fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

WYCIECZKA DO IRANU
ZABYTKI PERSJI
IRAŃSKI KURDYSTAN
Azerbejdżan Irański
PROWINCJA GILAN
25.10.2023-14.11.2023
potwierdzony
01.06.2024-21.06.2024
21
dni
CENA:
2650 USD + bilety lotnicze ok. 2900 PLN

WYCIECZKA DO IRANU

ZABYTKI STAROŻYTNEJ PERSJI - IRAŃSKI KURDYSTAN - AZERBEJDŻAN IRAŃSKI - PROWINCJA GILAN

Wycieczka do Iranu Zabytki Persji - Irański Kurdystan - Azerbejdżan Irański - Prowincja Gilan z Poza Trasą Adventure to niesamowita trzytygodniowa wyprawa, podczas której poznamy mozaikę kulturową, etniczną i językową kraju, który na pozór wydawać się może bardzo jednolity. Podróż Wycieczka do Iranu Zabytki Persji - Irański Kurdystan - Azerbejdżan Irański - Prowincja Gilan z Poza Trasą Adventure jest doskonałą propozycją dla wszystkich miłośników historii, kultury i sztuki, dotrzemy bowiem do większości zabytków znajdujących się na terenie współczesnego Iranu, które wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na trasie naszej podróży między innymi najbardziej znane perły perskiej architektury - zabytki miast Kashan, Isfahan, Shiraz, Jazd ale także te mniej znane jak Shush, Chogha Zanbil i Shushtar. W Irańskim Kurdystanie dotrzemy do miasta Kermanshah, gdzie obejrzymy imponującą płaskorzeźbę naskalną Taq-e Bostan (UNESCO) wykonaną na zlecenie Dariusza I Wielkiego oraz miasta Sanandaj - tu oprócz Kurdów od wieków mieszka także mniejszość ormiańska. W Azerbejdżanie Irańskim, gdzie dominującą większość stanowią etniczni irańscy Azerowie, zwiedzać będziemy między innymi Tabriz i Ardabil. Tabriz to miasto leżące niegdyś na trasie Jedwabnego Szlaku, obejrzymy tu wspaniały zabytkowy bazar, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Ardabil zwiedzimy kompleks Chanaka Szejka Safi al-Din Ardabili - tytułowego założyciela dynastii Safawidów, również wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Prowincji Gilan, leżącej na północy Iranu nad Morzem Kaspijskim, dotrzemy między innymi do wiosek Masal i Masuleh, położonych w malowniczym górzystym terenie z przepiękną bujną przyroda (Góry Tałyskie). Zwiedzimy także miasto Qazvin (Kazwin) i jego karawanseraj Sa'd al-Saltaneh, który jest jednym z najlepiej zachowanych karawanserajów miejskich w Iranie. To tylko kilka z wielu różnorodnych atrakcji naszego bogatego programu podróży Wycieczka do Iranu Zabytki Persji - Irański Kurdystan - Azerbejdżan Irański z Poza Trasą Adventure. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym opisem wyprawy. Zapraszamy w podróż Wycieczka do Iranu Zabytki Persji - Irański Kurdystan - Azerbejdżan Irański - Prowincja Gilan z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

WYCIECZKA DO IRANU - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Teheranu. Rozpoczynamy podróż Wycieczka do Iranu Zabytki Persji - Irański Kurdystan - Azerbejdżan Irański z Poza Trasą Adventure. 

Dzień 2. Teheran

Przylot do Teheranu w godzinach wczesnoporannych. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Iranie. Po dopełnieniu formalności transfer do hotelu. Zakwaterowanie i czas wolny na odpoczynek po podróży. Popołudniu obejrzymy jeden z symboli Teheranu - Wieżę Wolności (Azadi Tower), która wybudowana została w 1971 roku za panowania szacha Mohammeda Rezy Pahlawiego dla uczczenia obchodów 2500-lecia Imperium Persów. Następnie wizyta w dawnej ambasadzie amerykańskiej, określanej w czasach rewolucji Chomeiniego jako „gniazdo szpiegów”. Miejsce to związane jest z wydarzeniami w 1979 roku, kiedy to w ambasadzie uwięzieni zostali jej pracownicy. Późne popołudnie i wieczór spędzimy w Darband. Jest to popularne wśród Teherańczyków miejsce spotkań i spacerów, idealne na odpoczynek od hałaśliwego miasta, pełne restauracji, kawiarni i herbaciarni. Nocleg w hotelu w Teheranie. 

