Z PÓŁNOCY NA POŁUDNIE
PAKISTAN WYJAZD SZLAKIEM Z PÓŁNOCY NA POŁUDNIE
Pakistan Wyjazd Szlakiem Z Północy Na Południe z Poza Trasą Adventure to fascynującą podróż do kraju, wciąż nieodkrytego i mało znanego. Pakistan zachwyca, inspiruje i często wprost zaskakuje przyjezdnych pięknem swojej przyrody i unikalnych zabytków. Zachwycają tu zwłaszcza górskie krajobrazy najwyższych gór świata i przepiękne, otwarte przestrzenie. To kraj z wielomilionowymi miastami i maleńkimi wioskami, który z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom podróży oraz poznawania innych kultur i tradycji. W czasie podróży po Pakistanie towarzyszyć będą nam zarówno oszałamiające górskie panoramy, pustynne krajobrazy a także widoki pakistańskiego wybrzeża Morza Arabskiego.
Wyprawę rozpoczniemy od podróży szosą Karakorum Highway na północ kraju. Dotrzemy między innymi do miast Skardu i Gilgit, Doliny Hunza i miasta Karimabad, wioski Passu oraz Przełęczy Khunjarab, która jest najwyższym punktem szosy Karakorum Highway. Kolejnym etapem naszej wyprawy Pakistan Wyjazd Szlakiem Z Północy Na Południe będzie podróż na południe Pakistanu. Odwiedzimy nie tylko Islamabad, Lahore i Karaczi czyli jedne z najważniejszych i największych miast kraju, ale podejrzymy też życie pakistańskiej prowincji i dotrzemy do miejsc zupełnie pozatrasą. Zobaczymy też najważniejsze zabytki Pakistanu, z bliska przyjrzymy się kulturze, zwyczajom i tradycjom. Okryjemy tajemnice starożytnych cywilizacji od Lahore, Karaczi, poprzez Multan i stanowisko archeologiczne Mohenjo-Daro.
W czasie naszej wyprawy Pakistan Wyjazd Szlakiem z Północy na Południe niejednokrotnie doświadczymy też gościnności i serdeczności ze strony mieszkańców. Poznamy lokalną kuchnię i tradycje kulinarne. Zapoznamy się też z tradycyjną sztuką a na lokalnych targach kupić będziemy mogli artystyczne wyroby rzemieślnicze oraz słynną biżuterię z Multan. Zatrzymamy się w miejscach bardziej i mniej znanych, wszędzie delektować będziemy się otaczającymi nas przepięknymi krajobrazami, a tych w Pakistanie nie brakuje. Zapraszamy w podróż Pakistan Wyjazd Szlakiem z Północy na Południe z Poza Trasą Adventure!
Autorem programu jest Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.
PAKISTAN WYJAZD SZLAKIEM Z PÓŁNOCY NA POŁUDNIE - PROGRAM PODRÓŻY:
Dzień 1.
Wylot z Warszawy do Islamabadu w Pakistanie. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem. Rozpoczęcie podróży Pakistan Wyjazd Szlakiem Z Północy Na Południe.
Dzień 2. Islamabad / Skardu
Przylot do Islamabadu, stolicy Pakistanu. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Pakistanie. Kontynuacja podróży. Wylot do Skardu położonego w prowincji Gilgit-Baltistan. Podróż samolotem potrwa około godziny. Podczas lotu przepiękne widoki na Himalaje z prawej strony i Karakorum z lewej strony. Przylot do Skardu. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Popołudniu zwiedzanie najciekawszych zakątków Skardu. Miasto położone jest w niezwykle malowniczej okolicy. Otoczone jest górami i terenami pustynnymi. Skardu leży w Dolinie Indusu, w pobliżu słynnego lodowca Baltoro. Jest bazą wypadową dla wypraw udających się w góry, między innymi na K-2. Wybierzemy się na spacer po mieście i lokalnym targu. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Skardu.
