fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

PAKISTAN WYJAZD SZLAKIEM
Z PÓŁNOCY NA POŁUDNIE
14.10.2021-
03.11.2021
09.04.2022-
28.04.2022
20
dni
CENA:
3150 USD + bilety lotnicze ok. 3500 PLN

PAKISTAN WYJAZD SZLAKIEM Z PÓŁNOCY NA POŁUDNIE 

Pakistan Wyjazd Szlakiem Z Północy Na Południe to fascynującą podróż do kraju wciąż tajemniczego i mało znanego. Pakistan zachwyca, inspiruje i często wprost zaskakuje przyjezdnych pięknem swojej przyrody i unikalnych zabytków. Zachwycają tu zwłaszcza górskie krajobrazy najwyższych gór świata i przepiękne, otwarte przestrzenie. To kraj z wielomilionowymi miastami i maleńkimi wioskami, który z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom podróży oraz poznawania innych kultur i tradycji. W czasie podróży po Pakistanie towarzyszyć będą nam zarówno oszałamiające górskie panoramy, pustynne krajobrazy a także widoki pakistańskiego wybrzeża Morza Arabskiego.

Wyprawę rozpoczniemy od podróży szosą Karakorum Highway na północ kraju. Dotrzemy między innymi do miast Skardu i Gilgit, Doliny Hunza i miasta Karimabad, wioski Passu oraz Przełęczy Khunjarab, która jest najwyższym punktem szosy Karakorum Highway. Kolejnym etapem naszej wyprawy Pakistan Wyjazd Szlakiem Z Północy Na Południe będzie podróż na południe Pakistanu. Odwiedzimy nie tylko Islamabad, Lahore i Karaczi czyli jedne z najważniejszych i największych miast kraju, ale podejrzymy też życie pakistańskiej prowincji i dotrzemy do miejsc zupełnie pozatrasą. Zobaczymy też najważniejsze zabytki Pakistanu, z bliska przyjrzymy się kulturze, zwyczajom i tradycjom. Okryjemy tajemnice starożytnych cywilizacji od Lahore, Karaczi, poprzez Multan i stanowisko archeologiczne Mohenjo-Daro. 

W czasie naszej wyprawy Pakistan Wyjazd Szlakiem z Północy na Południe niejednokrotnie doświadczymy też gościnności i serdeczności ze strony mieszkańców. Poznamy lokalną kuchnię i tradycje kulinarne. Zapoznamy się też z tradycyjną sztuką a na lokalnych targach kupić będziemy mogli artystyczne wyroby rzemieślnicze oraz słynną biżuterię z Multan. Zatrzymamy się w miejscach bardziej i mniej znanych, wszędzie delektować będziemy się otaczającymi nas przepięknymi krajobrazami, a tych w Pakistanie nie brakuje. Zapraszamy w podróż Pakistan Wyjazd Szlakiem z Północy na Południe z Poza Trasą Adventure!

Autorem programu jest Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PAKISTAN WYJAZD SZLAKIEM Z PÓŁNOCY NA POŁUDNIE - PROGRAM PODRÓŻY:  

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Islamabadu w Pakistanie. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem. Rozpoczęcie podróży Pakistan Wyjazd Szlakiem Z Północy Na Południe.

Dzień 2. Islamabad / Skardu

Przylot do Islamabadu, stolicy Pakistanu. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Pakistanie. Kontynuacja podróży. Wylot do Skardu położonego w prowincji Gilgit-Baltistan. Podróż samolotem potrwa około godziny. Podczas lotu oszałamiające widoki na Himalaje z prawej strony i Karakorum z lewej strony. Transfer do hotelu i czas wolny na odpoczynek po podróży. Popołudniu zwiedzanie najciekawszych zakątków Skardu. Miasto położone jest w Dolinie Indusu, w niezwykle malowniczej okolicy. Otoczone jest górami i  terenami pustynnymi. Skardu leży w pobliżu słynnego lodowca Baltoro, jest bazą wypadową dla wypraw udających się w góry, między innymi na K-2. Wybierzemy się na spacer po mieście i lokalnym targu. Nocleg w hotelu w Skardu.

