fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

TOGO - BENIN - BURKINA FASO
26.10.2019
-
12.11.2019
18
dni
CENA:
4700PLN + 2000EUR

VooDoo Festiwal – Safari Park Panjari – Kpalime – Misje w Afryce – Treking – Etnika i koloryt Afryki

Zapraszam do podróży przez trzy kraje: Togo, Burkinę Faso i Benin - wyprawa ta pozwoli nam na odkrycie magii Zachodniej Afryki.

Jednym z głównych  celów podróży jest spotkanie z obrzędami VOODOO w Beninie. Po drodze odwiedzimy także wiele wiosek i zapoznamy się z życiem mieszkańców Afryki. Uwiodą nas: różnorodność krajobrazów, a także niezwykłe dziedzictwo kulturowe Togo, Beninu i Burkiny Faso. Odwiedzimy także polskich misjonarzy i udamy się na safari w Parku Panjari. Poznamy ponadto afrykańską muzykę, a także - dla ochłody - wykąpiemy się w wodospadzie o krystalicznie czystej wodzie.

Festiwale VOODOO odbywają się licznie w Beninie, Togo i Ghanie. Ten największy ma miejsce w Ouidah w pobliżu Oceanu Atlantyckiego. Stąd wywożono niewolników do Ameryki (w tym do Haiti, gdzie po dziś silny silny jest kult voodoo).

Nasza wyprawa po Afryce będzie odbiegała od klasycznych wycieczek – po utartych szlakach, zarezerwowanych hotelach i zaplanowanych usługach turystycznych. To wyjazd dla osób, które podczas swoich podróży pragną poznawać, doświadczać oraz aktywnie współtworzyć jej przebieg. Mimo zaplanowanej trasy, ze względu na specyficzne warunki afrykańskie – będziemy na bieżąco dopasowywać trasę i noclegi do możliwości. Niektóre części naszej wycieczki będą musiały być rozpoznawcze i elastyczne. Ciągle zmieniający się stan dróg, zła pogoda i bezpieczeństwo mogą korygować nasze plany.

W czasie wyprawy mogą też wyniknąć małe i często nieoczekiwane zmiany np. możemy skorzystać z zaproszenia aby zobaczyć miejscowe obrzędy, święta itp. To dla nas wyzwanie, przygoda i niezapomniane chwile podróży w miłej atmosferze towarzyszących osób. W trakcie wyjazdu odwiedzimy wiele odległych obszarów, gdzie nie ma infrastruktury turystycznej. Postaram się, aby podróż była możliwie komfortowa. Będziemy korzystać z dostępnych hoteli klasy turystycznej ale często zwłaszcza na prowincji musimy zrozumieć ze jesteśmy w prawdziwej Afryce, tak więc standard może być nie najwyższy.

Plan podróży:

Dzień 1 - Wylot z Berlina (lub Warszawy)
Wylot z Berlina (lub Warszawy)
Zwiedzanie miasta. Sprawy organizacyjne jak wymiana pieniędzy, zakup kart sim czyli zalogowanie się w Afryce. Po Lome można poruszać się taxówką i motorami. Odwiedzimy bazar a wieczorem jedną z lokalnych restauracji.
Wycieczka do Kpalime położonego pośród malowniczych wzgórz, słynnych w Togo z upraw kawy i kakao, po których, można przez kilka dni powędrować. W okolicach miasta znajduje się kilka wodospadów. Odwiedzimy wodospad Arkowa lub Kpime. ( wodospady są trudno dostępne bo w porze deszczowej drogi są błotniste a z drugiej strony gdy jest pora sucha wody starcza na ledwo płynącą po skale stróżkę lub kierowana jest w całości do małej elektrowni wodnej. Wodospad pełen wody jest naprawdę piękny i może nam się uda dotrzeć. Powrót do Lome.
Zwiedzanie muzeum niewolników, rejs po jeziorze Togoville. Wizyta we wiosce na półwyspie Togoville oraz w szkole podstawowej.
Dojazd do Lome i przyjazd do Grand Popo nad oceanem. Grand Popo słynie z piaszczystych plaż, sielskiej atmosfery przyciągając turystów i ogromnych fal. To plaża bez dużych ośrodków turystycznych, dyskotek i pozerstwa. Plaża w Grand Popo jest szeroka i stosunkowo czysta. Kąpiel jest ryzykowna ze względu na duże, cofające się fale i spory spadek.
Przejazd do Ouidah, miasta o bogatej historii, znanego również jako stolica-voodoo Beninu. Ouidah było jednym z głównych miejsc, skąd odpływały statki z niewolnikami i dokąd wielu niewolników wróciło po wyzwoleniu. Festiwal Voodoo to bardzo żywiołowy spektakl z udziałem wielu kapłanów voodoo. Impreza odbywa się przy plaży, gdzie w wielu miejscach odbywają się liczne obrzędy. To impreza dla ludzi o mocnych nerwach;_) W Ouidah znajduje się 3,5- kilometrową piaszczystą drogą droga niewolników, która przypomina historię niewolnictwa . Odwiedzimy też Świątynia Pytonów, gdzie spotkamy wiele węży wykorzystywanych w ceremoniach voodoo. W Ouidah odnajdziemy tam rzeźby symbolizujące voodoo oraz animistyczne bóstwa i wierzenia.
Przejazd do Ganvie ( 3 godziny). Wyprawa łodzią motorową do Ganvié, niesamowitego miasta zbudowanego na palach w samym sercu Lac Noukoué. Blisko 40.000 ludzi z plemienia Tofinu żyje właśnie tutaj. Jest to jedna z ostatnich ocalałych wiosek na palach, która została zbudowana 400 lat temu. W tamtych czasach ludzie z plemienia Tofinu budowali podobne wioski, aby uciec przez Dahomejami- łowcami niewolników, którym zabroniono podróżować drogą wodną z powodów religijnych. Tofinu żyją niemal wyłącznie z rybołówstwa. Nocleg na jeziorze w hotelu na palach u ludzi Tofinu.
Miasto słynie z królewskich pałaców, które uważane są za unikalne. Są one śladem dawnego, zaginionego królestwa i najbardziej znanym miejscem związanym z regionalną tradycją na obszarze Afryki Zachodniej. To grupa konstrukcji ziemnych wzniesionych przez ludzi Fon. Na przestrzeni lat 1625-1900 zamieszkiwane były przez 12 królów. Każdy z kolejnych władców stawiał sobie nowy pałac. Do dzisiaj zachowały się tylko dwa z nich. Po południu odwiedzimy pałac, a także pomnik Benhazina, znajdujący się przy wschodnim wjeździe do miasta. Spacer po starym mieście, gdzie zachowały się resztki błotnego muru, okalającego niegdyś granice imperium. Powrót do Cotonou.
Udajemy się na północ Beninu do miasta Tanguida ( wygodny autobus o 7 rano, 11 godzin podróży z postojami) Główna droga z południa na północ jest kręgosłupem komunikacji Beninu Tanguida to już inny Benin, miasto jest bardzo interesujące etnicznie spotkamy w nim przedstawicieli rdzennych plemion Fon, Dendi, Ditarami, Fulani i wielu innych.
Safari w Parku Narodowym Panjari – jednym z największych Parków Zachodniej Afryki. To jedyny park w Afryce Zachodniej z tak wieloma zwierzętami jak lwy, hipopotamy, guźcie, bawoły i przede wszystkim słonie. Park zajmuje powierzchnię 2755 km?. W 1986 roku organizacja UNESCO włączyła park do rezerwatu biosfery o tej samej nazwie. Obszar parku pokrywają sawanny, przepływa tędy też rzeka Oti. Zakwaterowanie na terenie parku w hotelu.
Drugi dzień Safari. Popołudniu udamy się na targ i będzie to moment na poznanie ludzi. To teren bardzo ciekawy etnicznie, a okolice to miniaturowe domki otoczone wzgórzami i ogromnymi baobabami. Mieszkańcy to plemiona pochodzące z terenu Burkina Faso, wyznające animizm, wiele osób jest wciąż skaryfikowanych. Na targu zanurzymy się w tym niesamowitym otoczeniu. W dalszej części dnia udamy się na wodospad gdzie w czystej i chłodnej wodzie możliwa jest kąpiel. Powrót do Tanguida.
Opuszczamy Benin, wjeżdzając do Burkiny Faso. Przed nami całodzienny przejazd do stolicy Wagadugu (z postojami).
Stolica Burkina Faso, jak na ten kraj jest dużym miastem, ale daleko jej do statusu metropolii – w mieście nie ma wysokich budynków ani nowoczesnych dzielnic. Centrum miasta stanowi charakterystyczne rondo z globusem po środku – Rond point des Nations Unies. Niedaleko ronda znajdują się urzędy, banki i bazar. Dworce autobusowe, poza nielicznymi wyjątkami, leżą kilka kilometrów od centrum.
Wizyta u misjonarzy franciszkanów z Polski którzy prowadzą szpital i szkołę. To miejsce w którym dowiemy się bardzo wiele o Afryce bo nikt lepiej nie zna gtej części świata jak mieszkający w Burkinie Faso od lat misjonarze. Doświadczenie spotkania z misjonarzami jest niezwykle cenne, zwłaszcza że msze święte w Afryce, odprawiane dla tubylców bardzo różnią się od nabożeństw, które znamy z Europy. Często towarzyszą im tańce, głośna muzyka, tubylcy grają na bębnach. W ten sposób Afrykanie wyrażają emocje słowem i postawą, całym ciałem. W Tym dniu odwiedzimy też farmę krokodyli, która znajduje się w jednej z wiosek na otwartym jeziorze.
Wizyta we wioskach okolic Sabou i Lou. Poznajemy koloryt Afryki. Udamy się do odległych wiosek wraz z misjonarzami.
Bobo jest drugim co do wielkości miastem Burkina Faso (niecałe pół miliona mieszkańców) i stanowi przyjemny przystanek, oferując przy tym kilka atrakcji. Główną atrakcją miasta jest Wielki Meczet wykonany z gliny i błota, z charakterystycznymi, wystającymi belkami, podtrzymującymi konstrukcję. Po drugiej stronie ulicy od meczetu zaczyna się starówka Bobo-Dioulasso – Kibidwe. Spacer wąskimi uliczkami, odwiedziny warsztatów rzemieślników. Wieczorem wizyta w jednej z licznych knajp muzycznych.
Przejazd na południe Burkiny Faso, do miejsca spotkania się trzech państw ? Wybrzeża Kości Słoniowej , Mali oraz Burkiny Faso. Celem będzie okolica Sindou oraz Karfiuega wodospad. Nocleg we wiosce.
Zwiedzanie terenu Sindou. Zakupy masek na targu. Nocleg w mieście Banfora.
Powrót do Polski z walizką pełną niezapomnianych wrażeń 🙂

