kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

PAKISTAN WYCIECZKA
CENTRUM I POŁUDNIE
26.12.2024-07.01.2025
01.02.2025-13.02.2025
26.12.2025-07.01.2026
13
dni
CENA:
2700 USD + bilety lotnicze ok. 4900 PLN

PAKISTAN WYCIECZKA - CENTRUM I POŁUDNIE PAKISTANU

Pakistan Wycieczka Centrum i Południe z Poza Trasą Adventure to podróż doskonale przybliżająca ten fascynujący kraj. Podczas tej wycieczki poznamy jego zabytki, tradycje, kulturę i sztukę, różnorodność etniczną a także codzienne życie miast i małych miasteczek oraz ich mieszkańców. Pakistan dla wielu wciąż pozostaje tajemniczy i mało znany, a tych którym udało się już go poznać - niezmiennie zachwyca, wciąż zaskakuje i inspiruje. Naszą podróż rozpoczniemy od wizyty w stolicy Pakistanu - Islamabadzie, po czym wyruszymy do Peszawar, miasta o nieco afgańskim klimacie, z racji bliskości granicy oraz dużej liczy mieszkających tu afgańskich uchodźców. Kolejnymi etapami podróży będzie „Serce Pakistanu” - wspaniałe historyczne miasto Lahore, gdzie zobaczymy między innymi słynny Fort Lahore i Meczet Badshahi oraz miasto Multan z bogatą wielowiekową historią, tradycjami oraz kulturą związaną z wyznawanym tu sufizmem. Ciekawym punktem programu będzie wizyta na Pustyni Cholistan w majestatycznym Forcie Derawar oraz zwiedzanie najważniejszego stanowiska archeologicznego w Pakistanie - Mohenjo Daro, gdzie obejrzymy ruiny starożytnego miasta cywilizacji Indusów. Podróż zakończymy na pakistańskim wybrzeżu Morza Arabskiego w byłej stolicy kraju - Karachi, gdzie zwiedzimy między innymi mauzoleum Quaid-i-Azama - założyciela Pakistanu nazywanego Wielkim Przywódcą, Ojcem Narodu i bohaterem narodowym. W czasie naszej podróży Pakistan Wycieczka Centrum i Południe z Poza Trasą Adventure niejednokrotnie doświadczymy też gościnności i serdeczności ze strony mieszkańców Pakistanu. Poznamy lokalną kuchnię i tradycje kulinarne. Zapoznamy się również z lokalną sztuką, a na tradycyjnych targach kupić będziemy mogli artystyczne wyroby rzemieślnicze oraz między innymi słynną biżuterię z Multan. Zatrzymamy się w miejscach bardziej i mniej znanych. Podróżując delektować będziemy się otaczającymi nas przepięknymi krajobrazami i zabytkami, a tych w Pakistanie nie brakuje. Zapraszamy w podróż Pakistan Wycieczka Centrum i Południe z Poza Trasą Adventure!

Autorem programu jest Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PAKISTAN WYCIECZKA CENTRUM I POŁUDNIE - PROGRAM PODRÓŻY:  

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Islamabadu. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. Islamabad 

Przylot do Islamabadu - stolicy Pakistanu. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Pakistanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży, po czym rozpoczniemy zwiedzanie Islamabadu. Zwiedzimy Muzeum Taxila. Znajduje się tu jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Azji wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W starożytności miejsce to było ważnym ośrodkiem buddyjskim. Początki miasta sięgają V wieku p.n.e. Wizyta w muzeum z bogatymi zbiorami sztuki. Następnie odwiedzimy narodowy meczet Pakistanu - Faisal. Shah Faisal Masjid to największy meczet nie tylko w Pakistanie, ale w całej w Azji Południowo-Wschodniej oraz jeden z największych na całym świecie. Budowę meczetu rozpoczęto w 1976 roku a ukończono w 1986 roku. Meczet kształtem przypomina pustynny namiot Beduinów, otoczony czterema 88 metrowymi minaretami. Następnie wizyta w okolicy Rawalpindi gdzie odwiedzimy lokalny warsztat samochodowy, w którym serwisowane są i ozdabiane słynne pakistańskie ciężarówki. Nocleg w Islamabad. 

