kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Azja Centralna WYJAZDY WYPRAWY I WYCIECZKI

Odwiedź z nami NIESAMOWITE MIEJSCA W AZJI CENTRALNEJ

Azja Centralna wyjazdy z Poza Trasą Adventure to wyjątkowe i starannie przygotowane podróże. Poznajcie z nami wciąż mało znane i nieodkryte w pełni "stany" wzdłuż Jedwabnego Szlaku. Podróżując od lat nasi piloci dotarli do najpiękniejszych i najbardziej oddalonych miejsc tego regionu świata oraz poznawali kulturę i obyczaje tamtejszych mieszkańców. W Kirgistanie, Tadżykistanie, Uzbekistanie, Kazachstanie i Mongolii przygoda jest nieodłącznym elementem każdego dnia podróży. To miejsca o niesamowitej historii i wprost zapierającym dech w piersiach obliczu natury. W tym roku zabierzemy Was w wyjątkowe podróże #pozatrasą do Azji Centralnej. Jeśli wciąż nie możesz zdecydować się dokąd wyruszyć, przygotowaliśmy zestaw informacji, który na pewno pomoże Ci w  wyborze kolejnej wyprawy z Poza Trasą.

Azja Centralna WYJAZDY WYPRAWY I WYCIECZKI

26.06.2020 - 11.07.2020
10.07.2020 - 26.07.2020
31.07.2020 - 14.08.2020
12.09.2020 – 27.09.2020

Azja Centralna WYJAZDY - Czy wiesz, że...?

JURTA, czyli stepowy dom
Azja Centralna wyjazdy

Jurta to najbardziej czytelny symbol kultury nomadów. Od pokrytego skórami czumu w północnej tundrze, poprzez jurty Syberii i Azji Centralnej, aż po szeroki i rozłożysty, mongolski ger – wszędzie tam, gdzie życie ludzi związane było z wędrówką. Jurty zobaczymy w trakcie naszych podróży po Pamirze i Mongolii.

W Pamirze Zachodnim, gdzie tradycyjnie koczowały plemiona Kirgizów nie ma już prawdziwych koczowników. Styl życia – niegdyś związany z nieustannym przemieszczaniem się wraz ze stadami – zmieniły „usztywnione” granice byłego ZSRR. Prawo pozwoliło na sezonowy wypas w określonych częściach gór. Obecnie życie przez cały rok toczy się w osadach. Zima to czas spędzony w domach z glinianych cegieł, o płaskich dachach. Kiedy jednak nadchodzi krótkie lato, rodziny pasterskie opuszczają je aby wypasać swoje stada zgodnie z odwieczną tradycją. Wtedy na koczowiska powracają też kirgiskie jurty. Ci, którym los przygotował inny scenariusz życia, poprowadził na południe, do miasta Osz lub jeszcze dalej, poza granice kraju wspominają dzieciństwo pod jurtami, codzienne zajęcia przy stadach, opowieści dziadków pełne magii i grozy. Powrót na koczowisko to powrót do korzeni. Cykliczna powinność stająca się sama w sobie rytuałem zachowywania pamięci o przeszłości.

Azja Centralna WYJAZDY

Wyprawa do Kirgistanu - jak się przygotować?

Zanim wybierzemy się w podróż, powinniśmy się do nie odpowiednio przygotować. W tekście znajdziecie wszystkie praktyczne informacje i porady przed wyprawą do Kirgistanu. Wskazówki te na pewno przydadzą się przed naszą kolejną wyprawą do Kirgistanu.

Wyprawa do Kirgistanu - jak się przygotować? >

Azja Centralna WYJAZDY - Czy wiesz, że...?

Starą tradycją Kirgizów, Kazachów oraz Mongołów jest polowanie z orłami. To na terenach tych państw, z uwagi na rozległe stepy i wielkie otwarte przestrzenie zawsze istniało najwięcej możliwości do uprawiania tego typu myślistwa. Zwłaszcza Mongołowie od wieków znani byli jako właściciele najlepszych psów i sokołów, a łowy z sokołami i orłami przybrały u nich charakter najkosztowniejszej rozrywki.

W czasach komunizmu na terenie republiki kirgiskiej i kazachskiej władze radzieckie zabroniły takiego myślistwa, przez co - w porównaniu z Mongolią - tradycja ta częściowo tutaj zaginęła. Jednak, na szczęście mimo lat zakazów, po dziś w Kirgistanie można spotkać treserów orłów. Współcześnie liczbę wszystkich treserów orłów ocenia się na około 400 osób. Spotykają się oni na festiwalach, podczas których oceniane są zdolności łowieckie ptaków, ich zrozumienie i posłuszeństwo.

Wprawdzie w samym Kirgistanie jest mniej profesjonalnych treserów orłów i sokołów niż na przykład w Mongolii czy Kazachstanie, jednak dla laika nawet spotkanie z amatorem treserem i jego ptakiem jest niezapomnianym doświadczeniem. Wytresowanie orła nie należy do prostych zadań, ale jeśli już ta sztuka się uda - to ptak staje się na długie lata przyjacielem człowieka niczym pies. Lata cierpliwej i umiejętnej tresury oraz stopniowego rozwijania w ptakach umiejętności do atakowania coraz to silniejszych zdobyczy doprowadziło, iż duże orły i sokoły uderzały na wilki stepowe, ale i na hasło sokolnika śmiało rzucały się i były w stanie obezwładnić człowieka.

POLOWANIE Z ORŁAMI
Azja Centralna wyjazdy

Azja Centralna WYJAZDY - Czy wiesz, że...?

Mongolia to jeden z najrzadziej zaludnionych krajów. Bezkresne przestrzenie, stepy, pustynia na południu i tajga na północy to przestrzeń, gdzie ścierały i konkurowały ze sobą różne wpływy religijne. Buddyzm w swojej lamaistycznej odmianie, obecny w Mongolii oficjalnie od XIII wieku zawłaszczał sobie lokalne wierzenia szamanistyczne i obrzędy związane z animizmem. Te ostatnie, dosyć elastyczne, nie związane żadną oficjalną strukturą dosyć płynnie przeniknęły nauki buddyjskie tworząc swoisty synkretyczny system wierzeń i praktyk.

Współcześnie Mongolia to kraj szukający duchowości na nowo – odkrywający ją czy to w odradzającym się pomału buddyzmie czy to w "neoszmanizmie". Około 40% społeczeństwa określa się jako ateiści – to ci jednak ludzie paradoksalnie są nośnikami tego co w wierzeniach mongolskich przetrwało, nie wymaga odkrywania na nowo, a wpisało się w niemal niezauważalną praktykę codzienną – zwyczajów i tradycji.

W CO WIERZĄ MONGOŁOWIE?
Azja Centralna wyjazdy

AZJA CENTRALNA WYJAZDY

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw:

Jaki jest Uzbekistan?,  Turkmenistan: Derweze Wrota Piekieł na Pustyni Kara Kum,  Kaukaz praktycznie

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 22 350 73 46 LUB KONTAKT@POZATRASA.PL