fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

WYPRAWA EGIPT I SOKOTRA - EGIPSKIE OAZY I JEMEŃSKA WYSPA
10.03.2022
-
25.03.2022
16
dni
CENA:
WARIANT 1: Egipt i Sokotra 3100 USD + bilety lotnicze
WARIANT 2: Sokotra 1800 USD + bilety lotnicze
WARIANT 3: Egipt 1500 USD + bilety lotnicze

WYPRAWA EGIPT SOKOTRA

EGIPSKIE OAZY I JEMEŃSKA WYSPA SOKOTRA

Wyprawa Egipt Sokotra - Egipskie Oazy i Jemeńska Wyspa Sokotra to niesamowita podróż łączącą to, co bardzo mało znane w na pozór dobrze znanym Egipcie oraz to, co ma do zaoferowania Sokotra, jedna z najbardziej niezwykłych wysp na świecie, która do tej pory pozostawała niedostępna dla turystów.

EGIPT - EGIPSKIE OAZY  To pierwsza część naszej podróży Wyprawa Egipt Sokotra - Egipskie Oazy i Jemeńska Wyspa Sokotra. Będzie to fascynująca podróż do Krainy Faraonów. Szlak wycieczki odbiega od standardowych tras i programów biur podróży. Będzie to podróż przez piaski pustyni do zapomnianych świątyń dawnych bogów. Wyruszymy szlakiem jednego z najbardziej niezwykłych ludzi – Aleksandra Wielkiego. Cofniemy się w przeszłość, odwiedzając ruiny dawnych miast – twierdz. Gościć będziemy w ukrytych i mało dostępnych oazach, które dadzą nam cień i wytchnienie od palącego słońca. Zobaczymy, jak żyją ludzie, którzy od tysięcy lat pielęgnują swoje tradycje w odciętych przez morze pustyni wyspach zieleni. Zwiedzimy egipskie piramidy, jednak nie będą to piramidy, które wszyscy już znamy. Dotrzemy do tych nieco zapomnianych, położonych poza trasą, z dala od tras którymi mkną autokary z turystami.

SOKOTRA - JEMEŃSKA WYSPA. To druga część naszej podróży Wyprawa Egipt Sokotra - Egipskie Oazy i Jemeńska Wyspa Sokotra. Sokotra to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na ziemi. Administracyjnie to część Jemenu, ale na wyspie jest zupełnie inaczej - przede wszystkim Sokotra jest bezpieczna. Sokotra oddalona o 350 km od najbliższego lądu w pełni zasłużyła na miano „wyspy nie z tej ziemi”. Rozwijający się w izolacji ekosystem, wykształcił niezwykłe bogactwo form fauny i flory niespotykanej nigdzie indzie na świecie. Sokotra należy do najważniejszych ośrodków bioróżnorodności na świecie, łącząc w sobie elementy Afryki, Azji i Europy w sposób, który do dziś zaskakuje biologów. Zobaczymy tu smokowce, czyli słynne smocze drzewa o bardzo charakterystycznym kształcie, zawierające w sobie cenną substancję – smoczą krew. Sok o czerwonej barwie znany jest jako silny, naturalnie występujący antybiotyk. Wzmacnia odporność organizmu, jest używany także w leczeniu trudno gojących się ran oraz problemów skórnych. Obecnie jest wykorzystywany w przemyśle medycznym i kosmetycznym. Inne ciekawe gatunki to: drzewa butelkowe, drzewa ogórkowe czy figi z Sokotry o dziwnej formie. Większość rodzimych gatunków zwierząt: ptaki, gady, owady to także endemity. Z bogactw świata przyrodniczego wyspy Sokotra korzystały już starożytne cywilizacje. Sprowadzano z niej aromatyczne życice, kadzidło, leczniczy wyciąg z aloesu czy też cenny leczniczy sok ze smokowca. To drogocenne substancje, których zapachy wypełniały świątynie bogów starożytnego świata. Niegdyś Sokotra stanowiła miejsce licznych ekspedycji badawczych, będąc przez swoją specyfikę rajem dla botaników i zoologów. Od 1990 wyspa i jej mieszkańcy notowali także wzrost liczby turystów, którzy mogli cieszyć się pięknymi plażami, unikalnymi widokami i klimatem. W ciągu kilku lat pojawiło się lotnisko, asfaltowe drogi, przybyło samochodów, poprawiła się także sytuacja finansowa i gospodarcza. Niestety ostatnie czasy to czas kolejnej zapaści związanej z wojną w Jemenie. Sokotra, choć daleka od konfliktu została odcięta na jakiś czas od ruchu turystycznego. Dla jej mieszkańców stan izolacji nie jest nowością – wypracowali formuły radzenia sobie i umiejętnego wykorzystywania istniejącego ekosystemu. Jednak i oni zaczęli w końcu odczuwać skutki konfliktu. Od niedawna wznowiono połączenia lotnicze z Egiptu na Sokotrę.  Sokotra otwiera się ponownie na świat. Choć warunki na wyspie są raczej skromne, gościnność jej mieszkańców i bogactwo przyrody z pewnością wynagrodzą z nawiązką problemy z dostępem do wifi. Zapraszamy w pozatrasową podróż Wyprawa Egipt Sokotra - Egipskie Oazy i Jemeńska Wyspa Sokotra!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