Skardu Airport Pakistan maj 2021 Pakistan wyjazd

Dzień 3. Skardu / Khaplu (podróż przez Dolinę Shigar) 

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do miasteczka Khaplu w dystrykcie Ghanche. Podróż trwać będzie około 4-5 godzin. Trasa podróży biegnie wzdłuż rzek Indus i Shigar, z niezwykle spektakularnymi widokami na Dolinę Shigar. Rejon Khaplu to teren bardzo zróżnicowany etnicznie. Religijnie to tereny Islamu pod różnymi postaciami - przeważa szyicka odmiana Isna Ashriya, Ismailizm, Ashle Sunnat Wal Jamat a także mieszanka sunnizmu i szyityzmu Nurbushi. Khaplu jest ostatnim miasteczkiem w Pakistanie, dalej jest już strefa zamknięta i granica z Indiami. Dolina Shigar ciągnie się na długości około 200 kilometrów i jest zachodnią bramą w wyższe partie Himalajów a także początkiem pasma Karakorum. Dolina swój początek ma w mieście Skardu i biegnie wzdłuż rzeki Shigar, która jest prawym dopływem Indusu. Shigar słynie z piękna tutejszej przyrody oraz z występujących tu cennych akwamarynów. W Khaplu odwiedzimy interesujący Fort Khaplu, wykonany z drewna (Fort na Skale). Najważniejszymi zabytkami religijnymi Khaplu są Meczet Chaqchan pochodzący z 1370 roku - z czasów gdy ludność tego regionu masowo nawróciła się z buddyzmu na islam oraz wielka sala modlitewna ponad czterystuletniego meczetu Khanaq-e-Mullah, jednego z najstarszych w tym rejonie. Nocleg w Khaplu.

Baltistan Pustynia Shigar Pakistan maj 2021

Dzień 4. Khaplu / Machulo / Skardu 

Po śniadaniu wyjazd do wioski Machulo. W okolicy znajduje się stary zabytkowy meczet. Niestety, tylko sporadycznie wydawane są zgody na wejście do jego wnętrza, ale być może uda nam się ją otrzymać. Z punktu widokowego w Machulo oglądać będziemy niezwykłe widoki na Himalaje i szczyt Mashabrum. Popołudniu podróż powrotna do Skardu. Po dotarciu na miejsce wybierzemy się na wyjątkowo malowniczy zachód słońca na Pustynię Katpana, która jest jedną z najzimniejszych pustyń świata. Nocleg w hotelu w Skardu. Czas przejazdu: około 6 - 7 godzin.

Pakistan SELF-DRIVE Karakorum Highway Droga do Skardu Pakistan maj 2021

Dzień 5. Skardu / Minapin (podróż przez Dolinę Nager)

Wczesnym rankiem wyjazd do wioski Minapin. Trasa ze Skardu do Minapin prowadzi wzdłuż rzeki Indus, wąską drogą Skardu - Gilgit. To tylko 150 km, ale podróż trwać może nawet około 8 godzin. Jest to niezwykle spektakularny odcinek drogi - księżycowe widoki, na znacznym odcinku totalne pustkowia, wręcz skalna anekumena. Tutejsze doliny to wyjątkowe piękne krajobrazowo. Na końcu trasy dotrzemy do Karakorum Highway - królowej szos świata. Karakorum Highway to jedna z najwyżej położonych tras na świecie o utwardzonej nawierzchni. Przecina ona pasmo Karakorum na granicy pakistańsko-chińskiej, gdzie znajduje się punkt kontrolny na Przełęczy Khunjerab. Granica znajduje się na wysokości 4 693 m n.p.m. To jedna z najciekawszych tras świata, a obok sąsiedniego Pamir Highway jest podróżniczym „MUST SEE” - miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć. Do wioski Minapin dotrzemy wieczorem. Nocleg w Minapin.

Droga do Skardu Pakistan maj 2021

Dzień 6. Minapin / Dolina Hunza - Karimabad

Po śniadaniu spacer w Dolinie Minapin, gdzie podziwiać będziemy piękno tutejszej przyrody i wyjątkowe widoki na góry. Minapin leży w Dolinie Nagar nad rzeką Hunza. Wioska jest punktem startowym trekkingów do Rakaposhi Base Camp. To rejon byłego Księstwa Nagar założonego w XIV wieku. Następnie wyjazd w kierunku Doliny Hunza i stolicy regionu - miasta Karimabad. Region ten jest szczególnie lubiany przez samych Pakistańczyków. Duża część tutejszej społeczności to szyiccy Ismaelici, których duchowym liderem jest Aga Khan. W trakcie naszej podróży niejednokrotnie dostrzeżemy tytuł Aga Khana na honorowych tabliczkach, zarówno w miastach, jak i przede wszystkim we wioskach – przy szkołach, szpitalach czy miejscach związanych z kulturą. Fundacja Aga Khana działa szeroko na świecie wspierając rozwój i edukację. Po dotarciu do Karimabad rozpoczniemy spacer i zwiedzanie miasta.