Wycieczka do Iranu Teheran Iran 2022_2

Dzień 3. Teheran

Po śniadaniu zwiedzimy Pałac Golestan, czyli tak zwany Pałac Kwiatów. Jest to dawny pałac szachów Iranu. Zbudowany został w XVI wieku. W XX wieku, za panowania ostatniej dynastii perskiej Pahlawich, pałac wykorzystywano już tylko do oficjalnych przyjęć i koronacji. W Sali Lustrzanej pałacu odbyła się konferencja Wielkiej Trójki ustalająca porządek powojennej Europy. Jest to najstarszy zabytek znajdujący się w Teheranie, od 2013 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Następnie spacer po Wielkim Bazarze w Teheranie. Korytarze hal bazaru mają długość przeszło dziesięciu kilometrów. Na bazar prowadzi kilka wejść. Wejdziemy główną bramą - Sabze-Meydan. Kolejnym punktem programu będzie wjazd kolejką linową Tele Cabin na górę Tochal (3964 m n.p.m.), skąd podziwiać będziemy rozległą panoramę miasta Teheran i jego okolic. Tele Cabin liczy 7,5 km i jest jedną z najdłuższych linii gondolowych na świecie. Początek trasy znajduje się na wysokości około 1900 m n.p.m. a ostatnia stacja u szczytu góry na wysokości 3740 m n.p.m. Tele Cabin umożliwia szybki dostęp do licznych ośrodków rekreacyjnych, wypoczynkowych i narciarskich. Wizyta na polskim cmentarzu w Teheranie. Nocleg w hotelu w Teheranie. 

Wycieczka do Iranu Teheran Iran 2022_2

Dzień 4.  Teheran / Nushabad / Kashan

Po śniadaniu wyjazd do miasta Kashan. Na trasie zwiedzimy starożytne podziemne miasto Nushabad. Miasto tworzy labirynt tuneli rozłożonych na trzech poziomach, ukrytych pod ziemią od 3 do 18 metrów. Mieszkańcy mogli w ten sposób schronić się zarówno w przypadku obcych najazdów ale również przed bardzo wysokimi temperaturami występującymi w tym pustynnym obszarze. Po dotarciu do Kashan wybierzemy się na tradycyjny bazar zlokalizowany w zabytkowym historycznym budynku o zapierającej dech w piersiach architekturze. Spacer halami bazaru i czas wolny na zakupy. Następnie zwiedzimy dwa zabytkowe domy bogatych kupców - Tabatabaei oraz Borujerdiha. To eleganckie wytworne domy wybudowane pod koniec XIX wieku, z przestronnymi dziedzińcami, pełne bogatych zdobień, potoczone ogrodami. Następnie wizyta w przepięknym tradycyjnym Hammamie Sultan Amir Ahmad. Nocleg w hotelu w Kashan. 

Wycieczka do Iranu Kashan Iran 2022_2

Dzień 5. Kashan / Abyaneh / Isfahan

Po śniadaniu wybierzemy się na spacer po Ogrodzie Fin. Jest to najstarszy zachowany w Iranie ogród w stylu perskim. Ogród powstał na przełomie XVI i XVII w. kiedy miasto stało się miejscem wypoczynku perskich władców. Ogrody perskie symbolizują Eden oraz cztery żywioły zaratusztrianizmu: niebo, ziemię, wodę i roślinność. Główną rolę odgrywa tu woda, która jest elementem dekoracyjnym. Dodatkowo obejmują elementy architektoniczne, wolno stojące pawilony, mury, a także systemy nawadniania.

