fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Zanzibar Tanzania
SAFARI I WYPOCZYNEK
21.07.2022-
04.08.2022
28.12.2022-
11.01.2023
15
dni
CENA:
2600 USD + bilety lotnicze ok. 3600 PLN

ZANZIBAR TANZANIA

SAFARI I AKTYWNY WYPOCZYNEK

Zanzibar Tanzania Wyjazd Safari i Aktywny Wypoczynek to doskonała okazja do poznania dzikiej afrykańskiej przyrody podczas safari w parkach narodowych oraz zwiedzenia i pobytu na rajskim Zanzibarze. Safari w tanzańskich parkach narodowych daje możliwość spotkania i obserwacji zwierząt z którymi kojarzona jest Afryka - tzw. "Wielkiej Piątki Afryki" czyli słoni, bawołów, nosorożców, lwów i lampartów a także hipopotamów, żyraf, zebr oraz różnorodnych gatunków ptaków. Tanzanię i jej wspaniałą naturę poznamy między innymi podczas wycieczek po bezkresnej sawannie w Parku Narodowym Mikumi, który jest czwartym co do wielkości parkiem narodowym w Tanzanii a krajobrazowo przypomina najsłynniejszy park Tanzanii – Park Narodowy Serengeti. Kolejnym punktem naszej podróży będzie safari w Parku Narodowym Ruaha. Tereny parku są nadal dość trudno dostępne, dzięki czemu zachowuje on naturalny i dziki charakter. Wieczorne safari podczas którego towarzyszyć będzie nam malowniczy zachód słońca będzie z pewnością niezapomnianym przeżyciem i pięknym wspomnieniem z tej podróży. Podczas wyprawy po Tanzanii dotrzemy także na Zanzibar, który jest największą wyspą Archipelagu Zanzibar leżącego na Oceanie Indyjskim. Wyspa Zanzibar ma unikatowy koloryt, na który składają się wpływy różnych kultur i tradycji arabskiej, indyjskiej, europejskiej i afrykańskiej, obecnych tu od wieków. To wprost fascynująca mieszanka, która potrafi zauroczyć każdego tu przybywającego. Przepiękne zanzibarskie krajobrazy, niebiańskie plaże, bezludne maleńkie wysepki, turkusową wodę oceanu oraz wspaniałe rafy koralowe podziwiać będziemy podczas kilkudniowego pobytu na wyspie. Poznamy historyczną część stolicy - Stone Town, jej niezwykle interesującą architekturę i pachnące przyprawami targowiska. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Zanzibaru stały się właśnie przyprawy, dlatego często określany jest on Wyspą Przypraw. Uprawiane są tu między innymi goździki, gałka muszkatołowa, cynamon oraz pieprz. Popłyniemy na wysepkę Changuu zwaną inaczej Prison Island, gdzie w dawnych czasach niektórzy podróżni docierający do Afryki Wschodniej przechodzili kwarantannę. Obecnie żyją tu olbrzymie żółwie, które na Zanzibar dotarły z Seszeli pod koniec XIX wieku. Podczas pobytu na Zanzibarze czeka nas również rejs tradycyjną afrykańską łodzią dhow, spotkanie i kąpiel z dzikimi delfinami, wycieczka do Rezerwatu Jozani, spacery po maleńkich bezludnych wysepkach archipelagu oraz wspaniały relaks i wypoczynek. Zapraszamy w podróż Zanzibar Tanzania Wyjazd Safari i Aktywny Wypoczynek z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

ZANZIBAR TANZANIA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy lub Berlina do Dar es Salaam w Tanzanii. 

Dzień 2. TANZANIA - Dar es Salaam

Przylot do Dar es Salaam, największego miasta Tanzanii i byłej stolicy kraju, położonego we wschodniej części kraju nad Oceanem Indyjskim. Miasto wcześniej nosiło nazwę Mzizima. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym przewodnikiem Poza Trasą w Tanzanii. Krótki odpoczynek a następnie rozpoczniemy spacer po mieście i zwiedzanie. Dar es Salaam w tłumaczeniu „dom pokoju” to interesująca mieszanka nowoczesnej metropolii oraz afrykańskiej kultury i tradycji. Miasto oferuje wiele atrakcji. Obejrzeć można tu między innymi: Muzeum Narodowe, Muzeum Wsi, gdzie popołudniami posłuchać można tradycyjnej muzyki i obejrzeć pokazy tradycyjnych tańców. Ciekawym punktem zwiedzania jest lokalny targ rzeźb Mwenge i galeria sztuki Tingatinga, tradycyjny targ rybny, nowoczesne centrum handlowe Slipway oraz centrum miasta z zabytkowymi budynkami. Nocleg w hotelu w Dar es Salaam. 

