fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

BIRMA WYPRAWA
Mjanma Poza Trasą
27.10.2023
-
15.11.2023
20
dni
CENA:
USD + bilety lotnicze ok. PLN

BIRMA WYPRAWA - mjanma Poza Trasą

Podróż inna niż wszystkie - Trzytygodniowa przygoda „premium”

Birma Wyprawa Poza Trasą to wizyty w odległych i turystycznie mało znanych rejonach Birmy. To prawdziwa gratka dla pasjonatów fotografii i osób ceniących sobie dynamikę podróży. Tereny, które odwiedzimy w trakcie podróży Mjanma - Birma Wyprawa Poza Trasą, są niezwykle różnorodne. Czas spędzimy bowiem w górach, lasach, dżungli, nad licznymi rzekami i jeziorami, w miastach, wioskach i świątyniach. Podczas podróży poznamy Birmę, a przede wszystkim jej uśmiechniętych i gościnnych mieszkańców. mjanma - Birma Wyprawa Poza Trasą to wymarzona podróż dla tych, którzy swoje wakacje chcą spędzić aktywnie i skosztować prawdziwej przygody.

Pierwszym miastem, jakie odwiedzimy na trasie podróży mjanma - Birma Wyprawa Poza Trasą, będzie dawna stolica kraju Rangun, skąd wyruszymy w podróż na zachód kraju. Zwiedzimy miasto Sittwe położone nad Zatoką Bengalską, w którym znajduje się jeden z większych bazarów i portów rybackich Birmy. Następnie szybką łodzią pokonamy odcinek do miasta Mrauk U. W trakcie podróży promem przyjrzymy się okolicznym wioskom rozsianym nad kanałami Zatoki Bengalskiej. W Mrauk U znajduje się kompleks świątyń - to opuszczone stupy i świątynie prowincji Arakan (Roghinya), jedne z najokazalszych całego świata buddyzmu. Miejsca te pełne są unikalnej symboliki i ikonografii. Podczas lekkiego trekkingu odwiedzimy wioski ludu Chin. To lud, w którym kobiety tatuują twarze. Kolejnymi punktami w programie Birma Wyprawa Poza Trasą będą zachwycające Jezioro Inle, niesamowite Bagan oraz magiczne Kakku. Bagan to tysiące stup i świątyń różnej wielkości, których budowę rozpoczęto w XI wieku. Robią one niesamowite wrażenie i stanowią jedną z największych atrakcji archeologicznych całej Azji. Świątynie zwiedzimy moto-rykszą. Będziemy tu mieli bardzo dużo czasu na zdjęcia i podziwianie piękna świątyń. Jezioro Inle to wizytówka i symbol całej Birmy, to miejsce pełne spokoju, ciszy i niepowtarzalnego klimatu. Jego okolice zwiedzimy w trakcie wycieczki łodzią. Nad Jeziorem Inle oraz wśród jego licznych kanałów znajdują się wioski wybudowane nad taflą wody - domy stojące na palach, szkoły, świątynie, sklepy, wszystko metr nad wodą. Rano wybierzemy się na wodny targ, a wieczorem z rybakami ujrzymy niepowtarzalny zachód słońca. W Kakku obejrzymy najliczniejszy w świecie, zwarty kompleks smukłych i strzelistych stup wyglądających niczym kamienny las. Podczas wyprawy odwiedzimy również centrum kulturalne i religijne Birmy - miasto Mandalay. Na trekking udamy się w rejon miasta Hsipaw, gdzie zapoznamy się z bogatym etnicznym kolorytem. To idealne miejsce na relaks i leniwe podglądanie życia mieszkańców ludu Shan. Nastepnie odwiedzimy Kyaiktiyo, gdzie obejrzymy słynny kompleks świątynny - Złotą Skałę. Wyprawę zakończymy w Rangun, gdzie po trzech tygodniach spędzonych w drodze zakończymy naszą podróż Birma Wyprawa Poza Trasą.

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

BIRMA WYPRAWA mjanma Poza Trasą - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy lub Berlina do Rangun w Birmie. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed planowanym wylotem.

