fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

BIRMA Poza Trasą
01.11.2020
-
22.11.2020
22
dni
CENA:
4000 PLN + 3000 USD

WYPRAWA DO BIRMY - Podróż inna niż wszystkie!

Trzytygodniowa przygoda „premium”

 

WYPRAWA DO BIRMY to wizyta w odległych i mniej dostępnych turystycznie rejonach Birmy. To gratka dla pasjonatów fotografii i osób ceniących sobie dynamikę podróży. Tereny, które zwiedzimy, są niezwykle różnorodne. Czas spędzimy bowiem w górach, lasach, dżungli, nad licznymi rzekami i jeziorami, w miastach i świątyniach. Podczas podróży poznamy Birmę, a przede wszystkim jej uśmiechniętych i gościnnych mieszkańców.

Pierwszym miastem, jakie odwiedzimy, będzie dawna stolica kraju Rangun, skąd wyruszymy w podróż na zachód kraju. Zwiedzimy miasto Sittwe położone nad Zatoką Bengalską, w którym znajduje się jeden z większych bazarów i portów rybackich Birmy. Następnie szybką łodzią pokonamy odcinek do miasta Mrauk U. W trakcie podróży promem przyjrzymy się okolicznym wioskom rozsianym nad kanałami Zatoki Bengalskiej. W Mrauk U znajduje się kompleks świątyń. To opuszczone stupy i świątynie prowincji Arakan (Roghinya), jedne z najokazalszych całego świata buddyzmu. Miejsca to jest pełne unikalnej symboliki i ikonografii.

Podczas lekkiego trekkingu odwiedzimy wioski ludu Chin. To lud, w którym kobiety tatuują twarze. Następnie zobaczymy zachwycające i magiczne miejsca Birmy – niesamowite Bagan, jezioro Inle oraz Kakku. Bagan to tysiące stup i świątyń różnej wielkości, których budowę rozpoczęto w XI wieku. Robią one niesamowite wrażenie i stanowią jedną z największych atrakcji archeologicznych całej Azji. Świątynie zwiedzimy moto-rykszą. Będziemy tu mieli bardzo dużo czasu na fotografię i podziwianie piękna świątyń. Jezioro Inle to wizytówka i symbol całej Birmy, to miejsce pełne spokoju, ciszy i niepowtarzalnego klimatu. Jego okolice zwiedzimy w trakcie wycieczki łodzią. Nad jeziorem oraz wśród licznych okolicznych kanałów znajdują się wioski wybudowane nad taflą jeziora, domy stojące na palach, szkoły, świątynie, sklepy, wszystko metr nad wodą. Rano wybierzemy się na wodny targ, a wieczorem z rybakami ujrzymy niepowtarzalny zachód słońca. W Kakku obejrzymy najliczniejszy w świecie, zwarty kompleks smukłych i strzelistych stup wyglądających niczym kamienny las.

Podczas wyprawy odwiedzimy również centrum kulturalne i religijne kraju - miasto Mandalay. Na trekking udamy się w rejon miasta Hsipaw, gdzie zapoznamy się z bogatym etnicznym kolorytem. To idealne miejsce na relaks i leniwe podglądanie życia mieszkańców ludu Shan. Odwiedzimy również wioski plemienia Karen, którego kobiety noszą na szyjach ozdobne miedziane obręcze.

W Kyaiktiyo będącym jednym z trzech najświętszych miejsc wyznawców buddyzmu w Birmie, obok Shwedagon Paya w Rangun oraz Mahamuni Paya w Mandalay, obejrzymy słynny kompleks świątynny - Złotą Skałę. Wyprawę zakończymy w Rangun, gdzie po trzech tygodniach spędzonych w drodze zakończymy naszą podróż po tym fascynującym kraju. To wymarzona wyprawa dla tych, którzy swoje wakacje chcą spędzić aktywnie i skosztować prawdziwej przygody. Zapraszamy!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PROGRAM WYPRAWY:

Dzień 1.

Zbiórka na lotnisku Okęcie. Wylot z Warszawy do Rangun.

Dzień 2. RANGUN

Przylot do Rangun. Po dotarciu do hotelu w centrum miasta (hotel w okolicy dzielnicy muzułmańskiej i chińskiej) kilkugodzinny odpoczynek. Następnie spacer po kolonialnej części Rangunu - największego miasta Birmy. Choć Rangun już od ponad 10 lat nie jest stolicą, nadal stanowi najważniejszy ośrodek kulturalny i gospodarczy kraju. Uroku miastu dodają liczne stupy i świątynie, kolonialna angielska architektura, przestronne parki, wielobarwne ulice, targi i miejsca spotkań mieszkańców.

