fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

PAMIR MOTOCYKLEM
MOTO TOUR
TADŻYKISTAN KIRGISTAN
zamów
sobie termin
16
dni

PAMIR MOTOCYKLEM MOTO ADVENTURE TOUR - TADŻYKISTAN KIRGISTAN

Pamir Motocyklem MOTO ADVENTURE TOUR Tadżykistan Kirgistan to kolejna z naszych motocyklowych podróży moto #pozatrasą. Pozostałe z nich to wyprawy motocyklowe po Pakistanie - Karakorum i Nepalu - Himalaje. Podczas wyprawy Pamir Motocyklem sprzęt na całą trasę podróży wynajmujemy w mieście Osz w Kirgistanie – skąd wyruszamy w kierunku Doliny Allay, Pamiru i Wachan oraz pogranicza chińsko-afgańskiego.

Pamir Motocyklem to jedna z wypraw o największym ładunku przygody i propozycja wyjątkowo ciekawa dla wszystkich kochających góry. Podczas wyjazdu przez Tadżykistan Kirgistan dotrzemy do najpiękniejszych miejsc tych rejonów. Pokonamy wiele dolin i przełęczy, ujrzymy ośnieżone szczyty siedmiotysięczników, odwiedzimy wioski w Pamirze i Wachan oraz Dolinie Allay. Wielokrotnie zażyjemy kąpieli w jeziorach i gorących źródłach, licznie występujących na trasie naszej podróży. Przemierzając Pamir Motocyklem poznamy życie kirgiskich nomadów – będziemy mieli okazję spać w jurtach, a także doświadczyć kontaktu z końmi, które w sercach mieszkańców Azji Centralnej zajmują szczególne miejsce. To konie są tradycyjnym i ulubionym kirgiskim środkiem transportu. Podróżując spotkamy także masywne jaki, a jeśli szczęście nam dopisze, to na pograniczu afgańskim także stada wielbłądów.

Na trasie Pamir Motocyklem zobaczymy siedmiotysięcznik Pik Lenina, zwany inaczej Szczytem Awicenny (7134 m n.p.m.) oraz  Niebiańskie Góry - Tien Szan. Odwiedzimy Rezerwat Zorkol oraz Shaimak – miejsca, gdzie docierają nieliczni. Podczas wyprawy Pamir Motocyklem zobaczymy również prawdziwe perły Jedwabnego Szlaku - orientalne twierdze i miasta. Poczujemy smak prawdziwej przygody w zagubionych górskich wioskach. Tadżykistan i Kirgistan to wymarzone tereny dla pasjonatów fotografii, ponieważ są to miejsca niezwykle różnorodne, malownicze i fotogeniczne. Pamir Motocyklem to wyjazd zdecydowanie dla wszystkich poszukiwaczy centralno - azjatyckich klimatów i folkloru oraz pasjonatów gór. Obejrzymy ośnieżone szczyty gór i piaskowe góry rejonu Murgab a także skaliste wierchy wnętrza Pamiru. Wszystkie te miejsca należą do jednego z najpiękniejszych miejsc świata – górskiego rejonu Pamiro-Ałaju i Tien Szan. Tadżykistan i Kirgistan to kraje bezpieczne. Podróż Pamir Motocyklem jest jedną z niewielu, podczas których bez większego przygotowania kondycyjnego, możemy pokonać olbrzymi obszar górski i zobaczyć najpiękniejsze górskie zakątki. Zapraszamy w podróż Pamir Motocyklem MOTO ADVENTURE TOUR!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PAMIR MOTOCYKLEM MOTO ADVENTURE TOUR - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Osz.

Dzień 2.  Osz

Przylo tdo Osz. Z lotniska podróż prosto do kirgiskiego domu na odpoczynek po trudach podróży. Osz to drugie co do wielkości miasto Kirgistanu, mieszka tu ponad 200 tys. mieszkańców. Najważniejsza turystyczna atrakcja to święta góra Sułajman Too – jedyny obiekt w Kirgistanie wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu kilka zabytkowych obiektów i muzeów, wśród nich wzniesione w XVI wieku mauzoleum zwane Domem Babura. W mieście zwiedzimy bazar – jeden z największych bazarów w Centralnej Azji. Wieczorem dla zainteresowanych — masaż.