Togo, Benin i Burkina Faso na zdjęciach:

Film z festiwalu VOODOO

2.000PLN

+ 2.700PLN
(bilet lotniczy*)

+ 2.000EUR

Cena obejmuje:

 • Noclegi w czystych (jak na Afrykę) hotelach klasy turystycznej. Pokoje jedynki, dla par małżeńskie dwójki
 • Przelot Berlin-Lome, Wagadugu-Berlin i transport Warszawa-Berlin -Warszawa
 • Ubezpieczenie KL/NWW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW: 50.000 zł, OC 60.000 Eur)
 • Transport autobusami, jeepami, motorami na całej trasie podróży
 • Wizyta w Parku Panjari, wejściówki, samochód terenowy i noclegi w parku
 • Opiekę polskiego pilota
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy

Cena nie obejmuje:

 • Wizy do krajów gdzie pojedziemy (60 Eu za wizę do Burkiny Faso, 20Eu Togo, 100 Eu Benin). Wizy pomagamy załatwić , ale można też samemu o nie aplikować
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (max. 30 USD)
 • Napoje alkoholowe (tam jest tani alkohol)
 • Wyżywienia (około 15 USD max. za dobę)
 • Zakupy (to teren bardzo bogaty w afrykańska sztukę…) można więc zakupić fetysze, maski
 • Zwyczajowych napiwków

*Bilet lotniczy z Berlina do rozliczenia