fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Mongolia Wyjazd
Azja Centralna
Poza Trasą Adventure
03.06.2023-15.06.2023
19.08.2023-31.08.2023
13
dni
CENA:
2900 USD + bilety lotnicze ok. 4300 PLN

Mongolia WyJaZD POZA TRASĄ

Mongolia Wyjazd z Poza Trasą Adventure

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

Mongolia WyJAZD POZA TRASĄ - Program PodróżY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Ułan Bator. Na lotnisku spotkanie z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem. 

Dzień 2. Ułan Bator City Tour

Przylot do Ułan Bator. Na lotnisku spotkanie z lokalnym przewodnikiem pilotem Poza Trasą Adventure w Mongolii. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie Ułan Bator - stolicy i największego miasta Mongolii. Ułan Bator położone jest w dolinie nad rzeką Tuul Gol, otoczonej czterema masywami górskimi. Obszar ten od wieków związany jest z lamajskim buddyzmem. Historia miasta zwanego początkowo Urga sięga XVII wieku, kiedy to obszar ten był siedzibą koczowniczych przywódców religijnych. Początkowo miasto działało przede wszystkim jako wędrowny klasztor, zmieniający co jakiś czas swoje położenie. Dopiero w XIX wieku powstało tu bardziej tradycyjne miasto - centrum handlowe położone na Wielkim Szlaku Herbacianym (powstał w pierwszej połowie XVII wieku), leżącym między Rosją a Chinami. Na początku XX wieku do Urgi wkroczyły wojska chińskie, a następnie miasto zajęte zostało przez mongolską armię wspieraną przez Armię Czerwoną. W 1924 roku Urga zmieniała nazwę na Ułan Bator. W 1938 roku doszło do zniszczenia niemalże wszystkich z 500 istniejących tu lamajskich świątyń wraz ze zbiorami sztuki oraz trzech z czterech pałaców Bogd gegeenan - tradycyjnych religijnych przywódców Mongolii. Z czasem jurty zastąpiono blokami, co zmieniło tradycyjny koczowniczy styl życia. Rozpoczął się gwałtowny rozwój miasta.

Mongolia wyjazd

W trakcie zwiedzania Ułan Bator obejrzymy Klasztor Gandan, który jest największym klasztorem buddyjskim i jednocześnie religijnym sercem Mongolii. Dominującą religią w państwie jest tybetańska odmiana buddyzmu. Gandan zbudowany został w 1838 roku i jako jeden z nielicznych przetrwał czasy sowieckie. W architekturze klasztoru dostrzec można wpływy chińskie, mongolskie oraz tybetańskie. We wnętrzach świątyń przechowywane są bezcenne rękopisy, liczne rzeźby (m.in. replika 27-metrowego pomnika Buddy pokrytego złotem), zabytki malarstwa religijnego i rzemiosła artystycznego. Następnie wizyta w centralnym punkcie Ułan Bator - Placu Czyngis-chana, gdzie znajduje się między innymi gmach Parlamentu. Kolejnym punktem będzie Muzeum Czyngis-chana oraz zimowy Pałac Bogd-chana - ostatniego chana mongolskiego, najwyższego religijnego i politycznego przywódcy Mongolii. To jedyny z czterech pałaców Bogd-chana, który ocalał do naszych czasów. Zbudowany został w 1903 roku. Mieścił w swoich murach sześć świątyń. W pałacu znajduje się obecnie muzeum. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Ułan Bator.

Mongolia wyjazd 

Dzień 3. Ułan Bator / Pustynia Gobi - Baga Gazriin Chuluu / Tsagaan Suvraga - Białe Klify

