fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

KARAKORUM HIGHWAY - KALASZE
14.05.2020 - 31.05.2020
03.09.2020 - 20.09.2020
17
dni
CENA:
2000 USD + 5600/6600 PLN

Karakorum highway

Karakorum Highway - Shimshall - Hunza - Khunjerab Pass (4880 mn.p.m.) - Hindukusz - Kalasze

Podróż przez teren Karakorum Highway ( KKH) to jedna z najciekawszych wypraw jakie można doświadczyć, a dla osoby kochającej górskie widoki to prawdziwa przygoda.

Powiada się iż Karakorum Highway to królowa szos, a wszystkie inne trasy są jedynie jej namiastka. W trakcie podróży udamy się do miejsc znanych podróżnikom ale także tam gdzie inni nie docierają, przejedziemy Karakorum Highway na całym pakistańskim odcinku czyli od Islamabadu po Sust na granicy chińskiej. Zatrzymamy się miedzy innymi w Chillas, Gilgit, Hunzie, Attabad, Khunjerab pass, dolinie Shimshall, Shandur pass, Citral u Kalaszy oraz Besham. Udamy się także na boczne drogi KKH równie ciekawe a nawet jeszcze ciekawsze – pojedziemy niezwykłą trasą do Shimshall oraz równie spektakularną drogą do Chitralu do Kalaszy.

Pakistan to dla osoby kochającej otwarte przestrzenie i górskie krajobrazy fascynujący kraj. Niemal każdy kto zna Pakistan z podróży potwierdzi, iż jest on jednym z najbardziej niezwykłych krajów naszej planety. Na większości całej trasy KKH piękne widoki odejmują mowę. Zdarza się iż po plecach przebiega dreszcz emocji to jedyna tak urozmaicona wysokogórska trasa w świecie i właśnie dlatego KKH przyciąga, kusi i przywołuje o każdej porze roku.

Cała trasa podróży jest bezpieczna. Na całej długości trasy, znajdują się liczne posterunki policji turystycznej.

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PROGRAM WYPRAWY:

Dzień 0 - Wylot z Warszawy lub Berlina via Stambuł do Islamabadu
Pakujemy walizki i w drogę!
Przylot do stolicy kraju Islamabadu. Wizyta w meczecie Faisala. Zwiedzanie Rawalpindi ( wielkie bazary) oraz okolic Islamabadu – wzgórza widokowe.
Wyruszamy samochodem w kierunku Karakorum Highway ( KKH) i miasta Besham. Po drodze śniadanie w słynnym mieście Abbottabad. 7 godzin – 280km.
Pierwszy kontakt z ogromem gór Karakorum i trasą KKH. Przejazd przez Kohistan z Besham do Chillas. 7 godzin 204km, wysokość 1100 m n.p.m.
Ruszamy w kierunku "krajobrazowej perły w koronie Pakistanu" czyli Fairy Meadow. Przekraczamy "raikot bridge" i specjalnymi jeepami wynajętymi przez lokalnym mieszkańców doliny udajemy się w trzy godziną podróż półką skalną wykutą w masywie Karakorum. Po dojechaniu czeka nas 2/3 godzinna piesza wędrówka do miejsca docelowego ( bagaże możemy zostawić w hostelu). W Fairy Meadow nocleg w domkach z widokiem na Nanga Parbat 8126 metrów. Fairy Meadow jest połozone na 3300 mnpm.
Spacer w kierunku Nangi Parbat do ostatniej zamieszkałej wioski na szlaku Beyal( 2 godziny). Piękna trasa wśród oszałamiających szczytów. Powrót do Fairy Meadow. Treking spacer to okolo 2* 3 godziny. Beyal znajduje się na wysokości 3600 m n.p.m.
Bardzo wczesnie wyruszamy w drogę powrotną. 2 godziny marszu do wioski Tatoo a potem 2 godzinki jeepem do Raikot bridge. Udajmy się dalszą trasę Kkh do stolicy prowincji Gilgit-Baltistan miasta Gilgit.
Poranne zwiedzanie miasta Gilgit i udajemy się w kierunku pieknego szczytu Rakaposzi, gdzie przed nami krótki spacer /trekking 2* 2h w kierunku szczytu. Dalsza podróż do Hunzy . Nocleg w Karimabad na wysokości 2500 mnpm.Przejazd około 3 h, 77 km.
Hunza to górzysta dolina, położona na wysokości około 2500 metrów na północny- zachód od rzeki Hunza. Terytorium Hunzy ma około 7900 kilometrów kwadratowych a jej głównym miastem jest Aliabad. Udamy się także do Baltit i Altit osad ze spektakularnymi widokami na okoliczne góry. Hunza to dawne księstwo muzułmańskie, powstałe w XIV wieku w północno-wschodniej części dzisiejszego Kaszmiru. W 1889 przyjęło narzucony przez Brytyjczyków protektorat. W 1947 znalazł się w części Kaszmiru zajętej przez Pakistan, gdzie otrzymał status autonomicznego księstwa, a zostało ono zlikwidowane 25 września 1974. Ostatnim księciem był rządzący w latach 1946 – 1974 Mohammad Jamal Chan.

