fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Mongolia Wyjazd Azja Centralna
26.08.2023
-
11.09.2023
17
dni
CENA:
USD + bilety lotnicze ok. PLN

Mongolia WyJaZD POZA TRASĄ

Mongolia Wyjazd Poza Trasą to podróż do wciąż jeszcze dziewiczej i w dużej mierze niezmienionej krainy. Podczas tej pozatrasowej wyprawy poznać można koczownicze życie na stepie, pod Wiecznym Niebiem, Tengri, jak Mongołowie nazywają swoje naczelne bóstwo. Nie jest to wyprawa dla miłośników luksusów,  ponieważ nasz czas w Mongolii spędzimy jak najbliżej lokalnych mieszkańców – to oni, ich gościnność, niezwykły sposób życia i tradycje - są największym skarbem tego kraju i największą atrakcją podczas jego zwiedzania. Przemierzać będziemy stepy mongolskich pasterzy, gdzie jurty połyskują swoją bielą niczym drogocenne perły w krajobrazie bezkresnej zieleni i błękitu. Odwiedzimy też surowe południe, gdzie potężna Pustynia Gobi od wieków broniła dostępu do bogatych miast i żyznych ziem Azji Południowej, zwodząc nieostrożnych wędrowców i sprawiając, że przepadały bez wieści całe karawany. Podczas podróży Mongolia Wyjazd Poza Trasą odczujemy także na własnej skórze, że Mongolia to także kraina duchów, gdzie rzeczywistość niematerialna potrafi stać się niemal namacalna. W tajemniczych miejscach kultu, wielokrotnie odczujemy – że gospodarzami miejsca bywają dużo silniejsze, czasem kapryśne i przekorne siły a my jesteśmy jedynie ich gośćmi.

Pilotem wyjazdu Mongolia Wyjazd Poza Trasą będzie Iga Cichoń, antropolog kultury i prywatnie miłośniczka kultury Wielkiego Stepu. Iga Cichoń objaśni wam wszelkie niuanse Azji Centralnej - jej kulturę, zwyczaje i tradycje, które wyrosły z życia w drodze, na bezkresnych przestrzeniach.

Autor programu Iga Cichoń. Copyright © Poza Trasą Adventure.

Mongolia WyJAZD POZA TRASĄ - Program PodróżY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy lub Berlina do Ułan Bator w Mongolii. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą na trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. Ułan Bator

Przylot do Ułan Bator. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Mongolii. Transfer do hotelu. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. W zależności od godziny przylotu i pozostałego do dyspozycji czasu, spacer po Ułan Bator. Nazwa miasta to w tłumaczeniu  „Czerwony wojownik”. Jest to niezwykle prężnie rozwijająca się metropolia. Szacuje się, że 1/3 społeczeństwa Mongolii porzuciło tradycyjne życie na stepie aby swoje życie związać właśnie z tym miastem. Stolica daje ludziom szanse, których nie mieliby na stepie, ceną są niestety liczne patologie jakie towarzyszą tak nagłej i radykalnej zmianie. Ogromnym problemem stał się alkoholizm, a także bieda w rozrastających się dzielnicach jurt otaczających stolicę. Nocleg w Ułan Bator.

Mongolia wyjazd dzieci wyprawa podróż

Dzień 3. Ułan Bator / Tsagaan suvarga (Białe klify)

Po śniadaniu opuścimy stolicę i jej problemy zagłębiając się w świat koczowniczego życia na stepie. Wyjazd w kierunku południowym, stopniowo zobaczymy jak zielony, mongolski step zmienia się w półpustynie, a stada koni pasących się na bezkresnych przestrzeniach zastępują bardziej wytrzymałe kozy i wielbłądy. Celem naszej drogi będzie Tsagaan suvraga – czyli „Białe klify” – zachwycająca formą i kolorami formacja skalna, będąca o zachodzie słońca idealnym plenerem dla miłośników fotografii. Nocleg u lokalnej rodziny lub namiot w okolicach.

Dzień 4. Tsagaan suvarga (Białe klify) / Yolyn Am - Wąwóz Gardło Sępa

Po śniadaniu dalsza podróż na południe Mongolii do słynnego miejsca, w którym swoje gniazda mają wielkie Orły Złote. Krótki trekking wzdłuż skalnego wąwozu nazywanego Gradłem Sępa pozwoli nam nieco się ochłodzić. Jest to miejsce, w którym w ciągu całego roku można napotkać leżący śnieg, w niedostępnych dla słońca skalnych załomach. Nocleg u lokalnej rodziny lub namiot w okolicach. 

