BAJKAŁ ZIMĄ - ZIMOWA WYPRAWA DO BURIACJI
Bajkał Zimą - Zimowa Wyprawa do Buriacji z Poza Trasą to podróż do magicznego zakątka Rosji, zwłaszcza dla wszystkich miłośników przepięknych zimowych krajobrazów. Pochodzenie nazwy Bajkał nie jest do końca jasne. Może ona wywodzić się z języka tureckiego „baj-kol” lub mongolskiego – „bajgal-dalaj”. W obu przypadkach oznacza „jezioro” i faktycznie Bajkał to jezioro. Wielokrotnie jednak musiałem ugryźć się w język, by w rozmowach z miejscowymi nie użyć tego terminu. Chcielibyście pokusić się o eksperyment i zobaczyć reakcję Buriata na słowo "Jezioro Bajkał"? Właśnie nadarza się ku temu świetna okazja! - Bajkał Zimą - zimowa wyprawa do Buriacji. Dźwięczne „g” w dawnej nazwie uległo około XVI w. za sprawą Rosjan ubezdźwięcznieniu. I tak, dzisiaj słowo wymawiane jest – Bajkał a u wielu Polaków pojawia się z pewnością skojarzenie z „bajką”. Choć skojarzenie to w żaden sposób nie znajduje etymologicznego uzasadnienia, to ciężko jest odmówić racji tym, którzy takie skojarzenia mają. Bajkał to bajkowa kraina! Zwłaszcza zimą Bajkał to bajka! Po pierwsze dlatego, że Bajkał obrósł historiami, legendami, wierzeniami, a po drugie, że potrafi odkrywać swoje magiczne wprost bajkowe oblicze. Znam wielu, którzy pojechali podziwiać Bajkał. Jedni czynili to z pokładu statku, inni przechadzając się po zamarzniętej powierzchni czy kontemplując jego piękno z brzegów - są wśród nich tacy, którzy ulegli czarowi tego miejsca i część siebie zostawili tam na zawsze.
Odważycie z się spojrzeć na Bajkał zimową porą? Nim dane będzie nam postawić stopę na bajkalskim lodzie, zobaczymy Ułan-Ude - stolicę Buriacji. Obejrzymy miasto ale przede wszystkim odwiedzimy pobliski buddyjski dacan - świątynię i klasztor buddyjski stanowiące centrum buddyzmu w Rosji, skąd wyruszymy do wsi zamieszkiwanej przez staroobrzędowców. Zobaczymy tu cerkiew i niezwykle ciekawą drewnianą architekturę. Z Ułan-Ude podróżować będziemy w kierunku północnym do wsi Ust-Barguzin. Wieś swoją nazwę zawdzięcza rzece Barguzin, która tutaj wpada do Bajkału i jest to jedna z ponad trzystu rzek, które zasilają jezioro. W tym rejonie zobaczymy Półwysep Święty Nos, który podziwiać będziemy ze wszystkich stron objeżdżając go samochodem. Jechać będziemy oczywiście po zamarzniętej tafli jeziora. Trafimy również na Wyspy Uszkanie, będące siedliskiem foki bajkalskiej, nerpy. Kolejnym punktem bajkalskiej podróży będzie Wyspa Olchon. Dotrzemy do niej przejeżdżając Bajkał w poprzek. Pokonamy lody Dużego Morza, przejeżdżając nad największą głębiną i wjedziemy na Małe Morze. Zatrzymamy się w Chużyrze - największej miejscowości na wyspie. Na Olchonie zobaczymy Skałę Szamankę - Przylądek Burchan, która jest wizytówką Bajkału i widnieje na wszystkich widokówkach, mapach, obrazkach. Na skałę wejdziemy, obejdziemy pieszo po lodzie i obejrzymy w trakcie rajdu autem po lodzie. Zobaczymy najciekawsze miejsca wyspy od strony jeziora. Będzie też przerwa na posilenie się, skosztujemy ucha - tradycyjną zupę rybną. Z Olchonu udamy się do miasta Irkuck. Choć odległość nie jest przerażająca, to podróż zajmie większą część dnia. Po drodze, tradycyjnie zatrzymamy się na obiad w Bajandaj. W Irkucku gościć będzie nas klimatyczny hotel, doskonale pamiętający czasy minionej sowieckiej epoki. Zwiedzimy miasto. Zobaczymy m.in. stare tradycyjne, dziś już zapadające się drewniane domy. Przespacerujemy się wzdłuż rzeki Angara, która jest jedyną rzeką wypływającą z Bajkału.
