kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

AFRYKA WYPRAWY PODRÓŻE I WYCIECZKI

Odwiedź z nami niesamowite miejsca Czarnego Lądu!

Afryka wyprawy z Poza Trasą Adventure. Afryka jest niezwykle zróżnicowana, każdy znajdzie tu coś dla siebie. To olbrzymi kontynent a podróż po Afryce to prawdziwa przygoda, która zapamiętacie na zawsze. Zachwyceni Afryką będą zarówno miłośnicy starożytnych kultur i zabytków, dzikiej i nieokiełznanej natury ale także leniwego relaksu i aktywnego wypoczynku. Afryka to wielkie emocje, których dostarczają wyprawy safari i spotkania oko w oko z Wielką Piątką Afryki, udział w obchodach lokalnych świąt i festiwali a także podróże kulinarne przybliżające lokalną tradycyjną kuchnię. Wyprawy i podróże do Afryki to gratka dla osób kochających fotografię i kolekcjonowanie lokalnej sztuki i rzemiosła artystycznego. Afryka czeka na Ciebie! 

W czasie naszych wypraw i podróży Afryka odsłania przed nami piękno swoich gór, rozległych sawann, parków narodowych, rzek i jezior. Odpoczywamy pod palmami na olśniewających plażach. Odwiedzamy najbardziej spektakularne cuda natury Afryki, jak wodospady Wiktorii, Nieprzenikniony Las Bwindii czy Jezioro Malawi ale docieramy też do malutkich wiosek Afryki, gdzie możemy poznać codzienne życie i zwyczaje ich mieszkańców. Wszystkie miejsca Afryki łączy jeszcze jedno - wspaniali ludzie, których spotykamy podczas każdej z naszych wypraw. Afryka zaprasza! 

AfrykA WYPRAWY podróże i WYCIECZKI

05.08.2020 - 23.08.2020
05.08.2020 - 22.08.2020
07.08.2020 - 14.08.2020
02.10.2020 – 21.10.2020
10.01.2021 - 26.01.2021
08.02.2021 - 25.02.2021
08.02.2021 – 22.02.2021
28.02.2021 - 15.03.2021
07.03.2021 - 26.03.2021
04.04.2021 - 25.04.2021
01.05.2021 - 09.05.2021

AFRYKA WYPRAWY PODRÓŻE I WYCIECZKI - MIESZKAŃCY

Fula zamieszkują kraje Afryki Zachodniej: Burkina Faso, Kamerun, Nigerię, Niger, Mali, Mauretanię, Gwineę, Gwineę Bissau, Senegal, Gambię i Benin. Wyznają oni islam. W XVI stuleciu opanowali tereny Sahelu. Władali swoim państwem do roku 1898, kiedy uzbrojeni Francuzi zabili ich władcę – Bokar Biro. Fula są ludem koczowniczym, zajmują się hodowlą bydła, kóz i owiec. Ich tradycyjnym strojem są długie zwiewne skromnie haftowane szaty.

AFRYKA - FULA

Afryka wyprawa podróż
Afryka wyprawa podróż
wyjazd do Afryki
wyjazd do Afryki
wyjazd do Afryki

AfryKa WYPRAWY PODRÓŻE I WYCIECZKI - MUZYKA

Afryka podróż

AFRYKA ŚWIAT DŹWIĘKÓW

Muzyka w Afryce zajmuje niezwykle ważne miejsce w codziennym życiu jej mieszkańców. Każdy kto odwiedził Afrykę wie, że muzyka dochodzi niemal zewsząd od rana do wieczora. Czasem jest to po prostu trudna do wytrzymania kakofonia. Zdarzają się jednak twórcy wyjątkowi i totalne odkrycia, które tylko i wyłącznie z powodów marketingowych nie zdobywają światowych scen.

Afryka jest bardzo różnorodna muzycznie, dzięki czemu poszczególne rejony wytworzyły specyficzne, właściwe sobie i oparte na własnych instrumentach odmiany muzyki. Wpływ na tę różnorodność ma przede wszystkim mnogość etniczna, językowa, kulturowo, religijna i geograficzna.