Po obiedzie zwiedzimy najsłynniejszy zabytek miasta i jego symbol - pagodę Szwedagon liczącą około 2500 lat. Jest to najważniejsza pagoda w Birmie i największa stupa na świecie. Usytuowana na szczycie wzniesienia, pokryta warstwami szczerego złota i kamieniami szlachetnymi widoczna jest prawie z każdego miejsca w mieście. Podczas zwiedzania kompleksu będziemy mogli przyjrzeć się tradycyjnym buddyjskim obrzędom religijnym. Wewnątrz przechowywane są relikwie oraz niezliczona ilość wotów: złota i kosztowności. Ponoć znajduje się tu ponad dziewięć ton złota.

Podczas wycieczki przyjrzymy się też codziennemu życiu jego mieszkańców. Odwiedzimy historyczne centrum miasta i targ Bogyoke. Obejrzymy również dzielnice chińską i muzułmańską.

Dzień 3. SITTWE

Poranny (ok.10.30) wylot do Sittwe, małego miasteczka portowego w Zatoce Bengalskiej. Sittwe z racji prawie zupełnego braku turystów jest miejscem niezwykle autentycznym. Będziemy mieli okazję odwiedzić jego mieszkańców na ulicach, kolorowych bazarach oraz w porcie, gdzie wraz z rybakami udamy się na krótką wycieczką łodziami na połów ryb. Sittwe to również miejsce, gdzie w Birmie spotyka się Buddyzm i Islam. Zwiedzimy interesujące muzeum sztuki Rohingya, muzułmańskiej grupy etnicznej zamieszkującej ten rejon.

wyprawa Birma

Dzień 4. MRAUK U

Po śniadaniu wyjeżdżamy do Mrauk U. Podróż wynajętym prywatnym samochodem trwać będzie około czterech godzin. Mrauk U od XV do XVIII w.był stolicą najsilniejszego królestwa Birmy, często odwiedzaną przez kupców z całego świata. Obecnie w rejonie tym na terenie kilkunastu kilometrów kwadratowych podziwiać można niesamowite i świetnie zachowane ruiny kilkudziesięciu świątyń i pagód pochodzących z XV i XVI wieku. Zatrzymamy się w kilku świątyniach, odwiedzimy też położone w sąsiedztwie niewielkie urocze wioski, gdzie spotkamy się z ich mieszkańcami. Rejon ten położony poza popularnymi trasami turystycznymi oferuje kameralną, cichą, spokojną  i autentyczną atmosferę.

Dzień 5. WIOSKI MNIEJSZOŚCI ETNICZNYCH CHIN

Dziś czeka nas wycieczka łodzią do niezwykłych miejsc, gdzie żyją mniejszości etniczne Chin. Rejs łodzią trwać będzie około trzech godzin w jedną stronę.

W wioskach, które odwiedzimy spotkamy kobiety z charakterystycznymi tatuażami na twarzach. Zwyczaj tatuowania pojawił się około 300 lat temu, kiedy w rejonie dochodziło do częstych porwań młodych dziewcząt. Aby przeciwdziałać porwaniom w plemieniu Chin "oszpecano" młode dziewczynki tatuując im twarze. Z czasem zwyczaj stał się istotnym elementem tradycji i kultury. Bogato wytatuowana twarz kobiety stała się kanonem piękna wysoko cenionym wśród społeczeństwa. Bolesnemu rytuałowi poddawane były wszystkie dziewczęta przed dziesiątym rokiem życia a tatuowaniem zajmowały się starsze kobiety z rodziny. Wzory niemal zawsze przypominały pajęczą sieć ale poszczególne wioski posiadały dodatkowe unikalne motywy. Obecnie zwyczaj ten nie jest już praktykowany. Wprowadzono prawny zakaz, za złamanie którego przewidziane są surowe kary finansowe. Starsze kobiety z plemienia Chin, które spotkamy podczas naszej wizyty w wiosce, są ostatnimi kobietami z wytatuowanymi twarzami. Wraz z ich śmiercią zaniknie zwyczaj i tradycja tatuowania twarzy kobietom w tym rejonie.