Dzień 3. Osz / Sary Mogol / Tulpar Kul

Wyjazd z Osz i podróż na południe. Miniemy malownicze pasmo Gór Ałajskich. Na drodze wciąż towarzyszył nam będzie jeszcze asfalt ale w trakcie pokonywania kolejnych kilometrów widoki będą zmieniać się, pokazując nam życie na sezonowych koczowiskach Kirgizów. Wkroczymy w przestrzeń coraz to bardziej dziką. Miniemy ostatnie zamieszkałe osady Kirgistanu – Sary Tash, Sary Mogul, aby spędzić nocleg aklimatyzacyjny w pobliżu malowniczego Jeziora Tulpar Kol u podnóża Pik Lenina i bazy startowej na szczyt. Nocleg w jurtach.

Dzień 4. Sary Mogol / Kara Kul

Ten dzień będzie wyzwaniem dla naszej motocyklowej części ekipy. Skończy się asfalt, a my stromym podjazdem wjedziemy na wysokość 4200 m n.p.m., aby na Przełęczy Kyzył Art przekroczyć kirgisko - tadżycką granicę. Nocować będziemy nad pięknym, lecz zimnym, słonym i martwym Jeziorem Kara Kul – położonym na wysokości 3900 m n.p.m. - w rodzinnym guesthousie w pobliskiej osadzie pod tą samą nazwą. Tego dnia możemy odczuć skutki zmieniającej się szybko wysokości.

Dzień 5. TADŻYKISTAN - Murgab

Opuszczamy Karakol i podróż do Murghab. Jest to drugie co do wielkości miasto Pamiru, jednak tylko z nazwy bo w rzeczywistości przypomina bardziej rozległą osadę tradycyjnych glinianych domów o płaskich dachach niż miasto. Po drodze miniemy najwyższy punkt naszej trasy – Przełęcz Ak-Baitał (Białą Kobyłę) o wysokości 4670 m n.p.m. Murghab w większości zamieszkany jest przez Kirgizów. Mieszkańcy choć żyją w Tadżykistanie – zachowują raczej tradycyjne relacje rodzinne, towarzyskie i handlowe z kirgiskim Oszem niż z tadżyckim Chorogiem czy stolicą - Duszanbe. Ciekawostką jest, iż choć na zegarkach zmienią nam się godziny na państwowy czas tadżycki, miejscowi Kirgizi dalej posługiwać się będą „czasem z Osz”.

Dzień 6. Murgab / Alichur / Jezioro Bulunkul

Wyjazd z Murghab i podróż w stronę Alichur, które nie cieszy się dobrą sławą nawet wśród lokalnych Kirgizów. Nazwa miejscowości oznacza „Klątwę Alego” i dobrze oddaje charakter miejsca położonego na rozległym, pustym, smaganym wiatrami płaskowyżu. O wiele przytulniejszym miejscem będzie dla nas kolejna miejscowość, położona w otoczeniu gór, w pobliżu słodkowodnego Jeziora Bulunkul. Nocleg w rodzinnym guesthousie, na kolacje ryba!

Dzień 7. Bulunkul / Langar

Dziś zjeżdżamy z trasy Pamir Highway. Skończą się resztki asfaltowej nawierzchni. Opuścimy ziemie Kirgizów i przemieszczając się malowniczą drogą wzdłuż afgańskiej granicy dojedziemy do miejscowości Langar, gdzie zaczyna się Korytarz Wachański. Langar oznacza „Raj”, i rzeczywiście cicha osada położona wśród drzew i pól uprawnych na zboczach gór w pełni zasługuje na to miano. Nocleg w guesthousie.

Dzień 8. Langar / Ishkashim

Przejedziemy trasą wzdłuż całej tadżyckiej części korytarza. Zatrzymamy się w miejscowościach Yamg i Wrang, gdzie obecne są pozostałości kultury buddyjskiej oraz gdzie znajduje się lokalne muzeum wielkiego uczonego, mędrca i filozofa - Mubaraka z Wachanu. Dom, pełen pamiątek po uczonym jest także skarbnicą wiedzy o życiu lokalnych izmailitów – wyznających odłam szyickiego islamu, praktykujących wciąż tradycje sufickie. Po drodze będziemy mijać malownicze mazary. Są to święte miejsca ozdobione porożami górskich kozłów, zwierząt od czasów najdawniejszych uznawanych za święte. Kozły górskie żyją wysoko w górach - tam, gdzie ziemia styka się z niebem. Na noc dojedziemy do Ishkashim, gdzie jeżeli będziemy mieć szczęście, w sobotę można natrafić na odbywający się Afgan Bazar – wspólną tadżycko-afgańską inicjatywę mającą ożywić przygraniczne kontakty i wspomóc Afgańczyków ekonomicznie.

Dzień 9. Ishkashim / Langar

Wyjazd w drogę powrotną do Langar. Po drodze zobaczymy dwie twierdze z czasów Królestwa Kuszanów oraz zażyjemy kąpieli w siarkowych źródłach Bibi Fatima.

