fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Wyspa Świętego Tomasza SAO TOME
I wycieczka na WYSPĘ Ilheu das Rolas
10.04.2021
18.04.2021
07.08.2021
14.08.2021
8
dni
CENA:
1650 EUR + bilety lotnicze ok. 3900 PLN

Wyspa Świętego Tomasza SAO TOME

WYJAZD Z WYCIECZKĄ NA WYSPĘ ILHEU DAS ROLAS

Wyspa Świętego Tomasza - wprost bajkowa kraina - położona jest gdzieś pośrodku świata. Wyspę leżącą w Zatoce Gwinejskiej przecina linia Równika. Kwitną tu kolorowe egzotyczne kwiaty i jest soczyście zielono. Widoki lasów palmowych zapierają dech w piersiach. Czas płynie tu wolno a ludzie zapraszają do rozmowy i do tańca ciepłym uśmiechem. Wyspa Świętego Tomasza to piękno nienaruszonych tropikalnych lasów palmowych, dzikich idyllicznych plaż ze złotym piaskiem i turkusowego oceanu. Podczas trekkingów przez dżunglę mijając dzikie krajobrazy, wodospady, egzotyczną roślinność i otoczone przez przyrodę opuszczone ruiny starych zabudowań, można poczuć się niczym odkrywca nieznanego lądu. Rajskie plaże Wyspy Świętego Tomasza zachęcają do uprawiania sportów wodnych, odpoczynku i relaksu oraz kontemplacji piękna natury. W miasteczkach zapraszają barwne i gwarne targi, gdzie piętrzą się egzotyczne owoce, kolorowe materiały i drewniane figurki. Pozostałości kolonialnej architektury przypominają o portugalskiej historii na tych ziemiach. Za czasów świetności imperium portugalskiego wybudowano tu dworki, folwarki i plantacje. Dziś można przenieść się w czasie i zwiedzić dawne portugalskie posiadłości. W części z nich można przenocować i skosztować lokalnej kuchni. 

Wyspa Świętego Tomasza to muzyka dochodząca tu z barów i klubów przyciągającą jak magnes i zapraszająca na drinka i do tańca przy dźwiękach granych przez lokalnych artystów. Filiżanka doskonałej aromatycznej kawy i najlepszej na świecie czekolady prosto z tutejszych ekologicznych plantacji będzie miłym uzupełnieniem wędrówek po lasach tropikalnych oraz uroczych wsiach i gwarnych, kolorowych miasteczkach. Zapraszamy w podróż Wyspa Świętego Tomasza!

Autorka programu Dorota Przyborkiewicz. Copyright © Poza Trasą Adventure.

Wyspa Świętego Tomasza SAO TOME - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy lub Berlina do Sao Tome na Wyspie Świętego Tomasza. 

Sao Tome wycieczka

Dzień 2. WYSPA ŚWIĘTEGO TOMASZA - SAO TOME

Dziś zwiedzimy São Tomé, stolicę i największe miasto na wyspach. Zobaczymy historyczne budynki - pozostałości kolonialnej przeszłości wyspy: katedrę Nossa Senhora de Graça oraz XVI-wieczny fort São Sebastião, gdzie mieści się Muzeum Narodowe.  Naprzeciw fortu znajdują się kamienne figury portugalskich odkrywców. Wybierzemy się też na gwarny rynek miejski, gdzie kupić można lokalne produkty i egzotyczne owoce. Przejdziemy się bulwarem nadmorskim. Skosztujemy wyśmienitej kawy w przytulnej i stylowej kawiarni Café & Companhia, która powstała w budynku byłego magazynu starej fabryki kawy. 

Sao Tome wycieczka

Dzień 3. PARK NARODOWY OBO

Dziś czeka nas około pięciogodzinny trekking po terenie Parku Narodowego OBO. Szlak prowadzi z parku botanicznego Bom Sucesso do Bombaim. To jedna z piękniejszych tras trekkingowych na wyspie. Park znajduje się pośrodku dżungli. Po drodze przepiękne krajobrazy, tysiące egzotycznych kwiatów, wodospady, opuszczone ruiny wchłonięte przez las deszczowy i dawna plantacja w Bombaim, malowniczy zabytek z ubiegłej epoki. / lub / Szlak Vale do Rio to długi, ale łatwy szlak, który prowadzi do pięknego wodospadu przechodzącego przez urocze plantacje kawy w Monte Café.