WYPRAWA EGIPT SOKOTRA - PROGRAM PODRÓŻY:

Sokotra i Egipt - Egipskie Oazy - Nasza wyprawa podzielona jest na dwa etapy, mogą Państwo wziąć udział w dwóch lub jednym etapie podróży. Z uwagi, iż samolot na wyspę Sokotra odlatuje tylko raz w tygodniu (w środę) i jest to bardzo drogie połączenie — PROGRAM I DATA PODRÓŻY NIE PODLEGAJĄ ZMIANIE!

EGIPT

Dzień 1. EGIPT - Kair / Wadi Natrun / Al-Alamain

Wylot z Warszawy do Kairu. Wyjazd do WADI NATRUN. W IV wieku oaza ta stała się kolebką ruchu monastycznego, mającym bardzo duży wpływ na oficjalną już wtedy w Imperium Rzymskim, nową religię - chrześcijaństwo. Powstało wtedy około 50 klasztorów stanowiących miejsce odosobnienia i modlitwy, ale także rodzącego się ruchu pielgrzymkowego. Do dziś pozostały cztery klasztory koptyjskie, które zobaczymy. Następnie podróż do Al-Alamain. Nocleg.

Wyprawa Egipt Sokotra

Dzień 2. Marsa Matruh / Oaza Siwa

Wyjazd w kierunku Marsa Matruh, a następnie podróż do Oazy Siwa. Oaza ta leżąca na uboczu turystycznych atrakcji to prawdziwa ukryta perła Egiptu. Około 200 źródeł, z których pozyskuje się najlepsze w Egipcie wody mineralne, daje życie roślinności i ludziom zmieniając pustynny, suchy teren w prawdziwy rajski ogród. Ślady osadnictwa w tym miejscu sięgają ponad dwóch tysięcy lat wstecz. Według jednej z legend to tu właśnie miał znajdować się grobowiec Aleksandra Macedońskiego. Zakwaterowanie w hotelu ekologicznym, który zbudowany został na wzór tradycyjnej wioski. Woda pochodzi z ekologicznego ogrodu należącego do hotelowego kompleksu. Wieczorem wycieczka do Źródeł Kleopatry (kąpiel w kamiennym basenie zasilanym naturalnym źródłem geotermalnym).

Dzień 3. Oaza Siwa / Shali / Gebel al Mawta / Gebel Dakrour

Rano zwiedzanie Shali - ruiny dawnego miasta-fortecy. To będzie prawdziwa "podróż w czasie". Dziś twierdza choć opuszczona, nadal porusza wyobraźnie i pozwala poczuć ducha przeszłości. Następnie podróż do Gebel al Mawta — kompleksu grobowców wykutych w skale, nazywany Górą Umarłych. Zobaczymy też ruiny słynnej na cały starożytny świat Wyroczni Amona, w której to Aleksander Wielki otrzymał proroctwo o swoim boskim rodowodzie oraz zapowiedź przyszłej chwały. Wieczorem wyjazd do Gebel Dakrour, czyli miejsca, które znane jest przede wszystkim z leczniczych kąpieli w gorącym piasku. Nocleg.

Dzień 4. Bir Wahed / Czarna Pustynia / Dolina el Haiz / Oaza Bahariya

Zwiedzanie Bir Wahed, gdzie znajduje się samotna studnia umiejscowiona pośród wydm. To idealne miejsce do kąpieli w wodach mineralnych. Następnie przejazd przez Czarną Pustynię i Dolinę el Haiz z gorącymi źródłami i pozostałościami z okresu rzymskiego. Następnie dalsza podróż w kierunku Oazy Bahariya, gdzie spędzimy noc.

Wyprawa Egipt Sokotra

Dzień 5. Czarne Góry / Ein El-Mufftela / Bawiti / Dolina Złotych Mumii / Biała Pustynia 

Wyjazd nad słone jezioro w Czarnych Górach, a następnie do Ein El-Mufftela. Jest to stanowisko archeologiczne z czasów faraona Amasisa. Następnie odwiedzimy Bawiti, stolicę oazy, która stała się znana dzięki znaleziskom w „Dolinie złotych mumii”. Odwiedzimy to miejsce, aby na własne oczy zobaczyć Dolinę Złotych Mumii, czyli nekropolię z epoki grecko-rzymskiej oraz Świątynię Aleksandra Wielkiego. Popołudniu wycieczka jeepami na Białą Pustynie, gdzie będziemy mogli podziwiać niezwykłe formacje skalne. Kolacja – piknik na wydmie przy akompaniamencie arabskiej muzyki granej na żywo. Nocleg na pustyni pod rozgwieżdżonym niebem.

