kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

PAKISTAN WYJAZD Z PÓŁNOCY NA POŁUDNIE
01.10.2020-20.10.2020
07.03.2021-27.03.2021
20
dni
CENA:
3150 USD + bilety lotnicze ok. 3500 PLN

PAKISTAN WYJAZD Z PÓŁNOCY NA POŁUDNIE 

Pakistan Wyjazd Z Północy Na Południe zapraszamy na fascynującą podróż przez Pakistan !

Autorem programu jest Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PAKISTAN WYJAZD Z PÓŁNOCY NA POŁUDNIE - PROGRAM PODRÓŻY:  

Dzień 1.

Wylot z Polski do Islamabadu. Początek wyprawy Pakistan Wyjazd z Północy na Południe.

Dzień 2. PAKISTAN - ISLAMABAD

Przylot w godzinach porannych do stolicy Pakistanu - Islamabadu. Odpoczynek po podróży, sprawy organizacyjne (sim karta / wymiana waluty / wydanie zezwoleń). Po czym ruszamy na zwiedzanie miasta. Odwiedzimy narodowy meczet Pakistanu -Faisal. Shah Faisal Masjid to największy meczet nie tylko w Pakistanie, ale w całej w Azji Południowo - Wschodniej oraz jeden z największych na całym świecie. Budowę meczetu rozpoczęto w 1976 roku a ukończono w 1986 roku. Meczet ma kształt przypominający pustynny namiot Beduinów, otoczony czterema 88 metrowymi minaretami. Wieczorem odpoczniemy na wzgórzach Margala, skąd rozpościerają się najpiękniejsze widoki na okolice.

Dzień 3. ISLAMABAD / SKARDU

Rano wyruszamy w podróż na północ Pakistanu. Wylot do Skardu. Podczas przelotu oszałamiające widoki na Himalaje (prawa strona) i Karakorum (lewa strona). Podróż samolotem potrwa około godziny. Po dotarciu na miejsce wyjazd na bazar w starym Skardu, zwiedzanie fortu Kharpucho z pięknymi widami na rzekę Indus, lokalnego muzeum a na koniec dnia spacer w okolicach Jeziora Sadpara.

Miasto Skardu leży kompletnie poza trasą, znacznie bliżej jest stąd do indyjskiego miasta Kargil niż dokądkolwiek w Pakistanie. Tutaj kończy się Pakistan i zaczynają królować Himalaje. Skardu to stolica rejonu Baltistan, znanego także „mały Tybet”. Baltistan to administracyjnie region północnego Kaszmiru (w Pakistanie), położony na skrzyżowaniu Karakorum i Himalajów. Jest to sucha, pustynna kraina położona na wysokości ponad 2000 m n.p.m. To tutaj znajduje się druga - najwyższa góra na świecie K-2, płaskowyż Deosai oraz lodowiec Baltoro. Baltistan graniczy z chińską prowincją Xining oraz indyjskim Kaszmirem i Ladakhiem. Baltistan ze względu na swoją izolację, położenie na dużej wysokości, długie zimy oraz fakt, że jest terenem spornym jest nadal słabo rozwinięty gospodarczo, odwiedza go też niewielu turystów. Baltistan to zachodni kraniec Himalajów, znacznie różniący się od tego co można zobaczyć w centralnym Karakorum czy w Hindukuszu. W 1947 roku, po wycofaniu się Brytyjczyków z Półwyspy Indyjskiego, Indie Brytyjskie podzielono na dwa kraje: Indie i Pakistan, a podział przebiegał właśnie przez Baltistan. Wiele ziem granicznych do dziś stanowi terytoria sporne między oboma krajami. Wśród nich znajdują się kontrolowane przez Pakistan dystrykty Skardu i Ganche czyli Baltistan. Nocleg w Skardu.

