fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

FAQ PODRÓŻ - PORADNIK PODRÓŻNIKA

FAQ Podróż - Praktyczne porady i ważne informacje przed każdym wyjazdem. Najczęściej zadawane nam pytania i odpowiedzi na nie.

FAQ PODRÓŻ - PODSTAWOWE INFORMACJE

Wyjazdy z Poza Trasą Adventure dedykowane są wszystkim miłośnikom podróży i prawdziwej przygody - osobom, które podczas swoich podróży pragną poznawać, doświadczać oraz aktywnie uczestniczyć w ich przebiegu. Wiek uczestników nie gra roli. Większość naszych dotychczasowych gości to osoby w wieku 40+, jednak podróżowali z nami również ludzie dużo starsi i bardzo młodzi. Różnorodność zarówno wiekowa, jak i środowiskowa pozwala na interesującą wymianę myśli, doświadczeń i jest niezwykle twórcza i cenna w trakcie podróży.

Pierwszym etapem rezerwacji wyjazdu jest do wyboru: kontakt telefoniczny: +48 22 350 73 46 lub wiadomość email: kontakt@pozatrasa.pl lub wypełnienie formularza rezerwacyjnego znajdującego się na dole strony każdego wyjazdu.

Prosimy o wskazanie interesującej Państwa wyprawy. W ustalonym terminie wyślemy do Państwa wymagane dokumenty (Umowa o udział w imprezie, Program Imprezy oraz Ogólne Warunki Uczestnictwa OWU). W umowie wskazane będą szczegółowe informacje oraz terminy płatności rat za wyjazd.

Nie każdy wyjazd znajdujący się w naszej ofercie na stronie jest wyjazdem potwierdzonym. Jeśli zebrana ilość chętnych pozwala na realizację wyjazdu informujemy, że impreza ma już status potwierdzony. Przesyłamy wtedy pełną dokumentację oraz prosimy  o wpłatę kwoty pierwszej zaliczki związanej z zakupem biletów lotniczych oraz w niektórych przypadkach opłaceniem części kosztów związanych z organizacją imprezy przez pośrednika. Do potwierdzonej grupy możemy dopisywać kolejnych uczestników, potwierdzając wcześniej dostępność miejsc na wykupiony konkretny lot docelowy.

Z reguły do potwierdzenia imprezy wystarcza 6 osób, jednak minimalną ilość uczestników określamy zawsze indywidualnie do każdego wyjazdu - są i takie, gdzie wystarczy uczestnictwo 3 osób aby wyjazd był zrealizowany. Zdarzają się wyjazdy, na które wymagana grupa uczestników to maksimum 6 osób.

Informacja odnośnie statusu imprezy dostępna jest na naszej stronie. W razie wątpliwości prosimy o kontakt  tel. +48 22 350 73 46 lub wiadomość email kontakt@pozatrasa.pl  w celu ustalenia, czy interesujący Państwa wyjazd jest już potwierdzony.

Zazwyczaj po podpisaniu umowy w ciągu 7 dni należy wpłaci pierwszą zaliczkę w wysokości ustalonej w umowie o udział w imprezie (podana kwota stanowi cenę biletu lotniczego oraz w niektórych przypadkach część kwoty na poczet pośrednika). Wszystkie szczegóły znajdują się w umowie wysłanej do Państwa.

Zazwyczaj druga rata płatności powinna zostać przelana na podane w umowie konto na 30 lub 60 dni przed rozpoczęciem imprezy. Trzecia rata płatności powinna zostać przelana na podane w umowie konto na 30 dni przed rozpoczęciem imprezy lub uczestnik proszony jest o zabranie ze sobą gotówki (w USD lub EUR) i przekazanie jej w kraju docelowym. Wszystkie szczegóły znajdują się w umowie wysłanej do Państwa.

Do uzyskania części wiz, a także, żeby wjechać do niektórych krajów, paszport musi być ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty zakończenia podróży plus jeden dzień (są także państwa, gdzie paszport powinien być ważny rok po zakończeniu podróży).

