kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

TURKMENISTAN WYJAZD
Poza Trasą Adventure
16.09.2024-24.09.2024
07.10.2024-15.10.2024
potwierdzony
26.04.2025-04.05.2025
potwierdzony
9
dni
CENA:
2150 USD + bilety lotnicze ok. 3950 PLN

TURKMENISTAN WYJAZD

ASCHABAD - DERWEZE - MARY - MERW - JEZIORO KOW-ATA - NOKHUR

Turkmenistan Wyjazd z Poza Trasą Adventure to wyjątkowa wyprawa do mało znanej części Azji Centralnej. Turkmenistan wciąż pozostaje jednym z najrzadziej odwiedzanych państw Azji Centralnej. Wjazd do Turkmenistanu wymaga dopełnienia wielu formalności i to prawdopodobnie jedna z przyczyn. A wybrać się tu naprawdę warto, ponieważ podróż do Turkmenistanu to wyjazd w miejsca autentyczne i oddalone od typowo turystycznych szlaków. W trakcie podróży Turkmenistan Wyjazd z Poza Trasą Adventure będziemy mieli okazję zwiedzić dość zadziwiającą stolicę kraju - Aszchabad, gdzie wciąż pobijane są kolejne rekordy w wykorzystaniu koloru białego w miejskiej przestrzeni. Obejrzymy tu pomniki oddające hołd głowie państwa, parki, place i wyjątkowo lubiane fontanny. Punktem specjalnym wyprawy przez Turkmenistan będzie wizyta w Derweze na Pustyni Kara Kum. Zobaczymy tu Wrota Piekieł - gigantyczny krater, w którym od ponad czterdziestu lat stale płonie ogień. Krater dostrzeżemy już z odległości kilku kilometrów. Noc spędzimy w jurcie w okolicy Wrót Piekieł, bo właśnie nocą płonący krater jest wyjątkowo fotogeniczny. Podczas wycieczki pływać będziemy w podziemnym jeziorze, podziwiać starożytne ruiny i odwiedzać lokalne wioski i ich mieszkańców. Pamiętając, iż właśnie tędy przebiegała trasa legendarnego Jedwabnego Szlaku, poczujemy klimat orientu i prawdziwej przygody w Azji Centralnej. Zapraszamy w podróż Turkmenistan Wyjazd z Poza Trasą Adventure! 

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

TURKMENISTAN WYJAZD - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Aszchabad. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure.  

Dzień 2. Aszchabad - City Tour

Przylot do Aszchabad. Na lotnisku powitanie grupy z lokalnym przewodnikiem / pilotem Poza Trasą Adventure w Turkmenistanie. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie Aszchabad - stolicy Turkmenistanu. Aszchabad otoczony jest przez Pustynię Kara-Kum a od południa góry Kopet Dag. To osobliwe miasto jest jedną z najnowocześniejszych stolic w Centralnej Azji. Wybudowane zostało w dużym stopniu z marmuru i złota. Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta wszystko jest tu białe, łącznie z krawężnikami. Aszchabad trafił nawet do Księgi Rekordów Guinnessa ze względu na największą na świecie liczbę budynków z białego marmuru, a teraz bity jest kolejny rekord a mianowicie - największa i niespotykana nigdzie indziej na świecie liczba białych aut. 

TURKMENISTAN WYJAZD

W programie zwiedzania Aszchabadu między innymi: Park Niepodległości z monumentalnym pomnikiem na Placu Niepodległości; Pałac ślubów - budynek urzędu stanu cywilnego o oryginalnej formie sześcianu zbudowanego z ośmioramiennych gwiazd, które stanowią ramę dla złotej kuli symbolizującej glob ziemski, z zaznaczonymi (i zdecydowanie przeskalowanymi) konturami Turkmenistanu; Łuk Neutralności mający upamiętniać neutralność Turkmenistanu na arenie międzynarodowej; Pomnik Arkadag, przedstawiający postać prezydenta Berdimuhamedowza na koniu, wykonany z białego marmuru i złota; Centrum Rozrywkowe Alem Center; Pomnik Ruhnamy, tzw. Księgi Dusz autorstwa prezydenta Turkmenistanu - Saparmyrata Nyýazowa; nowoczesny drapacz chmur Yyldyz; Wioska Olimpijska.

Zwiedzimy także Państwowe Muzeum Historyczne. Muzeum przechowuje starożytne artefakty znalezione podczas wykopalisk w osadach Nisa, Merv i Gonurdepe, kolekcję starych turkmeńskich dywanów, rzadkie przykłady odzieży narodowej, biżuterii i zabytkowej broni. W dziewięciu salach znajdują się figurki antyczne, naczynia z kości słoniowej w kształcie rogów - rytony z epoki Partów, złota biżuteria, medaliony - stemple z Margiany i artefakty buddyjskie. W kolekcji znalazło się też wiele skamieniałych kawałków drewna z okresu paleozoicznego, liczących 270 000 000, ślady dinozaurów, 820-kilogramowy meteoryt, który spadł w Kunya-Urgench w 1998 roku i wiele innych ciekawych eksponatów. (Uwaga - Zwiedzanie Aschabadu kontynuowane będzie w ostatni dzień pobytu). Następnie powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Aszchabad.

