fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
21.09.2019
-
05.10.2019
15
dni
CENA:
1 900EUR + bilety lotnicze

Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą: niezapomniana wyprawa naD ZATOKĘ GWINEJSKĄ

Wyspy św. Tomasza i Książeca to państwo na Oceanie Atlantyckim, w Zatoce Gwinejskiej, na północ od równika. W jego skład wchodzi pięć wysp, z których trzy są zamieszkałe. Wyspy te odkryte zostały w 1471 roku przez portugalskich żeglarzy João de Santarem i Pedro Escobara. Dwie główne leżą od siebie w odległości 150 km: są to Wyspa Świętego Tomasza i Wyspa Książęca. Ponadto do tej niewielkiej republiki należą także małe wysepki : Pedras, Tinhosas i Ilheu das Rolas. Wyspy są pochodzenia wulkanicznego o górzystej powierzchni. Wcześniej była to kolonia portugalska, a niepodległym państwem jest  od 1975 roku. Językiem urzędowym tu jest język portugalski, ale mieszkańcy używają także swoich lokalnych dialektów. Walutą kraju jest dobra.

Pora deszczowa występuje od października do maja, pora sucha od czerwca do września. Panujący tu klimat jest tropikalny, z deszczem i słońcem i temperaturą około 30 stopni Celsjusza. To sprawia, że wyspa jest wiecznie zielona, z piękną i bujna roślinnością. Cudowne rajskie plaże, lasy tropikalne i budynki dawnych portugalskich plantacji kawy i kakao to jedne z głównych atrakcji Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, drugiego najmniejszego kraju w Afryce.

Archipelag to także różnorodność fauny i gatunków endemicznych oraz doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Mieszkańcy są o wielkim sercu, przyjaźni i uprzejmi.

 

Autorka programu Dorota Przyborkiewicz. Copyright © Poza Trasą Adventure.

Plan podróży:

Dzień 1 - Wylot - Warszawa lub Berlin
Wylot - Warszawa lub Berlin.
Miasto São Tomé – stolica i największe miasto na wyspach. Tutaj obaczymy kolonialne fasady budynków w pastelowe kolory, katedrę Nossa Senhora de Graça. Gwarny rynek miejski z lokalnymi produktami i egzotycznymi owocami. Następnie wstąpimy do XVI-wiecznego fortu São Sebastião, gdzie mieści się muzeum narodowe. Naprzeciwko niego znajdują się kamienne figury portugalskich odkrywców. Przejdziemy się bulwarem nadmorskim i skosztujemy kawy w centrum w kawiarni Café & Companhia, które powstało w wyniku przekształcenia magazynu kawy należącego do starej fabryki w przytulną kawiarnię.
Na początek odwiedzimy miejscowość Agostinho Neto, jeden z najbardziej charakterystycznych symboli wyspy. Na jednym końcu znajduje się stary szpital wiejski; z kolei z drugiej - stary dwór byłych kolonizatorów. Pośrodku odnajdziemy antyczne budynki, w których mieszkali robotnicy plantacji kakao. W drugiej kolejności udamy się do miasta Guadelupe, żeby zaobserwować życie mieszkańców oraz do Neves, rybackiej wioski na wyspie. Będzie można zobaczyć tam największą naturalną pralnię na wyspie w rzece Rio Contador. Udamy się na obiad do wiejskiej restauracji, gdzie skosztujemy lokalnych specjałów, np. krabów i pieczonych bananów. Na koniec pojedziemy na jedną z plaż na północy – Praia das Conchas, Micolo lub Lagoa Azul. Ta ostatnia to turkusowe jezioro z krystalicznie czystą wodą. Plaża praktycznie nie ma piasku, jest kamienista i idealna do nurkowania oraz snorkelingu. Na górzystym, porośniętym trawą cyplu stoi mała latarnia morska.
Podczas tej wędrówki będziemy poruszać się wzdłuż granic Parku Narodowego OBO. Szlak, którego skorzystamy, prowadzi z parku botanicznego Bom Sucesso do Bombaim. To jedna z piękniejszych tras. Park znajduje się pośrodku dżungli i można tu zaobserwować tysiące niespotykanych kwiatów, wodospad, opuszczone ruiny wchłonięte przez las deszczowy i dawną plantację w Bombaim, malowniczy zabytek z ubiegłej epoki

lub

Szlak Vale do Rio to długi, ale łatwy szlak, który prowadzi do pięknego wodospadu przechodzącego przez urocze plantacje kawy w Monte Café.