Wycieczka do Iranu Kashan Iran 2022_2

Następnie podróż do leżącej w górach, wioski Abyaneh. Wieś wybudowana została na stromym zboczu góry Karkas. Charakterystyczną zabudowę tworzą domy z czerwonej gliny, ozdobione charakterystycznymi drewnianymi balkonami. Abyaneh jest jedną z najstarszych wiosek w Iranie. Z uwagi na swoją unikalność wieś wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dalsza podróż w kierunku Isfahan. Po dotarciu do Isfahan, zwiedzanie miasta rozpoczniemy od spaceru mostem Siosepol (Si O Se Pol) z charakterystycznymi 33 łukami. Jest on największym z jedenastu historycznych mostów na rzece Zayandeh. Most Siosepol (Si O Se Pol) zbudowany został w XVII wieku. Służył zarówno jako most, jak i tama. Było to też i jest wciąż popularne miejsce spotkań mieszkańców miasta. Nocleg w hotelu w Isfahan. 

Wycieczka do Iranu Isfahan Iran 2022_2

Dzień 6. Isfahan 

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Isfahan, byłej stolicy i trzeciego co do wielkości miasta Iranu. Rozpoczniemy od wizyty w dzielnicy Dżolfa, gdzie od ponad 400 lat mieszka mniejszość ormiańska. Zwiedzimy bogato zdobioną Katedrę Świętego Zbawiciela, zwaną Wank - monastyr. Następnie obejrzymy Monar Jonban, historyczny zabytek z bliźniaczymi symetrycznymi minaretami. Ciekawostką jest, iż mocne potrząsanie jednym minaretem powoduje, że drugi minaret zaczyna poruszać się z tą samą częstotliwością. Zwiedzanie Pałacu Czterdziestu Kolumn (Chehel Sotoon), zbudowanego w połowie XVII wieku za panowania Abbasa II oraz Hasht Behesht (Osiem Niebios) - XVII-wiecznego pawilonu, który był pierwszą nowoczesną szkołą w Isfahanie. Zwiedzanie historycznych zabytkowych rezydencji Mollabashi i Moshirolmolk. Wytworne domy pochodzą z czasów Safawidów i dynastii Qajar. Obie są zachwycającym przykładem zamożnej tradycyjnej perskiej architektury mieszkalnej. Opcjonalnie wybierzemy się do historycznego Qazi Persian Bath, mieszczącego się w zabytkowym budynku. Nocleg w hotelu w Isfahan. 

Isfahan Iran 2022_2

Dzień 7. Isfahan / Nain 

Po śniadaniu zwiedzać będziemy Plac Imama, Pałac Ali Qapu oraz Meczet Królewski (Abbasi Great Mosque) zwany Meczetem Imama. Plac Imama wybudowany został pod koniec XVI w. Pierwotnie służył on jako miejsce ceremonii królewskich. W XVII w. otoczony został dwupoziomowymi arkadami handlowymi, na południowej stronie dobudowano meczet Imama, po zachodniej pałac Ali Kapu a po wschodniej meczet Szejka Lotfollaha. W części północnej znajduje się Wielki Bazar miejski. Plac wraz z otaczającymi je budowlami to jeden z najpiękniejszych i najbardziej cennych zabytków Iranu. Wizyta w Herbaciarni Chah-e Haj Mirza (Azadegan). Chah Haj Mirza to najstarsza herbaciarnia a obecnie także i kawiarnia w Isfahanie, która pochodzi z okresu Safawidów. Miejsce to przypomina muzeum pełne antyków. Następnie wybierzemy się na zakupy na Wielkim Bazarze w Isfahan. Bazar zlokalizowany jest w podcieniach ciągnących się wzdłuż Placu Imama. Można tu kupić wysokiej klasy rzemiosło artystyczne, między innymi ceramikę, emalię, kalamkory, sztukę i antyki oraz perskie dywany. Czas wolny na zakupy. Wizyta w Muzeum Assarkhaneh Shahi. To stara tradycyjna fabryka oleju założona na polecenie Szacha Abbasa, pierwszego w epoce Safawidów. Zwiedzanie Isfahan zakończymy wizytą przy historycznej bramie Qeysarie - głównym wejściu do miejskiego bazaru. Brama ta zbudowana została w XVII wieku za czasów Safawidów i pierwotnie miała trzy kondygnacje. Po wizycie na bazarze i zwiedzaniu wyjazd do Nain. Po dotarciu na miejsce czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Nain. 

