fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

PAKISTAN WYJAZD SZLAKIEM
Z PÓŁNOCY NA POŁUDNIE
07.04.2021
-
26.04.2021
20
dni
CENA:
3150 USD + bilety lotnicze ok. 3500 PLN

PAKISTAN WYJAZD SZLAKIEM Z PÓŁNOCY NA POŁUDNIE 

Pakistan Wyjazd Szlakiem Z Północy Na Południe to fascynującą podróż do kraju wciąż tajemniczego i mało znanego. Pakistan zachwyca, inspiruje i często wprost zaskakuje przyjezdnych pięknem swojej przyrody i unikalnych zabytków. Zachwycają tu zwłaszcza górskie krajobrazy najwyższych gór świata i przepiękne otwarte przestrzenie. To kraj z wielomilionowymi miastami i maleńkimi wioskami, który z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom podróży oraz poznawania innych kultur i tradycji. W czasie podróży po Pakistanie towarzyszyć będą nam zarówno oszałamiające górskie panoramy, pustynne krajobrazy a także widoki pakistańskiego wybrzeża Morza Arabskiego.

Wyprawę rozpoczniemy od podróży szosą Karakorum Highway na północ kraju. Dotrzemy między innymi do miast Skardu i Gilgit, Doliny Hunza i miasta Karimabad, wioski Passu oraz Przełęczy Khunjarab, która jest najwyższym punktem szosy Karakorum Highway. Kolejnym etapem naszej wyprawy będzie podróż na południe Pakistanu. Odwiedzimy nie tylko Islamabad, Lahore i Karaczi czyli jedne z najważniejszych i największych miast kraju, ale podejrzymy też życie pakistańskiej prowincji i dotrzemy do miejsc zupełnie #pozatrasą. Zobaczymy też najważniejsze zabytki Pakistanu, z bliska przyjrzymy się kulturze, zwyczajom i tradycjom. Okryjemy tajemnice starożytnych cywilizacji od Lahore, Karaczi, poprzez Multan i stanowisko archeologiczne Mohenjo-Daro. 

W czasie naszej wyprawy Pakistan Wyjazd Szlakiem z Północy na Południe niejednokrotnie doświadczymy też gościnności i serdeczności ze strony mieszkańców. Poznamy lokalną kuchnię i tradycje kulinarne. Zapoznamy się też z tradycyjną sztukę a na lokalnych targach kupić będziemy mogli też artystyczne wyroby rzemieślnicze oraz słynną biżuterię z Multan. Zatrzymamy się w miejscach bardziej i mniej znanych, wszędzie delektować będziemy się otaczającymi nas przepięknymi krajobrazami, a tych w Pakistanie nie brakuje. Zapraszamy do Pakistanu!

Autorem programu jest Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PAKISTAN WYJAZD SZLAKIEM Z PÓŁNOCY NA POŁUDNIE - PROGRAM PODRÓŻY:  

Dzień 1.

Wylot z Warszawy lub Berlina do Islamabadu. Początek wyprawy Pakistan Wyjazd Szlakiem z Północy na Południe.

Dzień 2. PAKISTAN - ISLAMABAD

Przylot do stolicy Pakistanu - Islamabadu. Odpoczynek po podróży. Sprawy organizacyjne (sim karta / wymiana waluty / wydanie zezwoleń), po czym ruszamy na zwiedzanie miasta. Zwiedzimy narodowy meczet Pakistanu - Faisal. Shah Faisal Masjid to największy meczet nie tylko w Pakistanie, ale w całej w Azji Południowo-Wschodniej oraz jeden z największych na całym świecie. Budowę meczetu rozpoczęto w 1976 roku a ukończono w 1986 roku. Meczet ma kształt przypominający pustynny namiot Beduinów, otoczony czterema 88-metrowymi minaretami. Wizyta na barwnym lokalnym targu, gdzie najlepiej poznać można życie miasta i jego mieszkańców. Wieczorem odpoczniemy na wzgórzach Margala, skąd rozpościerają się najpiękniejsze widoki na miasto i okolicę.

