fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Iran Wszystkie pejzaże i skarby Persji
05.09.2020
-
20.09.2020
15
dni
CENA:
2000 USD + bilety lotnicze

Iran Wszystkie Pejzaże I Skarby PersjI

IRAN WYCIECZKA NA WYSPY QESHM, HORMUZ I HENGAM

Iran to fascynujące miasta i zabytki, wspaniałe krajobrazy i niezwykła przyroda. Zachwycają tu majestatyczne góry, rozległe przestrzenie i fascynujące krajobrazy pustynne. Podróż przez Iran z północy na południe, to możliwość dostrzeżenia ogromnego  zróżnicowania krajobrazu tego kraju. Na północy góry Elbrus z najwyższym szczytem kraju Demawend. Iran centralny to surowe wyżyny i pustynie oraz okresowe słone jeziora. Południe zaś to piaszczysto-skaliste plaże, ciepłe wody Zatoki Perskiej, rzadko odwiedzane i mało znane wyspy.

Wycieczkę przez Iran rozpoczniemy w jednym z największych miast na Bliskim Wschodzie - Teheranie. Kolejne dwa tygodnie to podróż po najpiękniejszych miejscach Iranu. Zwiedzimy między innymi miasto Isfahan, a w nim zachwycające meczety, bogato zdobione pałace oraz zabytkowe mosty. Podczas podróży przez Iran zwiedzimy pozostałości dawnej stolicy Persji, Persepolis oraz leżący w pobliżu Shiraz, miasto przepięknych ogrodów i poetów. W Kashan przespacerujemy się po ogrodzie Fin, najstarszym zachowanym ogrodzie w stylu perskim. Gościć będziemy w unikalnej i jednej z najstarszych wiosek w Iranie - Abyaneh. Zwiedzimy miasto Yazd zbudowane z gliniano-piaskowej cegły, które zamieszkałe jest nieprzerwanie od ponad siedmiu tysięcy lat. Jak mieli w zwyczaju podróżni przemierzający Jedwabny Szlak, zatrzymamy się w karawanseraju Zein-O-Din. Wyprawa zakończy się w Zatoce Perskiej, gdzie odwiedzimy trzy wyspy: Qeshm, Hormuz oraz najmniejszą z nich Hengam.

Podczas wycieczki przez Iran odwiedzimy też barwne bazary, gdzie zobaczymy perskie dywany, orientalne rękodzieło i sztukę. Chętni zrobić będą mogli zakupy. Pamiętać będziemy również o doskonałej regionalnej kuchni, która swoją wybornością zaskoczy nie jedno wyszukane podniebienie. Zapraszamy!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

Iran Wszystkie Pejzaże I Skarby Persji - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1

Wylot z Warszawy do Iranu.

 

Dzień 2. IRAN - TEHERAN

Zwiedzanie Teheranu rozpoczniemy od wycieczki na Wielki Bazar. Korytarze hal bazaru mają długość przeszło dziesięciu kilometrów. Na bazar prowadzi kilka wejść. Wejdziemy główną bramą - Sabze-Meydan. Następnie zwiedzimy Pałac Golestan, czyli tak zwany Pałac Kwiatów. Jest to dawny pałac szachów Iranu. Zbudowany został w XVI wieku. W XX wieku, za panowania ostatniej dynastii perskiej Pahlawich, pałac wykorzystywano już tylko do oficjalnych przyjęć i koronacji. W Sali Lustrzanej pałacu odbyła się konferencja Wielkiej Trójki ustalająca porządek powojennej Europy. Jest to najstarszy zabytek znajdujący się w Teheranie, od 2013 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Po przerwie na obiad i odpoczynek obejrzymy jeden z symboli Teheranu - Wieżę Wolności, która wzniesiona została w 1971 roku za panowania szacha Mohammeda Rezy Pahlawiego dla uczczenia obchodów 2500-lecia Imperium Persów. Późne popołudnie i wieczór spędzimy w Darband. Jest to popularne wśród Teherańczyków miejsce spotkań i spacerów, idealne na odpoczynek od hałaśliwego miasta, pełne restauracji, kawiarni i herbaciarni.

