Isfahan Iran to jedno miejsc dla których warto odwiedzić ten kraj. Dla pasjonatów architektury jest jednym z najpiękniejszych miast świata. Napisano wiele książek o pięknie jego zabytków. Będąc w Isfahanie problematyczną decyzją może stać się wybór miejsc do odwiedzenia, bo jest to jedno z tych miast, gdzie w zwiedzaniu można się wprost zatracić.
Plac Imama Chomeiniego (Majdan-e Imam Chomeini) – to w to miejsce, przez cały dzień przybywają mieszkańcy miast by rozłożyć koc, wypić herbatę, porozmawiać ze znajomymi i turystami. W Majdan-e Imam Chomeini można spędzić cały dzień na kocu bądz dywanie, a mimo to będzie to bardzo dynamiczny czas, obfitujący w szereg wydarzeń i wrażeń. Po zmroku nic się nie zmienia. Cały czas na terenie placu pełno ludzi na ławkach a dookoła fontann trwają spotkania i nieustająca fiesta w irańskim stylu.
Isfahan słynie z mostów na rzece Zayandeh, których jest jedenaście, z czego pięć to architektoniczne majstersztyki. Pomiędzy mostami ciągnie się promenada będąca miejscem spacerów, rozmów i randek, można więc na niej wczuć sie w rolę „gapia – obserwatora tutejszego świata”. Najbardziej znanym mostem w Isfahanie jest most Khaju, pochodzący z 1650 roku. Został zbudowany przez króla perskiego Safawidów, szacha Abbas II. Dziś w jego obrębie wieczorami spotykają się Irańczycy chcący posłuchać tradycyjnych pieśni a capella wykonywanych przez spacerujących mieszkańców. Wielu z nich kompletnie nie potrafi śpiewać, choć często takie „rzewne kociokwiki” zapamiętane zostaną na dłużej w naszych wspomnieniach. Pol-e Shahrestan to najstarszy z mostów zbudowanych w Iranie, a inne warte postawienia nogi to Pol-e-Si-o-She. most Chubi (Pol-e Chubi) , oraz Pol-e-Joui I Pol-e-Maarnaan.
Tutejsze mosty to nie tylko rzeczywistość fizyczna – obiekt, który łącząc brzegi, umożliwiał kontakty międzyludzkie i przemieszczanie się. Mosty dla starożytnych Persów miały także odniesienie duchowe. Były one i w zasadzie są – metaforą łączenia tego, co jest rozłączone w czasie i przestrzeni. To także połączenie dwóch światów – widzialnego i niewidzialnego a zarazem są sposobem na pokonywanie różnorakich przeszkód. Jak to ujął niemiecki filozof Martin Heidegger – „Most skupia na swój sposób przy sobie Ziemię i Niebo, Istoty Boskie i Śmiertelne”.
Isfahan Iran – Szczegóły i programy wypraw do Iranu znajdują się stronie wyprawy 1 lub wyprawy 2 . O Iranie czytaj w naszych artykułach: Iran Kerman, Iran Pustynia Kalut, Iran Hafez, Iran i Irańska taqija i tarof – czym są?, Iran Pustynia Lut, Klucz do zrozumienia dzisiejszego Iranu: wojna z Irakiem, Meszhed. Jak wygląda święte miasta Iranu?, Jazd – czym jest pogrzeb powietrzny?, Teheran – światowa metropolia czy bezduszny moloch?, Iran. Kaluty i pustynia Dasz-E Lut, Iran: ofiara czarnego PR Polityki
Autor: Łukasz Odzimek