Dar es Salaam w Tanzanii

Dzień 3. Dar es Salaam  / Safari Park Narodowy Mikumi

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do Parku Narodowego Mikumi. W trakcie podróży zatrzymamy się w mieście Morogoro, gdzie zjemy lunch a następnie kontynuować będziemy przejazdu do Mikumi. Do parku dotrzemy późnym popołudniem. Wyjazd na wieczorną przejażdżkę safari po terenie parku.  

Park Narodowy Mikumi jest czwartym co do wielkości parkiem narodowym w Tanzanii. Krajobrazowo przypomina najsłynniejszy park Tanzanii – Serengeti. Położony jest pomiędzy dwoma masywami górskimi - Udzungwa i Uluguru. W Mikumi podczas safari spotkać można tzw. „Wielką Piątkę Afryki ” - słonia, bawoła, nosorożca, lwa i lamparta a także liczne hipopotamy, żyrafy, zebry a także kilkaset gatunków ptaków. Droga, która przecina park, dzieli go na dwa obszary o częściowo odmiennych środowiskach. Obszar północno-zachodni to równina dorzecza Mkata. Roślinność tego obszaru to sawanna porośnięta akacją, baobabem, tamaryndami i rzadkimi palmami. W tym rejonie, znajdują się spektakularne formacje skalne gór Rubeho i Uluguru. Południowo-wschodnia część parku jest bogata w dziką przyrodę lecz mało dostępna. W północnej części parku znajdują się dwa sztuczne zbiorniki wodne zamieszkane przez hipopotamy. Nocleg w obozie na obszarze parku narodowego. 

Safari w Tanzanii

Dzień 4. Safari Park Narodowy Mikumi

Całodniowe safari w Parku Narodowym Mikumi. Będzie to doskonała okazja by obserwować słonie, nosorożce, lwy, bawoły, zebry i wiele innych zwierząt w ich naturalnym środowisku. (Wieczorem w Parku Narodowym Mikumi wspólnie przywitamy Nowy Rok 2023 - wersja Sylwester i Nowy Rok 2022/ 2023). Nocleg w obozie na obszarze parku narodowego. 

Dzień 5. Park Narodowy Mikumi / Safari Park Narodowy Ruaha

Po śniadaniu wyjazd do Parku Narodowego Ruaha. Podróż trwać będzie około 6 godzin. Park Narodowy Ruaha jest drugim co do wielkości parkiem narodowym Tanzanii. Przez wschodnią część parku przepływa rzeka Ruaha. Obszar parku stanowią tereny trawiaste, wzgórza i pagórkowate tereny leśne. Tereny parku są nadal dość trudno dostępne, dzięki czemu zachowuje on naturalny i dziki charakter. Żyją tu duże stada słoni, żyraf, zebr, bawołów i antylop, a także lwy, gepardy, hieny, szakale, dzikie psy, guźce, dzikie koty, jeżozwierze i cywety. Wzdłuż brzegów rzeki Ruaha obserwować można licznie występujące tu krokodyle i hipopotamy. W parku żyje także około 300 gatunków ptaków. Wieczorne safari podczas którego towarzyszyć będzie nam malowniczy zachód słońca. Nocleg w lodży na terenie parku.

Dzień 6. Safari Park Narodowy Ruaha

Całodniowe safari w Parku Narodowym Ruaha. Doskonała okazja by obserwować dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku, na obszarach które stanowią naturalną granicę przenikania się flory i fauny charakterystycznej dla Afryki Wschodniej i Południowej. W parku występuje kilka rzadkich w Tanzanii gatunków antylop, takich jak kudu wielkie oraz deresz. Nocleg w lodży na terenie parku.

Dzień 7. Park Narodowy Ruaha / Dar es Salaam

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do Dar es Salaam. W trakcie długiej podróży zatrzymamy się w mieście Morogoro, gdzie zjemy lunch. Po dotarciu do Dar es Salaam zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Dar es Salaam. 