Aszchabad

Dzień 3. Aszchabad / Derweze "Wrota Piekieł"

Po śniadaniu czas wolny na spacer po tzw. Rosyjskim Bazarze, gdzie kupić można srebrną biżuterię, wyroby tekstylne, pamiątki, a także produkty spożywcze, w tym znany z dobrej jakości turkmeński kawior z Morza Kaspijskiego. Około południa przejazd na północ Turkmenistanu do krateru gazowego Derweza "Wrota Piekieł". Po drodze zobaczymy kratery błotne i wodne i zatrzymamy się w małej wiosce koczowniczej. Po dotarciu do Derweze wycieczka po okolicy. W 1971 roku przewiercono płytko położone złoże gazu. W wyniku gwałtownego obniżenia ciśnienia zapadła się ziemia pozostawiając ogromny krater o głębokości około 30 m i średnicy 70 m. Aby zapobiec uchodzeniu gazu do atmosfery, podjęto decyzję o podpaleniu gazu. Sądzono, iż gaz wypali się szybko a ogień wkrótce zgaśnie. Ogień płonie jednak do dziś. Ogromny krater i nieustannie płonący w nim ogień to słynna atrakcja turystyczna okolicy. Wieczór i noc spędzimy nieopodal krateru Derweze, nocować będziemy w jurtach (koce, śpiwory dostępne są na miejscu). Kolację zjemy w tradycyjnym turkmeńskim stylu - pod gwiaździstym niebiem. Amatorom fotografii polecamy nocne zdjęcia płonącego krateru.

TURKMENISTAN WYJAZD

Dzień 4. Derweze / Aszchabad / Nisa / Kipchak (Gypjak) / Chuli / Aszchabad

Po śniadaniu na łonie natury wyruszymy w podróż powrotną do Aszchabadu. Po dotarciu na miejsce czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie wyjazd do kompleksu archeologicznego Nisa, gdzie znajdują się ruiny starożytnego miasta Partów. Nisa była ważnym ośrodkiem miejskim już na przełomie VI i V wieku p.n.e. a szczególny rozkwit miasta przypadał na okres między III w. p.n.e. a III n.e. Zachowały się tu pozostałości warownej cytadeli, fragmenty murów z basztami oraz resztki rezydencji oraz świątyni z kolumnowymi portykami  i skarbca. Budowle w Nisa wznoszono z cegły suszonej a kolumny z cegły palonej. Kompleks ruin w Nisa znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie w wiosce Kipchak (Gypjak) zwiedzimy kompleks obejmujący największy meczet w Turkmenistanie i rodzinne mauzoleum pierwszego prezydenta czyli Saparmurata Nijazowa. Przejazd w górzysty rejon Chuli. Powrót do Aszchabadu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Aszchabad.

Dzień 5. Aszchabad / Jezioro Kow-Ata / Nokhur / Aszchabad

Po śniadaniu przejazd w kierunku podziemnego Jeziora Kow-Ata, położonego około 100 km od Aszchabadu. Turkmeńska nazwa Kow-Ata oznacza „Ojciec jaskiń”. Całkowita długość jaskini, w której znajduje się jezioro wynosi 230 m, jej wysokość sięga 20 m, a szerokość w niektórych miejscach 57 m. Lecznicza woda podziemnego jeziora ma stałą temperaturę 33-37°C i zawiera liczne minerały. Chętni będą mogli skorzystać z kąpieli w jeziorze. Następnie przejazd do Nokhur, miasteczka malowniczo położonego w dolinie gór pasma Kopet Dag. Lud Nohkuri, który zamieszkuje tę odległą górską wioskę, od wieków zachował swoją unikalną kulturę, tradycyjne rzemiosło i styl budowania. Mieszkańcy Nokhur bardzo różnią się od innych obywateli Turkmenistanu. Mówią oni odmiennym dialektem i uważają się za potomków legionistów Aleksandra Wielkiego. Na ich życie nie wpłynęła w znaczącym stopniu nawet sowiecka modernizacja tych terenów. W Nokhur mieści się charakterystyczny cmentarz z nagrobkami ozdobionymi zwierzęcymi rogami, a nieopodal jaskinia Kyz-Bibi, z którą wiąże się perska legenda o Peri - uskrzydlonych postaciach symbolizujących piękno, wyrafinowanie i mądrość. Spacer po wąskich uliczkach miasteczka Nokhur i czas na odpoczynek. Popołudniu powrót do Aszchabadu. Po dotarciu na miejsce czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu Aszchabadzie. 

