fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

PAMIR MOTOCYKLEM MOTO TOUR
TADŻYKISTAN KIRGISTAN
14.08.2021
-
27.08.2021
14
dni

PAMIR MOTOCYKLEM MOTO ADVENTURE TOUR - TADŻYKISTAN KIRGISTAN

Pamir Motocyklem MOTO ADVENTURE TOUR Tadżykistan Kirgistan to kolejna z naszych motocyklowych podróży moto #pozatrasa. Pozostałe z nich to wyprawy motocyklowe po Pakistanie - Karakorum i Nepalu - Himalaje. Podczas wyprawy Pamir Motocyklem sprzęt na całą trasę podróży wynajmujemy w mieście Osz w Kirgistanie – skąd wyruszamy w kierunku Doliny Allay, Pamiru i Wachan oraz pogranicza chińsko-afgańskiego. Zapraszamy w podróż Pamir Motocyklem MOTO ADVENTURE TOUR!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PAMIR MOTOCYKLEM MOTO ADVENTURE TOUR - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. KIRGISTAN - Osz

Wylot z Warszawy. Lądujemy w Kirgistanie, w Osz, gdzie rozpoczyna się nasza wyprawa Pamir Motocyklem. Poznamy główne atrakcje miasta – Świętą Górę, która wznosi się w jego centrum oraz bazar rozciągający się u podnóża. Będzie to okazja, aby kupić ostatnie drobiazgi i zaopatrzyć w zapasy na dalszą podróż.

Dzień 2. Osz / Sary Mogol / Tulpar Kul

Wyjazd z Osz i podróż na południe. Miniemy malownicze pasmo Gór Ałajskich. Na drodze wciąż towarzyszył nam będzie jeszcze asfalt ale w trakcie pokonywania kolejnych kilometrów widoki będą zmieniać się, pokazując nam życie na sezonowych koczowiskach Kirgizów. Wkroczymy w przestrzeń coraz to bardziej dziką. Miniemy ostatnie zamieszkałe osady Kirgistanu – Sary Tash, Sary Mogul, aby spędzić nocleg aklimatyzacyjny w pobliżu malowniczego Jeziora Tulpar Kol u podnóża Pik Lenina i bazy startowej na szczyt. Nocleg w jurtach.

Dzień 3. Sary Mogol / Kara Kul

Ten dzień będzie wyzwaniem dla naszej motocyklowej części ekipy. Skończy się asfalt, a my stromym podjazdem wjedziemy na wysokość 4200 m n.p.m., aby na Przełęczy Kyzył Art przekroczyć kirgisko-tadżycką granicę. Nocować będziemy nad pięknym, lecz zimnym, słonym i martwym Jeziorem Kara Kul – położonym na wysokości 3900 m n.p.m. - w rodzinnym guesthousie w pobliskiej osadzie pod tą samą nazwą. Tego dnia możemy poczuć skutki zmieniającej się szybko wysokości.

Dzień 4. TADŻYKISTAN - Murgab

Opuszczamy Karakol i podróż do Murghab. Jest to drugie co do wielkości miasto Pamiru, jednak tylko z nazwy bo w rzeczywistości przypomina bardziej rozległą osadę tradycyjnych glinianych domów o płaskich dachachnbż miasto. Po drodze miniemy najwyższy punkt naszej trasy – Przełęcz Ak-Baitał (Białą Kobyłę) o wysokości 4670 m n.p.m. Murghab w większości zamieszkany jest przez Kirgizów. Mieszkańcy choć żyją w Tadżykistanie – zachowują raczej tradycyjne relacje rodzinne, towarzyskie i handlowe z kirgiskim Oszem niż z tadżyckim Chorogiem czy stolicą - Duszanbe. Ciekawostką jest, że choć na zegarkach zmienią nam się godziny na państwowy czas tadżycki, miejscowi Kirgizi dalej posługiwać się będą „czasem z Osz”.

Dzień 5. Murgab / Alichur / Jezioro Bulunkul

Wyjazd z Murghab i podróż w stronę Alichur, które nie cieszy się dobrą sławą nawet wśród lokalnych Kirgizów. Nazwa miejscowości oznacza „Klątwę Alego” i dobrze oddaje charakter miejsca położonego na rozległym, pustym, smaganym wiatrami płaskowyżu. O wiele przytulniejszym miejscem będzie dla nas kolejna miejscowość, położona w otoczeniu gór, w pobliżu słodkowodnego Jeziora Bulunkul. Nocleg w rodzinnym guesthousie, na kolacje ryba!

Dzień 6. Bulunkul / Langar

Dziś zjeżdżamy z trasy Pamir Highway. Skończą się resztki asfaltowej nawierzchni. Opuścimy ziemie Kirgizów i przemieszczając się malowniczą drogą wzdłuż afgańskiej granicy dojedziemy do miejscowości Langar, gdzie zaczyna się Korytarz Wachański. Langar oznacza „Raj”, i rzeczywiście cicha osada położona wśród drzew i pól uprawnych na zboczach gór w pełni zasługuje na to miano. Nocleg w guesthousie.

