fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

TURKMENISTAN WYJAZD Poza Trasą Adventure
17.04.2024-25.04.2024
22.05.2024-30.05.2024
16.09.2024-24.09.2024
12.10.2024-20.10.2024
9
dni
CENA:
2150 USD + bilety lotnicze ok. 3950 PLN

TURKMENISTAN WYJAZD

ASCHABAD - KUNYA-URGENCH - DERWEZE - MARY - MERW - JEZIORO KOW-ATA - NOKHUR

Turkmenistan Wyjazd z Poza Trasą Adventure to wyjątkowa wyprawa do mało znanej części Azji Centralnej. Turkmenistan wciąż pozostaje jednym z najrzadziej odwiedzanych państw Azji Centralnej. Wjazd do Turkmenistanu wymaga dopełnienia wielu formalności i to prawdopodobnie jedna z przyczyn. A wybrać się tu naprawdę warto, ponieważ podróż do Turkmenistanu to wyjazd w miejsca autentyczne i oddalone od typowo turystycznych szlaków. W trakcie podróży Turkmenistan Wyjazd z Poza Trasą Adventure będziemy mieli okazję zwiedzić dość zadziwiającą stolicę kraju - Aszchabad, gdzie wciąż pobijane są kolejne rekordy w wykorzystaniu koloru białego w miejskiej przestrzeni. Obejrzymy tu pomniki oddające hołd głowie państwa, parki, place i wyjątkowo lubiane fontanny. Punktem specjalnym wyprawy przez Turkmenistan będzie wizyta w Derweze na Pustyni Kara Kum. Zobaczymy tu Wrota Piekieł - gigantyczny krater, w którym od ponad czterdziestu lat stale płonie ogień. Krater dostrzeżemy już z odległości kilku kilometrów. Noc spędzimy w jurcie w okolicy Wrót Piekieł, bo właśnie nocą płonący krater jest wyjątkowo fotogeniczny. Podczas wycieczki pływać będziemy w podziemnym jeziorze, podziwiać starożytne ruiny i odwiedzać lokalne wioski i ich mieszkańców. Pamiętając, iż właśnie tędy przebiegała trasa legendarnego Jedwabnego Szlaku, poczujemy klimat orientu i prawdziwej przygody w Azji Centralnej. Zapraszamy w podróż Turkmenistan Wyjazd z Poza Trasą Adventure! 

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

TURKMENISTAN WYJAZD - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Aszchabad. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure.  

Dzień 2. Aszchabad - City Tour

Przylot do Aszchabad. Na lotnisku powitanie grupy z lokalnym przewodnikiem / pilotem Poza Trasą Adventure w Turkmenistanie. Transfer do hotelu. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie Aszchabad - stolicy Turkmenistanu. Aszchabad otoczony jest przez Pustynię Kara-Kum a od południa góry Kopet Dag. To osobliwe miasto jest jedną z najnowocześniejszych stolic w Centralnej Azji. Wybudowane zostało w dużym stopniu z marmuru i złota. Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta wszystko jest tu białe, łącznie z krawężnikami. Aszchabad trafił nawet do Księgi Rekordów Guinnessa ze względu na największą na świecie liczbę budynków z białego marmuru, a teraz bity jest kolejny rekord a mianowicie - największa i niespotykana nigdzie indziej na świecie liczba białych aut. 

TURKMENISTAN WYJAZD

W programie zwiedzania Aszchabadu między innymi: Park Niepodległości z monumentalnym pomnikiem na Placu Niepodległości; Pałac ślubów - budynek urzędu stanu cywilnego o oryginalnej formie sześcianu zbudowanego z ośmioramiennych gwiazd, które stanowią ramę dla złotej kuli symbolizującej glob ziemski, z zaznaczonymi (i zdecydowanie przeskalowanymi) konturami Turkmenistanu; Łuk Neutralności mający upamiętniać neutralność Turkmenistanu na arenie międzynarodowej; Pomnik Arkadag, przedstawiający postać prezydenta Berdimuhamedowza na koniu, wykonany z białego marmuru i złota; Centrum Rozrywkowe Alem Center; Pomnik Ruhnamy, tzw. Księgi Dusz autorstwa prezydenta Turkmenistanu - Saparmyrata Nyýazowa; nowoczesny drapacz chmur Yyldyz; Wioska Olimpijska.

