kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Gwinea Bissau BijagosBissau

Bissau – co warto zobaczyć w stolicy Gwinea Bissau?

Bissau – jak zapamiętałam to miasto? Pierwsze wrażenie i wspomnienie to obezwładniający afrykański upał i wysoka wilgotność. A potem kolejno – ruch i gwarne dźwięki miasta, oszałamiające kolory i dostrzegalny ogólny chaos. W pamięci mam także pełne serdeczności uśmiechy mieszkańców – ludzi niezwykle uprzejmych, gościnnych i zawsze chętnie służących pomocą.

Miasto Bissau, będące stolicą Gwinei Bissau pełne jest budynków jeszcze z epoki kolonialnej. Przyjezdnych wciąż zachwycają ich piękne lecz nadszarpnięte zębem czasu fasady. Na głównym placu w centrum miasta – Praça dos Heróis, znajduje się pomnik zbudowany w XX wieku przez Portugalczyków. Po odzyskaniu przez Gwineę Bissau niepodległości był to jedyny portugalski pomnik, który ocalał w prawie nienaruszonym stanie. Nazwano go „Pomnikiem Bohaterów Niepodległości” i zwieńczono gwiazdą. Obecnie plac jest ulubionym miejscem spotkań młodych ludzi spędzających popołudnia na miłych pogawędkach.

Bissau

Port Pindjiquiti na rzece Geba jest głównym portem w kraju. Znany jest on ze swojej smutnej historii. W sierpniu 1959 roku marynarze i pracownicy portu rozpoczęli strajk, domagając się wyższych zarobków i polepszenia warunków życia. Doszło do masakry dokonanej przez urzędników kolonialnych, policję oraz wojsko. Wskutek czego zginęło ponad pięćdziesiąt osób a około stu zostało rannych. Masakra w Pidjiguiti była jednym z wstępnych etapów walki Gwinea Bissau o niepodległość od rządów Portugalii, poprzedzającym i prowokującym początek walki zbrojnej w tym rejonie.

W centrum Bissau przy ulicy Avenida Amílcar Cabral znajduje się charakterystyczna pastelowa Catedral de Nossa Senhora da Candelária, wybudowana jeszcze za czasów kolonialnych w 1935 roku. Północna wieża kościoła służy do dziś również jako latarnia morska, prowadząc statki przez ujście rzeki Geba do miejskiego portu.

Bissau

Stadion Lino Correia nazywany również „Estrela Negra de Bissau” – „Czarna Gwiazda Bissau” to wielofunkcyjny stadion używany głównie podczas meczów piłki nożnej, ale często odbywają się tu również koncerty muzyczne. Najbardziej znanym zespołem muzycznym w kraju, który często gości na tym stadionie to Tabanka Djaz. Swoją żywiołową i energiczną muzyką zespół porusza całą widownię, kołyszącą się w takt rytmicznych afrykańskich rytmów.

koncert stadion w Bissau

Codzienne życie miasta poznać można najlepiej na miejskim targu, a w Bissau koniecznie wybrać się trzeba na targ Bandim, który jest największym targiem w całym Gwinea Bissau. W powietrzu unoszą się tu zapachy owoców, warzyw, świeżych ryb, orzeszków ziemnych i rożnego rodzaju mikstur tradycyjnie stosowanej tu medycyny ludowej. Jak na Afrykę przystało, obowiązkowy jest tu oczywiście zwyczaj targowania się. 

Bissau

W Bissau można wybrać się również na zakupy do Centro de Artesanato czyli centrum rzemieślnictwa, gdzie kupić można wyroby z regionalnych kolorowych tkanin, niepowtarzalną i oryginalną biżuterię, wszelkiego rodzaju maski i figurki drewniane oraz obrazy namalowane przez lokalnych artystów. W niedzielne popołudnia można też posłuchać tu miejscowych zespołów prezentujących regionalną muzykę. 

Najbliżej stolicy położona jest rozległa plaża Suru. W porównaniu z innymi plażami Gwinea Bissau (takich jak na Wyspach Bijagos czy Varela na północy kraju), być może nie należy ona do najpiękniejszych i najbardziej spektakularnych ale z całą pewnością warto tu odpocząć i zrelaksować się w trakcie podróży.

Mając odrobinę więcej wolnego czasu można udać się na pobliski Półwysep Prabis, gdzie czeka na nas piękna dzika i pusta plaża. Prowadzi do niej typowo afrykańska szeroka czerwona droga, wzdłuż której ciągną się soczysto zielone, kołyszące się palmy.

Oczywiście zwiedzając Bissau pamiętać należy również o doskonałej lokalnej kuchni. Doskonałe są tutejsze ryby ale oprócz nich warto spróbować tu też między innymi bulionu mancarra z orzeszków ziemnych czy kury à cafriela, czyli wiejskiej kury z z kwaśnym sosem i cebulą oraz bulionu chabéu z olejem palmowym.

Bissau

Widoki i obrazki z Bissau, tego wciąż mało znanego kolonialnego miasteczka na pewno pozostaną na długo w pamięci i mogą być doskonałym początkiem i zachętą do dalszej podróży po tym kraju a zwłaszcza na fascynujące wyspy Bijagos.

Bissau – Szczegóły i programy wypraw do Gwinea Bissau i Senegalu znajdują się stronie wyprawy.  O Gwinea Bissau i Senegalu czytaj w naszych artykułach: Gwinea Bissau Wyspy Bijagos,  Senegal Kraj Bassari,  Senegal Wodospad Dindefelo

Autorka tekstu i fotografii: Dorota Przyborkiewicz