fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

WYSPY SALOMONA - KIRIBATI - TUVALU - FIDŻI
zamów
sobie termin
28
dni

WYSPY SALOMONA - KIRIBATI - TUVALU - FIDŻI

Wyspy Salomona Kiribati Tuvalu Fidżi to niesamowita wyprawa z Poza Trasą. Wyruszymy w podróż po wciąż tajemniczych Wyspach Salomona w Melanezji, Kiribati - na pograniczu Mikronezji i Polinezji, znikającym pod wodą Tuvalu oraz rajskim Fidżi. Podczas tej wyprawy poczujemy prawdziwy smak Południowego Pacyfiku. Odwiedzimy zakątki, które wyglądają jakby nie poddały się presji czasu i zachowały swój niepowtarzalny wygląd od chwili, kiedy stanęli na nich pierwsi biali ludzie. Tak wciąż jest na wielu z Wysp Salomona. Odwiedzimy też miejsca znacznie nowocześniejsze, przystosowane już do potrzeb turystyki. Z całą pewnością są to tereny Kiribati czy Fidżi. W trakcie tej podróży dotrzemy również do maleńkiego Tuvalu, którego mieszkańcy z niepokojem patrzą na podnoszący się poziom wód Oceanu Spokojnego, który powoli, ale z potworną konsekwencją zabiera ich ojczyznę...

Niemal miesięczna włóczęga po tej części Południowego Pacyfiku to kolejny z etapów naszej "Odysei - Pacyfik 2020", podczas której odwiedzamy większość państw i najciekawszych zakątków tej części świata.

W trakcie naszej wyprawy na Wyspy Salomona zobaczymy dwie wyspy – Guadalcanal oraz Malaitę. Poznamy kulturę i życie codzienne mieszkańców archipelagu, obcować będziemy z nieskażoną niczym przyrodą. W tradycyjnych wciąż żyjących wioskach poznamy lokalne rzemiosło, muzykę, spróbujemy miejscowych potraw. Część noclegów spędzimy w hostelach prowadzonych przez wiejskie wspólnoty – cały dochód osiągany z ich prowadzenia jest przeznaczany na wspólny cel – na przykład remont miejscowego kościoła.

Cel naszej wyprawy to jedno z ostatnich, nie do końca odkrytych, miejsc na naszym globie. Jeszcze niedawno powszechnie praktykowany był tu kanibalizm, choć do końca nie wiadomo, czy w oddalonych prowincjach wciąż ten obyczaj nie jest żywy. Dziś najstarsi mieszkańcy z dumą opowiadają o swych odważnych przodkach i duchach, które pomagały im podczas wojennych wypraw na sąsiednie wyspy. Pierwsi Europejczycy zawitali tu w 1568 roku. Za odkrywcę uznajemy hiszpańskiego żeglarza Álvaro Mendaña de Neyra poszukiwacza Ofiru — mitycznej krainy złota Króla Salomona. To właśnie on nadał wyspom tę wywodzącą się z biblijnych opowieści nazwę. Hiszpanie, pewni, iż odnaleźli mityczną Złotą Krainę próbowali tu jeszcze kilkukrotnie powrócić – nie potrafili ich jednak odnaleźć. Później dotarli tu również Francuzi, ale o wyspach zrobiło się głośno dopiero w XIX wieku, kiedy to zaczęły się tu ścierać interesy dwóch ówczesnych potęg – Wielkiej Brytanii i Niemiec. Oba kraje gorączkowo poszukiwały ostatnich „wolnych” ziem, które dałoby się jeszcze skolonizować. Tubylców jednak rozgrywki wielkich tego świata mało interesowały – kolonie, którymi stały się wyspy istniały jedynie na papierze – nikt nie miał odwagi zapuszczać się na groźne tereny, z których mało kto powracał żywy.

Dla nas Wyspy Salomona będą niezapomnianą przygodą i okazją do ujrzenia miejsca nieskażonego jeszcze do końca współczesną cywilizacją. Nikogo więc niech nie zdziwią miejsca, w których prąd dostępny jest przez 2-3 godziny dziennie (tyle pracuje spalinowy agregat), a o dostępie do internetu będzie można zapomnieć na długie dni. To będzie doskonały czas nie tylko na wypoczynek, ale również na refleksję nad coraz szybszym codziennym życiem.

