fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

PAKISTAN WYJAZD TRASA
Z PÓŁNOCY NA POŁUDNIE
07.09.2023-27.09.2023
05.10.2023-25.10.2023
ostatnie miejsca
24.04.2024-15.05.2024
21
dni
CENA:
3150 USD + bilety lotnicze ok. 5150 PLN

PAKISTAN WYJAZD SZLAKIEM Z PÓŁNOCY NA POŁUDNIE 

Pakistan Wyjazd Szlakiem Z Północy Na Południe z Poza Trasą Adventure to fascynującą podróż do kraju, wciąż nieodkrytego i mało znanego. Pakistan zachwyca, inspiruje i często wprost zaskakuje przyjezdnych pięknem swojej przyrody i unikalnych zabytków. Zachwycają tu zwłaszcza górskie krajobrazy najwyższych gór świata i przepiękne, otwarte przestrzenie. To kraj z wielomilionowymi miastami i maleńkimi wioskami, który z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom podróży oraz poznawania innych kultur i tradycji. W czasie podróży po Pakistanie towarzyszyć będą nam zarówno oszałamiające górskie panoramy, pustynne krajobrazy a także widoki pakistańskiego wybrzeża Morza Arabskiego.

Wyprawę rozpoczniemy od podróży szosą Karakorum Highway na północ kraju. Dotrzemy między innymi do miast Skardu i Gilgit, Doliny Hunza i miasta Karimabad, wioski Passu oraz Przełęczy Khunjarab, która jest najwyższym punktem szosy Karakorum Highway. Kolejnym etapem naszej wyprawy Pakistan Wyjazd Szlakiem Z Północy Na Południe będzie podróż na południe Pakistanu. Odwiedzimy nie tylko Islamabad, Lahore i Karaczi czyli jedne z najważniejszych i największych miast kraju, ale podejrzymy też życie pakistańskiej prowincji i dotrzemy do miejsc zupełnie pozatrasą. Zobaczymy też najważniejsze zabytki Pakistanu, z bliska przyjrzymy się kulturze, zwyczajom i tradycjom. Okryjemy tajemnice starożytnych cywilizacji od Lahore, Karaczi, poprzez Multan i stanowisko archeologiczne Mohenjo-Daro. 

W czasie naszej wyprawy Pakistan Wyjazd Szlakiem z Północy na Południe niejednokrotnie doświadczymy też gościnności i serdeczności ze strony mieszkańców. Poznamy lokalną kuchnię i tradycje kulinarne. Zapoznamy się też z tradycyjną sztuką a na lokalnych targach kupić będziemy mogli artystyczne wyroby rzemieślnicze oraz słynną biżuterię z Multan. Zatrzymamy się w miejscach bardziej i mniej znanych, wszędzie delektować będziemy się otaczającymi nas przepięknymi krajobrazami, a tych w Pakistanie nie brakuje. Zapraszamy w podróż Pakistan Wyjazd Szlakiem z Północy na Południe z Poza Trasą Adventure!

Autorem programu jest Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PAKISTAN WYJAZD SZLAKIEM Z PÓŁNOCY NA POŁUDNIE - PROGRAM PODRÓŻY:  

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Islamabadu w Pakistanie. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem. Rozpoczęcie podróży Pakistan Wyjazd Szlakiem Z Północy Na Południe.

Dzień 2. Islamabad / Skardu

Przylot do Islamabadu, stolicy Pakistanu. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Pakistanie. Kontynuacja podróży. Wylot do Skardu położonego w prowincji Gilgit-Baltistan. Podróż samolotem potrwa około godziny. Podczas lotu oszałamiające widoki na Himalaje z prawej strony i Karakorum z lewej strony. Transfer do hotelu i czas wolny na odpoczynek po podróży. Popołudniu zwiedzanie najciekawszych zakątków Skardu. Miasto położone jest w Dolinie Indusu, w niezwykle malowniczej okolicy. Otoczone jest górami i  terenami pustynnymi. Skardu leży w pobliżu słynnego lodowca Baltoro, jest bazą wypadową dla wypraw udających się w góry, między innymi na K-2. Wybierzemy się na spacer po mieście i lokalnym targu. Nocleg w hotelu w Skardu.