Pakistan wycieczka Islamabad

Dzień 3. Islamabad / Peszawar

Po śniadaniu wyjazd do Peszawar. Podróż trwać będzie około 3 godziny. Po dotarciu na miejsce, rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Peszawar poszczycić może się przepiękną kolonialną zabudową, niestety obecnie mocno zaniedbaną. Gdyby ją jednak właściwie odrestaurować, Peszawar mógłby stać się jednym z piękniejszych miast w Azji. Peszawar bardziej przypomina Afganistan i afgański Kandahar, niż inne miasta pakistańskie, a położenie w niedużej odległości od granicy z Afganistanem sprawia, iż można spotkać tu wielu afgańskich uchodźców. Spacer po mieście i wizyta na tradycyjnym bazarze miejskim oraz na Namak Mandi Bazar, gdzie będzie można spróbować dań lokalnej kuchni. Namak Mandi Bazar leży w starej części Peszawaru zwanej Sheher. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Peszawarze.

Peszawar Pakistan wycieczka 2020 

Dzień 4. Peszawar / Lahore

Po śniadaniu wyjazd do Lahore. Po dotarciu do Lahore zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie Lahore. Miasto zwane jest często "Sercem Pakistanu”, to stolica prowincji Pendżab - centrum naukowe, kulturalne oraz artystyczne kraju. Lahore położone jest w pobliżu granicy z Indiami, na zachodnim przedgórzu Himalajów. Miasto przez ponad 200 lat było pod panowaniem Imperium Wielkich Mogołów, w trakcie którego w mieście powstało wiele pałaców, meczetów i ogrodów. Te wspaniałe zabytki podziwiać można do dziś. W programie zwiedzania Lahore: Stare Miasto - Cesarski Meczet Badshahi, który jest jednym z największych meczetów w Azji. Wybudowany został on w 1673 roku przez ostatniego z Wielkich Mogołów - Aurangzeba. Inspiracją dla budowniczych meczetu były prawdopodobnie powstałe wcześniej Tadż Mahal i Wielki Meczet w Delhi. Lahore Fort - Shahi Qila, który jest wspaniałym przykładem architektury Mogołów. Fort częściowo zbudowany został przez Akbara, panującego w drugiej połowie XVI wieku. Następnie rozbudowany został on przez kolejnych trzech cesarzy, między innymi Szahdżahana. Fort składa się z pałaców oraz z marmurowych meczetów ozdobionych mozaikami i złoceniami. Fort Lahore wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie czas na kolację w restauracji z pięknym widokiem na meczet i Fort Lahore. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Lahore.

Pakistan wycieczka

Dzień 5. Lahore / Wagah - Przejście graniczne Pakistan-Indie

Po śniadaniu kontynuacja zwiedzania Lahore. W programie grobowce Wielkich Mogołów: grobowiec cesarza Mogołów Dżahangira (Tomb of Emperor Jahangir) - który władał Imperium Mogołów na początku XVII wieku oraz grobowiec cesarzowej Nur Jahan (Tomb of Noor Jahan). Kolejnym punktem programu będzie wyjazd do Wagah, gdzie znajduje się jedyne przejście graniczne między Indiami a Pakistanem. Obejrzymy tu spektakularną ceremonię zamknięcia granicy. (UWAGA: Wyjazd zrealizowany zostanie o ile pozwoli na to aktualna sytuacja polityczna w regionie, a co z tym związane przejście graniczne pozostanie otwarte). Powrót do Lahore. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Lahore.

Dzień 6. Lahore / Stanowisko Archeologiczne Harappa / Multan

Wcześne śniadanie i wyjazd w kierunku miasta Multan. Do pokonania trasa 350 km. Podróż trwać będzie około 5-6 godzin. Po drodze zatrzymamy się przy stanowisku archeologicznym i muzeum Harappa, gdzie obejrzymy ruiny starożytnego ufortyfikowanego miasta (2600 p.n.e. - 1900 p.n.e.). Ruiny te zostały poważnie zniszczone podczas brytyjskiego panowania na tym terenie, kiedy to cegły z ruin posłużyły jako podsypka do budowy linii kolejowej Lahore - Multan. Następnie kontynuacja podróży do Multan. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Multan to pełne uroku miasto leżące w prowincji Pendżab. Znane jest ono ze względu na swoją bogatą wielowiekową historię, tradycje oraz kulturę związaną z wyznawanym tu sufizmem. To jedno z najstarszych miast tej części świata. Miasto słynie ze wspaniałej architektury i sztuki oraz tradycji wytwarzania tu słynnej biżuterii multańskiej. Słynna jest również ceramika z Multan. W Multan odwiedzimy Groby Bahaudin Zakria i Shah Rukn Alam z XIII i XIV wieku. Zwiedzimy też słynny bazar ceramiki Multan. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Multan.