Dzień 6. MRAUK U / RANGUN

Po śniadaniu będziemy mieli okazję na jeszcze jeden krótki spacer po malowniczym Mrauk U a następnie wrócimy samolotem do Rangun. Wieczorem odpoczynek lub spacer po centrum.

Dzień 7. NAYPYIDAW

Dziś wyruszymy w drogę do Naypyidaw, stolicy Birmy. Podróż z Rangun do Naypyidaw trwać będzie około pięć godzin.

Naypyidaw jest stolicą Birmy od 2005 roku. Miasto zbudowane zostało za namową astrologa, który poinformował rządzącego wówczas generała, iż kraj zostanie zaatakowany przez zachodnie mocarstwa. Generał postanowił przenieść stolicę z Rangun wgłąb Birmy. W 2002 roku zarządził wybudowanie całkowicie nowego miasta. Lokalizacja miała znaczenie strategiczne. Zakładano, że zamieszka tu wielomilionowa społeczność, więc zaprojektowano ją jako ogromną metropolię. Jednak obecnie Naypyidaw to miejsce dość osobliwe. Na ogromnym obszarze, sześciokrotnie większym niż Nowy Jork, mieszka tylko około miliona mieszkańców. Opustoszałe ulice i puste autostrady sprawiają wrażenie, iż jest to wymarłe miasta.

Spacer po stolicy. Główną atrakcją jest Uppatasanti, kopia słynnej pagody Shwedagonu z Rangun i kilka mniejszych świątyń buddyjskich, Muzeum Narodowe oraz liczne parki i świecące pustkami centa handlowe.

Dzień 8. BAGAN

Po śniadaniu wyruszymy w drogę do Bagan, miejsca „tysięcy pagód i świątyń”. Bagan w XI-XIII wieku był stolicą Birmy. Obecnie to największa atrakcja turystyczna Birmy. Na obszarze około 40 km2 znajduje się tu aż 13 tysięcy świątyń, z których wiele zachowało się do dziś. Bagan znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzimy najbardziej znane miejsca m.in: złotą Pagodę Shwesandaw i świątynię Ananda z czterema obrazami stojącego Buddy. Świątynie zwiedzimy moto-rykszą. Będziemy tu mieli dużo czasu na fotografię i kontemplację piękna świątyń.

Udamy się też na gwarny targ w Bagan, gdzie sprzedawane są lokalne wyroby rzemieślnicze oraz do leżącej nieopodal miejscowości Myinkaba, gdzie zobaczymy w jaki sposób wyrabiana jest tradycyjna laka - żywica często używana w tutejszej sztuce zdobniczej. Wieczorne zwiedzanie Bagan. 

Dzień 9.  BAGAN

Dziś czeka nas całodzienne zwiedzanie Bagan. Dla chętnych mamy niezwykłą propozycję - około 45 minutowy przelotu balonem o wschodzie słońca nad ruinami pagód i świątyń, rzeką Irawadi oraz przepiękną okolicą gór Arakańskich. (Opcja fakultatywna, wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie w biurze, cena około 320 $).

Po śniadaniu zwiedzanie okolic Bagan. Odwiedzimy niewielkie wioski, gdzie toczy się codzienne życie mieszkańców, poznamy ich zwyczaje, zapoznamy się z ich kulturą i tradycjami. Odwiedzimy również okoliczne pagody.

wyprawa Birma

Dzień 10. JEZIORO INLE

Dziś wyruszymy do Inle (poranny samolot do Heho, następnie przejazd do Inne).  Jezioro Inle to jedno z większych jezior Birmy. Położone jest na wysokości 900 m.n.p.m i otoczone malowniczymi górami Szan. Popołudniu czeka nas jedna z głównym atrakcji wyjazdu – wycieczka nad jeziorem oraz wzdłuż licznych kanałów. Znajdują się tu wybudowane na palach, pływające wioski z małymi drewnianymi świątyniami i  ogrodami. Płynąc mijać będziemy kolorowe pływające kramy z tradycyjnymi wyrobami oraz warzywami i owocami. Targi przyciągają okolicznych mieszkańców ale także tych z odleglejszych wiosek górskich. Złożymy też wizytę w świątyni Phaung Daw Oo, gdzie znajduje się pięć posągów Buddy.

