cena około 320$). Po śniadaniu zwiedzanie okolic Bagan. Odwiedzimy niewielkie wioski, gdzie toczy się codzienne życie mieszkańców, poznamy ich zwyczaje, zapoznamy się z ich kulturą i tradycjami. Odwiedzimy również okoliczne pagody.

Dzień 9

Poranny samolot do Heho I udajemy się nad jezioro Inle. Popołudniem czeka nas jeddna z głównym atrakcji wyjazdu – wycieczka nad jeziorem oraz wzdłuż licznych kanałów. Znajdują się tam wybudowane na palach, pływające wioski z małymi drewnianymi świątyniami i ogrodami. Płynąc mijać będziemy kolorowe pływające kramy z tradycyjnymi wyrobami oraz warzywami i owocami. Targi przyciągają okolicznych mieszkańców ale także tych z odleglejszych wiosek górskich. Złożymy też wizytę w świątyni Phaung Daw Oo, gdzie znajduje się pięć posągów Buddy.

Dzień 10

Dziś wyjeżdżamy do niezwykłego Kakku ( około 2-3h), gdzie zachował się najliczniejszy w świecie zwarty kompleks smukłych i strzelistych stup. Według legendy, w III wieku p.n.e. gdy je zbudowano, stało ich tu ponad 7600. Do dziś zachowało się dokładnie 2478. Z oddali wygląda to jak zwarty, kamienny las. Kakku leży z dala od głównych szlaków turystycznych Birmy, dlatego dociera tu niewielu turystów i buddyjskich pielgrzymów. To oaza ciszy i spokoju, którym bę Popołudniu wizyta w winnicach, w których degustować będziemy lokalne wina.

Dzień 11

Przyjazd do Hsipaw . Hsipaw, to małe miasteczko w prowincji Shan, która obejmuje birmańską część gór Shan. Jest to bardzo ciekawy etnicznie obszar. Żyją tu wyznawcy buddyzmu, chrześcijaństwa oraz islamu. Liczną mniejszość stanowią również Chińczycy I Tajowie. Hsipaw to idealne miejsce na relaks oraz dobra baza wypadowa do zwiedzania okolicy. Nocleg w urokliwym resorcie w Hsipaw.

Dzień 12

Trekking po pieknej okolicy gór Shan ( trekking prosty, bez bagaży) – około 6h. Podczas trekkingu w górach zwiedzimy okoliczne wioski, będziemy mieli możliwość odwiedzić i poznać codzienne życie różnych grup etnicznych zamieszkujących ten teren. Podczas wędrówki poznamy lud Shan oraz Kaczin. Szlak trekkingowy prowadzić będzie malowniczymi obszarami lasów, dzikich plantacji herbat, pól kukurydzy i soi, ogrodów z bananowcami. Nocleg w lokalnym domu.

Dzień 13

Część druga trekingu – około 6h. Szlak trekkingowy prowadzić będzie malowniczymi obszarami lasów, dzikich plantacji herbat, pól kukurydzy i soi, ogrodów z bananowcami.

Dzień 14

Dziś czeka na kolejna atrakcja - przejazd pociągiem do Pyin Oo Lwin (angielska nazwa - Maymyo). Podróżować będziemy malowniczymi górzystymi rejonami Birmy. Pociągi w Birmie mają urokliwy wygląd postkolonialny – są idealnym miejscem na rozmowe I poznanie lokalnych ludzi. Pyin Oo Lwin to postkolonialne miasteczko założone pod koniec XIX w.jako Maymyo, kurort dla brytyjskiej administracji kolonialnej. Po wybudowaniu linii kolejowej, z racji położenia i chłodniejszego klimatu, miasto stało się letnią stolicą Brytyjczyków i funkcję tę pełniło do końca ich rządów w 1948 roku. Powstały tu eleganckie budynki w stylu neogotyckiej architektury willowej. Niestety w większości nie przetrwały one do dzisiaj. Oprócz kolonialnej architektury w Pyin Oo Lwin znajduje się ogród botaniczny, gdzie zobaczyć można między innymi cenne gatunki rododendronów i orchidei. Obecnie miasto i okolica to centrum upraw kwiatów, owoców i warzyw. Będziemy mogli ich spróbować odwiedzając targ miejski. Ciekawostką miasta są stare konne karety, które stanowią podstawę komunikacji.