Islamabad

Dzień 4. SKARDU / KHAPLU (podróż przez Dolinę Shigar)

Wczesne śniadanie i wyjazd do wioski Khaplu. Podróż około 4 - 5 godzin). Trasa podróży biegnie wzdłuż rzeki Indus i Shigar z niezwykle spektakularnymi widokami na Dolinę Shigar.Rejon Khaplu to teren bardzo zróżnicowany etnicznie. Religijnie to tereny Islamu pod różnymi postaciami - przeważa szyicka odmiana Isna Ashriya, Ismailizm, Ashle Sunnat Wal Jamat a także mieszanka sunnizmu i szyityzmu Nurbushi. Khaplu jest ostatnim miasteczkiem w Pakistanie, dalej już strefa zamknięta i granica z Indiami. Dolina Shigar ciągnie się na długości około 200 kilometrów i jest zachodnią bramą w wyższe partie Himalajów a także początkiem pasma Karakorum. Dolina słynie z licznie tu występujących akwamarynów ale przede wszystkim z piękna tutejszej przyrody. W Khaplu odwiedzimy interesujący fort wykonany z drewna. Nocleg w Khaplu.

Dzień 5. KHAPLU / MACHULO (wycieczka do wioski) / SKARDU

Rano wycieczka do wioski osady Machulo. W okolicy znajduje się stary zabytkowy meczet. Sporadycznie wydawane są zgody na wejście do jego wnętrza, być może uda nam się ją otrzymać. W Machule rozpościerają się niezwykłe widoki na Himalaje i szczyt Mashabrum. Po południu powrót do Skardu. Po czym wybierzemy się na wyjątkowo malowniczy zachód słońca na jednej z najzimniejszej pustyni świata - Katpana. Nocleg w Skardu.

Dzień 6. SKARDU / WIOSKA MINAPIN / DOLINA NAGER

Wczesnym rankiem wyjazd do wioski Minapin. Trasę prowadzi wzdłuż rzeki Indus wąską drogą Skardu - Gilgit, to tylko 150 km ale podróż trwać może nawet około 8 godzin. Jest to niezwykle spektakularna szosa - widoki księżycowe, na znacznym odcinku totalne pustkowie, wręcz skalna anekumena. Na końcu trasy docieramy do królowej szos - Karakorum Highway. Tutejsze doliny to wyjątkowe spektakularne. Karakorum Highway to jedna z najwyżej położonych tras na świecie o utwardzonej nawierzchni. Przecina ona pasmo Karakorum na granicy pakistańsko-chińskiej, gdzie znajduje się punkt kontrolny na Przełęczy Khunjerab. Granica znajduje się na wysokości 4 693 m n.p.m. To jedna z najciekawszych tras świata, a obok sąsiedniego Pamir Highway jest podróżniczym „MUST SEE” - miejscem która koniecznie trzeba zobaczyć. Wieczorem dojazd do wioski Minapin. Nocleg w Minapin.

Dzień 7. MINAPIN / DOLINA HUNZA - KARIMABAD

Spacer po Doline Minapin. Piękna przyroda i przepiękne widoki na góry. Następnie wyjazd do Hunza. Tereny Doliny Hunza zamieszkuje ludność o jasnej pigmentacji i europejskich rysach twarzy. Jeszcze kilka temu zakładano, że mieszkańcy Hunza to potomkowie Macedończyków, którzy przybyli w te tereny z Aleksandrem Wielkim, jednak badania genetyczne tę hipotezę wykluczyły. Stolicą Hunza jest Karimabad, niegdyś był on stolicą potężnego Królestwa Hunza. W Karimabad zwiedzanie Muzeum Fortu Baltit i Fortu Altit. Na kolejny malowniczy zachód słońca udamy się widowiskową krętą drogą do "Gniazda Orła”, skąd roztaczają się spektakularne widoki na całą okolice Hunza. Przy sprzyjającej pogodzie zobaczymy także dominujące nad całą panoramą szczyty - Ultar, Hunza Dome, Bublimating, Spantik i Diran oraz Rakaposhi (7788 m n.p.m.). Nocleg w Hunza.

Hunza Pakistan

Dzień 8. HUNZA / WIOSKA PASSU / GRANICA CHIN - PAK (Khunjarab Top 4700 m n.p.m.)