Zanzibar Tanzania wyjazd

Dzień 8. Dar es Salaam / Zanzibar Stone Town

Transfer na lotnisko i lot na Zanzibar. Wyspa Zanzibar ma unikatowy koloryt, na który składają się wpływy różnych kultur i tradycji, pachnące przyprawami targowiska, piękne krajobrazy, niebiańskie plaże, turkusowa woda oceanu oraz wspaniałe rafy koralowe. Spotkanie z lokalnym przewodnikiem, po czym rozpoczniemy wycieczkę i zwiedzanie Stone Town, które jest historyczną częścią stołecznego miasta Zanzibar. Stone Town powstało w połowie XIX wieku a obecnie znajdująca się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zabudowa miasta jest mieszanką tradycji i kultury arabskiej, indyjskiej, europejskiej i afrykańskiej, czyli mieszanką wszystkich społeczności tworzących przez wieki to miasto i tu mieszkających. Niegdyś było to centrum wschodnioafrykańskiego handlu niewolnikami między Azją i Afryką, dziś w mieście znajdują się liczne bazary, meczety oraz ciekawe architektonicznie domy w stylu arabskim. Do najważniejszych zabytków Stone Town należą Muzeum Pałacowe będące niegdyś rezydencją sułtana Zanzibaru, stary portugalski port, Dom Cudów z wbudowaną wieżą zegarową, stary arabski fort wzniesiony w XVII wieku, dawny targ niewolników. W trakcie zwiedzania Stone Town odbędziemy historyczną i kulturową podróż przez miasto. Obejrzymy dawny targ niewolników, rynek Darajani, Dom Cudów, Stary Fort i Pałac Sułtana. Nocleg w hotelu w Stone Town. 

Zanzibar Tanzania wyjazd

Dzień 9. Zanzibar Wyspa Changuu (Prison Island) / Wizyta na plantacji przypraw

Po śniadaniu wycieczka - rejs łodzią na niewielką wyspę Changuu, zwaną też Wyspą Więzienną lub Wyspą Kwarantann. W trakcie około 30-minutowego rejsu piękna panorama wybrzeża i miasta Stone Town oraz oceanu. Nazwy wyspy nawiązują do zbudowanego tu w XIX wieku więzienia. Budynek jednak ostatecznie nigdy jako więzienie nie służył. Z czasem przekształcony został na szpital i miejsce kwarantann dla podróżnych przybywających na Zanzibar, którzy przejawiali jakiekolwiek objawy chorób zakaźnych, a zwłaszcza niezwykle groźnej wówczas żółtej febry. Na wyspie przetrzymywani byli również niepokorni niewolnicy sułtanów Zanzibaru. Z dawnej budowli więzienia pozostały dziś już tylko ruiny murów.

Zanzibar Prison Island Tanzania wyjazd

Obecnie największą atrakcją wyspy są potężne żółwie. Na Changuu mieści się rezerwat żółwi olbrzymich, które przywiezione zostały na Zanzibar z Seszeli pod koniec XIX wieku. Średnia waga żółwi wynosi ponad 200 kg, a wiele z nich żyje już ponad 150 lat.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Zanzibaru stały się aromatyczne przyprawy, dlatego Zanzibar często określany jest Wyspą Przypraw. Uprawiane są tu między innymi goździki, gałka muszkatołowa, cynamon oraz pieprz. Popołudniu wycieczka na plantację, gdzie uprawiane są aromatyczne przyprawy i egzotyczne owoce. Tu delektować będziemy się smakiem i zapachem między innymi goździków, trawy cytrynowej, gałki muszkatołowej, cynamonu, kurkumy, kardamonu, wanilii, chili, czarnego pieprzu oraz kokosów, papai, chlebowca, manioku i doskonałych pomarańczy. Możliwość zakupów świeżych przypraw i owoców. Nocleg w bungalowach przy plaży Nungwi. 

