fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

PAKISTAN KARAKORUM HIGHWAY KKH WYJAZD
Z WIZYTĄ W DOLINIE Kalaszy
01.05.2021-18.05.2021
09.07.2021-28.07.2021
10.08.2021-26.08.2021
01.10.2021-18.10.2021
18
dni
20
dni
17
dni
CENA:
2750 USD + bilety lotnicze ok. 3400 PLN

PAKISTAN Karakorum highway

Karakorum Highway KKH - Hunza - Przełęcz Khunjerab (4880 mn.p.m.) - Hindukusz - Dolina Kalaszy - Peshawar - Rawalpindi

Podróż przez Karakorum Highway KKH w Pakistanie to jedna z najciekawszych wypraw jakiej można doświadczyć, a dla osoby kochającej górskie widoki to prawdziwa magia i przygoda oraz spełnienie marzeń. Mówi się, iż Karakorum Highway to królowa szos, a wszystkie inne trasy są jedynie jej namiastką. W trakcie podróży przez Pakistan Karakorum Highway udamy się do miejsc znanych podróżnikom ale także tam, gdzie inni nie docierają. Przejedziemy Karakorum Highway na całym pakistańskim odcinku, czyli od Islamabadu po Sust na granicy chińskiej. Zatrzymamy się miedzy innymi w Chillas, Gilgit, Dolinie Hunza, Attabad, Khunjerab Pass, Dolinie Shimshall, Shandur Pass oraz Besham. Udamy się także na boczne drogi Karakorum Highway równie ciekawe, zaskakująco piękne i niejednokrotnie wręcz jeszcze ciekawsze. Wyruszymy widowiskową trasą do Shimshall oraz drogą do Chitral, gdzie złożymy wizytę u Kalaszy. Pakistan to kraj fascynujący, zwłaszcza dla miłośników otwartych przestrzeni i górskich krajobrazów. Niemal każdy kto tu podróżował i zna Pakistan potwierdzi, iż jest to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie.  Niejednokrotnie zdarza się, iż w trakcie podróży przez Pakistan Karakorum Highway po plecach przebiega dreszcz emocji. Niemalże cały odcinek trasy Karakorum Highway to piękne widoki wręcz odejmujące mowę. To jedyna tak urozmaicona wysokogórska trasa na świecie i właśnie dlatego Karakorum Highway w Pakistanie przyciąga, kusi i zaprasza o każdej porze roku.

Cała trasa podróży przez Pakistan Karakorum Highway jest bezpieczna. Na całej jej długości, znajdują się liczne posterunki policji turystycznej. Zapraszamy na wyprawę Pakistan Karakorum Highway!

Autorem programu jest Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PAKISTAN KARAKORUM HIGHWAY - PROGRAM PODRÓŻY:

Karakorum Highway KKH - Hunza - Przełęcz Khunjerab (4880 m n.p.m.) - Hindukusz - Dolina Kalaszy - Peszaraw - Rawalpindi

 

PROGRAM PAKISTAN KARAKORUM HIGHWAY W TERMINIE 01.05.2021 - 17.05.2021

(*Uwaga - zmiana programu uwzględniająca udział w uroczystościach wiosennego święta - Festival Chilam Joshi w Dolinie Kalaszy)

01.05.2021 - Dzień 1. Warszawa

Wylot z Warszawy do Islamabadu o godzinie 10.20 (via Stambuł). Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą na lotnisku Chopina trzy godziny przed wylotem. Przylot do Islamabadu 03.40 czasu miejscowego. Powitanie grupy przez lokalnego pilota Poza Trasą. Transfer do hotelu. Nocleg w Islamabadzie. 

02.05.2021 - Dzień 2. Islamabad / Taxila / Besham

Późne śniadanie w hotelu - 9.30, po czym około 10.30 wyjazd w kierunku miasta Besham. Trasa około 300 km, podróż około 4 godziny jazdy. Po drodze zatrzymamy się w mieście Taxila. Znajduje się tu jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Azji (wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). W starożytności miejsce to było ważnym buddyjskim ośrodkiem. Początki miasta sięgają V wieku p.n.e. Wizyta w muzeum z bogatymi zbiorami sztuki, krótki spacer po mieście. Następnie dalsza podróż do Besham przez Abbotabad i Mansehra. Nocleg w Besham. 

