fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

FAQ PODRÓŻ - PORADNIK PODRÓŻNIKA

najczęściej zadawane pytania PRZED WYJAZDEM

FAQ Podróż - Poradnik Podróżnika to ważne informacje przed wyjazdem, najczęściej zadawane nam pytania i odpowiedzi na nie. Jeśli jednak masz do nas pytanie dodatkowe prosimy o kontakt. Chętnie pomożemy. Egzotyczne wyjazdy czekają! 

Dlaczego wyjazd z Poza Trasą? Jeśli masz wrażenie, że każde Twoje wakacje wyglądają podobnie, pomożemy Ci odkryć na nowo smak prawdziwej przygody. Podróże Poza Trasą różnią się znacznie od standardowych wycieczek objazdowych proponowanych przez typowe biura podróży. Nasze wyjazdy to połączenie swobody i spontaniczności z planem i poczuciem pełnego bezpieczeństwa. Zapewniamy podróże intrygujące i zaskakujące, bez nudnych powtarzalnych schematów. Sama nazwa „Poza Trasą” to zarazem motto naszych wypraw. Podróżujemy do miejsc nieodkrytych przez masową turystykę. Schodzimy z utartych ścieżek, by poznać miejsca ciekawe i niebanalne, nieskażone komercją i globalizacją. Często gościmy w domach lokalnych mieszkańców, którzy nie tylko proponują nam nocleg, ale również zapraszają do uczestnictwa w tradycyjnych świętach, obrzędach i uroczystościach rodzinnych. Z całą pewnością to niezapomniane chwile i prawdziwa przygoda. Nie trzymamy się schematów, ale też nie ma w naszych podróżach miejsca na przypadkowość. Nasza oferta to interesujące programy wypraw, w których aktywne zwiedzanie atrakcyjnych miejsc łączy się z relaksem i wypoczynkiem. Wybór jest ogromny. W naszej ofercie znajdują się podróże do ponad stu państw całego świata – głównie Afryki, Azji, Oceanii oraz Ameryki. Programy wyjazdów często oferują również zajęcia dodatkowe — fakultatywne, w których uczestnik bierze udział zgodnie z własnymi zainteresowaniami, upodobaniami i potrzebami. Proponujemy również podróże na indywidualne zamówienie, które przygotowujemy według konkretnych życzeń i próśb zainteresowanego klienta lub grupy. Z nami odwiedzisz miejsca, które dobrze znamy, co daje gwarancję udanego i bezpiecznego wyjazdu. Każdą podróż dobrze planujemy, załatwiamy wszelkie formalności z nią związane, zajmujemy się logistyką i zapewniamy opiekę przed i w trakcie podróży.

Dzwoń: +48 22 350 73 46  lub pisz: kontakt@pozatrasa.pl 

PODSTAWOWE INFORMACJE

Podróże Poza Trasą to wyjazdy dla osób, które podczas swoich podróży pragną poznawać, doświadczać oraz aktywnie współtworzyć jej przebieg. Taka elastyczność wbudowana w nasze programy czyni podróż prawdziwą przygodą. Wiek uczestników nie gra roli. Większość dotychczasowych uczestników to osoby w wieku 40+, jednak podróżowali z nami również ludzie bardzo młodzi. Różnorodność zarówno wiekowa, jak i środowiskowa pozwala na interesującą wymianę myśli, doświadczeń i jest niezwykle cenna i twórcza w trakcie podróży.

Pierwszym etapem rezerwacji jest do wyboru:

kontakt telefoniczny: +48 22 350 73 46

wiadomość email: kontakt@pozatrasa.pl

wypełnienie formularza rezerwacyjnego w dole strony każdego wyjazdu

Prosimy o wskazanie interesującej Państwa wyprawy. W ciągu kilku dni wyślemy do Państwa wymagane dokumenty (umowa i program). W umowie wskazane będą dalsze czynności oraz podane terminy wpłat zaliczek.

