fbpx
Iran
03.11.2019
-
20.11.2019
18
dni
CENA:
7000PLN + bilety lotnicze

IRAN – WYPRAWA: Zabytki i Poza Trasą

Queshm – Hormuz – Hengam – Beludżystan – Bam – Kerman Pustynia Lota – Kaluty – Yazd – Shiraz – Isfahan – Kasham – Teheran

Iran - wyprawa: co zobaczymy?

Iran: wyprawa do tego kraju na Bliskim Wschodzie zadowoli najbardziej wybrednych podróżników. Dlaczego? Gdyż dawna Persja to kraj fascynujący dla podróżnych, a większość osób powracających jest nim zachwycona. To równocześnie jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej gościnnych krajów świata. 

Iran jest spadkobiercą Persji, klejnotem świata Orientu, krajem wyjątkowym pod względem historii, kultury, zróżnicowania religii oraz polityki. To tutaj kultura perska, będąca jedną z najstarszych na świecie, pozostawiła liczne dowody swej wielkości. Wyjątkowość kryje się również w religii jakże innej niż w krajach Bliskiego Wschodu – dominuje tu islam szyicki, lecz są również oazy chrześcijaństwa oraz zoroastryzmu.

Ogromne zróżnicowanie krajobrazu irańskiego zaskakuje przybyszów. Wnętrze kraju to surowe wyżyny, Wielka Pustynia Słona, Pustynia Lota oraz okresowe słone jeziora. Zachód i wschód kraju otaczają pasma gór. Na północy znajdują się słynne góry Elbrus z najwyższym szczytem kraju – Damawand. W zachodniej części - jaskinia Ali Sadr, czyli trzecia pod względem wielkości jaskinia na świecie, którą zwiedza się, pływając po podziemnym jeziorze. Iran ma także dostęp po mórz. Północ to Morze Kaspijskie i jego soczysta zieleń, jeziora oraz stożki wulkaniczne przykryte śniegiem, południe zaś to piaszczystoskalne plaże i gorące wody Zatoki Perskiej na której są irańskie wyspy Hormoz, Qeshm, Kish.

Iran - wyprawa. Czego się spodziewać?

Iran to kraj, w którym ilość miejsc wartych odwiedzenia przekracza kilkaset. Jednak zjawiskiem na skalę światową jest niespotykana, szczera gościnność mieszkańców, bijąca wszelkie rekordy świata. Można nawet stwierdzić, że w Iranie uprzejmość i serdeczność to codzienność.

Jesień to idealny czas na poznanie południa i centra kraju, bo gdy wówczas w północnym Iranie już zalega śnieg, południe wciąż jest skąpane w promieniach słońca i panuje w nim przyjemna temperatura między 15 a 28 stopni Celsjusza. Wyjazd ma charakter wyprawy podróżniczej. Dlatego będziemy przebywać blisko przyrody oraz ludzi – czyli tak, by zapamiętać wyjazd jako przygodę, a nie wycieczkę z biurem turystycznym.

Naszą przygodę rozpoczniemy od wysp Zatoki Perskiej. Stąd udamy się samochodem do prowincji Beludżystan, gdzie poznamy zwyczaje nomadów. Następnie ruszymy w podróż do jednych z najbardziej magicznych gór świata – Kalut. Tam poznamy piękno Pustyni Lut. W kolejnej części wyprawy odwiedzimy główne miasta Iranu. Będziemy w miejscowościach Bam, Kerman, Yazd, Shiraz, Isfahanie, Kasham oraz stołecznym Teheranie.

Jest to podróż bogata w doświadczenia o wielkim potencjale przygody. Do Iranu udajemy się w małej grupie do 9 osób.

IRAN - WYPRAWA: Trasa podróży

Plan podróży:

Dzień 1 - Przylot i bezpośredni lot z Teheranu do Queshm
Przylot do Teheranu i tego samego dnia lot na wyspę Queshm.
Dzień 2 - Queshm
Queshm to skalisto – piaszczyste plaże, z gorącą wodą Zatoki Perskiej – zima to idealny okres na poznawanie tej wyspy gdyż latem temperatury potrafią sięgać 50 stopni. Wyspa Qeshm to jak sami Irańczycy mówią “inny Iran”. Mężczyźni trudnią się poławianiem ryb, a specyficznie ubrane kobiety przemykają ulicami w kolorowych czadorach. To wyspa której znacznie bliżej swym charakterem do Omanu i ZEA niż Iranu.
Dzień 3 - Queshm dzień 2
Zwiedzanie wyspy – podróż przez namorzynowe lasy – góry – zapoznanie się z lokalnymi zwyczajami. Zwiedzanie rezerwatu biosfery UNESCO i miejsc migrujących ptaków, żółwi i węży wodnych.
Dzień 4 - Hormuz
Podróż łodzią rybacką przez Zatokę perską do wyspy Hormuz gdzie mając szczęście spotkamy delfiny. Odpoczynek na plażach i kąpiel w morzu.
Dzień 5 - Hengam – raj w Iranie
Hengam leży na południe niż Keszm, na wyspę można się łatwo dostać wynajętą motorówką, co stanowi przygodę samą w sobie. To maleńka wyspa zamieszkała przez ludność, której głównym zajęciem jest rybołówstwo. Na brzegu morza obok wioski mieszkańcy sklecili przewiewne zacienione liśćmi palmowymi domki, w których przygotowują do jedzenia samosy. Panie malują w nich dłonie henną. To okazja, by przyjrzeć się z bliska ukrytym za maskami kobietom-bandari (najczęściej mają je jednak zsunięte na czoło).
Dzień 6 - Bandar Abbas
Podróż łodzią lub statkiem z wyspy Hormuz do portu Bandar Abbas. Zwiedzanie portu i bazaru. Miejski port jest idealnym miejscem do obserwacji mieszkańców Zatoki perskiej. To miejsce handlu tutejszych mieszkańców z przybyszami z Bahrajnu, Kataru, Omanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W dalszej części dnia udamy się na wycieczkę do źródeł termalnych Genoo. To siarkowo-wapniowe źródła które służą do nawadniania gajów palmowych, lecz także są wykorzystywane do celów kąpielowych.
Dzień 7 - Beludżystan
Podróż samochodem przez Irański Beludżystan. To w większości teren wyżynny, pokryty Górami Wschodnioirańskimi, Mekran oraz Sulejmańskimi, ale dominującym krajobrazem jest w nim pustynia. To latem jeden z najgorętszych rejonów świata, zima jest idealnym miejscem do poznawania okolicy. Spotkanie z Beludżami, zaznajomienie się z ich tradycją, tańcem, sztuka oraz rękodziełem. Beludżystan to najbardziej kolorowa ze wszystkich prowincji Iranu.
Dzień 8 - Bam – Mahan – Kerman
Podróż do miast Bam, Mahan i Kerman. Do roku 2003 nad Bam górowała piękna cytadela. Kilka lat temu miało miejscu w okolicy trzęsienie ziemi, które zniszczyło okoliczne budynki. Cytadela została odrestaurowana lecz trzęsienie pozostawiło resztki domów, zawalone zabytki podparte belkami i metalowymi prętami. Ten krajobraz rozbudza wyobraźnię. Mahan, to miasteczko gdzie jest jeden z najpiekniejszych ogrodów Iranu – ogród Shazdeh (Shahzadeh) – czyli ogród książęcy. Jego sześcio-hektarowa powierzchnia ma kształt prostokąta, w obrębie, którego są umiejscowione liczne fontanny, drzewa, kwietniki, placyki oraz niezliczone ławki.
Dzień 9 - Pustynia Lota i Kaluty
Podróż na pustynie Lota. Na jej południowych i wschodnich terenach występują wydmy oraz góry zwane Kaluty. To zupełnie martwy obszar bez istot żywych i roślin, jednak niezwykle chojnie obdarowany w piaszczyste górskie grzbiety o poszarpanych kształtach przypominających, w zależności od miejsca – statek, zajazd, rakietę, wulkan, domostwo, wieżę, dom czy zamek. To właśnie Kaluty. Będziemy mieli ze sobą materace więc możemy zostać na pustyni i brać udział w liczeniu gwiazd których w tym miejscu są tysiące. Widok z Kalut na okolicę w świetle zachodzącego słońca to festiwal niespotykanych kolorów a przy okazji walka z żywiołem, jakim wówczas staje się wiatr. Zmrok – to już gra kolorów, a po nim następuje kolejny spektakl pojawiających się nad nami gwiazd.
Dzień 10 - Pustynia Lota i Kaluty dzień 2
