fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Wyspa Świętego Tomasza
06.06.2020
-
13.06.2020
8
dni
CENA:
grupa 4-7 os.: 1 550 Euro grupa 8+ os.: 1 450 Euro

Wyspa Świętego Tomasza

Gdzieś pośrodku Świata, w Zatoce Gwinejskiej jest taki kraj, który przecina linia Równika, gdzie kwitną kolorowe egzotyczne kwiaty, jest soczyście zielono, gdzie widoki lasów palmowych zapierają dech w piersiach, gdzie wolno płynie czas a ludzie zapraszają do rozmowy i do tańca ciepłym uśmiechem. Ten kraj to Wyspa Świętego Tomasza.
Dawno temu za czasów świetności Imperium portugalskiego na tych wysepkach właśnie zbudowano urocze dworki wśród bujnej roślinności, folwarki i plantacje.
Dziś można przenieść się w czasie i pozwiedzać dawne portugalskie posiadłości, w niektórych nawet można przenocować, a w innych skosztować lokalnej kuchni. Spacery po plantacjach kawy i kakao dostarczają niezapomnianych wrażeń i tam właśnie można posmakować najlepszej afrykańskiej czekolady, czy poczuć kuszący aromat świeżo mielonej kawy.
Rajskie plaże ze złotym piaskiem w otoczeniu palm kokosowych i swoją turkusową wodą zachęcają do uprawiania sportów wodnych, odpoczynku, relaksu, czy zwykłej kontemplacji nad pięknem natury.
Trekkingi przez lasy tropikalne powodują, że można się poczuć, jak odkrywca nieznanego lądu podziwiając po drodze wodospady i przedzierając się przez tajemniczy afrykański busz.
W miastach zapraszają barwne i gwarne stragany, gdzie piętrzą się egzotyczne owoce, kolorowe materiały i drewniane figurki. Fasady kolonialnej architektury na ulicach przypominają o dawnej bytności Portugalczyków na tych ziemiach, a muzyka z barów i klubów przyciąga jak magnes na drinka, i na kołysanie się przy dźwiękach granych przez lokalnych artystów.

 

Autorka programu Dorota Przyborkiewicz. Copyright © Poza Trasą Adventure.

Plan podróży:

 

Dzień 1

Wylot  z Berlina

Dzień 2

Zwiedzanie  stolicy.  Sprawy organizacyjne, wymiana gotówki. Miasto São Tomé – stolica i największe miasto na wyspach. Zobaczymy kolonialne fasady budynków w pastelowe kolory, katedrę Nossa Senhora de Graça. Gwarny rynek miejski z lokalnymi produktami i egzotycznymi owocami. XVI-wieczny fort São Sebastião, gdzie mieści się muzeum narodowe. Naprzeciwko znajdują się kamienne figury portugalskich odkrywców. Przejdziemy się bulwarem nadmorskim i skosztujemy kawy w centrum w kawiarni Café & Companhia, które powstało w wyniku przekształcenia magazynu kawy należącego do starej fabryki  w przytulną kawiarnię.

wyspa świętego Tomasz

Dzień 3 

Trekking ok. 5 h. Podczas tej wędrówki będziemy poruszać się wzdłuż granic Parku Narodowego OBO. Szlak prowadzi z parku botanicznego Bom Sucesso do Bombaim. To jedna z piękniejszych tras. Park znajduje się pośrodku dżungli, można tu zaobserwować tysiące dziwnych kwiatów, dobre widoki (w zależności od pogody), wodospad, opuszczone ruiny wchłonięte przez las deszczowy i dawna plantacja w Bombaim, malowniczy zabytek z ubiegłej epoki.

lub 

Szlak  Vale do Rio to długi, ale łatwy szlak, który prowadzi do pięknego wodospadu przechodzącego przez urocze plantacje kawy w Monte Café.

 

Dzień 4

Eskapada na zachód wyspy. Odwiedzimy miejscowość Agostinho Neto, jeden z najbardziej charakterystycznych symboli wyspy. Na jednym końcu znajduje się stary szpital wiejski; z drugiej stary dwór byłych kolonizatorów. Pośrodku znajdują się antyczne budynki, w których mieszkali robotnicy plantacji kakao. Udamy się do miasta Guadelupe, żeby zaobserwować życie mieszkańców oraz do Neves, rybackiej wioski na wyspie. Będzie można zobaczyć największą naturalną pralnię na wyspie w rzece Rio Contador. Udamy się na obiad do wiejskiej restauracji   i skosztujemy lokalnych specjałów np. krabów i pieczonych bananów. Na koniec pojedziemy na jedną z plaż na północy – Praia das Conchas lub Micolo, lub  Lagoa Azul. Ta ostatnia to turkusowe jezioro z krystalicznie czystą wodą. Plaża praktycznie nie ma piasku, jest kamienista i idealna do nurkowania i snorkelingu. Na górzystym porośniętym trawą cyplu stoi mała latarnia morska.

Dzień 5

Podróż na wschód wyspy i zakwaterowanie na południu.

São João de Angolares – wycieczka po plantacji ekologicznej. Dworek został całkowicie przywrócony do pierwotnego wyglądu z epoki kolonialnej. Ponadto rozpościerają się piękne widoki, z jednej strony zatoka Santa Cruz, a z drugiej góry pokryte pięknym, nietkniętym, zielonym lasem. Zakwaterowanie na południu wyspy.

Możliwość zrobienia warsztatów kulinarnych – za dodatkową opłatą.

 

wyspa Świętego Tomasza

Dzień 6

Ileu das Rolas

Czeka nas podróż w kierunku Porto Alegre, gdzie wypływają barki na wysepkę Ilheu das Rolas. Rejs trwa około 30 minut. Autentyczny raj na ziemi, fantastyczna sceneria z palmami, złotym piaskiem i czystą wodą. Tam właśnie przechodzi linia równika, znajduje się tam pomnik z mapą świata i taras, z którego widać wyspę i bungalowy jedynego hotelu na wyspie.

wyspa świętego tomasza

Dzień  7

Przejazd do stolicy, po drodze zawitamy do dawnej plantacji kakao Agua Ize. Większość budynków pochodzi z 1910 roku. Czas wolny na relax i zakup pamiątek.

Dzień 8

Powrót do Polski

Plan podróży:

grupa 4-7: 1550EUR

grupa 8+: 1450EUR

+ bilety lotnicze

Cena obejmuje:

 • Prom do Llheu das Rolas oraz lunch w hotelu 4 *, napoje dodatkowo płatne
 • Noclegi w hotelach klasy turystycznej i 3*
 • 1 lunch wg programu
 • Trekingi (łatwe)
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • Ubezpieczenie KL/NWW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW: 50.000 zł, OC 60.000 Eur)
 • Transport autobusami, jeepami, motorami na całej trasie podróży
 • Opiekę polskiego pilota
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Biletów lotniczych Waw-Sao Tome-Waw lub Berlin-Sao Tome-Berlin (3 500 -4 000 PLN)
 • Kosztów wyżywienia (ok. 15 eur dziennie)
 • Napiwków (max. 50eu)