fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

PAKISTAN WYCIECZKA
CENTRUM I POŁUDNIE
14.02.2024-02.03.2024
09.11.2024-25.11.2024
17
dni
CENA:
2800 USD + bilety lotnicze ok. 4900 PLN

PAKISTAN WYCIECZKA - CENTRUM I POŁUDNIE PAKISTANU

Pakistan Wycieczka Centrum i Południe Poza Trasą to podróż przybliżająca ten fascynujący kraj, jego zabytki, tradycje, kulturę i sztukę, różnorodność etniczną a także codzienne życie miast i małych miasteczek oraz ich mieszkańców. Pakistan dla wielu wciąż pozostaje tajemniczy i mało znany, a tych którym udało się już go poznać - niezmiennie zachwyca, wciąż zaskakuje i inspiruje. Naszą wyprawę rozpoczniemy od wizyty w stolicy kraju - Islamabadzie, po czym wyruszymy do Peszawar, miasta o nieco afgańskim klimacie, z racji bliskości granicy oraz dużej liczy mieszkających tu afgańskich uchodźców. Kolejnymi etapami podróży będzie „Serce Pakistanu” - historyczne miasto Lahore, gdzie zobaczymy między innymi słynny Fort Lahore i meczet Badshahi oraz miasto Multan z bogatą wielowiekową historią, tradycjami oraz kulturą związaną z wyznawanym tu sufizmem. Ciekawym punktem programu będzie wizyta na Pustyni Cholistan w majestatycznym Forcie Derawar oraz zwiedzanie najważniejszego stanowiska archeologicznego w Pakistanie - Mohenjo Daro, gdzie obejrzymy ruiny starożytnego miasta cywilizacji Indusów. Podróż zakończymy na pakistańskim wybrzeżu Morza Arabskiego w byłej stolicy kraju - Karachi, gdzie odpoczniemy na plaży po trudach dwutygodniowej wyprawy oraz zwiedzimy między innymi mauzoleum Quaid-i-Azama - założyciela Pakistanu nazywanego Wielkim Przywódcą, Ojcem Narodu i bohaterem narodowym. W czasie naszej wyprawy Pakistan Wycieczka Centrum i Południe Poza Trasą niejednokrotnie doświadczymy też gościnności i serdeczności ze strony mieszkańców Pakistanu. Poznamy lokalną kuchnię i tradycje kulinarne. Zapoznamy się również z tradycyjną lokalną sztuką, a na lokalnych targach kupić będziemy mogli artystyczne wyroby rzemieślnicze oraz słynną biżuterię z Multan. Zatrzymamy się w miejscach bardziej i mniej znanych a wszędzie delektować będziemy się otaczającymi nas przepięknymi krajobrazami i zabytkami, a tych w Pakistanie nie brakuje. Zapraszamy do Pakistanu!

Autorem programu jest Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PAKISTAN WYCIECZKA CENTRUM I POŁUDNIE - PROGRAM PODRÓŻY:  

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Islamabadu. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed wylotem. Początek wyprawy Pakistan Wycieczka Centrum i Południe Poza Trasą Adventure.

Dzień 2. Islamabad - Rawalpindi 

Przylot do Islamabadu - stolicy Pakistanu. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Pakistanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży, po czym rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Odwiedzimy narodowy meczet Pakistanu - Faisal. Shah Faisal Masjid to największy meczet nie tylko w Pakistanie, ale w całej w Azji Południowo-Wschodniej oraz jeden z największych na całym świecie. Budowę meczetu rozpoczęto w 1976 roku a ukończono w 1986 roku. Meczet kształtem przypomina pustynny namiot Beduinów, otoczony czterema 88 metrowymi minaretami. Następnie wizyta w okolicy Rawalpindi gdzie na barwnym lokalnym targu, poznać można życie miasta i jego mieszkańców. Odwiedzimy lokalny warsztat w którym produkowane są słynne pakistańskie ciężarówki.  Wieczorem odpoczniemy na wzgórzach Margala, skąd rozpościerają się najpiękniejsze widoki na okolicę. Nocleg w Islamabad. 