 

Dzień 3. TEHERAN / KASHAN / NUSHABAD

Po śniadaniu wjedziemy kolejką linową Tele Cabin na górę Tochal (3964 m n.p.m.), skąd podziwiać będziemy przepiękną panoramę Teheranu i okolic. Tele Cabin jest jedną z najdłuższych linii gondolowych na świecie, liczy 7500 m. Początek trasy znajduje się na wysokości 1900 m n.p.m. a ostatnia stacja w pobliżu szczytu góry na wysokości 3740 m n.p.m. Kolejka umożliwia dostęp do licznych ośrodków wypoczynkowych, rekreacyjnych i narciarskich. Następnie wyjazd do miasta Kashan. W Kashan zwiedzimy ogród Fin, który jest najstarszym zachowanym w Iranie ogrodem w stylu perskim. Powstał on na przełomie XVI i XVII w. kiedy miasto stało się miejscem wypoczynku perskich władców. Popołudniu zwiedzanie starożytnego podziemnego miasta Nushabad. Miasto tworzy labirynt tuneli rozłożonych na trzech poziomach, ukrytych pod ziemią od 3 do 18 metrów. Mieszkańcy mogli się w ten sposób schronić zarówno w przypadku obcych najazdów ale również przed bardzo wysokimi temperaturami występującymi w tym pustynnym obszarze.

 

Dzień 4. KASHAN / ABYANEH / ISFAHAN

Po śniadaniu zwiedzanie wytwornego zabytkowego domu zamożnej rodziny kupieckiej Tabātabāei. Dom z przestronnymi dziedzińcami i bogatymi zdobieniami, wybudowany został pod koniec XIX wieku.Następnie wycieczka do leżącej w górach wioski Abyaneh. Wieś zbudowana została na stromym zboczu góry Karkas. Charakterystyczną zabudowę tworzą malownicze domy z czerwonej gliny ozdobione drewnianymi balkonami. Abyaneh jest jedną z najstarszych wiosek w Iranie. Z uwagi na swoją unikalność wieś wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po krótkiej przerwie na lunch wyjazd w do Isfahan. Zwiedzanie miasta rozpoczniemy od obejrzenia zabytkowego mostu Siosepol z charakterystycznymi 33 łukami. Jest on największym z jedenastu historycznych mostów na rzece Zayandeh. Most wybudowany został w XVII w. Służył zarówno jako most jak i tama. Było to również popularne wśród mieszkańców miasta miejsce spotkań.

 

Dzień 5. ISFAHAN

Dziś kontynuować będziemy zwiedzanie Isfahanu, byłej stolicy i trzeciego co do wielkości miasta Iranu. Rozpoczniemy od wizyty w dzielnicy Dżolfa, gdzie od ponad 400 lat mieszka mniejszość ormiańska. Zwiedzanie bogato zdobionej Katedry Świętego Zbawiciela, zwanej Wank - monastyr. Kolejnym punktem wycieczki będzie Placu Imama. Plac wybudowany został pod koniec XVI w. Pierwotnie służył jako miejsce ceremonii królewskich. W XVII w. otoczony został dwupoziomowymi arkadami handlowymi, na południowej stronie dobudowano meczet Imama, po zachodniej pałac Ali Kapu a po wschodniej meczet Szejka Lotfollaha. W części północnej znajduje się Wielki Bazar miejski. Plac wraz z otaczającymi je budowlami to jeden z najpiękniejszych i najbardziej cennych zabytków w Iranie. Popołudniu wyjazd do Shiraz. Podróż potrwa około 7 godzin.   

 

Dzień 6. SHIRAZ

Zwiedzanie Shiraz. W Shiraz przespacerujemy się labiryntem zadaszonych korytarzy bazaru Vakil, zwiedzimy też Różowy Meczet - Nasir-ol-Molk, który wybudowany został pod koniec XIX wieku. W głównej sali modlitewnej w oknach znajdują się różnokolorowe witraże. Światło wpadające do wewnątrz tworzy efekt kalejdoskopu. Na głównym dziedzińcu znajdują się dwa iwany zdobione glazurowanymi cegłami z motywami roślinnymi. Iwan to często występujące w architekturze perskiej przesklepione pomieszczenie otwarte od strony dziedzińca, najczęściej pełniące funkcję monumentalnego wejścia do meczetu. Kolejnym punktem będzie dom majętnej i wpływowej rodziny Qavam, który znajduje się w ogrodzie Naranjestan. Bogato zdobiony dom wybudowany został pod koniec XIX wieku. W pięknym ogrodzie w stylu perskim znajdują się pawilony i kanały wodne, a wśród bujnej roślinności rosną tu między innymi drzewa pomarańczowe, od których ogród otrzymał swoją nazwę. Późnym popołudniem odwiedzimy mauzoleum XIV-wiecznego poety perskiego Hafeza, urodzonego w Shiraz. Zachód słońca jest najbardziej popularną porą dnia, kiedy Irańczycy odwiedzają jego grób.