Kontynuacja przygody na Kalutach i powrót do Kerman. Kerman – słynie z produkcji przepięknych dywanów, które można rozpoznać po czerwonym kolorze tła i wzorze zdominowanym przez centralnie położony medalion wraz z szerokimi kwiatami. Kermańskie dywany były uważane za najlepsze spośród perskich.
Dzień 11 - Yazd
Yazd – to wyjątkowe miasto Iranu, gdzie starożytne tradycje są po dziś żywe. Yazd to jedno z ważniejszych centrów kultu religii zaratusztriańskiej (Zoroastryzmu), która pod koniec starożytności była religią państwową Iranu. Yazd ma się czym pochwalić. Zachowane zostały w nim liczne zabytki na czele z piękną starówką. Po dziś w mieście znajdują się Świątynia Ognia (Atashkadeh) oraz wieże milczenia zwane badgiry czyli wieże wiatrowe w kształcie prostopadłościanu z otworami po bokach. Warto uświadomić sobie, iż Yazd znajduje się pośrodku rozgrzanej słońcem pustyni, gdzie latem codziennością są temperatury rzędu 45 stopni. Tak więc dla ochłody już wieki temu skonstruowano badgiry, które miały w ten skwar przynosić ulgę, wyłapując każdy najlżejszy podmuch wiatru i kierując go do wnętrza domostwa. W jego wnętrzu znajdowała się dodatkowo niewielka sadzawka lub miska z wodą, która chłodziła owo powietrze, a ten poruszał wodę, uwalniając zbawienny chłód. Badgiry to naturalne klimatyzacje, proste a jednocześnie genialne rozwiązanie stosowane tam do dziś.
Dzień 12 - Shiraz
Shiraz to dawna stolica Persji, zwana miastem poezji, wina, róż i słowików. To piękne miasto ogrodów, szerokich alei i ciekawych zabytków. Do odwiedzenia jest między innymi twierdza Karima Khana, grobowiec oraz park Hafeza, mauzoleum Shah-Cheragh, uniwersytet, kilka parków i meczetów.
Dzień 13 - Shiraz dzień 2
Odpoczynek w Shirazie i leniuchowanie – w końcu mieszkańcy tego miasta słyną w Iranie z tego iż z życia potrafią czerpać przyjemność.
Dzień 14 - Isfahan
Isfahan jest jednym z największych skarbów Iranu. To piękne miasto obfituje w turystyczne atrakcje, zaczynając od największego w Iranie Meczetu Piątkowego oraz jednego z największych na świecie placów, Placu Immama Khomeiniego, poprzez wspaniałe, zabytkowe mosty na rzece Zayandeh, do liczących setki lat ormiańskich kościołów. Dodając do tego bazary i parki otrzymujemy niezwykle interesujące miejsce. Architektura miasta, Pałac Chechel Sotun, jedenaście mostów, Plac Imama Chomeiniego otoczony zapierającymi dech w piersiach meczetami, bazar czy tkalnie dywanów – to tylko niektóre z wielu atrakcji tego miasta.
Dzień 15 - Kasham
Tak jak w zasadzie każdym mieście Iranu, znajduje się w nim szereg meczetów, parków, bazarów, oraz łaźni . W Kashan odnajdziemy także słynne -badgiry-. Miasto słynie na cały świat z perfum zwanych wodą różaną jednak przede wszystkim znane jest ze wspaniałych XIX wiecznych domów irańskich kupców. Wiele z domów zostało odrestaurowanych ostatnimi laty – prezentując się dziś niczym irańskie Beverly Hills. zabytkowy bazar z licznymi restauracyjkami i łaźniami.
Dzień 16 - Teheran
Zwiedzanie stolicy kraju, miasta chaotycznego jednak idealnego na zakupy. Odwiedzimy teren okolicy amerykańskiej ambasady, największy tutejszy bazar oraz udamy się do wykwintnej irańskiej restauracji.
Dzień 17 - Do zagospodarowania w podróży
Możliwość odwiedzenia dowolnego miejsca na trasie podróży według wyboru uczestników.
Dzień 18 - Teheran i powrót do Polski
... z bagażem pełnym niezapomnianych wrażeń : )

Iran na zdjęciach:

7.000PLN

+ bilety lotnicze

Cena obejmuje:

 • Noclegi w hotelach klasy turystycznej / klasy 3*, prywatnych domach, (na pustyni Lota na Kalutach nocleg na materacach pod gwiazdami)
 • Śniadania w hotelach
 • Permity
 • Transport samochodem wynajętym oraz/lub VIP autokarami (klasy polskiego LUX express/Polskiego Busa)
 • Opiekę polskiego pilota
 • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu

We własnym zakresie:

 • Bilety lotnicze na trasie Warszawa-Teheran-Quesm i Teheran-Warszawa ok. 1.500 zł
 • Wiza otrzymywana na lotnisku 85 Euro
 • Wyżywienie (około 10USD na dobę), woda, napoje
 • Bilety wstępu do obiektów gdzie są wymagane
 • Napojów alkoholowych