Dzień 2. Rangun

Przylot do Rangun. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Birmie. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Hotel położony w centrum miasta (w okolicy skrzyżowania dzielnic muzułmańskiej i chińskiej ). Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nastepnie spacer i zwiedzanie zabytków kolonialnej części Rangunu - największego miasta Birmy. Choć Rangun już od ponad 10 lat nie jest stolicą Birmy, nadal stanowi najważniejszy ośrodek kulturalny i gospodarczy kraju. Uroku miastu dodają liczne stupy i świątynie, kolonialna angielska architektura, przestronne parki, wielobarwne ulice, targi i miejsca spotkań mieszkańców. Po obiedzie zwiedzimy najsłynniejszy zabytek miasta i jego symbol - pagodę Szwedagon liczącą około 2500 lat. Jest to najważniejsza pagoda w Birmie i największa stupa na świecie. Usytuowana na szczycie wzniesienia, pokryta warstwami szczerego złota i kamieniami szlachetnymi widoczna jest prawie z każdego miejsca w mieście. Podczas zwiedzania kompleksu Szwedagon będziemy mogli okazję przyjrzeć się tradycyjnym buddyjskim obrzędom religijnym. Wewnątrz pagody przechowywane są relikwie oraz niezliczona ilość wotów: złota i kosztowności. Ponoć znajduje się tu ponad 9 ton złota. Podczas wycieczki po Rangun przyjrzymy się też codziennemu życiu jego mieszkańców. Odwiedzimy historyczne centrum miasta i targ Bogyoke. Obejrzymy również dzielnice chińską i muzułmańską. Nocleg w hotelu w Rangun.

Dzień 3. Rangun / Sittwe

Poranny wylot do Sittwe - portowego miasta w Zatoce Bengalskiej. Sittwe z racji prawie zupełnego braku turystów jest miejscem niezwykle autentycznym. Będziemy mieli okazję przyjrzeć się życiu miasta i jego mieszkańców na ulicach, kolorowych bazarach oraz w porcie, gdzie wraz z rybakami udamy się na krótką wycieczką łodziami na połów ryb. Sittwe to miasto, w którym w Birmie spotyka się Buddyzm i Islam. O ile czas powoli zwiedzimy również interesujące muzeum sztuki Rohingya, muzułmańskiej grupy etnicznej zamieszkującej ten rejon. Nocleg w Sittwe.

Birma wyprawa

Dzień 4. Sittwe / Mrauk U

Po śniadaniu wyjazd do Mrauk U. Podróż prywatnym samochodem trwać będzie około 4 godzin. Mrauk U od XV do XVIII w. był stolicą najsilniejszego królestwa Birmy. Było to miejsce często odwiedzane przez kupców z całego świata. Obecnie w rejonie tym na terenie kilkunastu kilometrów kwadratowych podziwiać można niesamowite i świetnie zachowane ruiny kilkudziesięciu świątyń i pagód pochodzących z XV i XVI wieku. Zatrzymamy się i zwiedzimy kilka ze świątyń. Odwiedzimy też położone w sąsiedztwie niewielkie urocze wioski, gdzie spotkamy się z ich mieszkańcami. Rejon ten położony poza popularnymi trasami turystycznymi oferuje kameralną, cichą, spokojną i autentyczną birmańską atmosferę. Nocleg w Mrauk U.

Dzień 5. Mrauk U / Mniejszości etniczne Chin / Mrauk U

Wycieczka łodzią do miejsc, gdzie żyją mniejszości etniczne Chin. Rejs łodzią trwać będzie około trzech godzin w jedną stronę. Będzie to urokliwa trasa pełna malowniczych widoków. W wioskach, które odwiedzimy spotkamy kobiety z charakterystycznymi tatuażami na twarzach. Zwyczaj tatuowania pojawił się około 300 lat temu, kiedy w rejonie dochodziło do częstych porwań młodych dziewcząt. Aby przeciwdziałać porwaniom w plemieniu Chin "oszpecano" młode dziewczynki tatuując im twarze. Z czasem zwyczaj stał się istotnym elementem tradycji i kultury. Bogato wytatuowana twarz kobiety stała się kanonem piękna wysoko cenionym wśród społeczeństwa. Bolesnemu rytuałowi poddawane były wszystkie dziewczęta przed 10 rokiem życia a tatuowaniem zajmowały się starsze kobiety z rodziny. Wzory niemal zawsze przypominały pajęczą sieć ale poszczególne wioski posiadały dodatkowe unikalne motywy. Obecnie zwyczaj ten nie jest już praktykowany. Wprowadzono prawny zakaz, za złamanie którego przewidziane są surowe kary finansowe. Starsze kobiety z plemienia Chin, które spotkamy podczas naszej wizyty w wiosce, są ostatnimi kobietami z wytatuowanymi twarzami. Wraz z ich śmiercią zaniknie w rejonie zwyczaj i tradycja tatuowania twarzy kobietom. Powrót i nocleg w Mrauk U.