03.05.2021 - Dzień 3. Besham / Chilas

Po śniadaniu wyjazd do Chilas. Trasa około około 200 km, podróż potrwa około 5 - 6 godzin. Ruszamy trasą Karakorum Highway KKH - liczącą 1300 km, najwyżej położoną drogą utwardzaną i jedną z najpiękniejszych górskich dróg na świcie. Po drodze wspaniałe górskie widoki. Nocleg w Chilas.

04.05.2021 - Dzień 4. Chilas / Fairy Meadows / Punkt widokowy na Nanga Parbat

Wyjazd w kierunku wioski Fairy Meadows, położonej na 3300 m n.p.m. Jest to miejsce zapierające dech w piersiach. Już sama droga tam będzie ogromną atrakcją. Początkowo dojeżdżamy do Mostu Raikot, dalsza podróż jeepami przez Dolinę Jail (Tatto) Całość trasy, którą stąd mamy do pokonania, podzielić można na dwa odcinki. Pierwszy odcinek jeepami do wioski Tato to emocjonująca podróż drogą, wyrzeźbioną w skale zbocza góry. Drugi odcinek to około trzygodzinny lekki trekking do Fairy Meadows. Osoby, które będą tego potrzebowały mogą wynająć konia lub osła, a za drobna opłatą bagaż zostanie wniesiony przez wynajętych tragarzy. Po dotarciu na miejsce, spacery po wiosce. Na koniec intensywnie spędzonego dnia odpoczynek przy pakistańskiej herbacie na pagórku z widokiem na Nanga Parbat (8125 m n.p.m.). Nanga Parbat - druga tuż po K2 najwyższa góra w Pakistanie i cała tak zwana „ściana Raikot” wprost przed naszymi oczami. To właśnie na tę ścianę Nanga Parbat wspinał się w styczniu 2018 roku Tomasz Mackiewicz i to tutaj pozostał już na zawsze. Wielu ludzi w tym rejonie zna, pamięta i wspomina Tomka. W wiosce spędzimy noc i zbieramy siły aby rano wyruszyć na malowniczy trekking w stronę Beyal Camp lub Nanga Parbat Base Camp. Nocleg w drewnianej chacie w Fairy Meadow na wysokości 3300 m n.p.m. Obejrzyj zdjęcia z wypraw Poza Trasą. Obejrzyj zdjęcia z wypraw Poza Trasą.

05.05.2021 - Dzień 5. Fairy Meadows / Beyal Camp (3550 m n.p.m.) lub Nanga Parbat Base Camp I (4500 m n.p.m.)

Wczesna pobudka i fakultatywny spacer / lekki trekking w kierunku Beyal Camp, położonego przy samym lodowcu na wysokości 3550 m n.p.m. W okresie letnim miejsce to zamieszkałe jest przez pasterzy. Spacer / trekking do Beyal Camp to około 1,5 godziny w jedną stronę. Trasa wiedzie przez lasy, wzdłuż płytkich strumieni z coraz to piękniejszymi i pełniejszymi widokami na Nanga Parbat. Dłuższy i bardziej wymagający kondycyjnie trekking, możliwy jest do Nanga Parbat Base Camp I (4500 m n.p.m.) - dodatkowo dwie godziny marszu. Tutaj sceneria z magicznego lasu zmienia się o 180 stopni w lodowiec, skały i kamienie. Trasa piękna, ale wymagająca dobrej kondycji. Na pełny trekking trzeba poświęcić cały dzień. Osoby które nie chcą uczestniczyć w fakultatywnej wycieczce, odpoczywają w Fairy Meadows. Obejrzyj zdjęcia z wypraw Poza Trasą.

06.05.2021 - Dzień 6. Fairy Meadows / Gilgit

Po śniadaniu wędrujemy do wioski Tatto, skąd samochód terenowy zwiezie nas do mostu Raikot. Następnie wyruszamy w podróż trasą Karakorum Highway do miasta Gilgit, które obecnie jest stolicą regionu Gilgit Baltistan. Po drodze zatrzymamy się w punkcie widokowym na skrzyżowaniu trzech wielkich pasm górskich, skąd podziwiać będziemy wyjątkową panoramę Karakorum, Himalajów i Hindukuszu. Po dotarciu do Gilgit rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Nadal w krajobrazie odnaleźć można tu wiele elementów buddyjskich, między innymi buddyjskie sutry czy wyryty w skale Kargah Buddha wizerunek stojącego Buddy, datowany na VII wiek. Nocleg w Gilgit. Obejrzyj zdjęcia z wypraw Poza Trasą.

