poza trasą adventure
CZAD ENNEDI Z POZA TRASĄ
Czad Ennedi to największy sekret Sahary. Dusza Afryki - kraina wciąż całkowicie dzika i nieokiełznana. To miejsce zachwycających krajobrazów i niezwykłych ludzi. Malownicze wąwozy, skalne formacje i labirynty, tryskające spod ziemi guelty - jeziora dające życiodajną wodę zapewniającą przeżycie zarówno roślinom i zwierzętom, jak i ludziom. Na powierzchni skał w jaskiniach, kanionach i załomach skalnych zachowały się tysiące malowideł i rytów naskalnych. Czad Ennedi to jeden z największych obszarów występowania sztuki naskalnej na Saharze. Wyżyna Ennedi i położone nieco na północ Jeziora Ounianga zachwycają urodą i ekscytują podróżników. Czad wciąż pozostaje jednym z najbardziej odległych i najrzadziej odwiedzany krajów na Saharze.
Nasza wyprawa ma charakter przygodowy. Tuż po tym jak wylądujemy w stolicy Czadu - Ndżamenie, wyruszymy w podróż po prawdziwych bezdrożach i pustynnych saharyjskich szlakach. Część atrakcji zawartych w programie wymagać będzie krótkiego trekkingu przez umiarkowanie trudny teren. Ze względu na odcięcie od cywilizacji, nie będziemy mieli dostępu do internetu, telefonu i energii elektrycznej. Dla większości ludzi to wyzwanie i prawdziwa przygoda! W północnym Czadzie brak infrastruktury turystycznej, musimy więc być samowystarczalni - noce spędzać będziemy w obozowiskach, śpiąc w namiotach lub jeśli ktoś będzie miał ochotę pod gołym niebem. Obcowanie z naturą pod rozświetlonym gwiazdami saharyjskim niebem to niezwykle romantyczne doświadczenie. I taka też będzie nasza wyprawa Czad Ennedi na którą serdecznie zapraszamy!
Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.
CZAD ENNEDI - PROGRAM PODRÓŻY:
Dzień 1. Warszawa / Ndżamena
Wylot z Warszawy do Ndżamena w Czadzie. Spotkanie grupy na lotnisku z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem. Przylot do Ndżameny - stolicy i największego miasta Czadu. Spotkanie grupy z lokalnym przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Czadzie. Po dopełnieniu formalności transfer do hotelu. Odpoczynek po podróży. Nocleg w Ndżamena.
Dzień 2. - 3. - 4. Trasa Ndżamena - Faya
Po śniadaniu wyruszamy w trzydniową podróż w kierunku serca Sahary - do stolicy i największego miasta regionu Borku (wcześniej Borkou-Ennedi-Tibesti), obejmującego północny Czad. Jazda po bezkresnych bezdrożach. Podróżować będziemy przez region wyżyny Wadaj - półpustynny obszar Sahelu. Po drodze mijać będzie przemierzające te obszary karawany, nieliczne wioski i rozsiane pośród piasków pustyni oazy. Trasa wieść będzie między innymi przez miasteczko Moussoro, położone w korycie wyschniętej rzeki. Kolejne obozy rozbijać będziemy w korytach wyschniętych rzek lub pomiędzy diunami.
Faya jest największą w rejonie oazą, z jednym z większych gajów palmowym na Saharze. Miasteczko położone jest u podnóża Tibesti - najwyższego wulkanicznego masywu górskiego Sahary. W Faya wizyta na lokalnym targu i spotkania z miejscową ludnością. Oaza zamieszkała jest przez lud Toubou. Noclegi w namiotach pod rozgwieżdżonym niebem.
Dzień 5. Trasa Faya - Jeziora Ounianga Kebir
Po śniadaniu wyruszymy w podróż z Faya do jezior Ounianga Kebir. Trasa prowadzić będzie przez Wyżynę Bembeche. Jazda przez wydmy, diuny i wśród skał przypominających kształtem stożki i piramidy. Jest to jedna z najtrudniejszych i zarazem najbardziej ekscytujących tras na Saharze.
Jeziora Ounianga to grupa piętnastu jezior położonych w regionie Bourkou-Ennedi-Tibesti. Jeziora oddzielone są od siebie wydmami ciągnącymi się z północy na południe. Jeziora położone są w dwóch skupiskach - Ounianga Kebir oraz Ounianga Serir, oddalonych od siebie o około 40 km. Są one pozostałością jednego dużego jeziora, które istniało w Kotlinie Czadu w czasach, gdy na Saharze panował wilgotniejszy klimat (okres ok. 10000 do 1500 lat p.n.e.). Jeziora Ounianga zasilane są wodą ze źródeł podziemnych. Ze względu na słoną glebę część jezior ma duże zasolenie, pozostała część jest słodkowodna. Obszar Jezior Ounianga wpisany został w 2012 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Grupę Ounianga Kebir stworzy pięć jezior. Po dotarciu w okolicę Ounianga Kebir biwak nad brzegami Yoa - największego z tej grupy jezior. Niezwykłe otoczenie i niesamowite widoki. Stalowo niebieskie jezioro otoczone złotymi klifami oraz żółtymi piaskami wydm i zielonymi palmami. W wodach Jeziora Yoa z powodu wysokiego zasolenia potrafią przeżyć jedynie algi i niektóre mikroorganizmy. Nocleg w obozowisku nad brzegiem jeziora Yoa.