 

Dzień 7. PERSEPOLIS

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do Persepolis, starożytnego miasta założonego w VI wieku p.n.e. Persepolis było stolicą Imperium Achemenidów i prawdopodobnie najwspanialszym miastem swoich czasów, o czym świadczą imponujące ruiny. W 330 r. p.n.e. miasto zdobyte zostało przez Aleksandra Wielkiego, po czym częściowo spalone. Zwiedzimy między innymi: Bramę Wszystkich Ludów, pałac Dariusza i Kserksesa oraz pozostałości sali audiencyjnej - Apadany. Najbardziej charakterystyczną ozdobą miasta są reliefy biegnące wzdłuż ścian i schodów. Przedstawiają one postaci wywodzące się pośród wszystkich ludów zamieszkujących ówczesne imperium. Następnie podróż do doliny położonej w górach Zagros, gdzie zwiedzimy Naqshe Rustam. Znajdują się tu grobowce władców z dynastii Achemenidów oraz reliefy skalne z III wieku. Po czym wyjazd do miasta Yazd. Podróż potrwa około 5,5 godziny.

 

Dzień 8.  YAZD

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Yazd, jednego z najpiękniejszych miast Iranu i jednocześnie najstarszych miast świata. Yazd słynie z unikatowej perskiej architektury. Starówka miasta wybudowana w całości z gliniano-piaskowych cegieł, pełna jest uroczych, wąskich i krętych uliczek. Obejrzymy meczet Jameh oraz odwiedzimy ogród Dowlat Abad, gdzie znajduje się XVIII- wieczna najwyższa wieża wiatrowa w Iranie. Wieże wiatrowe służyły do „łapania wiatrów” i kierowania świeżego, chłodnego powietrza do mieszkań. Yazd to miejsce zamieszkałe przez wyznawców zoroastryzmu. Zwiedzimy Świątynię Ognia, gdzie od prawie 1600 lat pali się święty ogień. Późnym popołudniem wycieczka na bazar Yazd Khan, gdzie będziemy mieli możliwość kupienia pamiątek i souvenirów.

 

Dzień 9. YAZD / KARAWANSERAJ ZEIN-O-DIN / SHAHDAD

Po śniadaniu wyjazd do miasta Shahbad. Po drodze zatrzymamy się w karawanseraju Zein-o-Din. Pochodzi on z XVI wieku i znajduje się na starożytnym Jedwabnym Szlaku. Jest to jeden z 999 karawanserajów, które zbudowane zostały dla kupców podróżujących Jedwabnym Szlakiem. Zein-o-din jest jednym z dwóch karawanserajów zbudowanych z okrągłych wież. Po niedawno przeprowadzonym remoncie w karawanseraju znajduje się zajazd. Popołudniu dotrzemy do Shahbad, miasta które znajduje się na skraju pustyni Lut. Podróż trwać będzie około 6 godzin. Resztę dnia spędzimy odpoczywając po trudach podróży.

 

Dzień 10. SHAHDAD / PUSTYNIA LUT/ KERMAN / BANDAR ABBAS

Dziś czeka nas wycieczka na najbardziej suchą i gorącą pustynię Iranu. Najwyższą zanotowaną tu temperaturą było 70,7 °C. Pustynia Lut to przepiękne zjawiskowe krajobrazy, wydmy i skały o fantastycznych kształtach. Następnie podróż w stronę miasta Kerman, gdzie zatrzymamy się na lunch i odpoczynek, po czym wyruszymy w dalszą drogę na południe Iranu do miasta Bandar Abbas. Miasto położone jest nad Morzem Arabskim przy Cieśninie Ormuz. Podróż trwać będzie około 6 godzin.

 

Dzień 11.  BANDAR ABBAS / WYSPA QESHM

Po śniadaniu zwiedzanie zabytkowego domu kąpielowego Galeh-Dari. Następnie zwiedzimy miejsce dość nietypowe jak na Iran - hinduską świątynię. Została ona wybudowana w 1310 roku dla Hindusów zamieszkujących to rejony. Kolejnym punktem wycieczki będzie spacer po parku Dowlat, ulubionym miejscu wypoczynku, rekreacji i towarzyskich spotkań mieszkańców miasta. Po lunchu udamy się w dalszą podróż, promem płynącym na wyspę Qeshm.