Wycieczka do Iranu Isfahan Iran 2022_2

Dzień 8. Nain / Zamek Narenj / Chak Czak / Kharanaq / Jazd 

Po śniadaniu zwiedzimy miasteczko Meybod i ruiny Zamku Narenj, który jest jednym z najważniejszych zabytków sprzed islamizacji Iranu. Wybudowany został około V wieku, najprawdopodobniej służył celom wojskowym. Górne piętra zamku zostały przebudowane w późniejszym okresie, już w czasach panowania islamu. Kolejnym punktem programu będzie Chak Chak - święte sanktuarium i miejsce pielgrzymek wyznawców zoroastryzmu z całego świata. Świątynia wybudowana została w jaskini na zboczu góry, wokół roztacza się przepiękny pustynny krajobraz. Wewnątrz świątyni płonie stale podtrzymywany święty ogień. Wyznawcy tej religii zwani są „czcicielami ognia”. Następnie podróż do Kharanaq, niewielkiej wioski w opustoszałej pustynnej okolicy Iranu. Wieś założona została jeszcze przed islamizacją kraju. Wszystkie budynki w wiosce wybudowane zostały z glinianych cegieł i dodatkowo otynkowane wysuszoną na słońcu mieszanką błota z sianem. Po zwiedzaniu wioski wyjazd do miasta Jazd. To jedno z najpiękniejszych miast Iranu i jednocześnie jedno z najstarszych miast świata. Nocleg w hotelu w Jazd. 

Wycieczka do Iranu Jazd Chak-Chak Kharanaq Iran 2022_2

Dzień 9. Jazd / Wioska Fahraj / Twierdza Saryazd / Jazd 

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie miasta Jazd, które słynie z unikatowej perskiej architektury. Spacer po Starym Mieście. Starówka zbudowana w całości z gliniano-piaskowych cegieł, pełna jest uroczych wąskich i krętych uliczek. Obejrzymy Meczet Jameh, odwiedzimy ogród Dowlat Abad, gdzie znajduje się XVIII- wieczna najwyższa wieża wiatrowa w Iranie. Wieże wiatrowe służyły do „łapania wiatrów” i kierowania świeżego, chłodnego powietrza do mieszkań. Jazd to miejsce zamieszkałe przez wyznawców zoroastryzmu. Zwiedzimy ich Świątynię Ognia. Od prawie 1600 lat pali się tu święty ogień stale podtrzymywany przez kapłanów. Następnie przejazd do zaratusztriańskiej Wieży Milczenia. Dla zaratusztrian śmierć oznacza nieczystość i dlatego nie praktykowana jest tu tradycyjna forma pogrzebu ani kremacji, ponieważ doszłoby wówczas do zbezczeszczenia świętej ziemi i świętego ognia. Miejscem rytualnego pochówku według tradycji były Wieże Milczenia, spłaszczone okrągłe budowle, wznoszone z cegły lub kamienia. Przejazd do liczącej ponad 5000 lat wioski Fahraj, położonej na pustyni. Spacer po Fahraj podczas którego obejrzymy między innymi jeden z najstarszych meczetów w Iranie o wyróżniającej się architekturze. Kolejnym punktem programu będzie Twierdza Saryazd, której najstarsze fragmenty pochodzą z okresu między III a VII wiekiem. Forteca wzniesiona została z suszonej cegły adobe i pełniła przez wieki rolę skarbca Jazd. W razie zagrożenia mieszkańcy miasta zdeponować mogli tu swoje kosztowności i zapasy. Nocleg w okolicach Jazd (zajazd karawanseraj). 