Udamy się na plażę Sete Ondas ("siedem fal"), gdzie fale rozbijają się na siedem grup i właśnie siódma jest tą szczęśliwą. Boca do Inferno ("buzia piekieł") – atrakcja przyrodnicza, woda morska zbiera się i jest wypychana przez otwór w skale tworząc naturalny gejzer w otoczeniu cudownie zielonych palm kokosowych.

Agua Ize – dawna plantacja kakao, dziś muzeum. Większość budynków pochodzi z 1910 roku.

São João de Angolares – wycieczka po plantacji ekologicznej. Dworek został całkowicie przywrócony do pierwotnego wyglądu z epoki kolonialnej. Ponadto rozpościerają się piękne widoki, z jednej strony zatoka Santa Cruz, a z drugiej góry pokryte pięknym, nietkniętym, zielonym lasem. Zakwaterowanie na południu wyspy 2 noce.

Czeka nas jazda w kierunku Porto Alegre gdzie wypływają barki na wysepkę Ilheu das Rolas. Rejs trwa około 30 minut. Autentyczny raj na ziemi , fantastyczna sceneria z palmami, złotym piaskiem i czystą wodą. Tam właśnie przechodzi linia równika, znajduje się tam pomnik z mapą świata i taras z którego widać wyspę i bungalowy jedynego hotelu na wyspie.
Relax, plażowanie.
Przejazd do stolicy, przygotowanie przed wylotem na kolejną wyspę , czas wolny, wieczorem tańce w lokalnym barze z afrykańską muzyką.
40 minut lot awionetka na wyspę Principe. Wyspa ma 140 kilometrów kwadratowych. Rozległy obszar południowego regionu pokrywa dziewiczy las. Mieszkańcy słyną tu z gościnności i otwartości. Będziemy mogli skosztować świeżych ryb, owoców morza i bananów przyrządzanych na tysiące sposobów. Zwiedzimy stolicę Santo Antonio. Jest to jedyne miasto na wyspie, reszta to wioski. Żyje tu 1300 mieszkańców. Znajduje się tu forteca Santo Antonio da Ponta de Mina, zbudowana w 1695 roku, dwa kościoły, mała hala bazarowa i uliczki pełne postkolonialnej architektury świadczącej o dawnej świetności miasteczka.
Zwiedzanie rajskiej wyspy Principe.
Dzikie plaże, można będzie skorzystać z kąpieli : Praia Banana, Praia Boi lub Praia Grande.
Powrót na wyspę Sao Tome.
Wizyta w szkole i występy taneczne uczniów.
Relax, plażowanie i zakupy pamiątek.
Powrót do Polski.

1.900EUR

+ bilety lotnicze

Cena obejmuje:

 • Przelot na Pincipe
 • Prom do Llheu das Rolas
 • Noclegi w hotelach klasy turystycznej i 3*
 • Trekingi (łatwe)
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • Ubezpieczenie KL/NWW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW: 50.000 zł, OC 60.000 Eur
 • Transport autobusami, jeepami, motorami na całej trasie podróży
 • Opiekę polskiego pilota
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Biletów lotniczych na Wyspy Świętego Tomasza i Książęca (3-4 000 zł)
 • Kosztów wyżywienia (ok. 15 eur dziennie)
 • Wiza 20eur
 • Opłata wylotowa lotniskowa 20eur
 • Napiwków (max. 50eu)