Dzień 3. Skardu / Dolina Shigar / Pustynia Sarfranga / Fort Shigar / Jezioro Satpara (Sadpara) / Skardu
Po śniadaniu całodniowa wycieczka do Doliny Shigar oraz Fortu Shigar, na Pustynię Sarfranga i nad Jezioro Satpara (Sadpara). Dolina Shigar ciągnie się na długości około 200 kilometrów i jest zachodnią bramą w wyższe partie Himalajów a także początkiem pasma Karakorum. Dolina swój początek ma w mieście Skardu i biegnie wzdłuż rzeki Shigar, która jest prawym dopływem Indusu. Shigar słynie z piękna tutejszej przyrody oraz z występujących tu cennych akwamarynów. Późnym popołudniem powrót do Skardu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Skardu.
Dzień 4. Skardu / Minapin
Wczesnym rankiem wyjazd do wioski Minapin. Trasa ze Skardu do Minapin prowadzi wzdłuż rzeki Indus, wąską drogą Skardu - Gilgit. To tylko 150 km, ale podróż trwać może nawet około 5-8 godzin. Jest to niezwykle spektakularny odcinek drogi - księżycowe widoki, na znacznym odcinku totalne pustkowia, wręcz skalna anekumena. Tutejsze doliny to wyjątkowe piękne krajobrazowo. Na końcu trasy dotrzemy do Karakorum Highway - królowej szos świata.
Karakorum Highway to jedna z najwyżej położonych tras na świecie o utwardzonej nawierzchni. Przecina ona pasmo Karakorum na granicy pakistańsko-chińskiej, gdzie znajduje się punkt kontrolny na Przełęczy Khunjerab. Granica znajduje się na wysokości 4 693 m n.p.m. To jedna z najciekawszych tras świata, a obok sąsiedniego Pamir Highway jest podróżniczym „MUST SEE” - miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć. Do wioski Minapin dotrzemy koło wieczora. Zakwaterowanie i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Minapin.
Dzień 5. Minapin / Dolina Hunza - Karimabad
Po śniadaniu spacer w Dolinie Minapin, gdzie podziwiać będziemy piękno tutejszej przyrody i wyjątkowe widoki na góry. Minapin leży w Dolinie Nagar nad rzeką Hunza. Wioska jest punktem startowym trekkingów do Rakaposhi Base Camp. To rejon byłego Księstwa Nagar założonego w XIV wieku. Następnie wyjazd w kierunku Doliny Hunza i stolicy regionu - miasta Karimabad. Region ten jest szczególnie lubiany przez samych Pakistańczyków. Duża część tutejszej społeczności to szyiccy Ismaelici, których duchowym liderem jest Aga Khan. W trakcie naszej podróży niejednokrotnie dostrzeżemy tytuł Aga Khana na honorowych tabliczkach, zarówno w miastach, jak i przede wszystkim we wioskach – przy szkołach, szpitalach czy miejscach związanych z kulturą. Fundacja Aga Khana działa szeroko na świecie wspierając rozwój i edukację. Po dotarciu do Karimabad spacer i zwiedzanie miasta. Miasto położone jest na malowniczym wzgórzu. Całymi dniami można spacerować tu i odkrywać kolejne urocze zakątki.
Karimabad było niegdyś stolicą potężnego Królestwa Hunza. Obejrzymy dwa forty górujące nad miastem - Balit, którego fundamenty datuje się na okres sprzed około siedmiuset lat oraz Altit, którego najstarsza wieża powstała ponad tysiąc sto lat temu. Obydwa Forty znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W rejonie Hunza, do dziś łatwo o spotkanie z ludnością o jasnej pigmentacji i europejskich rysach twarzy. Jeszcze kilka temu zakładano, że mieszkańcy Hunzy to potomkowie Macedończyków, którzy przybyli do Afganistanu z Aleksandrem Wielkim. W XX wieku badania genetyczne wykluczył jednak tę hipotezę. Wczesnym wieczorem wyruszymy na kolejny malowniczy zachód słońca. Podróż widowiskową, krętą drogą do "Gniazda Orła”, skąd roztaczają się spektakularne widoki na całą okolice Hunza. Przy sprzyjającej pogodzie zobaczymy także dominujące nad rozległą górską panoramą szczyty - Ultar, Hunza Dome, Bublimating, Spantik i Diran oraz Rakaposhi (7788 m n.p.m.). Nocleg w Hunza.