Dzień 6. Aszchabad / Annau / Abiward / Mary

Po śniadaniu przejazd do miasta Mary. Po drodze zatrzymamy się w Annau, gdzie zwiedzimy ruiny XV-wiecznego meczetu Seyit Jamal-ad-Din oraz w Abiward, gdzie znajdują się ruiny starożytnego miasta Sasanidów. Kontynuacja podróży do Mary. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na krótki odpoczynek. Mary jest centrum administracyjnym wilajetu maryjskiego i czwartym co do wielkości miastem Turkmenistanu. Miasto zostało założone w 1884 roku na miejscu dawnego fortu turkmeńskiego, kilkadziesiąt kilometrów od pozostałości starożytnego miasta Merw. Dziś jest to ważny ośrodek produkcji gazu oraz bawełny. W Mary zwiedzimy Muzeum Historyczne, które może poszczycić się dużą kolekcją turkmeńskiej biżuterii, dywanów, wypchanych zwierząt, jurt i ceramiki mongolskiej. Muzeum słynie z działu archeologicznego, skupiającego artefakty znalezione zarówno w Merw, jak i Margush, m.in. ceramikę, broń, narzędzia gospodarstwa domowego i biżuterię. Kiedyś wystawiano tu również szkielet kapłanki Margiany. Jednak seria zgonów w tajemniczych okolicznościach i nieszczęść wśród pracowników muzeum zdecydowała o ponownym pochowaniu szczątków kapłanki w miejscu ich odkrycia. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Mary. 

Turkmenistan wyjazd

Dzień 7. Mary / Merw (Merv) / Aszchabad

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Merw, ruin starożytnej stolicy leżącej niegdyś na skrzyżowaniu dróg Wielkiego Jedwabnego Szlaku. Ruiny Merw leżą w pobliżu współczesnego miasta Mary. W starożytności Merw było siedzibą satrapii perskiego Imperium Achemenidów. Pod rządami Arabów, od VII wieku służyło jako baza wypadowa dla muzułmańskiej ekspansji do Azji Środkowej. Największy rozkwit miasta nastąpił dzięki Seldżukom w XI i XII wieku. Merw zostało zniszczone przez Mongołów w 1221 roku, a następnie odbudowane i zamieszkiwane jeszcze przez kilka stuleci, jednak nigdy nie odzyskało dawnej świetności sprzed mongolskiego najazdu. Obejrzymy między innymi ruiny fortec Gyz Gala i Erk Gala oraz mauzolea Seldżuków. Następnie podróż powrotna do Aszchabad. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Noc w hotelu w Aszchabadzie. 

Turkmeni

Dzień 8. Aszchabad / Stadnina koni turkmeńskich

Po śniadaniu kontynuacja zwiedzania Aszchabadu. Obejrzymy między innymi miejskie parki oraz meczet Ertugrul Gazi. Wybierzemy się także do stadniny koni, gdzie obejrzymy słynne turkmeńskie konie. Legendy mówią, że konie turkmeńskie były wykorzystywane przez władcę perskiego Dariusza. Konie turkmeńskie to duma i symbol kraju. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek w hotelu oraz przygotowanie do podróży powrotnej.

Turkmenistan konie Turkmeńskie

Dzień 9.

Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym przewodnikiem / pilotem Poza Trasą Adventure w Turkmenistanie. Wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na uwarunkowania lokalne i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2150USD

+ bilety lotnicze ok. 3950 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Aszchabad - Warszawa ok. 3950 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 4* (lokalna standaryzacja) w pokojach dwuosobowych oraz 1 noc w jurtach lub namiotach w Derweze (na wyposażeniu śpiwory) zgodnie z programem (Uwaga brak wi-fi). Pokój jednoosobowy - dodatkowo płatny ok. 310 USD
 • Śniadania
 • Kolację w Derweze
 • Transport na całej trasie podróży zgodnie z programem
 • Zaproszenia i dokumenty wymagane do wiz on arrival
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Usługi miejscowych przewodników angielskojęzycznych
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów zgodnie z programem
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Posiłków poza śniadaniami i kolacją w Derweze
 • Kosztów wizy Turkmenistan (on arrival ok. 150 USD)
 • Napojów alkoholowych i napojów do posiłków
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)

*Grupa min. 8 osób

*Na wjazd do Turkmenistanu konieczny jest paszport covidowy. Osoby niezaszczepione nie mogą wjechać do Turkmenistanu. Każdy podróżny będzie dodatkowo poddany testowi PCR po przylocie na lotnisku w Aszchabadzie. 

TURKMENISTAN WYJAZD NA ZDJĘCIACH:

TURKMENISTAN - AZJA / AZJA CENTRALNA

Turkmenistan Wyjazd Azja / Azja Centralna - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw:  Turkmenistan - Derweze Wrota Piekieł na Pustyni Kara Kum,   Turkmenistan - Jaki jest Aszchabad?,  Turkmenistan – Najbardziej zamknięty kraj świata?,   Turkmenbasza z Turkmenistanu – kim był?,   Turkmenistan - Ekscentryczny Turkmenbasza

Poznaj nasze pozostałe wycieczki do Turkmenistanu: Podróż Turkmenistan Uzbekistan i Iran Północny