Dzień 7. Langar / Ishkashim

Przejedziemy trasą wzdłuż całej tadżyckiej części korytarza. Zatrzymamy się w miejscowościach Yamg i Wrang, gdzie obecne są pozostałości kultury buddyjskiej oraz gdzie znajduje się lokalne muzeum wielkiego uczonego, mędrca i filozofa - Mubaraka z Wachanu. Dom, pełen pamiątek po uczonym jest także skarbnicą wiedzy o życiu lokalnych izmailitów – wyznających odłam szyickiego islamu, praktykujących wciąż tradycje sufickie. Po drodze będziemy mijać malownicze mazary – święte miejsca ozdobione porożami górskich kozłów – zwierząt od czasów najdawniejszych uznawanych za święte – mieszkających wysoko w górach tam, gdzie ziemia styka się z niebem. Na noc dojedziemy do Ishkashim, gdzie jeżeli będziemy mieć szczęście, w sobotę można natrafić na odbywający się Afgan Bazar – wspólną tadżycko-afgańską inicjatywę mającą ożywić przygraniczne kontakty i wspomóc Afgańczyków ekonomicznie.

Dzień 8. Ishkashim / Langar

Wyjazd w drogę powrotną do Langar. Po drodze zobaczymy dwie twierdze z czasów Królestwa Kuszanów oraz zażyjemy kąpieli w siarkowych źródłach Bibi Fatima.

Dzień 9. Langar / Alichur

Ponownie podróż krętą serpentyną wzdłuż granicy z Afganistanem, gdzie graniczna rzeka Pandż przechodzi w Pamir. Nocować będziemy w miejscowości Alichur w rodzinnym guesthousie.

Dzień 10. Alichur / Jezioro Zorkul - Karajylga

Wyjazd wcześnie rano z Alichur, aby dojechać do jednego z najrzadziej odwiedzanych miejsc w Pamirze – Jeziora Zorkul oraz koczowiska Karajylga. W czasie podróży mijać będziemy tradycyjne miejsca kirgiskich koczowisk, gdzie wciąż jeszcze w sezonie pasterskim niektóre rodziny decydują się na życie jak sprzed stuleci. Kiedy to jedynym domem nomadów były pasterskie jurty, a jedynym majątkiem stada owiec i jaków. Nocleg na koczowisku w jurtach.

Dzień 11. Jezioro Zorkul (Jartykumboz) / Toktomush

Opuszczamy malownicze okolice Jeziora Zorkul i podróż bezdrożami Pamiru w kierunku osady kirgiskiej Toktomush. Po drodze podziwiać będziemy piękne widoki bezludnych dolin, a towarzyszyć nam będą wesołe świstaki wyglądające ze swoich ziemnych norek… Nocleg w Toktomush w rodzinnym guesthousie.

Dzień 12. Shaimak / RangKul / Kara Kul

Podróż najbardziej oddalonym na wschód fragmentem Tadżykistanu. Do osady, w której stykają się granica Tadżykistanu, Chin i Afganistanu. Tam wciąż stacjonują chińskie i tadżyckie wojska pilnujące afgańskiej granicy. Następnie miniemy miejscowość RangKul i jezioro pod tą samą nazwą – tak zwane „Tęczowe Jezioro”, zawdzięczające swoją nazwę dziwnemu światłu wydobywającemu się z jaskini w pobliskiej skale. Dziś nad jego brzegiem spotkać można pasące się wielbłądy. Na noc wrócimy do znanego nam już Kara Kul. Nocleg w rodzinnym guesthousie.

Dzień 13. Kara Kul / Osz

Żegnamy się z Pamirem, wracamy do Kirgistanu i miasta Osz.

Dzień 14. Osz 

Powrót do Polski.

Minimalna grupa: 5 uczestników

 

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2900USD

+ bilety lotnicze ok. 2500 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Osz - Warszawa / Berlin ok. 2500 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w obiektach klasy turystycznej typu Guest House lub jurtach zgodnie z programem
 • Motocykle wynajęte w Osz na całą trasę podróży - Yamaha XT 600,  spalanie 5-6, silnik 0,6
 • Ubezpieczenie motocykli. (Od motocykla pobierany jest depozyt 150 USD na drobne szkody. Większe usterki / zniszczenia spowodowane czynnikami zewnętrznymi pokrywa lokalna polisa)
 • Transport zgodnie z programem wraz z kierowcą
 • Opiekę polskiego pilota
 • Asystę jeepa za motocyklami z kierowcą / mechanikiem. Jeep posiada przyczepę. Jeśli ktoś będzie potrzebował odpoczynku, można podróżować jeepem.
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Zaproszenie do wizy oraz wszelkie formalności administracyjne
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NWW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW: 50.000 PLN, OC 60.000 EUR)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wizy do Tadżykistanu oraz zezwolenie GBAO – Cena za e-vise 50 USD + 20 USD - zezwolenie GBAO + opłata za płatność kartą kredytową ok. 3 - 5 USD  (koszt wizy w sumie to ok. 75 USD) Wizę wypełnia się przez stronę a jej wydruk zabieramy ze sobą i jest on podstawą do wjazdu https://www.evisa.tj/index.evisa.html
 • Kosztów paliwa do motocykla (cena około 4 PLN /litr)
 • Kosztów wyżywienia (około 13 USD na dobę / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków (około 50 USD)

PAMIR MOTOCYKLEM  - TADŻYKISTAN NA ZDJĘCIACH:

PAMIR MOTOCYKLEM MOTO ADVENTURE TOUR - TADŻYKISTAN KIRGISTAN - AZJA CENTRALNA

Pamir motocyklem - Tadżykistan Kirgistan Azja Centralna - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Tadżykistan Rezerwat Zorkol,  Tadżykistan Jezioro Iskandarkul