07.05.2021 - Dzień 7. Gilgit / wioska Minapine 

Rankiem wizyta na kolorowym i tętniącym życiem Gilgit Bazar, gdzie będziemy mogli kupić lokalne wyroby. Po zakupowym szaleństwie wyjazd w kierunku wioski Minapin. W trakcie podróży zatrzymamy się na pakistańską herbatę przy punkcie widokowym z piękną panoramą na siedmiotysięcznik Rakaposhi. Nazwa Rakaposhi oznacza „pokryty śniegiem”. Znajdziemy tu również punkt widokowy na słynny Jedwabny Szlak. Popołudniu dotrzemy do Minapine - wioski leżącej przy rzece Hunza. Minapine jest punktem startowym trekkingów do Rakaposhi Base Camp. Nocleg w Minapine. Minapine.

08.05.2021 - Dzień 8. Minapine / Karimabad

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Karimabad - stolicy regionu Hunza, szczególnie lubianego przez samych Pakistańczyków. Duża część tutejszej społeczności to szyiccy Ismaelici, których duchowym liderem jest Aga Khan. W trakcie naszej podróży niejednokrotnie zobaczymy tytuł Aga Khana na honorowych tabliczkach zarówno w miastach, jak i przede wszystkim na wioskach – przy szkołach, szpitalach czy miejscach związanych z kulturą. Fundacja Aga Khana działa szeroko na świecie wspierając rozwój i edukację. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy zwiedzanie. Karimabad położone jest malowniczo na wzgórzu. To urocze miasto, gdzie całymi dniami można spacerować i wciąż odkrywać piękne miejsca. Obejrzymy dwa forty górujące nad miastem - Balit, którego fundamenty datuje się na okres sprzed około siedmiuset lat oraz Altit, którego najstarsza wieża powstała ponad tysiąc sto lat temu. Obydwa Forty znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wieczorem udamy się na krótką wycieczkę do miejsca zwanego „Eagle’s nest” (Orle gniazdo), skąd przy sprzyjającej aurze podziwiać będziemy przepiękne widoki na dolinę. Mówi się, że Karimabad jest też jednym z niewielu miejsc w Pakistanie, gdzie można zdobyć wino. Nocleg w Karimabad. Obejrzyj zdjęcia z wypraw Poza Trasą.

09.05.2021 - Dzień 9. Karimabad / Przełęcz Khunjerab / Wioska Passu

Po śniadaniu jedziemy prosto do Przełęczy Khunjerab i granicy pakistańsko-chińskiej. Trasa do pokonania około 200 km, podróż trwać będzie około 4,5 godziny. Khunjerab znajduje się na wysokości 4693 m n.p.m. W Khunjerab podejdziemy pod samą granicę. Następnie podróż do wioska Passu - wioski położonej na wysokości około 2700 m n.p.m. Nocleg w Passu.

10.05.2021 - Dzień 10. Passu / Gilgit

Rankiem wybierzemy się na krótki i lekki trekking do czoła lodowca Passu. Następnie wyjazd w kierunku Gilgit. W trakcie podróży zjedziemy z trasy Karakorum Highway KKH w boczną drogę prowadzącą do jednego z dwóch w tym rejonie „suspension bridges” - mostu wiszącego Hussaini, skąd podziwiać można przepiękne widoki na Passu i Coin Peak. Most ma ponad dwieście metrów długości. Ten most koniecznie trzeba zobaczyć i jeśli znajdą się chętni i odważni, trzeba też po nim przejść i poczuć tę adrenalinę! - inaczej nie da się tego opisać. Po drodze zatrzymamy się też na przejażdżkę łodzią po Jeziorze Attahabad. Następnie kontynuacja podróży do Gilgit. Nocleg w Gilgit.Obejrzyj zdjęcia z wypraw Poza Trasą.