Dzień 6. Jeziora Ounianga Kebir / Jeziora Ounianga Serir
Po śniadaniu kontynuujemy pobyt nad jeziorami Ounianga Kebir. Poznamy okolice jeziora Yoa oraz Katam - jeziora o niezwykłym szmaragdowym kolorze. Następnie wyjazd na wschód, gdzie położonych jest dziesięć jezior należących do grupy Ounianga Serir. Dotrzemy do pierwszych jezior Ounianga Serir, gdzie naszym oczom ukaże się niesamowity krajobraz - jeziora otoczone gajami palmowymi wyrastającymi z piasku, skaliste formacje wielobarwnych piaskowców od białych do czerwonych i złociste wydmy schodzące do wody. To jedna z najbardziej spektakularnych scenerii na całej Saharze. Największym z tej grupy jest jezioro Teli, a najbardziej malowniczym Bokou. Do tej grupy należą w większości jeziora słodkowodne pokryte trzciną, która zmniejsza odparowywane wody. Trzcina nie rośnie jednak na powierzchni słonego jeziora Teli. Jest ono narażone na duże parowanie, w skutek czego poziom wody jest tu niski i obniża się. Biwak i nocleg w obozowisku nad brzegiem jeziora Teli.
Dzień 7. - 8. Jeziora Ounianga Serir / Demi / Depresja Mourdi
Po śniadaniu wyruszymy w dalszą podróż na wschód. Na trasie położone jest mała wioska i gaj palmowy Teguedei a także solanka - słone jezioro Teguedei, położone w piaszczystej niecce otoczonej palmami i wielobarwnymi formacjami piaskowca. Opuścimy region Jezior Ounianga kierując się na niewielką wioskę oazę Demi. Demi położona jest w dzikim i niedostępnym terenie. Mieszkańcy wioski trudnią się wydobyciem i handlem czerwoną solą pozyskiwaną z ziemi. Na trasie zapewne kilkakrotnie miniemy karawany przewożące sól do sąsiednich oaz. Dalsza trasa poprowadzi nas na obszar rozległych wydm i pojedynczych skalistych wzniesień Depresji Mourdi, gdzie rozbijemy nasze obozowisko. Mourdi była niegdyś terenem pasterskim. Świadczą o tym liczne malowidła naskalne występujące na tym obszarze. Depresja Mourdi leży na trasie wykorzystywanego od wieków szlaku karawan, który łączą region Ounianga (Demi, Teguedei i Ounianga) z południowymi wioskami Czadu i północnymi oazami libijskimi. Nocleg w obozowisku.
Dzień 9. Depresja Mourdi / Fada - Wyżyna Ennedi
Po śniadaniu kontynuujemy przejazd trasą na południe przez tereny Depresji Mourdi. W ciągu dnia dotrzemy na północne obszary Wyżyny Ennedi. Większą część wyżyny Ennedi pokrywają pustynie pocięte gęstą siecią wadi. Najwyższym szczytem jest Bosso o wysokości 1450 m n.p.m. Wyżyna zbudowana jest z piaskowców, które stale poddawane są erozyjnemu działaniu wiatru. Występują tu również zjawiska krasowe, które kształtują niesamowity oryginalny krajobraz. Bogactwo kształtów oszałamia a sam masyw został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na obszarze Wyżyny Ennedi natrafiono na liczne malowidła naskalne oraz prehistoryczne petroglify, które świadczą o długiej historii osadnictwa na tych terenach oraz bogactwie tutejszej fauny i flory w okresie zanim miejsce to uległo pustynnieniu. Na trasie obserwować będziemy mogli pierwsze formacje skalne - przedsmak tego, co czeka nas w kolejnych dniach podróży. Kamienistym szlakiem dotrzemy do oazy Fada - stolicy regionu Ennedi. Spacer po miasteczku skupionym wokół starego francuskiego fortu. Wizyta na małym lokalnym targu. Spotkania z mieszkańcami. Główne grupy etniczne tego regionu to Gaeda, Bideyat i Zagawa. Nocleg w obozowisku w okolicy Fada.
Dzień 10. Wyżyna Ennedi - Wąwóz Bechike / Dolina Korokou
Po śniadaniu rozpoczynamy eksplorację obszaru Wyżyny Ennedi. Dzień spędzimy pośród fantastycznych formacji skalnych. Obejrzymy lasy i łuki skalne w Dolinie Korokou. Dotrzemy również do wąwozu Bechike, którego najwęższe miejsca to wręcz szczeliny. Obejrzymy także skałę zwaną Oko Tokou (Tokou Eye). Nocleg w obozowisku w okolicy.