Dzień 6. Dolina Hunza - Karimabad / Jezioro Ata Abad (Attahabad) / Lodowiec Passu / Przełęcz Khunjerab (4693 m n.p.m.) granica Pakistan - Chiny / wioska Passu
Wczesnym rankiem dalsza podróż na północ Pakistanu przez Dolinę Gojal. Pojedziemy w kierunku Przełęczy Khunjerab (4693 m n.p.m.). Cała trasa zajmie nam około 8 godzin jazdy. Dzisiejszy odcinek trasy Karakorum Highway - KKH należy do wyjątkowo pięknych. Na przemian będą towarzyszyć nam widoki szarych skał, lodowców, białych szczytów, rzek, lasów i zieleni. Po drodze zatrzymamy się na przejażdżkę łodzią po Jeziorze Ata Abad (Attahabad), które znane jest z wyjątkowo malowniczego położenia oraz olśniewającego niebiesko-turkusowego koloru. Całość tworzy zachwycający górski krajobraz. Ata Abad (Attahabad) położone jest w Dolinie Gojal i utworzone zostało przez zaporę osuwiskową w styczniu 2010 roku.
Kolejną atrakcją dzisiejszego dnia będą niesamowite widoki podczas spaceru pod Lodowiec Passu i dla odważnych - przejście linowym mostem wiszącym Passu (Passu Suspension Bridge). Dalsza podróż poprowadzi nas w kierunku najwyższej położonego punktu trasy Karakorum Highway KKH - Przełęczy Khunjerab (4693 m n.p.m.). Na przełączy znajduje się przejście graniczne pomiędzy Pakistanem i Chinami. Ostatnim miastem w Pakistanie przed granicą z Chinami jest Sost. Od Sost do granicy w Khunjerab Pass są już tylko dwie godziny drogą ostro pod górę, wzdłuż kanionu rzeki Khunjerab. Granica pakistańsko-chińska to brama dzieląca dwie wielkie cywilizacje. W Khunjerab podejdziemy pod samą granicę. Następnie podróż powrotna do wioski Passu. Po dotarciu do Passu zakwaterowanie i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Passu.
Dzień 7. Wioska Passu / Most Wiszący Hussaini (Hussaini Suspension Bridge) / Gilgit
Po śniadaniu rozpoczniemy podróż trasą Karakorum Highway KKH w kierunku miasta Gilgit. W trakcie podróży zjedziemy z głównej trasy KKH w boczną drogę, prowadzącą do wiszącego mostu linowego Hussaini (Hussaini Suspension Bridge), uznawanego za najniebezpieczniejszy most na świecie. Stąd podziwiać będziemy przepiękne widoki na Passu i zachwycająco panoramę szczytów Cathedral Peak. Most Hussaini ma ponad dwieście metrów długości. Chętni i odważni będą mogli przespacerować się po moście i poczuć prawdziwą adrenalinę!
Następnie kontynuacja podróży do Gilgit, gdzie dotrzemy późnym popołudniem. Spacer i zwiedzanie miasta. Gilgit to stolica północnej prowincji Gilgit-Baltistan. Miasto położone jest w malowniczej dolinie nad rzeką Gilgit. Od wieków Gilgit stanowiło ważny punkt na trasie Jedwabnego Szlaku. Przez te tereny przeszło wiele fal najeźdźców, a w okolicy wciąż zobaczyć można pozostałości wyznawanego tu wieki temu - buddyzmu. Przejazd do nocleg. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Gilgit.
Dzień 8. Gilgit / Fairy Meadows
Wcześnie rano wyjazd w kierunku wioski Fairy Meadows, położonej na 3300 m n.p.m. Jest to miejsce zapierające dech w piersiach ale już i sam dojazd tam, będzie ogromną atrakcją. Początkowo dojedziemy do Mostu Raikot, dalsza podróż jeepami przez Dolinę Jail (Tato). Całość trasy, którą stąd mamy do pokonania, podzielić można na dwa odcinki. Pierwszy odcinek jeepami do wioski Tato - to emocjonująca podróż drogą wyrzeźbioną w skale zbocza góry.
