fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

TURKMENISTAN WYJAZD Aschabad - Derweze - KANION YANGYKALA
16.03.2023-23.03.2023
15.05.2023-22.05.2023
8
dni
CENA:
USD + bilety lotnicze ok. PLN

TURKMENISTAN WYJAZD

ASCHABAD - KUNYA-URGENCH - DERWEZE - KANION YANGYKALA

Turkmenistan Wyjazd z Poza Trasą Adventure to wyjątkowa wyprawa do mało znanej części Azji Centralnej. Turkmenistan wciąż pozostaje jednym z najrzadziej odwiedzanych państw Azji Centralnej. Wjazd do Turkmenistanu wymaga dopełnienia wielu formalności i to prawdopodobnie jedna z przyczyn. A wybrać się tu naprawdę warto, ponieważ podróż do Turkmenistanu to wyjazd w miejsca autentyczne i oddalone od typowo turystycznych szlaków. 

W trakcie podróży Turkmenistan Wyjazd Aszchabad - Derweze - Kanion Yangykala będziemy mieli okazję zwiedzić dość zadziwiającą stolicę kraju - Aszchabad, gdzie wciąż pobijane są kolejne rekordy w wykorzystaniu koloru białego w miejskiej przestrzeni. Obejrzymy tu pomniki oddające hołd głowie państwa, parki, place i wyjątkowo lubiane fontanny. Punktem specjalnym wyprawy przez Turkmenistan będzie wizyta w Derweze na Pustyni Kara Kum. Zobaczymy tu Wrota Piekieł - gigantyczny krater, w którym od ponad czterdziestu lat stale płonie ogień. Krater dostrzeżemy już z odległości kilku kilometrów. Noc spędzimy w jurcie w okolicy Wrót Piekieł, bo właśnie nocą płonący krater jest wyjątkowo fotogeniczny. Wyruszymy na turkmeńską pustynię, gdzie obejrzymy niezwykle malowniczy Kanion Yangykala. Podczas wycieczki pływać będziemy w podziemnym jeziorze, podziwiać starożytne ruiny i odwiedzać lokalne wioski i ich mieszkańców. Pamiętając, iż właśnie tędy przebiegała trasa legendarnego Jedwabnego Szlaku, poczujemy klimat orientu i prawdziwej przygody w Azji Centralnej. Zapraszamy w podróż Turkmenistan Wyjazd Aszchabad - Derweze - Kanion Yangykala! 

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

TURKMENISTAN WYJAZD - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy lub Berlina do Aszchabadu. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed planowanym wylotem. Rozpoczęcie podróży Turkmenistan Wyjazd z Poza Trasą Adventure.

Dzień 2. Aszchabad / Nisa / Aszchabad

Przylot do Aszchabad. Na lotnisku powitanie grupy z lokalnym przewodnikiem / pilotem Poza Trasą Adventure w Turkmenistanie. Transfer do hotelu. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie Aszchabad - stolicy Turkmenistanu. Aszchabad otoczony jest przez Pustynię Kara-Kum a od południa góry Kopet Dag. To osobliwe miasto jest jedną z najnowocześniejszych stolic w Centralnej Azji. Wybudowane zostało w dużym stopniu z marmuru i złota. Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta wszystko jest tu białe, łącznie z krawężnikami. Aszchabad trafił nawet do Księgi Rekordów Guinnessa ze względu na największą na świecie liczbę budynków z białego marmuru, a teraz bity jest kolejny rekord a mianowicie - największa i niespotykana nigdzie indziej na świecie liczba białych aut. 