Zupełnie inny świat ujrzymy na oddalonych o niespełna dwie godziny lotu Wyspach Gilberta, które stanowią część wyspiarskiego państwa Kiribati. Przez środek kraju przechodzi 180 południk, czyli linia zmiany daty. My jednak podróży w czasie nie odbędziemy — musielibyśmy bowiem dotrzeć na Wyspę Bożego Narodzenia, czyli Kiritimati, a tam można dotrzeć ze stołecznego atolu Tarawa jedynie przez Fidżi, co jest niezwykle kosztownym i czasochłonnym przedsięwzięciem. Zamiast tego odwiedzimy główne atrakcje stołecznego atolu, popłyniemy też na położoną o 40 km na północ Wyspę Abaiang. Poznamy tu codzienne życie wyspiarzy i spędzimy niesamowite chwile wśród palm i turkusowej wody oblewającej pobliskie rafy koralowe.

W trakcie wyprawy czeka nas prawdziwy rarytas – wizyta w Tuvalu. Znajdziemy się w gronie niewielu szczęśliwców, którym udało się zawitać na Wyspy Lagunowe. Dociera tu tylko niespełna dwa tysiące turystów rocznie. Na Tuvalu na własne oczy zobaczymy zmagania mieszkańców z niszczycielską mocą oceanu i przekonamy się, dlaczego globalne ocieplenie może sprawić, iż niedługo cały kraj zniknie z powierzchni ziemi. Pocztówkowe wprost widoki będą wstrząsającym kontrapunktem dla warunków, w jakich przyszło żyć mieszkańcom. Sporą frajdą może być natomiast w trakcie pobytu na stołecznym Atolu Funafuti impreza, którą zorganizujemy sobie na środku pasa startowego międzynarodowego lotniska. To, co w innych częściach świata wydaje się nierealne - tu jest codzienną rzeczywistością. Lotnisko, ze względu na panujący tu przeciąg, to najpopularniejsze miejsce codziennych spotkań mieszkańców. Tu gra się w piłkę, siatkówkę, rugby, tu z sąsiadami pije się piwo. Trzeba tylko pamiętać, aby po dźwięku syreny strażackiej jak najszybciej opuścić płytę lotniska, bo za kilkanaście minut wyląduje samolot.

W trakcie naszej wędrówki po Fidżi odwiedzimy jeden z najpiękniejszych archipelagów na świecie – Wyspy Yasawa i Mamanuca. Oprócz niesamowitych, kolorowych raf, porośniętych palmami i oblanych turkusową wodą oceanu wysepek, czeka na nas niezwykła gościnność Fidżyjczyków. Mieszkańcy zapoznają nas ze swoją kulturą, muzyką, historią oraz kuchnią. Nie zabraknie oczywiście ceremonii picia kavy – czyli lekko sfermentowanego napoju z zeschniętych i sproszkowanych korzeni pieprzu metystynowego – rośliny powszechnie występującej w tej części świata. Podczas naszej podróży będziemy nocować w ośrodkach wybudowanych i prowadzonych przez fidżyjskie rodziny. Zazwyczaj są to tradycyjne domostwa zwane „bure”, ze wspólnymi pokojami noclegowymi, wspólną łazienką i ubikacją. Na wyprawie będziemy mogli poczuć się też, choć przez kilka godzin, jak rozbitkowie na bezludnej wyspie — niczym bohater filmu „Cast away — poza światem”. Popłyniemy bowiem na Wysepkę Monuriki, która była scenerią tego filmu. Wizytą w tym niesamowitym miejscu zakończymy naszą wyprawę Wyspy Salomona Kiribati Tuvalu Fidżi. Oczywiście zapraszamy też do kontynuacji wyprawy - przed nami jeszcze Wicekrólestwo Tonga i Samoa!

Autor programu Michał Woźniak. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. i 2.

Wylot z Warszawy lub Berlina do Brisbane w Australii.