Dzień 6. Wadi Al Hittan 

Podróż do Wadi Al Hittan - Doliny Wielorybów. Co robią wieloryby pośrodku pustyni? To wspomnienie Oceanu Tetydy sprzed 40 mln lat. W dolinie odkryto liczne skamieniałości zwierząt morskich, w tym prawaleni. Znajduje się tu blisko 400 szkieletów, z których wiele zachowanych jest w kompletnym stanie. Dokumentują one zmiany ewolucyjne następujące przy zmianie środowiska z wodnego na lądowe. Dolina wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz objęta jest ochroną. Wieczorem ognisko i nocleg w namiotach.

Dzień 7. Oaza Fajum / Dolina Wadi el Rayan / Al Lahun / Sakkara / Kair

Rano wyjazd do Oazy Fajum, a następnie do Doliny Wadi el Rayan. To tu znajdują się jedyne w Egipcie wodospady. Ponieważ Egipt nieodmienne kojarzy się z piramidami, nie może ich zabraknąć również na szlaku naszej wyprawy. Zwiedzimy piramidę Amenemhata III w Hawara i piramidę Sezostrisa II w Al Lahun niedaleko Dahshur. Następnie podróż do Sakkara, słynnej nekropolii, w której obszarze znajduje się słynna piramida schodkowa Dżesera, a także liczne mastaby oraz Serapeum, ruiny świątyni Serapisa. Na tym kończy się egipski etap naszej trasy. Podróż powrotna do Kairu skąd wylot na jemeńską wyspę Sokotra.

Dzień 8. Kair / Hadibu

Wylot do Polski uczestników biorących udział tylko w etapie podróży przez Egipt. Dla uczestników kontynuujących wyprawę, wylot do Hadibu na wyspie Sokotra (około godz. 2.00 w nocy).

SOKOTRA

Dzień 8. SOKOTRA - Hadibu / Ayfat Canyon National Park / Plaża Delisha

Przylot na Sokotrę rano ok. 8.45. Spotkanie z lokalnym przewodnikiem. Wyjazd do Parku Narodowego Ayhaft Canyon. Kanion ukryty wśród skał zamieszkały jest przez unikalne, endemiczne gatunki zwierząt oraz porośnięty jest endemiczną roślinnością. Na końcu trasy znajduje się jezioro z krystalicznie czystą wodą, nad którym można będzie odpocząć. Po południu wyjazd na piękną, piaszczystą plażę Delisha. Kolacja i nocleg w Dealish Tourist Complex.

Wyprawa Egipt Sokotra

Dzień 9. Homhil National Park / Wydmy Arher 

Po śniadaniu wyjazd do Homhil National Park, gdzie zobaczymy występujące tylko na Sokotrze drzewa butelkowe i drzewa ogórkowe oraz inne endemiczne gatunki fauny i flory. Po przerwie na lunch podróż do Arher. Jest to miejsce słynące z cudownych widoków piaszczystych wydm. Niektóre z nich sięgają nawet 300 metrów! Kolacja i nocleg w Arher.

Dzień 10. Arher / Jaskinia Hoq lub Raw Eristel  / Rezerwat Dihamri 

Dziś mamy do wyboru wycieczkę do pobliskiej jaskini Hoq, która jest jednym z najważniejszych miejsc na Sokotrze. Podróż trwać będzie około 4 godziny.  (lub)   Wycieczka - spacer do punktu widokowego skąd zobaczymy miejsce, w którym łączą się wody Morza Arabskiego i Oceanu Indyjskiego. Następnie wyjazd do Dihamri – rezerwatu życia morskiego, gdzie można podziwiać ogromną różnorodność podwodnej fauny i flory. Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu do nurkowania (masek z rurką). Można też dołączyć do rybaków i popłynąć z nimi na połów ryb. Na kolacje świeża ryba złowiona w Dihamri. Nocleg w Hadibu.

