kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

HUNZA W PAKISTANIE

Do krainy Hunzy, dostałem się tam jadąc Karakorum Highway która prowadzi z Pakistanu do Chin. Stolica Hunzy to Karimabad, który leży w prowincji nazywanej Baltistan ? czyli Kraj Bałtów.
W Hunzie ciągle spotyka się ludzi o jasnej, europejskiej pigmentacji i europejskich rysach twarzy, jeszcze kilka temu myślano, że mieszkańcy okolicy to potomkowie Macedończyków, którzy przybyli do Afganistanu z Aleksandrem Wielkim.

Jadąc do Hunzy od stolicy Pakistanu, z każdym kilometrem, widoki stają się coraz bardziej spektakularne. Ogrom gór, który wznosi się, jest nie do opisania. Kiedy dotarłem do Karimabadu, wybrałem się na spacer u podnóża gigantycznych gór z kamiennymi uliczkami . Karimabad był niegdyś stolicą potężnego królestwa Hunzy. Zamieszkują go Buruszowie, posługujący się językiem do dziś niesklasyfikowanym przez językoznawców. Dojazd do miasta jest dziś ułatwiony dzięki drodze Karakorum, która diametralnie zmieniła życie tutejszych mieszkańców. Rejon ten ze względu na obecność traktu komunikacyjnego rozwinął się. Sąsiednie królestwo Nagar, podupadło i zostało niemal zapomniane, choć jeszcze niedawno królestwa Nagaru i Hunzy były dwoma równymi sobie potęgami. Obecnie Nagar pogrąża się w izolacji i ubóstwie. Dojechawsze do Nagar wywołałem wielką sensację. Był ciepły poranek choć zbierało się na burzę, która w tej części świata potrafi być tak silna że trudno ja opisać. Mieszkańcy wioski wyszli ze swoich domów i ogrzewali się w promieniach słońca i pozdrawiają. Wołają ?angrezi? i informując innych, że cudzoziemcy przyjechali do ich wioski. Wielokrotnie zatrzymuje się, aby porozmawiać z mieszkańcami Nagar. Obserwuje nietypowe zachowanie młodych dziewczyn, które najpierw zastygają w bezruchu, zaskoczone widokiem, a następnie zrywają się do biegu.

Hunzowie to pogodni ludzie, dzięki temu zapewne dożywają w doskonałym stanie zdrowia fizycznego i umysłowego ponad stu lat. Są jednymi z najdłużej żyjących na naszej planecie. Choroby u nich zdarzają się niesłychanie rzadko, a rak, choroby serca, zawały są tam niemal nie nieznane. Hunzowie są przekonani, że człowiek jest lustrzanym odbiciem swoich myśli. To typowi ludzie gór ze swoja własna filozofią i systemem życia – wypracowali techniki relaksacyjne, które pozwalają im odprężyć się oraz odpocząć w ciągu kilku minut. Wiedzą, że ludzie nie potrafiący odprężać się tak jak oni, tracą ogromne ilości energii, a ich ciało i umysł w stanie takiego napięcia szybciej ulega śmierci ? to ich sposób na długie życie.

autor: Łukasz Odzimek