Nie każdy wyjazd znajdujący się w naszej ofercie na stronie jest wyjazdem potwierdzonym. Jeśli zebrana ilość chętnych pozwalająca na realizację wyjazdu informujemy, że impreza ma już status potwierdzony. Prosimy wtedy o wpłatę kwoty pierwszej zaliczki związanej z zakupem biletów lotniczych i opłaceniem części kosztów pośrednika. Do potwierdzonej grupy możemy dopisywać nowych uczestników, potwierdzając wcześniej dostępność miejsc na wykupiony konkretny lot docelowy.
Z reguły do potwierdzenia imprezy wystarcza 6 osób, czasem przy atrakcyjnych cenach biletów możemy potwierdzić grupę już przy 4-5 osobach. Zdarzają się wyjazdy, na które wymagana grupa uczestników to minimum 7 osób. Są i takie, gdzie wystarczy uczestnictwo 3 osób, aby wyjazd się odbył. Prosimy o kontakt z biurem (tel. +48 22 350 73 46 lub wiadomość email: kontakt@pozatrasa.pl ) w celu ustalenia, czy interesująca Państwa wyprawa jest potwierdzona.

Zazwyczaj po podpisaniu umowy w ciągu 7 dni należy wpłaci pierwszą zaliczkę w wysokości ustalonej w umowie (stanowi ona cenę biletu lotniczego oraz część kwoty na poczet pośrednika). Wszystkie szczegóły znajdują się w umowie wysłanej do Państwa.

Zazwyczaj druga zaliczka powinna zostać przelana na konto naszego biura 30 lub 60 dni przed rozpoczęciem podróży.
Trzecia zaliczka powinna zostać przelana na konto naszego biura 30 dni przed rozpoczęciem podróży lub uczestnik proszony jest o wzięcie ze sobą gotówki (w USD lub Euro) i przekazanie jej w kraju docelowym. Wszystkie szczegóły znajdują się w umowie wysłanej do Państwa.

Do uzyskania części wiz, a także, żeby wjechać do niektórych krajów, paszport musi być ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty zakończenia podróży plus jeden dzień (są także państwa, gdzie paszport powinien być ważny rok po zakończeniu podróży).

Dla bezpieczeństwa należy zrobić papierowe kopie (ksero) wszystkich dokumentów: paszportu — strony ze zdjęciem i wizami, biletów lotniczych, ubezpieczenia itd. Kserokopie zawsze trzymać należy w innym miejscu niż oryginały. W zależności od rodzaju wyprawy i rejonu może się zdarzyć, że potrzebne będą dodatkowe zdjęcia paszportowe. W przypadku zagubienia paszportu w trakcie trwania imprezy, pilot pomoże w uzyskaniu dokumentów w najbliższej placówce dyplomatycznej. Koszty otrzymania nowego paszportu oraz koszty związane z logistyką i wszelką organizacją otrzymania nowego paszportu należy ponieść osobiście.

Wizy wymagane są przy wjeździe do większości państw, do których odbywają się podróże Poza Trasą. Procedury wizowe są różnorodne: od najprostszych tj. wiz wydawanych na lotnisku (np.w Kambodży, Zambii, Togo), e-Wizy (np. Birma, Iran, Kuwejt, Indie), po złożone (np. Ghana, Gwinea, Algieria) oraz niezwykle złożone (np. Turkmenistan, Kongo, Nigeria, Somalia). Poza Trasa współpracuje również z firmami pośredniczącymi w wyrabianiu wiz, np. do ChRL, Korei Północnej, Bhutanu. Większość krajów Ameryki Południowej nie wymaga wiz (wyjątkiem jest Surinam i Gujana).

Tutaj można znaleźć podstawowe informacje nt. przepisów wizowych dla Polaków.

Jednak przed każdą podróżą należy upewnić się odnośnie aktualnych wymogów wizowych, poprzez kontakt z nami.

tel. +48 22 350 73 46, wiadomość email: kontakt@pozatrasa.pl, lub poprzez formularz znajdujący się na tutaj.