Hunza Pakistan 2020

Karimabad było niegdyś stolicą potężnego Królestwa Hunza. Miasto położone jest na malowniczym wzgórzu. Całymi dniami można spacerować tu i odkrywać kolejne urocze zakątki. Obejrzymy dwa forty górujące nad miastem - Balit, którego fundamenty datuje się na okres sprzed około siedmiuset lat oraz Altit, którego najstarsza wieża powstała ponad tysiąc sto lat temu. Obydwa Forty znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W rejonie Hunza, do dziś łatwo o spotkanie z ludnością o jasnej pigmentacji i europejskich rysach twarzy. Jeszcze kilka temu zakładano, że mieszkańcy Hunzy to potomkowie Macedończyków, którzy przybyli do Afganistanu z Aleksandrem Wielkim. W XX wieku badania genetyczne wykluczył jednak tę hipotezę. Wczesnym wieczorem wyruszymy na kolejny malowniczy zachód słońca. Podróż widowiskową, krętą drogą do "Gniazda Orła”, skąd roztaczają się spektakularne widoki na całą okolice Hunza. Przy sprzyjającej pogodzie zobaczymy także dominujące nad rozległą górską panoramą szczyty - Ultar, Hunza Dome, Bublimating, Spantik i Diran oraz Rakaposhi (7788 m n.p.m.). Nocleg w Hunza.

Hunza Pakistan 2020

Dzień 7. Dolina Hunza - Karimabad / Jezioro Ata Abad (Attahabad) / Lodowiec Passu / Przełęcz Khunjerab (4693 m n.p.m.) granica Pakistan - Chiny / wioska Passu 

Wczesnym rankiem rozpoczniemy podróż na północ Pakistanu przez Dolinę Gojal. Pojedziemy w kierunku Przełęczy Khunjerab (4693 m n.p.m.). Dzisiejszy odcinek trasy Karakorum Highway - KKH należy do wyjątkowo pięknych. Na przemian będą nam towarzyszyć widoki szarych skał, lodowców, białych szczytów, rzek, lasów i zieleni. Po drodze zatrzymamy się na przejażdżkę łodzią po Jeziorze Ata Abad (Attahabad), które znane jest z wyjątkowo malowniczego położenia oraz olśniewającego niebiesko-turkusowego koloru. Całość tworzy zachwycający górski krajobraz. Ata Abad (Attahabad) położone jest w Dolinie Gojal i utworzone zostało przez zaporę osuwiskową w styczniu 2010 roku. Kolejną atrakcją dzisiejszego dnia będą niesamowite widoki podczas spaceru pod Lodowiec Passu i dla odważnych - przejście linowym mostem wiszącym Passu (Passu Suspension Bridge).

Suspension Bridge Pakistan 2020 wyjazd do Pakistanu

Dalsza podróż poprowadzi nas w kierunku najwyższej położonego punktu trasy Karakorum Highway KKH - Przełęczy Khunjerab (4693 m n.p.m.). Na przełączy znajduje się przejście graniczne pomiędzy Pakistanem i Chinami. Ostatnim miastem w Pakistanie przed granicą z Chinami jest Sost. Od Sost do granicy w Khunjerab Pass są już tylko dwie godziny drogą ostro pod górę, wzdłuż kanionu rzeki Khunjerab. Granica pakistańsko-chińska to brama dzieląca dwie wielkie cywilizacje. W Khunjerab podejdziemy pod samą granicę. Następnie podróż powrotna do wioski Passu. Cała trasa zajmie nam około 8 godzin jazdy. Nocleg w Passu.

Khunjerab Pakistan maj 2021

Dzień 8. Wioska Passu / Most Wiszący Hussaini (Hussaini Suspension Bridge) / Gilgit

Po śniadaniu rozpoczniemy podróż trasą Karakorum Highway KKH w kierunku miasta Gilgit. W trakcie podróży zjedziemy z głównej trasy KKH w boczną drogę, prowadzącą do wiszącego mostu linowego Hussaini (Hussaini Suspension Bridge), uznawanego za najniebezpieczniejszy most na świecie. Stąd podziwiać będziemy przepiękne widoki na Passu i zachwycająco panoramę szczytów
Cathedral Peak.