Dla bezpieczeństwa należy zrobić papierowe kopie (ksero) wszystkich dokumentów: paszportu — strony ze zdjęciem i wizami, biletów lotniczych, ubezpieczenia itd. Kserokopie zawsze trzymać należy w innym miejscu niż oryginały. W zależności od rodzaju wyprawy i rejonu może się zdarzyć, że potrzebne będą dodatkowe zdjęcia paszportowe. W przypadku zagubienia paszportu w trakcie trwania imprezy, pilot pomoże w uzyskaniu dokumentów w najbliższej placówce dyplomatycznej. Koszty otrzymania nowego paszportu oraz koszty związane z logistyką i wszelką organizacją otrzymania nowego paszportu ponosi osobiście uczestnik imprezy.

Wizy wymagane są przy wjeździe do większości państw, do których organizowane są wyjazdy Poza Trasą Adventure. Procedury wizowe są różnorodne: od najprostszych tj. wiz wydawanych na lotnisku, e-Wizy, po bardziej skomplikowane (np. Algieria) oraz niezwykle skomplikowane (np. Turkmenistan, Somalia). Poza Trasą Adventure współpracuje również z firmami pośredniczącymi w wyrabianiu wiz, np. do Afganistanu, Korei Północnej, Bhutanu. Większość krajów Ameryki Południowej nie wymaga wiz (wyjątkiem jest Surinam i Gujana).

Odnośne formalności wizowych i procedurach związanych z ich otrzymaniem, szczegółowo poinformowani zostaniecie Państwo w umowie o udział w konkretnej imprezie. W razie wątpliwości prosimy o kontakt tel. +48 22 350 73 46, wiadomość email: kontakt@pozatrasa.pl, lub poprzez formularz znajdujący się na tutaj.

Kompendium wiedzy odnośnie szczepień znajduje się na stronie   Medycynatropikalna.pl Podróżując do większości krajów Afryki (położonych poniżej Sahary), przy wjeździe należy posiadać tzw. Żółtą Książeczkę Szczepień, w której odnotowane należy mieć szczepienie na żółtą febrę. Więcej informacji tutaj. Przed każdą podróżą należy upewnić się co do aktualnych i wymaganych szczepień zalecanych.

W przypadku szczepień obowiązkowych informacja o tychże, umieszczona zostanie w umowie o udział w imprezie. 

W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt: tel. +48 22 350 73 46, wiadomość email: kontakt@pozatrasa.pl, lub poprzez formularz znajdujący się na tutaj.

Cena wyjazdu może wzrosnąć jedynie w przypadku zmiany ceny biletu lotniczego lub w sytuacji zewnętrznej niezależnej od Poza Trasą Adventure, jak np.: wzrost cen wiz, permitów wjazdowych (np. skokowa inflacja), urzędowa zmiana taryf za trekkingi itp.

Tak, jednak należy o tym poinformować Poza Trasą Adventure w trakcie rezerwacji imprezy. Podamy wówczas szczegółowe informacje odnośnie terminu oraz lini lotniczej jaką podróżują pozostali uczestnicy, tak abyśmy mogli spotkać się na lotnisku w kraju pośrednim lub docelowym.

Tak, jednak należy o tym poinformować Poza Trasą Adventure w trakcie rezerwacji imprezy. Przekażemy wówczas informację, kiedy i jakim samolotem podróżują pozostali uczestnicy wyjazdu oraz kiedy przylatują w dane miejsce. Spotkamy się wówczas na lotnisku lub ustalonym miejscu w kraju docelowym.

Wszyscy uczestnicy wyjazdów Poza Trasą Adventure mają wykupione ubezpieczenie zawarte w cenie wyjazdu (KL do 600 000 PLN, NNW do 50 000 PLN, OC do 500 000 PLN oraz Bagaż Podróżnego do 5 000 PLN). 