Skardu Airport Pakistan maj 2021 Pakistan wyjazd

Dzień 3. Skardu / Khaplu (podróż przez Dolinę Shigar) 

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do miasteczka Khaplu w dystrykcie Ghanche. Podróż trwać będzie około 4-5 godzin. Trasa podróży biegnie wzdłuż rzek Indus i Shigar, z niezwykle spektakularnymi widokami na Dolinę Shigar. Rejon Khaplu to teren bardzo zróżnicowany etnicznie. Religijnie to tereny Islamu pod różnymi postaciami - przeważa szyicka odmiana Isna Ashriya, Ismailizm, Ashle Sunnat Wal Jamat a także mieszanka sunnizmu i szyityzmu Nurbushi. Khaplu jest ostatnim miasteczkiem w Pakistanie, dalej jest już strefa zamknięta i granica z Indiami. Dolina Shigar ciągnie się na długości około 200 kilometrów i jest zachodnią bramą w wyższe partie Himalajów a także początkiem pasma Karakorum. Dolina swój początek ma w mieście Skardu i biegnie wzdłuż rzeki Shigar, która jest prawym dopływem Indusu. Shigar słynie z piękna tutejszej przyrody oraz z występujących tu cennych akwamarynów. W Khaplu odwiedzimy interesujący Fort Khaplu, wykonany z drewna (Fort na Skale). Najważniejszymi zabytkami religijnymi Khaplu są Meczet Chaqchan pochodzący z 1370 roku - z czasów gdy ludność tego regionu masowo nawróciła się z buddyzmu na islam oraz wielka sala modlitewna ponad czterystuletniego meczetu Khanaq-e-Mullah, jednego z najstarszych w tym rejonie. Nocleg w Khaplu.

Baltistan Pustynia Shigar Pakistan maj 2021

Dzień 4. Khaplu / Machulo / Skardu 

Po śniadaniu wyjazd do wioski Machulo. W okolicy znajduje się stary zabytkowy meczet. Niestety, tylko sporadycznie wydawane są zgody na wejście do jego wnętrza, ale być może uda nam się ją otrzymać. Z punktu widokowego w Machulo oglądać będziemy niezwykłe widoki na Himalaje i szczyt Mashabrum. Popołudniu podróż powrotna do Skardu. Po dotarciu na miejsce wybierzemy się na wyjątkowo malowniczy zachód słońca na Pustynię Katpana, która jest jedną z najzimniejszych pustyń świata. Nocleg w hotelu w Skardu. Czas przejazdu: około 6 - 7 godzin.

Pakistan SELF-DRIVE Karakorum Highway Droga do Skardu Pakistan maj 2021

Dzień 5. Skardu / Minapin (podróż przez Dolinę Nager)

Po śniadaniu wczesnym rankiem wyjazd do wioski Minapin. Trasa ze Skardu do Minapin prowadzi wzdłuż rzeki Indus, wąską drogą Skardu - Gilgit. To tylko 150 km, ale podróż trwać może nawet około 8 godzin. Jest to niezwykle spektakularny odcinek drogi - księżycowe widoki, na znacznym odcinku totalne pustkowia, wręcz skalna anekumena. Tutejsze doliny to wyjątkowe piękne krajobrazowo. Na końcu trasy dotrzemy do Karakorum Highway - królowej szos świata. Karakorum Highway to jedna z najwyżej położonych tras na świecie o utwardzonej nawierzchni. Przecina ona pasmo Karakorum na granicy pakistańsko-chińskiej, gdzie znajduje się punkt kontrolny na Przełęczy Khunjerab. Granica znajduje się na wysokości 4 693 m n.p.m. To jedna z najciekawszych tras świata, a obok sąsiedniego Pamir Highway jest podróżniczym „MUST SEE” - miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć. Do wioski Minapin dotrzemy wieczorem. Nocleg w Minapin.

