kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Wyspa Wielkanocna
Rapa Nui Chile
24.10.2024-02.11.2024
ostatnie miejsca
10
dni
CENA:
3500 USD + bilety lotnicze ok. 6900 PLN

WYSPA WIELKANOCNA RAPA NUI CHILE

Wyspa Wielkanocna Rapa Nui Chile z Poza Trasa Adventure

Autor programu Łukasz Odzimek Copyright © Poza Trasą Adventure.

WYSPA WIELKANOCNA RAPA NUI CHILE - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Santiago de Chile. 

Dzień 2. Santiago de Chile 

Przylot do Santiago de Chile. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym polskojęzycznym pilotem Poza Trasą Adventure. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na krótki odpoczynek po podróży. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie kosmopolitycznej stolicy Chile - Santiago de Chile, leżącej w otoczeniu ośnieżonych szczytów Andów. Spacer najciekawszymi zakątkami centrum miasta. Zobaczymy Plaza de Armas – słynny centralny plac miasta, miejską katedrę - Catedral de Santiago, budynek Poczty Głównej, jak również Pałac Prezydencki La Moneda, niewielką dzielnicę Paris-Londres z zabytkowym kościołem San Francisco. Podczas zwiedzania Santiago de Chile przyjrzymy się także życiu mieszkańców, wsłuchamy się w jego rytm i poczujemy atmosferę miasta. Spróbujemy lokalnej kuchni i poczujemy zapachy unoszące się na każdym kroku. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Santiago de Chile. 

Santiago de Chile

Dzień 3. Santiago de Chile / WYSPA WIELKANOCNA - Hanga Roa

Po wczesnym śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot do Hanga Roa na Wyspie Wielkanocnej. Po przylocie tradycyjne powitanie grupy na lotnisku. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Wyspa Wielkanocna znana jest również jako Rapa Nui czyli Pępek Świata. To jedna z najbardziej odległych i odizolowanych zamieszkanych wysp świata,  oddalona jest od kontynentalnego Chile o 3700 km. Wyspa Wielkanocna ma powierzchnię zaledwie 160 km² i jest pochodzenia wulkanicznego. Jedyną miejscowością na wyspie jest Hanga Roa. Połowa wyspy jest obszarem chronionym w granicach Parku Narodowego Rapa Nui, wpisanym również na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Większość mieszkańców wyspy stanowią Polinezyjczycy. Wyspa Wielkanocna najbardziej znana jest z tajemniczych, wyrzeźbionych w skale wulkanicznej posągów Moai, które ustawione zostały na ceremonialnych ołtarzach ahu w różnych częściach wyspy. W sumie na Rapa Nui jest 887 Moai. Część z nich jest przewrócona, część zachowała się w świetnym stanie lub została odrestaurowana. Wciąż zagadką pozostaje kogo owe figury przedstawiają. Niektóre legendy mówią, iż to „długousi”, czyli kasta panująca, natomiast ich budowniczymi byli „krótkousi”, czyli warstwa służąca. Wyspa odkryta została przez holenderskiego admirała i podróżnika Jacoba Roggeveen w niedzielę wielkanocną w 1722 roku, stąd jej nazwa. Jednak wyspa znana jest także pod innymi nazwami - Rapa Nui, czyli Wielka Ziemia lub Te Pito o Te Henua, co tłumaczyć można jako Pępek Świata. Czas wolny na spacer po miasteczku Hanga Roa – stolicy, a jednocześnie jedynym miasteczku na całej Wyspie Wielkanocnej. Czas na pierwsze spotkania z legendarnymi posągami Moai. Wieczorem obejrzymy zachód słońca przy kamiennej platformie Ahu Tahai, będącej częścią kompleksu ceremonialny Tahai. Tahai składa się z trzech głównych ahu z północy na południe: Ko Te Riku, Tahai i Vai Ure. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Hanga Roa.

Wyspa Wielkanocna Rapa Nui Chile

Dzień 4. WYSPA WIELKANOCNA - Hanga Roa / Orongo / Ahu Vinapu / Krater Rano Kau / Hanga Roa

