fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Azja Centralna WYJAZDY WYPRAWY I WYCIECZKI

ODWIEDŹ Z NAMI NAJPIĘKNIEJSZE ZAKĄTKI I ZABYTKI AZJI CENTRALNEJ

meczet Aszchabad
16.04.2024 - 24.04.2024
Turkmenistan Uzbekistan
30.04.2024 - 10.05.2024
Tadżykistan Wachan
16.06.2024 - 01.07.2024
Turkmenistan Uzbekistan
05.07.2024 - 15.07.2024
Mongolia wyprawa konno
13.07.2024 - 25.07.2024
Kirgistan warsztaty fotograficzne
26.07.2024 - 10.08.2024
Kirgistan warsztaty fotograficzne
15.08.2024 - 30.08.2024
Mongolia wyprawa konno
17.08.2024 - 29.08.2024
meczet Aszchabad
16.09.2024 - 24.09.2024
19.09.2024 – 04.10.2024
meczet Aszchabad
12.10.2024 - 20.10.2024
Turkmenistan wyjazd
26.04.2025 - 04.05.2025
Mongolia wyprawa konno
25.05.2025 - 06.06.2025

AZJA CENTRALNA WYJAZDY WYPRAWY I WYCIECZKI

Podróże po Azji centralnej
Podróże po Azji centralnej
Azja Centralna WYJAZDY - POLOWANIE Z ORŁAMI

Polowanie z orłami jest starą tradycją Kirgizów, Kazachów oraz Mongołów. To na tych terenach, z uwagi na rozległe stepy i wielkie otwarte przestrzenie zawsze istniało najwięcej możliwości do uprawiania tego typu myślistwa. Zwłaszcza Mongołowie od wieków znani byli jako właściciele najlepszych psów i sokołów, a łowy z sokołami i orłami przybrały u nich charakter najkosztowniejszej i najbardziej elitarnej rozrywki. W czasach komunizmu na terenie republiki kirgiskiej i kazachskiej władze radzieckie zabroniły takiego typu myślistwa, przez co - w odróżnieniu od Mongolii - tradycja ta częściowo zaginęła na tym obszarze. Na szczęście mimo lat zakazów, i dziś w Kirgistanie można jednak spotkać treserów orłów. Współcześnie ich liczbę ocenia się na około czterysta osób. Treserzy orłów spotykają się na festiwalach, podczas których oceniane są zdolności łowieckie ptaków, i ich wyszkolenie. Wprawdzie w samym Kirgistanie jest mniej profesjonalnych treserów orłów i sokołów niż na przykład w Mongolii czy Kazachstanie, jednak dla laika spotkanie nawet z amatorem treserem i jego ptakiem jest niezapomnianym doświadczeniem. Wytrenowanie orła nie należy do prostych zadań, ale jeśli już ta sztuka się uda - to ptak staje się na długie lata prawdziwym przyjacielem człowieka niczym pies. Lata cierpliwej i umiejętnej pracy z ptakiem oraz stopniowego rozwijania w nim umiejętności do atakowania coraz to silniejszych zdobyczy doprowadziło, iż duże orły i sokoły uderzały na wilki stepowe, ale i na hasło sokolnika śmiało rzucały się i były w stanie obezwładnić człowieka.

Mongolia to bezkresne przestrzenie, stepy, pustynia na południu i tajga na północy. To przestrzeń, gdzie ścierały się i konkurowały ze sobą różne wpływy religijne. Buddyzm w swojej lamaistycznej odmianie oficjalnie obecny jest w Mongolii od XIII wieku. Zawłaszczał on sobie lokalne wierzenia szamanistyczne i obrzędy związane z animizmem. Te ostatnie, dosyć elastyczne, nie związane żadną oficjalną strukturą dosyć płynnie przeniknęły nauki buddyjskie tworząc swoisty synkretyczny system wierzeń i praktyk. Współcześnie Mongolia to kraj szukający duchowości na nowo. Odkrywający ją czy to w odradzającym się pomału buddyzmie czy to w neo-szamanizmie. Około 40% społeczeństwa określa się jako ateiści. Paradoksalnie to ci ludzie są jednak nośnikami tego co w wierzeniach mongolskich przetrwało. Nie wymaga odkrywania na nowo, a wpisało się w niemal niezauważalną praktykę codzienną zwyczajów i tradycji.

AZJA CENTRALNA WYJAZDY - W CO WIERZĄ MONGOŁOWIE?
Podróże po Azji centralnej
Azja Centralna wyjazdy
Azja Centralna wyjazdy
AZJA CENTRALNA WYJAZDY - JURTA stepowy dom

Jurta to najbardziej czytelny symbol kultury nomadów. Wszędzie tam, gdzie życie ludzi związane było z wędrówką. Od pokrytego skórami czumu w północnej tundrze, poprzez jurty Syberii i Azji Centralnej, aż po szeroki i rozłożysty, mongolski ger. Jurty zobaczymy między innymi w trakcie naszych podróży przez Pamir i Mongolię. W Pamirze Zachodnim, gdzie tradycyjnie koczowały plemiona Kirgizów nie ma już prawdziwych koczowników. Styl życia – niegdyś związany z nieustannym przemieszczaniem się wraz ze stadami zwierząt – zmieniły „usztywnione” granice byłego ZSRR. Prawo pozwoliło na sezonowy wypas w określonych częściach gór. Obecnie życie przez cały rok toczy się w osadach. Zima to czas spędzony w domach z glinianych cegieł, o płaskich dachach. Kiedy jednak nadchodzi krótkie lato, rodziny pasterskie opuszczają je aby wypasać swoje stada zgodnie z odwieczną tradycją. Wtedy na koczowiska powracają także i kirgiskie jurty. Ci, którym los przygotował inny scenariusz życia, poprowadził na południe, do miasta Osz lub jeszcze dalej poza granice kraju, wspominają dzieciństwo w jurtach, codzienne zajęcia przy stadach, opowieści dziadków pełne magii i grozy. Powrót na koczowisko to powrót do korzeni. Cykliczna powinność stająca się sama w sobie rytuałem zachowywania pamięci o dalekiej przeszłości.

AZJA CENTRALNA WYJAZDY - Wyprawa do Kirgistanu
Jak się przygotować?

Zanim wybierzemy się w podróż, powinniśmy się do niej odpowiednio przygotować. Jak się przygotować na wyprawę do Kirgistanu? – To pytanie, które często zadajecie nam przed wyruszeniem w podróż. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy praktyczne wskazówki przydatne przed wyjazdem.

Więcej >

AZJA CENTRALNA WYJAZDY WYPRAWY I WYCIECZKI

Azja Centralna wyjazdy z Poza Trasą Adventure to wyjątkowe i starannie przygotowane podróże. Nasi piloci w trakcie swoich wieloletnich podróży dotarli do najpiękniejszych i najbardziej oddalonych miejsc tego regionu świata oraz poznawali kulturę i obyczaje tamtejszych mieszkańców. W Kirgistanie, Tadżykistanie, Uzbekistanie, TurkmenistanieMongolii prawdziwa przygoda jest nieodłącznym elementem każdego dnia podróży. Podróżując z Poza Trasą Adventure poznajcie wciąż mało znane i nieodkryte w pełni "stany" wzdłuż legendarnego Jedwabnego Szlaku. To miejsca o niesamowitej historii i wprost zapierającym dech w piersiach obliczu kultury i natury.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw:  Jaki jest Uzbekistan?,  Turkmenistan: Derweze Wrota Piekieł na Pustyni Kara Kum,  Kaukaz praktycznie

 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 22 350 73 46 LUB KONTAKT@POZATRASA.PL