Droga do Skardu Pakistan maj 2021

Dzień 6. Minapin / Dolina Hunza - Karimabad

Po śniadaniu spacer w Dolinie Minapin, gdzie podziwiać będziemy piękno tutejszej przyrody i wyjątkowe widoki na góry. Minapin leży w Dolinie Nagar nad rzeką Hunza. Wioska jest punktem startowym trekkingów do Rakaposhi Base Camp. To rejon byłego Księstwa Nagar założonego w XIV wieku. Następnie wyjazd w kierunku Doliny Hunza i stolicy regionu - miasta Karimabad. Region ten jest szczególnie lubiany przez samych Pakistańczyków. Duża część tutejszej społeczności to szyiccy Ismaelici, których duchowym liderem jest Aga Khan. W trakcie naszej podróży niejednokrotnie dostrzeżemy tytuł Aga Khana na honorowych tabliczkach, zarówno w miastach, jak i przede wszystkim we wioskach – przy szkołach, szpitalach czy miejscach związanych z kulturą. Fundacja Aga Khana działa szeroko na świecie wspierając rozwój i edukację. Po dotarciu do Karimabad rozpoczniemy spacer i zwiedzanie miasta.

Hunza Pakistan 2020

Karimabad było niegdyś stolicą potężnego Królestwa Hunza. Miasto położone jest na malowniczym wzgórzu. Całymi dniami można spacerować tu i odkrywać kolejne urocze zakątki. Obejrzymy dwa forty górujące nad miastem - Balit, którego fundamenty datuje się na okres sprzed około siedmiuset lat oraz Altit, którego najstarsza wieża powstała ponad tysiąc sto lat temu. Obydwa Forty znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W rejonie Hunza, do dziś łatwo o spotkanie z ludnością o jasnej pigmentacji i europejskich rysach twarzy. Jeszcze kilka temu zakładano, że mieszkańcy Hunzy to potomkowie Macedończyków, którzy przybyli do Afganistanu z Aleksandrem Wielkim. W XX wieku badania genetyczne wykluczył jednak tę hipotezę. Wczesnym wieczorem wyruszymy na kolejny malowniczy zachód słońca. Podróż widowiskową, krętą drogą do "Gniazda Orła”, skąd roztaczają się spektakularne widoki na całą okolice Hunza. Przy sprzyjającej pogodzie zobaczymy także dominujące nad rozległą górską panoramą szczyty - Ultar, Hunza Dome, Bublimating, Spantik i Diran oraz Rakaposhi (7788 m n.p.m.). Nocleg w Hunza.

Hunza Pakistan 2020

Dzień 7. Dolina Hunza - Karimabad / Jezioro Ata Abad (Attahabad) / Lodowiec Passu / Przełęcz Khunjerab (4693 m n.p.m.) granica Pakistan - Chiny / wioska Passu 

Wczesnym rankiem po śniadaniu rozpoczniemy podróż na północ Pakistanu przez Dolinę Gojal. Pojedziemy w kierunku Przełęczy Khunjerab (4693 m n.p.m.). Dzisiejszy odcinek trasy Karakorum Highway - KKH należy do wyjątkowo pięknych. Na przemian będą nam towarzyszyć widoki szarych skał, lodowców, białych szczytów, rzek, lasów i zieleni. Po drodze zatrzymamy się na przejażdżkę łodzią po Jeziorze Ata Abad (Attahabad), które znane jest z wyjątkowo malowniczego położenia oraz olśniewającego niebiesko-turkusowego koloru. Całość tworzy zachwycający górski krajobraz. Ata Abad (Attahabad) położone jest w Dolinie Gojal i utworzone zostało przez zaporę osuwiskową w styczniu 2010 roku. Kolejną atrakcją dzisiejszego dnia będą niesamowite widoki podczas spaceru pod Lodowiec Passu i dla odważnych - przejście linowym mostem wiszącym Passu (Passu Suspension Bridge).