Drugi odcinek to około trzygodzinny prosty trekking do Fairy Meadows. Osoby, które będą tego potrzebować, mogą wynająć konia lub osła (za dodatkową opłatą). Bagaż główny wniesiony zostanie przez wynajętych tragarzy. Po dotarciu na miejsce, spacery po wiosce Fairy Meadows, skąd rozpościera się najwspanialszy widok na ośmiotysięcznik Nanga Parbat (8126 m n.p.m.) oraz na Lodowiec Raikot. Na koniec intensywnie spędzonego dnia odpoczynek przy pakistańskiej herbacie na pagórku z widokiem na Nanga Parbat (8125 m n.p.m.). Druga tuż po K2 najwyższa góra w Pakistanie i cała tak zwana „ściana Raikot” będzie wprost przed naszymi oczami. To właśnie na tę ścianę Nanga Parbat wspinał się w styczniu 2018 roku Tomasz Mackiewicz i to tutaj pozostał już na zawsze. Wielu ludzi w tym rejonie zna, pamięta i wspomina Tomka. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w tradycyjnych drewnianych chatach w Fairy Meadows na wysokości 3300 m n.p.m.
Dzień 9. Fairy Meadows / Beyal Camp (3550 m n.p.m.) lub Nanga Parbat Base Camp I (4500 m n.p.m.) / Fairy Meadows
Wczesna pobudka i fakultatywny trekking w kierunku Beyal Camp, położonego przy samym lodowcu na wysokości 3550 m n.p.m. W okresie letnim miejsce to zamieszkałe jest przez pasterzy. Wędrówka / trekking do Beyal Camp potrwa około 1,5 godziny w jedną stronę. Trasa wiedzie przez lasy, wzdłuż płytkich strumieni z coraz to piękniejszymi i pełniejszymi widokami na Nanga Parbat. Dłuższy i bardziej wymagający kondycyjnie trekking możliwy jest do Nanga Parbat Base Camp I (4500 m n.p.m.) - dodatkowo dwie godziny marszu. Tutaj sceneria z magicznego lasu zmienia się o 180 stopni w lodowiec, skały i kamienie. Jest to trasa piękna, ale i mocno wymagająca pod względem kondycyjnym. Na pełny trekking poświęcić trzeba cały dzień. (Uwaga - Osoby które nie chcą uczestniczyć w fakultatywnym trekkingu odpoczywają w Fairy Meadows). Po trekkingu powrót do wioski. W wiosce czas wolny na odpoczynek. Zbierzemy siły, aby rano wyruszyć w powrotny trzygodzinny trekking do wioski Tato. Nocleg w drewnianych chatach w Fairy Meadows na wysokości 3300 m n.p.m. Wysokość nad poziomem morza 3300 m - 3550 m / 4500 m - 3300 m.
Dzień 10. Fairy Meadows / Chilas / Besham (podróż przez Dolinę Kohistan) lub Naran
Po wczesnej pobudce powrotna wędrówka do wioski Tato, skąd samochody terenowe zwiozą nas do mostu Raikot. Powrót na główną drogę. Następnie podróż trasą Karakorum Highway wzdłuż rzeki Indus, w kierunku miasta Besham przez Chilas i słynną Dolinę Kohistan (lub Naran). Opuścimy prowincję Gilgit-Baltistan, gdzie znajduje się większość trasy Karakorum Highway - KKH. Dystrykt Kohistan – znajduje się w prowincji Chajber Pasztunchwa. To będzie długi dzień spędzony w podróży, w sumie około 10-11 godzin jazdy. Podczas przejazdu krótkie przerwy na odpoczynek i zdjęcia w najpiękniejszych punktach trasy. Nocleg w Besham lub Naran.
Dzień 11. Besham lub Naran/ Rawalpindi / Islamabad
Po śniadaniu wyjazd do Islamabadu trasą przez Mansehra i Abbotabad. Trasa do pokonania to około 320 km. Podróż trwać będzie około 6 godzin. Po dotarciu na miejsce, jeszcze przed zameldowaniem się w hotelu w Islamabadzie, zwiedzimy Rawalpindi zwane również Pindi. Obejrzymy najważniejsze zabytki tego starego, zabytkowego miasta. Złożymy także wizytę w warsztacie, gdzie produkowane są słynne pakistańskie ciężarówki, będące fenomenem na skalę światową. Niezwykle kolorowe, pełne ozdób, lampeczek, świecidełek, obrazków imamów i wersetów z Koranu. Przejazd na nocleg i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Islamabadzie.