Karakorum Highway 2020

Most Hussaini ma ponad dwieście metrów długości. Chętni i odważni będą mogli przespacerować się po moście i poczuć prawdziwą adrenalinę! Następnie kontynuacja podróży do Gilgit, gdzie dotrzemy późnym popołudniem. Spacer i zwiedzanie miasta. Gilgit to stolica północnej prowincji Gilgit-Baltistan. Miasto położone jest w malowniczej dolinie nad rzeką Gilgit. Od wieków Gilgit stanowiło ważny punkt na trasie Jedwabnego Szlaku. Przez te tereny przeszło wiele fal najeźdźców, a w okolicy wciąż zobaczyć można pozostałości wyznawanego tu wieki temu - buddyzmu. Nocleg w Gilgit.

Suspension Bridge Pakistan 2020

Dzień 9. Gilgit / Fairy Meadows

Wcześnie rano wyjazd w kierunku wioski Fairy Meadows, położonej na 3300 m n.p.m. Jest to miejsce zapierające dech w piersiach ale już i sam dojazd tam, będzie ogromną atrakcją. Początkowo dojedziemy do Mostu Raikot, dalsza podróż jeepami przez Dolinę Jail (Tato). Całość trasy, którą stąd mamy do pokonania, podzielić można na dwa odcinki. Pierwszy odcinek jeepami do wioski Tato - to emocjonująca podróż drogą wyrzeźbioną w skale zbocza góry.

Fairy Meadows Pakistan 2020

Drugi odcinek to około trzygodzinny prosty trekking do Fairy Meadows. Osoby, które będą tego potrzebować, mogą wynająć konia lub osła (za dodatkową opłatą). Bagaż wniesiony zostanie przez wynajętych tragarzy. Po dotarciu na miejsce, spacery po wiosce Fairy Meadows, skąd rozpościera się najwspanialszy widok na ośmiotysięcznik Nanga Parbat (8126 m n.p.m.) oraz na Lodowiec Raikot. Na koniec intensywnie spędzonego dnia odpoczynek przy pakistańskiej herbacie na pagórku z widokiem na Nanga Parbat (8125 m n.p.m.). Druga tuż po K2 najwyższa góra w Pakistanie i cała tak zwana „ściana Raikot” będzie wprost przed naszymi oczami. To właśnie na tę ścianę Nanga Parbat wspinał się w styczniu 2018 roku Tomasz Mackiewicz i to tutaj pozostał już na zawsze. Wielu ludzi w tym rejonie zna, pamięta i wspomina Tomka. W wiosce spędzimy noc i zbierzemy siły, aby rano wyruszyć w powrotny trzygodzinny trekking do wioski Tato. Nocleg w tradycyjnej drewnianej chacie w Fairy Meadows. 

Do Fairy Meadows trekking Pakistan maj 2021

Dzień 10. Fairy Meadows / Chilas / Besham (podróż przez Dolinę Kohistan - Palas)

Po wczesnej pobudce powrotna wędrówka do wioski Tato, skąd samochody terenowe zwiozą nas do mostu Raikot. Powrót na główną drogę. Następnie podróż trasą Karakorum Highway wzdłuż rzeki Indus, w kierunku miasta Besham przez Chilas i słynną Dolinę Kohistan. Opuścimy prowincję Gilgit-Baltistan, gdzie znajduje się większość trasy Karakorum Highway - KKH. Dystrykt Kohistan – znajduje się w prowincji Chajber Pasztunchwa. To będzie długi dzień spędzony w podróży, w sumie około 12 godzin jazdy. Podczas przejazdu krótkie przerwy na odpoczynek i zdjęcia w najpiękniejszych punktach trasy. Nocleg w Besham. 

Do Fairy Meadows trekking Pakistan maj 2021

Dzień 11. Besham / Rawalpindi / Islamabad 

Po śniadaniu wyjazd do Islamabadu trasą przez Mansehra i Abbotabad. Trasa do pokonania to około 320 km. Podróż trwać będzie około 6 godzin. Po dotarciu na miejsce, jeszcze przed zameldowaniem się w hotelu w Islamabadzie, zwiedzimy Rawalpindi zwane również Pindi.  Obejrzymy najważniejsze zabytki tego starego, zabytkowego miasta. Złożymy także wizytę w warsztacie, gdzie produkowane są słynne pakistańskie ciężarówki, będące fenomenem na skalę światową. Niezwykle kolorowe, pełne ozdób, lampeczek, świecidełek, obrazków imamów i wersetów z Koranu. Nocleg w hotelu w Islamabadzie.