Dzień 11. KAKKU

Dziś wyjeżdżamy do niezwykłego Kakku, gdzie zachował się najliczniejszy w świecie zwarty kompleks smukłych i strzelistych stup. Według legendy, w III wieku p.n.e. gdy je zbudowano, stało ich tu ponad 7600. Do dziś zachowało się dokładnie 2478. Z oddali wygląda to jak zwarty, kamienny las. Kakku leży z dala od głównych szlaków turystycznych Birmy, dlatego dociera tu niewielu turystów i buddyjskich pielgrzymów. To oaza ciszy i spokoju, którym będziemy mogli cieszyć się zwiedzając to przepiękne i niepowtarzalne miejsce.

Dzień 12. OKOLICE JEZIORA INLE (dzień zapasowy w okolicy Jeziora Inle lub wyjazd do Hsipaw)

W okolicy Inle udamy się na spacer/trekking. Popołudniu wizyta w winnicach, w których degustować będziemy pięć rodzajów produkowanych w tutejszych okolicach regionalnych win.

wyprawa Birma

Dzień 13. HSIPAW

Przyjazd do Hsipaw. Jest to niewielkie miasteczko położone w prowincji Shan, która obejmuje birmańską część gór Shan. Jest to bardzo ciekawy etnicznie obszar. Żyją tu wyznawcy buddyzmu, chrześcijaństwa oraz islamu. Liczną mniejszość stanowią również Chińczycy. Hsipaw to idealne miejsce na relaks oraz dobra baza wypadowa do zwiedzania okolicy. 

Dzień 14. HSIPAW

Trekking po malowniczej okolicy gór Shan. (Trekking łatwy, bez bagaży). Podczas trekkingu w górach zwiedzimy okoliczne wioski, będziemy mieli możliwość odwiedzić i poznać codzienne życie różnych grup etnicznych zamieszkujących ten teren. Podczas wędrówki poznamy lud Shan oraz Kaczin. Szlak trekkingowy prowadzić będzie malowniczymi obszarami lasów, dzikich plantacji herbat, pól kukurydzy i soi, ogrodów z bananowcami.

Dzień 15.  PYIN OO LWIN (MAYMYO)

Dziś czeka na kolejna atrakcja - przejazd pociągiem do Pyin Oo Lwin (angielska nazwa - Maymyo). Podróżować będziemy malowniczymi górzystymi rejonami Birmy. Pociągi w Birmie mają urokliwy postkolonialny styl – są idealnym miejscem na rozmowę i poznanie lokalnych mieszkańców.

Pyin Oo Lwin to postkolonialne miasteczko założone pod koniec XIX w.jako Maymyo, kurort dla brytyjskiej administracji kolonialnej. Po wybudowaniu linii kolejowej, z racji położenia i chłodniejszego klimatu, miasto stało się letnią stolicą Brytyjczyków i funkcję tę pełniło do końca ich rządów w 1948 roku. Powstały tu eleganckie budynki w stylu neogotyckiej architektury willowej. Niestety w większości nie przetrwały one do dzisiaj. Oprócz kolonialnej architektury w Pyin Oo Lwin znajduje się ogród botaniczny, gdzie zobaczyć można między innymi cenne gatunki rododendronów i orchidei. Obecnie miasto i okolica to centrum upraw kwiatów, owoców i warzyw. Będziemy mogli ich spróbować odwiedzając targ miejski. Ciekawostką miasta są stare konne karety, które stanowią podstawę komunikacji.

Dzień 16.  MANDALAY

Po wczesnym śniadaniu autobusem wyruszamy do Mandalay. Podróż trwać będzie około dwóch godzin.

Mandalay to kulturowe i religijne centrum kraju, była stolica i drugie co do wielkości miasto Birmy. Miasto pełne jest historycznych i buddyjskich pomników oraz mnichów, których mieszka tu ponoć kilkadziesiąt tysięcy. Obejrzymy panoramę miasta a następnie przeprawimy się przez rzekę Irrawaddę i tradycyjną bryczką dotrzemy do Inwy. Zwiedzimy tam klasztor Bagaya, który zbudowany został w roku 1834 w całości z drewna tekowego. Jest on pięknym przykładem drewnianej architektury birmańskiej. Ustawiony jest na palach, drzwi i ściany pokryte zostały mnóstwem rzeźb i płaskorzeźb. Wewnątrz świątyni zobaczyć można ołtarze i posągi Buddy. Następnie pojedziemy oglądać zachód słońca do Amarapury, gdzie najpierw wyruszymy w krótki rejs tradycyjną łodzią z rybakami a potem przespacerujemy się wybudowanym około 200 lat temu, najdłuższym na świecie tekowym mostem. Most ma przeszło kilometr długości i łączy ze sobą dwa brzegi jeziora Taungthaman. Z mostu zobaczymy malowniczą panoramę rozlewisk rzeki Irrawaddy oraz okolicę z położonymi w oddali świątyniami.