Jeśli zainteresowani są Państwo dodatkowymi, specjalnymi polisami jak np. w przypadku chorób przewlekłych, należy o tym poinformować Poza Trasą Adventure w trakcie rezerwacji wyjazdu. Polisę od rezygnacji z imprezy uczestnik kupuje we własnym zakresie i w wybranym przez siebie towarzystwie ubezpieczeniowym (uwzględniając terminy wskazane jako obowiązujące). Osobną grupą polis są polisy na wyprawy wysokogórskie (wyprawa helikopterem na wysokość 6000 m n.p.m.) lub wyprawy motocyklowe. Wszystkie szczegóły wykupu polis dodatkowych omówione zostaną w trakcie rezerwacji imprezy. W razie wątpliwości prosimy o kontakt: tel. +48 22 350 73 46 lub wiadomość email: kontakt@pozatrasa.pl.

Uwaga - Przed każdą podróżą należy udać się do lekarza i skontrolować stan swojego zdrowia oraz ewentualnie dostosować do niego odpowiednią polisę.

FAQ PODRÓŻ - PYTANIA ORGANIZACYJNE

Każda podróż, podobnie jak i nasza codzienna egzystencja niesie jakieś ryzyko. Osoby dużo podróżujące mają świadomość, iż część krajów do których podróżujemy, ma często zły PR. Natomiast rzeczywistość na miejscu okazuje się zupełnie inna - w większości krajów spotykamy się z niezwykłą życzliwością a wytyczne MSZ odnośnie bezpieczeństwa, okazują się „dmuchaniem na zimne” (przykład to Iran). Jednak zawsze należy zachować bezpieczeństwo, stosować się do zaleceń pilota i NIGDY nie postępować wbrew jego wytycznym. W krajach tego wymagających podróżujemy zawsze w eskortach w towarzystwie profesjonalnej ochrony, tak aby naszym grupom zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa (przykład to Somalia).

W większości przypadków tak, chyba że program imprezy stanowi inaczej lub zostało ustalone z uczestnikami, że pilot będzie niepolskojęzyczny.

Tak - na wyprawę, w której uczestniczy polskojęzyczny pilot, można jechać bez znajomości języków obcych (np. języka angielskiego). Prosimy o informację w trakcie rezerwacji.

Naszymi klientami są najczęściej osoby w wieku powyżej 30 lat bez górnej granicy wieku. Około 60% stanowią kobiety. To osoby otwarte i ciekawe świata. Grupy zazwyczaj są 6-10-osobowe ale zdarzają się wyjazdy organizowane tylko dla 3 osób. Największe grupy z jakimi wyjeżdżamy liczą 14 osób.

W części naszych wyprawach mogą brać udział dzieci w wieku powyżej 10 lat (pod opieką dorosłych). Jeśli dziecko podróżuje z jednym z rodziców, wymagany jest dokument poświadczający zgodę drugiego rodzica na wyjazd i udział dziecka w podróży. Prosimy o kontakt z nami w celu ustalenia czy program danej imprezy będzie odpowiedni dla dzieci. Szczegółowe informacje tel. +48 22 350 73 46, wiadomość email: kontakt@pozatrasa.pl).

Przed każdym wyjazdem wysyłamy e-maila z najważniejszymi informacjami oraz podpowiedziami jak przygotować się do wyjazdu. W przypadku wyjazdów do krajów wymagających wiz wjazdowych, nasi klienci otrzymują szczegółowe wskazówki dotyczące wymaganych dokumentów oraz procedur. W większości przypadków wizy załatwiamy lub asystujemy klientom przy ich załatwianiu.

Na wyjazd zabieramy gotówkę w USD lub Euro. Uwaga - tylko i wyłącznie nowe i niezniszczone banknoty. Większość krajów preferuje USD (całe terytorium byłego ZSRR, Azja Wschodnia, Afryka Wschodnia). Jednak dawne kolonie francuskie preferują walutę Euro (Afryka Zachodnia i Afryka Równikowa). W razie pytań prosimy o kontakt tel. +48 22 350 73 46, wiadomość email: kontakt@pozatrasa.pl.