TURKMENISTAN WYJAZD

Wycieczka po nowoczesnym centrum, gdzie poznamy struktury architektoniczne miasta. Zwiedzimy Muzeum Narodowe, obejrzymy tu między innymi artefakty wydobyte przez archeologów w Nisa. Następnie wyjazd do kompleksu archeologicznego Nisa - gdzie znajdują się ruiny starożytnego miasta Partów. Nisa była ważnym ośrodkiem miejskim już na przełomie VI i V wieku p.n.e. a szczególny rozkwit miasta przypadał na okres między III w. p.n.e. a III n.e. Zachowały się tu pozostałości warownej cytadeli, fragmenty murów z basztami oraz resztki rezydencji oraz świątyni z kolumnowymi portykami  i skarbca. Budowle w Nisa wznoszono z cegły suszonej a kolumny z cegły palonej. Kompleks ruin w Nisa znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie w wiosce Kipchak zwiedzimy kompleks obejmujący największy meczet w Turkmenistanie i rodzinne mauzoleum pierwszego prezydenta czyli Saparmurata Nijazowa. Powrót do Aszchabadu. Czas wolny i odpoczynek. Nocleg w Aszchabad. 

Dzień 3. Aszchabad / Erbent / Derweze 

Po śniadaniu spacer po kolorowym bazarze, największym orientalnym targu w Azji Środkowej. Na straganach kupić można srebrną biżuterię, turkmeńskie dywany, pamiątki i wyroby tekstylne. Następnie wyjazd w kierunku krateru Derweze. W trakcie podróży zatrzymamy się przy kraterach błotnych i wodnych. Odwiedzimy też turkmeńską wioskę Erbent, gdzie poznać będziemy mogli codzienne życie jej mieszkańców. Po dotarciu do Derweze wycieczka po okolicy. W 1971 roku przewiercono płytko położone złoże gazu. W wyniku gwałtownego obniżenia ciśnienia zapadła się ziemia pozostawiając ogromny krater o głębokości około 30 m i średnicy 70 m. Aby zapobiec uchodzeniu gazu do atmosfery, podjęto decyzję o podpaleniu gazu. Sądzono, iż gaz wypali się szybko a ogień wkrótce zgaśnie. Ogień płonie jednak do dziś. Ogromny krater i nieustannie płonący w nim ogień to słynna atrakcja turystyczna okolicy. Wieczór i noc spędzimy nieopodal krateru Derweze, nocować będziemy w jurtach (koce, śpiwory dostępne są na miejscu). Kolację zjemy w tradycyjnym turkmeńskim stylu - pod gwiaździstym niebiem. Amatorom fotografii polecamy nocne zdjęcia płonącego krateru.

TURKMENISTAN WYJAZD

Dzień 4. Derweze / Kunya - Urgench / Aszchabad

Po śniadaniu na łonie natury wyruszymy w podróż w kierunku starożytnego miasta Kunya - Urgench. Kunya-Urgench to ruiny jednego z największych miast leżących niegdyś na Jedwabnym Szlaku. Korzenie miasta sięgają V lub VI wieku - okresu panowania dynastii Achemenidów. W 1221 roku miasto zostało zniszczone przez Czyngis-chana. Odbudowane, uważano za najpiękniejsze miasto turkmeńskie. W XIV wieku miasto kolejny raz zostało zniszczone, tym razem przez Timura. Po tym wydarzeniu nigdy już nie powróciło do dawnej świetności. Kunya-Urgencz z powodu zniszczeń i braku dostępu do wody zostało opuszczone przez mieszkańców. Założyli oni Nowe Urgencz, położone na terenie dzisiejszego Uzbekistanu. Kunya-Urgencz stało porzucone i puste przed ponad 300 lat, co paradoksalnie przyczyniło się do zachowania jego zabytków w niezmienionym kształcie. Opuszczone bajkowe ruiny na pustyni robią niesamowite wrażenie. Zabytki zachowane w Kunya-Urgench pochodzą z okresu od XI do XV wieku. w Kunya - Urgench zwiedzimy starożytny meczet, bramy karawanseraju, fortyfikacje, mauzoleum Il Arslana (dziadka Mahometa) oraz unikatowy minaret Temura Kutługa o wysokości 62 m. Wszystkie budowle prezentują stosowane wówczas w Środkowej Azji rozwiązania architektoniczne – sposób konstrukcji i zdobienia budynków. Od 2005 roku ruiny miasta Kunya-Urgench wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie wyjazd na lotnisko do Dashoguz, skąd wylecimy do Aszchabadu. Po dotarciu do Aszchabad czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Aszchabad. 

