fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Mongolia: z wizytą u pasterzy reniferów
28.06-14.07.2019
-
26.06-13.07.2020
17
dni
CENA:
2200 USD + bilety lotnicze

Mongolia. Wyprawa do Tsogot Taji – Murun – Tsanaannur – Tereny Tsaatanów – Hubsuguł – Uran Togoo

Mongolia: wyprawa do Azji Centralnej to propozycja przede wszystkim dla śmiałków spragnionych wyjątkowej przygody. W tracie podróży na pewno zboczymy z utartych „wycieczkowych” szlaków i zapuścimy się na północne pogranicze Mongolii i rosyjskiej Tuwy. Wśród stepów odszukamy ostatnich mieszkających w tajdze Tsaatanów, zobaczymy, jak wygląda ich życie i  jakie tradycje kultywują w swoich społecznościach. Oczywiście, spędzimy noc w jurcie i nauczymy się doić jaka.

Część podróży odbędziemy konno, jednak umiejętności jeździeckie nie są niezbędne. Zapuścimy się w niedostępne tereny, aby dotrzeć do miejsca, gdzie wraz z reniferami koczują ostatni Tsaatani, pasterze reniferów mongolskiej tajgi. Obecnie ich społeczność liczy ok. 500 osób. Podczas całej podróży przemieszczać się będziemy po bezkresnych przestrzeniach mongolskiego stepu. Czasem nocować będziemy w jurtach lokalnych rodzin, czasem pod namiotami. Zapasy jedzenia zabieramy ze sobą z Ułan Bator, a w trasie będziemy urządzać kuchnię polową oraz korzystać z posiłków przygotowywanych przez naszych gospodarzy.

Autorka programu Iga Cichoń. Copyright © Poza Trasą Adventure.

Mongolia. Wyprawa i jej przebieg

Dzień 1. Wylot z Warszawy.

 

Mongolia wyprawa

 

Dzień 2. Tsogot Taji

Lądowanie w Ułan Bator, stolicy Mongolii. To tutaj robimy zapasy wody oraz jedzenia i następnie wyruszamy w drogę wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Tuul, aż do ruin XVII-wiecznej twierdzy Tsogt Taji. Twierdza wiąże się z postacią księcia Tsogot, poety walczącego przeciw władzy Chińczyków. Po intensywnym dniu, czeka nas nocleg w namiocie.

 

Dzień 3. Murun

Udajemy się do miasta Murun. Czeka nas całodzienny przejazd w kierunku północno-wschodnim. Po drodze podziwiać będziemy górskie przełęcze i rozległe stepowe przestrzenie.
Murun słynie z targu zwierzęcego, podczas którego sprzedawane są najlepsze wierzchowce oraz sprzęt jeździecki. Miasto jest też bazą wypadową wypraw nad jezioro Hubsuguł. Tego dnia nocleg zaplanowaliśmy w guesthousie.

 

Mongolia wyprawa jurta

 

Dzień 4. Tsanaannur

Rankiem kierujemy się do wioski Tsagaannur. W niej przywita nas gospodarz, u którego spędzimy noc. To lokalny pasterz i hodowca koni. Tu, na północy panują nieco odmienne zwyczaje niż w pozostałych częściach Mongolii. Domy z drewna zastąpiły jurty z wojłoków. Dlaczego? Gdyż lepiej sprawdzają się one w terenie pokrytym tajgą. Skosztujemy lokalnych przysmaków wytwarzanych przez rodzinę, w tym twardych, suszonych serów i pożywnej herbaty z mlekiem (tu doprawionej masłem lub cukrem zamiast soli), kefiru z mleka jaków. Noc spędzimy w pasterskiej chacie.

 

Mongolia wyprawa dziecko na koniu

 

Dzień 5. Tereny Tsaatanów/ konno

Po śniadaniu siodłamy rumaki, aby wraz z lokalnym przewodnikiem poznamy tajniki i techniki mongolskiej jazdy na koniach. Dla tych, którzy pierwszy raz wsiądą na koński grzbiet będzie to niezapomniana przygoda. Z kolei dla już wprawionych w jeździectwie to świetna okazja, aby przekonać się o zaletach mongolskiego siodła w pełnym galopie. Zobaczymy, jak silna jest więź mongolskich pasterzy z ich zwierzętami. W jaki sposób? Otóż przewodnik nucąc pieśni będzie brzmieniem swojego głosu uspokajał, ponaglał lub zwalniał tempo zwierząt. Tam, dokąd zmierzamy, nie dociera transport, dlatego też nasze bagaże „pojadą” na jucznych koniach. Nocleg w namiotach.