Suspension Bridge Pakistan 2020 wyjazd do Pakistanu

Dalsza podróż poprowadzi nas w kierunku najwyższej położonego punktu trasy Karakorum Highway KKH - Przełęczy Khunjerab (4693 m n.p.m.). Na przełączy znajduje się przejście graniczne pomiędzy Pakistanem i Chinami. Ostatnim miastem w Pakistanie przed granicą z Chinami jest Sost. Od Sost do granicy w Khunjerab Pass są już tylko dwie godziny drogą ostro pod górę, wzdłuż kanionu rzeki Khunjerab. Granica pakistańsko-chińska to brama dzieląca dwie wielkie cywilizacje. W Khunjerab podejdziemy pod samą granicę. Następnie podróż powrotna do wioski Passu. Cała trasa zajmie nam około 8 godzin jazdy. Nocleg w Passu.

Khunjerab Pakistan maj 2021

Dzień 8. Wioska Passu / Most Wiszący Hussaini (Hussaini Suspension Bridge) / Gilgit

Po śniadaniu rozpoczniemy podróż trasą Karakorum Highway KKH w kierunku miasta Gilgit. W trakcie podróży zjedziemy z głównej trasy KKH w boczną drogę, prowadzącą do wiszącego mostu linowego Hussaini (Hussaini Suspension Bridge), uznawanego za najniebezpieczniejszy most na świecie. Stąd podziwiać będziemy przepiękne widoki na Passu i zachwycająco panoramę szczytów Cathedral Peak.

Karakorum Highway 2020

Most Hussaini ma ponad dwieście metrów długości. Chętni i odważni będą mogli przespacerować się po moście i poczuć prawdziwą adrenalinę! Następnie kontynuacja podróży do Gilgit, gdzie dotrzemy późnym popołudniem. Spacer i zwiedzanie miasta. Gilgit to stolica północnej prowincji Gilgit-Baltistan. Miasto położone jest w malowniczej dolinie nad rzeką Gilgit. Od wieków Gilgit stanowiło ważny punkt na trasie Jedwabnego Szlaku. Przez te tereny przeszło wiele fal najeźdźców, a w okolicy wciąż zobaczyć można pozostałości wyznawanego tu wieki temu - buddyzmu. Nocleg w Gilgit.

Suspension Bridge Pakistan 2020

Dzień 9. Gilgit / Fairy Meadows

Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku wioski Fairy Meadows, położonej na 3300 m n.p.m. Jest to miejsce zapierające dech w piersiach ale już i sam dojazd tam, będzie ogromną atrakcją. Początkowo dojedziemy do Mostu Raikot, dalsza podróż jeepami przez Dolinę Jail (Tato). Całość trasy, którą stąd mamy do pokonania, podzielić można na dwa odcinki. Pierwszy odcinek jeepami do wioski Tato - to emocjonująca podróż drogą wyrzeźbioną w skale zbocza góry.

Fairy Meadows Pakistan 2020

Drugi odcinek to około trzygodzinny prosty trekking do Fairy Meadows. Osoby, które będą tego potrzebować, mogą wynająć konia lub osła (za dodatkową opłatą). Bagaż wniesiony zostanie przez wynajętych tragarzy. Po dotarciu na miejsce, spacery po wiosce Fairy Meadows, skąd rozpościera się najwspanialszy widok na ośmiotysięcznik Nanga Parbat (8126 m n.p.m.) oraz na Lodowiec Raikot. Na koniec intensywnie spędzonego dnia odpoczynek przy pakistańskiej herbacie na pagórku z widokiem na Nanga Parbat (8125 m n.p.m.). Druga tuż po K2 najwyższa góra w Pakistanie i cała tak zwana „ściana Raikot” będzie wprost przed naszymi oczami. To właśnie na tę ścianę Nanga Parbat wspinał się w styczniu 2018 roku Tomasz Mackiewicz i to tutaj pozostał już na zawsze. Wielu ludzi w tym rejonie zna, pamięta i wspomina Tomka. W wiosce spędzimy noc i zbierzemy siły, aby rano wyruszyć w powrotny trzygodzinny trekking do wioski Tato. Nocleg w tradycyjnej drewnianej chacie w Fairy Meadows. 