11.05.2021 - Dzień 11. Gilgit / Mastuj

Od rana podróż wzdłuż rzeki Gilgit w kierunku dolin Hindukuszu. Droga wiedzie przez Przełęcz Shandur leżącą na wysokości 3700 m n.p.m. Jest to przełęcz na której znajduje się najwyżej na świecie położone boisko do gry w Polo. Tutaj kończy się nasza podróż i przygoda w regionie Gilgit-Baltistan a rozpoczyna w regionie Chitral, w prowincji Khyber-Pakhtunkwa. Podczas podróży zobaczyć będziemy mogli najwyższy masyw Hindukuszu - Tiricz Mir. Trasa do pokonania około 280 km, podróż trwać będzie około 8 - 9 godzin. Nocleg w Mastuj. Obejrzyj zdjęcia z wypraw Poza Trasą.

12.05.2021 - Dzień 12. Mastuj / Chitral

Dziś przed nami około pięciogodzinna podróż do miasta Chitral. Drogę tam prowadzącą i jej wyboistą nawierzchnię z całą pewnością poczujemy i na długo zapamiętamy. Trasa do pokonania około 120 km. Po dotarciu do Chitral lunch, krótki odpoczynek i  spacer po mieście. Nocleg w Chitral. Obejrzyj zdjęcia z wypraw Poza Trasą

13.05.2021 - Dzień 13. Chitral / Bumborat - Festival Chilam Joshi

Po śniadaniu wyjazd do Doliny Kalaszy. Trasa do pokonania 32 km. 

Dolina Kalaszy to miejsce zupełnie wyjątkowe i niepowtarzalne. Dolina zamieszkiwana jest przez Kalaszy - społeczność unikalną pod względem kultury, języka, tradycyjnych strojów oraz religii. W rejonie tym położone są ich trzy główne wioski - Bumburet, Rumbur oraz Birir. Różne źródła podają, iż społeczność ta liczy obecnie około 3 do 5 tysięcy osób. Są to ludzie bardzo przyjaźni, żyjący blisko natury i pieczołowicie pielęgnujący swoją wyjątkową kulturę i tradycje. Czas spędzony tutaj to kontakt z przepiękną przyrodą doliny ale przede wszystkim wiele okazji do rozmów i integracji z mieszkającymi tu Kalaszami. W dniu kiedy dotrzemy do Doliny Kalaszy rozpoczynają się uroczystości wiosennego święta Kalaszy - Festivalu Chilam Joshi, w których będziemy uczestniczyć. Nocleg w Bumborat.Obejrzyj zdjęcia z wypraw Poza Trasą.

14.05.2021 - Dzień 14. Bumborat  /  Rumbor - Dolina Kalaszy - Festival Chilam Joshi

Dziś drugi dzień obchodów wiosennego święta Kalaszy - Chilam Joshi. Podczas uroczystości świątecznych obserwować można wyjątkowe bogactwo tradycji i kultury Kalaszy. Podczas festiwalu trwa zabawa, tańce i różnorodne barwne uroczystości. Składane są również ofiary bogom i duchom z prośbą o błogosławieństwo, pomyślność i zdrowie oraz udane zbiory i bezpieczeństwo stad. Chilam Joshi jest również doskonałym miejscem, gdzie wolni stanem szukają kandydatów do zawarcia małżeństwa. W ciągu dnia wybierzemy się również do sąsiedniej wioski Rumbor, gdzie również trwać będą obchody święta. Nocleg w Bamborat.

15.05.2021 - Dzień 15. Bumborat / Peszawar 

Żegnamy się z Dolina Kalaszy i ruszamy w podróż do regionu Swat przez Przełęcz Lowari. Swat słynie przede wszystkim z wyjątkowości i czaru tutejszej natury, a także z licznych śladów kultury buddyjskiej szeroko tutaj praktykowanej w minionych wiekach. Stolicą regionu jest miasto Saidu Sharif, jednak zdecydowanie największą tutejszą atrakcją są malownicze pejzaże. Kontynuujemy podróż do jednego z najciekawszych miast Pakistanu - Peszawaru atmosferą przypominającego Afganistan. W godzinach wieczornych w Peszawarze wykonamy test na Covid, który może być potrzebny w podróży powrotnej (test może ale nie musi być obligatoryjny – koszt około 50 USD, czas oczekiwania około 24 godziny). Trasa do pokonania około 350 km, podróż potrwa około 8 godzin. Nocleg w Peszawar. 

