fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Wyspa Świętego Tomasza SAO TOME
I Ilheu das Rolas
08.12.2021-
-
17.12.2021
10
dni
CENA:
1900 EUR + bilety lotnicze ok. 3500 PLN

Wyspa Świętego Tomasza SAO TOME

Wyspa Świętego Tomasza - Ilheu das Rolas

Wyspa Świętego Tomasza i Książęca leżą na Oceanie Atlantyckim w Zatoce Gwinejskiej. Archipelag utworzony został w wyniku wypiętrzania pasma wulkanicznego, a jego krajobraz przypomina prawdziwy raj. Są to tereny pagórkowate i górzyste pokryte lasem równikowym, otoczone kilometrami dziewiczych plaż i krystalicznie czystą błękitną wodą. Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to prawdziwa perła Afryki, ukryta i niezadeptana jeszcze przez masową turystykę. Okolica oferuje ciszę, spokój, wspaniałą przyrodę i przepiękne krajobrazy. Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to najmniejszy afrykański kraj, a archipelag składa się z  kilku wysp. Największe z nich są Wyspa Świętego Tomasza oraz Wyspa Książęca, pozostałe niewielkie wysepki nie są na stałe zamieszkałe. Większość z mieszkańców posiada afrykańskie i portugalskie korzenie bowiem w czasach kolonialnych wyspy należały do Portugalii. Przez Ilheu das Rolas - jedną z mniejszych wysp, przebiega linia Równika. Wycieczka po wysepce jest więc doskonałą okazją by stanąć jednocześnie na obu półkulach Ziemi. Aby poznać wnętrze wysp wybierzemy się na trekkingi lasem deszczowym, podczas których obserwować można zapierającą dech w piersiach egzotyczną roślinność i różne gatunki dzikich, często endemicznych zwierząt. Jedną z atrakcji podczas takich wędrówek są wizyty na historycznych plantacjach, gdzie podobnie jak w czasach kolonialnych, uprawiane są kawowce i kakaowce. Produkowane są tu także wyśmienite gatunki kawy i czekolady, które są chlubą mieszkańców i głównym filarem gospodarki. Obecnie wiele z budynków byłych plantacji funkcjonuje jako pensjonaty i restauracje, gdzie można poznać regionalne smaki. Region słynie bowiem z doskonałej lokalnej kuchni, której podstawą są ryby i owoce morza. Zapraszamy na Wyspy Świętego Tomasza i Książęca!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

Wyspa Świętego Tomasza SAO TOME - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Lizbony. Spotkanie grupy na lotnisku z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. Sao Tome 

Wylot z Lizbony do Sao Tome na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej. Przylot do Sao Tome. Spotkanie grupy z lokalnym przewodnikiem Poza Trasą Adventure na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej. Transfer do hotelu / pensjonatu. Odpoczynek po podróży. Czas wolny na aklimatyzację, spacer po plaży i relaks. Nocleg w Sao Tome.

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

Dzień 3. Sao Tome 

Po śniadaniu wybierzemy się na wycieczkę do serca saotomeńskiego interioru. Kontakt z przepiękna dziką i nieskażoną przez cywilizację przyrodą. Wędrować będziemy w górzystym terenie. Dotrzemy do terenów plantacji z czasów kolonialnych, wokół której rozpościera się dziewicza dżungla. Obejrzymy między innymi plantacje organicznej wanilii i papryki, gdzie zapoznamy się z metodami uprawy i procesem obróbki przypraw. Przejazd do niewielkiego miasteczka Trindade, gdzie obejrzeć można budynki jeszcze z XVI wieku. Następnie dalsza podróż na malowniczo położoną plantację kawy - Monte Cafe. Wizyta w tutejszym muzeum, degustacje organicznej kawy z regionalnych odmian kawowców. Po przerwie na lunch i odpoczynek, wizyta przy wodospadzie São Nicolau i w ogrodzie botanicznym położonym na wysokości 1150 m n.p.m. Powrót do Sao Tome. Popołudniu czas wolny na relaks na plaży. Nocleg w Sao Tome.

