kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

WYPRAWA: ETIOPIA Południowa - KENIA Północna
12.10.2019
-
27.10.2019
16
dni
CENA:
2 900 USD + bilety lotnicze

WYPRAWA: ETIOPIA POŁUDNIOWA I KENIA PÓŁNOCNA

Wyprawa: Etiopia południowa i Kenia północna. Podczas jednej podróży odwiedzimy Etiopię południowa i Kenię północną.  Obszary nieskomercjalizowane, a dzięki temu bardzo bogate w to, co unikalne i to, czego poszukujemy w naszych wyprawach – autentyczności.

Oto propozycja dla wymagających podróżników. Spotkamy się z  lokalną ludnością, dla której gości z innych kultur nie są codziennością. Niemniej jednak mieszkańcy Etiopii południowej i Kenii północnej są otwarci i ciekawi przybyszów. Któż wie - może nawet wspólnie przygotujemy jedzenie, albo napijemy się zaparzonej razem kawy?  Na naszej trasie spotkamy plemiona, które kultywują dawne tradycję w sposobie ubierania się, mają inne kanony piękna i odmienne wartości. Będziemy starali się je poznać i zrozumieć.
Odwiedzimy także parki narodowe: Chamo i Mago w Etiopii oraz Sibiloi i Samburu w Kenii. Rejsy po jeziorach i wyprawy safari  będą  idealną okazję, żeby przebywać na łonie afrykańskiej natury. 

Pilot zna bardzo dobrze teren i będzie z Państwem w czasie całego trwania wyprawy. Dodatkowo będziemy korzystać z usług lokalnych przewodników. Przed wyjazdem, zorganizujemy spotkanie lub czat, aby odpowiedzieć na Państwa pytania.  Będą Państwo informowani o wymaganych szczepieniach i lekach, które warto ze sobą zabrać a także innych przedmiotach, które mogą być przydatne podczas podróży, ale także sposobie interakcji z lokalnymi mieszkańcami. Powiemy , na co zwrócić uwagę i na co się przygotować. Serdecznie zapraszamy!

 

Autorka programu Ewa Bąchor. Copyright © Poza Trasą Adventure.

Wyprawa Etiopia południowa i Kenia północna - Plan podróży:

Dzień 1 - przelot Warszawa – Addis Ababa
Zbiórka na lotnisku i wyjazd do Addis Ababy (Addis Ababa). Przylot zakwaterowanie w hotelu, nocleg.
Przelot do Arba Minch. Lunch i przejazd do wioski Dorze. Będzie to nasze pierwsze spotkanie z lokalną ludnością. Domy plemion Dorze mają charakterystyczny wygląd. Przypominają “smutnego słonia”. Im mniejsze, tym są starsze. Nocleg i kolacja w lodge. Może być chłodno – nocleg na wysokości ok. 2400 m.
Po wczesnym śniadaniu wyruszamy w drogę. Po drodze rejs po jeziorze Chamo znane z licznej populacji hipopotamów i krokodyli nilowych, które osiągają rozmiary do 30 m. W okolicy występują też liczne gatunki ptaków: marabuty, pelikany czy bieliki afrykańskie. Podczas 5-godzinnego przejazdu zatrzymamy się na przysmak etiopski i dumę narodową, czyli potrawę znaną jako buna. Zakwaterowanie i kolacja w hotelu w Jinka.
Znajdujemy się na terenie południowego OMO, czyli obszarów zamieszkiwanych przez różne plemiona, nadal żyjące w tradycyjny dla siebie sposób. Nasz dzień pierwszy to spotkania z plemieniem Mursi (lokalna nazwa Muna). Plemiona te zamieszkują obszary Parku Narodowego Mago, Po południu powrót do Jinka. Lunch, popołudniowy spacer po mieście, kolacja i nocleg.
Tego dnia zawitamy u plemienia Karo. Znakiem rozpoznawczym ich przedstawicieli jest ciało pomalowane w białe wzory. W drodze powrotnej przyjedziemy do Key After, gdzie odwiedzimy lokalny targ. Przyjazd do Turmi, zakwaterowanie, kolacja.
Wizyta u Desenech. To plemię zamieszkujące tereny najbardziej wysunięte na południe doliny rzeki Omo. Aby móc je odwiedzić, odbędziemy rejs łupianką. Poznamy wierzenia ludy, w tym kult wody. Po powrocie do Turmi lunch i bliższe poznanie z tradycjami plemienia Hamerów. Nocleg w Turmi
Wyruszamy w trasę przez południową część OMO Valley. Po drodze zatrzymamy się w Konso, na lokalnym targu, który jest jednym z największych w okolicy. Będzie to świetna okazja do zakupu pamiątek i obserwacji życia codziennego. Przyjazd do Yabelo, kolacja i nocleg.
Wczesny wyjazd w kierunku granicy, gdzie minerał, jakim jest sól to bardzo cenne dobro. W El Sod zamiast przez maszyny, sól jest wydobywana przez ludzi, którzy nurkując wydobywają jej kawałki na powierzchnię. Po wizycie i spotkaniu z górnikami wyruszamy w kierunku granicy z Kenią. Przekroczenie granicy w Moyale. Ruszamy w kierunku Marsabit - pierwszego miasteczka na trasie w Kenii. Droga będzie nas prowadzić poprzez pustyni Dida Galgalo. Być może uda nam się zobaczyć przechodzące tamtędy karawany i żyjące dziko wielbłądy. Nocleg w guest housie w Marsabit
Ruszamy do parku narodowego Marsabit National Park, który jest domem dla słynnych słoni o ogromnych kłach i zebr. Na jego terenie znajdują się wygasłe kratery. Dalsza droga będzie nas prowadzić do North Horr. Nocleg.
Na początek odwiedzimy lokalną ludność Gabra. Są to plemiona zamieszkujące obszary pustyni Chalbi, zajmujące się hodowlą wielbłądów. Po przyjeździe do parku narodowego Sibiloi, wybierzemy się na krótkie safari o zachodzie słońca. Kolacja i nocleg w guest housie. Park Narodowy Sibiloi nazywany jest kolebką ludzkości. Na jego terenie znajdują się skamieliny, które pozwoliły na zdefiniowanie historii powstania człowieka, a także skamieniały las cedrowy. Park znajduje się na obrzeżach jeziora Turkana, dzięki czemu tereny te zamieszkałe są przez liczne zwierzęta jak np. zebry, gazele wielkie, lwy, oryksy, kudu, czy hieny, czy ptaki - łącznie 350 gatunków.
Cały dzień poświęcimy na wyprawę safari. Zobaczymy nie tylko zwierząt w ich naturalnym habitacie, ale także wyjątkowe w skali światowej skamieliny. Kolacja i nocleg w okolicach parku narodowego.
Po śniadaniu udamy się w kierunku Loiyangalan. Miasteczko, w którym od 13 lat odbywa się festiwal kultury jeziora Turkana. Plemiona, które zamieszkują obszary pustyni Dadi i Chalbi oraz okolice jeziora Turkana swoje święto obchodzą przez 3 dni. Wiele będziemy mogli o tych ludach w Muzeum Pustyni. Poznamy tam bliżej zwyczaje zamieszkujących tę okolice plemion: Samburu, Turkana, Pokot, Rendille, Gabra, Watta, Dasaenach i El Molo. Po wizycie w muzeum spotykamy się z przedstawicielami jednego z nich.
Dzień 13 - LOIYANGALAN –SAMBURU PARK NARODOWY
Po śniadaniu udajemy się w kierunku Parku Narodowego Samburu NP. Można spotkać w nim rzadkie gatunki zwierząt, takie jak: zebra Greyviego, struś somalijski, żyrafa siatkowana, gerenuk długoszyi i oryks pręgoboki. Liczebność samych słoni afrykańskich w parku szacowana jest na 900 sztuk. Występują tutaj także duże drapieżniki, takie jak lew, lampart i gepard. W parku żyje ponad 450 gatunków, a takie okazy jak pustułka sahelska czy narażony na wyginięcie sokół maskowy - duma parku.
Ruszamy w stronę Nairobi. 300-kilometrowa trasa będzie obfitowała w przepiękne widoki i miejsca postojowe, doskonałe do zrobienia zdjęć. Nocleg w Nairobi
Powrót do Warszawy.

Etiopia na zdjęciach:

2.900USD

+ bilety lotnicze

Cena obejmuje:

 • Zakwaterowanie w lodgach lub hotelach 3-2*, hotelach klasy turystycznej czy też na misjach katolickich (w miejscach, gdzie nie ma dobrej bazy noclegowej).
 • Opiekę polskiego pilota.
 • Opiekę anglojęzycznego lokalnego przewodnika w wioskach-różne osoby
 • Transport na trasie podróży (samochodem 4x4, autobus, samolot)
 • Transfery hotel – lotnisko – hotel
 • Łódź podczas rejsu na jeziorze Chamo
 • Wszystkie wymagane pozwolenia i bilety wstępów
 • Ubezpieczenie KL, NNW i BP
 • ubezpieczenie — koszty leczenia:200.000 EUR, NNW: 50.000 zł, OC 60.000 Eur
 • opłatę na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy

Cena nie obejmuje:

 • Biletów lotniczych na trasie Warszawa –Addis; Nairobi – Warszawa oraz lotów wewnętrznych (koszt ok. 4 200pln)
 • Wizy do Etiopii – 50 USD oraz Kenii – 50 USD
 • Wyżywienia (15-20 USD za dobę/dzień)
 • Zwyczajowych napiwków (max. 80 USD)
 • Opłat za zdjęcia
 • Wydatków własnych