Dzień 17.  HEHO / LOIKAW

Poranny samolot do Heho. Następnie udamy się w kierunku Loikaw w prowincji Karen. 

Karenowie są mniejszością narodową w Birmie, zamieszkują głównie w rejonie górzystego stanu Karen a także w przygranicznych obszarach w północnej Tajlandii. Podczas podróży odwiedzimy jedną z wiosek zamieszkałych przez plemię Karen. Za sprawą charakterystycznych ozdób noszonych przez kobiety, stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Obręcze noszone na szyi, wydłużają ją optycznie. Mosiężne pierścienie zakłada się już kilkuletnim dziewczynkom, z biegiem lat dokładane są kolejne. Kobiety w dojrzałym wieku mogą nosić nawet 25 obręczy, dźwigając na szyi aż 10 kilogramów. Mówi się o nich między innymi, Smoczyce, Żyrafy i Długoszyje.Trudno dziś ustalić skąd wziął się ten zwyczaj. Część twierdzi, że była to ochrona przed tygrysami , czy porwaniami małych dziewczynek przez obce plemiona. Część uważa, że obręcze zakłada się po prostu dla urody. 

Dzień 18.  LOIKAW

Dzisiejszy dzień spędzimy spacerując w okolicy Loikaw. Spotkamy się z mieszkańcami okolicznych wiosek, gdzie miło spędzimy czas na odpoczynku i relaksie. W wioskach plemienia Padaung spotkamy się z ich słynnymi mieszkankami, noszącymi na szyjach ozdobne miedziane obręcze.

Dzień 19. KLASZTOR KYAIKTIYO - ZŁOTA SKAŁA

Dziś udamy się do jednego z symboli Birmy – klasztoru na skale w Kyaiktiyo. Jest to jeden z trzech, obok Shwedagon Paya w Rangun oraz Mahamuni Paya w Mandalay, najświętszych miejsc dla wyznawców buddyzmu w Birmie. Na szczycie wzgórza znajduje się tu duży kompleks świątynny. Najważniejszym jego elementem jest ponad siedmiometrowa stupa usytuowana na ogromnym głazie balansującym na brzegu skalistego klifu. Według legend, głaz utrzymuje równowagę i nie spada w przepaść tylko dzięki precyzyjnie umieszczonemu pod nim włosowi samego Buddy. Zarówno stupa, jak i cały głaz pokryte są płatkami złota i stąd wzięła się nazwa klasztoru - Złota Skała. Jeśli tylko będzie możliwość - nocleg w klasztorze na skale.

Dzień 20.  RANGUN

Po śniadaniu wyjeżdżamy do Rangun, popołudniu wylot do Bangkoku.  

Dzień 21.  Wylot.

Przylot do Warszawy.

 

TRASA WYPRAWY:

4000 PLN

+ 3000 USD

Cena obejmuje:

 • Przelot Warszawa-Rangun-Warszawa
 • Przeloty samolotami - linie wewnętrzne wg programu ( Rangun-Sittwe, Sittwe-Rangun, NyaungU-Heho, Mandalay-Heho, Rangun-Bangkok) 
 • Wizę do Birmy
 • Przejazdy łodziami, promami. 
 • Bilety na przejazd koleją
 • Transport autobusami, jeepami i wszelką możliwą komunikacją na trasie
 • Noclegi w czystych hotelach klasy turystycznej i 3*, a na prowincji guesthouse (pokoje 2-osobowe)
 • Śniadania w hotelach (o ile ono jest w cenie)
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • Pozwolenia na trekkingi i permity na wjazdy do miejsc jeśli są one wymagane
 • Wszystkie trekkingi
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy 
 • Opiekę polskiego pilota
 • Ubezpieczenie KL/NWW podróżne ( Koszty leczenia: 200.000EUR, NNW: 50 000 PLN, OC 60.000EUR)

 

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia (około 15 USD za dobę, suma około 310 USD)
 • Ewentualnych atrakcji fakultatywnych
 • Zwyczajowych napiwków (max. 40 USD)