kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

IRAN-KILKA IRAŃSKICH ZWYCZAJÓW

Kobiety Iranu Cz.2 – Kilka irańskich zwyczajów

W Iranie, tak jak w wielu krajach swiata, panują osobliwe zwyczaje. Wiele jest zakazów, ale często są one tylko po to, aby je łamać. Utrudnione życie mają kobiety zwłaszcza w przestrzeni publicznej, która w Iranie jest skrajnie odmienna niż ta prowadzona w murach domu.

Pierwszego dnia pobytu w Teheranie popełniłem gafę, wsiadając do tylnej części autobusu, która jest zarezerwowana tylko dla kobiet. Zapomniałem, iż często (ale nie zawsze) w komunikacji publicznej kobiety mają oddzielne wagony w metrze i wydzieloną tam przestrzeń. Jednak działa to tak, iż kobieta może, ale nie musi, korzystać z wydzielonego fragmentu pociągu. Równie często widzi się ją razem z mężczyznami i nie jest to rzadki widok. To mężczyznom nie wolno podróżować w części przewidzianej tylko dla kobiet. Jest to więc forma uprzywilejowania kobiet, którą naruszyłem. W Iranie spotykałem kobiety jako kierowców autobusów komunikacji miejskiej a widokiem oczywistym jest kobieta prowadząca samochód osobowy. Warto przypomnieć, iż dla porównania w Arabii Saudyjskiej kobiety są pozbawione prawa do kierowania każdym pojazdem mechanicznym.

W Iranie nie ma dyskotek, więc kobietom lubiącym tańczyc pozostają prywatki lub taniec przed lustem w domu. Potańczyć można sobie nieco na weselach jednak to taniec w stylu -panowie z panami, panie z paniami, rozdzieleni w osobnych salach.

Kobiety (ale i mężćzyzni) w Iranie mają utrudnione poznawanie się, bo zakazane jest używanie Facebooka. Jednak jest to absurd, który obszedłem przy pomocy taksówkarza zaraz po przybyciu do Iranu. Po prostu instaluje się w telefonie lub komputerze aplikacje zwaną ?psiphone?, która jest formą VPN-a, przez co korzysta się z serwerów pozairańskich. Jednak kobiety zwykle randkują, wrzucając swoje zdjęcia na instagrama który jest w Iranie bardzo popularny.

W Iranie czestym widokiem jest męski fryzjer, jednak początkowo nie mogłem znaleźć salonu piękności dla kobiet – a przeciez irańskie kobiety po zdjęciu hidżabu wyglądają niczym prosto od kosmetyczki i fryzjera. Okazało się, iż salony piękności dla kobiet są zwykle umiejscawiane na piętrach domów lub mają zasłonięte okna, tak ażeby przechodzień lub taki ciekawski jak ja nie widział, co tam się dzieje.

Poprzednio wspominałem o obowiązkowym hidżabie w Iranie ? czyli o obowiązku kobiet do zakrywania głowy chustą. Zapomniałem wówczas dodać, iż mężczyźni kapeluszy w Iranie zakładać nie muszą. Podobnie jest z jazdą na rowerach i motocyklach, gdzie kobiety są widywane jedynie w roli pasażerek.

Podczas pobytu w Iranie dzięki moim znajomym poznałem wiele kobiet. Zwykle trafiałem do ludzi otwartych na świat. Co może wydawać się dziwne, były to osoby ateistyczne bądź agnostycy, mające dość Islamu, irańskich zakazów i całego skodyfikowanego systemu panującego w Iranie. Jedna z moich znajomych dała mi dużo do myślenia, kiedy przedstawiła kilka argumentów, dlaczego tak jest. Po prostu Iran to od wieków ?sama w sobie? wielka cywilizacja, która setki lat temu porzuciła religię przodków (czyli zoroastryzm), przyjmując zwyczaje narzucone przez Arabów, którzy mieczem zakrzewili w nim islam. Tak więc w duszy wielu z moich znajomych Iranczyków ? zwłaszcza kobiet, drzemie zupełnie inna osoba niż ta, która czasem jest przykryta czadorem, który jest strojem arabskim a nie irańskim.

autor: Łukasz Odzimek