Sao Tome and Principe

Dzień 4. Sao Tome / Południowy-Wschód Wyspy Świętego Tomasza -  Porto Alegre 

Po śniadaniu wyjazd na południe Wyspy Świętego Tomasza (start około godziny 9.00). Podróżować będziemy malowniczą trasą wzdłuż wschodniego wybrzeża wyspy. Na trasie przepiękne widoki - kilkukrotnie zatrzymamy się na zdjęcia w najpiękniejszych punktach widokowych. Po drodze wizyta na starej historycznej plantacji kakaowców Água Izé. Plantacja powstała w 1822 roku, a większość zachowanych do dziś budynków pochodzi z początku XX wieku. Spotkamy się z mieszkańcami okolicy oraz obejrzymy proces uprawy i przetwarzania kakaowców. Spróbujemy też doskonałej lokalnej czekolady. W okolicy poznamy również metodę produkcji wina palmowego. Następnie przejazd do plaży Boca de Inferno „Piekielne usta”, gdzie obejrzeć można spektakularne zjawisko. Kaskady piętrzącej się oceanicznej wody wystrzeliwane są z hukiem w powietrze przez otwór w skałach. Kontynuacja podróży na południe. Kolejnym przystankiem będzie wizyta na przepięknie położonej plantacji Roça São João. Z terenów plantacji rozpościera się niesamowity widok na Zatokę Santa Cruz. W zabytkowym dworku należącym do byłych właścicieli, obecnie znajduje się popularna restauracja. Budynek został odnowiony i przywrócony do pierwotnego wyglądu z epoki kolonialnej. Na plantacji będzie można zjeść lunch przygotowany przez znanego i cenionego szefa kuchni. Kontynuacja podróży. Przystanek w punkcie widokowym z malowniczą panoramą na Pico Cão Grande - pojedynczą skalną iglicę pochodzenia wulkanicznego, która góruje nad malowniczą okolicą. Późnym popołudniem dotrzemy na południe wyspy do wioski Porto Alegre. Zakwaterowanie w hotelu / eco lodgy przy plaży. Czas wolny na odpoczynek i relaks na przepięknej plaży położonej w zatoce. Rajski klimat i otoczenie - lazurowa woda, palmy kołyszące się nad plażą pokrytą drobniutkim piaskiem. Nocleg w Eco Lodgy przy plaży w Porto Alegre.

Cão Grande Peak Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

Dzień 5. Ilheu das Rolas - Wyspa Równikowa

Po śniadaniu wyjazd do wioski Porto Alegre - Ponta Baleia, skąd wyruszymy na maleńką wysepkę Ilheu das Rolas. Przez Ilheu das Rolas przechodzi linia Równika, co dodatkowo dokumentuje pomnik znajdujący się na wyspie. To pełne uroku miejsce to autentyczny raj na ziemi - nie ma tu dróg, ani samochodów, a jedynie krystalicznie czysta turkusowa woda, kołyszące się palmy, złoty piasek, cisza i spokój. W planie dnia pływanie, snorkeling, nurkowanie, odpoczynek na złocistej plaży oraz wycieczka - wędrówka / spacer przez las deszczowy wgłąb wyspy. Powrót na Wyspę Świętego Tomasza. Nocleg w Eco Lodgy przy plaży w Porto Alegre.

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

Dzień 6. Południowy-Wschód Wyspy Świętego Tomasza - Porto Alegre / Północny-Zachód Wyspy Świętego Tomasza - Ponta Figo 

Po śniadaniu wyruszymy w podróż na północno - zachodnią część Wyspy Świętego Tomasza. Na trasie zatrzymamy się kilkukrotnie na zdjęcia w najpiękniejszych punktach widokowych. W trakcie podróży dotrzemy do wioski Agostinho Neto, która była największą plantacją w czasach kolonialnych. Do dziś znajduje się tu historyczny zabytkowy dwór byłych właścicieli, stary szpital wiejski oraz zabudowania, w których mieszkali robotnicy plantacji. Po czym odwiedzimy muzeum morza w wiosce Mouro Peixe. Następnie dotrzemy do miasteczka Neves, gdzie zobaczymy między innymi największą pralnię pod gołym niebem na rzece Rio Contador. W Neves będzie można zjeść lunch i chwilę odpocząć. Dalsza podróż do Ponta Figo. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Eco Lodga w której się zatrzymamy, położona jest przy wulkanicznej czarnej kamienistej plaży - idealnej do nurkowania i snorkelingu. Od centrum wyspy Ponta Figo oddziela tropikalny las. Jest to miejsce nieodkryte jeszcze przez masową turystykę. To błogi spokój w istnym raju. Czas wolny na odpoczynek i relaks na plaży. Nocleg w Eco Lodgy w Ponta Figo.