Po śniadaniu wyjazd do klifów Tsagaan Suvraga (Białe Klify) w kierunku południa Mongolii. Do pokonania trasa około 460 km. Kierujemy się na Pustynię Gobi. Gobi to piąta pod względem wielkości pustynia na Ziemi, położona jest na terenie południowej Mongolii i północnych Chin. Tworzą ją głównie żwirowo-kamieniste górzyste i wyżynne półpustynie, pustynie i stepy, które rozdzielone są pasmami wysokich gór. Większa część Pustyni Gobi leży na wysokościach 900 – 1120 m n.p.m. W trakcie podróży zatrzymamy się przy Baga Gazriin Chuluu - niesamowitej granitowej formacji skalnej położonej pośrodku stepu. Znajdują się tu pozostałości świątyni skalnej z XVII wieku oraz rysunki mnichów. Kontynuacja podróży do Białych Klifów Tsagaan Suvraga. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w komfortowo wyposażonych jurtach w obozowisku. Następnie spacer po terenie Tsagaan Suvraga - Białych Klifów. Tsagaan Suvraga to niesamowite formacje skalne ulegające ciągłej erozji wietrznej, które z dala wyglądają jak zrujnowane miasto. Strome zbocze klifu znajdowało się przed milionami lat na dnie oceanu. W zależności od pory dnia i światła Białe Klify mienią się kolorami fioletu, pomarańczy i czerwieni. Tsagaan Suvraga ma około 60 metrów wysokości i 400 metrów długości. Powrót do jurt. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w jurtach w obozowisku.

Mongolia wyjazd

Dzień 4. Pustynia Gobi - Wąwóz Sępów Jolyn Am (Vulture Valley) w Parku Narodowym Gobi Gurwansajchan (Gobi Gurvan Saikhan)

Po śniadaniu dalsza podróż na południe Mongolii w kierunku Wąwozu Jolyn Am, położonego na terenie Parku Narodowym Gobi Gurwansajchan (Gobi Gurvan Saikhan) na Pustyni Gobi. Do pokonani trasa około 250 km. Jolyn Am to głęboki i wąski wąwóz, rozparty między stokami gór Gurwansajchan (Dzüün Sajchan uul) pokryty bujną zieloną roślinnością. Jolyn w języku mongolskim oznacza orłosępa, ptaka który zamieszkuje okolice i którego być może uda nam się tu zobaczyć. Wąwóz słynie z faktu, iż w jego najwęższym miejscu, gdzie nie dociera światło słoneczne, prawie przez cały rok zalega warstwa lodu i śniegu. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w obozowisku jurt w okolicy wąwozu. Następnie rozpoczniemy spacer / trekking w wąwozie (do pokonania dystans około 3-4 km). Powrót do obozowiska. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w jurtach w obozowisku. 

Mongolia wyjazd

Dzień 5. Pustynia Gobi - Śpiewające Wydmy Khongoryn Els w Parku Narodowym Gobi Gurwansajchan (Gobi Gurvan Saikhan)

Po śniadaniu dalsza podróż przez Pustynię Gobi. Dziś do pokonania około 120 km (nieutwardzoną drogą) w kierunku Śpiewających Wydm Khongoryn Els. To piaszczysty pas Pustyni Gobi, rozciągający się na długości około 100 i szerokość około 13 kilometrów. Śpiewające Wydmy Khongoryn Els to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc na Pustyni Gobi. Wydmy Khongoryn Els otoczone są dość płaskim terenem, co sprawia że widoczne są już z wielu kilometrów a w miarę zbliżania się do nich wydają się być jeszcze większe i bardziej imponujące. Najwyższe z wydm osiągają nawet do 300 metrów wysokości. Nazwa Śpiewające Wydmy, nawiązuje do charakterystycznego dźwięku - świstu słyszalnego w całej okolicy. Dźwięk tworzy się podczas przemieszczania się drobin piasku na wietrze i piaskowych lawin. Spacer i przejażdżka na wielbłądach po okolicy. Nocleg w jurtach w obozowisku. 

Mongolia wyjazd

Dzień 6. Pustynia Gobi - Bayanzag Płonące Klify (Flaming cliffs) / Klasztor Ongi / Wizyta u lokalnej rodziny