Wyprawa Egipt Sokotra

Dzień 11. Dixam

Po śniadaniu wyjazd do Dixam. Zobaczymy tu słynne smocze drzewa będące symbolem wyspy Sokotra. Czerwona posoka z ich pni, zwana smoczą krwią, znana jest już starożytności jako naturalny antybiotyk. W Dixam obejrzymy także wiele gatunków niespotykanych gdzie indziej ptaków, jaszczurek i owadów. Podczas podróży złożymy również wizytę w jednej z wiosek. Mieszkańcy opowiedzą nam o swoim życiu i pracy na wyspie. Następnie wyjazd do Wadi Derhur. Niegdyś było to znane miejsce campingowe, niestety jeden ze sztormów zniszczył całą infrastrukturę. Wycieczka - spacer wśród lasu smoczych drzew i powrót do Dixam. Nocleg w pokojach gościnnych u mieszkańców w okolicy.

pejzaże Sokotra

Dzień 12. Wydmy Zahek i Hayf / Plaża Amak / Jaskinia Dagub

Poranna wycieczka - spacer po wiosce. Zwiedzimy lokalny ogród, gdzie uprawiane są młode nasadzenia smokowców. Następnie wyjazd w kierunku południowego wybrzeża Sokotry. Podczas podróży zatrzymamy się przy wydmach Zahek i Hayf. Następnie odpoczynek na plaży Amak, gdzie będzie można wziąć odświeżającą kąpiel morską. Po czym zwiedzanie jaskini Dagub. Obiad w okolicach Amak, kolacja i nocleg w Dixam.

Sokotra wyjazd

Dzień 13. Qalansiyah / Shuaab

Po śniadaniu wyjazd do Qalansiyah, wycieczka łódką do Shuaab. Po drodze mamy szanse spotkania z delfinami. Relaks i odpoczynek na najpiękniejszej plaży Sokotry. Spotkanie z okolicznymi mieszkańcami. Noc spędzimy w eco-campie przy Zatoce Detwah. Wycieczki - spacery wzdłuż laguny i podziwianie zapierających dech w piersiach widoków.

Dzień 14. Hadibu

Rano podróż powrotna do Hadibu. Dziś poznamy życie największego miasta na wyspie Sokotra i dowiemy się więcej o jego mieszkańcach. Odwiedzimy kobiecy bazar, bazar z przyprawami oraz miejsce, gdzie sprzedawane są świeże ryby. Zobaczymy, jak wytwarzane są tradycyjne drzwi. Będziemy mieć okazje, żeby porozmawiać z mieszkańcami Sokotry o życiu na wyspie, a także dowiedzieć się jak sytuacja w Jemenie wpłynęła na gospodarkę Sokotry. Odwiedzimy też lokalną szkołę. Nocleg w Hadibu.

Sokotra mieszkańcy

Dzień 15. Hadibu

Po śniadaniu pożegnanie z wyspą Sokotra. Wylot do Kairu. Nocleg w Kairze.

Dzień 16. Kair

Wylot do Warszawy lub Berlina. Powrót do Polski.

TRASA WYCIECZKI:

CENA:
WARIANT 1: Sokotra + Egipt – 3100 USD + bilety lotnicze: Warszawa/Kair ok. 1500 PLN, Kair/Sokotra 1280 USD

WARIANT 2: Sokotra – 1800 USD + bilety lotnicze: Warszawa/Kair około 1500 PLN, Kair/Sokotra 1280 USD

WARIANT 2: Egipt – 1500 USD + bilety lotnicze: Warszawa/Kair ok. 1500 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Kair - Warszawa / Berlin oraz dla grupy uczestniczącej w części Sokotra biletów lotniczych Kair – Habido – Kair. Koszt biletów: Warszawa - Kair - Warszawa ok. 1500 PLN, Kair - Sokotra - Kair ok. 1280 USD  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3*, w hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych oraz w obiektach turystycznych typu Guest House lub specjalnie przystosowanych namiotach
 • Wyżywienie: śniadanie, obiad, kolację (poza Kairem)
 • Transport prywatny na trasie podróży zgodnie z programem
 • Permity i wszystkie dokumenty uprawniające do odbywania podróży na wyspie Sokotra
 • Wszystkie bilety wstępu do zwiedzanych obiektów i miejsc
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnego przewodnika angielskojęzycznego
 • Sokotra: lokalni górscy przewodnicy
 • Sokotra: cały ekwipunek górski, survivalowy etc.
 • Wodę
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN)
 • Koszty polisy od rezygnacji w przypadku sytuacji nadzwyczajnej (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wyżywienia w Kairze
 • Kosztów wizy wielokrotnego wjazdu do Egiptu - 60 USD (na lotnisku)
 • Kosztów jemeńskiej wizy i kosztów dokumentów administracyjnych otrzymywanych na lotnisku Sokotra - Habido - 150 USD
 • Zwyczajowych napiwków
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

WYPRAWA EGIPT SOKOTRA - SOKOTRA NA ZDJĘCIACH

WYPRAWA EGIPT SOKOTRA - EGIPSKIE OAZY NA ZDJĘCIACH