Podstawowym instrumentem Afryki Zachodniej jest bęben, w którym do wytwarzania dźwięku służy naciągnięta na korpus membrana (tama, dundun, djembe, bara). Od tamy zaczyna się edukacja muzyczna w Afryce, gdyż opanowanie sztuki grania na nim jest bardzo trudne. Jednak jeśli już się to osiągnie, gra na każdym innym bębnie przychodzi bez trudu. Inne instrumenty zachodniej Afryki to idiofony, w których dźwięk produkują drgania samego korpusu instrumentu. Są nimi na przykład kirin, balafon, yabara, karignan, kese kese. Bardzo popularny jest tu również flet i gitara, która ma szczególne znaczenie w muzyce Tuaregów. Instrumentem o najpiękniejszym brzmieniu jest kora, na której gra między innymi pochodzący z Mali Toumani Diabate. Urodzony w artystycznej rodzinie griotów, rozpoczął naukę gry na tym instrumencie już w wieku pięciu lat. W trzynastym roku życia wziął udział w Biennale du Mali wraz z zespołem Koulikoro. Zespół zdobył wówczas nagrodę w kategorii muzyka tradycyjna. Od tamtego momentu Toumani Diabate jest obok Salifa Keity jednym na najbardziej znanych i charakterystycznych twórców i muzyków Afryki.

AFRYKA WYPRAWY KONCERTY I FESTIWALE

wyprawa do Afryki
wyprawa do Afryki

AFRYKA WYPRAWY PODRÓŻE I WYCIECZKI - FILMY

UGANDA

Chicken Dance

Djembe

AfryKA Zachodnia Egzorcyzmy

AFRYKA WYPRAWY PODRÓŻE I WYCIECZKI - CZY WIESZ, ŻE...?

Gwinea Bissau to niewielki kraj Afryki Zachodniej, często mylony z graniczącą z nim Gwineą, Gwineą Równikową czy też odległą Papuą Nową Gwineą. Gwinea Bissau to jedno z najbiedniejszych miejsc świata, co wcale nie oznacza, że to ziemia głodujących i otępiałych nieszczęśników. Wręcz przeciwnie, wskaźnik szczęścia mieszkańców kraju określić można jako wysoki. Szczęście i bogactwo w Afryce mierzone jest bowiem zupełnie innymi kategoriami. Wizyta w Gwinei Bissau może okazać się więc doskonałą terapią dla wiecznie sfrustrowanego i przygnębionego człowieka zachodniej cywilizacji. Przy okazji podróż tutaj może być lekcją autentycznej uprzejmości, kultury oraz pokory, której niestety często brakuje mieszkańcom naszego kontynentu.

Jednym z ciekawszych podróżniczo rejonów Gwinei Bissau jest archipelag wysp Bijagos. Kiedy dotrzemy na Bijagos z pewnością oczarowani będziemy jego pięknem i bogactwem endemicznej fauny i flory. W dżungli spotkać można koczkodany, krokodyle, hipopotamy oraz manaty. Do jednej z plaż na południu wyspy prowadzi kilkukilometrowa droga wiodąca przez dżunglę, w której ponoć roi się od ogromnych okazów największego jadowitego węża Afryki - czarnej mamby. Przybrzeżne oceaniczne wody obfitują w cenne okazy, co jest magnesem dla osób uprawiających wędkarstwo sportowe. Na wyspach odpoczywać można na przepięknych plażach, od tych wulkanicznych aż po mlecznobiałe piaszczyste.

Pomimo portugalskiej kolonizacji, mieszkańcy zachowali swoje tradycje, animistyczną religię, odrębny kreolski język i co interesujące należą oni do społeczności matriarchalnej.

 

Afryka wyprawa
Afryka wyprawa

AFRYKA wyprawy - Burkina Faso

Burkina Faso u misjonarzy

W Kościele katolickim, jak każdej instytucji można dostrzec wady i zalety. W historii Afryki, Kościół uczynił na tyle dużo zła, aby zapisać się w jej kartach jako grabieżca. Jednak, dziś niesie on wiele dobra, które pozwala patrzeć na jego działania z dużą nadzieją.

Targ w Gorom-Gorom

Afryka wyprawa

W każdy czwartek w Gorom Gorom odbywa się malowniczy targ, na który zjeżdżają handlarze z Burkiny Faso, Mali, Nigru oraz innych krajów Afryki.
Na tej małej przestrzeni targowej spotkać można całą mozaikę ludów Zachodniej Afryki. To rejon styku kultury ludów Tuaregów i Fulani. Fulanki to jedne z najpiękniejszych kobiet Afryki. Mają one jaśniejszą karnację, pełne wydatne usta, piękne oczy i proste włosy. Wielu bogatych Arabów wybiera właśnie Fulanki za żony uważając je za ideał piękna. Na marginesie i dla przypomnienia – dla wielu kobiet europejskich często takim ideałem mężczyzny jest Tuareg, książę na wielbłądzie z baśni piasków Sahary.

 

AFRYKA WYPRAWY

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw:

Afryka muzyka,  Afryka Zachodnia,  Burkina Faso u misjonarzy,  Uganda Góry Ruwenzori – Góry Księżycowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 22 350 73 46 LUB KONTAKT@POZATRASA.PL