Dzień 10. Langar / Alichur

Ponownie podróż krętą serpentyną wzdłuż granicy z Afganistanem, gdzie graniczna rzeka Pandż przechodzi w Pamir. Nocować będziemy w miejscowości Alichur w rodzinnym guesthousie.

Dzień 11. Alichur / Jezioro Zorkul - Karajylga

Wyjazd wcześnie rano z Alichur, aby dojechać do jednego z najrzadziej odwiedzanych miejsc w Pamirze – Jeziora Zorkul oraz koczowiska Karajylga. W czasie podróży mijać będziemy tradycyjne miejsca kirgiskich koczowisk, gdzie wciąż jeszcze w sezonie pasterskim niektóre rodziny decydują się na życie jak sprzed stuleci. Kiedy to jedynym domem nomadów były pasterskie jurty, a jedynym majątkiem stada owiec i jaków. Nocleg na koczowisku w jurtach.

Dzień 12. Jezioro Zorkul (Jartykumboz) / Toktomush

Opuszczamy malownicze okolice Jeziora Zorkul i podróż bezdrożami Pamiru w kierunku osady kirgiskiej Toktomush. Po drodze podziwiać będziemy piękne widoki bezludnych dolin, a towarzyszyć nam będą wesołe świstaki wyglądające ze swoich ziemnych norek... Nocleg w Toktomush w rodzinnym guesthousie.

Dzień 13. Shaimak/ Rangkol

Podróż najbardziej oddalonym na wschód fragmentem Tadżykistanu. Do osady, w której stykają się granica Tadżykistanu, Chin i Afganistanu. Tam wciąż stacjonują chińskie i tadżyckie wojska pilnujące afgańskiej granicy. Osada RangKul i jezioro pod tą samą nazwą – tak zwane „Tęczowe Jezioro”, zawdzięczające swoją nazwę dziwnemu światłu wydobywającemu się z jaskini w pobliskiej skale. Dziś nad jego brzegiem spotkać można pasące się wielbłądy. Jest to sowieckie obserwatorium, z którego szczytu można podziwiać jeden z piękniejszych szczytów Azji Centralnej – Muztag Ata. Nocleg w Murgab.

Dzień 14. Kara Kul / Osz

Żegnamy się z Pamirem, wracamy do Kirgistanu i miasta Osz. Nocleg w Osz.

Dzień 15. Biszkek

Wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych lub zmianę sytuacji politycznej oraz ze względu na panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2800USD

+ bilety lotnicze ok.PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Osz - Warszawa  ok.  PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w obiektach klasy turystycznej typu Guest House lub jurtach zgodnie z programem
 • Motocykle wynajęte w Osz na całą trasę podróży - Yamaha XT660r i Yamaha XT600е
 • Ubezpieczenie motocykli. (Od motocykla pobierany jest dodatkowo depozyt ok. 200 USD na poczet ewentualnych drobnych szkód. Większe usterki / zniszczenia spowodowane czynnikami zewnętrznymi pokrywa lokalna polisa)
 • Transport zapasowy
 • Transfery i transport zgodnie z programem wraz z kierowcą
 • Opiekę polskiego pilota
 • Asystę jeepa z kierowcą / mechanikiem za motocyklami. Jeep posiada przyczepę. Jeśli ktoś będzie potrzebował odpoczynku, można podróżować jeepem.
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Zaproszenie do wizy oraz wszelkie formalności administracyjne
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Kosztów wizy do Tadżykistanu oraz zezwolenie GBAO – Cena za e-vise 50 USD + 20 USD - zezwolenie GBAO + opłata za płatność kartą kredytową ok. 3 - 5 USD  (koszt wizy w sumie to ok. 75 USD) Wizę wypełnia się przez stronę a jej wydruk zabieramy ze sobą i jest on podstawą do wjazdu https://www.evisa.tj/index.evisa.html
 • Kosztów paliwa do motocykla (cena ok. PLN /litr)
 • Kosztów wyżywienia (ok. 15 USD na dobę / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Wycena na zamówienie dla grup (min. 5 uczestników)

PAMIR MOTOCYKLEM  - TADŻYKISTAN NA ZDJĘCIACH:

PAMIR MOTOCYKLEM MOTO ADVENTURE TOUR - TADŻYKISTAN KIRGISTAN - AZJA CENTRALNA

Pamir motocyklem - Tadżykistan Kirgistan Azja Centralna - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Tadżykistan Rezerwat Zorkol,  Tadżykistan Jezioro Iskandarkul