Dzień 3. Brisbane / Honiara

Przylot do Brisbane i kontynuacja podróży do Honiara na Wyspach Salomona. Nocleg.

Dzień 4. Wyspy Salomona - Honiara

Zwiedzanie miasta Honiara, stolicy Wysp Salomona. Central Market, Muzeum Narodowe ze skansenem budownictwa wyspiarskiego. Nocleg.

Dzień 5. Wyspa Malaita - Auki / Lilisiana

Przeprawa statkiem do miasteczka Auki na Wyspie Malaita. Popołudniowy spacer do wioski Lilisiana. Obejrzymy tradycyjne domy z bambusa kryte liśćmi palmowymi i słomą. Powrót na nocleg do Auki.

Dzień 6. Auki

Wycieczka po Auki, market z lokalnymi wyrobami i pamiątkami. Spacer do wodospadu Kwaibala. Powrót na nocleg.

Dzień 7. Honiara

Powrót statkiem do Honiara. Relaks w centrum stolicy. Nocleg.

Dzień 8. Wyspa Guadalcanal

Wycieczka po Wyspie Guadalcanal – odwiedzimy miejsca słynnych bitew na Pacyfiku podczas II wojny światowej (jedna z nich została opisana w głośnej książce „Cienka czerwona linia”, a później sfilmowana, nocleg.

Dzień 9. Wycieczka do wioski rybackiej

Całodzienna wyprawa do wioski rybackiej. Wypoczynek na plaży a dla chętnych połów ryb. Nocleg.

Dzień 10. Kiribati - Atol Tarawa

Przelot na stołeczny Atol Tarawa w Kiribati. Korzystając z minibusów stanowiących miejscową komunikację publiczną odwiedzimy miasteczka i osady południowej części Atolu Tarawa –Bikenibeu, Banraeaba z budynkiem Parlamentu, Bairiki z Pałacem Prezydenckim i stadionem narodowym oraz Betio z jedyną na tym atolu placówką pocztową, skąd można będzie wysłać pocztówki z pozdrowieniami. Nocleg w bungalowach w Banraeba.

Dzień 11. Atol Tarawa

Piesza wycieczka po mniej zagospodarowanych wysepkach tworzących północną część atolu Tarawa – plaża i kąpiele w Pacyfiku, rybackie wsie i miasteczka. Nocleg.

Dzień 12. Wyspa Abaiang

Przeprawa  łodzią (ok. 3 godz.) na koralową Wyspę Abaiang z przepiękną laguną.

Dzień 13. - 15. Wyspa Abaiang

Trzydniowy wypoczynek na Abaiang. Czeka nas zwiedzanie tradycyjnych wiosek, odpoczynek i relaks na plaży oraz snorkeling.

Dzień 16. Tarawa 

Po południu powrót na Tarawa. Wizyta na targu. Czas na zakup pamiątek. Nocleg.

Dzień 17. Tuvalu - Vaiaku

Przelot do Funafuti w Tuvalu. Transfer do hotelu w miasteczku Vaiaku, które jest stolicą kraju. Impreza na pasie startowym lotniska. Nocleg.

Dzień 18. Atol Funafuti

Całodzienna piesza wycieczka po Atolu Funafuti (około 6 godzin). Spotkania z niezwykle serdecznymi mieszkańcami. Wypoczynek na bajkowej plaży wśród palm kokosowych. Powrót na nocleg do Vaiaku.

Dzień 19. Atol Funafuti

Rejs wśród wysepek tworzących Atol Funafuti. Plażowanie i snorkeling. Powrót do Vaiaku na nocleg.

Dzień 20. Fidżi - Suva

Przelot do Suva na Fidżi. Transfer do hotelu. Zwiedzanie  muzeum historycznego, wizyta na targu. Nocleg.

Dzień 21. Nadi

Przejazd autobusem do Nadi. Zwiedzanie miasta. Obejrzymy poświęconą bogu Siwie świątynię hinduistyczną Sri Siwa Subramaniya, Ogród Śpiącego Olbrzyma (Sleeping Giant Garden) – jeden z najpiękniejszych ogrodów botanicznych na Fidżi ze wspaniałą kolekcją storczyków. Kąpiel w basenach z leczniczymi błotami. Wizyta w lokalnym markecie. Nocleg w bungalowach nad brzegiem oceanu.