Dzień 5. Yolyn Am - Wąwóz Gardło Sępa / Khongor Els (Śpiewające Wydmy)

Po śniadaniu dalsza podróż przez Pustynię Gobi, słynącą wśród podróżników ze zwodniczych miraży. Naszym oczom ukażą się fatamorgany nieistniejących oaz, usłyszymy dziwne dźwięki: głosy, śpiewy, szepty – być może to efekt ukształtowania terenu i wiatru. A może jak mówią legendy to duchy dawnych wojowników armii Chingis Chana lub innych, zaginionych w tych okolicach wędrowców. Najbardziej niezwykłym miejscem są Khongor Els – Śpiewające Wydmy. Nocleg u lokalnej rodziny lub namiot w okolicach. 

Mongolia wyprawa

Dzień 6. Khongor Els (Śpiewające Wydmy) / Bayanzag (Płonące klify)

Poranne wejście na szczyt wydm (ponad 300 metrów) to nie lada wyzwanie ale widok z góry jest zdecydowanie tego wart. Zbieganie w dół po stromym piaszczystym zboczu stanowi natomiast świetną zabawę. Możliwy także spacer lub przejażdżka na wielbłądach po okolicy. Na wieczór dotrzemy do kolejnej atrakcji Mongolskiej Gobi – Czerwonych Klifów, zwanych także ze względu na swoją kolorystykę Płonącymi Klifami. Nocleg u lokalnej rodziny lub namiot w okolicach. 

Pustynia Gobi wyprawa do Mongolii

Dzień 7. Bayanzag (Płonące klify) / Monastyr Ongi 

Po śniadaniu dalsze podróż. Pomału opuszczamy pustynię, krajobraz będzie stopniowo stawał się bardziej przyjazny i zielony. Odwiedzimy Monastyr Ongi. To jeden z czterech klasztorów buddyjskich, które choć znacznie ucierpiały w czasie rewolucji w Mongolii, mimo wszystko przetrwały i starają się odrodzić życie klasztorne. Dziś z klasztoru pozostały ruiny, ale mnisi nieustająco starają się odbudować jego dawną świetność. Wszystkie datki pielgrzymów i turystów, a także dochody z przyklasztornego sklepiku przeznaczone są na odbudowę ich wspólnoty. Nocleg u lokalnej rodziny lub namiot w okolicach. 

 wyprawa do Mongolii wyprawa konno

Dzień 8.  Monastyr Ongi / Karakorum 

Po śniadaniu dalsza podróż. Zwiedzimy stolicę dawnego Mongolskiego Imperium: pozostałości pałacu Chingis Khana oraz Klasztor Erdene Zu – to nie tylko jedno z ważniejszych stanowisk archeologicznych w Mongolii ale także symbol jego dawnej świetności i duma Mongołów. Choć dziś na miejscu dawnej stolicy, centrum koczowniczego świata nie pozostało zbyt wiele, możemy wciąż poczuć klimat tamtych czasów, kiedy to imperium zarządzane z pałacu w Karakorum, pośrodku wielkiego stepu podporządkowało sobie olbrzymie tereny Azji a także Europy, na zawsze zostawiając ślady swojej obecności w kulturze i życiu licznych podbitych ludów. Nocleg u lokalnej rodziny lub namiot w okolicach. 

Dzień 9.  Karakorum / Dolina Orkhon 

Po śniadaniu jedziemy dalej do doliny rzeki Orhhon. Jest to jedna z najbardziej malowniczych dolin położona wśród łagodnych wzgórz skrywających krystalicznie czyste jeziora i wodospady. Największy z nich robi naprawdę duże wrażenie, jest także miejscem świętym dla lokalnej społeczności. Możliwość przejażdżki po okolicy na koniach.. Nocleg u lokalnej rodziny lub namiot w okolicach. 

Dzień 10.  Dolina Orkhon / Klasztor Tuvhun / Gorące Źródła Tsenkher 

Po śniadaniu dalsza podróż. Zwiedzimy klasztor Tuyhun. To jeden z najstarszych mongolskich klasztorów buddyjskich, malowniczo „ukryty” wśród skał”. W okolicach klasztoru znajduje się „Jaskinia Łona” – miejsce lokalnych pielgrzymek gdzie wierzy się, człowiek doznaje „odrodzenia”. Tradycyjnie dla kobiet przeznaczona jest lewa strona jaskini i odchodzące od niej komory, dla mężczyzn te położone po prawej stronie. Ta sama zasada dotyczy pobliskich kopców Ovoo,  przy których pielgrzymi kończą swoją wędrówkę, oddając część duchowi miejsca i składając drobną ofiarę w podzięce. Odwiedzimy także kompleks kąpielowy Tsenkher, słynący z gorących źródeł o leczniczych i relaksujących właściwościach. Nocleg u lokalnej rodziny/ger camp w okolicach. 