Pakistan wycieczka Islamabad

Dzień 3. Islamabad / Peszawar

Po śniadaniu wyjazd do Peszawar. Podróż trwać będzie około 3 godziny. Po dotarciu na miejsce, rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Peszawar poszczycić może się przepiękną kolonialną zabudową, niestety obecnie mocno zaniedbaną. Gdyby ją jednak właściwie odrestaurować, Peszawar mógłby stać się jednym z piękniejszych miast w Azji. Peszawar bardziej przypomina Afganistan i afgański Kandahar, niż inne miasta pakistańskie, a położenie w niedużej odległości od granicy z Afganistanem sprawia, iż można spotkać tu wielu afgańskich uchodźców. Spacer po mieście i wizyta na barwnym i gwarnym bazarze miejskim oraz na Namak Mandi Bazar, gdzie poznamy najsmaczniejszą lokalną kuchnię. Namak Mandi Bazar leży w starej części Peszawaru zwanej Sheher. Nocleg w Peszawarze.  

Peszawar Pakistan 2020

Dzień 4. Peszawar / Lahore

Po śniadaniu wyjazd do Lahore. Po drodze wizyta w Khewra, gdzie znajduje się kopalnia soli himalajskiej. Khewra jest drugą co do wielkości na świecie i jednocześnie największą oraz najstarszą kopalnią soli w Pakistanie. Poza wydrążonymi tunelami można zobaczyć tu również solny meczet. Kontynuacja podróży do Lahore. Nocleg w Lahore. 

Dzień 5. Lahore / Wagah - Przejście graniczne Pakistan-Indie

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Lahore, miasta zwanego "Sercem Pakistanu”. Lahore stanowi centrum naukowe, kulturalne oraz artystyczne kraju. Zwiedzimy tu średniowieczne Stare Miasto, Lahore Fort - Shahi Qila, który wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, muzeum oraz meczety Wazir Khan oraz Badshahi. Badshahi jest jednym z największych meczetów w Azji, wybudowanym w 1673 roku przez ostatniego z Wielkich Mogołów - Aurangzeba. Inspiracją dla meczetu były prawdopodobnie powstałe wcześniej Tadż Mahal i Wielki Meczet w Delhi. Następnie obejrzymy wieżę Minar-e-Pakistan, która jest narodowym zabytkiem Pakistańczyków. Została ona zbudowana w latach 1960–1968 w miejscu, w którym w 1940 roku uchwalono rezolucję - pierwszy oficjalny apel o odrębną i niezależną ojczyznę dla muzułmanów w Indiach Brytyjskich. Rezolucja ta ostatecznie pomogła doprowadzić do powstania niepodległego państwa pakistańskiego w 1947 roku. W Lahore odwiedzimy również tutejszy bazar, odpoczniemy w jednym z wielu istniejących tu parków a także kolejny raz poznamy znakomitą kuchnię pakistańską w jednej z lokalnych restauracyjek. Wieczorem wyjazd do Wagah - jedynego przejścia granicznego między Indiami a Pakistanem. Obejrzymy tu spektakularną ceremonię zamknięcia granicy. Powrót i nocleg w Lahore.