Dzień 11. Wyżyna Ennedi - Guelta Archei
Po śniadaniu wyruszymy do najbardziej znanej i największej krajobrazowej atrakcji Wyżyny Ennedi - obejrzymy słynne Guelta d’Archei. Guelta to niesamowite jezioro położone wewnątrz wysokiego wąwozu na środku pustyni. Ogromne wrażenie robi piękno krajobrazu ale także niesamowite echo odbijające się od ścian kanionu. Guelta d’Archei zamieszkana jest przez kilka gatunków zwierząt, między innymi krokodyle, stanowi także wodopój dla ogromnych stad wielbłądów. Od wieków zatrzymywały się tu karawany przemierzające Saharę, aby uzupełnić zapasy wody. Nocleg w obozowisku w okolicy.
Dzień 12. Wyżyna Ennedi - Łuk Aloba - Labirynty Oyo i Akru
Po śniadaniu podróż w kierunku Łuku Aloba. Trasa korytami wyschniętych rzek - Wadi Djoula i Wadi Toli dotrzemy do Łuku Aloba - największego na Saharze, mającego 122 metry wysokości i 76 m rozpiętości. Jest to jeden z najpiękniejszych naturalnych łuków na świecie. W ciągu dnia odwiedzimy również zakamarki labiryntów Oyo i Akru. Wędrówka labiryntem utworzonym pośród ostańców. Nocleg w obozowisku w okolicy.
Dzień 13. Wyżyna Ennedi - Góry Terkei
Po śniadaniu wyjazd na południowy-wschód w okolice masywu górskiego Terkei, gdzie podziwiać będziemy fantastyczne formacje skalne. Nocleg w obozowisku w okolicy.
Dzień 14. - 15. - 16. Podróż powrotna do Ndżamena trasą Kalait - Abeche - Mongo
Po śniadaniu wyruszymy w podróż powrotną w kierunku stolicy Czadu - Ndżamena. Tym razem wyruszymy trasą Kalait (pierwsza większa miejscowość po opuszczeniu Wyżyny Ennedi), Abeche (drugie największe miasto Czadu i ośrodek administracji regionu Wadaj) oraz Mongo. Pomału wkraczać będziemy w coraz liczniej zaludnione obszary, napotykając większe grupy arabskich nomadów i mieszkańców prowadzących bardziej osiadły tryb życia. Opuścimy Saharę i znajdziemy się w krajobrazie Saheli, z drzewami akacji i dużymi stadami bydła. Trasa pozwoli nam poznać Czad Centralny. Noclegi w obozowiskach na trasie. Po dotarciu do Ndżamena, transfer do hotelu i odpoczynek po długiej podróży. Nocleg w Ndżamena w hotelu.
Dzień 17. Ndżamena
Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Ndżamena. Poznamy miasto, wybierzemy się na lokalny targ. Odpoczniemy po przeszło dwutygodniowej wyprawie bezdrożami Afryki. Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Pożegnanie grupy z lokalnym przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Czadzie. Wylot do Warszawy.
Dzień 18.
Przylot do Warszawy.
Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.
TRASA WYCIECZKI:
CENA: 2950 EUR
+ bilety lotnicze ok. 4500 PLN
Cena obejmuje:
- Bilety lotnicze Warszawa - Ndżamena - Warszawa ok. 4500 PLN *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
- Noclegi w hotelu 3* (lokalna standaryzacja) lub klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych w Ndżamena oraz namiotach podczas objazdu zgodnie z programem
- Śniadania w Ndżamena
- Śniadania, lunche i kolacje podczas części objazdowej
- Transery i transport zgodnie z programem
- Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
- Opiekę polskiego pilota
- Opiekę i usługi lokalnych pilotów i przewodników angielskojęzycznych
- Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie - wstępy do parków i rezerwatów przyrody zgodnie z programem
- Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
- Miejscowy podatek turystyczny
- Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
- Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
- Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie obejmuje:
- Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
- Kosztów wizy do Czadu i innych formalności wjazdowych (ok. 100 EUR)
- Kosztów wyżywienia w Ndżamena poza śniadaniami (ok. 10 USD / posiłek / osoba)
- Zwyczajowych napiwków (ok. EUR)
- Opłat za filmowanie i fotografowanie
- Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych
*Grupa min. 6 osób
CZAD ENNEDI NA ZDJĘCIACH
CZAD ENNEDI - AFRYKA
Czad Afryka - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: O podróżach do Afryki – Łukasz Odzimek Poza Trasą Adventure oraz Mateusz Grzeszczuk Podróż Bez Paszportu, Uganda Góry Ruwenzori – Góry Księżycowe, Uganda trekking Góry Ruwenzori, Rwanda - Kigali Targ owoców, Afryka muzyka, Afryka Zachodnia, Kalangala w Ugandzie. Wyspy Sese na Jeziorze Wiktorii, Maputo Mozambik – Architektura, kultura, tradycje i taniec, Bissau – co warto zobaczyć w stolicy Gwinea Bissau?, W podróży po Ghanie – Kraina ludów Ashanti i Region Wolta
WYPEŁNIJ FORMULARZ REZERWACYJNY I SZYKUJ SIĘ NA PODRÓŻ!
A jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości - również napisz : )