Jazd Chak-Chak Kharanaq Iran 2022_2

Dzień 10. Jazd / Persepolis / Shiraz

Po śniadaniu wyjazd do Shiraz. Pierwszym punktem zwiedzania okolic będzie wizyta w Persepolis, starożytnym mieście założonym w VI wieku p.n.e. Persepolis było stolicą Imperium Achemenidów i prawdopodobnie najwspanialszym miastem swoich czasów, o czym dziś świadczą jego imponujące ruiny. W 330 r. p.n.e. miasto zdobyte zostało przez Aleksandra Wielkiego, po czym niestety częściowo spalone. Zwiedzimy między innymi: Bramę Wszystkich Ludów, pałac Dariusza i Kserksesa oraz pozostałości sali audiencyjnej - Apadany. Najbardziej charakterystyczną i znaną ozdobą miasta są reliefy biegnące wzdłuż ścian i schodów. Przedstawiają one postaci wywodzące się pośród wszystkich ludów zamieszkujących ówczesne imperium. Następnie wyjazd do doliny położonej w górach Zagros, gdzie zwiedzimy Naqshe Rustam. Znajdują się tu grobowce władców z dynastii Achemenidów oraz reliefy skalne z III wieku. Przejazd do Shiraz. Nocleg w hotelu w Shiraz. 

Shiraz Persepolis Iran 2022_2

Dzień 11. Shiraz 

Po śniadaniu zwiedzimy Różowy Meczet - Nasir-ol-Molk, wybudowany pod koniec XIX wieku. W głównej sali modlitewnej w oknach znajdują się różnokolorowe witraże a światło wpadające do wewnątrz tworzy efekt kalejdoskopu. Na głównym dziedzińcu znajdują się dwa iwany zdobione glazurowanymi cegłami z motywami roślinnymi. Iwan to charakterystyczne i często występujące w architekturze perskiej przesklepione pomieszczenie otwarte od strony dziedzińca, najczęściej pełniące funkcję monumentalnego wejścia do meczetu. Kolejnym punktem będzie dom wpływowej i majętnej rodziny Qavam, który znajduje się w ogrodzie Naranjestan. Bogato zdobiony dom wybudowany został pod koniec XIX wieku. W pięknym ogrodzie w stylu perskim znajdują się pawilony i kanały wodne. Wśród bujnej roślinności rosną tu między innymi drzewa pomarańczowe, od których ogród otrzymał swoją nazwę. Spacer po historycznym perskim Ogrodzie Eram, którego budowę rozpoczęto najprawdopodobniej za czasów dynastii Seldżuków (XI-XIV wiek). Późnym popołudniem odwiedzimy mauzoleum XIV-wiecznego poety perskiego Hafeza, który urodził się w Shiraz. Romantyczne zachody słońca są najbardziej popularną porą, kiedy Irańczycy tłumnie odwiedzają grób poety. Wieczorem wizyta w historycznym zabytkowym Hammamie Vakil (Vakeel Bath), zamienionym obecnie na muzeum oraz spacer labiryntem zadaszonych korytarzy Bazaru Vakil. Nocleg w hotelu w Shiraz. 

Shiraz Persepolis Iran 2022_2

Dzień 12. Shiraz / Bishapur / Ahwaz

Po śniadaniu wyjazd do miasta Ahwaz. Na trasie zatrzymamy się w Bishapur, gdzie znajdują się ruiny starożytnego miasta pochodzącego z około II wieku. Zwiedzimy tu pozostałości Pałacu Shapur, Świątyni Bogini Anahita oraz pałac cesarza rzymskiego Waleriana, który pokonany przebywał tu w niewoli aż do swojej śmierci. Dalsza podróż w kierunku granicy z Irakiem do miasta Ahwaz. Po dotarciu na miejsce czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Ahwaz. 

Dzień 13. Ahwaz / Shush (Suza) / Chogha Zanbil Ziggurat / Shushtar (Szusztar)