Pakistan wycieczka

Dzień 6. Lahore / Stanowisko Archeologiczne Harappa / Multan

Wcześne śniadanie i wyjazd do miasta Multan. Do pokonania trasa 350 km, podróż trwać będzie około 5-6 godzin. Po drodze zatrzymamy się przy stanowisku archeologicznym i muzeum Harappa, gdzie obejrzymy ruiny starożytnego ufortyfikowanego miasta (2600 p.n.e. - 1900 p.n.e.). Ruiny te zostały poważnie zniszczone podczas brytyjskiego panowania na tym terenie, kiedy to cegły z ruin posłużyły jako podsypka do budowy linii kolejowej Lahore - Multan. Następnie kontynuacja podróży do Multan. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Multan to pełne uroku miasto leżące w prowincji Pendżab. Znane jest ono ze względu na swoją bogatą wielowiekową historię, tradycje oraz kulturę związaną z wyznawanym tu sufizmem. To jedno z najstarszych miast tej części świata. Miasto słynie ze wspaniałej architektury i sztuki oraz tradycji wytwarzania tu słynnej biżuterii multańskiej. Słynna jest również ceramika z Multan. W Multan odwiedzimy Groby Bahaudin Zakria i Shah Rukn Alam z XIII i XIV wieku. Zwiedzimy też słynny bazar ceramiki Multan. Nocleg w Multan.

Dzień 7. Multan

Po śniadaniu kontynuacja zwiedzania miasta Multan. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Multan.

Dzień 8. Multan / Uch Sharif / Fort Derawar / Bahawalpur

Po śniadaniu około trzygodzinna podróż do Bahawalpur. Po drodze wizyta starożytnym mieście Uch Sharif, które założone zostało prawdopodobnie przez Aleksandra Wielkiego w 325 roku p.n.e. Zobaczymy tu między innymi Mauzoleum Bibi Juwandi oraz Shah Surkh Bukhari. Krótki spacer przy rzece Panjnad, w której „spotyka się” pięć rzek: Indus, Ravi, Chenab, Jehlum i Sutluj. Następnie wizyta w majestatycznym Fort Derawar. Ta niezwykła budowla położona jest w samym środku Pustyni Cholistan i pochodzi z IX wieku naszej ery. Kontynuacja podróży do Bahawalpur. Nocleg w Bahawalpur.

Dzień 9. Bahawalpur

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Bahawalpur. Miasto leżące we wschodnim Pendżabie, było niegdyś stolicą dawnego Księstwa Bahawalpur. Rejon ten jest swoistą enklawą, w której żyje grupa etniczna Saraików. Spacer po mieście w czasie którego odwiedzimy między innymi bazar słynący z lokalnego rękodzieła artystycznego. Popołudniu wycieczka na Camel Safari. Nocleg w Bahawalpur.

Dzień 10. Bahawalpur / Mohendżo Dario (Mohenjo Daro)

Wczesnym rankiem śniadanie i wyjazd do Mohenjo Daro. Trasa to około 470 km. Podróż wraz z postojami trwać będzie około 7-8 godzin. Po dotarciu na miejsce czas wolny na odpoczynek po trudach podróży. Nocleg w Mohenjo Daro.

Peszawar Pakistan 2020

Dzień 11. Mohendżo Dario (Mohenjo Daro)

Po śniadaniu rozpoczniemy dzień poświęcony na zwiedzania Mohenjo Daro oraz odpoczynek. Mohenjo Daro położone w dolinie rzeki Indus to najważniejsze archeologiczne stanowisko w kraju, które przeszło pięć tysiącleci temu było największym miastem cywilizacji Indusów. W skład kompleksu archeologicznego Mohenjo Daro wchodzą: wielka łaźnia, dom wodza, spichlerz oraz „dom zgromadzeń” o powierzchni 900 m2 a także budynki mieszkalne i wodociągi świadczące o istniejącej tu około 2500 r. p.n.e. wysoko rozwiniętej cywilizacji. Miasto otoczone było murem, który miał zabezpieczać przed wylewami rzeki Indus. Zapewne też z tego powodu, miasto wyróżniało się doskonale rozbudowaną siecią wodno-kanalizacyjną, która miała chronić mieszkańców przed powodziami podczas wylewów Indusu. Mohendżo Daro było wielkim ośrodkiem rzemieślniczym, handlowym i kulturalnym, utrzymującym rozległe kontakty, m.in. z Mezopotamią. Ruiny miasta odkryto dopiero w XX wieku, wówczas to archeolodzy rozpoczęli jego badania. Obiekty znajdujące się na tym terenie wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nocleg w Mohenjo Daro. 