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Bayanzag - Płonących Klifów (Flaming cliffs). W ciągu dnia do pokonania trasa około 200 km. Niezwykłe klify i kaniony z czerwonego piaskowca Bayanzag są miejscem, gdzie w 1922 roku amerykański paleontolog Roy Chapman Andrews odkrył wiele skamieniałości dinozaurów. Obszar ten jest najbardziej znany z pierwszego odkrycia jaj dinozaurów.  Dalsza podróż do ruin buddyjskiego Klasztoru Ongi położonego w Mongolii Środkowej. Historia klasztoru sięga połowy XVII. Ongi był jednym z najważniejszych klasztorów na Pustyni Gobi - składał się z dwóch oddzielnych klasztorów połączonych mostem. Był to jeden z największych klasztorów w Mongolii, gdzie w szczytowym okresie żyło niemalże tysiąc mnichów. Klasztor Ongi został doszczętnie zniszczony w 1939 roku podczas antyreligijnych czystek przeprowadzonych przez Komunistyczną Partię Mongolii. Zniszczone zostały wówczas wszystkie świątynie, zachowała się jedynie stupa. Życie straciło wówczas ponad 200 mnichów, a wielu ocalałych zostało uwięzionych lub przymusowo zlaicyzowanych i wcielonych do armii. W latach 90-tych ubiegłego wieku podjęto decyzję o stopniowej odbudowie klasztoru. Następnie wizyta u lokalnej rodziny. Możliwa przejażdżka konna. Nocleg w komfortowych jurtach w obozowisku.

Mongolia wyjazd

Dzień 7. Dolina Orchon (Orkhon Valley) - Klasztor Tovkhon

Po śniadaniu wyjazd w kierunku centralnej części Mongolii do Doliny Orchon, położonej we wschodniej części łańcuchów górskich Khangai. Do pokonania trasa około 300 km. Na przestrzeni wieków w Dolinie Orchon żyło wiele kolejnych pokoleń koczowniczych plemion, uznających te tereny za święte. Obszar ten jest często uważany za kolebkę koczowniczej cywilizacji stepów. Orchon to przepiękna krajobrazowo dolina - otoczona malowniczymi wzgórzami, z rwącą rzeką Orkhon płynącą przez jej środek. Tutejsze łąki są nadal używane przez mongolskich koczowniczych pasterzy, wiele rodzin kontynuuje tu tradycyjny styl życia. Rozległy obszar obejmuje pastwiska po obu stronach brzegach rzeki Orkhon. Dolina Orchon z racji ponad dwutysiącletniej historii, która ukazuje rozwój koczowniczych tradycji pasterskich oraz cennych archeologicznych odkryć na tych terenach, wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Dolinie Orchon leży między innymi starożytna stolica Mongolii Karakorum. 

Mongolia wyjazd

W Dolinie Orchon dotrzemy do Klasztoru Tovkhon położonego na klifie na górze Shireet Ulaan (2268 m n.p.m.). Historia pierwszego klasztoru założonego w tym miejscu, sięga połowy XVII wieku. Kilkukrotnie niszczony odrestaurowany został pod koniec XVIII wieku. Tovkhon doznał kolejnych poważnych zniszczeń pod koniec lat 30-tych XX wieku, kiedy to komuniści próbowali wykorzenić buddyzm z Mongolii. Do dziś zachowane zostały dwie oryginalne świątynie i dwie stupy pochodzące z XVII wieku, a także dodatkowe świątynie zbudowane w XVIII wieku. Klasztor Tovkhon wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Klasztor Tovkhon wznowił swoją działalność w 1992 roku, znów mieszkają tu i praktykują buddyjscy mnisi. W pobliżu klasztoru znajduje się kilka jaskiń medytacyjnych. Aby dotrzeć do klasztoru wędrówka około 5 km oraz wejście na klif po kamiennych schodach (lub fakultatywnie wjazd na koniu). Po wizycie w klasztorze przejazd do obozowiska jutr. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w jurtach w obozowisku.