16.05.2021 - Dzień 16. Peszawar 

Dzień odpoczynku i zwiedzania miasta z przepiękną kolonialną zabudową, która w chwili obecnej jest niestety mocno zniszczona i zaniedbana. Gdyby ją właściwie odrestaurować, Peshawar mógłby się stać jednym z najpiękniejszych miast w Azji. Miasto zrypomina bardziej Afganistan i jego miasto Kandahar, niż każde inne miasto Pakistanu. Położone jest w niedużej odległości od granicy z Afganistanem, co sprawia, iż można spotkać tu wielu afgańskich uchodźców. W Peszawarze odwiedzimy również niezwykle ciekawy barwny i tętniący życiem lokalny bazar. Nocleg w Peszawar. Obejrzyj bazar Peszawar i poznaj lokalną kuchnię. 

17.05.2021 - Dzień 17. Peszawar / Rawalpindi / Islamabad

Podróż powrotna do stolicy Pakistanu - Islamabadu. Trasa do pokonania około 200 km, podróż potrwa około 3 godziny jazdy. Po drodze czeka nas ciekawa atrakcja - wizyta w warsztacie produkującym słynne pakistańskie ciężarówki. Pakistańskie ciężarówki to prawdziwy fenomen - kolorowe i bogato zdobione, na ich podwoziu wiszą lampeczki, świecidełka, obrazki imamów i wersety z Koranu. Często z ciężarówek dobiega muzyka hindi, co potęguje atmosferę taboru. Następnie zwiedzimy Stare Miasto w Rawalpindi, przylegające do Islamabadu i dwukrotnie przewyższające go populacją (Islamabad ma około 1 mln, Rawalpindi około 2 mln mieszkańców). Popołudniu zwiedzimy narodowy meczet Pakistanu - Faisal. Shah Faisal Masjid to największy meczet nie tylko w Pakistanie, ale w całej w Azji Południowo-Wschodniej oraz jeden z największych na całym świecie. Budowę meczetu rozpoczęto w 1976 roku a ukończono w 1986 roku. Meczet ma kształt przypominający pustynny namiot Beduinów, otoczony czterema 88 metrowymi minaretami. Przejazd do hotelu i odpoczynek przed nocnym wylotem do Warszawy.

18.05.2021 - Dzień 18. Islamabad / Warszawa

W nocy transfer na lotnisko Islamabad. Wylot do Warszawy o godzinie 05.10 (lot via Stambuł). Przylot do Warszawy o godzinie 18.15. 

PROGRAM STANDARDOWY

Dzień 1.

Wylot z Warszawy lub Berlina do Islamabadu. 

Dzień 2. PAKISTAN - Islamabad

Przylot do Islamabad. Transfer do hotelu i krótki odpoczynek. Popołudniu rozpoczynamy zwiedzanie stolicy Pakistanu. Islamabad sam w sobie jest miastem stosunkowo młodym, powstał w 1960 roku jako „planowana stolica”. Oznacza to, iż jego struktura została specjalnie zaprojektowana i wybudowana tak aby stać się następnie stolicą. Mieszkańcy Pakistanu nazywają ten projekt miasta „Excel sheet”, co oznacza arkusz programu Excel. Dlaczego? Będąc na miejscu odpalimy i przeanalizujemy wspólnie plan miasta i bardzo szybko otrzymamy odpowiedź. Miasto jest dość nowoczesne, jednak i w jego obrębie uda nam się znaleźć miejsca ciekawe podróżniczo do których zajrzymy, jak na przykład Shah Faisal Masjid Meczet oraz wzgórza wznoszące się nad miastem z malowniczo położoną restauracją Monal. Wieczorem (w miarę możliwości) spotkamy się z Ambasadorem Polski w Pakistanie Piotrem Opalińskim.