Do Fairy Meadows trekking Pakistan maj 2021

Dzień 10. Fairy Meadows / Chilas / Besham (podróż przez Dolinę Kohistan) lub Naran 

Po wczesnej pobudce śniadanie i powrotna wędrówka do wioski Tato, skąd samochody terenowe zwiozą nas do mostu Raikot. Powrót na główną drogę. Następnie podróż trasą Karakorum Highway wzdłuż rzeki Indus, w kierunku miasta Besham przez Chilas i słynną Dolinę Kohistan (lub Naran). Opuścimy prowincję Gilgit-Baltistan, gdzie znajduje się większość trasy Karakorum Highway - KKH. Dystrykt Kohistan – znajduje się w prowincji Chajber Pasztunchwa. To będzie długi dzień spędzony w podróży, w sumie około 10-11 godzin jazdy. Podczas przejazdu krótkie przerwy na odpoczynek i zdjęcia w najpiękniejszych punktach trasy. Nocleg w Besham lub Naran.

Do Fairy Meadows trekking Pakistan maj 2021 

Dzień 11. Besham lub Naran/ Rawalpindi / Islamabad 

Po śniadaniu wyjazd do Islamabadu trasą przez Mansehra i Abbotabad. Trasa do pokonania to około 320 km. Podróż trwać będzie około 6 godzin. Po dotarciu na miejsce, jeszcze przed zameldowaniem się w hotelu w Islamabadzie, zwiedzimy Rawalpindi zwane również Pindi.  Obejrzymy najważniejsze zabytki tego starego, zabytkowego miasta. Złożymy także wizytę w warsztacie, gdzie produkowane są słynne pakistańskie ciężarówki, będące fenomenem na skalę światową. Niezwykle kolorowe, pełne ozdób, lampeczek, świecidełek, obrazków imamów i wersetów z Koranu. Nocleg w Islamabadzie.

Islamabad Rawalpindi Pakistan 2020

Dzień 12. Islamabad / Lahore

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do Lahore. Podróż potrwa około 6 godzin jazdy. Po dotarciu do Lahore rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Lahore to centrum naukowe, kulturalne oraz artystyczne kraju - miasto zwane "Sercem Pakistanu”. Wieczorem w Lahore zwiedzimy meczet Wazir Khan, spacer po lokalnym bazarze i czas wolny na kolację z pięknym widokiem na meczet i Fort Lahore. Nocleg w Lahore.

Pakistan wyjazd do Lahore

Dzień 13. Lahore / Wagah

Po śniadaniu kontynuacja zwiedzania Lahore. Zwiedzimy między innymi średniowieczne Stare Miasto, Lahore Fort - Shahi Qila, który wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, meczet Badshahi, który jest jednym z największych meczetów w Azji. Wybudowany został on w 1673 roku przez ostatniego z Wielkich Mogołów - Aurangzeba. Inspiracją dla budowniczych meczetu były prawdopodobnie powstałe wcześniej Tadż Mahal i Wielki Meczet w Delhi. Kolejnym punktem programu będzie wyjazd do Wagah, gdzie znajduje się jedyne przejście graniczne między Indiami a Pakistanem. Obejrzymy tu spektakularną ceremonię zamknięcia granicy. (UWAGA: Wyjazd zrealizowany zostanie o ile pozwoli na to aktualna sytuacja polityczna w regionie, a co z tym związane przejście graniczne pozostanie otwarte). Powrót do Lahore. Nocleg w Lahore.

