fbpx
Karakorum wyprawa motocyklem
17.05.2019
-
02.06.2019
17
dni
CENA:
2750USD + 2800/3800PLN

Karakorum WYPRAWA motocyklem

Karakorum highway + Hunza + Khunjerab Pass (4880 m n.p.m.) + Hindukusz MOTOCYKLAMI

Karakorum - wyprawa: zapraszamy na wyjątkową podróż motocyklami najsłynniejszą autostradą świata. Motocykle 150 cc wynajmiemy w mieście Gilgit w Pakistanie, skąd rozpoczniemy podróż na północ, wschód i zachód kraju, poprzez przełęcze gór Karakorum. Na całej trasie podróży będzie asystować nam samochód (jeep) wraz z mechanikiem i przewodnikiem, który pokieruje nas w najpiękniejsze miejsca Centralnej Azji (a może i świata). Oczywiście na wszystkie odcinki podróży mamy permity i pozwolenia. Warto dodać, że w trakcie naszej podróży, udamy się również na prosty treking pod Nange Parbat do Fairy Meadow.

Podróż przez teren Karakorum Highway ( KKH) to jedna z najciekawszych wypraw jakich można doświadczyć, a dla osoby kochającej górskie widoki to prawdziwa przygoda. Powiada się, iż Karakorum Highway to królowa szos, a wszystkie inne trasy są jedynie jej namiastką.
W trakcie podróży udamy się do miejsc znanych podróżnikom, ale także tam gdzie inni nie docierają, przejedziemy Karakorum Highway na całym pakistańskim odcinku czyli od Islamabadu po Sust na granicy chińskiej. Zatrzymamy się miedzy innymi w Chillas, Gilgit, Hunzie, Attabad, Khunjerab pass, Shandur pass oraz Besham. Udamy się także na boczne drogi Karakorum Highway (KKH). Są one jeszcze ciekawsze! Podróż ta jest jedną z niewielu, gdzie bez większego przygotowania kondycyjnego, pokonamy duży obszar górski i zobaczymy tak wiele piękna. KKH i cała ta podróż jest wspaniałym miejscem do fotografii krajobrazowej oraz górskiej.

Podróż rozpoczynamy w stolicy kraju Islamabadzie, gdzie ma swój początek Karakorum Highway będąca niewątpliwie jednym z cudów świata. Łączy ona Pakistan z Chinami i jest jedną z najwyżej położonych tras o utwardzonej nawierzchni. KKH przecina pasmo Karakorum, wijąc i meandrując zakusami Indusu, aż do na granicy pakistańsko-chińskiej. To tam na na wysokości 4 693 m n.p.m. znajduje się przełęcz Khunjerab będąca kontrolnym punktem granicznym.

Karakorum Highway zapewnia dostęp do pięciu z 14 światowych ośmiotysięczników. Przy dobrej pogodzie w oddali można ujrzeć i sfotografować także lśniące lodowce, koronkowe śnieżne granie, mroczne wąwozy i nawisy skalne. Na znacznym jej odcinku widać niemal pionowe góry które pną się do wysokości siedmiu tysięcy metrów przekuwając zazwyczaj błękitne niebo. Podróż często odbywa się drogą wykutą w pionowych ścianach doliny, po licznych mostac,h ale także płaskowyżem, gdzie spotkać można jaki oraz pola kwiatów i zbóż.

Po drodze odwiedzimy Fairy Meadow - urokliwe miejsce, gdzie możemy odpocząć i zbliżyć się do szczytu Nanga Parbat.  Odwiedzimy także Hunzę, gdzie ogrom gór, jest trudny do opisania. Stolicą regionu jest Karimabad. To zwłaszcza w jego okolicach spotyka się ludzi o jasnej, europejskiej pigmentacji i europejskich rysach twarzy. Jeszcze kilka lat temu myślano, że mieszkańcy okolicy to potomkowie Macedończyków, którzy przybyli do Afganistanu z Aleksandrem Wielkim. Hunzowie to pogodni ludzie, dzięki temu zapewne dożywają w doskonałym stanie zdrowia fizycznego i umysłowego ponad stu lat. Są jednymi z najdłużej żyjących na naszej planecie. Hunzowie są przekonani, że człowiek jest lustrzanym odbiciem swoich myśli. To typowi ludzie gór z swoją własną filozofią i systemem życia. Wypracowali techniki relaksacyjne, które pozwalają im odprężyć się oraz odpocząć w ciągu kilku minut. Wiedzą, że ludzie nie potrafiący odprężać się tak jak oni, tracą ogromne ilości energii, a ich ciało i umysł w stanie takiego napięcia szybciej ulega śmierci. Najwyższym punktem podróży będzie przełęcz Khunjerab położona na wysokości 4880 m n.p.m. Tu jest niezwykle pięknie, ale i chłodno, nawet w sierpniu czymś częstym jest śnieg.