Podróż na północ do najwyższego punktu Karakorum Highway - KKH przez Dolinę Gojal. Po drodze zatrzymamy się przy wyjątkowo turkusowym Jeziorze Ata Abad. Jednak największą atrakcją dzisiejszego dnia będą widoki podczas spaceru pod lodowiec Passu i dla odważnych - przejście mostem wiszącym Passu. Dzisiejszy odcinek trasy Karakorum Highway - KKH należy do wyjątkowo spektakularnych. Na przemian będą nam towarzyszyć widoki szarych skał, lodowców, białych szczytów, rzek, lasów i zieleni. Ostatnim miastem w Pakistanie przed granicą z Chinami jest Sost. Od Sost do granicy w Khunjerab Pass są już tylko dwie godziny drogą ostro pod górę, kanionem rzeki Khunjerab. Granica chińsko-pakistańska to brama dzieląca dwie wielkie cywilizacje – muzułmańską i chińską. W podróży mijać będziemy stada ogromnych jaków. Cała trasa zajmie nam około 8 godzin. Nocleg w Passu.

most wiszący

Dzień 9. PASSU / GILGIT

Z Passu wyjazd do Gilgit trasą Karakorum Highway - KKH. Podróż trwać będzie około 4 godzin. Po drodze zatrzymamy się przy moście wiszącym Hussaini. Do Gilgit dotrzemy po południu, spacer i zwiedzanie miasta. Gilgit to stolica północnej prowincji, położonej na szlaku Karakoram Highway - KKH. Miasto znajduje się w dolinie i od wieków stanowiło ważny punkttrasy Szlaku Jedwabnego. Przez okolice miasta przeszło wiele fal najeźdźców, w okolicy wciąż zobaczyć można pozostałości panującej tu wieki temu religii - buddyzmu. Nocleg w Gilgit.

Passu Pakistan

Dzień 10. GILGIT / WIOSKA TARISHING

Po śniadaniu wycieczka do wioski Tarishing - rejonu leżącego z dala od szosy Karakorum Highway - KKH. To rejon południowej ściany Nanga Parbat. W czasie podróży spektakularne widoki na Nange Parbat i Dolinę Rupal. Podróż około 6 godzin jazdy samochodem. Nocleg w okolicy.

Dzień 11. TARISHING / BESHAM

To będzie długi dzień spędzony podczas podróży trasą Karakorum Highway - KKH. Wyjazd po śniadaniu, dotrzemy do szosy Karakorum Highway - KKH, ta część podróży zajmie nam około 4 godziny. Następnie podróż do miasta Besham wzdłuż rzeki Indus przez Chilas i słynną Dolinę Kohistan. Dystrykt Kohistan – znajduje się w prowincji Chajber Pasztunchwa (opuścimy już prowincję Gilgit-Baltistan, gdzie znajduje się większość trasy Karakorum Highway - KKH). Dziś w sumie aż 12 godzin jazdy samochodem ( odcinek około 370 km). Odpoczynek po trudach podróży i nocleg w Besham.

Dzień 12. BESHAM / ISLAMABAD

Wyjazd do Islamabadu trasą przez Abbotabad. Trasa dnia to około 320 km. Podróż trwać będzie około 5 godzin. Po dotarciu na miejsce i przed zameldowaniem się w hotelu zwiedzimy Rawalpindi, stare miasto zwane Pindi. Obejrzymy najważniejsze zabytki oraz warsztaty gdzie produkowane są słynne pakistańskie ciężarówki będące fenomenem na skale światową. Niezwykle kolorowe, pełne ozdób, lampeczek, świecidełek, obrazków imamów i wersetów z Koranu. Nocleg w Islamabadzie.

ciężarówka Pakistan

Dzień 13. ISLAMABAD / LAHORE

Wczesnym rankiem wyjazd do Lahore. Podróż około 6 godzin jazdy samochodem. Po drodze wizyta wnajwiększej w Azji kopalni soli. Lahore to miasto wyjątkowe zwane "Sercem Pakistanu". Zwiedzimy tu średniowieczne Stare Miasto, Lahore Fort, meczety Wazir Khan oraz Badshahi, który jest jednym z największych meczetów w Azji. W Lahore odpoczniemy w jednym z wielu istniejących tu parków. Nocleg w Lahore.

Dzień 14. LAHORE / MULTAN

Rano wyjazd do miasta Multan. Trasa około 350 km, podróż trwać będzie około 5 - 6 godzin. Po drodze zatrzymamy się przy stanowisku archeologicznym i muzeum Harrappa. Multan to urokliwe miasto leżące w prowincji Pendżab. Znane jest ono ze względu na swoją bogatą wielowiekową historię, tradycje oraz kulturę związaną z wyznawanym tu sufizmem. To jedno z najstarszych miast tej części świata. Miasto słynie ze wspaniałej architektury i sztuki oraz tradycji wytwarzania słynnej biżuterii multańskiej. W Multan odwiedzimy Groby Bahaudin Zakria i Shah Rukn Alam z XIII i XIV wieku. Wieczorem zwiedzanie kolorowego bazaru ceramiki Multan. Nocleg w Multan.