Kontynuujemy podróż na północ do miejscowości Gulmit oraz jeziora Attabad zwanego Gojal Lake, powstałego w styczniu 2010 roku w wyniku potężnego osunięcia gruntu, który zablokował bieg rzeki Hunza. Tama, która powstała w wyniku osuwiska oraz jezioro zniszczyło na pewien czas Karakoram Highway gdyż grubość i szerokość osuwiska wynosiła kilkaset metrów. Dalsza podróż do Passu, gdzie zbliżymy się do lodowca Passu oraz Batura. Wizyta na suspension bridge. Nocleg w Passu lub Gulmit gdzie zamieszkują Wachanie ( Ci sami co w Afganistanie i Tadżykistanie).

Dolina Shimshall – jedna z mniej poznanych i zarazem najbardziej malowniczych miejsc okolicy trasy kkh. To jedna z najbardziej osobliwych wiosek Pakistanu połozona na 3400 mnpm. Dojazd drogą szutrową offroad.
Podróż kontynuujemy do wysokości 4 880 m n.p.m. czyli Przełęczy Khunjerab będącej granicą pakistańsko-chińską. W okolicy żyją śnieżne pantery i owce marcopolo które przy odrobinie szczęścia można spotkać. Nocleg w Passu lub Sost.( 7 godzin z dziesiątkami przerw na robienie zdjęć) . Nocleg w Gilgit , Długi dzień podróży 350km.
Wjezdzamy w teren Hindukuszu, nocleg w okolicy najwyzej poloznego boiska polo na swiecie w okolicy Shandur Pass. 3700 m n.p.m.
Z Mastuj w kierunku miasta Chitral. Około 120 km terenem masywu Hindukusz offroad, 5 godzin. Po drodze mijamy niesamowite widoki Ghizer. Nocleg w Chitral.
Podążamy w kierunku wiosek Kalaszy do wioski Bumborat. 32 km. Czas spędzamy z Kalaszami.( Przejazd 6 godzin z dziesiątkami przerw na robienie zdjęć). Nocleg u Kalaszy.
Druga wioska Kalaszy Rumbour . 20 km Po śniadaniu , opuszczamy rejon Kalaszy.
Opuszczamy teren kalaszy. Przejazd do Islamabadu przez tunel lowari. Przekraczamy Mangorę i dolinę SWAT po czym docieramy do Islamabadu. Wieczorny odpoczynek w Islamabadzie.
Wylot do Polski o godzinie 05 rano. W Warszawie o godzinie 14.00.

Pakistan, Karakorum i Kalasze na zdjęciach:

2.000USD

+ 2.800PLN

+ 2.800PLN
(bilet lotniczy z Berlina*)

lub 3.800PLN
(bilet lotniczy z Wawy*)

Cena obejmuje:

 • Bilet lotniczy na trasie Warszawa – Islamabad – Warszawa ( lub Berlin)
 • Transport wynajętym samochodem wraz z kierowcą
 • Transport jeep specjalny wraz z kierowcą do Fairy Meadow
 • Noclegi w hotelach klasy turystycznej a tam gdzie ich nie ma ( północ KKH) w guesthousach.
 • Dwa noclegi Fairy Meadow w domkach z widokiem na szczyty Karakaroum
 • Wszelkie opłaty za dojazd do Fairy Meadow
 • Opłaty za wjazd do Kalaszów
 • Śniadania w w obiektach w których nocujemy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie w tym do fortów, muzeów
 • Ubezpieczenie Koszty leczenia:200.000 EUR, NNW: 50.000 zł, OC 60.000 Eur
 • Wszelkie opłaty trekingowe
 • Opłata na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
 • Zaproszenie do wizy oraz wszelkie formalności administracyjne
 • Opłata za wjazd do Parku Khunjerab

Cena nie obejmuje:

 • Koszt wizy około 250pln
 • Wyżywienie poza śniadaniami (max 12USD na dobę)
 • Zwyczajowe napiwki (około 50USD)
 • Wydatki osobiste

*Bilet lotniczy do rozliczenia