Islamabad Rawalpindi Pakistan 2020

Dzień 12. Islamabad / Lahore

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do Lahore. Po drodze wizyta w Khewra, gdzie znajduje się kopalnia soli himalajskiej. Khewra jest drugą co do wielkości na świecie i jednocześnie największą oraz najstarszą kopalnią soli w Pakistanie. Poza wydrążonymi tunelami można zobaczyć tu również solny meczet. Następnie kontynuacja podróży do Lahore. Podróż potrwa około 6 godzin jazdy. Po dotarciu do Lahore rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Lahore to centrum naukowe, kulturalne oraz artystyczne kraju - miasto zwane "Sercem Pakistanu”. Wieczorem w Lahore odwiedzimy lokalny bazar. Nocleg w hotelu w Lahore.

Pakistan wyjazd do Lahore

Dzień 13. Lahore / Wagah

Po śniadaniu kontynuacja zwiedzania Lahore. Zwiedzimy tu średniowieczne Stare Miasto, Lahore Fort - Shahi Qila, który wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, meczety Wazir Khan oraz Badshahi, który jest jednym z największych meczetów w Azji. Wybudowany został on w 1673 roku przez ostatniego z Wielkich Mogołów - Aurangzeba. Inspiracją dla budowniczych meczetu były prawdopodobnie powstałe wcześniej Tadż Mahal i Wielki Meczet w Delhi. Kolejnym punktem programu będzie wyjazd do Wagah, gdzie znajduje się jedyne przejście graniczne między Indiami a Pakistanem. Obejrzymy tu spektakularną ceremonię zamknięcia granicy. (UWAGA: Wyjazd zrealizowany zostanie o ile pozwoli na to aktualna sytuacja polityczna w regionie, a co z tym związane przejście graniczne pozostanie otwarte). Powrót do Lahore. Nocleg w hotelu w Lahore.

Wagah przejście graniczne Pakistan Indie Pakistan wyjazd

Dzień 14. Lahore / Multan 

Rano wyjazd do miasta Multan. Trasa około 350 km, podróż trwać będzie około 5 - 6 godzin. Po drodze zatrzymamy się przy stanowisku archeologicznym i w muzeum Harrappa, gdzie obejrzymy ruiny starożytnego, ufortyfikowanego miasta (2600 p.n.e. - 1900 p.n.e.). Następnie kontynuacja podróży do Multan. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Multan to przepiękne miasto w prowincji Pendżab, znane ze względu na swoją bogatą historię i kulturę związana z sufizmem. To jedno z najstarszych miast tej części świata, słynące ze wspaniałej architektury i sztuki – w tym wytwarzanej tu słynnej biżuterii multańskiej. W Multan odwiedzimy Groby Bahaudin Zakria i Shah Rukn Alam z XIII i XIV wieku. Wieczorem zwiedzanie kolorowego bazaru ceramiki multańskiej. Nocleg w hotelu w Multan. 

Ulice Pakistanu Pakistan maj 2021

Dzień 15. Multan / Uch Sharif / Fort Derawar / Bahawalpur

Po śniadaniu podróż do Bahawalpur, leżącego we wschodnim Pendżabie. Po drodze wizyta w starożytnym mieście Uch Sharif, które założone zostało prawdopodobnie przez Aleksandra Wielkiego w 325 roku p.n.e. Zobaczymy tu między innymi Mauzoleum Bibi Juwandi oraz Shah Surkh Bukhari. Krótki spacer przy rzece Panjnad, w której biegu „spotyka się” pięć rzek: Indus, Ravi, Chenab, Jehlum i Sutluj. Następnie wizyta w majestatycznym Fort Derawar. Ta niezwykła budowla położona jest w samym środku Pustyni Cholistan i pochodzi z IX wieku naszej ery. Po dotarciu do Bahawalpur spacer po mieście oraz wizyta na bazarze słynącym z lokalnego rękodzieła artystycznego. Miasto było niegdyś stolicą historycznego Księstwa Bahawalpur. Rejon ten jest swoistą enklawą, w której żyje grupa etniczna Saraików. Nocleg w hotelu w Bahawalpur. 

Pakistan wyjazd Fort Derawar

Dzień 16. Bahawalpur /Mohendżo Dario (Mohenjo Daro)

Wczesnym rankiem wyjazd do Mohendżo Dario (Mohenjo Daro). Trasa do pokonania około 470 km. Podróż wraz z postojami trwać będzie około 7-8 godzin. Po dotarciu na miejsce czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Mohendżo Dario (Mohenjo Daro).