Po śniadaniu wyjazd na całodniową wycieczkę, podczas której poznamy najważniejsze i najciekawsze miejsca na południowym-zachodzie Wyspy Wielkanocnej. Dotrzemy do dawnego centrum obrzędowego - wioski Orongo, poświęconej kultowi Tangata manu (Człowieka-Ptaka). Orongo położone jest na wysokim klifie na krawędzi krateru Wulkanu Rano Kau. Obszar ten stanowi część Parku Narodowego Rapa Nui. W okolicy corocznie odbywały się rytualne zawody, polegające na zdobyciu pierwszego w danym roku lęgowym jaja manu tara czyli rybitwy. O jajo walczyli przedstawiciele różnych klanów. Rywalizujący ze sobą uczestnicy musieli przepłynąć wpław do pobliskiej wysepki Moto Nui, unikając ataków rekinów. Następnie zdobyć jajo, po czym powrócić ze zdobyczą na główną wyspę i po niebezpiecznym klifie wspiąć się i dobiec do wioski Orongo. Tu następowało przekazanie jaja prowadzącemu uroczystości. Zwycięstwo w rytualnym konkursie dawało klanowi wyłączność na zbierania jaj i piskląt z Motu Nui przez cały rok, a wódz zwycięskiego rodu otrzymywał honorowy tytuł "Człowieka Ptaka”. Następnie zwiedzimy stanowisko Ahu Vinapu, gdzie obejrzymy pozostałości architektury przypominającej budowle ludów przedinkaskich. Ściany platformy wykonane zostały z wręcz idealnie prostokątnych bloków kamiennych. Proste krawędzie bloków doskonale do siebie pasują i umieszczone zostały jeden na drugim bez użycia spoiwa. W pobliżu platformy leżą przewrócone Moai. Następnie wizyta w punkcie widokowym skąd obejrzymy panoramę Krateru Rano Kat i jego laguny. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Hanga Roa.

wycieczka na Wyspę Wielkanocną

Dzień 5. WYSPA WIELKANOCNA - Hanga Roa / Ahu Hanga Poukura / Rano Raraku / Ahu Tongariki / Hanga Roa

Po śniadaniu wyjazd w kierunku południowego wybrzeża i wschodniej części Wyspy Wielkanocnej. Podczas wycieczki podziwiać będziemy kolejne megality wzniesione przez mieszkańców Rapa Nui. Świadczą one o niezwykle zaawansowanym poziomie inżynierii ówczesnych budowniczych. Dotrzemy do Hanga Poukura, wybrzeża z ciekawymi formacjami skalnymi pochodzenia wulkanicznego. Tu również znajdują się kolejne megalityczne rzeźby Moai - Ahu Hanga Poukura. W przybrzeżnych skałach obejrzymy także Blowhole, gdzie morska woda podczas przypływu dostaje się w szczeliny skalne i tryska niczym gejzer. Następnie dalsza podróż wzdłuż południowego wybrzeża aż do wejścia do Ara o te Moai i spacer w kierunku obszaru wulkanu Rano Raraku. Tu przed wiekami działała „fabryka”, gdzie w skałach wulkanicznych wytwarzane były megality a następnie transportowane w różne części wyspy. Do dziś zagadką pozostaje jak ten transport był zorganizowany. Kolejnym punktem będzie zwiedzanie Ahu Tongariki – największego i najbardziej imponującego zabytku na Rapa Nui z piętnastoma Moai, ustawionymi na wspólnym postumencie plecami do oceanu. W trakcie przeprowadzonych prac restauratorskich, potężne posągi wcześniej przewrócone, ustawione zostały ponownie na kamiennej platformie ahu. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Hanga Roa.

Wyspa Wielkanocna Rapa Nui Chile

Dzień 6. WYSPA WIELKANOCNA - Hanga Roa / Wulkan Terevaka (Ma′unga Terevaka) / Ahu Akivi / Hanga Roa 

Po śniadaniu wyjazd na starą farmę owiec Vai Tea, skąd wyruszymy w wędrówkę na najwyższy szczyt Wyspy Wielkanocnej - Wulkan Terevaka (Ma′unga Terevaka). To największy, najwyższy i najmłodszy z trzech głównych wygasłych wulkanów, które utworzyły Wyspę Wielkanocną. Terevaka stanowi większą część Wyspy Wielkanocnej. Pozostałe starsze wulkany Rapa Nui to Poike, który tworzy wschodni cypel oraz Rano Kau tworzący część południową wyspy. Na zboczach Terevaka położonych jest kilka mniejszych stożków wulkanicznych i kraterów, w tym krater, w którym znajduje się jedno z trzech jezior Wyspy Wielkanocnej - Rano Aroi. Do pokonania mamy wzniesienie o wysokości około 500 metrów. Ze szczytu roztacza się spektakularny widok 360º na całą wyspę i wybrzeże. Następnie zejdziemy do Ahu Akivi, platformy z siedmioma Moai. Ahu Akivi położona jest w głębi lądu, jednak posągi zwrócone są w stronę oceanu. Legenda mówi, że stanowiły one przyboczną straż króla i jako zwiadowcy wypatrywali niebezpieczeństw przybywających na wyspę od strony oceanu. Wszystkie Moai mają identyczne kształty i rozmiary. Szczególną cechą tego miejsca jest precyzyjne ustawnie astronomiczne - Moai zwrócone są dokładnie w stronę zachodu słońca podczas równonocy wiosennej i ustawione tyłem do wschodu słońca podczas równonocy jesiennej. To jedyne takie miejsce na  Rapa Nui. Następnie powrót do hotelu. Popołudniu czas wolny na odpoczynek z możliwością kąpieli, zakupy pamiątek lub spacer po Hanga Roa. Nocleg w hotelu w Hanga Roa. 