Birma wyprawa

Dzień 6. Mrauk U / Sittwe / Rangun

Po śniadaniu będziemy mieli okazję na jeszcze jeden krótki spacer po malowniczym Mrauk U a następnie wrócimy do Sittwe. Popołudniu lot samolotem do Rangun. Wieczorem odpoczynek lub spacer po centrum Rangun.

Dzień 7. Rangun / Bagan

Rano wylot do Bagan, miejsca „tysięcy pagód i świątyń”. Bagan w XI-XIII wieku był stolicą Birmy. Obecnie to największa atrakcja turystyczna Birmy. Na obszarze około 40 km2 znajduje się tu aż 13 tysięcy świątyń, z których wiele zachowało się do dziś. Bagan znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzimy najpiękniejsze miejsca między innymi Złotą Pagodę Shwesandaw i świątynię Ananda z czterema obrazami stojącego Buddy. Świątynie zwiedzać będziemy moto-rykszą. Podczas zwiedzania będziemy mieli dużo czasu na fotografię i kontemplację piękna świątyń. Następnie udamy się na gwarny targ w Bagan, gdzie sprzedawane są lokalne wyroby rzemieślnicze oraz do leżącej nieopodal miejscowości Myinkaba, gdzie zobaczymy w jaki sposób wyrabiana jest tradycyjna laka - często używana w tutejszej sztuce zdobniczej żywica. Wieczorne zwiedzanie Bagan z zachodem słońca w tle. Nocleg w Bagan.

Birma wyprawa

Dzień 8. Okolice Bagan

Dziś całodzienne zwiedzanie Bagan, a dla chętnych mamy niezwykłą propozycję - około 45 minutowy przelotu balonem o wschodzie słońca nad ruinami pagód i świątyń, rzeką Irawadi oraz przepiękną okolicą Gór Arakańskich. (Opcja fakultatywna, wymagane wcześniejsze zgłoszenie w biurze, cena około 320$). Po śniadaniu zwiedzanie okolic Bagan. Odwiedzimy niewielkie wioski, gdzie toczy się codzienne życie mieszkańców, poznamy ich zwyczaje, zapoznamy się z ich kulturą i tradycjami. Odwiedzimy również okoliczne pagody. Nocleg w Bagan.

Dzień 9. Bagan / Jezioro Inle

Poranny wylot do Heho i dalsza podróż nad Jezioro Inle. Popołudniem czeka nas jedna z głównym atrakcji wyjazdu – wycieczka rejs Jeziorem Inle oraz wzdłuż jego licznych kanałów. Znajdują się tam wybudowane na palach, pływające wioski z małymi drewnianymi świątyniami i ogrodami. Podczas rejsu mijać będziemy kolorowe pływające kramy z tradycyjnymi wyrobami oraz warzywami i owocami. Targi przyciągają okolicznych mieszkańców ale także tych z odleglejszych wiosek górskich. Złożymy też wizytę w świątyni Phaung Daw Oo, gdzie znajduje się pięć posągów Buddy. Nocleg w okolicach Jeziora Inle.

Jezioro Inle

Dzień 10. Jezioro Inle / Kakku 

Wyjazd do niezwykłego Kakku, gdzie zachował się najliczniejszy w świecie zwarty kompleks smukłych i strzelistych stup. Podróż trwać będzie około 2 - 3 godziny. Według legendy, w III wieku p.n.e. gdy je zbudowano, stało ich tu ponad aż 7600. Do dziś zachowało się dokładnie 2478. Z oddali kompleks stup w Karku wygląda jak zwarty, kamienny las. Kakku leży z dala od głównych szlaków turystycznych Birmy dlatego dociera tu niewielu turystów i buddyjskich pielgrzymów. To oaza ciszy i spokoju, którym można się wprost zachwycić. Popołudniu wizyta w birmańskich winnicach, w których degustować będziemy lokalne wina.

