fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Mongolia w siodle
26.06.2020
-
11.07.2020
16
dni
CENA:
2400 USD + bilety lotnicze ok. 3600 PLN

Mongolia W SIODLE

26.06-11.07.2020

Wyprawa jest przeznaczona dla osób, które dobrze czują się w siodle. Potrafią samodzielnie panować nad koniem oraz poruszać się w trzech chodach. Dla osób, które chciałyby wziąć udział w wyprawie, ale nie potrafią jeździć albo słabo czują się w siodle możliwość przejazdu wraz z kierowcą w samochodzie.

Wyprawa do krainy Chingis Chana. Poznamy życie na stepie, tydzień spędzając w siodle w towarzystwie zwierząt, z którymi nierozerwalnie związana jest mongolska tradycja, na których opiera się cała kultura tego – wciąż koczowniczego ludu. Nocować będziemy wyłącznie w lokalnych warunkach, u mongolskich rodzin. W krainie wielkich, bezkresnych przestrzeni to właśnie drugi człowiek jest największą wartością i to właśnie poznanie życia tych ludzi wartości, które nimi kierują, unikalnej kultury bazującej na koczowaniu jest tym co najbardziej unikalne w Mongolii. Jedziemy w miesiącu, w którym odbywają się liczne festiwale z państwowymi obchodami Naadamu w Ułan Bator na czele. My jednak poszukamy lokalnych obchodów, w których można być o wiele „bliżej” miejscowych tradycji i zwyczajów.

Dodatkowo jest możliwość dołączenia 7 dni na przejazd Koleją Transsyberyjską i wizytę nad Bajkałem – dodatkowy koszt będzie oszacowany zależnie od liczby zainteresowanych osób. Podstawowy program obejmuje wizytę jedynie w Mongolii.

Pilotem wyprawy będzie Iga Cichoń, antropolog kultury i prywatnie miłośniczka kultury Wielkiego Stepu. Objaśni wam wszelkie niuanse świata, w którym się znajdziemy i jego kultury. Tradycji, które wyrosły z życia w drodze, na bezkresnych przestrzeniach…

Autorka programu Iga Cichoń. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PROGRAM WYPRAWY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy.

Mongolia wyprawa

Dzień 2. Ułan Bator – Khugnu Tarna

Przylot do Ułan Bator, zakupy na dalszą drogę. W zależności od rozkładu lotu spędzimy mniej lub więcej czasu w stolicy. Jeżeli będzie czas, pojedziemy na słynny bazar Naaran Tul – Tak zwany czarny bazar uchodzący za największe targowisko w Azji. Przejazd w stronę rezerwatu Khugnu Tarna w którym żyją rzadkie gatunki ptaków oraz drapieżniki takie jak wilki. Trekking po skalistych wzgórzach parku. Noc spędzimy u lokalnej rodziny w gerze – mongolskim odpowiedniku jurty.

Dzień 3. Karakorum – Monastyr Eerdene Zuu

Przejazd w kierunku dawnej stolicy imperium Chingis Khana. To najbardziej „turystyczny” punkt na mapie Mongolii choć dziś po wspaniałościach miasta nie zostało niemal nic. Niedaleko dawnego pałacu zwiedzimy natomiast kompleks klasztorny Eerdene Zuu. To jeden z czterech najważniejszych ośrodków życia duchowego w Mongolii i najstarszy z zachowanych i wciąż działających obiektów. Monastyr powstał w XVI wieku. Nocleg w rodzinnym gerze lub hostelu.

Mongolia wyprawa jurta

Dzień 3 – 9: Dolina rzeki Orhhon – Osiem Jezior konno

Przesiadamy się na małe mongolskie koniki. To na ich grzbietach spędzimy następne 7 dni. Ruszamy do malowniczej doliny rzeki Orkhon.

Dla osób, które chciałyby wziąć udział w wyprawie, ale słabo czują się w siodle możliwość przejazdu wraz z kierowcą w samochodzie

Towarzyszyć nam będzie typowy, stepowy krajobraz Mongolski. Galop po stepie sięgającym horyzontu to niezapomniane uczucie dla każdego miłośnika jazdy konnej. Mongolskie koniki są małe, ale bardzo wytrzymałe. Mają zrównoważony charakter. Przyzwyczajone do życia na otwartej przestrzeni nie ponoszą, nie ścigają i nie płoszą. Jeździectwo „po mongolsku” nieco odbiega od stylu „zachodniego” – wodze trzymamy w jednej dłoni, koniem kierujemy przekładając je nad szyją konia. Mongołowie siedzą w siodle „brzydko”, niedbale. Często przekrzywieni dla wygody na jedną stronę – jednak to mistrzowie nie tylko jazdy konnej, ale także obchodzenia się z końmi. Znają świetnie charakter tych zwierząt a konie przyzwyczajone do głosu swojego właściciela reagują na podśpiewywane pieśni. Mongolskie śpiew potrafi je uspokoić, pospieszyć do szybszego chodu lub nadać odpowiedni rytm krokom. Będziemy mieli niezwykłą okazję zobaczyć, jak kształtują się relacje jeźdźca z końmi w kulturze, która była i w dalszym ciągu pozostaje zależna od tych zwierząt.