Podczas większości wypraw jest to niemożliwe. Jeździmy głównie w miejsca „poza trasą”, gdzie dostęp do terminali płatniczych i bankomatów jest utrudniony. Na wyjazd należy zabrać gotówkę w USD lub Euro. Uwaga - tylko i wyłącznie nowe i niezniszczone banknoty.

W razie wątpliwości prosimy o kontakt tel. +48 22 350 73 46, wiadomość email: kontakt@pozatrasa.pl.

Tak, zwyczajowo zostawia się drobne sumy jako napiwek za wykonane usługi. Prosimy o przygotowanie kwoty przeznaczonej na napiwki podanej w opisie każdej imprezy. W restauracjach zostawia się ok. 10% wartości rachunku, dodatkowo napiwki otrzymać powinni między innymi kierowcy samochodów wynajętych dla grupy, bagażowi oraz miejscowi przewodnicy. Zwyczajowo każda podróż to około 80 USD na napiwki. Jednak na wyprawach specjalistycznych, gdzie korzystamy z usług tragarzy, kucharzy, przewodników specjalistycznych, napiwki to dodatkowe około 200-250 USD.

Chcąc czuć się komfortowo w trakcie podróży, należy dostosować się do warunków i zwyczajów panujących w danym kraju. W większości krajów muzułmańskich mężczyźni powinni zakładać długie spodnie a kobiety długie spódnice i mieć przykryte ramiona, czasem też konieczne jest zasłanianie włosów chustą. W obiektach religijnych wszyscy powinni okazać szacunek i zachować ciszę oraz stosować się do obowiązujących zasad. Dodatkowo przed podróżą otrzymacie Państwo instrukcje od pilota, na co zwrócić szczególną uwagę. W razie wątpliwości prosimy o kontakt tel. +48 22 350 73 46, wiadomość email: kontakt@pozatrasa.pl.

Najprostszym sposobem dostępu do internetu jest zakup lokalnej karty sim. Często jest to jednak czynność trwająca kilka godzin, bo do jej zakupu zwykle trzeba przedstawić kopie paszportu i zdjęcie. W niektórych hotelach podczas naszej podróży będzie możliwość podłączenia się do Wi-Fi.

Napięcie prądu w krajach naszych wypraw jest zwykle takie samo jak w Polsce, niestety gniazdka mogą być przeróżne. Warto więc zabrać ze sobą adapter gniazdkowy uniwersalny.

Przed robieniem zdjęć portretowych należy zawsze zapytać osobę fotografowaną o zgodę. W wielu krajach nie wolno robić zdjęć obiektom państwowym i wojskowym, urzędom, a zwłaszcza urzędnikom. Na mapie świata i w ofercie naszych podróży są też państwa, gdzie zdjęcia wolno robić tylko i wyłącznie według wytycznych lokalnego przewodnika (np.w Iraku, Iranu, Korei Północnej, Erytrei czy Gwinei Równikowej). Prosimy o przestrzeganie wskazówek pilota / przewodnika w celu uniknięcia ewentualnych problemów.

Przed wyprawą warto śledzić aktualną sytuację pogodową w serwisach typu  Accuweather. Jeśli wyjeżdżamy w góry najlepszy serwis pogodowy to Mountain Forecast. Jest bardzo dużo szczegółowych serwisów pogodowych, które mogą służyć jako źródło informacji o obecnej sytuacji meteorologicznej. Należy jednak pamiętać, że warunki atmosferyczne bywają zmienne i często nieprzewidywalne, a co za tym idzie na wyjazd trzeba przygotować garderobę na różne warianty pogodowe.