Dzień 10. Zanzibar Kizimkazi 

Po śniadaniu wycieczka do najbardziej na południe wysuniętej wioski rybackiej na wybrzeżu Zanzibaru - Kizimkazi. Tu przesiądziemy się do łódki i wypłyniemy w rejs w okolice Kizimkazi do Zatoki Menai. Podczas wycieczki wspaniałe widoki na ocean oraz możliwość obserwowania bogactwa tutejszego podwodnego świata. W Zatoce Menai spotkać można kilka stad delfinów butlonosów i przy odrobinie szczęścia z pewnością nam się to uda. Dzikie delfiny będzie można obserwować z łódki, jednak największą atrakcją będzie pływanie i nurkowanie z nimi. Następnie krótkie zwiedzanie wioski Kizimkazi, gdzie znajduje się meczet z XII wieku oraz spacer po Rezerwacie Jozani. Jozani jest częścią Parku Narodowego Jozani Chwaka Bay. Znajduje się tu jeden z ostatnich lasów deszczowych w Afryce Wschodniej, który pozostał w swojej naturalnej formie. Na terenie rezerwatu żyje około 40 gatunków ptaków oraz 50 gatunków motyli, które znajdują schronienie wśród tropikalnych drzew – ogromnych baobabów, fikusów oraz drzew namorzynowych. Wizytówką i największą atrakcją parku są małpy Red Colobus oraz żyjące wysoko w koronach drzew małpy błękitne. Red Colobus są gatunkiem występującym jedynie na tym obszarze, do niedawna były one gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Wycieczka po Rezerwacie Jozani. Nocleg w bungalowach przy plaży Nungwi.

Dziki delfiny Kizimkazi Zanzibar

Red Colobus Zanzibar

Dzień 11. Zanzibar Rejs łodzią dhow

Po śniadaniu wyruszymy w rejs tradycyjną łodzią dhow w kierunku Zatoki Menai. W okolicy znajdują się liczne bezludne wysepki ze śnieżnobiałymi plażami i malowniczymi mieliznami utworzonymi na krystalicznie czystych wodach błękitnego oceanu. Dzień poświęcimy na relaks, plażowanie, kąpiele wodne, obserwację przyrody, nurkowanie z tropikalnymi kolorowymi rybami przy rafie koralowej, spacery plażami oraz naturalnymi ścieżkami utworzonymi na wodach oceanu z piasku podczas odpływów. Tradycyjne łodzie dhow budowane są przez zanzibarskich rzemieślników z afrykańskiego mahoniu. Nocleg w bungalowach przy plaży Nungwi.

Zanzibar Tanzania wyjazd Rejs Dhow

Dzień 12. Zanzibar Relaks na plaży

Dzisiejszy dzień to relaks i plażowanie a także spacery, spotkania oraz rozmowy z mieszkańcami, podczas których będziemy mieli sposobność poznać i doświadczyć różnorodności kulturowej Zanzibaru. Obecnie wśród ludności Zanzibaru dominują ludy Hadimu, Tumbatu i Pembu, a także potomkowie Azjatów i przybyszów z wyspy Goa. Nocleg w bungalowach przy plaży Nungwi.

Wypoczynek na Zanzibarze

Dzień 13. Zanzibar / Dar es Salaam

Transfer łodzią motorową do Dar es Salaam. Czas wolny na odpoczynek, indywidualne zwiedzanie miasta i ostatnie zakupy. Nocleg w hotelu w Dar es Salaam. 

Dzień 14. Dar es Salaam

Transfer na lotnisko. Wylot do Warszawy lub Berlina. 

Dzień 15. 

Powrót do Polski i zakończenie wyprawy Zanzibar Tanzania.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2600USD

+ bilety lotnicze ok. 3600 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Dar es Salaam - Warszawa / Berlin - około 3600 PLN  * Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* lub hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych, w parkach narodowych noclegi w namiotach z lóżkami lub lodge oraz w bungalowach przy plaży na Zanzibarze
 • Śniadania
 • Śniadania / lunche/ kolacje podczas safari w parkach narodowych
 • Koszty wizy (ok. 50 USD)
 • Transfery i przejazdy podczas safari, poza parkami przejazdy prywatnym wynajętym mini-busem lub minivanem
 • Wycieczki i atrakcje zgodnie z programem
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Wejścia do parków narodowych i miejsc odwiedzanych w ramach programu imprezy (bilety wstępu na safari w parkach narodowych)
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę angielskojęzycznego lokalnego pilota / przewodnika
 • Usługi miejscowych przewodników oraz kierowców podczas safari
 • Wszystkie zezwolenia
 • Wszelkie opłaty trekkingowe
 • Miejscowy podatek turystyczny i opłaty rządowe
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Koszty polisy od rezygnacji w przypadku sytuacji nadzwyczajnej (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów posiłków poza wymienionymi w opisie "cena obejmuje"
 • Napojów alkoholowych i bezalkoholowych i napojów do posiłków
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 60 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp

ZANZIBAR TANZANIA NA ZDJĘCIACH