Dzień 15. MULTAN / BAWALPUR

Podróż do Bawalpur, miasta leżącego w Pendżabie. Jest ono swoistą enklawą,rejonem w którym żyje grupa etniczna Saraików. Wizyta w Uch Sharif, gdzie zobaczymy między innymi Mauzoleum Bibi Juwandi oraz Shah Surkh Bukhari. Odwiedzimy także bazar słynący z lokalnego rękodzieła artystycznego. Nocleg w Bawalpur.

Dzień 16. BAWALPUR / MOHENDŻO DARO

Wczesnym rankiem wyjazd do Mohendżo Daro. Trasa około 470 km, podróż wraz z postojami trwać będzie około 7 - 8 godzin.Po dotarciu na miejsce odpoczynek po trudach podróży. Pobyt w PTDC. Nocleg w Mohendżo Daro.

Dzień 17. MOHENDŻO DARO

Dzień odpoczynku w Mohendżo Daro. Mohendżo Daro położone w dolinie rzeki Indus w środkowym Pakistanie, to najważniejsze archeologiczne stanowisko w kraju. Zobaczyć tu można budynki mieszkalne, spichlerze i wodociągi świadczące o istniejącej tu około 2500 r. p.n.e. wysoko rozwiniętej cywilizacji. Mohendżo Daro było wielkim ośrodkiem rzemieślniczym, handlowym i kulturalnym, utrzymującym rozległe kontakty, m.in. z Mezopotamią. Obiekty znajdujące się na tym terenie wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nocleg w guesthouse PTDC w Mohendżo Daro.

Dzień 18. HYDERABAD

Wyjazd do Hyderabad, miasta leżącego w południowym Pakistanie w prowincji Sindh, nad dolnym odcinkiem Indusu. Po drodze postoje na sesje fotograficzne. Do pokonania mamy około 470 km jazdy samochodem, podróż trwać będzie około 7 - 8 godzin. Nocleg w hotelu w Hyderabad.

Dzień 19. HYDERABAD / KARACHI

Po śniadaniu wyjazd do Karachi. Wyruszamy w trasę ostatnim odcinkiem naszej wyprawy. Przed nami 175 km. Podróż trwać będzie około 5 godzin. Karachi to największe miasto w kraju, zamieszkane przez ponad 11 mln osób. W latach 1947-1966 było ono stolicą Pakistanu. Po trudach prawie trzytygodniowej wyprawyprzez Pakistan odpoczniemy tu na plaży nad brzegiem Morza Arabskiego. Nocleg Karachi.

Dzień 20.

Rano wylot do Warszawy. Zakończenie wyprawy.

PAKISTAN WYJAZD Z PÓŁNOCY NA POŁUDNIE - TRASA WYCIECZKI:

CENA: 3150USD

+ bilety lotnicze ok. 3500 PLN

Cena obejmuje:

 • Noclegi w hotelach klasy 3* lub hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych
 • Śniadania
 • Transfery i transport na całej trasie podróżywynajętym samochodem zgodnie z programem
 • Samolot na lot Islamabadu - Skardu
 • Permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnego pilota angielskojęzycznego
 • Usługi miejscowych przewodników
 • Opłatę wizową
 • Zaproszenie do wizy oraz wszelkie formalności administracyjne
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie w tym do fortów i muzeów
 • Opłatę za wjazd do Parku Khunjerab
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie 
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie Signal Iduna KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW: 50.000 PLN, OC 60.000 EUR
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Biletów lotniczych Warszawa / Berlin - Islamabad - Karachi - Warszawa / Berlin  Cena około 3500 PLN ( lub Berlin- bilet może być tańszy o około 800 PLN)  * Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Posiłków poza śniadaniami. Koszt posiłków dodatkowych (około 12 USD / doba / osoba)
 • Napojów alkoholowych i bezalkoholowych i napojów do posiłków
 • Zwyczajowych napiwków (max około 70 USD)
 • Innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp

PAKISTAN WYJAZD NA ZDJĘCIACH