Dzień 22. Rejs dzień 1

Wczesnym rankiem transfer do Port Denarau. Na pokładzie katamaranu Yasawa Flyer, wypłyniemy stąd w rejs wśród rajskich lagun i wysepek Archipelagu Yasawa i Mamanuca. Dziś dopłyniemy na Wyspę Nacula, która będzie naszą bazą na kolejne dni. Relaks wśród palm kokosowych na rajskiej plaży z białym piaskiem. Dla chętnych wycieczka do pobliskiej tradycyjnej wioski fidżyjskiej. Nocleg.

Dzień 23. Rejs dzień 2

Snorkeling wśród fantastycznych kolorowych raf Błękitnej Laguny (Blue Lagoon) lub wypad na bezludną, górzystą wyspę Sawa-I-Lau z podziemnymi jaskiniami. Powrót na nocleg na wyspę Nacula.

Dzień 24. Rejs dzień 3

Przed południem wycieczka kajakiem wśród okolicznych wysepek lub snorkeling. Około południa opuścimy wyspę na pokładzie Yasawa Flyer i popłyniemy na kolejną wyspę archipelagu Yasawa – Naviti, gdzie poznamy życie codzienne Fidżyjczyków – ich tradycję, zwyczaje, historię i muzykę. Na wyspie spędzimy kolejne dwie noce w tradycyjnym resorcie prowadzonym przez lokalną rodzinę.

Dzień 25. Rejs dzień 4

Snorkeling (lub opcjonalnie nurkowanie) na przepięknej rafie wśród tysięcy kolorowych rybek. Przy odrobinie szczęścia spotkamy się też z rekinami rafowymi – groźnie wyglądającymi, jednak niegroźnymi dla ludzi. Dla chętnych nauka gotowania fidżyjskich potraw i przygotowania tradycyjnej polinezyjskiej uczty - ceremonia picia napoju kava. Nocleg.

Dzień 26. Rejs dzień 5

Ostatni dzień włóczęgi po archipelagu. Beztroskie lenistwo na plaży w hamaku rozwieszonym między palmami lub (opcjonalnie) wyprawa żaglowcem Seaspray na bezludną wysepkę Monuriki, która „wystąpiła” w filmie „Cast away – poza światem” z Tomem Hanksem w roli głównej. Powrót na nocleg do Nadi.

Dzień 27 . Nadi 

Wylot z Nadi do Warszawy lub Berlina lub możliwa kontynuacja wyprawy na wyspy Pacyfiku.

Dzień 28. 

Powrót do Polski i zakończenie wyprawy.

CENA: Skontaktuj się z nami!

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Brisbane - Nadi - Warszawa / Berlin  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilet lotniczy Brisbane - Honiara  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilet lotniczy Honiara - Tarawa  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilet lotniczy Tarawa - Funafuti   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilet lotniczy Funafuti - Suva  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu 
 • Noclegi w hotelach 3*, hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych, bungalowach i pensjonatach - tradycyjne "bure" na Fidżi
 • Transfery i transport na miejscu (autobusy, promy, taksówki) zgodnie z programem
 • Wycieczki i atrakcje zgodnie z programem
 • Rejs po Archipelagu Yasawa i Mamanuca
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • Opiekę polskiego pilota
 • Usługi lokalnych przewodników
 • Wszelkie opłaty trekkingowe i lokalne podatki
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie podróżne
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wyżywienia (ok. 40 USD/dziennie/ osoba)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

WYSPY SALOMONA KIRIBATI TUVALU FIDŻI NA ZDJĘCIACH

WYSPY SALOMONA KIRIBATI TUVALU FIDŻI - OCEANIA

Wyspy Salomona Kiribati Tuvalu Fidżi Oceania - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Fidżi – Rajski archipelag na Pacyfiku i kanibale, Fidżi – Rajski archipelag na Pacyfiku i kanibale,  Fidżi - Rytuał picia Kavy,  Fidżi - ciekawostki,  Papua New Guinea CANOE & KUNDU