Zwiedzimy także Państwowe Muzeum Historyczne. Muzeum przechowuje starożytne artefakty znalezione podczas wykopalisk w osadach Nisa, Merv i Gonurdepe, kolekcję starych turkmeńskich dywanów, rzadkie przykłady odzieży narodowej, biżuterii i zabytkowej broni. W dziewięciu salach znajdują się figurki antyczne, naczynia z kości słoniowej w kształcie rogów - rytony z epoki Partów, złota biżuteria, medaliony - stemple z Margiany i artefakty buddyjskie. W kolekcji znalazło się też wiele skamieniałych kawałków drewna z okresu paleozoicznego, liczących 270 000 000, ślady dinozaurów, 820-kilogramowy meteoryt, który spadł w Kunya-Urgench w 1998 roku i wiele innych ciekawych eksponatów. (Uwaga - w zależności od dostępnego do dyspozycji czasu, zwiedzanie muzeum możliwe w ostatni dzień pobytu w Aszchabad). Następnie powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Aszchabad.

Aszchabad

Dzień 3. Aszchabad / Derweze "Wrota Piekieł"

Po śniadaniu czas wolny na spacer po tzw. Rosyjskim Bazarze, gdzie kupić można srebrną biżuterię, wyroby tekstylne, pamiątki, a także produkty spożywcze, w tym znany z dobrej jakości turkmeński kawior z Morza Kaspijskiego. Około południa przejazd na północ Turkmenistanu do krateru gazowego Derweza "Wrota Piekieł". Po drodze zobaczymy kratery błotne i wodne i zatrzymamy się w małej wiosce koczowniczej. Po dotarciu do Derweze wycieczka po okolicy. W 1971 roku przewiercono płytko położone złoże gazu. W wyniku gwałtownego obniżenia ciśnienia zapadła się ziemia pozostawiając ogromny krater o głębokości około 30 m i średnicy 70 m. Aby zapobiec uchodzeniu gazu do atmosfery, podjęto decyzję o podpaleniu gazu. Sądzono, iż gaz wypali się szybko a ogień wkrótce zgaśnie. Ogień płonie jednak do dziś. Ogromny krater i nieustannie płonący w nim ogień to słynna atrakcja turystyczna okolicy. Wieczór i noc spędzimy nieopodal krateru Derweze, nocować będziemy w jurtach (koce, śpiwory dostępne są na miejscu). Kolację zjemy w tradycyjnym turkmeńskim stylu - pod gwiaździstym niebiem. Amatorom fotografii polecamy nocne zdjęcia płonącego krateru.

TURKMENISTAN WYJAZD

Dzień 4. Derweze / Kunya-Urgench / Dashoguz / Aszchabad

Po śniadaniu na łonie natury wyruszymy w podróż w kierunku ruin starożytnego miasta Kunya-Urgench. Kunya-Urgench to jedno z największych miast leżących niegdyś na Jedwabnym Szlaku. Historia miasta sięga V lub VI wieku - okresu panowania dynastii Achemenidów. W X-XII wieku było to jedno z ważniejszych miast Chorezmu. W 1221 roku miasto zostało zniszczone przez Czyngis-chana. Odbudowane, uważano za najpiękniejsze miasto turkmeńskie. W XIV wieku miasto kolejny raz zostało zniszczone, tym razem przez Timura. Po tym wydarzeniu nigdy już nie powróciło do dawnej świetności. Kunya-Urgencz z powodu zniszczeń i ale przede wszystkim braku dostępu do wody zostało opuszczone przez mieszkańców. Założyli oni Nowe Urgencz, położone na terenie dzisiejszego Uzbekistanu. Kunya-Urgencz stało porzucone i puste przed ponad 300 lat, co paradoksalnie przyczyniło się do zachowania jego zabytków w niezmienionym kształcie. Opuszczone bajkowe ruiny na pustyni robią niesamowite wrażenie. Zwiedzimy meczet, bramy karawanseraju, fortyfikacje, mauzolea: Najm al-Din al-Kubra, Il-Arslana, Tyurabek Khanum oraz unikatowy minaret Temura Kutługa o wysokości 62 m. Wszystkie budowle prezentują stosowane wówczas w Środkowej Azji rozwiązania architektoniczne – sposób konstrukcji i zdobienia budynków. W 2005 roku ruiny miasta Kunya-Urgench wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie przejazd do Dashoguz i krótki spacer po mieście (w zależności od czasu pozostałego do wylotu). Transfer na lotnisko zgodnie z rozkładem lotów. Przelot do Aszchabadu. Po dotarciu na miejsce transfer do hotelu w Aszchabad. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Aszchabad.