Peszawar Pakistan 2020

Dzień 7. Multan / Uch Sharif / Bahawalpur

Po śniadaniu około trzygodzinna podróż do Bahawalpur. Na trasie zatrzymamy się w starożytnym mieście Uch Sharif, które założone zostało prawdopodobnie przez Aleksandra Wielkiego w 325 roku p.n.e. Zobaczymy tu między innymi Mauzoleum Bibi Juwandi oraz Shah Surkh Bukhari. Krótki spacer przy rzece Panjnad, w której „spotyka się” pięć rzek: Indus, Ravi, Chenab, Jehlum i Sutluj. Kontynuacja podróży do Bahawalpur. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy zwiedzanie Bahawalpur. Miasto leżące we wschodnim Pendżabie, było niegdyś stolicą dawnego Księstwa Bahawalpur. Rejon ten jest swoistą enklawą, w której żyje grupa etniczna Saraików. Spacer po mieście w czasie którego odwiedzimy między innymi bazar słynący z lokalnego rękodzieła artystycznego. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Bahawalpur.

Dzień 8. Bahawalpur / Fort Derawar / Sukkur (Sukher) 

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do Sukkur (Sukher). Trasa do pokonania około 470 km. Podróż samochodem trwać będzie około 8 godzin. Na trasie zatrzymamy się przy majestatycznym Forcie Derawar. Ta niezwykła budowla pochodzi z IX wieku naszej ery i położona jest na Pustyni Cholistan. Kontynuacja podróży do Sukkur (Sukher). Po dotarciu na miejsce czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Sukkur (Sukher).

Pakistan Centrum Południa

Dzień 9. Sukkur (Sukher) / Larkana / Mohendżo Dario (Mohenjo Daro) / Hajdarabad (Hyderabad)

Wczesne śniadanie, po którym rozpoczniemy zwiedzanie miasta Sukkur (Sukher), leżącego na prawym brzegu rzeki Indus. W programie zwiedzania Stare Miasto Rohri i Sadh Belo z widokiem na hinduistyczną świątynię. Następnie dalsza podróż w kierunku miasta Larkana. Na trasie zatrzymamy się przy imponującym Mauzoleum Rodziny Bhutto. Spoczywają tu Zulfikar Ali Bhutto, Murtaza Bhutto, Nusrat Bhutto oraz Benazir Bhutto, z której inicjatywy wybudowano mauzoleum. Kontynuacja podróży do stanowiska archeologicznego Mohendżo Dario (Mohenjo Daro), położonego w dolinie rzeki Indus. Jest to najważniejsze stanowisko archeologiczne w Pakistanie, które przeszło pięć tysiącleci temu było największym miastem cywilizacji Indusów. W skład kompleksu Mohendżo Dario (Mohenjo Daro) wchodzą: wielka łaźnia, dom wodza, spichlerz oraz „dom zgromadzeń” o powierzchni 900 m2 a także budynki mieszkalne i wodociągi świadczące o istniejącej tu około 2500 r. p.n.e. wysoko rozwiniętej cywilizacji. Miasto otoczone było murem, który miał zabezpieczać przed wylewami rzeki Indus. Zapewne też z tego powodu, miasto wyróżniało się doskonale rozbudowaną siecią wodno-kanalizacyjną, która miała chronić mieszkańców przed powodziami podczas wylewów Indusu. Mohendżo Dario (Mohenjo Daro) było wielkim ośrodkiem rzemieślniczym, handlowym i kulturalnym, utrzymującym rozległe kontakty, m.in. z Mezopotamią. Ruiny miasta odkryto dopiero w XX wieku, wówczas to archeolodzy rozpoczęli jego badania. Obiekty znajdujące się na tym terenie wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po zwiedzeniu Mohendżo Dario (Mohenjo Daro) przejazd do miasta Hajdarabad (Hyderabad), leżącego w prowincji Sindh, nad dolnym odcinkiem Indusu. Po dotarciu na miejsce czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Hajdarabad (Hyderabad).