Dzień 15

Po wczesnym śniadaniu busem wyruszamy do Mandalay. Podróż trwać będzie około 2 godzin. Mandalay to kulturowe i religijne centrum kraju, była stolica i drugie co do wielkości miasto Birmy. Miasto pełne jest historycznych i buddyjskich pomników oraz mnichów, których mieszka tu ponoć kilkadziesiąt tysięcy. Obejrzymy panoramę miasta a następnie przeprawimy się przez rzekę Irrawaddę i tradycyjną bryczką dotrzemy do Inwy. Zwiedzimy tam klasztor Bagaya, który zbudowany został w roku 1834 w całości z drewna tekowego. Jest on pięknym przykładem drewnianej architektury birmańskiej. Ustawiony jest na palach, drzwi i ściany pokryte zostały mnóstwem rzeźb i płaskorzeźb. Wewnątrz świątyni zobaczyć można ołtarze i posągi Buddy. Następnie na zachód słońca pojedziemy do Amarapury, gdzie lokalną łodzią z rybakiem popływamy na na koniec przespacerujemy się wybudowanym około 200 lat temu, najdłuższym na świecie tekowym mostem. Most ma przeszło kilometr długości i łączy ze sobą dwa brzegi jeziora Taungthaman. Z mostu zobaczymy malowniczą panoramę rozlewisk rzeki Irrawaddy oraz okolicę z położonymi w oddali świątyniami.

Dzień 16

Dziś wyruszymy w drogę do Naypyidaw, stolicy Birmy. Podróż trwać będzie około 5 godzin. Naypyidaw jest stolicą Birmy od 2005 roku. Miasto zbudowane zostało za namową astrologa, który poinformował rządzącego wówczas generała, iż kraj zostanie zaatakowany przez zachodnie mocarstwa. Generał postanowił przenieść stolicę z Rangun wgłąb Birmy. W 2002 roku zarządził wybudowanie całkowicie nowego miasta. Lokalizacja miała znaczenie strategiczne. Zakładano, że zamieszka tu wielomilionowa społeczność, więc zaprojektowano ją jako ogromną metropolię. Jednak obecnie Naypyidaw to miejsce dość osobliwe. Na ogromnym obszarze, sześciokrotnie większym niż Nowy Jork, mieszka tylko około miliona mieszkańców. Opustoszałe ulice i puste autostrady sprawiają wrażenie, iż jest to wymarłe miasta. Spacer po stolicy. Główną atrakcją jest Uppatasanti, kopia słynnej pagody Shwedagonu z Rangun i kilka mniejszych świątyń buddyjskich, Muzeum Narodowe oraz liczne parki i świecące pustkami centa handlowe.

Dzień 17

Bago i Rangun . Dziś kierujemy się do dawnej stolicy kraju – miasta Bago, w którym odwiedzimy klasztor Kha Khat Wain. Atrakcją wieczoru już w Rangunie, będzie o zachodzie słońca rejs statkiem  na którym serwowana będzie wykwintna kolacja.

Dzień 18

Wczesnym rankiem udajemy się do jednego z symboli Birmy – klasztoru na skale w Kyakikto. Kyaiktiyo jest jednym z trzech, obok Shwedagon Paya w Yangon oraz Mahamuni Paya w Mandalay, najświętszych miejsc dla mieszkańców Birmy. Tutaj, na szczycie góry, znajduje się duży kompleks świątynny, a najważniejszym jego elementem jest ponad siedmiometrowa stupa stojąca na dużym głazie balansującym na brzegu skalistego klifu. Od ponad wieku Złota Skała jest celem pielgrzymek buddystów z całej Mjanmy. Powrót do Rangun. Nocleg w China Town - jednym z symboli tego miasta.

Dzień 19

Po śniadaniu, ostatnie masaże i relax. Dal zainteresowanych wycieczka circular train po peryferiach stolicy. Wieczorem powrót do Polski.

Dzień 20

Przylot do Warszawy

 

TRASA WYPRAWY:

4000 PLN

+ 3000 USD

Cena obejmuje:

 • Przelot Warszawa-Rangun-Warszawa
 • Przeloty samolotami - linie wewnętrzne wg programu ( Rangun-Sittwe, Sittwe-Rangun, NyaungU-Heho, Mandalay-Heho, Rangun-Bangkok) 
 • Wizę do Birmy
 • Przejazdy łodziami, promami. 
 • Bilety na przejazd koleją
 • Transport autobusami, jeepami i wszelką możliwą komunikacją na trasie
 • Noclegi w czystych hotelach klasy turystycznej i 3*, a na prowincji guesthouse (pokoje 2-osobowe)
 • Śniadania w hotelach (o ile ono jest w cenie)
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • Pozwolenia na trekkingi i permity na wjazdy do miejsc jeśli są one wymagane
 • Wszystkie trekkingi
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy 
 • Opiekę polskiego pilota
 • Ubezpieczenie KL/NWW podróżne ( Koszty leczenia: 200.000EUR, NNW: 50 000 PLN, OC 60.000EUR)

 

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia (około 15 USD za dobę, suma około 310 USD)
 • Ewentualnych atrakcji fakultatywnych
 • Zwyczajowych napiwków (max. 40 USD)