Sao Tome and Principe

Dzień 7. Północny-Zachód Wyspy Świętego Tomasza - Ponta Figo

Po śniadaniu wycieczka wgłąb wyspy. Wędrówka przez las tropikalny do najwyższego wodospadu na wyspie - Cascata Angular oraz wulkanicznej jaskini. Dzień spędzimy w dżungli w otoczeniu przepięknej przyrody. Niesamowite widoki i wrażenia. Powrót do hotelu. Nocleg w Eco Lodgy w Ponta Figo.

Dzień 8. Północny-Zachód Wyspy Świętego Tomasza - Lagoa Azul 

Po śniadaniu wycieczka do malowniczej zatoki Lagoa Azul (Błękitna Laguna), położonej w północnej części wyspy na terenie Parku Narodowego Obo. Jest to doskonałe miejsce do nurkowania i snorkelingu w turkusowej, krystalicznie czystej wodzie. Relaks lub aktywny wypoczynek na plaży. W pobliżu zatoki na górzystym cyplu stoi niewielka latarnia morska, zbudowana w 1997 roku. Odpoczynek i relaks na plaży. Popołudniu powrót do Ponta Figo Czas wolny na odpoczynek i relaks na plaży przy hotelu. Nocleg w Eco Lodgy w Ponta Figo.

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

Dzień 9. Północny-Zachód Wyspy Świętego Tomasza / Sao Tome 

Po śniadaniu wyjazd do Sao Tome. Po dotarciu na miejsce, zostawimy bagaże w hotelu i rozpoczniemy wycieczkę po Sao Tome - stolicy i największym mieście na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej. Wyspa odkryta została w dzień świętego Tomasza w 1470 roku przez portugalskich żeglarzy. Pod koniec XV wieku pojawili się tu pierwsi osadnicy a miasto Sao Tome założone zostało w 1485 roku. W Sao Tome do dziś zachowało wiele budynków z epoki kolonialnej. Najważniejszymi z nich to katedra Sao Tome oraz wybudowany w 1575 roku Fort São Sebastião, w którym obecnie mieści się Muzeum Narodowe Wysp Świętego Tomasza i Książęcej. Nieopodal Fortu São Sebastião stoją kamienne figury przedstawiające portugalskich odkrywców - Pedro Escobara, Joao da Paiva i Joao de Santarem. W mieście obejrzeć można wiele rezydencji dawnych portugalskich plantatorów. Choć dziś są one już często w bardzo złym stanie, nadal prezentują nieprzemijalny urok kolonialnej architektury. Spacer nadmorskim bulwarem oraz wizyta na lokalnym targu, gdzie kupić można lokalne wyroby i skosztować doskonałej miejscowej kawy. Przyjrzymy się codziennemu życiu miasta, które toczy się spokojnym i pozbawionym stresu rytmem. Popołudniu czas wolny na ostatnie zakupy lub odpoczynek. Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot z Sao Tome do Lizbony.

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

Dzień 10. Lizbona 

Przylot do Lizbony. Wylot z Lizbony do Warszawy. Przylot do Warszawy.

TRASA WYCIECZKI:

1900 EUR

+ bilety lotnicze ok. 3500 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Sao Tome - Wyspa Świętego Tomasza - Warszawa / Berlin  ok. 3500 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3*, hotelach klasy turystycznej oraz Eco Lodgy w pokojach dwuosobowych lub na życzenie jednoosobowych
 • Śniadania i kolacje
 • Transfery i transport na całej trasie podróży zgodnie z programem
 • Wycieczkę na wyspę Llheu das Rolas (prom)
 • Wycieczki i atrakcje zgodnie z programem
 • Trekkingi (łatwe) zgodnie z programem
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnego angielskojęzycznego przewodnika
 • Permity na wjazdy do miejsc gdzie są wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN)
 • Koszty polisy od rezygnacji w przypadku sytuacji nadzwyczajnej (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR na covid
 • Kosztów lunchów (około . EUR)
 • Zwyczajowych napiwków (około . EUR)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 5 osób

Wyspa Świętego Tomasza SAO TOME na Zdjęciach

Wyspa Świętego Tomasza SAO TOME

Fotografie Doroty Przyborkiewicz