Po śniadaniu wyjazd do Shush (Suza), leżącego u podnóża Gór Zagros. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy zwiedzanie pozostałości starożytnego Shush (Suza), jednego z miast starożytnego Elamu, potem Babilonii oraz jedną ze stolic perskich Achemenidów. Nie jest znana dokładna data powstania miasta, wiadomo jednak, że już w IV tysiącleciu p.n.e. kwitło tu życie miejskie. Wzmianki o nim można znaleźć w Starym Testamencie. W Shush (Suza) w 1902 roku odnaleziony został słynny Kodeks Hammurabiego, który dziś oglądać można w Luwrze. Shush (Suza) znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obejrzymy tu między innymi ruiny Pałacu Apadana, który był zimowym pałacem króla Achemenidów Dariusza I (550-486 p.n.e.),. Pałac wzniesiono na ruinach wcześniejszej budowli elamickiej, pochodzącej z około 521-515 p.n.e. Następnie zwiedzimy jedną z największych atrakcji starożytnego Elamu - Czogha Zanbil, gdzie znajdują się ruiny świętego miasta elamickiego otoczonego pierścieniami murów. Miasto zostało założone około roku 1250 p.n.e. W centralnej części miasta znajdował się charakterystyczny schodkowy ziggurat. Ruiny Czoga Zanbil wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kontynuacja podróży do Shushtar (Szusztar). Obejrzymy tu zabytkowy system wodny niegdyś składający się z młynów, mostów, zapór wodnych oraz kanałów irygacyjnych. Jego powstanie datowane jest na czasy Dariusza Wielkiego, czyli V wiek p.n.e. Jeden z kanałów na rzece Karun jest nadal używany i poprzez sieć tuneli zaopatruje miasto Shushtar (Szusztar) w wodę. Nocleg w hotelu w Shushtar (Szusztar).

Wycieczka do Iranu Iran

Dzień 14. Shushtar (Szusztar) / Irański Kurdystan - Kermanshah (Kermanszah)

Po śniadaniu wyjazd do miasta Kermanshah (Kermanszah). Mieszkańcy Kermanshah (Kermanszah) to głównie Kurdowie pochodzący z różnorodnych plemion. Jest to największe kurdyjskojęzyczne miasto w Iranie. Miasto założone zostało w IV wieku za czasów dynastii Sasanidów. W okolicy przeprowadzono wiele wykopalisk archeologicznych a wyniki badań wskazują, iż historia osadnictwa na tych terenach sięga początków 10 000 lat p.n.e. O długiej historii Kermanshah (Kermanszah) świadczą lokalne zabytki jak Tekiye Moaven Al Molk oraz między innymi płaskorzeźby naskalne Taq-e Bostan - monumentalny relief wykuty na skalistej górze Behistun z inskrypcjami wykonanymi pismem klinowym. Relief wykonany został na zlecenie Dariusza I Wielkiego po objęciu przez niego tronu Imperium Perskiego w 521 r. p.n.e. Inskrypcja „Miejsce lub ziemia boga” wykonana jest w trzech językach: staroperskim, elamickim i babilońskim. Taq-e Bostan znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obejrzymy Taq-e Bostan - imponującą płaskorzeźbę, która przedstawia gigantyczną postać króla Sasaniów na koniu. Nocleg w Kermanshah (zajazd karawanseraj). 

Dzień 15. Irański Kurdystan - Kermanshah (Kermanszah) / Sanandaj (Sanandadżi) / Takht-e Soleyman (Tagh-e Sulejman) - Azerbejdżan Zachodni w Iranie 

Po śniadaniu podróż do Sanandaj, miasta z drugą co do wielkości populacją Kurdów w Iranie. Spacer po najciekawszych zakątach miasta, gdzie poznać będziemy mogli wielowiekową historię i tradycje kurdyjskie tych ziem. W Sanandaj  mieszka także mniejszość ormiańska. Wizyta w ormiańskim kościele. Kontynuacja podróży do Takht-e Soleyman położonego w Prowincji Azerbejdżan Zachodni w Iranie. W Takht-e Solejman znajduje się stanowisko archeologiczne, którego historia sięga czasów Imperium Sasanidów. Obejrzeć można tu pozostałości zoroastryjskiej świątyni ognia wzniesionej za czasów Sasanidów i przebudowanej w okresie panowania Ilchanów na meczet (około XIII wieku) oraz świątynię z okresu sasanidów (VI i VII wiek) poświęconą bogini Anahita. Stanowisko archeologiczne Takht-e Soleyman (Tagh-e Sulejman) wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nocleg w okolicach Takht-e Soleyman (Tagh-e Sulejman). 

