fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Azja Centralna WYJAZDY WYPRAWY I WYCIECZKI

Odwiedź z nami NIESAMOWITE MIEJSCA W AZJI CENTRALNEJ

Azja Centralna wyjazdy z Poza Trasą Adventure to wyjątkowe i starannie przygotowane podróże. Nasi piloci w trakcie swoich wieloletnich podróży dotarli do najpiękniejszych i najbardziej oddalonych miejsc tego regionu świata oraz poznawali kulturę i obyczaje tamtejszych mieszkańców. W Kirgistanie, Tadżykistanie, Uzbekistanie i Kazachstanie, Turkmenistanie i Mongolii prawdziwa przygoda jest nieodłącznym elementem każdego dnia podróży. Podróżując z #pozatrasa poznajcie wciąż mało znane i nieodkryte w pełni "stany" wzdłuż legendarnego Jedwabnego Szlaku. To miejsca o niesamowitej historii i wprost zapierającym dech w piersiach obliczu kultury i natury.

Azja Centralna WYJAZDY WYPRAWY I WYCIECZKI

Kirgistan warsztaty fotograficzne
15.08.2023 - 30.08.2023
16DNI
POTWIERDZONY
Mongolia wyprawa konno
19.08.2023 - 31.08.2023
meczet Aszchabad
16.09.2023 - 24.09.2023
Turkmenistan Uzbekistan
26.09.2023 - 06.10.2023
meczet Aszchabad
14.10.2023 - 22.10.2023
Turkmenistan Uzbekistan
17.10.2023 - 27.10.2023
Turkmenistan wyjazd
17.05.2024 - 25.05.2024
Mongolia wyprawa konno
03.06.2024 - 15.06.2024
Tadżykistan Wachan
12.06.2024 - 27.06.2024
01.07.2024 - 16.07.2024
Kirgistan warsztaty fotograficzne
01.07.2024 - 16.07.2024
19.09.2024 – 04.10.2024

Azja Centralna WYJAZDY - Czy wiesz, że...?

Azja Centralna wyjazdy
Azja Centralna wyjazdy
JURTA, czyli stepowy dom

 

Jurta to najbardziej czytelny symbol kultury nomadów. Wszędzie tam, gdzie życie ludzi związane było z wędrówką. Od pokrytego skórami czumu w północnej tundrze, poprzez jurty Syberii i Azji Centralnej, aż po szeroki i rozłożysty, mongolski ger. Jurty zobaczymy między innymi w trakcie naszych podróży po Pamirze i Mongolii. W Pamirze Zachodnim, gdzie tradycyjnie koczowały plemiona Kirgizów nie ma już prawdziwych koczowników. Styl życia – niegdyś związany z nieustannym przemieszczaniem się wraz ze stadami zwierząt – zmieniły „usztywnione” granice byłego ZSRR. Prawo pozwoliło na sezonowy wypas w określonych częściach gór. Obecnie życie przez cały rok toczy się w osadach. Zima to czas spędzony w domach z glinianych cegieł, o płaskich dachach. Kiedy jednak nadchodzi krótkie lato, rodziny pasterskie opuszczają je aby wypasać swoje stada zgodnie z odwieczną tradycją. Wtedy na koczowiska powracają też kirgiskie jurty. Ci, którym los przygotował inny scenariusz życia, poprowadził na południe, do miasta Osz lub jeszcze dalej, poza granice kraju wspominają dzieciństwo w jurtach, codzienne zajęcia przy stadach, opowieści dziadków pełne magii i grozy. Powrót na koczowisko to powrót do korzeni. Cykliczna powinność stająca się sama w sobie rytuałem zachowywania pamięci o przeszłości.

Azja Centralna WYJAZDY

Wyprawa do Kirgistanu - jak się przygotować?

Zanim wybierzemy się w podróż, powinniśmy się do niej odpowiednio przygotować. Jak się przygotować na wyprawę do Kirgistanu? – To pytanie, które często zadajecie nam przed wyruszeniem w podróż. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy praktyczne wskazówki przydatne przed wyjazdem.

Więcej >

POLOWANIE Z ORŁAMI
Podróże po Azji centralnej
Podróże po Azji centralnej

Azja Centralna WYJAZDY - Czy wiesz, że...?

Starą tradycją Kirgizów, Kazachów oraz Mongołów jest polowanie z orłami. To na terenach tych państw, z uwagi na rozległe stepy i wielkie otwarte przestrzenie zawsze istniało najwięcej możliwości do uprawiania tego typu myślistwa. Zwłaszcza Mongołowie od wieków znani byli jako właściciele najlepszych psów i sokołów, a łowy z sokołami i orłami przybrały u nich charakter najkosztowniejszej i najbardziej elitarnej rozrywki.

W czasach komunizmu na terenie republiki kirgiskiej i kazachskiej władze radzieckie zabroniły takiego typu myślistwa, przez co - w odróżnieniu od Mongolii - tradycja ta częściowo zaginęła na tym obszarze. Na szczęście mimo lat zakazów, i dziś w Kirgistanie można jednak spotkać treserów orłów. Współcześnie ich liczbę ocenia się na około czterysta osób. Treserzy orłów spotykają się oni na festiwalach, podczas których oceniane są zdolności łowieckie ptaków, ich zrozumienie i posłuszeństwo.

Wprawdzie w samym Kirgistanie jest mniej profesjonalnych treserów orłów i sokołów niż na przykład w Mongolii czy Kazachstanie, jednak dla laika spotkanie nawet z amatorem treserem i jego ptakiem jest niezapomnianym doświadczeniem. Wytresowanie orła nie należy do prostych zadań, ale jeśli już ta sztuka się uda - to ptak staje się na długie lata prawdziwym przyjacielem człowieka niczym pies. Lata cierpliwej i umiejętnej pracy z ptakiem oraz stopniowego rozwijania w nim umiejętności do atakowania coraz to silniejszych zdobyczy doprowadziło, iż duże orły i sokoły uderzały na wilki stepowe, ale i na hasło sokolnika śmiało rzucały się i były w stanie obezwładnić człowieka.

Mongolia to jeden z najmniej zaludnionych krajów świata. Bezkresne przestrzenie, stepy, pustynia na południu i tajga na północy to przestrzeń, gdzie ścierały się i konkurowały ze sobą różne wpływy religijne. Buddyzm w swojej lamaistycznej odmianie oficjalnie obecny jest w Mongolii od XIII wieku. Zawłaszczał on sobie lokalne wierzenia szamanistyczne i obrzędy związane z animizmem. Te ostatnie, dosyć elastyczne, nie związane żadną oficjalną strukturą dosyć płynnie przeniknęły nauki buddyjskie tworząc swoisty synkretyczny system wierzeń i praktyk. Współcześnie Mongolia to kraj szukający duchowości na nowo. Odkrywający ją czy to w odradzającym się pomału buddyzmie czy to w "neo-szamanizmie". Około 40% społeczeństwa określa się jako ateiści. Paradoksalnie to ci ludzie są jednak nośnikami tego co w wierzeniach mongolskich przetrwało. Nie wymaga odkrywania na nowo, a wpisało się w niemal niezauważalną praktykę codzienną zwyczajów i tradycji.

W CO WIERZĄ MONGOŁOWIE?
Podróże po Azji centralnej

AZJA CENTRALNA WYJAZDY

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw:  Jaki jest Uzbekistan?,  Turkmenistan: Derweze Wrota Piekieł na Pustyni Kara Kum,  Kaukaz praktycznie

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 22 350 73 46 LUB KONTAKT@POZATRASA.PL