Islamabad

Dzień 3. ISLAMABAD / SKARDU

Rano wyruszamy w podróż na północ Pakistanu. Wylot do Skardu. Podczas przelotu oszałamiające widoki na Himalaje z prawej strony i Karakorum z lewej strony. Podróż samolotem potrwa około godziny. Po dotarciu na miejsce wyjazd na bazar w starym Skardu. Zwiedzanie Fortu Kharpucho z pięknym widokiem na rzekę Indus oraz lokalnego muzeum a na koniec dnia spacer w okolicach Jeziora Sadpara. Nocleg w Skardu.

Skardu Pakistan wyjazd

Miasto Skardu leży kompletnie poza trasą, znacznie bliżej jest stąd do indyjskiego miasta Kargil niż dokądkolwiek w Pakistanie. Tutaj kończy się Pakistan i zaczynają królować Himalaje. Skardu to stolica rejonu Baltistan, zwanego także „małym Tybetem”. Baltistan to administracyjnie region północnego Kaszmiru (w Pakistanie), położony na skrzyżowaniu Karakorum i Himalajów. Jest to sucha, pustynna kraina położona na wysokości ponad 2000 m n.p.m. To tutaj znajduje się druga najwyższa góra na świecie K-2, płaskowyż Deosai oraz lodowiec Baltoro. Baltistan graniczy z chińską prowincją Xining oraz indyjskim Kaszmirem i Ladakhiem. Baltistan ze względu na swoją izolację, położenie na dużej wysokości, długie zimy oraz fakt, że jest terenem spornym jest nadal słabo rozwinięty gospodarczo. Odwiedza go też niewielu turystów. Baltistan to zachodni kraniec Himalajów, znacznie różniący się od tego co można zobaczyć w centralnym Karakorum czy w Hindukuszu. W 1947 roku, po wycofaniu się Brytyjczyków z Półwyspy Indyjskiego, Indie Brytyjskie podzielono na dwa kraje: Indie i Pakistan, a podział przebiegał właśnie przez Baltistan. Wiele ziem granicznych do dziś stanowi terytoria sporne między oboma krajami. Wśród nich znajdują się kontrolowane przez Pakistan dystrykty Skardu i Ganche czyli Baltistan.

Islamabad

Dzień 4. SKARDU / KHAPLU (podróż przez Dolinę Shigar)

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do wioski Khaplu. Podróż trwać będzie około 4-5 godzin. Trasa podróży biegnie wzdłuż rzeki Indus i Shigar z niezwykle spektakularnymi widokami na Dolinę Shigar. Rejon Khaplu to teren bardzo zróżnicowany etnicznie. Religijnie to tereny Islamu pod różnymi postaciami - przeważa szyicka odmiana Isna Ashriya, Ismailizm, Ashle Sunnat Wal Jamat a także mieszanka sunnizmu i szyityzmu Nurbushi. Khaplu jest ostatnim miasteczkiem w Pakistanie, dalej jest już strefa zamknięta i granica z Indiami. Dolina Shigar ciągnie się na długości około 200 kilometrów i jest zachodnią bramą w wyższe partie Himalajów a także początkiem pasma Karakorum. Dolina słynie z licznie tu występujących cennych akwamarynów ale przede wszystkim z piękna tutejszej przyrody. W Khaplu odwiedzimy interesujący fort wykonany z drewna. Nocleg w Khaplu.

Dzień 5. KHAPLU / WIOSKA MACHULO / SKARDU

Rano wycieczka do wioski Machulo. W okolicy znajduje się stary zabytkowy meczet. Niestety tylko sporadycznie wydawane są zgody na wejście do jego wnętrza ale być może uda nam się ją otrzymać. W Machule rozpościerają się niezwykłe widoki na Himalaje i szczyt Mashabrum. Popołudniu powrót do Skardu, po czym wybierzemy się na wyjątkowo malowniczy zachód słońca na jednej z najzimniejszej pustyni świata - Katpana. Nocleg w Skardu.

Pakistan wyjazd

Dzień 6. SKARDU / WIOSKA MINAPIN / DOLINA NAGER

Wczesnym rankiem wyjazd do wioski Minapin. Trasa prowadzi wzdłuż rzeki Indus wąską drogą Skardu - Gilgit. To tylko 150 km ale podróż trwać może nawet około 8 godzin. Jest to niezwykle spektakularny odcinek drogi - księżycowe widoki, na znacznym odcinku totalne pustkowie, wręcz skalna anekumena. Na końcu trasy dotrzemy do królowej szos świata - Karakorum Highway. Tutejsze doliny to wyjątkowe piękne. Wieczorem dojazd do wioski Minapin. Nocleg w Minapin.