TURKMENISTAN WYJAZD

Dzień 5. Aszchabad / Pustynia Kara Kum - Kanion Yangykala / Mauzoleum Gozli Ata

Wcześnie rano wylot z Aszchabad na północ Turkmenistanu. Podróż i zwiedzanie Kanionu Yangykala, który znajduje się na bezkresnych stepach Pustyni Kara Kum. Kanion Yangykala to kilkadziesiąt kilometrów pomarańczowo-czerwono-białych formacji skalnych. Zostały one fantazyjnie wyrzeźbione przez morze, które znajdowało się na tym obszarze kilka milionów lat wcześniej. Pamiątką po morzu są również liczne skamieliny w postaci muszli i koralowców. W bliskim sąsiedztwie Kanionu Yangykala znajduje się Mauzoleum Gozli Ata, święte miejsce dla Turkmenów, cel licznych pielgrzymek . Gozli Ata był sufickim duchownym żyjącym w tych okolicach na przełomie XII i XIII w. W mauzoleum spoczywa również żona Gozli Ata. Nocleg w jurtach lub namiotach. Wspaniały widok na okolicę. Kolacja pod gwiaździstym niebem. 

Dzień 6. Pustynia Kara Kum / Podziemne Jezioro Kow Ata / Aszchabad

Po wczesnym śniadaniu na łonie natury wyjazd w stronę Aszchabad. W trakcie podróży zatrzymamy się przy podziemnym Jeziorze Kow Ata, którego nazwa oznacza „ojciec jaskiń”. Woda jeziora zawierają liczne minerały i ma właściwości leczniczych. Chętni będą mogli skorzystać z kąpieli w jeziorze, którego średnia temperatura wynosi około 37 stopni Celsjusza. Powrót do Aszchabadu. Po dotarciu na miejsce czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Aszchabad. 

Turkmeni

Dzień 7. Aszchabad

Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie z pilotem przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Turkmenistanie. Wylot do Warszawy lub Berlina. Zakończenie wyjazdu Turkmenistan Wyjazd z Poza Trasą Adventure.

Dzień 8. 

Powrót do Polski. 

TRASA WYCIECZKI:

CENA: USD

+ bilety lotnicze ok. PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Aszchabad - Warszawa / Berlin  ok. PLN  * Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilety lotnicze Dashoguz - Aszchabad / Aszchabad - Turkmenbashy
 • Noclegi w hotelach 3* w pokojach dwuosobowych oraz jurtach lub namiotach zgodnie z programem (brak wi-fi)
 • Śniadania w Aszchabad
 • Kolację i śniadanie w Derweze
 • Lunch, kolację i śniadanie w Kanionie Yangykala
 • Transport na całej trasie podróży zgodnie z programem
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Usługi miejscowych przewodników angielskojęzycznych
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (Muzeum Narodowe + Nisa + Kow Ata + Kunya-Urgench)
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Kosztów wizy do Turkmenistanu (ok. 150 USD)
 • Kosztów pozostałych posiłków, nie wskazanych w opisie cena obejmuje
 • Napojów alkoholowych i napojów do posiłków
 • Zwyczajowych napiwków (ok. USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

TURKMENISTAN WYJAZD NA ZDJĘCIACH:

TURKMENISTAN WYJAZD - AZJA / AZJA CENTRALNA

Turkmenistan Wyjazd Azja / Azja Centralna - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw:  Turkmenistan - Derweze Wrota Piekieł na Pustyni Kara Kum,   Turkmenistan - Jaki jest Aszchabad?,  Turkmenistan – Najbardziej zamknięty kraj świata?,   Turkmenbasza z Turkmenistanu – kim był?,   Turkmenistan - Ekscentryczny Turkmenbasza

Poznaj nasze pozostałe wycieczki do Turkmenistanu: Podróż Turkmenistan Uzbekistan i Iran Północny