Dzień 16. Takht-e Soleyman (Tagh-e Sulejman) / Azerbejdżan Wschodni w Iranie - Maraghe / Kandovan 

Po śniadaniu wyjazd do Maraghe - miasta zamieszkiwanego w większości przez irańskich Azerów. W XIII wieku przez krótki czas Maragheh było stolicą dynastii Ilchanidów. Na wzgórzu nieopodal miasta znajdują się pozostałości słynnego Obserwatorium Maragheh - Gonbad-e Sorkh, które powstało w 1259 roku. Niegdyś uważano je za jedno z najbardziej prestiżowych obserwatoriów astronomicznych na świecie. W mieście obejrzymy między innymi wieżę Gonbad-e Kabood, wzniesioną w XII wieku. Kontynuacja podróży do Kandovan. Kandovan jest niewielką wioską położoną w pobliżu Tabriz. Jej największą atrakcją są niezwykłe domy wydrążone w skałach. Od wieków są one stale zamieszkałe. Po dotarciu na miejsce spacer po okolicy, podczas którego poznamy bliżej niezwykła architekturę wioski i jej mieszkańców. Nocleg w okolicy wioski Kandovan. 

Dzień 17. Kandovan / Tabriz 

Po śniadaniu wyjazd do miasta Tabriz. Po dotarciu na miejsce wybierzemy się na spacer po miejskim bazarze z regionalnymi produktami i ciekawym lokalnym rzemiosłem artystycznym. Zespół zabytkowego bazaru w Tabriz - miasta położonego niegdyś na trasie Jedwabnego Szlaku - wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie zwiedzimy Muzeum Qajar. To była rezydencja Amira Nezama Garusiego, reprezentująca styl architektoniczny epoki Qajar (1781-1925). Wizyta w Muzeum Azerbejdżanu w Tabriz - największym muzeum archeologicznym i historycznym w północno-zachodniej części Iranu. Muzeum w Tabriz, obok Muzeum Narodowego w Teheranie, posiada największą kolekcję z różnych okresów historii Iranu. Następnie wybierzemy się na spacer po dużym zabytkowym Ogrodzie Shah Goli (El Goli), położonym nad dużym jeziorem. Shah Goli powstał pod koniec XVIII wieku, jednak niektóre źródła datują to na XIV wieku. Nocleg w hotelu w Tabriz. 

Tabriz wycieczka do Iranu

Dzień 18. Tabriz / Ardabil / Astara / Bandar Anzali - Prowincja Gilan

Po śniadaniu wyjazd do Ardabil. Dominującą większość w mieście stanowią etniczni irańscy Azerowie. Historia miasta sięga najprawdopodobniej V wieku. Jednym z głównych zabytków miasta jest kompleks Chanaka Szejka Safi al-Din Ardabili - tytułowego założyciela dynastii Safawidów, który zmarł w 1334 roku. Szejk był przywódcą sufickim i nauczycielem praktyk mistycznych. Jeden z potomków Safi al-Din Ardabili - Szach Isma’il, który przejął władzę w 1501 roku, zjednoczył Iran po raz pierwszy od kilku stuleci i ustanowił szyicką formę islamu jako religię państwową. Isma'il był założycielem Dynastii Safawidów, nazwanej na cześć Szejka Safi al-Dina. Powstały między XVI a XVIII wiekiem kompleks - siedziba zakonu sufickiego wzniesiony został zgodnie z tradycjami irańskiej architektury średniowiecznej i znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ardabil słynie także z handlu jedwabiem i dywanami. Dywany z Ardabil uważane są za jedne z najlepszych klasycznych dywanów perskich. Jeden z historycznych dywanów perskich z Ardabil obejrzeć można dziś w muzeach Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Niezwykle ciekawy jest także bazar w Ardabil, ulokowany w historycznej hali zbudowanej w okresie rządów Safavidów. Dalsza podróż do miasta Astara, położonego w prowincji Gilan przy granicy z Azerbejdżanem. W tej okolicy znajduje się stacja kolejki górskiej. Widokowy zjazd kolejką i czas na chwilę odpoczynku na łonie natury. Kontynuacja podróży do Astara. To popularny kurort nad Morzem Kaspijskim ale również miasto z wielowiekową historią. Najwcześniejsza wzmianka o mieście pochodzi z X wieku. W 1828 roku Astara podzielona została na dwie części, jedna z nich znajduje się na terenie Iranu a druga w Azerbejdżanie. Astara jest siedzibą jednej z pierwszych bibliotek powstałych w kraju. Przejazd do Bandar Anzali, które przed rewolucją islamską nosiło nazwę Bandar-e Pahlavi. Do miasta tego w kwietniu 1942 roku przybyła Armia Andersa po ewakuacji ze Związku Radzieckiego, w kolejnych miesiącach polscy uchodźcy (Sybiracy) oraz polskie dzieci ewakuowane z ZSRR. Na miejscowym cmentarzu ormiańskim, na którym wydzielono kwaterę polską, znajdują się groby tych którzy zmarli w wyniku chorób i wycieńczenia. Nocleg w Bandar Anzali. 