Na większość wypraw nie jest wymagana bardzo dobra kondycja fizyczna. Wiele wyjazdów to klasyczne podróże z elementami prostego trekkingu lub spacerów. Jednak w naszej ofercie są również wyprawy wymagające szczególnie dobrej kondycji, np. wyprawy trekkingowe w Himalaje, Tein Szan, Pamir czy Karakorum. Przede wszystkim przed wyjazdem zalecamy kontrolę stanu zdrowia u lekarza prowadzącego oraz skonsultowanie z nim swoich możliwości wysiłkowych. W razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt w celu omówienia szczegółów konkretnego wyjazdu tel. +48 22 350 73 46, wiadomość email: kontakt@pozatrasa.pl).

Przed planowanym wyjazdem należy skontrolować stan zdrowia u lekarza prowadzącego. Dodatkowo najpóźniej około 6 tygodni przed planowanym wyjazdem KONIECZNIE skonsultować się także z lekarzem medycyny podróży. Należy poinformować go o kierunku wyjazdu, przebytych chorobach, chorobach przewlekłych oraz przyjmowanych lekach, uczuleniach na leki lub inne substancje. Lekarz wskaże listę ewentualnych leków, które będą potrzebne w podróży.

W wyprawach górskich odbywających się na wysokościach powyżej 3000 m n.p.m. może wystąpić zagrożenie związane z chorobą wysokościową. Programy wypraw układamy tak, aby mogła nastąpić odpowiednia stopniowa aklimatyzacja. Jednak należy mieć świadomość, iż reakcja organizmu jest sprawą bardzo indywidualną. Przy wystąpieniu objawów choroby górskiej rekomendowany jest lek Diuramid. Jest to podstawowy lek, którego posiadanie w apteczce szczególnie zalecamy. Przed wyjazdem warto skonsultować się z lekarzem oraz zapoznać z podstawowymi informacjami na temat choroby górskiej: ogólnymi tutaj  lub bardziej specjalistycznymi tu.

W związku z inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem, biorąc pod uwagę indywidualne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych. Najlepiej, przynajmniej na początku, ograniczyć się do posiłków gotowanych lub smażonych a unikać np. surowych warzyw.

Warto zabrać ze sobą zupki błyskawiczne z makaronem lub tzw. „gorące kubki”, drobne przekąski, kawę i herbatę. Większość produktów można oczywiście kupić na miejscu, ale podczas podróży musimy liczyć się z chwilowym brakiem dostępu do sklepu.
Większość krajów oferuje wyborne dania regionalnych kuchni jak w Iranie, Wietnamie czy Kambodży. Niestety gorzej bywa z lokalną kuchnią w Afryce, gdzie dominują frytki, kurczak i ryba. Takie menu po pewnym czasie może stać się niestety dość monotonne.

FAQ PODRÓŻ - BAGAŻ

Każda linia lotnicza ma inne limity wagowe przewidziane na bagaż główny oraz bagaż podręczny. Warto pamiętać, że na połączenia lotnicze wewnętrzne np. w Nepalu czy Birmie mogą obowiązywać inne, czasem niższe limity wagowe. Waga bagażu powinna być zatem dostosowana do wszystkich lotów podczas danej wyprawy, tak aby uniknąć dodatkowych kosztów w przypadku nadbagażu. Przed konkretnym wyjazdem pilot przekazuje informacje dotyczące limitu bagażu. W razie wątpliwości prosimy o kontakt tel. +48 22 350 73 46, wiadomość email: kontakt@pozatrasa.pl.

Bagaż główny - Może to być torba podróżna, ale najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów. W czasie podróży np. do Ugandy czy Kambodży odpowiednia będzie również torba podróżna, jednak na wyprawę trekkingową np. pod K2 koniecznie należy spakować się w plecak. Do plecaka dobrze jest mieć pokrowiec, który zabezpieczy bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu zwłaszcza w górach mogą być różne). Waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej, jeśli będzie to około 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).

Bagaż podręczny - Najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów.

Przed wyjazdem pilot grupy poinformuje jak najlepiej przygotować bagaż i w co się spakować. W razie wątpliwości prosimy o kontakt +tel. +48 22 350 73 46, wiadomość email: kontakt@pozatrasa.pl.