Kompendium wiedzy co do szczepień znajduje się na stronie   Medycynatropikalna.pl

Podróżując do większości krajów Afryki (położonych poniżej Sahary), przy wjeździe należy posiadać tzw. żółtą książeczkę szczepień, w której odnotowane należy mieć szczepienie na żółtą febrę. Więcej informacji tutaj.

Przed każdą podróżą należy upewnić się co do aktualnych i wymaganych szczepień, kontaktując się z naszą firmą.

tel. +48 22 350 73 46, wiadomość email: kontakt@pozatrasa.pl, lub poprzez formularz znajdujący się na tutaj.

Cena wyjazdu może wzrosnąć jedynie w przypadku zmiany ceny biletu lotniczego lub w sytuacji zewnętrznej niezależnej od biura jak np.: wzrost cen wiz, permitów wjazdowych (np. skokowa inflacja w Zimbabwe), urzędowa zmiana taryf za trekingi w Himalajach czy Karakorum.

Tak, jednak należy o tym poinformować pracownika Poza Trasą w trakcie rezerwacji podróży. Przekażemy wówczas informacje, kiedy i jakim samolotem podróżują pozostali uczestnicy wyjazdu, tak abyśmy mogli spotkać się na lotnisku w kraju pośrednim lub docelowym.

Tak, jednak należy o tym poinformować pracownika Poza Trasą w trakcie rezerwacji podróży. Przekażemy wówczas informację, kiedy i jakim samolotem podróżują pozostali uczestnicy wyjazdu oraz kiedy przylatują w dane miejsce. Spotkamy się wówczas na lotnisku lub ustalonym miejscu w kraju docelowym.

Wszyscy uczestnicy wypraw Poza Trasą są ubezpieczeni w Signal Iduna. Nie oszczędzamy na bezpieczeństwie – nasze standardowe polisy są najwyższe wśród biur podróży i są zawarte w cenie wyjazdu (KL 200.000 Euro, NNW 50.000 PLN, OC 60.000 EUR).

Jeśli zainteresowani są Państwo dodatkowymi, specjalnymi polisami jak np. w przypadku chorób przewlekłych, należy o tym poinformować pracownika biura Poza Trasą w trakcie rezerwacji wyjazdu. Osobną grupą polis są polisy na wyprawy wysokogórskie (wyprawa helikopterem na wysokość 6000 m n.p.m.) lub wyprawy motocyklowe. W celu ustalenia wszystkich szczegółów prosimy o kontakt z biurem (tel. +48 22 350 73 46, wiadomość email: kontakt@pozatrasa.pl,).

Przed każdą podróżą należy udać się do lekarza i skontrolować stan swojego zdrowia oraz ewentualnie dostosować do niego odpowiednią polisę. Prosimy o kontakt z biurem w celu ustalenia wszystkich szczegółów.

Wystarczy podczas rezerwacji poinformować pracownika, iż wcześniej było się uczestnikiem wyprawy z Poza Trasą, należy podać datę i kierunek. Każdy dotychczasowy klient Poza Trasą, który wybierze się z nami powtórnie w dowolną podróż, otrzyma jednorazową zniżkę 100 USD. Dodatkowo zapraszając do uczestnictwa w podróży nowego klienta, otrzyma kolejną zniżkę 50 USD. Zniżki można łączyć i wykorzystać podczas jednej podróży.

PYTANIA ORGANIZACYJNE

Każda podróż, jak i nasza egzystencja niesie jakieś ryzyko. Osoby dużo podróżujące mają świadomość, że kraje, do których podróżujemy, mają często zły PR. Natomiast rzeczywistość na miejscu okazuje się zupełnie inna. W większości krajów spotykamy się z niezwykłą życzliwością i wytyczne MSZ odnośnie bezpieczeństwa okazują się „dmuchaniem na zimne” (przykłady to Iran, Kambodża czy Uganda itp.). Jednak zawsze należy zachować bezpieczeństwo, stosować się do zaleceń pilota i NIGDY nie postępować wbrew jego wytycznym.

W większości przypadków tak, chyba że program imprezy stanowi inaczej lub zostało ustalone z uczestnikami, że pilot będzie niepolskojęzyczny.

