fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

K2 BC - Broad Peak BC - Concordia
12.08.2020
-
03.09.2020
23
dni
CENA:
3300 USD + bilety lotnicze

Karakorum – trekking pod szczyt K2 (base camp), Broad Peak (base camp), Concordii i Gondogoro

Zapraszamy na trekking w Himalajach -  przed nami widoki najpiękniejszych szczytów Karakorum, a może i całego świata. Nasza wyprawa wiedzie trasą  z widokami na cztery ośmiotysięczniki. Na początek udajemy się do obozów (base camps) Broad Peak i K2, a nastepnie także do Gondogoro oraz najsłynniejszego miejsca gór Karakorum – Concordii.  Każdy z nich o niepowtarzalnej urodzie, scenerii i własnej historii.

Podróż rozpoczniemy w stolicy Pakistanu - Islamabadzie. W mieście tym ma swój początek droga Karakorum Highway ( KKH). KKH to niewątpliwie jeden z cudów świata: łączy ona Pakistan z Chinami i jest jedną z najwyżej położonych tras o utwardzonej nawierzchni. KKH przecina pasmo Karakorum, wijąc się i meandrując zakusami Indusu aż do na granicy pakistańsko-chińskiej. Karakorum Highway zapewnia dostęp do pięciu z 14 światowych ośmiotysięczników, a przy dobrej pogodzie w oddali można ujrzeć i sfotografować także lśniące lodowce, koronkowe śnieżne granie, mroczne wąwozy i nawisy skalne.

Przez blisko dwa tygodnie będziemy #pozatrasą, czyli daleko od zamieszkałych wiosek. Ostatnia osadą na trasie będzie Askoli znajdujące się na wysokości 3300 metrów. Od tego miejsca wstępujemy w świat górskiego Karakorum. Na naszej trasie na wysokości 4600 m.n.p.m.znajduje się Concordia jeden z najlepszych regionów trekkingowych w Karakorum, zapewniający doskonałe widoki na wszystkie cztery ośmiotysięczniki Karakorum, K2, Broad Peak oraz Gasherbrum I & II. Od Concordii dotarcie do obozów bazowych tych szczytów zajmuje kilkanaście godzin. W trakcie naszej podróży pokonamy aż 62 kilometry najdłuższą lodowa rzeka świata, czyli lodowcem Boltoro.

W trakcie podróży spać będziem namiotach, a będąc w miastach - w hotelach. Do dyspozycji mamy angielskojęzycznego przewodnika, sprzęt satelitarny, kucharza, sprzęt kuchenny, naczynia, namioty, materace, a także tragarzy, którzy nam pomogą w noszeniu do 12 kg bagażu osobistego podczas okresu wędrówki.

Mimo że trasa wydaje się wymagająca, nie należy spodziewać się większych trudności technicznych. Zatem udział w jej mogą brać udział wszyscy, którzy na co dzień aktywnie spędzają czas np. chodząc po Tatrach. Choć aklimatyzacja do himalajskiego klimatu odbywać się będzie powoli, już teraz warto już zadbać o swoją kondycję.

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PROGRAM WYPRAWY:

Dzień 0 - Wylot z Polski do Islamabadu.
Pakujemy walizki i w drogę!
Przylot do Islamabadu i tego samego dnia wylot do Skardu ( jeśli pogoda będzie burzowa i samolot do Skardu zostanie odwołany udamy się trasą Karakorum Highway jeepem do Skardu.
Przygotowania do naszej wędrówki oraz w zależności od czasu przyjazdu do Skardu mamy czas, aby zwiedzić miasto i ewentualnie odbyć wycieczkę do jeziora Kachura znajdującego się na skraju doliny. Skardu leży na zbiegu rzek Shyok, Indus i Basha. Nocleg w hotelu. Jeśli będziemy jechali jeepem podróż z Islamabadu do Skardu trwa 22 godziny.
Aklimatyzacja i pakowanie do wyprawy.
Podróż jeepem wzdłuż doliny Shigar i Braldu do Askole. Miejscowości Shigar niewiele zmieniła się od wieków, w jej okolicy znajdują się pola pszenicy, jęczmienia i warzyw, wieś jest otoczonych kamiennymi ścianami i stoiskach topoli i drzew moreli. W dalszym odcinku podróży krajobrazy stają się pustynno-skalne koniecznym jest, kilka razy przejście przez rzekę na wiszących mostach.
Rozpoczynamy trekking w kierunku Jhola. Dolina otwiera się, aby odsłonić Biafo Glacier przepływającej przez ponad pięćdziesiąt kilometrów od Hispar La pass do Braldu. Pierwszy smak moreny lodowcowej. Nasza trasa prowadzi nas do zbiegu rzek Braldu i Dumordo, gdzie znajduje się słynny latające lisy czy Jhola. Jesteśmy w dolinie karmionej lodowcem Panmah, który był niegdyś przejściem między Baltistanem a Yarkhand czyli zachodniej Mustagh Pass (5370m) do Chin. Po drugiej stronie schodzimy obok rzeki do Braldu, a następnie wzdłuż jej brzegów do naszego obozu.
Trasa brzegiem rzeki. Widoki na szczyt Paiju ( 6611 metrów).
Dzień na aklimatyzacje i odpoczynek. Ważny etap podróży, gdyż relaksujemy się i odpoczywamy w otoczeniu pięknych szczytów, przygotowujemy się całą załogą (tragarze, kucharze i nasze zwierzęta) do wyprawy na lodowiec. To dzień wypoczynku, czytania i robienia zdjęć. Można zrobić pranie i cieszyć się w górami.
Podejście do lodowca, widoki wielkich połaci lodu rozciągającego się w całej Braldu. Trzeba być przygotowanym na ciężki dzień chodzenia. Po drodze widoki na wyciągniecie reki Paiju Peak (6610m)oraz całej kolekcji gór Karakorum. Po drodze pastwiska dla koziorożca i wielu kolorowych ptaków.
Łatwiejszy dzień marszu ? szlakiem w stronę Baltoro. Widzimy Wielki Trango (5844m), z widokiem na wschód, który jest uważany za największy klif na świecie. Odwiedzamy trawiasty obóz Urdukas, a jeśli pogoda jest dobra, na czele z doliny możemy zobaczyć Broad Peak (8050m) i Gasherbrum IV (7930m) czyli dwa z najbardziej znanych szczytów regionu.
Udajemy się lodowatą szosą Yermanendu ? największe szczyty są już przed nami, niemal na wyciągnięcie dłoni.
Wędrówka w kierunku Concordia i cieszymy się pierwszymi widokami na K2 (przy dobrej pogodzie!). To miejsce uważane jest za jedne z najbardziej spektakularnych na świecie, ponieważ jest całkowicie otoczony pięknymi szczytami. Broad Peak (8050m) znajduje się na lewo a K2 (8611m) unosi się nad grzbietem Godwin Austen. Concordia, skrzyżowanie z Baltoro, Godwin Austen, Gasherbruma i Vigne lodowców sprawia, że jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania ? będziemy świadkiem tego widoku.
Najbardziej ekscytującym momentem tego dnia będzie przejście obok Broad Peak. Dojście do Abruzzi & Godwin Austin Glaciers na wysokości 4000 metrów.
Dzień pełen wrażeń ? poznajemy bazę K2 , Broad Peak i wracamy do z powrotem do Concordii.
Po wczesnym śniadaniu treking do Ali Camp.
Pobudka o 2 lub 3 rano i p śniadaniu wyruszamy w kierunku przełęczy Gondogoro. Podczas wschodu słońca osiągniemy szczyt na przełęczy Gondogoro (5650m). Z wierzchołka przełęczy Gondogoro możemy podziwiać wspaniały widok wszystkich ósemkowych szczytów, takich jak K2, Broad Peak, GI GII i wiele innych siedmiotysięczników w tle.
Po kilku minutach łatwego spaceru dotrzemy na lodowiec. Wybieramy drogę przez ruchome głazy i lód, a na koniec przekraczamy lodowiec aż do kempingu, docieramy do Shaicho. Spacer trwa 7 godz.. Nasza wysokość dnia to 3800 metry nad poziomem morza.
Po śniadaniu kontynuujemy spacer wzdłuż Rzeki Hushe na łatwym szlaku. Po przybyciu do Hushe będziemy obozować w pobliżu pól w wiosce Hushe.
Po śniadaniu wyruszymy dżipami na przejażdżkę krętą drogą do Khaplu. Po przyjeździe przejazd do hotelu i zameldowania. Nocleg w hotelu w Khaplu.
Jesteśmy już w mieście. Po śniadaniu jeepem wyruszamy trasą Karakorum Highway do Chilas. Nocleg w Chillas.
Przejazd z Chilas do Islamabadu
Odpoczynek i zwiedzanie miasta.
... z plecakiem pełnym niezapomnianych wrażeń : )

Karakorum na zdjęciach:

3300 USD

+ bilety lotnicze

Cena obejmuje:

 • Koszt wizy
 • Transport 4 X4 Jeepy, samochody terenowe Skardu-Askoli, samochody terenowe Hushe-Skardu
 • W miastach noclegi w hotelach klasy turystycznej (pokoje dwójki) – Hotele: 02 noce w -Islamabadzie (śniadanie, obiad, kolacja), 01 noclegów w Chillas (śniadanie, obiad i kolacja), 03 noce w Skardu (śniadanie, obiad i kolacja)
 • Posiłki trzy razy dziennie w trakcie wędrówki
 • Namioty do spania (dwójki), materace, namioty kuchenne, sprzęt kuchenny, naczynia, paliwo, gotowanie
 • Generator do oświetlenia kempingowego
 • Telefon satelitarny
 • Usługi anglojęzycznego przewodnika i kucharza
 • Usługi tragarzy – do 12 kg bagażu osobistego mogą oni przenosić (powyżej 12kg. extra opłata)
 • Podatki i opłaty
 • Opłatę trekkingową oraz wszelkie wymagane pozwolenia do odbycia takiego trekkingu
 • Opłaty za zarządzanie odpadami CKNP
 • Formalności i dokumentację pozwoleń
 • Ubezpieczenie od sportów ekstremalnych dla załogi oraz na cały transport
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NWW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW: 50.000 PLN, OC 60.000 EUR+ ubezpieczenie od sportów ekstremalnych na czas trekkingu
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Biletów lotniczych Warszawa- Islamabad – Warszawa, Islamabad – Skardu (ok. 3 800 PLN z Warszawy, ok. 2 800 PLN z Berlina). Bilet do rozliczenia. 
 • Wszelkie nieprzewidziane wydatki