Wyspa Świętego Tomasza

Dzień 4. AGOSTINHO NETO / GUADELUPE / NEVES

Eskapada na zachód wyspy. Odwiedzimy miejscowość Agostinho Neto, która jest jednym z najbardziej charakterystycznych symboli wyspy. Znajduje się tu stary dwór byłych kolonizatorów, stary szpital wiejski oraz historyczne budynki, w których mieszkali robotnicy plantacji kakao. Następnie udamy się do miasta Guadelupe oraz wioski rybackiej Neves. Poznamy życie mieszkańców i ich zwyczaje. Zobaczymy największą naturalną pralnię na wyspie w rzece Rio Contador. Zjemy obiad w wiejskiej restauracji, skosztujemy lokalnych specjałów: krabów i pieczonych bananów. Późnym popołudniem pojedziemy na jedną z plaż na północy wyspy Praia das Conchas lub Micolo lub Lagoa Azul. Ostatnia z nich to turkusowe jezioro z krystalicznie czystą wodą. Plaża jest kamienista i idealna do nurkowania i snorkelingu. Na pobliskim górzystym cyplu stoi mała latarnia morska. Odpoczynek i relaks na plaży. 

Sao Tome

Wyspa Świętego Tomasza

Dzień 5. SAO JOAO DE ANGOLARES

Podróż na plantację ekologiczną São João de Angolares. Plantacja znajduje się w wyjątkowo malowniczej okolicy. Z jednej strony rozpościera się widok na zatokę Santa Cruz, z drugiej na zielone górzyste tereny. Tutejszy dworek został całkowicie przywrócony do pierwotnego wyglądu z epoki kolonialnej. 

Możliwość zorganizowania fakultatywnych warsztatów kulinarnych prowadzonych przez znanego i cenionego szefa kuchni. Bardzo popularnego na wyspie oraz w programach telewizji portugalskiej (za dodatkową opłatą).

Sao Tome

Dzień 6. ILHEU DAS ROLAS 

Podróż w kierunku Porto Alegre, skąd wypływają barki na wysepkę Ilheu das Rolas. Rejs trwa około 30 minut. Wyspa Ilheu das Rolas to autentyczny raj na ziemi, złoty piasek, palmy, krystalicznie czysta, turkusowa woda. Przez wyspę przechodzi linia równika, o czym informuje znajdujący się tu pomnik z mapą świata. Z pobliskiego tarasu roztacza się przepiękny widok na wyspę i bungalowy jedynego hotelu na wyspie. Odpoczynek i relaks na wyspie. Lunch w hotelu 4*. 

Ilheu das Rolas wycieczka

wyspa świętego tomasza

Dzień 7. AGUE IZE / SAO TOME

Przejazd do stolicy, po drodze wizyta w dawnej plantacji kakao Agua Ize. Większość budynków historycznej plantacji pochodzi z 1910 roku. W Sao Tome czas wolny na odpoczynek i zakupy pamiątek. W Sao Tome proponujemy również udział w fakultatywnych warsztatach tanecznych. Tańczyć będziemy Kizombę. Zmysłowy, uwodzicielski ale jednocześnie subtelny taniec pochodzący z Angoli ale bardzo popularny we wszystkich byłych koloniach portugalskich Afryki.

Sao Tome wycieczka

Dzień 8.

Wylot do Warszawy lub Berlina.

TRASA WYCIECZKI:

grupa 6+: 1650 EUR

+ bilety lotnicze ok. 3900 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Wyspa Świętego Tomasza - Warszawa / Berlin  ok. 3900 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* i hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych
 • Śniadania
 • Jeden lunch zgodnie z programem na wyspie Ilheu das Rolas w hotelu 4 * (napoje dodatkowo płatne)
 • Transport na całej trasie podróży zgodnie z programem
 • Wycieczka na wyspę Llheu das Rolas  (promem)
 • Trekkingi (łatwe) zgodnie z programem
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • Opiekę polskiego pilota
 • Permity na wjazdy do miejsc gdzie są wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NWW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW: 50.000 PLN, OC 60.000 EUR)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wyżywienia (ok. 15 EUR dziennie /osoba)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 50 EUR)
 • Innych trakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

Wyspa Świętego Tomasza SAO TOME na Zdjęciach

Fotografie Dorota Przyborkiewicz