Tak. Na wyprawę, gdzie jest polskojęzyczny pilot, można jechać bez znajomości języków obcych np. języka angielskiego, należy jednak poinformować o tym fakcie pracownika biura Poza Trasą w trakcie rezerwacji.

Naszymi klientami są najczęściej osoby w wieku powyżej 30 lat bez górnej granicy wieku. Około 60% stanowią kobiety. To osoby otwarte i ciekawe świata. Grupy zazwyczaj są 4-8-osobowe, ale zdarzają się wyjazdy organizowane tylko dla 3 osób. Największe grupy, z jakimi wyjeżdżamy, liczą 14 osób.

W niektórych naszych wyprawach mogą brać udział dzieci w wieku powyżej 10 lat pod opieką dorosłych. Prosimy o kontakt z biurem w celu ustalenia wszystkich szczegółów (tel. +48 22 350 73 46, wiadomość email: kontakt@pozatrasa.pl).

Przed każdym wyjazdem wysyłamy maila z najważniejszymi kwestiami organizacyjnymi. Na wyjazdy, które wymagają organizacji wizy, kontaktujemy się z grupą około miesiąca przed wyjazdem i przesyłamy instrukcje dotyczące wymaganych dokumentów, a następnie przesyłamy pozostałe szczegóły.

Na wyjazd zabieramy gotówkę w USD lub Euro. Większość krajów preferuje USD (całe terytorium byłego ZSRR, Azja Wschodnia, Afryka Wschodnia). Jednak dawne kolonie francuskie preferują walutę Euro (Afryka Zachodnia i Afryka Równikowa). W razie pytań prosimy o kontakt z pracownikiem biura (tel. +48 22 350 73 46, wiadomość email: kontakt@pozatrasa.pl).

Podczas większości wypraw jest to niemożliwe. Jeździmy głównie w miejsca „poza trasą”, gdzie dostęp do terminali płatniczych i bankomatów jest utrudniony. Na wyjazd należy zabrać gotówkę w USD lub Euro.  W razie wątpliwości prosimy o kontakt z pracownikiem biura (tel. +48 22 350 73 46, wiadomość email: kontakt@pozatrasa.pl).

Tak, zwyczajowo zostawia się drobne sumy jako napiwek za wykonane usługi. Prosimy o przygotowanie kwoty przeznaczonej na napiwki podanej w opisie każdej wyprawy.
W restauracjach zostawia się ok. 10% wartości rachunku, dodatkowo napiwki otrzymać powinni między innymi kierowcy samochodów wynajętych dla grupy, bagażowi oraz miejscowi przewodnicy. Zwyczajowo każda podróż to około 80 USD na napiwki. Jednak na wyprawach specjalistycznych, gdzie przebywają z nami tragarze, kucharze, przewodnicy specjalistyczni, napiwki to dodatkowe około 200-250 USD.

Chcąc czuć się komfortowo w trakcie podróży, należy dostosować się do warunków i zwyczajów panujących w danym kraju. W większości krajów muzułmańskich kobiety powinny zakładać długie spodnie i mieć przykryte ramiona, czasem też konieczne jest zasłanianie włosów chustą. W obiektach religijnych wszyscy powinni okazać szacunek i zachować ciszę oraz stosować się do obowiązujących zasad.
W celu ustalenia szczegółów dotyczących konkretnego wyjazdu prosimy o kontakt z pracownikiem biura (tel. +48 22 350 73 46, wiadomość email: kontakt@pozatrasa.pl). Dodatkowo przed podróżą otrzymacie Państwo instrukcje od pilota, na co zwrócić szczególną uwagę.

Najprostszym sposobem dostępu do internetu jest zakup lokalnej karty sim. Często jest to jednak czynność trwająca kilka godzin, bo do jej zakupu zwykle trzeba przedstawić kopie paszportu i zdjęcie. W niektórych hotelach podczas naszej podróży będzie możliwość podłączenia się do wifi.

Napięcie prądu w krajach naszych wypraw jest zwykle takie samo jak w Polsce, niestety gniazdka mogą być przeróżne. Warto więc zabrać ze sobą adapter gniazdkowy uniwersalny.