 Jurta Mongolia wyjazd

Dzień 11.  Park Narodowy Caagan Nur - Białe jezioro Caagan Nur (Taacyn Cagaan nuur)

Rano wyjazd do jednego z ważniejszych przyrodniczo miejsc w Mongolii - Parku Narodowego Caagan Nur. Park położony jest nad słonowodnym, bezodpływowym jeziorem Caagan Nur. Malownicze brzegi jeziora i formacji skalnych wznoszących się na jego brzegu, oraz zaiste „białe” fale jeziora stanowią niezwykły widok. Nocleg u lokalnej rodziny/ger camp w okolicach.

Dzień 12.  Park Narodowy Caagan Nur / Wulkan Khorgo / Shine Ider

Po śniadaniu krótki trekking na szczyt wygasłego już wulkanu Khorgo i przejazd do pasterskiego regionu Shine Ider. Tu oprócz tradycyjnie wypasanych przez Mongołów stad koni i jaków, spotkać można także przybyszów z północnej Tajgi – pasterzy reniferów. Nocleg u lokalnej rodziny / namiocie w okolicach. 

Dzień 13.  Shine Ider / Jezioro Hubsuguł 

Po śniadaniu wyjazd nad brzegi świętego Jeziora Hubsuguł. Jezioro to może stanowić symbolicznie odpowiednik syberyjskiego Bajkału. Jego wiecznie zimne, błękitne i krystalicznie czyste wody od wieków, dla związanych silnie z przyrodą Mongołów, były utożsamiane z siłami wyższymi o metafizycznym znaczeniu. Nocleg u lokalnej rodziny - w domach lub namiot w okolicach. 

 wyprawa do Mongolii

Dzień 14.  Jezioro Hubsuguł 

Po śniadaniu kontynuacja pobytu nad  Jeziorem Hubsuguł. Poznamy okolice, odwiedzimy lokalnych pasterzy. Dla chętnych możliwość przejażdżki konnej i podziwiania jeziora z jego grzbietu. To stanowi doświadczenie nierozerwalnie złączone z Mongolią, jej kulturą i stylem życia jej mieszkańców. Nocleg u lokalnej rodziny w domach lub jutrach/namiot w okolicach. 

Mongolia wyjazd

Dzień 15.  Jezioro Hubsuguł / Wulkan Uran Togoo

Po śniadaniu dalsza podróż. pozostawiamy za sobą brzegi niezwykłego jeziora i kierujemy się w stronę zielonych okolic Wulkanu Uran Togoo i jego niezwykłego krateru – dziś porośniętego częściowo lasem z małym „oczkiem” wodnym po środku. Nocleg u lokalnej rodziny / namiot w okolicach. 

Dzień 16.  Uran Togoo / Klasztor Amarbaysgalant / (Ułan Bator)

Po śniadaniu wyjazd i dalsza podróż. Zwiedzimy kolejny ważny zabytek mongolskiej kultury - Klasztor Amarbaysgalant. To obecnie jedno z ważniejszych miejsc dla buddyzmu mongolskiego. Klasztor powstał w latach 1727–1736 dla upamiętnienia zmarłego w 1723 roku Ondor Gegeena Dzanabadzara, mongolskiego duchownego a także przywódcy politycznego. W czasie represji antybuddyjskich klasztor bardzo ucierpiał, jednak nie został całkowicie zniszczony – co dało możliwość jego odbudowy. Swą działalność religijną wznowił dopiero po 1990 roku. Nocleg u lokalnej rodziny/namiot lub powrót do Ułan Bator (zależnie od godzin lotów). 

Dzień 17.  Ułan Bator

Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Mongolii. Wylot do Warszawy lub Berlina. Powrót do Warszawy lub Berlina.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: USD

+ bilety lotnicze ok. PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Ułan Bator - Warszawa / Berlin  ok.  PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelu klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych (w Ułan Bator), obiektach turystycznych typu Guest House, namiotach, jurtach - zgodnie z programem (Uwaga: w trakcie tej podróży docieramy do autentycznych miejsc poza trasą a co za tym idzie, czeka nas utrudniony dostęp do łazienek)
 • Trzy posiłki dziennie (proste lokalne dania) podczas podróży
 • Transport na całej trasie podróży zgodnie z programem
 • Wodę do picia
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnego angielskojęzycznego przewodnika / kierowcy
 • Permity, pozwolenia na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Koszty polisy od rezygnacji w przypadku sytuacji nadzwyczajnej (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wyżywienia w Ułan Bator ( około 5 USD posiłek / osoba)
 • Koszty wizy online (ok. 50 USD)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Fakultatywnej atrakcji - przejażdżka koniem / wielbłądem (ok. 50 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

Mongolia WyJAZD POZA TRASĄ NA ZDJĘCIACH

Mongolia WyJAZD POZA TRASĄ - AZJA CENTRALNA

Mongolia Wyjazd Azja Centralna - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Pustynia Gobi,  Na pograniczu Mongolii i rosyjskiej Tuwy,  Mongolia Bezkresne przestrzenie i stepy,  Mongolia Konie,  Wyprawa do Kirgistanu – jak się przygotować?