Dzień 11. Hsipaw

Wyjazd do Hsipaw. Hsipaw to małe miasteczko w prowincji Shan, która obejmuje birmańską część Gór Shan. Jest to bardzo ciekawy etnicznie obszar. Żyją tu wyznawcy buddyzmu, chrześcijaństwa oraz islamu. Liczną mniejszość stanowią również Chińczycy i Tajowie. Hsipaw to idealne miejsce na relaks oraz dobra baza wypadowa do zwiedzania okolicy. Nocleg w urokliwym resorcie w Hsipaw.

Birma wyprawa

Dzień 12. Hsipaw / Lekki trekking w okolicy Gór Shan

Trekking po przepięknej okolicy Gór Shan (trekking lekki - bez bagaży). Podczas trekkingu w górach odwiedzimy okoliczne wioski, będziemy mieli możliwość poznać codzienne życie różnych grup etnicznych zamieszkujących ten teren. Podczas wędrówki poznamy lud Shan oraz Kaczin. Szlak trekkingowy prowadzić będzie malowniczymi obszarami lasów, dzikich plantacji herbat, pól kukurydzy i soi, ogrodów z bananowcami. Trekking potrwa około 6 godzin. Nocleg w lokalnym domu.

Dzień 13. Kontynuacja trekkingu w okolicy Gór Shan

Część druga trekkingu. Szlak trekkingowy prowadzić będzie malowniczymi obszarami lasów, dzikich plantacji herbat, pól kukurydzy i soi, ogrodów z bananowcami. Trekking potrwa około 6 godzin. Nocleg w lokalnym domu.

Dzień 14. Pyin Oo Lwin (Maymyo)

Wyjazd pociągiem do Pyin Oo Lwin (angielska nazwa - Maymyo). Podróżować będziemy malowniczymi górzystymi rejonami Birmy. Pociągi w Birmie wciąż mają urokliwy postkolonialny wygląd – są idealnym miejscem na rozmowę i poznanie mieszkańców Birmy. Pyin Oo Lwin to postkolonialne miasteczko założone pod koniec XIX wieku jako Maymyo - kurort dla brytyjskiej administracji kolonialnej. Po wybudowaniu linii kolejowej, z racji położenia i chłodniejszego klimatu, miasto stało się letnią stolicą Brytyjczyków i funkcję tę pełniło do końca ich rządów w 1948 roku. Powstały tu eleganckie budynki w stylu neogotyckiej architektury willowej. Niestety w większości nie przetrwały one do dzisiaj ale oprócz kolonialnej architektury w Pyin Oo Lwin znajduje się ogród botaniczny, gdzie zobaczyć można między innymi cenne gatunki rododendronów i orchidei. Obecnie miasto i okolica to centrum upraw kwiatów, owoców i warzyw. Będziemy mogli ich spróbować podczas wizyty na targu miejskim. Ciekawostką miasta są stare konne karety, które stanowią podstawę komunikacji. Nocleg w Pyin Oo Lwin (Maymyo).

Dzień 15. Pyin Oo Lwin (Maymyo) / Mandalay / Inwa / Amarapura / Mandalay

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do Mandalay. Podróż trwać będzie około 2 godzin. Mandalay to kulturowe i religijne centrum kraju, była stolica i drugie co do wielkości miasto Birmy. Miasto pełne jest historycznych i buddyjskich pomników oraz mnichów, których mieszka tu ponoć kilkadziesiąt tysięcy. Obejrzymy panoramę miasta a następnie przeprawimy się przez rzekę Irrawaddę i tradycyjną bryczką dotrzemy do Inwy.

Birma wyprawa

Zwiedzimy tam klasztor Bagaya, który zbudowany został w roku 1834 w całości z drewna tekowego. Jest on pięknym przykładem drewnianej architektury birmańskiej. Ustawiony jest na palach, drzwi i ściany pokryte zostały mnóstwem rzeźb i płaskorzeźb. Wewnątrz świątyni zobaczyć można ołtarze i posągi Buddy. Na wyjątkowo malowniczy zachód słońca pojedziemy do Amarapury, gdzie wyruszymy na krótką wycieczkę tradycyjną łodzią z rybakiem. Następnie przespacerujemy się wybudowanym około 200 lat temu, najdłuższym na świecie tekowym mostem. Most ma przeszło kilometr długości i łączy ze sobą dwa brzegi Jeziora Taungthaman. Z mostu zobaczymy malowniczą panoramę rozlewisk rzeki Irrawaddy oraz okolicę z położonymi w oddali świątyniami. Nocleg w okolicy Mandalay.