Dzień 12. Islamabad - Shah Faisal Masjid / Lahore
Po śniadaniu zwiedzimy narodowy meczet Pakistanu - Faisal. Shah Faisal Masjid to największy meczet nie tylko w Pakistanie, ale w całej w Azji Południowo-Wschodniej oraz jeden z największych na całym świecie. Budowę meczetu rozpoczęto w 1976 roku a ukończono w 1986 roku. Meczet ma kształt przypominający pustynny namiot Beduinów, otoczony czterema 88 metrowymi minaretami. Następnie wyjazd do Lahore. Podróż potrwa około 6 godzin jazdy. Po dotarciu do Lahore zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Lahore, zwane często "Sercem Pakistanu”, to stolica prowincji Pendżab - centrum naukowe, kulturalne oraz artystyczne kraju. Miasto położone jest w pobliżu granicy z Indiami, na zachodnim przedgórzu Himalajów. Lahore przez ponad 200 lat było pod panowaniem Imperium Wielkich Mogołów, w trakcie którego w mieście powstało wiele pałaców, meczetów i ogrodów. Te wspaniałe zabytki podziwiać można do dziś. W programie zwiedzania Lahore: Stare Miasto - Cesarski Meczet Badshahi, który jest jednym z największych meczetów w Azji. Wybudowany został on w 1673 roku przez ostatniego z Wielkich Mogołów - Aurangzeba. Inspiracją dla budowniczych meczetu były prawdopodobnie powstałe wcześniej Tadż Mahal i Wielki Meczet w Delhi. Lahore Fort - Shahi Qila, który jest wspaniałym przykładem architektury Mogołów. Fort częściowo zbudowany został przez Akbara, panującego w drugiej połowie XVI wieku. Następnie rozbudowany został on przez kolejnych trzech cesarzy, między innymi Szahdżahana. Fort składa się z pałaców oraz z marmurowych meczetów ozdobionych mozaikami i złoceniami. Fort Lahore wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie czas na kolację w restauracji z pięknym widokiem na meczet i Fort Lahore. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Lahore.
Dzień 13. Lahore / Wagah / Lahore
Po śniadaniu kontynuacja zwiedzania Lahore. W programie grobowce Wielkich Mogołów: grobowiec cesarza Mogołów Dżahangira (Tomb of Emperor Jahangir) - który władał Imperium Mogołów na początku XVII wieku oraz grobowiec cesarzowej Nur Jahan (Tomb of Noor Jahan). Kolejnym punktem programu będzie wyjazd do Wagah, gdzie znajduje się jedyne przejście graniczne między Indiami a Pakistanem. Obejrzymy tu spektakularną ceremonię zamknięcia granicy. (UWAGA: Wyjazd zrealizowany zostanie o ile pozwoli na to aktualna sytuacja polityczna w regionie, a co z tym związane przejście graniczne pozostanie otwarte). Powrót do Lahore. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Lahore.
Dzień 14. Lahore
Po śniadaniu kontynuacja pobytu i zwiedzania Lahore. Zwiedzimy Muzeum w Lahore. W ekspozycji muzeum znajduje się bogata kolekcja sztuki buddyjskiej ze starożytnych królestw indo-greckich i Gandhara. Muzeum posiada także zbiory z cywilizacji doliny Indusu, Imperium Mogołów, Imperium Sikhów i Imperium Brytyjskiego w Indiach. Następnie spacer na starym bazarze Anarkali. Czas wolny na zakupy. Popołudniu zwiedzimy Meczet Wazir Khan, w którym można zobaczyć jedne z najpiękniejszych mozaik w całym Pakistanie. Kolejnym punktem będą wspaniałe Ogrody Szalimar (Shalamar Gardens), położone na trzech tarasach, z pawilonami, kaskadami i rozległymi basenami w stylu perskim. Ogrody utworzono w połowie XVII wieku, za panowania władcy Imperium Mogołów - Szahdżahana. Ogrody Szalimar znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Lahore.