 

Dzień 6. Tereny Tsaatanów/ konno

Kontynuujemy podróż w głąb tajgi odkrywając sekrety terenów należących do ludu pasterzy reniferów – Tsaatanów. To tu spotkamy społeczność, żyjącą na niedostępnych, izolowanych obszarach, gdzie udało je się przetrwać wraz ze stadami reniferów. Zachowali swoje tradycje i obyczaje oraz dawny sposób życia. Nocleg w namiocie nomadów.

 

Mongolia wyprawa step konie

Dzień 7. Tereny Tsaatanów

To będzie wyjątkowy dzień. Towarzyszyć będziemy bowiem nomadom w codziennych zajęciach. Zobaczymy bowiem, jak żyją i jaka więź łączy ich ze zwierzętami, od których są całkowicie zależni. Sprawdzimy także, jak jeździ się na reniferze, jak doi się jego mleko i co z niego przygotowuje. A przy odrobinie szczęścia, poznamy także niektóre rytuały związane z szamanizmem - wciąż żywym lokalnie przejawem duchowości. Co ciekawe, jeszcze do niedawna nie było dobrze widziane, aby turyści brali udział w obrzędach „prawdziwego” szamana. Nocleg w namiocie nomadów.

 

Mongolia wyprawa

 

 

Dzień 8. Tereny Tsaatanów/ konno

Ruszamy w trasę! Opuszczamy zatem naszych gospodarzy i ich renifery, gdyż czeka nas długa droga na końskich grzbietach przez piękne doliny. Nocleg w namiotach.

 

Dzień 9. Tsagannur

Powracamy do punktu, z którego zaczęliśmy naszą konną wyprawę i do naszej znajomej rodziny pasterzy, która znów ugości nas w swojej chacie. Nocleg w chacie.

 

 

Dzień 10. Przejazd nad jezioro Hubsuguł

Po zasłużonym odpoczynku i śniadaniu kontynuujemy naszą podróż przemieszczając się w stronę najbardziej znanego w Mongolii jeziora – świętego Hubsuguł o czystych wodach i turkusowej barwie. Nocleg spędzimy w pięknej dolinie.

 

Dzień 11. Hubsuguł

Wreszcie docieramy do wód jeziora. To drugi co do wielkości zbiornik słodkiej wody w Azji Centralnej. Noc spędzimy u lokalnej rodziny goszcząc w Gerze, czyli mongolskiej jurcie. Poznamy jakimi zasadami rządzi się funkcjonowanie życie rodzinnego i społecznego w gerze. To czas, kiedy dowiemy się, które części przestrzeni jakie mają znaczenie i dla kogo są przeznaczone, i co można, a czego nie wypada robić. Przekonamy się przy tym, jak bardzo praktyczną konstrukcją jest jurta. Nocleg w jurcie.

 

Dzień 12. Hubsuguł

Dzień relaksu i odpoczynku. Czas, aby nacieszyć się urokiem jeziora i sielankowym życiem, które toczy się na jego brzegach. Tymczasem wieczorem czeka nas uroczysty obiad, mięso pieczone tradycyjnym sposobem, przy użyciu bardzo gorących kamieni. Nocleg w jurcie.

 

 Dzień 13. Uran Togoo

Całodzienna wyprawa na jeden z najstarszych wygasłych wulkanów w Mongolii. Z góry rozpościera się piękny widok na okolice. Nocleg w namiocie.

 

 

Dzień 14.  Klasztor Amarbayasgalant

Po śniadaniu wyruszamy do kompleksu klasztornego Amarbayasgalant. To jeden z nielicznych kompleksów klasztornych Mongolii, który nie został całkowicie zniszczony podczas represji antybuddyjskich. Obecnie stanowi jeden z głównych ośrodków życia religijnego mongolskiego buddyzmu. Klasztor został odnowiony w latach 90-tych, a od 2003 roku odradza się w nim życie religijne. Nocleg w rodzinnej jurcie.

 

Dzień 15. Ułaan Bator

Powrót do Ułan Bator. Jeśli pozwoli na to czas, zwiedzimy stolicę Mongolii. Wylot do Warszawy

Mongolia. Wyprawa i jej PLAN

2 200USD

+ bilety lotnicze

Cena obejmuje:

 • koszt wizy
 • Transport autobusami, jeepami na całej trasie podróży
 • Opiekę polskiego pilota
 • Noclegi zgodnie z planem
 • Sprzęt biwakowy, namioty, kuchenka
 • Zapasy jedzenia oraz posiłki u rodzin
 • Konie oraz opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie KL/NWW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW 50.000 PLN, OC 60.000 EUR)
 • na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

 

Cena nie obejmuje:

 • biletów lotniczych Warszawa-Mongolia-Warszawa (najszybszy z jedną przesiadką — Aeroflot; ok. 3 200 zł; koszt do rozliczenia)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 50 USD))