Pakistan wyjazd

Dzień 17. Mohendżo Dario (Mohenjo Daro)

Dzisiejszy dzień spędzimy odpoczywając i zwiedzając Mohendżo Dario (Mohenjo Daro), położone w dolinie rzeki Indus. Jest to najważniejsze archeologiczne stanowisko w kraju, które przeszło pięć tysiącleci temu było największym miastem cywilizacji Indusów. W skład kompleksu archeologicznego Mohendżo Dario (Mohenjo Daro) wchodzą: wielka łaźnia, dom wodza, spichlerz oraz „dom zgromadzeń” o powierzchni 900 m2 a także budynki mieszkalne i wodociągi świadczące o istniejącej tu około 2500 r. p.n.e. wysoko rozwiniętej cywilizacji. Miasto otoczone było murem, który miał zabezpieczać przed wylewami rzeki Indus. Zapewne też z tego powodu, miasto wyróżniało się doskonale rozbudowaną siecią wodno-kanalizacyjną, która miała chronić mieszkańców przed powodziami podczas wylewów Indusu. Mohendżo Daro było wielkim ośrodkiem rzemieślniczym, handlowym i kulturalnym, utrzymującym rozległe kontakty, m.in. z Mezopotamią. Ruiny miasta odkryto dopiero w XX wieku, wówczas to archeolodzy rozpoczęli jego badania. Obiekty znajdujące się na tym terenie wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nocleg w hotelu w Mohendżo Dario (Mohenjo Daro). 

Pakistan wyjazd

Dzień 18. Mohendżo Dario (Mohenjo Daro) / Hyderabad 

Po śniadaniu wyjazd w kierunku południa Pakistanu do Hyderabad, miasta leżącego nad dolnym odcinkiem Indusu w prowincji Sindh. Do pokonania około 470 km. Podróż trwać będzie około 7-8 godzin. W trakcie podróży postoje na krótki odpoczynek i zdjęcia w najpiękniejszych miejscach trasy. Nocleg w hotelu w Hyderabad.

Ulice Pakistanu Pakistan maj 2021

Dzień 19. Hyderabad / Karaczi (Karachi)

Po śniadaniu wyjazd do Karaczi (Karachi). Wyruszamy w trasę ostatnim odcinkiem naszej wyprawy. Przed nami do pokonania trasa około 175 km. Podróż trwać będzie około 5 godzin. Po dotarciu na miejsce spacer po centrum miasta i wzdłuż plaż Morza Arabskiego. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Karaczi (Karachi). 

Karaczi Pakistan Szlakiem z Północy na Południe

Dzień 20.  Karaczi (Karachi) - Clifton

Po śniadaniu test PCR (o ile obowiązkowy), po czym kontynuować będziemy zwiedzanie Karaczi (Karachi). Czas spędzimy w Clifton - nadmorskiej części Karaczi, gdzie odpoczywać będziemy, po trudach naszej niemalże trzytygodniowej podróży. Powrót do hotelu i odpoczynek przed nocnym transferem na lotnisko w Karachi.

Dzień 21. Karaczi (Karachi) / Warszawa

Transfer na lotnisko w Karachi. Na lotnisku pożegnanie grupy z pilotem przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Pakistanie. Wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy. Zakończenie wyprawy Pakistan Wyjazd Szlakiem Z Północy Na Południe.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 3150USD

+ bilety lotnicze ok. 3500 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Islamabad - Karachi - Warszawa / Berlin  Cena około 3500 PLN ( lub Berlin - bilet może być tańszy o około 800 PLN)  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilety lotnicze - lot wewnętrzny Islamabad - Skardu
 • Noclegi w hotelach klasy 3* lub hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych lub obiektach Guest House
 • Śniadania
 • Transfery i transport na całej trasie podróży wynajętym samochodem zgodnie z programem
 • Permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnego pilota angielskojęzycznego
 • Usługi miejscowych przewodników
 • Opłatę wizową
 • Zaproszenie do wizy oraz wszelkie formalności administracyjne
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie w tym do fortów i muzeów
 • Opłatę za wjazd do Parku Khunjerab
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie 
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Koszty polisy od rezygnacji z biletu lotniczego w przypadku sytuacji nadzwyczajnej - (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Posiłków poza śniadaniami. Koszt posiłków dodatkowych (około 12 USD / doba / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków (około 70 USD)
 • Innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp oraz innych atrakcji fakultatywnych

PAKISTAN WYJAZD NA ZDJĘCIACH