Dzień 12. Mohendżo Dario (Mohenjo Daro) / Hajdarabad (Hyderabad)

Po śniadaniu wyjazd do Hajdarabad (Hyderabad), miasta leżącego nad dolnym odcinkiem Indusu w południowym Pakistanie w prowincji Sindh. W trakcie podróży postoje na krótko odpoczynek i zdjęcia. Do pokonania 470 km, podróż trwać będzie około 7-8 godzin. Nocleg w Hyderabad.

Dzień 13. Hajdarabad (Hyderabad) / Karachi

Po śniadaniu wyjazd do Karachi. Wyruszamy w trasę ostatnim odcinkiem naszej wyprawy. Przed nami 175 km. Podróż trwać będzie około 5 godzin. Po dotarciu na miejsce spacer po miejskim bazarze i centrum miasta. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Karachi. 

Dzień 14. Karachi

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Karachi. Jest to największe pakistańskie miasto położone nad Morzem Arabskim. W latach 1947-1966 było ono stolicą Pakistanu. Zwiedzimy Mauzoleum Quaid-i-Azama. Jest to mauzoleum założyciela Pakistanu - Muhammada Ali Jinnaha nazywanego Wielkim Przywódcą, Ojcem Narodu i bohaterem narodowym. Odwiedzimy również Dom Kultury TDF Ghar znajdujący się w pięknie odrestaurowanym budynku pochodzącym z lat 30-tych XX wieku. Jest on położonym w sercu starej dzielnicy Jamshed w Karachi. TDF Ghar za cel swojej działalności postawił sobie promowanie nauki i wymianę myśli dotyczących kultur, tradycji i sztuki wśród wszystkich grup etnicznych Pakistanu. Następnie wizyta w Pałacu Mohatta otoczonym przepięknym ogrodem. Pałac ten powstał jako letnia rezydencja dla rodziny Mohatta a obecnie znajduje się w nim muzeum. Kolejnym punktem zwiedzania będzie meczet Masjid-e-Tooba. Meczet ten jest jednym z największych meczetów na świecie wybudowanych bez filarów wspierających ogromną kopułę znajdującą się nad częścią modlitewną. Kopuła wsparta jest jedynie na niskim murze.

Dzień 15. Karachi

Po śniadaniu czas spędzimy odpoczywając w nadmorskiej części Karaczi - Clifton. Przejazd w kierunku Hingkol Park lub Keti Bunder. Zwiedzanie. Nocleg w Karachi.

Dzień 16. Karachi

Po śniadaniu kontynuacja pobytu w Karaczi. Czas wolny na odpoczynek i zakupy. Po trudach naszej wyprawy przez Pakistan odpoczynek na plaży nad brzegiem Morza Arabskiego. Nocleg w Karachi.

Dzień 17. 

Po śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z pilotem przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Pakistanie. Wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy. Zakończenie wyprawy Pakistan Wycieczka Centrum i Południe z Poza Trasą Adventure.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2800USD

+ bilety lotnicze ok. 4900 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Islamabad - Karachi - Warszawa  ok. 4900 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach klasy 3* (lokalna standaryzacja) lub hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych
 • Śniadania
 • Transfery i transport na całej trasie podróży wynajętym samochodem zgodnie z programem
 • Permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnego pilota angielskojęzycznego
 • Usługi miejscowych przewodników
 • Opłatę wizową
 • Zaproszenie do wizy oraz wszelkie formalności administracyjne
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie w tym do fortów i muzeów
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie 
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Testów PCR (o ile wymagane)
 • Kosztu dodatkowych posiłków poza śniadaniami (około 12 USD / doba / osoba)
 • Napojów alkoholowych i napojów do posiłków
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp oraz innych atrakcji fakultatywnych

*Grupa min. 6 osób

PAKISTAN WYCIECZKA NA ZDJĘCIACH