Przed robieniem zdjęć portretowych należy zawsze zapytać osobę fotografowaną o zgodę. W wielu krajach nie wolno robić zdjęć obiektom państwowym i wojskowym, urzędom, a zwłaszcza urzędnikom. Na mapie świata i w katalogu naszych podróży są też państwa, gdzie zdjęcia wolno robić tylko i wyłącznie według wytycznych lokalnego przewodnika (np.w Korei Północnej, Erytrei czy Gwinei Równikowej).

Przed wyprawą warto śledzić aktualną sytuację pogodową w serwisach typu  Accuweather.
Jeśli wyjeżdżamy w góry najlepszy serwis pogodowy to Mountain Forecast.
Jest bardzo dużo szczegółowych serwisów pogodowych, które mogą służyć jako źródło informacji o obecnej sytuacji meteorologicznej. Należy jednak pamiętać, że warunki atmosferyczne bywają zmienne i często nieprzewidywalne a co za tym idzie, na wyjazd trzeba przygotować garderobę na różne warianty pogodowe.

Na większość wypraw nie jest wymagana bardzo dobra kondycja fizyczna. Wiele wyjazdów to klasyczne podróże z elementami prostego trekkingu lub spacerów. Jednak mamy w ofercie również wyprawy wymagające szczególnie dobrej kondycji, np. wyprawy trekkingowe w Himalaje, Tein Szan, Pamir czy Karakorum.
Przede wszystkim przed wyjazdem zalecamy kontrolę stanu zdrowia u lekarza prowadzącego oraz skonsultowanie z nim swoich możliwości wysiłkowych. O zdrowie i kondycję warto dbać, natomiast brak kondycji nie stanowi przeszkody w uczestnictwie w większości naszych wypraw. W razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt z pracownikiem Poza Trasą w celu omówienia szczegółów konkretnego programu (tel. +48 22 350 73 46, wiadomość email: kontakt@pozatrasa.pl).

Przed planowanym wyjazdem należy skontrolować stan zdrowia u lekarza prowadzącego. Dodatkowo około 6 tygodni przed planowanym wyjazdem KONIECZNIE skonsultować się też z lekarzem medycyny podróży. Należy poinformować go o kierunku wyjazdu, przebytych chorobach, chorobach przewlekłych oraz przyjmowanych lekach, uczuleniach na leki lub inne substancje. Lekarz wskaże listę ewentualnych leków, które będą potrzebne w podróży.

W wyprawach powyżej 3000 m n.p.m. może wystąpi zagrożenie związane z chorobą wysokościową. Programy wypraw układamy tak, aby mogła nastąpić odpowiednia aklimatyzacja. Jednak należy mieć świadomość, iż reakcja organizmu jest sprawą bardzo indywidualną. Przy wystąpieniu objawów choroby górskiej rekomendowany jest lek Diuramid. Jest to podstawowy lek, którego posiadanie w apteczce szczególnie zalecamy.

Przed wyjazdem warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat choroby górskiej: ogólnymi tutaj  lub bardziej specjalistycznymi tu.

W związku z inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem, biorąc pod uwagę indywidualne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych. Najlepiej, przynajmniej na początku, ograniczyć się do posiłków gotowanych lub smażonych a unikać np. surowych warzyw.

Warto zabrać ze sobą zupki błyskawiczne z makaronem lub tzw. „gorące kubki”, drobne przekąski, kawę i herbatę. Większość jedzenia można oczywiście kupić na miejscu, ale podczas podróży musimy liczyć się z chwilowym brakiem dostępu do sklepu.
Większość krajów oferuje wyborne dania regionalnych kuchni jak w Iranie, Wietnamie czy Kambodży. Niestety gorzej bywa z lokalną kuchnią w Afryce, gdzie dominują frytki, kurczak i ryba. Takie menu po pewnym czasie może stać się niestety dość monotonne.