Wagah przejście graniczne Pakistan Indie Pakistan wyjazd

Dzień 14. Lahore / Multan 

Po śniadaniu wyjazd do miasta Multan. Trasa około 350 km, podróż trwać będzie około 6 godzin. Po drodze zatrzymamy się przy stanowisku archeologicznym i w muzeum Harrappa, gdzie obejrzymy ruiny starożytnego, ufortyfikowanego miasta (2600 p.n.e. - 1900 p.n.e.). Następnie kontynuacja podróży do Multan. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Multan to przepiękne miasto w prowincji Pendżab, znane ze względu na swoją bogatą historię i kulturę związana z sufizmem. To jedno z najstarszych miast tej części świata, słynące ze wspaniałej architektury i sztuki – w tym wytwarzanej tu słynnej biżuterii multańskiej. W Multan odwiedzimy Groby Bahaudin Zakria i Shah Rukn Alam z XIII i XIV wieku. Wieczorem po lokalnym bazarze ceramiki multańskiej. Nocleg w Multan. 

Ulice Pakistanu Pakistan maj 2021

Dzień 15. Multan / Uch Sharif / Bahawalpur

Po śniadaniu podróż do Bahawalpur, leżącego we wschodnim Pendżabie. Po drodze wizyta w starożytnym mieście Uch Sharif, które założone zostało prawdopodobnie przez Aleksandra Wielkiego w 325 roku p.n.e. Zobaczymy tu między innymi Mauzoleum Bibi Juwandi oraz Shah Surkh Bukhari. Krótki spacer przy rzece Panjnad, w której biegu „spotyka się” pięć rzek: Indus, Ravi, Chenab, Jehlum i Sutluj. Kontynuacja podróży do Bahawalpur. Po dotarciu do Bahawalpur, spacer po mieście i zwiedzanie (Noor Mahal, Bab-e-Fareed) oraz ewentualna wizyta na bazarze słynącym z lokalnego rękodzieła artystycznego (w zależności od dostępnego czasu). Miasto Bahawalpur było niegdyś stolicą historycznego Księstwa Bahawalpur. Rejon ten jest swoistą enklawą, w której żyje grupa etniczna Saraików. Nocleg w Bahawalpur. 

Pakistan wyjazd

Dzień 16. Bahawalpur / Fort Derawar / Sukher 

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do  Sukher. Trasa do pokonania około 470 km. Podróż - przejazd trwać będzie około 8 godzin. Na trasie zatrzymamy się przy majestatycznym Forcie Derawar. Ta niezwykła budowla położona jest w samym środku Pustyni Cholistan i pochodzi z IX wieku naszej ery. Kontynuacja podróży. Po dotarciu do Sukher czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Sukher.

Pakistan wyjazd Fort Derawar

Dzień 17. Sukkur / Larkana / Mohendżo Dario (Mohenjo Daro)

Po wczesnym śniadaniu zwiedzanie miasta Sukkur, leżącego na prawym brzegu rzeki Indus. To trzecie co do wielkości miasto w prowincji Sindh, które powstało w XIX wieku w wyniku rozrastania się osady przy brytyjskim garnizonie wojskowym. Na przeciwległym brzegu Indusu znajduje się dużo starsze, handlowe miasto Rohri, działające jako port rzeczny od XIII wieku. W programie zwiedzania Stare Miasto Rohri i wyspa Sadh Belo z kompleksem hinduistycznych świątyń. Następnie wyjazd do miasta Larkana. Na trasie zwiedzanie imponujące Mauzoleum rodziny Bhutto, którego budowa rozpoczęła się w latach 90-tych XX wieku. Spoczywają tu przedstawiciele pakistańskiego klanu polityków: Zulfikar Ali Bhutto, Murtaza Bhutto, Nusrat Bhutto oraz Benazir Bhutto, z której inicjatywy wybudowano mauzoleum. Dalsza podróż do Larkana. W ciągu dnia zwiedzimy  Mohendżo Dario (Mohenjo Daro), położone w dolinie rzeki Indus. Jest to najważniejsze archeologiczne stanowisko w kraju, które przeszło pięć tysiącleci temu było największym miastem cywilizacji Indusów. W skład kompleksu archeologicznego Mohendżo Dario (Mohenjo Daro) wchodzą: wielka łaźnia, dom wodza, spichlerz oraz „dom zgromadzeń” o powierzchni 900 m2 a także budynki mieszkalne i wodociągi świadczące o istniejącej tu około 2500 r. p.n.e. wysoko rozwiniętej cywilizacji. Miasto otoczone było murem, który miał zabezpieczać przed wylewami rzeki Indus. Zapewne też z tego powodu, miasto wyróżniało się doskonale rozbudowaną siecią wodno-kanalizacyjną, która miała chronić mieszkańców przed powodziami podczas wylewów Indusu. Mohendżo Daro było wielkim ośrodkiem rzemieślniczym, handlowym i kulturalnym, utrzymującym rozległe kontakty, między innymi z Mezopotamią. Ruiny miasta odkryto dopiero w XX wieku, wówczas to archeolodzy rozpoczęli jego badania. Obiekty znajdujące się na tym terenie wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powrót i nocleg w Larkana.

