kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

UGANDA - RWANDA
01.03.2019
-
17.03.2019
17
dni
CENA:
2850USD + 2200/3300PLN

Zapraszam do podróży przez Ugandę, Rwandę

W Ugandzie i Rwandzie odkryjemy magię Centralnej i Wschodniej Afryki, doświadczymy spotkania z różnorodną fauną i florą oraz poznamy wielu mieszkańców. Wyprawa zapowiada się genialnie – trzy kraje prawdziwej Afryki, ale nie tej, którą proponują biura masowej turystyki. Nasza wyprawa będzie odbiegała od klasycznych wycieczek turystycznych po utartych szlakach, zarezerwowanych hotelach i zaplanowanych usługach. To wyjazd dla osób, które podczas swoich podróży pragną poznawać, doświadczać oraz aktywnie współtworzyć jej przebieg. Mimo zaplanowanej trasy, ze względu na specyficzne warunki afrykańskie – będziemy na bieżąco dopasowywać trasę i noclegi do możliwości. Niektóre części naszej wycieczki będą musiały być rozpoznawcze i elastyczne. Taka elastyczność, wbudowana w nasze plany, będzie czynić podróż przygodą. W czasie wyprawy mogą też wyniknąć małe i często nieoczekiwane zmiany np. możemy skorzystać z zaproszenia, aby zobaczyć miejscowe obrzędy, święta itp. To dla nas wyzwanie, przygoda i niezapomniane chwile podróży w miłej atmosferze towarzyszących osób. W trakcie wyjazdu odwiedzimy wiele odległych obszarów, gdzie nie ma infrastruktury turystycznej. Postaram się, aby podróż była możliwie komfortowa. Będziemy korzystać z dostępnych hoteli klasy turystycznej, ale często zwłaszcza na prowincji musimy zrozumieć że jesteśmy w prawdziwej Afryce, tak więc standard może być nie najwyższy.

Podróż rozpoczniemy w Ugandzie, zwanej Perłą Czarnej Afryki. Uganda to w większości kraj wyżynny, o łagodnych, zielonych pagórkach, wciśniętych w Krainę Wielkich Jezior Afrykańskich oprócz Wiktorii, są to jeziora Alberta, Edwarda oraz Kyoga na Nilu Wiktorii. Powiada się, że jest to Afryka w pigułce. To kraj niezwykle geograficznie i etnicznie różnorodny i arcyciekawy przyrodniczo. Uganda wyróżnia się fantastycznymi i różnorodnymi krajobrazami oraz bogactwem dzikiej przyrody. Na szczęście kraj ten potrafił wykorzystać potencjał tkwiący na swym obszarze i w przyrodzie, utworzono w nim liczne parki narodowe, by chronić piękne tereny i dzikie zwierzęta. Wejścia do parków nie są tanie, ale warto! Wędrówki po górach w Ugandzie są emocjonującym przeżyciem. A jeśli wolimy mniej forsowne formy wypoczynku, możemy leniuchować w ośrodkach turystycznych nad jeziorami lub podziwiać wodospady, które dają początek Nilowi Wiktorii. Uganda to jeden z sześciu afrykańskich krajów, przez który przebiega linia równika. Graniczy z Sudanem Południowym, Demokratyczną Republiką Konga, Rwandą, Tanzanią oraz Kenią. Podczas naszej podróży, doświadczymy spotkania z niezwykle bogatą afrykańską przyrodą, ujrzymy wodospad Murchisona, Jezioro Wiktorii, a następnie będziemy oglądać goryle górskie w ich naturalnym środowisku w Parku Narodowym Bwindi. Możliwość zobaczenia tych niezwykłych zwierząt w ich naturalnym środowisku nie należy do najtańszych atrakcji-jest to więc opcja. Za przyjemność odbycia trzydniowego safari trzeba zapłacić 800 dolarów. Powodem tak horrendalnie wysokich cen są podatki, które płaci się obecnie za wstęp do wszystkich parków narodowych w Ugandzie. Odwiedzimy również miejsca kompletnie Poza Trasą – będziemy na północy kraju, w niezwykle różnorodnym etnicznie pograniczu z Sudanem południowym lub DR Konga. Uganda, poza przyrodą i trekingiem ma do zaoferowania bardzo wiele, z pewnością o kraju opowiedzą nam na miejscu jego mieszkańcy. To bardzo ciekawy kraj do obserwacji, częstym widokiem są jego mieszkańcy, których główną lekturą jest Biblia. Potrafią oni, całymi godzinami rozmawiać o religii. Uganda to bezpieczny kraj, a jego wielkim aktywem są ludzie i wielu z nich na trasie naszej podróży poznamy.