 

Dzień 12. WYSPA QESHM

Dziś zwiedzimy wyspę Qeshm. Wyspa leży kilkanaście kilometrów od irańskiego wybrzeża w cieśninie Ormuz. Rdzennymi mieszkańcami jest ludność pochodzenia arabskiego - Bandari. Kobiety Bandari noszą wielobarwne, kwieciste burki, czadory oraz szarawary; twarze zakrywają bardzo oryginalnymi maskami. Mieszkańcy trudnią się głównie połowem ryb i wydobyciem soli. Wyspa Keszm jest ekstremalnie gorąca. Latem temperatury powietrza w ciągu dnia dochodzą tu nawet do 50°C, natomiast zimą wahają się w granicach 25°C. Krajobraz wyspy to suche i słone przestrzenie, sukulenty, rybackie wioski i puste plaże. Jednak Qeshm ma także zielone oblicze, są to namorzynowe lasy po północnej stronie wyspy, rezerwat biosfery UNESCO, gdzie zatrzymują się liczne gatunki migrujących ptaków, żyją zagrożone wyginięciem żółwie szylkretowe oraz węże wodne a w wodach opływających wyspę można zobaczyć delfiny. Podczas wycieczki po wyspie zobaczymy między innymi miasto Qeshm i starą osadę Laft. Pojedziemy do Gwiezdnej Doliny, wiatr i woda wyrzeźbiły tu w piaskowych skałach fantazyjne formy: ostre stożki, łuki i kolumny. Obejrzymy przepiękny kanion otoczony wysokimi na 7 - 15 m ścianami. W Geopark zobaczymy między innymi bardzo wąski i stromy kanion Char Khuh oraz najdłuższą na świecie słoną jaskinię Namakdan (6 km i wysokość 237 m). Park Narodowy Harra jest jednym z najzieleńszych miejsc na wyspie, ponieważ porasta go las namorzynowy, żyje tu wiele gatunków zwierząt i roślin charakterystycznych dla wyspy. (Oba parki w 2006 roku wpisane zostały na listę UNESCO).

 

Dzień 13.  WYSPA HORMUZ

Wczesnym rankiem popłyniemy promem na wyspę Hormuz. Odwiedzimy Hormuz, jedyną miejscowość na wyspie, gdzie przespacerujemy się tradycyjnym labiryntem uliczek. Zwiedzimy też pozostałości portugalskiej twierdzy Ghal'e-ye Portoghaliha pochodzącej z początku XVI wieku. Pojedziemy do Doliny Tęczowej, która jest wizytówką wyspy. Zobaczymy tu pagórki o niezwykle intensywnych kolorach czerwonego, pomarańczowego i żółtego, dodatkowo pokryte jasnymi wykwitami solnymi. Ta kolorowa mozaika tworzy przepiękny, wręcz bajkowy widok. Obejrzymy również dolinę figur, góry i jaskinie pokryte wykwitami solnymi oraz plażę żółwi. Wyspa zwaną jest „wyspą pełną kolorów” i taką ją napewno zapamiętamy.

 

Dzień 14.  WYSPA HENGAM

Po śniadaniu popłyniemy na pobliską, maleńką wyspę Hengam. Po drodze być może uda nam się zobaczyć delfiny, które często tu przypływają. Na wyspie gościć będziemy w małej wiosce Shib Deraz, gdzie zjemy lokalny lunch oraz będziemy mogli kupić tradycyjne rękodzieło i zamówić wykonanie malunku henną. Wybierzemy się też na plażę ze srebrnym piaskiem. Wyspa Hengam to doskonałe miejsce na relaks i odpoczynek po intensywnej dwutygodniowej wyprawie po Iranie. Powrót na Qeshm.

 

Dzień 15

Powrót do Teheranu i dalszy wylot do Polski.

Iran Wszystkie Pejzaże I Skarby Persji - TRASA WYCIECZKI:

Iran na zdjęciach

2000 USD

+ bilety lotnicze

Cena obejmuje:

 • Noclegi ze śniadaniami  w hotelach - lokalna kategoria 4 i 5 *
 • Nocleg w lokalnym irańskim guesthouse
 • Wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja)
 • Transport na całej trasie wyprawy prywatnym busem
 • Prom do Qeshm/ Prom na Hormuz
 • Wycieczkę po wyspie Hormuz
 • Wycieczkę łodzią na Hengam
 • Bilety wejściowe do zwiedzanych obiektów
 • Opiekę polskiego pilota
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW: 50.000 PLN, OC 60.000 EUR
 • Opłatę na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Cena NIE obejmuje:

 • Bilety lotnicze na trasie Warszawa/Berlin-Teheran-Warszawa/Berlin ok. 1.900 PLN
 • E-wiza Iranu około 75 EUR + 20 EUR zaproszenie
 • Napiwków 70 USD
 • Fakultatywnych atrakcji i wydatków osobistych