To, co powyżej, to plan wyjazdu, są to jednakże tylko słowa nie oddające tego, jak piękny jest Bajkał zimą. Trzeba stanąć nad brzegiem Bajkału i poczuć świeżość mroźnego powietrza. Trzeba wejść na lód i spojrzeć pod nogi. Trzeba unieść głowę i zamykając oczy, poczuć na sobie promienie słońca. A jeśli boicie się zimy tym bardziej syberyjskiej, to wiedzcie, że nie taki diabeł straszny. Z pewnością będziecie pozytywnie zaskoczeni ale ciepłe kalesony przywdziać jednak nie zaszkodzi.
Autor programu TOMASZ ZELINSKY. Copyright © Poza Trasą Adventure.
BAJKAŁ ZIMĄ - ZIMOWA WYPRAWA DO BURIACJI - PROGRAM PODRÓŻY:
Dzień 1. Ułan-Ude
Wylot z Warszawy do Ułan-Ude. Jeszcze tego samego dnia rozpoczniemy zwiedzanie miejscowości. Jak długo będzie trwał spacer po mieście, zależne jest od godziny przylotu i naszej kondycji po wielogodzinnym locie. Stopniowa aklimatyzacja do zimowych warunków.
Dzień 2. Ułan-Ude / Iwołgińsk / Tarbagataj
Po wczesnym śniadaniu wyjazd do pobliskiego Iwołgińska - jest to centrum buddyzmu w Rosji. Zwiedzanie tamtejszego dacanu – świątyni i klasztoru buddyjskiego. Zabudowa kompleksu jest stosunkowa młoda. Dacan zaczął powstawać po 1945 roku i, co ciekawe, za zgodą Stalina. Zdecydowanie odbiega od rosyjskiego stylu architektonicznego, co na chwilę pozwoli nam poczuć się jak nie w Rosji. Po wizycie w dacanie czeka nas kolejna doza duchowości. Tym razem będą to rosyjscy staroobrzędowcy, których odwiedzimy w wsi Tarbagataj. Staroobrzędowcy pojawili się tu w 1765 roku. Byli oni deportowani z terenów dzisiejszej Białorusi (dawniej ziemie polskie).
Dzień 3. Ust-Barguzin
Z Ułan-Ude podróż na północ do wsi Ust-Barguzin. Poruszać będziemy się transportem drogowym. W podróży towarzyszyć będzie nam widok Jeziora Bajkał, a przy dobrej widoczności być może uda nam się zobaczyć Wyspę Olchon po przeciwnej stronie jeziora. Bajkał towarzyszył będzie nam aż do wsi Ust-Barguzin. W trakcie podróży będziemy zatrzymywać się w co ciekawszych miejscach na sesje fotograficzne. Późnym popołudniem / wieczorem udamy się na spacer po Ust-Barguzinie i staniemy na brzegu Zalewu Barguzińskiego. W podróży będziemy około 7 godzin.
Dzień 4. Jezioro Bajkał - Półwysep Święty Nos
To dzień pierwszego prawdziwego kontaktu z Jeziorem Bajkał zimą. Wyjazd na objazd Półwyspu Święty Nos. Jest to największy bajkalski półwysep rozdzielający dwa zalewy: barguziński i czywyrkujski. Buriacka nazwa półwyspu to Хилмэн Хушун i oznacza mordę jesiotra. By dostrzec podobieństwo, należy na półwysep spojrzeć z dużej wysokości. Zagadką pozostaje, jak Buriaci doszli do tego, iż półwysep przypomina wspomnianego jesiotra. Podróż wokół półwyspu i wjazd do Zalewu Czywyrkujskiego. Jest tu siedem wysp, ale my wybierzemy dwie najciekawsze i największe zarazem, gdzie podziwiać będziemy lodowe groty. Dotrzemy do Zatoki Żmij, gdzie zażyjemy kąpieli w źródłach termalnych. Woda osiąga tu temperaturę 45 °C.
Dzień 5. Wyspy Uszkanie
Przejazd po lodzie na Wyspy Uszkanie. Wyspy są częścią ścisłego rezerwatu przyrody i stanowią siedlisko nerpy, słodkowodnej foki bajkalskiej. Nerpa jest gatunkiem endemicznym, nigdzie indziej nie występującym. Jeśli nam się poszczęści, będziemy mogli poobserwować malutkie nerpiątka, a nie jest wykluczone, że i pobawić się z nimi.