TURKMENISTAN WYJAZD

Dzień 5. Aszchabad / Jezioro Kow-Ata / Nokhur / Aszchabad

Po śniadaniu przejazd w kierunku podziemnego Jeziora Kow-Ata, położonego około 100 km od Aszchabadu. Turkmeńska nazwa Kow-Ata oznacza „Ojciec jaskiń”. Całkowita długość jaskini, w której znajduje się jezioro wynosi 230 m, jej wysokość sięga 20 m, a szerokość w niektórych miejscach 57 m. Lecznicza woda podziemnego jeziora ma stałą temperaturę 33-37°C i zawiera liczne minerały. Chętni będą mogli skorzystać z kąpieli w jeziorze. Następnie przejazd do Nokhur, miasteczka malowniczo położonego w dolinie gór pasma Kopet Dag. Lud Nohkuri, który zamieszkuje tę odległą górską wioskę, od wieków zachował swoją unikalną kulturę, tradycyjne rzemiosło i styl budowania. Mieszkańcy Nokhur bardzo różnią się od innych obywateli Turkmenistanu. Mówią oni odmiennym dialektem i uważają się za potomków legionistów Aleksandra Wielkiego. Na ich życie nie wpłynęła w znaczącym stopniu nawet sowiecka modernizacja tych terenów. W Nokhur mieści się charakterystyczny cmentarz z nagrobkami ozdobionymi zwierzęcymi rogami, a nieopodal jaskinia Kyz-Bibi, z którą wiąże się perska legenda o Peri - uskrzydlonych postaciach symbolizujących piękno, wyrafinowanie i mądrość. Spacer po wąskich uliczkach miasteczka Nokhur i czas na odpoczynek. Popołudniu powrót do Aszchabadu. Po dotarciu na miejsce czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu Aszchabadzie. 

Dzień 6. Aszchabad / Annau / Abiward / Mary

Po śniadaniu przejazd do miasta Mary. Po drodze zatrzymamy się w Annau, gdzie zwiedzimy ruiny XV-wiecznego meczetu Seyit Jamal-ad-Din oraz w Abiward, gdzie znajdują się ruiny starożytnego miasta Sasanidów. Kontynuacja podróży do Mary. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na krótki odpoczynek. Mary jest centrum administracyjnym wilajetu maryjskiego i czwartym co do wielkości miastem Turkmenistanu. Miasto zostało założone w 1884 roku na miejscu dawnego fortu turkmeńskiego, kilkadziesiąt kilometrów od pozostałości starożytnego miasta Merw. Dziś jest to ważny ośrodek produkcji gazu oraz bawełny. W Mary zwiedzimy Muzeum Historyczne, które może poszczycić się dużą kolekcją turkmeńskiej biżuterii, dywanów, wypchanych zwierząt, jurt i ceramiki mongolskiej. Muzeum słynie z działu archeologicznego, skupiającego artefakty znalezione zarówno w Merw, jak i Margush, m.in. ceramikę, broń, narzędzia gospodarstwa domowego i biżuterię. Kiedyś wystawiano tu również szkielet kapłanki Margiany. Jednak seria zgonów w tajemniczych okolicznościach i nieszczęść wśród pracowników muzeum zdecydowała o ponownym pochowaniu szczątków kapłanki w miejscu ich odkrycia. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Mary. 