• Papierowe kopie paszportu (strona ze zdjęciem i wizami) oraz innych dokumentów np. bilety na samolot, ubezpieczenie itp. (zalecamy dodatkowo wysłać kopie wszystkich dokumentów na pocztę e-mail)
• Saszetkę np. typu „nerka”, gdzie przechowujemy dokumenty, które zalecamy umieścić dodatkowo w plastikowym woreczku, chroniącym przed wilgocią. Najlepsze są cienkie saszetki, które zarówno kształtem i kolorem nie wyróżniają się spod ubrania i które „nie rzucają się w oczy”
• Dodatkowe zdjęcia paszportowe, które mogą przydać się np. w przypadku zagubienia dokumentów lub do wyrobienia karty sim.

• Aparat fotograficzny, mogą przydać się dodatkowe baterie do aparatu lub PowerBank ze względu na częste awarie prądu. (aparat w podróży to podstawa - chińskie przysłowie powiada „jedno zdjęcie warte więcej niż tysiąc słów”)
• Latarkę (idealna czołówka) i czasem świeczkę, ze względu na możliwe awarie prądu
• Mały śrubokręt (np. przy awarii okularów) i klej Super Glue
• Dobrej jakości taśmę Scotch np. do awaryjnego sklejenia butów, okularów itp.
• Sznurek i „żabki” do powieszenia prania
• Przejściówkę - adapter uniwersalny do gniazdka elektrycznego oraz tzw. „złodziejkę” do gniazdka (najlepiej bez bolca)
• Zapalniczkę, zapałki, agrafki, igłę, nitkę
• Zatyczki do uszu
• Kubek najlepiej metalowy i grzałkę, która przyda się do przygotowania kawy lub herbaty w hotelu (zalecamy zabrać kilka saszetek herbaty i trochę kawy)
• Czasem warto wziąć własne prześcieradło, cienką poszwę i poszewkę (dla podwyższenia komfortu noclegu)
• Zalecamy zabranie moskitiery
• Ręcznik - świetnie sprawdzają się ręczniki z mikrofibry, zajmują mało miejsca, są lekkie i szybko schną
• Pelerynę przeciwdeszczową
• Czapkę z daszkiem, chustkę np. „arafatkę” lub lepiej kapelusz chroniący szyje przed słońcem
• Okulary z filtrem UV
• Niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach
• Mokre chusteczki nawilżane – bardzo pomocne w zachowaniu higieny w czasie podróży
• Krem do opalania z wysokim faktorem np. 50 UV
• Drobne upominki dla dzieci, np. długopisy, maskotki itp. (odradzamy zabieranie słodyczy. Wszędzie na świecie w miejscach, gdzie jest dużo turystów, dzieci chorują na próchnicę zębów a często nie mają zapewnionego dostępu do stomatologa. Zdecydowanie lepiej więc podarować im ładną szczoteczkę do zębów).

Różne destynacje wymagają indywidualnego podejścia, jeśli chodzi o przygotowanie odpowiedniej garderoby na podróż.
Warto pamiętać, że w wielu miejscach w tym w samej Afryce można nocą naprawdę zmarznąć. Poniżej przykładowy zestaw ubrań na podróż do Ugandy. Temperatury podczas wyjazdu będą bardzo zróżnicowane: od chłodnych nocy po gorące i parne dni.