Dzień 6. Wyspa Olchon
Podróż przez zamarznięty Bajkał. Jechać będziemy około 5 godzin. W Chużyrze na Wyspie Olchon zjemy obiad, po czym przespacerujemy się po stolicy Olchonu. Udamy się do portu i sprawdzimy, czy kutry nadal więzi lód. A wieczorem podziwiać będziemy Przylądek Burchan w świetle zachodzącego słońca.
Dzień 7. Skała Szamanka - Przylądek Burchan / Półwysep Choboj
Po śniadaniu wyjedziemy łazikiem podziwiać bajkalskie Małe Morze. Zobaczymy słynną Skałę Szamankę (Burchan), Półwysep Choboj i najciekawsze miejsca wzdłuż brzegu Olchonu. Zjemy też na świeżym powietrzu uchę, przygotowaną specjalnie dla nas.
Dzień 8. Podróż do Irkucka
Pożegnanie z Jeziorem Bajkał i wyjazd do Irkucka. Większą część dnia spędzimy w podróży i do miasta dotrzemy pod wieczór. Jeśli siły nam pozwolą, wieczorem udamy się na spacer po mieście.
Dzień 9. Irkuck
Dzisiaj obejrzymy słynne irkuckie drewniane domy. Zajrzymy do cerkwi i na miejski bazar. Przespacerujemy się bulwarem nad rzeką Angarą. Spróbujemy też kirgiskich szaszłyków, przyrządzanych na mangale.
Dzień 10.
Jest to ostatni dzień na Syberii, a zacznie się on dla nas na długo przed świtem. We wczesnych godzinach porannych wylecimy z Irkucka do Moskwy, gdzie przesiądziemy się na samolot do Warszawy. Zakończymy zimową wyprawę nad Jezioro Bajkał.
Powyższy harmonogram może ulec drobnym modyfikacjom zarówno przed wyjazdem, jak i w czasie jego trwania, co uzależnione będzie i związane z rozkładem lotów jak i lokalnymi warunkami pogodowymi.
Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.
TRASA WYCIECZKI:
CENA:
Skontaktuj się z nami!
Cena obejmuje:
- Bilety lotnicze Warszawa - Ułan-Ude - Warszawa ok. PLN *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
- Noclegi w hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych: Irkuck - 2 noclegi, Ułan-Ude - 2 noclegi, Ust-Barguzin - 3 noclegi, Chużyr - 2 noclegi z wyżywieniem trzy razy dziennie
- Pełne wyżywienie
- Transport Ułan Ude, Ułan-Ude – Ust-Barguzin, Ułan-Ude – Iwołgińsk, Bus Ust-Barguzin – Chużyr, Chużyr – Irkuck
- Pozwolenie - Wyspy Uszkanie
- Wycieczkę po Jeziorze Bajkał
- Wycieczkę na Półwysep Św. Nos
- Przeprawę Sachjurta
- Opiekę polskiego pilota (leci z Warszawy lub spotyka się z grupą w miejscu docelowym – do ustalenia)
- Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
- Permity i pozwolenia tam gdzie są wymagane
- Usługi lokalnych przewodników rosyjskojęzycznych i angielskojęzycznych
- Ubezpieczenie podróżne
- Opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie obejmuje:
- Kosztów wizy rosyjskiej (wizy załatwia pośrednik)
- Zwyczajowych napiwków (ok. 80 USD)
- Napojów do posiłków
- Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych
*Wycena na zamówienie dla grup. Grupa z polskim pilotem min. 6 osób
BAJKAŁ ZIMĄ - ZIMOWA WYPRAWA DO BURIACJI NA ZDJĘCIACH
BAJKAŁ ZIMĄ BURIACJA - AZJA CENTRALNA
Bajkał Zimą Buriacja Rosja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Rosja Syberia Bajkał 1, Rosja Syberia Bajkał 2, Inguszetia Kaukaz Rosyjski - W podróży przez Inguszetię, Osetia Północna i Południowa. Podróż przez Kaukaz Rosyjski
WYPEŁNIJ FORMULARZ REZERWACYJNY I SZYKUJ SIĘ NA PODRÓŻ!
A jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości - również napisz : )