Pakistan to dla osoby kochającej otwarte przestrzenie i górskie krajobrazy fascynujący kraj. Niemal każdy, kto zna Pakistan z podróży potwierdzi, iż jest on jednym z najbardziej niezwykłych krajów naszej planety. Cała trasa podróży jest bezpieczna. Na trasie, znajdują się liczne posterunki policji turystycznej.

Na wyjazd warto zabrać: własny strój na motocykl i własny kask. Wyjazd w Karakorum w terminie 17.05.2019 – 02.06.2019 będzie składał się z dwóch grup: motocyklowej oraz podróżniczej. Pierwsze 5 dni do Fairy Meadow będziemy razem podróżowali. Od 6 dnia Wy poruszacie się motocyklami. Grupa – podróżnicza i motocyklowa spotyka się dnia 1 czerwca w Islamabadzie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o podróży do Pakistanu? Koniecznie przeczytaj nasze teksty:

Pakistan: podróż autostradą Karakorum i inne ciekawe miejsca

Plan podróży:

Dzień 0 - Wylot z Warszawy lub Berlina via Stambuł do Islamabadu
Pakujemy walizki i w drogę!
Dzień 1 - Islamabad i Rawalpindi ( przylot o 4 rano )
Przylot do stolicy kraju Islamabadu. Wizyta w meczecie Faisala. Zwiedzanie Rawalpindi ( wielkie bazary) oraz okolic Islamabadu – wzgórza widokowe.
Dzień 2 - Besham
Wyruszamy samochodem w kierunku Karakorum Highway ( KKH) i miasta Besham. Po drodze śniadanie w słynnym mieście Abbottabad. 7 godzin – 280km.
Dzień 3 - Chillas
Pierwszy kontakt z ogromem gór Karakorum i trasą KKH. Przejazd przez Kohistan z Besham do Chillas. 7 godzin 204km, wysokość 1100m n.p.m.
Dzień 4 - Raikot – Fairy Meadow
Ruszamy w kierunku "krajobrazowej perły w koronie Pakistanu" czyli Fairy Meadow. Przekraczamy "raikot bridge" i specjalnymi jeepami wynajętymi przez lokalnym mieszkańców doliny udajemy się w trzy godziną podróż półką skalną wykutą w masywie Karakorum. Po dojechaniu czeka nas 2/3 godzinna piesza wędrówka do miejsca docelowego ( bagaże możemy zostawić w hostelu). W Fairy Meadow nocleg w domkach z widokiem na Nanga Parbat 8126 metrów. Fairy Meadow jest połozone na 3300 mnpm.
Dzień 5 - Fairy Meadow – Beyal
Spacer w kierunku Nangi Parbat do ostatniej zamieszkałej wioski na szlaku Beyal( 2 godziny). Piękna trasa wśród oszałamiających szczytów. Powrót do Fairy Meadow. Treking spacer to okolo 2* 3 godziny. Beyal znajduje się na wysokości 3600 m n.p.m.
Dzień 6 - Gilgit - od Gilgit rozpoczynamy podróż motocyklami
Bardzo wczesnie wyruszamy w drogę powrotną. 2 godziny marszu do wioski Tatoo a potem 2 godzinki jeepem do Raikot bridge. Udajmy się dalszą trasę Kkh do stolicy prowincji Gilgit-Baltistan miasta Gilgit.
Dzień 7 - Karimabad
Poranne zwiedzanie miasta Gilgit i udajemy się motocyklami w kierunku pieknego szczytu Rakaposzi. Dalsza podróż do Hoper doliny i do krainy Hunzy . Nocleg w Karimabad na wysokości 2500 mnpm.Przejazd motocyklami około 110 km.
Dzień 8 - Karimabad, Hunza. Wieczór – Passu, Suspension bridge, Lodowiec Hoper
Hunza to górzysta dolina, położona na wysokości około 2500 metrów na północny- zachód od rzeki Hunza. Terytorium Hunzy ma około 7900 kilometrów kwadratowych a jej głównym miastem jest Aliabad. Udamy się także do Baltit i Altit osad ze spektakularnymi widokami na okoliczne góry. Hunza to dawne księstwo muzułmańskie, powstałe w XIV wieku w północno-wschodniej części dzisiejszego Kaszmiru. W 1889 przyjęło narzucony przez Brytyjczyków protektorat. W 1947 znalazł się w części Kaszmiru zajętej przez Pakistan, gdzie otrzymał status autonomicznego księstwa, a zostało ono zlikwidowane 25 września 1974. Ostatnim księciem był rządzący w latach 1946 – 1974 Mohammad Jamal Chan.