Do bagażu należy zabrać:
• trzy pary obuwia: wygodne, lekkie buty trekkingowe (przed kostkę). Buty trekkingowe są bardziej odpowiednie niż sportowe tzw. adidasy, ponieważ mają zwykle twardą, przyczepną podeszwę, która nie ślizga się np. na błocie (błoto zdarza się wszędzie). Potrzebne są też wygodne sportowe sandały oraz klapki pod prysznic.
• bluza polarowa na wieczór lub do spania
• cienka kurtka puchowa
• kurtka z kapturem przeciwdeszczowa
• czapka zimowa + lekkie rękawiczki zimowe (tak – to zdecydowanie może się przydać!)
• mogą przydać się również getry, kalesony lub rajstopy
• czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem lub najlepiej kapelusz chroniący dodatkowo szyję
• apaszka lub cienki szalik (może przydać się w trakcie podróżowania w pociągach i autobusach, gdzie często zdarzają się przeciągi)
• długie, cienkie spodnie (dwie lub trzy pary)
• krótkie spodenki letnie
• kilka koszulek lub koszul z krótkim rękawem (najlepsze są z kieszeniami, gdzie można trzymać np. drobne pieniądze)
• przewiewna bluzka z długim rękawem, najlepiej z bawełny
• koszula z długim rękawem chroniąca przed słońcem (najlepiej biała lub jasna)
• kilka par skarpet i kilka zmian bielizny osobistej
• okulary przeciwsłoneczne (najlepiej blokujące promieniowanie UVA jak i UVB)
• ochrona przed słońcem: krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym
Uwaga - Najlepiej nie zabierać cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży.

Koniecznie należy wziąć ze sobą lekarstwa, zwłaszcza te przyjmowane stale i stosowane np. przy chorobach przewlekłych. Trzeba mieć jednak na uwadze, iż WIELE SUBSTANCJI JEST ZAKAZANYCH I NIE WOLNO ICH WWOZIĆ DO KRAJÓW POZA EUROPEJSKICH. Przykładami są dostępne w Europie na receptę Tramadol i Naproxen — za których posiadanie w wielu krajach grozi kara (a w Egipcie nawet KARA ŚMIERCI). Apteczka powinna składać się z absolutnego minimum leków, co do których mamy pewność, że wolno je wwozić do kraju naszej podróży. Prosimy o samodzielne sprawdzenie informacji na temat legalności wszystkich substancji zawartych w danym leku oraz czy dozwolone jest wwożenie go na terytorium danego państwa.

• Zestaw leków przyjmowanych na stałe np.przy chorobach przewlekłych (mogą być niedostępne na miejscu)
• Antybiotyk o szerokim spektrum działania (zalecamy konsultację z lekarzem w sprawie doboru odpowiedniego leku).
• Środki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne typu ibuprom lub paracetamol
• Leki na przeziębienia, które w podróży zdarzają się dość często
• Środki na ból gardła
• Krople do oczu i uszu (często zdarzają się problemy z uszami związane z klimatyzacją lub przeciągami)
• Wapno i tabletki przeciw alergii, która często pojawia się i znika w dość losowych okolicznościach
• Zestaw witamin
• Krople żołądkowe na niestrawność
• Na zatrucia pokarmowe i biegunki: Nifuroksazyd, Endiex, Stoperan itp. (Leki tego typu są bardzo skuteczne przy ostrych biegunkach bakteryjnych, jednak nie można ich stosować np. gdy wystąpi wysoka gorączka)
• Probiotyk
• Plastry na odciski i skaleczenia, bandaż, opatrunki, gazy w razie ran i otarć
• Linomag zielony lub inna maść na otarcia np. stóp
• Maść lub inny preparat na ewentualne oparzenia słoneczne
• Woda utleniona (w żelu lub płynie)
• Żel antybakteryjny
• Gastrolit – odwodnienie to poważny problem w tropikach, jeśli nie mamy tego leku, można zazwyczaj kupić go w lokalnych aptekach lub przygotować samemu łącząc 6 płaskich łyżeczek cukru, 1 płaską łyżeczkę soli kuchennej i 1 litr bezpiecznej wody przegotowanej lub butelkowanej
• Elektrolity (zastąpić je może ewentualnie cytryną z solą)

Nawet najlepiej skompletowana apteczka w trakcie poważnej choroby nie zastąpi jednak lekarza. Ma ona tylko zabezpieczyć w przypadku lżejszych przeziębień czy lekkich zatruć pokarmowych. W przypadku poważniejszych chorób konieczna będzie wizyta u lekarza.