W dolinie rzeki zobaczymy niesamowity wodospad oraz wyruszymy w góry do ośmiu jezior. To cudowne miejsce, w którym szczyty pobliskich, zielonych wzgórz odbijają się w krystalicznie czystych wodach ośmiu jeziorek. Spędzimy też dzień wraz z mongolską rodziną, zobaczymy, jak wyglądają codzienne zajęcia, jakie zasady panują w jurcie, jak pasterze opiekują się swoimi stadami. Po drodze nocować będziemy u lokalnych rodzin lub tam, gdzie będzie to niemożliwe w namiotach.

Mongolia wyprawa dziecko na koniu

Dzień 10: Bayanzag – płonące klify

Jedziemy na południe zobaczyć, jak wygląda najsłynniejsza pustynia na świecie – Gobi. Pustynia ta, niegdyś śmiertelnie niebezpieczna dla podróżników – mamiąca licznymi mirażami, zwodząca głosami czasami przerażająco przypominającymi ludzkie krzyki, słowa pieśni, szepty które rozbrzmiewają nagle tuż za plecami… My również doświadczymy tych zjawisk. To specyfika konta padania światła, rozgrzanego powietrza, powiewów wiatru i geomorfologii otoczenia – a być może, jak wierzono całe wieki duchów. Bo Mongolia to ziemia duchów. Tu świat szamańskich wierzeń przenika świat rzeczywisty. Płonące klify to przepiękna formacja skalna, pustynny płaskowyż nagle urywa się odsłaniając czerwono-złote skały. To także miejsce słynące z licznych odkryć paleontologicznych. Nocleg u mieszkańców.

Dzień 11: Wydmy w Khongor

Piaszczyste wydmy Khongor, zwane też śpiewającymi piaskami z uwagi na odgłosy wiatru grającego w odrobinach piachu. Najwyższe wznoszą się nawet 200 metrów i wejście na ich szczyt po osypującym się piachu to nie lada wyzwanie. Piękny widok z góry rozpościera się zwłaszcza o zachodzi i wschodzie słońca. Zbiegniecie natomiast ze szczytu na sam dół (lub sturlanie) to świetna zabawa. Spróbujemy także przejażdżki na wielbłądach – to wielkie, gobijskie baktriany – wielbłądy dwugarbne. Niczym konie na stepie, tak wielbłądy na pustyni wciąż pozostają niezastąpionymi zwierzętami dla tamtejszych mieszkańców. Nocleg u mieszkańców.

Mongolia wyprawa step konie

Dzień 12: Yolyn Am – Wąwóz Sępa

Jedziemy do wąwozu, słynącego z faktu, że pomimo wysokich temperatur panujących tam latem cały rok spotkać tam można śnieg. Obecnie jednak od kilku lat śnieg z Yolyn am znika w sierpniu co jest znakiem ocieplającego się klimatu. Trekking dnem wąwozu. Nocleg u mieszkańców.

Mongolia wyprawa

Dzień 13: Tsagan Suvraga – białe klify

Przejazd w kierunku białych klifów, w porównaniu z czerwonymi klifami są one rzadziej odwiedzane przez turystów. Szczególnie pięknie wyglądają o zmierzchu, kiedy formacje skalne mienią się różnymi barwami. Nocleg u mieszkańców.

Dzień 14:

Powrót do Ułan Bator.

Dzień 15:

Powrót do Polski.

TRASA WYPRAWY:

2400 USD

+ bilety lotnicze ok. 3600 PLN

Cena obejmuje:

 • Koszt wizy
 • Zakwaterowanie w Ułan Bator
 • Konie , Jazdę konną i przejażdżkę na wielbłądach
 • Zakwaterowanie podczas wyprawy konnej
 • Transport autobusami, jeepami na całej trasie podróży
 • Podczas wyprawy konnej trzy posiłki dziennie
 • Woda do picia
 • Opiekę polskiego pilota
 • Ubezpieczenie KL/NWW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW 50.000 PLN, OC 60.000 EUR)
 • na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • biletów lotniczych Warszawa-Mongolia-Warszawa (najszybszy z jedną przesiadką — Aeroflot; ok. 3 600 zł; koszt do rozliczenia)
 • Wyżywienia w Ułan Bator ( około 5 USD posiłek)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 60 USD)