Karakorum Highway to jedna z najwyżej położonych tras na świecie o utwardzonej nawierzchni. Przecina ona pasmo Karakorum na granicy pakistańsko-chińskiej, gdzie znajduje się punkt kontrolny na Przełęczy Khunjerab. Granica znajduje się na wysokości 4 693 m n.p.m. To jedna z najciekawszych tras świata, a obok sąsiedniego Pamir Highway jest podróżniczym „MUST SEE” - miejscem która koniecznie trzeba zobaczyć.

Dzień 7. MINAPIN / DOLINA HUNZA - KARIMABAD

Spacer po Doline Minapin, gdzie podziwiać można piękno tutejszej przyrody i wyjątkowe widoki na góry. Następnie wyjazd do Hunza. Tereny Doliny Hunza zamieszkuje ludność o jasnej pigmentacji i europejskich rysach twarzy. Jeszcze kilka temu zakładano, że mieszkańcy Hunza to potomkowie Macedończyków, którzy przybyli tu z Aleksandrem Wielkim, jednak badania genetyczne tę hipotezę wykluczyły. Stolicą Hunza jest Karimabad, niegdyś był on stolicą potężnego Królestwa Hunza. W Karimabad zwiedzimy Muzeum Fortu Baltit i Fortu Altit. Na kolejny malowniczy zachód słońca udamy się widowiskową krętą drogą do "Gniazda Orła”, skąd roztaczają się spektakularne widoki na całą okolice Hunza. Przy sprzyjającej pogodzie zobaczymy także dominujące nad górską panoramą szczyty - Ultar, Hunza Dome, Bublimating, Spantik i Diran oraz Rakaposhi (7788 m n.p.m.). Nocleg w Hunza.

Hunza Pakistan

Dzień 8. HUNZA / WIOSKA PASSU / GRANICA CHIN - PAK (Khunjarab Top 4700 m n.p.m.)

Podróż na północ do najwyższego punktu Karakorum Highway - KKH przez Dolinę Gojal. Po drodze zatrzymamy się przy wyjątkowo turkusowym jeziorze Ata Abad. Jednak największą atrakcją dzisiejszego dnia będą widoki podczas spaceru pod lodowiec Passu i dla odważnych - przejście mostem wiszącym Passu. Dzisiejszy odcinek trasy Karakorum Highway - KKH należy do wyjątkowo pięknych. Na przemian będą nam towarzyszyć widoki szarych skał, lodowców, białych szczytów, rzek, lasów i zieleni. Ostatnim miastem w Pakistanie przed granicą z Chinami jest Sost. Od Sost do granicy w Khunjerab Pass są już tylko dwie godziny drogą ostro pod górę, kanionem rzeki Khunjerab. Granica chińsko-pakistańska to brama dzieląca dwie wielkie cywilizacje – muzułmańską i chińską. W podróży mijać będziemy stada ogromnych jaków. Cała trasa zajmie nam około 8 godzin. Nocleg w Passu.

most wiszący

Dzień 9. PASSU / GILGIT

Z Passu wyjazd do Gilgit trasą Karakorum Highway - KKH. Podróż trwać będzie około 4 godzin. Po drodze zatrzymamy się przy moście wiszącym Hussaini. Do Gilgit dotrzemy popołudniu. Spacer i zwiedzanie miasta. Gilgit to stolica północnej prowincji, położonej na szlaku Karakoram Highway KKH. Miasto położone jest w malowniczej dolinie. Od wieków stanowiło ono ważny punkt na trasie Jedwabnego Szlaku. Przez okolice miasta przeszło wiele fal najeźdźców a w okolicy wciąż zobaczyć można pozostałości wyznawanego tu wieki temu buddyzmu. Nocleg w Gilgit.

Passu Pakistan

Dzień 10. GILGIT / WIOSKA TARISHING

Po śniadaniu wycieczka do wioski Tarishing - rejonu leżącego z dala od szosy Karakorum Highway - KKH. To rejon południowej ściany Nanga Parbat. W czasie podróży spektakularne widoki na Nanga Parbat i Dolinę Rupal. Podróż około 6 godzin jazdy samochodem. Nocleg w okolicy.