Mongolia wyjazd

Dzień 8. Dolina Orchon (Orkhon Valley) - Karakorum / wizyta u lokalnej rodziny

Po śniadaniu wyjazd do miasta Karakorum kojarzonego ze słynnym władcą Czyngis-chanem. Trasa do pokonania około 120 km. Początki miasta i późniejszej stolicy Wielkiego Mongolskiego Imperium sięgają 1220 roku, kiedy to Czyngis Chan założył obóz jurt na najważniejszej trasie wschód-zachód przez Mongolię, w miejscu gdzie dolina rzeki Orkhon przechodzi w równinne pastwiska. Tu w strategicznym miejscu władca założył swoją kwaterę główną i wykorzystał ją jako bazę wypadową do kolejnych inwazji. Za czasów Czyngis-chana nie wzniesiono tu trwałych budowli, te stopniowo budowane były dopiero w późniejszym okresie od 1227 roku, już po śmierci Czyngis-chana. W latach 1235 - 1260 w Karakorum znajdowała się stolica Wielkiego Mongolskiego Imperium. Mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów Karakorum było jednym z najważniejszych punktów legendarnego Jedwabnego Szlaku. Karakorum było strategicznie położone na skrzyżowaniu tradycyjnych szlaków, tworząc dogodny punkt postojowy dla migrujących koczowników i karawan kupieckich. Zagraniczni wysłannicy i wybitni duchowni przybywali tu na audiencję u władców Imperium Mongolskiego. Z czasem postanowiono przenieść stolicę imperium do Pekinu, a Karakorum w 1264 roku zostało zrównane z ziemią przez wojska mandżurskie. Jednak cegły i kamienie z ruin tego starożytnego miasta w XVI wieku użyte zostały do budowy pobliskiego buddyjskiego klasztoru Erdene Zuu, więc w ten sposób stare miasto Karakorum żyje do dziś. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy zwiedzanie pozostałości dawnego Karakorum oraz klasztoru Erdene Zuu, które wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedzimy także muzeum historyczne Karakorum. Następnie wizyta u lokalnej rodziny, która opowie nam o tradycjach i kulturze nomadów oraz przybliży nam codzienne życie. Wieczorem zjemy tradycyjny posiłek przygotowany przez gospodarzy. Nocleg w jurtach w obozowisku.

Mongolia wyjazd

Dzień 9. Karakorum / Jezioro Ugii (Ugii Lake)

Po śniadaniu wyjazd nad Jezioro Ugii. Trasa do pokonania około 80 km. Ugii to jezioro słodkowodne, położone wśród górskich stepów i trawiastych terenów centralnej Mongolii. Nie zalicza się ono do największych jezior Mongolii, jednak jest największym jeziorem położonym w stepie górskim na wysokości 1337 m n.p.m. Jezioro Ugii obfituje w różnorodne gatunki ryb i ptactwa. Stanowi też przystanek dla ponad 150 gatunków migrujących ptaków wodnych. W 1971 roku jezioro zarejestrowano jako chroniony ekosystem wodny. Miejscowi uważają jezioro za święte i czczą go. Według tradycji i lokalnej legendy kobietom nie wolno wchodzić do wód jeziora. Po dotarciu do Jeziora Ugii rozpoczniemy eksplorację okolicy. Wędrówki w okolicy jeziora, obserwacja licznych gatunków ptaków. Wycieczka łodzią z lokalnymi rybakami. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w jurtach w obozowisku.

Mongolia wyjazd

Dzień 10. Jezioro Ugii (Ugii Lake) / Park Narodowy Chustajn Nuruu (Khustai National Park)

Po śniadaniu wyjazd do Parku Narodowego Chustajn Nurtu, rozciągającego się wśród gór Chentej. Do pokonania trasa około 300 km. Park słynie z prac nad odtworzeniem, ponownym wprowadzeniem na wolność i ochroną konia Przewalskiego pochodzącego ze stepów Azji Środkowej. Mongolska nazwa konia Przewalskiego to takhi. Gatunek ten został uznany za wymarły na wolności a jedyne osobniki żyły już tylko w ogrodach zoologicznych. W 1992 roku wypuszczono tu na wolność pierwsze szesnaście koni a dziś żyje ich tu już około pięciuset sztuk. Na terenie Parku Narodowego Chustajn Nuruu żyje także wiele innych gatunków zwierząt, jak jelenie, gazele mongolskie, owce górskie, koziorożce, świstaki mongolskie oraz liczne gatunki ptactwa. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w obozowisku jurt. Czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie eksploracja okolicy - około 2 godzinny trekking po terenach Parku Narodowego Chustajn Nuruu. Powrót do obozowiska. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w jurtach w obozowisku.