Moai na Wyspie Wielkanocnej

Dzień 7. WYSPA WIELKANOCNA - Hanga Roa / Ahu Tongariki / Plaża Anakena - Ahu Nau Nau i Ahu Ature Huki / Hanga Roa

Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku wschodu wyspy do Zatoki Hanga Nui. Tu podziwiać będziemy pierwsze promienie wschodzącego słońca w otoczeniu piętnastu olbrzymów Moai wzniesionych na Ahu Tongariki. Moai zostały obalone podczas wojen domowych na wyspie, a podczas tsunami w 1960 roku zmiecione wgłąb lądu. W latach 90-tych XX wieku Ahu Tongariki zostało odrestaurowane. Wsród olbrzymów jest jeden ważący osiemdziesiąt sześć ton - prawdopodobnie najcięższy, jaki kiedykolwiek wzniesiono na wyspie. Powrót do hotelu na śniadanie. Następnie kontynuacja zwiedzania Rapa Nui. Wyjazd w kierunku Te Pito o te Henua (Pępek Świata) oraz Ahu Te Pito. Te Pito o Te Henua to najbardziej energetyczne miejsce na wyspie - ogromna okrągła skała, która dla mieszkańców wyspy reprezentuje pępek świata. Pito oznacza macicę, środek i pępek, podczas gdy henua oznacza ziemię, terytorium i wszechświat. W Ahu Te Pito znajdują się pozostałości niemalże 11-metrowego Moai. To najprawdopodobniej najwyższy jaki kiedykolwiek wzniesiono na Rapa Nui. Od prawie dwustu lat olbrzym spoczywa na ziemi w dwóch częściach. Następnie dotrzemy na plażę Anakena, gdzie znajdują się kolejne dwie platformy, Ahu Nau Nau i Ahu Ature Huki, obie są odrestaurowane. Czas wolny na odpoczynek na piaszczystej plaży otoczonej ciepłymi wodami Pacyfiku. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Hanga Roa.

Wyspa Wielkanocna Rapa Nui Chile

Dzień 8. WYSPA WIELKANOCNA - Hanga Roa / Santiago de Chile

Po śniadaniu ostatnie chwile na Wyspie Wielkanocnej. Czas wolny na ostatnie zakupy, odpoczynek i degustację lokalnej kuchni. Następnie transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot do Santiago de Chile. Po przylocie transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w  Santiago de Chile. 

Dzień 9. Santiago de Chile

Po śniadaniu kontynuacja zwiedzania Santiago de Chile lub transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów (w zależności od pozostałego do dyspozycji czasu). Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym polskojęzycznym pilotem Poza Trasą Adventure. Wylot do Warszawy. 

Dzień 10. 

Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na uwarunkowania lokalne i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 3500USD

+ bilety lotnicze ok. 6900 PLN

Cena obejmuje:

  • Bilety lotnicze Warszawa - Santiago de Chile - Warszawa ok. PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
  • Noclegi w hotelach klasy turystycznej (lokalna standaryzacja) w pokojach dwuosobowych (pokoje jednoosobowe dodatkowo płatne - oferta do potwierdzenia)
  • Śniadania
  • Pakowane lunche (x 3) w trakcie całodziennych wycieczek po Wyspie Wielkanocnej
  • Transfery i wszelki transport zgodnie z opisem w programie
  • Zwiedzanie Santiago de Chile
  • Bilet wstępu do Parku Narodowego Rapa Nui
  • Opiekę polskojęzycznego pilota
  • Opiekę i usługi lokalnych angielskojęzycznych przewodników
  • Permity na wjazdy do miejsc gdzie są wymagane
  • Zwiedzanie i atrakcje zgodnie z opisem w programie
  • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
  • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

  • Biletów lotniczych Santiago de Chile - Hanga Roa Wyspa Wielkanocna - Santiago de Chile (ok. 900 USD)
  • Kosztów posiłków poza śniadaniami oraz 3 lunchami
  • Zwyczajowych napiwków (ok. USD)
  • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 6 osób

WYSPA WIELKANOCNA RAPA NUI CHILE NA ZDJĘCIACH

WYSPA WIELKANOCNA RAPA NUI CHILE - AMERYKA POŁUDNIOWA

Wyspa Wielkanocna Rapa Nui Chile Ameryka Południowa - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Wyspa Wielkanocna - Twórczość sztuka Rapa Nui, Galapagos – Stąd daleko do wszystkiego i wszystkich, Ciudad Perdida Zaginione Miasto Teyuna w Kolumbii, Jezioro Titicaca