kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

W podróży po Ghanie

W podróży po Ghanie – Kraina ludów Ashanti i Region Wolta

W podróży po Ghanie poznałam fascynujące miejsca pełne bogatej historii i tradycji, ciekawej i odmiennej kultury a także serdecznych, otwartych i ciekawych świata mieszkańców.   

W centralnej części Ghany znajduje się kraina ludów Ashanti. Kumasi to starożytna stolica tego regionu założona w 1695 roku. Region ten od dawien dawna znany jest jako „królestwo złota”, a znajdujące się tu kopalnie należą do najważniejszych w Ghanie. W miasteczku znajdują się muzea, forty, kościoły i pałace.Jednym z najważniejszych jest Pałac Manhyia, który jest obecnie oficjalną rezydencją panującego króla ludów Ashanti – Otumfuo Nana Osei Tutu II. Część pałacu przekształcona została w muzeum, w którym poznać można historię królestwa i dynastii. Podczas zwiedzania obejrzeć można również film o dawnym Imperium Ashanti, a w salach zobaczyć można naturalnej wielkości figury woskowe części władców Ashanti. Bardzo interesującą częścią ekspozycji są przedmioty używane przez królów i królowe zarówno na codzień, jak i podczas przeróżnych ceremonii. Na pałacowym dziedzińcu często odbywają się ważne tradycyjne imprezy jak np. festiwal Akwasidae, Adae Kese Festival, Awukudae Festival, czy Ashanti Yam Festival.

W podróży po Ghanie

Kumasi pełne jest interesujących miejsc do obejrzenia. Poza Pałacem Manhyia warto zwiedzić również Fort Kumasi, Muzeum Wojskowe, Centrum Kultury Narodowej a także największy w Afryce Zachodniej targ na świeżym powietrzu – Kejetia. Przyjemnie jest także porostu pospacerować uliczkami miasta, porozmawiać z mieszkańcami. Doświadczyć ich serdeczności i ciekawości nami, bo trzeba podkreślić, iż pragną oni kontaktu z przybyszami z dalekich krajów.

W podróży po Ghanie

Niejednokrotnie spacerując po Kumasi natrafić można zupełnie przypadkiem na tradycyjne ceremonie i uroczystości. I tak podążając za muzyką wygrywaną na afrykańskich bębnach dotrzeć na odbywający się właśnie w okolicy pogrzeb. W Ghanie obchodzi się je wyjątkowo wesoło, tłumnie i hucznie, a towarzyszy im często głośna muzyka i tańce. Ludzie przyodziani są w szaty czerwone, czarne lub białe, często ze znakami Akan. Na tych ceremoniach panuje radość, jako że według tradycji dusza zmarłego idzie na spotkanie z duchami przodków.

Ghana ceremonia pogrzeb

W podróży po Ghanie czekają na odkrycie również mniej znane ścieżki, rzadko odwiedzane przez podróżników. Można wybrać się w okolice największego jeziora w Ghanie – Jeziora Wolta. Region Wolta zamieszkują głownie ludy Ewe, Guan i Akan. Po drodze mija się tu często meczety bo region Wolta należy do muzułmańskich. Młodzież wychodząca z modlitwy przyodziana jest w tradycyjne stroje a dziewczęta maja na głowach obowiązkowe hidżaby. Młodzi ciekawi są gości, chętnie rozmawiają, żartują i pozują do zdjęć.

Ghana

W trakcie podróży po Ghanie lokalnym transportem nie trzeba martwić się, że zgłodniejemy, na każdym postoju pojawiają się miłe panie oferujące pieczywo, lokalne przysmaki, a nawet popularne gotowane jajka.

W podróży po Ghanie

Po kilku godzinach spędzonych w hałaśliwym lokalnym transporcie docieram do wioski Kadjebi, położonej na wschodzie Ghany blisko togijskiej granicy. Na tutejszym targu nowych klientów witają uśmiechnięte przekupki zachwalające świeże owoce, warzywa, zielone banany warzywne, a rzemieślnicy oferują najprzeróżniejsze usługi. Na ubitym z czerwonej ziemi boisku chłopcy prezentują swoje możliwości piłkarskie, a nieopodal słychać gwar i śmiechy dzieci z wiejskiej szkoły.

W podróży po Ghanie

Aby Afrykę naprawdę poczuć, koniecznie wybrać trzeba się do lokalnej szkoły. Spotkanie z dziećmi to niekończące się emocje. Radosne, spontaniczne i otwarte, ciekawe są przybyszów z odległych dla nich miejsc, o innym kolorze skóry i mówiących innymi językami. Dla nas to również możliwość zdobycia wiedzy o ich kulturze i edukacji, a także wielka dawka szczęścia i miłe chwile spędzone wśród uśmiechniętych i bezinteresownych twarzyczek.

Ghana

Kończąc wizytę w uroczej i gościnnej wiosce Kadjebi pożegnać trzeba się z poznanymi tu rodzinami, które gościły mnie w swoich domach i częstowały lokalnymi przysmakami. Teraz zapraszają na kolejną wizytę i podróż po Ghanie.

Ghana wyjazd

I dla takich właśnie wzruszających chwil warto żyć i warto przecierać nieznane i wciąż mało turystyczne szlaki – zwłaszcza dla ludzi właśnie, bo to oni są Ghaną i bijącym sercem Afryki.

Szczegóły i program wyprawy w podróży po Ghanie, Beninie i Togo, znajdują się  stronie wyprawy. O Beninie, Togo i Ghanie czytaj w naszych artykułach. Benin Zdjęcia obrzędów VooDoo

Autorka tekstu i fotografii: Dorota Przyborkiewicz