BAGAŻ

Każda linia lotnicza ma inne limity wagowe przewidziane na bagaż główny. Zazwyczaj jest to 20 kg, ale są linie gdzie limit to 30 kg lub nawet 40 kg (niektóre loty linii Turkish Airlines). Warto pamiętać, że na połączenia lotnicze wewnętrzne np. w Nepalu czy Birmie obowiązują inne limity i jest to zazwyczaj tylko 20 kg. Waga bagażu powinna być zatem dostosowana do wszystkich lotów podczas danej wyprawy, aby uniknąć dodatkowych kosztów w przypadku nadbagażu. Przed konkretną podróżą prosimy o kontakt z biurem w celu ustalenia wszystkich szczegółów (tel. +48 22 350 73 46, wiadomość email: kontakt@pozatrasa.pl).

Bagaż główny.

Może to być torba podróżna, ale najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów. W czasie podróży np.do Kambodży odpowiednia będzie również torba podróżna, jednak na wyprawę np. pod K2 zdecydowanie należy spakować się w plecak. Do plecaka dobrze jest mieć pokrowiec, który zabezpieczy bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu zwłaszcza w górach mogą być różne). Waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej, jeśli będzie to około 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).

Bagaż podręczny.

Najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów.

Każda wyprawa jest inna, dlatego prosimy o kontakt z biurem celem omówienia szczegółów konkretnej wyprawy

(+tel. +48 22 350 73 46, wiadomość email: kontakt@pozatrasa.pl).

• papierowe kopie paszportu (strona ze zdjęciem i wizami) oraz innych dokumentów np. bilety na samolot, ubezpieczenie itp. (zalecamy dodatkowo wysłać kopie wszystkich dokumentów na pocztę email)
• saszetkę np. typu „nerka”, gdzie przechowujemy dokumenty, które zalecamy umieścić dodatkowo w plastikowym woreczku. Najlepsze są cienkie saszetki w kolorze cielistym, które „nie rzucają się w oczy”
• dodatkowe zdjęcia paszportowe, które czasem przydają się np. do wyrobienia karty sim.

• aparat fotograficzny, mogą przydać się dodatkowe baterie do aparatu ze względu na częste awarie prądu. (Aparat w podróży to podstawa. Pamiętajcie, że chińskie przysłowie powiada „jedno zdjęcie warte więcej niż tysiąc słów”)
• latarkę (idealna czołówka) i świeczkę, ze względu na możliwe awarie prądu
• mały śrubokręt (np. przy awarii okularów) i klej Super Glue
• dobrej jakości taśmę Scotch np. do awaryjnego sklejenia butów, okularów itp.
• sznurek i „żabki” do powieszenia prania
• „złodziejkę” do gniazdka (najlepiej bez bolca)
• przejściówkę - adapter uniwersalny do gniazdka
• zapalniczkę, zapałki, agrafki, igłę, nitkę
• zatyczki do uszu (wiele osób chrapie)
• kubek najlepiej metalowy i grzałkę, która przyda się do przygotowania kawy lub herbaty w hotelu (zalecamy zabrać kilka saszetek herbaty i trochę kawy)
• czasem warto wziąć własne prześcieradło, cienką poszwę i poszewkę
• zalecamy zabranie moskitiery
• ręcznik - świetnie sprawdzają się ręczniki z mikrofibry, zajmują mało miejsca, są lekkie i szybko schną
• pelerynę przeciwdeszczową
• czapkę z daszkiem, chustkę np. „arafatkę” lub lepiej kapelusz chroniący szyje przed słońcem
• okulary z filtrem UV
• niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach
• mokre chusteczki nawilżane – bardzo pomocne w zachowaniu higieny w czasie podróży
• krem do opalania z wysokim faktorem np. 50
• drobne upominki dla dzieci, np.długopisy, maskotki itp. (odradzamy zabieranie słodyczy, bo wszędzie na świecie w miejscach, gdzie jest dużo turystów, dzieci często chorują na próchnicę zębów; zdecydowanie lepiej podarować im ładną szczoteczkę do zębów)

Różne destynacje wymagają indywidualnego podejścia, jeśli chodzi o przygotowanie odpowiedniej garderoby na podróż.
Warto pamiętać, że w wielu miejscach w tym w samej Afryce można nocą naprawdę zmarznąć. Poniżej przykładowy zestaw ubrań na podróż do Ugandy. Temperatury podczas wyjazdu będą bardzo zróżnicowane: od chłodnych nocy po gorące i parne dni.