Dzień 15. Lahore / Harappa / Multan
Po śniadaniu wyjazd do miasta Multan. Trasa do pokonania około 350 km. Podróż samochodem potrwa około 6 godzin. Po drodze zatrzymamy się przy stanowisku archeologicznym i w muzeum Harappa, gdzie obejrzymy ruiny starożytnego, ufortyfikowanego miasta (2600 p.n.e. - 1900 p.n.e.). Następnie kontynuacja podróży do Multan. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Multan to przepiękne miasto w prowincji Pendżab, znane ze względu na swoją bogatą historię i kulturę związana z sufizmem. To jedno z najstarszych miast tej części świata, znane ze wspaniałej architektury i sztuki – w tym wytwarzanej tu słynnej biżuterii multańskiej. W Multan odwiedzimy Groby Bahaudin Zakria i Shah Rukn Alam z XIII i XIV wieku. Wieczorem spacer po lokalnym bazarze z ceramiką multańską. Przejazd do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Multan.
Dzień 16. Multan / Uch Sharif / Bahawalpur
Po śniadaniu podróż do Bahawalpur, miasta leżącego we wschodnim Pendżabie. Po drodze wizyta w Uch Sharif, które założone zostało prawdopodobnie przez Aleksandra Wielkiego w 325 roku p.n.e. Zobaczymy tu między innymi Mauzoleum Bibi Juwandi oraz Shah Surkh Bukhari. Krótki spacer przy rzece Panjnad, w której biegu „spotyka się” pięć rzek: Indus, Ravi, Chenab, Jehlum i Sutluj. Kontynuacja podróży do Bahawalpur. Po dotarciu do Bahawalpur, spacer po mieście i zwiedzanie (Noor Mahal, Bab-e-Fareed) oraz ewentualna wizyta na bazarze słynącym z lokalnego rękodzieła artystycznego (w zależności od dostępnego czasu). Miasto Bahawalpur było niegdyś stolicą historycznego Księstwa Bahawalpur. Rejon ten jest swoistą enklawą, w której żyje grupa etniczna Saraików. Przejazd do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Bahawalpur.
Dzień 17. Bahawalpur / Fort Derawar / Sukkur (Sukher)
Po wczesnym śniadaniu wyjazd do Sukkur (Sukher). Trasa do pokonania około 470 km. Podróż samochodem trwać będzie około 8 godzin. Na trasie zatrzymamy się przy majestatycznym Forcie Derawar. Ta niezwykła budowla położona jest w samym środku Pustyni Cholistan i pochodzi z IX wieku naszej ery. Kontynuacja podróży. Po dotarciu do Sukkur (Sukher) zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Sukkur (Sukher).
Dzień 18. Sukkur (Sukher) / Larkana / Mohendżo Dario (Mohenjo Daro) / Hajdarabad (Hyderabad)
Po wczesnym śniadaniu zwiedzanie Sukkur (Sukher), miasta leżącego na prawym brzegu rzeki Indus. W programie zwiedzania Stare Miasto Rohri i Sadh Belo z widokiem na hinduistyczną świątynię. Następnie wyjazd w kierunku Larkana. Na trasie zwiedzanie imponującego Mauzoleum rodziny Bhutto. Spoczywają tu Zulfikar Ali Bhutto, Murtaza Bhutto, Nusrat Bhutto oraz Benazir Bhutto, z której inicjatywy wybudowano mauzoleum.
Kontynuacja podróży do Mohendżo Dario (Mohenjo Daro), położonego w dolinie rzeki Indus. Jest to najważniejsze archeologiczne stanowisko w kraju, które przeszło pięć tysiącleci temu było największym miastem cywilizacji Indusów. W skład kompleksu archeologicznego Mohendżo Dario (Mohenjo Daro) wchodzą: wielka łaźnia, dom wodza, spichlerz oraz „dom zgromadzeń” o powierzchni 900 m2 a także budynki mieszkalne i wodociągi świadczące o istniejącej tu około 2500 r. p.n.e. wysoko rozwiniętej cywilizacji. Miasto otoczone było murem, który miał zabezpieczać przed wylewami rzeki Indus. Zapewne też z tego powodu, miasto wyróżniało się doskonale rozbudowaną siecią wodno-kanalizacyjną, która miała chronić mieszkańców przed powodziami podczas wylewów Indusu. Mohendżo Dario (Mohenjo Daro) było wielkim ośrodkiem rzemieślniczym, handlowym i kulturalnym, utrzymującym rozległe kontakty, m.in. z Mezopotamią. Ruiny miasta odkryto dopiero w XX wieku, wówczas to archeolodzy rozpoczęli jego badania. Obiekty znajdujące się na tym terenie wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po zwiedzeniu stanowiska archeologicznego przejazd do miasta Hajdarabad (Hyderabad), leżącego nad dolnym odcinkiem Indusu w prowincji Sindh. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Hajdarabad (Hyderabad).