Dzień 11. TARISHING / BESHAM

To będzie długi dzień spędzony podczas podróży trasą Karakorum Highway - KKH. Wyjazd po wczesnym śniadaniu. W pierwszej fazie dotrzemy do szosy Karakorum Highway KKH, ta część podróży zajmie nam około 4 godziny. Następnie podróż KKH do miasta Besham wzdłuż rzeki Indus przez Chilas i słynną Dolinę Kohistan. Dystrykt Kohistan – znajduje się w prowincji Chajber Pasztunchwa. Opuścimy już prowincję Gilgit-Baltistan, gdzie znajduje się większość trasy Karakorum Highway - KKH. Dziś w sumie aż 12 godzin jazdy samochodem - odcinek około 370 km. Odpoczynek po trudach podróży i nocleg w Besham.

Pakistan wyjazd

Dzień 12. BESHAM / ISLAMABAD

Wyjazd do Islamabad trasą przez Abbotabad. Trasa dnia to około 320 km a podróż trwać będzie około 5 godzin. Po dotarciu na miejsce, jeszcze przed zameldowaniem się w hotelu zwiedzimy Rawalpindi.  Obejrzymy najważniejsze zabytki tego starego zabytkowego miasta zwanego również Pindi. Złożymy również wizytę w warsztacie, gdzie produkowane są słynne pakistańskie ciężarówki będące fenomenem na skale światową. Niezwykle kolorowe, pełne ozdób, lampeczek, świecidełek, obrazków imamów i wersetów z Koranu. Nocleg w Islamabad.

ciężarówka Pakistan

Dzień 13. ISLAMABAD / LAHORE

Wczesnym rankiem wyjazd do Lahore. Po drodze wizyta w Khewra, gdzie znajduje się kopalnia soli himalajskiej. Khewra jest drugą co do wielkości na świecie i jednocześnie największą oraz najstarszą kopalnią soli w Pakistanie. Poza wydrążonymi tunelami można zobaczyć tu również solny meczet. Następnie kontynuacja podróży do Lahore. Podróż samochodem około 6 godzin.

Lahore to centrum naukowe, kulturalne oraz artystyczne kraju - miasto zwane "Sercem Pakistanu".  Zwiedzimy tu średniowieczne Stare Miasto, Lahore Fort - Shahi Qila, który wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, meczety Wazir Khan oraz Badshahi, który jest jednym z największych meczetów w Azji. Wybudowany został on w 1673 roku przez ostatniego z Wielkich Mogołów - Aurangzeba. Inspiracją dla meczetu były prawdopodobnie powstałe wcześniej Tadż Mahal i Wielki Meczet w Delhi. W Lahore odwiedzimy też lokalny bazar i odpoczniemy w jednym z wielu licznych tu parków. Nocleg w Lahore.

Lahore Pakistan wyjazd

Dzień 14. LAHORE / MULTAN

Rano wyjazd do miasta Multan. Trasa około 350 km, podróż trwać będzie około 5 - 6 godzin. Po drodze zatrzymamy się przy stanowisku archeologicznym i muzeum Harrappa, gdzie obejrzymy ruiny starożytnego ufortyfikowanego miasta (2600 p.n.e. - 1900 p.n.e.). Następnie kontynuacja podróży do Multan. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Multan to urokliwe miasto leżące w prowincji Pendżab. Znane jest ono ze względu na swoją bogatą wielowiekową historię, tradycje oraz kulturę związaną z wyznawanym tu sufizmem. To jedno z najstarszych miast tej części świata. Miasto słynie ze wspaniałej architektury i sztuki oraz długiej tradycji wytwarzania tu słynnej biżuterii multańskiej. W Multan odwiedzimy Groby Bahaudin Zakria i Shah Rukn Alam z XIII i XIV wieku. Wieczorem zwiedzanie kolorowego bazaru ceramiki Multan. Nocleg w Multan.