Mongolia wyjazd

Dzień 11. Park Narodowy Chustajn Nuruu (Khustai National Park) / Park Narodowy Gorchi-Tereldż (Gorkhi-Terelj National Park) / Terelj

Po śniadaniu wyjazd do Parku Narodowego Gorchi-Tereldż (Gorkhi-Terelj National Park). Do pokonania około 200 km. Na trasie zatrzymamy się przy Pomniku konnym Czyngis-chana. Ten gigantyczny 40-metrowy posąg stoi w Tsonjin Boldog na zboczu wzgórza nad brzegiem rzeki Tuul. Lokalizacja nie jest przypadkowa. Jak głosi legenda Czyngis-chan znalazł w tej okolicy bicz. W Mongolii ludzie wierzą, że jest to oznaka szczęścia, pomyślności i dobrego losu. Statua wzniesiona w 2008 roku jest najwyższym na świecie pomnikiem konnym. Ze wzgórza, na którym stoi pomnik roztacza się piękna panorama doliny rzeki Tuul i gór Khan Khentii.

Mongolia wyjazd

Następnie przejazd do Parku Gorchi-Tereldż (Gorkhi-Terelj). W tutejszym krajobrazie dominują wysokie granitowe góry porośnięte lasami, łąki, bystre rzeki i strumienie. Park słynie z wyjątkowych formacji skalnych. Najsłynniejszą z nich jest Melkhii Khad - Turtle Rock, 24-metrowa skała w kształcie żółwia, do której dotrzemy w trakcie spaceru po terenach parku. Odwiedzimy także buddyjski klasztor - Świątynię Medytacji Ariyabal. Świątynia przypomina kształtem głowę słonia, a prowadzące do niej schody ze 108 stopniami tworzy jego trąbę. Jest tu także 108 tablic z buddyjskimi cytatami i modlitewnych kołowrotków. Liczba 108 to w dharmicznych religiach Dalekiego Wschodu symbolizuje doskonałość i uważana jest za liczbę magiczną i świętą. Przejazd do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Terelj. 

Mongolia wyjazd

Dzień 12. Terelj / Wizyta u kazachskiej rodziny / Ułan Bator

Po śniadaniu podróż powrotna do Ułan Bator. Na trasie zatrzymamy się na wizytę u lokalnej kazachskiej rodziny. Kazachowie wywodzący się z ludów tureckich, to druga co do wielkości grupa etniczna i obecnie tworząca około 5% ludności Mongolii. (Mongolię zamieszkuje niespełna 3 mln ludzi. Blisko połowa z nich żyje w Ułan Bator). Spotkanie z kazachską rodziną, ich odmiennymi od mongolskich tradycjami i kulturą. W trakcie wizyty tradycyjny kazachski posiłek. Następnie kontynuacja podróży do Ułan Bator. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na krótki odpoczynek. Wieczorem występ lokalnych muzyków grających na tradycyjnych mongolskich instrumentach, pokaz tradycyjnego gardłowego śpiewu oraz lokalne tańce. Powrót do hotelu. Nocleg w hotelu w Ułan Bator. 

Mongolia wyjazd

Dzień 13.

Po śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Mongolii. Wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2900USD

+ bilety lotnicze ok. 4300 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Ułan Bator - Warszawa ok. 4300 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 4*, 3* (lokalna standaryzacja) w pokojach dwuosobowych oraz tradycyjnych komfortowych jurtach - zgodnie z opisem w programie
 • Trzy posiłki dziennie (śniadania, lunche i kolacja)
 • Transfery i transport na całej trasie podróży zgodnie z programem
 • Wodę do picia (butelka 1,5 l / dziennie)
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnego angielskojęzycznego przewodnika
 • Biletu wstępu do miejsc zwiedzanych na trasie
 • Permity, pozwolenia na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Koszty wizy on-line (ok. USD)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 6 osób

Mongolia WyJAZD POZA TRASĄ NA ZDJĘCIACH

Mongolia WyJAZD POZA TRASĄ - AZJA CENTRALNA

Mongolia Wyjazd Azja Centralna - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Pustynia Gobi,  Na pograniczu Mongolii i rosyjskiej Tuwy,  Mongolia Bezkresne przestrzenie i stepy,  Mongolia Konie,  Wyprawa do Kirgistanu – jak się przygotować?