Pakistan Centrum Południa

Dzień 10. Hajdarabad (Hyderabad) / Thatta / Karaczi (Karachi)

Po śniadaniu przejazd w kierunku miasta Karaczi. Na trasie zatrzymamy się w Thatta, położonym na wzgórzu Makli. Thatta powstało w czasach panowania Aleksandra Wielkiego. Słynny wódz prawdopodobnie zatrzymał się na tych terenach wraz ze swoim wojskiem w trakcie jednej z wypraw. Thatta słynie także ze znajdujących się tu ruin dawnej stolicy trzech kolejnych dynastii regionu Sindh, w późniejszym okresie miejsce to było w posiadaniu władców mogolskich z Delhi. Tutejsza nekropolia, wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kontynuacja podróży do Karaczi. Jest to największe pakistańskie miasto położone nad Morzem Arabskim. W latach 1947-1966 było ono stolicą Pakistanu. Po dotarciu na miejsce czas wolny na odpoczynek. Następnie wieczorny spacer po mieście. Nocleg w Karaczi.

Pakistan Wycieczka Centrum Południe

Dzień 11. Karaczi (Karachi)

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Karachi. Jest to największe pakistańskie miasto położone nad Morzem Arabskim. W latach 1947-1966 było ono stolicą Pakistanu. Zwiedzimy Mauzoleum Quaid-i-Azama. Jest to mauzoleum założyciela Pakistanu - Muhammada Ali Jinnaha nazywanego Wielkim Przywódcą, Ojcem Narodu i bohaterem narodowym. Odwiedzimy również Dom Kultury TDF Ghar znajdujący się w pięknie odrestaurowanym budynku pochodzącym z lat 30-tych XX wieku. Jest on położonym w sercu starej dzielnicy Jamshed w Karachi. TDF Ghar za cel swojej działalności postawił sobie promowanie nauki i wymianę myśli dotyczących kultur, tradycji i sztuki wśród wszystkich grup etnicznych Pakistanu. Następnie wizyta w Pałacu Mohatta otoczonym przepięknym ogrodem. Pałac ten powstał jako letnia rezydencja dla rodziny Mohatta a obecnie znajduje się w nim muzeum. Kolejnym punktem zwiedzania będzie meczet Masjid-e-Tooba. Meczet ten jest jednym z największych meczetów na świecie wybudowanych bez filarów wspierających ogromną kopułę znajdującą się nad częścią modlitewną. Kopuła wsparta jest jedynie na niskim murze.

Karaczi Pakistan Szlakiem z Północy na Południe

Dzień 12. Karachi

Po śniadaniu kontynuacja zwiedzania Karaczi. Czas na odpoczynek w nadmorskiej części Karaczi. Wybierzemy się także na tradycyjny bazar z lokalnymi wyrobami. Czas wolny na zakupy. Nocleg w Karachi.

Dzień 13. 

Nocny transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Pakistanie. Wylot z Karaczi do Warszawy. Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2700USD

+ bilety lotnicze ok. 4900 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Islamabad - Karachi - Warszawa  ok. 4900 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach klasy 3* (lokalna standaryzacja), hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych. Pokoje jednosobowe za dopłatą (ok.  USD)
 • Śniadania
 • Transfery i transport na całej trasie podróży wynajętym dla grupy samochodem zgodnie z programem
 • Permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnego pilota angielskojęzycznego
 • Usługi miejscowych angielskojęzycznych przewodników
 • Opłatę wizową do Pakistanu
 • Zaproszenie do wizy oraz wszelkie formalności administracyjne
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie w tym do fortów i muzeów
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie 
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztu dodatkowych posiłków poza śniadaniami (od ok. 15 USD/osoba) i napojów do posiłków
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet itp oraz innych atrakcji fakultatywnych

*Grupa min. 6 osób

PAKISTAN WYCIECZKA NA ZDJĘCIACH