Należy zabrać:
• trzy pary obuwia: wygodne, lekkie buty trekkingowe (przed kostkę). Buty trekkingowe są bardziej odpowiednie niż sportowe tzw.adidasy, ponieważ mają zwykle twardą, przyczepną podeszwę, która nie ślizga się np. na błocie (błoto zdarza się wszędzie). Potrzebne są też wygodne sportowe sandały oraz klapki pod prysznic.
• bluza polarowa do spania/chodzenia
• cienka kurtka puchowa
• kurtka z kapturem przeciwdeszczowa
• czapka zimowa + lekkie rękawiczki zimowe (tak – to zdecydowanie zawsze się przydaje!)
• mogą przydać się również kalesony lub rajstopy
• czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem lub najlepiej kapelusz chroniący dodatkowo szyję
• apaszka lub cienki szalik (może przydać się w trakcie podróżowania w pociągach i autobusach, gdzie często zdarzają się przeciągi)
• długie, cienkie spodnie (dwie lub trzy pary)
• spodenki letnie
• kilka koszulek lub koszul z krótkim rękawem (najlepsze są z kieszeniami, gdzie można trzymać np. drobne pieniądze)
• przewiewna bluzka z długim rękawem, najlepiej z bawełny
• koszula z długim rękawem chroniąca przed słońcem (najlepiej biała lub jasna)
• kilka par skarpet i kilka zmian bielizny osobistej
• okulary przeciwsłoneczne (najlepiej blokujące promieniowanie UVA jak i UVB)
• ochrona przed słońcem: krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym
Najlepiej nie zabierać cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży.

Koniecznie należy wziąć ze sobą lekarstwa, zwłaszcza te przyjmowane stale i stosowane np. przy chorobach przewlekłych.

Jednak trzeba mieć na uwadze, że WIELE SUBSTANCJI JEST ZAKAZANYCH I NIE WOLNO ICH WWOZIĆ DO KRAJÓW POZA EUROPEJSKICH. Przykładami są dostępne w Europie na receptę Tramadol i Naproxen — za których posiadanie w wielu krajach grozi kara a w Egipcie nawet KARA ŚMIERCI. Apteczka powinna składać się z absolutnego minimum leków, co do których mamy pewność, że wolno je wwozić do kraju naszej podróży.
Prosimy o samodzielne sprawdzenie informacji na temat legalności wszystkich substancji zawartych w danym leku oraz czy dozwolone jest wwożenie go na terytorium danego państwa.

• zestaw leków przyjmowanych na stałe np.przy chorobach przewlekłych (mogą być niedostępne na miejscu)
• antybiotyk o szerokim spektrum działania (zalecamy konsultację z lekarzem w sprawie doboru odpowiedniego leku).
• środki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne typu ibuprom lub paracetamol
• leki na przeziębienia, które w podróży zdarzają się dość często, (Fervex, Gripex itp.lub aspiryna)
• środki na ból gardła
• krople do oczu i uszu (często zdarzają się problemy z uszami związane z klimatyzacją lub przeciągami)
• wapno i tabletki przeciw alergii, która często pojawia się i znika w dość losowych okolicznościach
• zestaw witamin
• krople żołądkowe
• na zatrucia pokarmowe i biegunki: Nifuroksazyd, Endiex, Stoperan itp. (Leki tego typu są bardzo skuteczne przy ostrych biegunkach bakteryjnych, jednak nie można ich stosować np. gdy wystąpi wysoka gorączka)
• probiotyk
• plastry na odciski i skaleczenia, bandaż, opatrunki, gazy w razie ran i otarć
• Linomag zielony lub inna maść na otarcia np.stóp
• maść na ewentualne oparzenia słoneczne
• woda utleniona (w żelu i płynie)
• żel antybakteryjny
• Gastrolit – odwodnienie to poważny problem w tropikach, jeśli nie mamy tego leku, można zazwyczaj kupić go w lokalnych aptekach – Oral Rehydration Salt lub przygotować samemu łącząc 6 płaskich łyżeczek cukru, 1 płaską łyżeczkę soli kuchennej i 1 litr bezpiecznej wody przegotowanej lub butelkowanej
• elektrolity ( zastąpić je może ewentualnie cytryną z solą)