Turkmenistan wyjazd

Dzień 7. Mary / Merw (Merv) / Aszchabad

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Merw, ruin starożytnej stolicy leżącej niegdyś na skrzyżowaniu dróg Wielkiego Jedwabnego Szlaku. Ruiny Merw leżą w pobliżu współczesnego miasta Mary. W starożytności Merw było siedzibą satrapii perskiego Imperium Achemenidów. Pod rządami Arabów, od VII wieku służyło jako baza wypadowa dla muzułmańskiej ekspansji do Azji Środkowej. Największy rozkwit miasta nastąpił dzięki Seldżukom w XI i XII wieku. Merw zostało zniszczone przez Mongołów w 1221 roku, a następnie odbudowane i zamieszkiwane jeszcze przez kilka stuleci, jednak nigdy nie odzyskało dawnej świetności sprzed mongolskiego najazdu. Obejrzymy między innymi ruiny fortec Gyz Gala i Erk Gala oraz mauzolea Seldżuków. Następnie podróż powrotna do Aszchabad. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Noc w hotelu w Aszchabadzie. 

Turkmeni

Dzień 8. Aszchabad / Nisa / Kipchak (Gypjak) / Aszchabad

Po śniadaniu wyjazd do kompleksu archeologicznego Nisa, gdzie znajdują się ruiny starożytnego miasta Partów. Nisa była ważnym ośrodkiem miejskim już na przełomie VI i V wieku p.n.e. a szczególny rozkwit miasta przypadał na okres między III w. p.n.e. a III n.e. Zachowały się tu pozostałości warownej cytadeli, fragmenty murów z basztami oraz resztki rezydencji oraz świątyni z kolumnowymi portykami  i skarbca. Budowle w Nisa wznoszono z cegły suszonej a kolumny z cegły palonej. Kompleks ruin w Nisa znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie w wiosce Kipchak (Gypjak) zwiedzimy kompleks obejmujący największy meczet w Turkmenistanie i rodzinne mauzoleum pierwszego prezydenta czyli Saparmurata Nijazowa. Wieczorem czas wolny na odpoczynek w hotelu oraz przygotowanie do podróży powrotnej. W godzinach późnowieczornych transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym przewodnikiem / pilotem Poza Trasą Adventure w Turkmenistanie.

Dzień 9.

Wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na uwarunkowania lokalne i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2150USD

+ bilety lotnicze ok. 3950 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Aszchabad - Warszawa ok. 3950 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilety lotnicze na loty wewnętrzne Dashoguz - Aszchabad
 • Noclegi w hotelach 4* (lokalna standaryzacja) w pokojach dwuosobowych oraz 1 noc w jurtach lub namiotach w Derweze (na wyposażeniu śpiwory) zgodnie z programem (Uwaga brak wi-fi)
 • Śniadania
 • Kolację w Derweze
 • Transport na całej trasie podróży zgodnie z programem
 • Zaproszenia i dokumenty wymagane do wiz on arrival
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Usługi miejscowych przewodników angielskojęzycznych
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów zgodnie z programem
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Kosztów wizy on arrival na wjazd do Turkmenistanu (ok. 150 USD)
 • Napojów alkoholowych i napojów do posiłków
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)

*Grupa min. 6 osób

*Na wjazd do Turkmenistanu konieczny jest paszport covidowy. Osoby niezaszczepione nie mogą wjechać do Turkmenistanu. Każdy podróżny będzie dodatkowo poddany testowi PCR po przylocie na lotnisku w Aszchabadzie. 

TURKMENISTAN WYJAZD NA ZDJĘCIACH:

TURKMENISTAN - AZJA / AZJA CENTRALNA

Turkmenistan Wyjazd Azja / Azja Centralna - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw:  Turkmenistan - Derweze Wrota Piekieł na Pustyni Kara Kum,   Turkmenistan - Jaki jest Aszchabad?,  Turkmenistan – Najbardziej zamknięty kraj świata?,   Turkmenbasza z Turkmenistanu – kim był?,   Turkmenistan - Ekscentryczny Turkmenbasza

Poznaj nasze pozostałe wycieczki do Turkmenistanu: Podróż Turkmenistan Uzbekistan i Iran Północny