Dzień 3. Karakorum Highway / Trasa Islamabad - Chilas (przez Dolinę Naran)

Rano wyjazd i kierujemy się na Karakorum Highway (KKH), najwyżej położoną na świecie drogę o powierzchni utwardzanej. KKH ma 1300 km długości i łączy Pakistan i Chiny. Rozpoczyna się w Hasan Abdal, 40 km od Islamabadu, przechodzi przez Przełęcz Khunjerab (4714 m n.p.m.) na której znajduje się najwyżej położone przejście graniczne o powierzchni utwardzanej (Pakistan - Chiny). Droga, której powstanie było konstrukcyjnie ogromnym wyzwaniem, ciągnie się przez pasmo gór Karakorum i robi niesamowite wrażenie na podróżujących. Nasza wyprawa dodatkowo wzbogacona jest o trasę przejezdną jedynie w okresie od lipca do października - drogę wysokogórską wiodącą przez Dolinę Naran. Droga biegnie pasmem Himalajów i zdarza się, iż jeszcze w czerwcu wciąż wygląda tak jak na zdjęciach z naszej wcześniejszej wyprawy.

Dzień 4. Chillas - Fairy Meadows (Punkt widokowy Nanga Parbat) (57 km)

Wyjazd w kierunku wioski Fairy Meadows, położonej na 3300 m n.p.m. Jest to miejsce zapierające dech w piersiach. Już sama droga tam będzie ogromną atrakcją – dojeżdżamy do Raikot Bridge, gdzie zobaczymy łańcuszek jeepów czekających na chętnych chcących dotrzeć w górę. Całość trasy, którą stąd mamy do pokonania, podzielić można na dwa odcinki. Pierwszy odcinek jeepami do wioski Tato to emocjonująca podróż drogą wyrzeźbioną w skale zbocza góry. Drugi odcinek to około trzygodzinny prosty trekking do Fairy Meadows. Osoby, które będą tego potrzebować mogą wynająć konia lub osła a za drobna opłatą bagaż zostanie wniesiony przez wynajętych tragarzy. Po dotarciu na miejsce, spacery po wiosce. Na koniec intensywnie spędzonego dnia odpoczynek przy pakistańskiej herbacie na pagórku z widokiem na Nanga Parbat (8125 m n.p.m.). Druga tuż po K2 najwyższa góra w Pakistanie i cała tak zwana „ściana Raikot” wprost przed naszymi oczami. To właśnie na tę ścianę Nanga Parbat wspinał się w styczniu 2018 roku Tomasz Mackiewicz i to tutaj pozostał już na zawsze. Wielu ludzi w tym rejonie zna, pamięta i wspomina Tomka. W wiosce spędzimy noc i zbieramy siły, dla odmiany pijemy pewnie jeszcze więcej herbaty aby rano wyruszyć na malowniczy trekking w stronę Beyal Camp i Nanga Parbat. Obejrzyj zdjęcia z wypraw Poza Trasą.  Obejrzyj zdjęcia z wypraw Poza Trasą.

Dzień 5. Fairy Meadows - Beyal Camp (lub Nanga Parbat Base Camp) - Fairy Meadows

Pobudka i fakultatywny spacer / trekking w stronę Beyal Camp, położonego przy samym lodowcu na wysokości 3550 m n.p.m. - miejsca zamieszkałego w okresie letnim przez pasterzy. Spacer / trekking do Beyal Camp to około 1,5 godziny  w jedną stronę . Trasa wiedzie przez lasy, wzdłuż płytkich strumieni z coraz to piękniejszymi i pełniejszymi widokami na Nanga Parbat. Dłuższy i bardziej wymagający kondycyjnie trekking możliwy jest do Nanga Parbat Base Camp I (kolejne dwie godziny marszu). Tutaj sceneria z magicznego lasu zmienia się o 180 stopni w lodowiec, skały i kamienie. Trasa piękna, ale i mocno wymagająca kondycyjnie. Na pełny trekking trzeba liczyć cały dzień. Osoby które chcą dłużej odpocząć i nie chcą uczestniczyć w fakultatywnej wycieczce, odpoczywają w Fairy Meadows. Obejrzyj zdjęcia z wypraw Poza Trasą.

Dzień 6. Trasa Fairy Meadows - Gilgit

Po śniadaniu zejście do Raikot i dalej podróż Karakorum Highway do Gilgit, które obecnie jest stolicą regionu Gilgit - Baltistan. Nadal można tu odnaleźć tu w krajobrazie wiele elementów buddyjskich, między innymi: buddyjskie sutry czy wyryty w skale Kargah Buddha, datowany na VII wiek. Nocleg w Gilgit. Obejrzyj zdjęcia z wypraw Poza Trasą.