Pakistan ulica

Dzień 15. MULTAN / BAHAWALPUR

Podróż do Bahawalpur. Miasto leżące we wschodnim Pendżabie było niegdyś stolicą dawnego księstwa Bahawalpur. Rejon ten jest swoistą enklawą, w której żyje grupa etniczna Saraików. Po drodze wizyta starożytnym mieście Uch Sharif, które założone zostało prawdopodobnie przez Aleksandra Wielkiego w 325 roku p.n.e. Zobaczymy tu między innymi Mauzoleum Bibi Juwandi oraz Shah Surkh Bukhari. W Bahawalpur spacer po mieście oraz wizyta na bazarze słynącym z lokalnego rękodzieła artystycznego. Nocleg w Bahawalpur.

Dzień 16. BAHAWALPUR / MOHENJO DARO

Wczesnym rankiem wyjazd do Mohenjo Daro. Trasa to około 470 km. Podróż wraz z postojami trwać będzie około 7-8 godzin. Po dotarciu na miejsce odpoczynek po trudach podróży. Pobyt w PTDC. Nocleg w Mohenjo Daro.

Dzień 17. MOHENJO DARO

Dzień odpoczynku w Mohenjo Daro. Mohendżo Daro położone w dolinie rzeki Indus w środkowym Pakistanie, to najważniejsze archeologiczne stanowisko w kraju. Zobaczyć tu można budynki mieszkalne, spichlerze i wodociągi świadczące o istniejącej tu około 2500 r. p.n.e. wysoko rozwiniętej cywilizacji. Mohendżo Daro było wielkim ośrodkiem rzemieślniczym, handlowym i kulturalnym, utrzymującym rozległe kontakty, m.in. z Mezopotamią. Obiekty znajdujące się na tym terenie wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nocleg w guesthouse PTDC w Mohendżo Daro.

Dzień 18. HYDERABAD

Wyjazd do Hyderabad, miasta leżącego w południowym Pakistanie w prowincji Sindh, nad dolnym odcinkiem Indusu. W trakcie podróży postoje na chwilę odpoczynku i zdjęcia. Do pokonania mamy około 470 km. Podróż trwać będzie około 7 - 8 godzin. Nocleg w hotelu w Hyderabad.

Dzień 19. HYDERABAD / KARACHI

Po śniadaniu wyjazd do Karachi. Wyruszamy w trasę ostatnim odcinkiem naszej wyprawy. Przed nami 175 km. Podróż trwać będzie około 5 godzin. Karachi to największe miasto w kraju, zamieszkane przez ponad 11 mln osób. W latach 1947-1966 było ono stolicą Pakistanu. Po dotarciu na miejsce spacer po miejskim bazarze i centrum miasta. Zwiedzimy między innymi Mauzoleum Quaid-i-Azama. Jest to mauzoleum założyciela Pakistanu - Muhammada Ali Jinnaha nazywanego Wielkim Przywódcą, Ojcem Narodu i bohaterem narodowym. Po trudach prawie trzytygodniowej wyprawy przez Pakistan odpoczniemy tu też na plaży nad brzegiem Morza Arabskiego. Nocleg Karachi.

Dzień 20.

Wylot do Warszawy lub Berlina i i zakończenie wyprawy Pakistan Wyjazd Szlakiem z Północy na Południe. Powrót do Polski.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 3150USD

+ bilety lotnicze ok. 3500 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Islamabad - Karachi - Warszawa / Berlin  Cena około 3500 PLN ( lub Berlin - bilet może być tańszy o około 800 PLN)  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach klasy 3* lub hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych
 • Śniadania
 • Transfery i transport na całej trasie podróży wynajętym samochodem zgodnie z programem
 • Samolot na lot Islamabadu - Skardu
 • Permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnego pilota angielskojęzycznego
 • Usługi miejscowych przewodników
 • Opłatę wizową
 • Zaproszenie do wizy oraz wszelkie formalności administracyjne
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie w tym do fortów i muzeów
 • Opłatę za wjazd do Parku Khunjerab
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie 
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie Signal Iduna KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW: 50.000 PLN, OC 60.000 EUR
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Posiłków poza śniadaniami. Koszt posiłków dodatkowych (około 12 USD / doba / osoba)
 • Napojów alkoholowych i bezalkoholowych i napojów do posiłków
 • Zwyczajowych napiwków (około 70 USD)
 • Innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp oraz innych atrakcji fakultatywnych

PAKISTAN WYJAZD NA ZDJĘCIACH