Wycieczka do Iranu

Dzień 19. Prowincja Gilan - Bandar Anzali / Laguna Anzali / Masal / Masuleh / Zamek Rudkhan / Pilahbaba Rasht

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie niezwykle atrakcyjnych okolic miasta Bandar Anzali. Spacer nad brzegami Laguny Anzali, słynącej ze wspaniałych kwiatów bagiennych. Rosną tu między innymi lotosy i lilie wodne. To także miejsce siedlisk wielu gatunków ptaków. Następnie przejazd do wioski Masal, położonej w malowniczym górzystym terenie z przepiękną bujną przyroda (Góry Tałyskie). Kolejnym punktem będzie wizyta w górskiej wiosce Masuleh, spektakularnie położonej na zboczu góry. Wioska ta słynie z ciekawej kaskadowej architektury, gdzie podwórko domu leżącego powyżej jest dachem tego położonego poniżej. Przejazd do Zamku Rudkhan - imponującej średniowiecznej fortecy, wzniesionej przez ludność Tałyszów w celu obrony przed arabskimi najeźdźcami podczas islamskiego podboju Persji. Zamek Rudkhan zlokalizowany na szczycie góry, otoczony jest malowniczo bujnym lasem. Wspinaczka schodami do zamku, skąd roztacza się niesamowity widok na okolicę. Nocleg w ecolodge Pilahbaba (charakterystyczne dla regionu, drewniano - gliniane domki / chaty).

Wycieczka do Iranu

Dzień 20. Pilahbaba / Qazvin (Kazwin) / Teheran

Po śniadaniu wyjazd do miasta Qazvin (Kazwin), położonego u podnóża Gór Elbrus. Miasto założone zostało w 250 roku przez Szapura I z dynastii Sasanidów. Spacer po najciekawszych zakątkach miasta, obejrzymy między innymi Sa'd al-Saltaneh Caravanserai, który jest jednym z najlepiej zachowanych karawanserajów miejskich w Iranie. Historyczny budynek wybudowany został za czasów panowania dynastii Qajar. Karawanseraj Sa'd al-Saltaneh jest obecnie popularnym miejscem spotkań mieszkańców Qazvin (Kazwin). Znajduje się tu wiele sklepów z rękodziełem artystycznym i lokalnymi wyrobami oraz kawiarni i restauracji. Kontynuacja podróży do Teheranu. Po dotarciu na miejsce czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Teheranie.

Teheran podróż do Iranu

Dzień 21. Teheran

Nocny tansfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Iranie . Wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy. Zakończenie podróży Wycieczka do Iranu Zabytki Persji - Irański Kurdystan - Azerbejdżan Irański z Poza Trasą Adventure. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2650USD

+ bilety lotnicze ok. 2900 PLN

Cena obejmuje:

  • Bilety lotnicze Warszawa - Teheran - Warszawa  ok. 2900 PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
  • Noclegi w hotelach 3+* (lokalna standaryzacja) w pokojach dwuosobowych, karawanserajach-zajazdach, ecolodge oraz obiektach typu Guest House
  • Śniadania
  • Transport na całej trasie wyprawy prywatnym busem zgodnie z programem
  • Bilety wejściowe do zwiedzanych obiektów
  • Opiekę polskiego pilota
  • Opiekę lokalnego angielskojęzycznego pilota / przewodnika
  • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
  • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
  • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

  • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
  • Kosztów e-wizy do Iranu (ok. 70 EUR) - wiza wydawana na lotnisku
  • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami
  • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
  • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 6 osób

WYCIECZKA DO IRANU NA ZDJĘCIACH