fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Wyprawa turkmenistan

ISFAHAN

Miasto Isfahan jest wystarczającą atrakcją do odwiedzenia Iranu. Dla pasjonatów architektury, jest jednym z najpiękniejszych miast Świata, a od opisów jego zabytków w książkach, w niejednej bibliotece powyginały sie blaty.W isfahanie problematyczną decyzją może stać się wybór odwiedzenych miejsc, bo jest to jedno z tych miast – gdzie w zwiedzaniu można się zatracić.
Plac Imama Chomeiniego (Majdan-e Imam Chomeini) ? to w to miejsce, przez cały dzień przybywają isfahańczycy, by rozłożyć koc, wypić herbatę, porozmawiać ze znajomymi i turystami. W Majdan-e Imam Chomeini można spędzić cały dzień na kocu bądz dywanie, a mimo to będzie to bardzo dynamiczny czas obfitujący w szereg wrażeń. Po zmroku nic się nie zmienia. Cały czas na terenie placu pełno ludzi,na ławkach a dookoła fontann trwają spotkania i nieustająca fiesta w irańskim stylu.

Isfahan słynie z mostów na rzece Zayandeh, których jest jedenaście, a z czego pięć to architektoniczne majstersztyki. Pomiędzy mostami ciągnie się promenada będąca miejscem spacerów, rozmów i randek, można więc na niej wczuć sie w rolę ?gapia tutejszego świata?. Najbardziej znanym mostem są w Isfahanie jest most Khaju, z 1650 roku. Został zbudowany przez króla perskiego Safawidów, szacha Abbas II. Dziś w jego obrębie wieczorami spotykają się Irańczycy chcący posłuchać tradycyjnych pieśni a capella wykonywanych przez spacerujących mieszkańców. Wielu z nich kompletnie nie potrafi śpiewać, choć często takie kociokwiki zapamiętane zostaną na dłużej w naszych wspomnieniach. Pol-e Shahrestan to najstarszy z mostów zbudowanych w Iranie, a inne warte postawienia nogi to Pol-e-Si-o-She. most Chubi (Pol-e Chubi) , oraz Pol-e-Joui I Pol-e-Maarnaan.

Tutejsze mosty to nietylko rzeczywistość fizyczna ? obiekt, który łącząc brzegi, umożliwiał kontakty międzyludzkie i przemieszczanie się. Mosty dla starożytnych Persów miały także odniesienie duchowe.Były one i w zasadzie są ? metaforą łączenia tego, co jest rozłączone w czasie i przestrzeni. To także połączenie dwóch światów, widzialnego i niewidzialnego a zarazem są sposobem na pokonywanie różnorakich przeszkód. Jak to ujął niemiecki filozof Martin Heidegger: ?Most skupia na swój sposób przy sobie Ziemię i Niebo, Istoty Boskie i Śmiertelnych?

autor: Łukasz Odzimek