Drugim krajem, będzie Rwanda. To kraj tysiąca wzgórz i miliona uśmiechów. Z powodu swojego górzystego i pagórkowatego ukształtowania, Rwanda nazywana jest Szwajcarią Afryki. Najwyższy szczyt kraju Karisimbi wznosi się na wysokość 4507 m. Rwanda jest małym krajem, powierzchnię ma zbliżona do województwa lubelskiego. W linii prostej od granicy z Ugandą na północy do Burundi na południu jest około 150 km. Zachód Rwandy to malownicze Jezioro Kivu oraz wulkaniczne pasmo gór Virunga. Kraj ten jest dziś jednym z najszybciej rozwijających się państw Afryki, jest wzorem dla innych krajów regionu, jak powinno się wychodzić z konfliktów, plemiennych i tradycyjnych struktur i iść w stronę przyszłości. Rwandzie udało się-kraj, podźwignął się z olbrzymiej tragedii ludobójstwa między plemionami Tutsi i Hutu z roku 1994 r. Rwanda jest znana jako drugie po Ugandzie miejsce, gdzie można podziwiać na wolności ostatnie na świecie stada goryli górskich. Podczas naszej podróży, odwiedzimy stolicę kraju Kigali i znajdujące się w nim miejsce, które wiele nam opowie o konflikcie Tutsi- Hutu, czyli Muzeum Ofiar Ludobójstwa ofiar. Odwiedzimy Park Narodowy Volcanoes, a także wyjątkowe w skali świata jezioro Kivu.

Grupa mała ( 4-8 osób)

Plan podróży:

Dzień 1 - Wylot z Warszawy ( lub Berlina) do Entebbe w Ugandzie
Wylot z Warszawy ( lub Berlina) do Entebbe w Ugandzie
Położona na rozległych wzgórzach stolica Ugandy, choć niepozbawiona negatywnych cech, które zwykle związane są z dużymi miastami, to przyjemne miasto. Jest to również miasto bezpieczne, nawet po zmroku na ulicach jest dużo ludzi. W mieście znajduje się wiele zabytków. Świątynia Hinduska jest przykładem spuścizny Hindusów, których w 1972 roku przegonił były dyktator Ugandy, Idi Amin. Nieco dalej od centrum położone są Kasubi Tombs, wielkie tradycyjne chaty, w których pochowani są królowie Bugandy (kabaka).
Na trasie naszego przejazdu poznajemy Afrykę i jej mieszkańców. Będą postoje na fotografię i przekąski. Nocleg w Masindi.
Park Narodowy Wodospadu Murchisona zajmuje tereny falistej i pagórkowatej równiny ciągnącej się wzdłuż Nilu Wiktorii. W centralnej części znajdują się malownicze kaskady ? Wodospad Murchisona o wysokości 43 metrów. Obszar ten pokryty jest roślinnością sawannową i kolczastym buszem, nad rzeką dominują lasy galeriowe. Występuje tu bogactwo świata zwierzęcego: słonie, żyrafy, bawoły, liczne gatunki antylop, a z drapieżników lwy i lamparty. W pobliżu rzeki spotyka się krokodyle oraz ptactwo wodne. Park stanowi ostoję dla nosorożca zwyczajnego i białego.
Celem naszej eskapady w te rejony jest spotkanie z mieszkańcami wiosek mniejszości plemiennych Ugandy. Odwiedzimy pola herbaty, polski cmentarz w okolicy Masidni. Wieczorem koncert muzyki i tańca afrykańskiego w szkole.
To brakma do essploracji Parku Ruwenzori.
To prawdziwy raj dla miłośników przyrody – pielkne przestrzenne widoki na soczysta zieleń i pagórki gór księżycowych. Treking po tym rejonie jest łatwy i zajmuje około 3 godziny.
Wizyta na plantacji herbaty, wycieczka bodaboda ( motocyklami )
Wizyta na pieknie położonej plantacji kawy Ruwenzori, spotkanie z farmerami i wykład o produkcji kawy. Wieczorem spotkanie z dziećmi afrykańskimi i wspólna impreza z orkiestrą .
To obszar wilgotnych lasów równikowych na obrzeżach Wielkich Rowów Afrykańskich. To teren wyżynny rozpościerający się na wysokości 1160 do 2607 m n.p.m. i jeden z najbogatszych ekosystemów w Afryce. Zamieszkuje go blisko 120 gatunków ssaków, 346 gatunków ptaków, 202 gatunki motyli dziennych, 163 gatunki drzew, 100 gatunków paproci, 27 gatunków płazów, w tym wiele gatunków zagrożonych (spotyka się tu m.in. goryle górskie).
Całodzienna wyprawa na goryle (opcja) to cel zobaczenia jednej z 7 rodzin goryli górskich żyjących w lasach pogranicza Ugandy i Rwandy. To ekscytująca wyprawa przez zarośnięte wzgórza, gdzie pod okiem przewodników już w drodze poznaje się zwyczaje tych zwierząt i omawia odpowiednie przy nich zachowanie człowieka. Na miejscu -w towarzystwie tych niesamowitych zwierząt spędzić możemy tylko godzinę, jednak jest to przeżycie niezapomniane i niepowtarzalne. Dla osób niedecydujących się na tropienie goryli-eksploracja lasów w poszukiwaniu rozlicznych gatunków ptaków.
Całodzienna wizyta w lesie tropikalnym a w nim wymiana zwyczajów i „rozmowy bez końca” z pigmejami. Nocleg w szałasie u Batwa lub w guesthouse.
Jezioro Kiwu. To jezioro pochodzenia tektonicznego na granicy Demokratycznej Republiki Konga i Rwandy. Należy do grupy Wielkich Jezior Afrykańskich, cechą jego charakterystyczną jest woda przesycone metanem. Kiwu w porównaniu z jeziorami jak Wiktorii czy Tanganika, nie jest duże. Ma powierzchnię 20 razy większą od naszych Śniardw, ma długość prawie 100 km i szerokość ok. 50 km. Imponuje też głębokością wynoszącą prawie pół kilometra. Nad brzegami jeziora poznamy życie rybaków oraz mieszkańców Rwandy i Konga.
Przejazd do Kigali, stolicy Rwandy. Liczne postoje na fotografię.
Wprowadzenie do historii konfliktu Tutsi – Hutu. Zwiedzanie miasta i centrum pamięci poświęconego ludobójstwu z 1994 r. kiedy to wskutek konfliktu między plemionami Tutsi i Hutu zginęło nawet do 1 mln osób.
Wylot z Rwandy do Europy.

Rwanda i Uganda na zdjęciach:

2.200USD

+ 650USD
(opcjonalny koszt trekingu do goryli w Parku Bwindi)

+ 3.300PLN
(bilet lotniczy z Wawy)

lub 2.200PLN
(bilet lotniczy z Berlina)

Cena obejmuje:

 • Przelot Warszawa-Entebbe i Kigali – Warszawa lub Berlin-Entebbe i Kigali-Berlin
 • Noclegi w hotelach klasy turystycznej lub wynajmowanych domach ( zazwyczaj dwójki lub jedynki)
 • Ubezpieczenie KL/NWW podrożne ( Koszty leczenia: 30.000 euro, NNW: 15 000 zł)
 • Transport autobusami, jeepami i wszelką możliwą komunikacją na trasie
 • Pozwolenia na trekkingi
 • Permity na wjazdy do miejsc gdzie są one wymagane
 • Bilety wstępu do wszystkich parków na trasie podróży
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota

Cena nie obejmuje:

 • Wiz do: Ugandy (50 USD), Rwandy (30 USD)
 • Wyżywienia ( 15 usd max za dobę)
 • Napojów alkoholowych
 • Ew. atrakcji fakultatywnych
 • Zwyczajowych napiwków