Bissau – jak zapamiętałam to miasto? Pierwsze wrażenie i wspomnienie to obezwładniający afrykański upał i wysoka wilgotność. A potem kolejno – ruch i gwarne dźwięki miasta, oszałamiające kolory i dostrzegalny ogólny chaos. W pamięci mam także pełne serdeczności uśmiechy mieszkańców – ludzi niezwykle uprzejmych, gościnnych i zawsze chętnie służących pomocą.
Miasto Bissau, będące stolicą Gwinei Bissau pełne jest budynków jeszcze z epoki kolonialnej. Przyjezdnych wciąż zachwycają ich piękne lecz nadszarpnięte zębem czasu fasady. Na głównym placu w centrum miasta – Praça dos Heróis, znajduje się pomnik zbudowany w XX wieku przez Portugalczyków. Po odzyskaniu przez Gwineę Bissau niepodległości był to jedyny portugalski pomnik, który ocalał w prawie nienaruszonym stanie. Nazwano go „Pomnikiem Bohaterów Niepodległości” i zwieńczono gwiazdą. Obecnie plac jest ulubionym miejscem spotkań młodych ludzi spędzających popołudnia na miłych pogawędkach.
Port Pindjiquiti na rzece Geba jest głównym portem w kraju. Znany jest on ze swojej smutnej historii. W sierpniu 1959 roku marynarze i pracownicy portu rozpoczęli strajk, domagając się wyższych zarobków i polepszenia warunków życia. Doszło do masakry dokonanej przez urzędników kolonialnych, policję oraz wojsko. Wskutek czego zginęło ponad pięćdziesiąt osób a około stu zostało rannych. Masakra w Pidjiguiti była jednym z wstępnych etapów walki Gwinea Bissau o niepodległość od rządów Portugalii, poprzedzającym i prowokującym początek walki zbrojnej w tym rejonie.
W centrum Bissau przy ulicy Avenida Amílcar Cabral znajduje się charakterystyczna pastelowa Catedral de Nossa Senhora da Candelária, wybudowana jeszcze za czasów kolonialnych w 1935 roku. Północna wieża kościoła służy do dziś również jako latarnia morska, prowadząc statki przez ujście rzeki Geba do miejskiego portu.
Stadion Lino Correia nazywany również „Estrela Negra de Bissau” – „Czarna Gwiazda Bissau” to wielofunkcyjny stadion używany głównie podczas meczów piłki nożnej, ale często odbywają się tu również koncerty muzyczne. Najbardziej znanym zespołem muzycznym w kraju, który często gości na tym stadionie to Tabanka Djaz. Swoją żywiołową i energiczną muzyką zespół porusza całą widownię, kołyszącą się w takt rytmicznych afrykańskich rytmów.
Codzienne życie miasta poznać można najlepiej na miejskim targu, a w Bissau koniecznie wybrać się trzeba na targ Bandim, który jest największym targiem w całym Gwinea Bissau. W powietrzu unoszą się tu zapachy owoców, warzyw, świeżych ryb, orzeszków ziemnych i rożnego rodzaju mikstur tradycyjnie stosowanej tu medycyny ludowej. Jak na Afrykę przystało, obowiązkowy jest tu oczywiście zwyczaj targowania się.
W Bissau można wybrać się również na zakupy do Centro de Artesanato czyli centrum rzemieślnictwa, gdzie kupić można wyroby z regionalnych kolorowych tkanin, niepowtarzalną i oryginalną biżuterię, wszelkiego rodzaju maski i figurki drewniane oraz obrazy namalowane przez lokalnych artystów. W niedzielne popołudnia można też posłuchać tu miejscowych zespołów prezentujących regionalną muzykę.
Najbliżej stolicy położona jest rozległa plaża Suru. W porównaniu z innymi plażami Gwinea Bissau (takich jak na Wyspach Bijagos czy Varela na północy kraju), być może nie należy ona do najpiękniejszych i najbardziej spektakularnych ale z całą pewnością warto tu odpocząć i zrelaksować się w trakcie podróży.
Mając odrobinę więcej wolnego czasu można udać się na pobliski Półwysep Prabis, gdzie czeka na nas piękna dzika i pusta plaża. Prowadzi do niej typowo afrykańska szeroka czerwona droga, wzdłuż której ciągną się soczysto zielone, kołyszące się palmy.
Oczywiście zwiedzając Bissau pamiętać należy również o doskonałej lokalnej kuchni. Doskonałe są tutejsze ryby ale oprócz nich warto spróbować tu też między innymi bulionu mancarra z orzeszków ziemnych czy kury à cafriela, czyli wiejskiej kury z z kwaśnym sosem i cebulą oraz bulionu chabéu z olejem palmowym.
Widoki i obrazki z Bissau, tego wciąż mało znanego kolonialnego miasteczka na pewno pozostaną na długo w pamięci i mogą być doskonałym początkiem i zachętą do dalszej podróży po tym kraju a zwłaszcza na fascynujące wyspy Bijagos.
Bissau – Szczegóły i programy wypraw do Gwinea Bissau i Senegalu znajdują się stronie wyprawy. O Gwinea Bissau i Senegalu czytaj w naszych artykułach: Gwinea Bissau Wyspy Bijagos, Senegal Kraj Bassari, Senegal Wodospad Dindefelo
Autorka tekstu i fotografii: Dorota Przyborkiewicz