Pakistan wyjazd

Dzień 18. Larkana / Hyderabad / Karaczi (Karachi)

Po śniadaniu wyjazd w kierunku południa Pakistanu do Hyderabad, miasta leżącego nad dolnym odcinkiem Indusu w prowincji Sindh. Do pokonania około 330 km. Podróż trwać będzie około 6 godzin. W trakcie podróży postoje na krótki odpoczynek i zdjęcia w najpiękniejszych miejscach trasy, między innymi w Hyderabad. Następnie dalsza podróż do Karaczi (Karachi). Do pokonania około 170 km. Podróż trwać będzie około 3 godziny. Nocleg w Karaczi (Karachi).

Ulice Pakistanu Pakistan maj 2021

Dzień 19. Karaczi (Karachi)

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Karaczi (Karachi), przemysłowej stolicy prowincji Sindh, największego miasta w Pakistanie i jednego z największych na świecie. Karachi jest prężnym portem położonym nad Morzem Arabskim, który rozwijał się od XIX wieku w wyniku kolonizacji regionu przez Brytyjczyków. Podczas spaceru po centrum miasta zwiedzimy wiele zabytkowych budynków w stylu kolonialnym. W programie: Qaid-e-Azam - dom pamięci Muhammada Ali Jinnaha, założyciela Pakistanu, neogotycki gmach biblioteki Frere Hall oraz pałac Shivratan Mohata wybudowany w latach 20-tych XX wieku według projektu Muhammad Komail Hussaina. Nocleg w Karaczi (Karachi). 

Karaczi Pakistan Szlakiem z Północy na Południe

Dzień 20. Karaczi (Karachi) - Clifton

Po śniadaniu kontynuować będziemy zwiedzanie Karaczi (Karachi). Czas spędzimy w Clifton - nadmorskiej części Karaczi, gdzie odpoczniemy po trudach trzytygodniowej podróży. Spacer po miejskim bazarze Sadar Market. Czas wolny na zakupy. Powrót do hotelu i odpoczynek przed transferem na lotnisko w Karachi (nocnym lub wczesnoporannym).

Dzień 21. Karaczi (Karachi) / Warszawa

Transfer na lotnisko w Karachi zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z pilotem przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Pakistanie. Wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 3150USD

+ bilety lotnicze ok. 5150 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Islamabad - Karachi - Warszawa ok. 4500 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilety lotnicze na lot wewnętrzny Islamabad - Skardu
 • Noclegi w hotelach klasy 3* (lokalna standaryzacja) lub hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych lub obiektach Guest House
 • Śniadania
 • Transfery i transport na całej trasie podróży wynajętym samochodem zgodnie z programem
 • Permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnego pilota angielskojęzycznego
 • Usługi miejscowych przewodników
 • Opłatę wizową
 • Zaproszenie do wizy oraz wszelkie formalności administracyjne
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie w tym do fortów i muzeów
 • Opłatę za wjazd do Parku Narodowego Khunjerab
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie 
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Posiłków poza śniadaniami. Koszt posiłków dodatkowych (około 12 USD / doba / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp oraz innych atrakcji fakultatywnych

*Grupa min. 6 osób

PAKISTAN WYJAZD NA ZDJĘCIACH