Kontynuujemy podróż na północ do miejscowości Gulmit oraz jeziora Attabad zwanego Gojal Lake, powstałego w styczniu 2010 roku w wyniku potężnego osunięcia gruntu, który zablokował bieg rzeki Hunza. Tama, która powstała w wyniku osuwiska oraz jezioro zniszczyło na pewien czas Karakoram Highway gdyż grubość i szerokość osuwiska wynosiła kilkaset metrów. Dalsza podróż do Passu, gdzie zbliżymy się do lodowca Passu oraz Batura. Wizyta na suspension bridge. Nocleg w Passu lub Gulmit gdzie zamieszkują Wachanie ( Ci sami co w Afganistanie i Tadżykistanie). To jeden z najpiekniejszych dni podróży.

Dzień 9 - Kontynuujemy podróż do wysokości 4 880 m n.p.m. czyli Przełęczy Khunjerab
Podróż kontynuujemy do wysokości 4 880 m n.p.m. czyli Przełęczy Khunjerab będącej granicą pakistańsko-chińską. W okolicy żyją śnieżne pantery i owce marcopolo które przy odrobinie szczęścia można spotkać. Nocleg w Passu na wysokości 2700 m n.p.m.
Dzień 10 - Khunjerab – Gilgit
Ekploracja okolic Passu i doliny Hunzy.
Dzień 11 - Ghakuch
Wjezdzamy w teren Hindukuszu, przejazd do miejscowości Ghakuch. Około 220 km .
Dzień 12 - Shandur Pass - Gupis
Hindukusz, nocleg w okolicy najwyzej poloznego boiska polo na swiecie w okolicy Shandur Pass. 3700 mnpm. Po drodze miasta Gupis i Phandur.
Dzień 13 - Gilgit
Droga powrotna do Gilgit, offroad okolicy Gilgit, Koniec podróży motocyklami.
Dzień 14 - Gilgit – Beshan
Podróż powrotna przez Kohistan trasą Karakorum Highway. Nocleg w Beshan.
Dzień 15 - Beshan – Chillas – Rawalpindi - Islamabad
Podróż ostatnim odcienkiem KKH, wieczorem docieramy do Rawalpindi, spacer po mieście i odpoczynek w Islamabad.
Dzień 16 - Powrót do Polski
Wylot do Polski o godzinie 05 rano. W Warszawie o godzinie 14.00.

Zdjęcia z Karakorum Highway motocyklem:

2.750USD

+ 2.800PLN
(bilet lotniczy z Berlina*)

lub 3.800PLN
(bilet lotniczy z Wawy*)

Cena obejmuje:

 • Bilet lotniczy na trasie Warszawa – Islamabad – Warszawa ( lub Berlin)
 • Transport zgodnie z programem wraz z kierowcą
 • Na calej trasie wówczas asyste przewodnika lokalnego.
 • Motocykle 150 cc (innych w całym Gilgit i połnocnym Pakistanie nie wypozyczy sie)
 • Paliwo do motocyklu ( cena okolo 4 zl /litr) !!!
 • Asyste za motocyklami jeepem w którym jest kierowca/mechanik . Jeep ma przyczepe i mozna tez nim podróżować jak ktos się zmęczy
 • Transport specjalny wraz z kierowcą do Fairy Meadow
 • Noclegi w hotelach klasy turystycznej a tam gdzie ich nie ma ( północ KKH) w guesthousach.
 • Śniadania w w obiektach w których nocujemy
 • Dwa noclegi Fairy Meadow w domkach z widokiem na szczyty Karakaroum i frontem do Nangi Parbat
 • Wszelkie opłaty za dojazd do Fairy Meadow
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie w tym do fortów, muzeów
 • Ubezpieczenie Koszty leczenia: 30.000 EUR , NNW: 15.000 zł
 • Wszelkie opłaty trekingowe
 • Opłata na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
 • Zaproszenie do wizy oraz wszelkie formalności administracyjne
 • Opłata za wjazd do Parku Khunjerab

Cena nie obejmuje:

 • Koszt wizy około 250pln
 • Wyżywienie poza śniadaniami ( max 12usd na dobę)
 • Zwyczajowe napiwki ( około 50 usd)
 • Wydatki osobiste

*Bilet do rozliczenia