Dzień 19. Hajdarabad (Hyderabad) / Thatta / Karaczi (Karachi)
Po śniadaniu przejazd w kierunku miasta Karaczi. Na trasie zatrzymamy się w Thatta, zlokalizowanym na wzgórzu Makli. Znajdują się tu ruiny dawnej stolicy trzech kolejnych dynastii regionu Sindh, a późniejszym okresie miejsce to było w posiadaniu władców mogolskich z Delhi. Tutejsza nekropolia, wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kontynuacja podróży do Karaczi. Jest to największe pakistańskie miasto położone nad Morzem Arabskim. W latach 1947-1966 było ono stolicą Pakistanu. Po dotarciu na miejsce przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Karaczi.
Dzień 20. Karaczi (Karachi) - Clifton
Po śniadaniu wypoczynek w Karaczi (Karachi). Czas spędzimy w Clifton - nadmorskiej części Karaczi, gdzie odpoczniemy po trudach naszej długiej podróży trasą z północy na południe Pakistanu. Następnie spacer po miejskim bazarze Sadar Market. Czas wolny na zakupy. Powrót do hotelu i odpoczynek przed nocnym transferem na lotnisko w Karachi.
Dzień 21. Karaczi (Karachi)
Transfer na lotnisko w Karachi zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z pilotem przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Pakistanie. Wylot z Karaczi do Warszawy. Przylot do Warszawy.
Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.
TRASA WYCIECZKI:
CENA: 3150USD
+ bilety lotnicze ok. 5150 PLN
Cena obejmuje:
- Bilety lotnicze Warszawa - Islamabad - Karachi - Warszawa ok. 5150 PLN *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
- Bilety lotnicze na lot wewnętrzny Islamabad - Skardu
- Noclegi w hotelach klasy 3* (lokalna standaryzacja) lub hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych lub obiektach typu Guest House. Pokoje jednoosobowe dodatkowo płatne (ok. 350 USD)
- Śniadania
- Transfery i transport na całej trasie podróży wynajętym samochodem zgodnie z programem
- Permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
- Opiekę polskiego pilota
- Opiekę lokalnego pilota angielskojęzycznego
- Usługi lokalnych przewodników
- Opłatę wizową
- Zaproszenie do wizy oraz wszelkie formalności administracyjne
- Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie w tym do fortów i muzeów
- Opłatę za wjazd do Parku Narodowego Khunjerab
- Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
- Miejscowy podatek turystyczny
- Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
- Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
- Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie obejmuje:
- Posiłków poza śniadaniami. Koszt posiłków dodatkowych (ok. 15 USD / doba / osoba)
- Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
- Innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet itp oraz innych atrakcji fakultatywnych
*Grupa min. 8 osób
PAKISTAN WYJAZD NA ZDJĘCIACH
PAKISTAN WYJAZD SZLAKIEM Z PÓŁNOCY NA POŁUDNIE - AZJA
Pakistan wyjazd - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: O podróżach do Pakistanu – Łukasz Odzimek Poza Trasą Adventure oraz Mateusz Grzeszczuk Podróż Bez Paszportu , Pakistan - W podróży trasą Karakorum Highway, Pakistan: podróż autostradą Karakorum i inne ciekawe miejsca, Dolina Shigar w Pakistanie, Hunza w Pakistanie, Pakistan: Kalasze – lud z własnymi tradycjami i obyczajami, Afganistan granica z Pakistanem Torham, Północny Pakistan - religie
Pakistan wyjazd - Poznaj nasze pozostałe wyprawy do Pakistanu: Pakistan wycieczka Trasa Centrum i Południe, Pakistan Karakorum Highway Wyprawa Motocyklem, Pakistan Karakorum Highway Kalasze Wyprawa Jeepem, Trekking w Himalajach K2 BC - BROAD PEAK BC - CONCORDIA, Pakistan Karakorum Highway SELF-DRIVE
WYPEŁNIJ FORMULARZ REZERWACYJNY I SZYKUJ SIĘ NA PODRÓŻ!
A jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości - również napisz : )