FAQ PODRÓŻ - TRANSPORT

W zależności od destynacji korzystamy z wynajętych samochodów, minibusów i taksówek przeznaczonych wyłącznie dla grupy, ale czasem korzystamy również z transportu lokalnego – zazwyczaj to kwintesencja prawdziwej przygody. Podczas części imprez podróżujemy samolotami linii wewnętrznych, statkami i promami, pociągami (także sypialnymi - np. w Wietnamie), autobusami (także sypialnymi - np. w Birmie lub Ameryce Południowej). Wszystko organizujemy tak, aby unikać konieczności uciążliwego noszenia bagaży. Informacje odnośnie środków transportu podczas podróży znajdują się w opisie każdej imprezy.

W razie wątpliwości  prosimy o kontakt tel. +48 22 350 73 46, wiadomość email: kontakt@pozatrasa.pl.

FAQ PODRÓŻ - HOTELE / NOCLEGI / WYŻYWIENIE

Jest to uzależnione od destynacji. Zazwyczaj nocujemy w dobrych i czystych hotelach w pokojach dwuosobowych z łazienkami. Hotele posiadają różne standardy (standaryzacja lokalna). Pokoje wyposażone są zazwyczaj w wiatrak lub czasem klimatyzację. W naszej ofercie znajdują się także wyjazdy z noclegami w obiektach typu Guest House, prywatnych kwaterach, lodgach, namiotach itp.

W krajach jak np. Iran, Kambodża korzystamy zwykle z hoteli 3, 4 lub 5 gwiazdkowych. Zdarzają są jednak kraje, gdzie hotele odbiegają od typowych standardów europejskich. Wszystko więc uzależnione jest od miejsca pobytu i dostępności bazy noclegowej. Zwłaszcza na prowincji, musimy mieć jednak świadomość, że jesteśmy w trakcie wyprawy w miejsca oddalone od tzw. zachodniej cywilizacji. Tym samym, chcąc zwiedzić trudno dostępne miejsca na świecie, czasem należy liczyć się z niskim poziomem bazy noclegowej oferowanym przez dane państwo. Często europejskie poczucie czystości nie znajduje przełożenia na warunki np. afrykańskie, dlatego warto zabrać własną poszewkę oraz prześcieradło. Czasem w hotelach zdarzają się również awarie prądu i wody. Przed podróżą warto więc zapamiętać pewną maksymę, która potwierdza się często — Albo przygoda, albo wygoda 😉

Informacja odnośnie noclegów znajduje się w opisie na stronie imprezy. W razie wątpliwości  prosimy o kontakt tel. +48 22 350 73 46, wiadomość email: kontakt@pozatrasa.pl.

W większości przypadków można, jednak wiąże się to z dodatkową opłatą. Prosimy o kontakt w celu ustalenia szczegółów tel. +48 22 350 73 46, wiadomość email: kontakt@pozatrasa.pl.

Zazwyczaj w cenie imprezy ujęte są śniadania. Co do pozostałych posiłków, nie chcemy narzucać uczestnikom naszych wypraw, co mają zjeść, w jakich ilościach i za jaką cenę. Nasz pilot zaproponuje ofertę sprawdzonych miejsc serwujących najlepsze miejscowe dania, lecz ostateczną decyzję co do menu pozostawiamy zawsze Państwu.

Jednak podczas wypraw trekkingowych lub wyjazdów w oddalone i niedostępne tereny, w cenie często zawarte są dwa lub trzy posiłki dziennie (wszystkie szczegóły na stronie imprezy oraz w umowie). W razie wątpliwości prosimy o kontakt tel. +48 22 350 73 46, wiadomość email: kontakt@pozatrasa.pl.

FAQ Podróż - W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań prosimy o kontakt: +48 22 350 73 46 lub kontakt@pozatrasa.pl. Chętnie pomożemy.  Pozatrasowe podróże czekają!

chcesz przeżyć wspaniałą przygodę?