Nawet najlepiej skompletowana apteczka w trakcie poważnej choroby nie zastąpi lekarza, ma ona tylko zabezpieczyć w przypadku przeziębień czy lekkich zatruć pokarmowych. W przypadku poważniejszych chorób konieczna będzie wizyta u lekarza.

TRANSPORT

W zależności od destynacji korzystamy z wynajętych samochodów, minibusów i taksówek przeznaczonych wyłącznie dla naszej grupy, ale korzystamy również z transportu lokalnego. Podróżujemy również transportem publicznym – zazwyczaj jest to kwintesencja prawdziwej przygody — pociągami sypialnymi (np. w Wietnamie), autobusami sypialnymi (np. w Birmie, Chinach czy Ameryce Południowej), samolotami linii wewnętrznych, statkami i promami. Wszystko organizujemy tak, aby unikać konieczności uciążliwego noszenia bagaży.

Przed konkretną podróżą prosimy o kontakt z biurem w celu ustalenia wszystkich szczegółów (tel. +48 22 350 73 46, wiadomość email: kontakt@pozatrasa.pl).

HOTELE / NOCLEGI / WYŻYWIENIE

Jest to uzależnione od miejsca, dokąd jedziemy. Zazwyczaj nocujemy w pokojach dwuosobowych, zwykle z łazienkami. Pokoje wyposażone są w wiatrak lub czasem klimatyzację. Standard noclegów jest oczywiście różny. W krajach jak np. Iran czy Kambodża są to zwykle hotele 3, 4 lub nawet 5 gwiazdkowe. Jednak są kraje, gdzie hotele odbiegają od standardów europejskich. Wszystko więc uzależnione jest od miejsca pobytu i dostępności bazy noclegowej. Podczas podróży będziemy korzystać z najlepszych dostępnych hoteli klasy turystycznej. Jednak zwłaszcza na prowincji, musimy zrozumieć, że jesteśmy w trakcie prawdziwej wyprawy po Azji, Afryce, Oceanii czy Ameryce - w miejscach oddalonych od zachodniej cywilizacji. Tym samym, chcąc zwiedzić trudno dostępne miejsca na świecie, czasem należy liczyć się z niskim poziomem bazy noclegowej oferowanym przez dane państwo.
Często europejskie poczucie czystości nie znajduje przełożenia na warunki np. indyjskie, dlatego warto zabrać własne prześcieradło. Czasem w hotelach zdarzają się również awarie prądu i wody. Przed podróżą z Poza Trasą warto zapamiętać pewną maksymę, która potwierdza się często — Albo przygoda, albo wygoda 😉

W większości przypadków można, jednak wiąże się to z dodatkową opłatą. Prosimy o kontakt z biurem w celu omówienia szczegółów dotyczących konkretnej wyprawy (tel. +48 22 350 73 46, wiadomość email: kontakt@pozatrasa.pl).

Większość z naszych miejsc noclegowych zapewnia śniadanie. W zależności od wyprawy jest ono wliczone w cenę bądź dodatkowo płatne (szczegóły w umowie). Co do pozostałych posiłków, nie chcemy narzucać uczestnikom naszych wypraw, co mają zjeść, w jakich ilościach i za jaką cenę. Nasz pilot zaproponuje ofertę sprawdzonych miejsc serwujących najlepsze miejscowe dania, lecz ostateczną decyzję co do menu pozostawiamy zawsze Państwu.

chcesz przeżyć wspaniałą przygodę?