fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Azja Centralna

Odwiedźcie z nami kraje AZJI CENTRALNEJ

Zapraszamy do Azji Centralnej! Poznajcie z nami wciąż mało znane i w pełni nieodkryte "stany" wzdłuż Jedwabnego Szlaku. Podróżując od lat po tym regionie świata nasi piloci dotarli do najpiękniejszych i najbardziej oddalonych miejsc oraz poznawali kulturę i obyczaje tamtejszych mieszkańców. W Kirgistanie, Tadżykistanie, Uzbekistanie, Kazachstanie i Mongolii przygoda jest nieodłącznym elementem każdego dnia podróży. To także miejsca o niesamowitej historii i zapierającej dech w piersiach natury. W tym roku zabieramy Was na podróże #pozatrasą w tej rejon świata. Jeśli jeszcze nie możesz zdecydować się, dlaczego właśnie w tym roku powinieneś się tam udać, przygotowaliśmy zestaw informacji, które na pewno przekonają Cię do wyjazdu z nami.

WYPRAWY Do Azji Centralnej

10.06.2020 - 22.06.2020
26.06.2020 - 11.07.2020
10.07.2020 - 26.07.2020
31.07.2020 - 14.08.2020
14.08.2020 - 27.08.2020
12.09.2020 - 27.09.2020
10.03.2021 - 21.03.2021

Czy wiesz, że...

JURTA, czyli stepowy dom
Jurta Azja centralna podróże

Jurta to najbardziej czytelny symbol kultury nomadów. Od pokrytego skórami czumu w północnej tundrze, poprzez jurty Syberii i Azji Centralnej, aż po szeroki i rozłożysty, mongolski ger – wszędzie tam, gdzie życie ludzi związane było z wędrówką. Zobaczymy je w trakcie naszych podróży do Palmiru i Mongolii.

W Pamirze zachodnim, gdzie tradycyjnie koczowały plemiona Kirgizów nie ma już prawdziwych koczowników. Styl życia – niegdyś związany z nieustannym przemieszczaniem się wraz ze stadami – zmieniły „usztywnione” granice byłego ZSRR. Prawo pozwoliło na sezonowy wypas w określonych częściach gór. Obecnie życie przez cały rok toczy się w osadach.
Zima to czas spędzony w domach z glinianych cegieł, o płaskich dachach. Kiedy jednak nadchodzi krótkie lato, rodziny pasterskie opuszczają je aby wypasać swoje stada zgodnie z odwieczną tradycją. Wtedy na koczowiska powracają też kirgiskie jurty.
Ci, którym los przygotował inny scenariusz życia, poprowadził na południe, do miasta Osz lub jeszcze dalej, poza granice kraju wspominają dzieciństwo pod jurtami, codzienne zajęcia przy stadach, opowieści dziadków pełne magii i grozy. Powrót na koczowisko to powrót do korzeni. Cykliczna powinność stająca się sama w sobie rytuałem zachowywania pamięci o przeszłości.

Wyprawa do Kirgistanu - jak się przygotować?

Zanim wybierzemy się w podróż, powinniśmy się do nie odpowiednio przygotować. W tekście znajdziecie wszystkie praktyczne informacje i porady przed wyprawą do Kirgistanu.
Tipy te przydadzą się przed naszą kolejną wyprawą do Kirgistanu.

Wyprawa do Kirgistanu - jak się przygotować? >

Czy wiesz, że...

Starą tradycją Kirgizów ,Kazachów oraz Mongołów jest polowanie z orłami.
To na terenach tych państw, z uwagi na rozległe stepy i wielkie otwarte przestrzenie zawsze istniało najwięcej możliwości do uprawiania tego typu myślistwa. Zwłaszcza Mongołowie od wieków, znani byli jako właściciele najlepszych psów i sokołów, a łowy z sokołami i orłami przybrały u nich charakter najkosztowniejszej rozrywki.

W czasach komunizmu na terenie republiki kirgiskiej i kazachskiej władze radzieckie zabroniły takiego myślistwa, przez co - w porównaniu z Mongolią - tradycja ta częściowo tutaj zaginęła. Jednak, na szczęście mimo lat zakazów, po dziś w Kirgistanie można spotkać treserów orłów. Współcześnie liczbę wszystkich treserów orłów ocenia się na ok. 400 osób. Spotykają się oni na festiwalach, podczas których oceniane są zdolności łowieckie ptaków, ich zrozumienie i posłuszeństwo.

Wprawdzie w samym Kirgistanie, jest mniej niż w Mongolii czy Kazachstanie profesjonalnych treserów orłów i sokołów, czyli osób którzy wiedzą jak wytresować i jak się obchodzić z orłem , ale dla laika nawet spotkanie z amatorem treserem i jego ptakiem jest niezapomnianym doświadczeniem. Wytresowanie orła nie należy do prostych zadań, ale jeśli już ta sztuka się uda - to ptak staje się na długie lata przyjacielem człowieka niczym pies. Lata cierpliwej i umiejętnej tresury oraz stopniowego rozwijania w ptakach umiejętności do atakowania coraz to silniejszych zdobyczy doprowadziło, iż duże orły i sokoły uderzały na wilki stepowe, ale i na hasło sokolnika śmiało rzucały się i przytrzymywały człowieka.

POLOWANIE Z ORŁAMI
Polowanie z orłem Mongolia

Czy wiesz, że...

Mongolia to jeden z najrzadziej zaludnionych krajów. Bezkresne przestrzenie, stepy, pustynia na południu i tajga na północy to przestrzeń, gdzie ścierały i konkurowały ze sobą różne wpływy religijne. Buddyzm w swojej lamaistycznej odmianie, obecny w Mongolii oficjalnie od XIII wieku zawłaszczał sobie lokalne wierzenia szamanistyczne i obrzędy związane z animizmem. Te ostatnie, dosyć elastyczne, nie związane żadną oficjalną strukturą dosyć płynnie przeniknęły nauki buddyjskie tworząc swoisty synkretyczny system wierzeń i praktyk.

Współcześnie Mongolia to kraj szukający duchowości na nowo – odkrywający ją czy to w odradzającym się pomału buddyzmie czy to w "neoszmanizmie". Około 40% społeczeństwa określa się jako ateiści – to ci jednak ludzie paradoksalnie są nośnikami tego co w wierzeniach mongolskich przetrwało, nie wymaga odkrywania na nowo, a wpisało się w niemal niezauważalną praktykę codzienną – zwyczajów i tradycji.

W CO WIERZĄ MONGOŁOWIE?
Mongolia wierzenia wyprawa

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 22 350 73 46 LUB KONTAKT@POZATRASA.PL