most tekowy

Dzień 16. Mandalay / Naypyidaw

Podróż do Naypyidaw, stolicy Birmy. Podróż trwać będzie około 5 godzin. Naypyidaw jest stolicą Birmy od 2005 roku. Miasto zbudowane zostało za namową astrologa, który poinformował rządzącego wówczas generała, iż kraj zostanie zaatakowany przez zachodnie mocarstwa. Generał postanowił przenieść stolicę z Rangun wgłąb Birmy. W 2002 roku zarządził wybudowanie całkowicie nowego miasta. Lokalizacja miała znaczenie strategiczne. Zakładano, że zamieszka tu wielomilionowa społeczność, więc zaprojektowano ją jako ogromną metropolię. Jednak obecnie Naypyidaw to miejsce dość osobliwe. Na ogromnym obszarze, sześciokrotnie większym niż Nowy Jork, mieszka tylko około miliona mieszkańców. Opustoszałe ulice i puste autostrady sprawiają wrażenie, iż jest to wymarłe miasto. Spacer po stolicy. Główną atrakcją jest Uppatasanti, kopia słynnej pagody Shwedagonu z Rangun i kilka mniejszych świątyń buddyjskich, Muzeum Narodowe oraz liczne parki i świecące pustkami centa handlowe. Nocleg w Naypyidaw.

Dzień 17. Naypyidaw / Bago / Rangun

Wyjazd do dawnej stolicy Birmy - miasta Bago, w którym zwiedzimy klasztor Kha Khat Wain. Atrakcją wieczoru - już w Rangun - będzie rejs statkiem, podczas którego serwowana będzie wykwintna kolacja z przepięknym zachodem słońca w tle. Nocleg w Rangun.

Dzień 18. Rangun / Kyaiktiyo - Złota Skała

Wczesnym rankiem rozpoczniemy podróż do jednego z symboli Birmy – klasztoru na skale w Kyakikto. Kyaiktiyo jest jednym z trzech, obok Shwedagon Paya w Rangun oraz Mahamuni Paya w Mandalay, najświętszych miejsc dla mieszkańców Birmy. W Kyaiktiyo na szczycie góry, znajduje się kompleks świątynny, a najważniejszym jego elementem jest ponad siedmiometrowa stupa stojąca na olbrzymim głazie balansującym na brzegu skalistego klifu. Od ponad wieku Złota Skała jest celem pielgrzymek buddystów z całej Mjanmy. Powrót do Rangun. Nocleg w China Town - jednym z symboli tego miasta.

Dzień 19. Rangun 

Po śniadaniu czas na odpoczynek, relaks i masaże oraz ostatnie zakupy. Dla zainteresowanych wycieczka circular train po peryferiach stolicy. Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Birmie. Wylot do Warszawy lub Berlina.

Dzień 20. 

Przylot do Warszawy lub Berlina i zakończenie podróży Birma Wyprawa z Poza Trasą Adventure.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: USD

+ bilety lotnicze ok. PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Rangun - Warszawa / Berlin  ok. PLN *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* i w hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych (dobrej klasy). Na prowincji noclegi w obiektach typu Guest House.
 • Śniadania w hotelach (o ile ono jest w cenie)
 • Transport autobusami, jeepami i wszelką możliwą komunikacją na trasie zgodnie z programem
 • Rejsy łodziami i przeprawy promami
 • Bilety na przejazd koleją
 • Przeloty samolotami - linie wewnętrzne zgodnie z programem
 • Koszty wizy do Birmy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnych przewodników angielskojęzycznych
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • Pozwolenia na trekkingi i permity na wjazdy do miejsc, gdzie są wymagane
 • Opłaty za wszystkie trekkingi
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy 
 • Lokalne podatki i opłaty rządowe
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Wyżywienia (około 15 USD za dobę, w sumie około 310 USD)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

BIRMA WYPRAWA mjanma Poza Trasą NA ZDJĘCIACH

BIRMA WYPRAWA mjanma - AZJA

Birma Mjanma - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Birma Birmańczycy. Kraj pełen piękna i spójnej różnorodności,   Birma - Światynie Roghinja,   Birma - Mniejszość etniczna Czin,   Birma - Sittwe