Dzień 7. Gilgit - Minapin

Rankiem najpierw odwiedzimy kolorowy i tętniący życiem Gilgit Bazar, gdzie będziemy mogli kupić ciekawe lokalne produkty. Po zakupowym szaleństwie wyjazd w kierunku wioski Minapin. W trakcie podróży zatrzymamy się na pakistańską herbatę przy punkcie widokowym na szczyt Rakaposhi, którego nazwa oznacza „pokryta śniegiem”. Przepiękna panorama na siedmiotysięcznik. Znajdziemy tu również punkt widokowy Jedwabnego Szlaku. Po południem dotrzemy do Minapin, wioski leżącej przy rzece Hunza i będącej punktem startowym dla trekkingów na Rakaposhi Base Camp. Na nocleg zatrzymamy się w Minapin.

Dzień 8. Minapin - Karimabad

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Karimabad, stolicy regionu Hunza. Urokliwe miasto położone jest malowniczo na wzgórzu. Całymi dniami można by tu spacerować i wciąż odkrywać piękne miejsca. Hunza jest regionem szczególnie ukochanym przez samych Pakistańczyków. Duża część tutejszej społeczności to szyiccy Ismaelici, których duchowym liderem jest Aga Khan. W trakcie naszej podróży niejednokrotnie zobaczymy tytuł Aga Khana na honorowych tabliczkach zarówno w miastach, jak i przede wszystkim na wioskach – przy szkołach, szpitalach czy miejscach związanych z kulturą. Fundacja Aga Khana działa szeroko na świecie wspierając rozwój i edukację. Na miejscu zwiedzanie dwóch górujących nad miastem Karimabad fortów: Balit, którego fundamenty datuje się na okres sprzed około siedmiuset lat oraz Altit, którego najstarsza wieża powstała około 1100 lat temu. Obydwa Forty znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wieczorem udamy się na krótką wycieczkę do miejsca zwanego „Eagle’s nest” (Orle gniazdo). Stamtąd przy sprzyjającej aurze podziwiać będziemy widoki na dolinę. Mówi się, że Karimabad jest też jednym z niewielu miejsc w Pakistanie, gdzie można zdobyć wino. Nocleg w Karimabad. Obejrzyj zdjęcia z wypraw Poza Trasą.

Dzień 9. Karimabad Hunza - Podróż do Passu (55 km)

Rankiem wycieczka w kierunku Lodowca Hope, gdzie czeka nas spacer / lekki trekking. Popołudniu wyjazd w kierunku Passu, wioski położonej na wysokości około 2700 m n.p.m. Po drodze na dłuższą chwilę zjedziemy z Karakorum Highway KKH w boczną drogę prowadzącą do jednego z dwóch w tym rejonie „Suspension Bridge”, czyli mostu wiszącego o długości ponad dwustu metrów. Ten most trzeba zobaczyć i jeśli znajdą się chętni i odważni, to trzeba nim przejść i poczuć tę adrenalinę! - inaczej nie da się tego opisać. Po dotarciu do Passu wybierzemy się jeszcze na krótki i lekki trekking do czoła lodowca Passu. Nocleg w Passu. Obejrzyj zdjęcia z wypraw Poza Trasą.

Dzień 10. Passu - Przełęcz Khunjerab - Gilgit (350 km)

Wyjazd w kierunku Przełęczy Khunjerab i granicy pakistańsko-chińskiej. Khunjerab znajduje się na wysokości 4693 m n.p.m. Poprzednią noc spędziliśmy na wysokości 2700 m n.p.m., zrobimy więc około 2000 metrów przewyższenia w zaledwie kilka godzin jazdy samochodem. W Khunjerab podejdziemy pod samą granicę. Następnie powrót tą samą drogą w stronę miasta Gilgit, przez które przejeżdżać będziemy ponownie w drodze do Doliny Kalaszy. Nocleg w Gilgit.

Dzień 11. Gilgit - Mastuj (270 km)

Od rana podróż wzdłuż rzeki Gilgit w kierunku dolin Hindukuszu. Droga wiedzie przez Przełęcz Shandur leżącą na wysokości 3700 m n.p.m. Jest to przełęcz na której znajduje się najwyżej na świecie położone boisko do gry w Polo. Tutaj kończy się nasza podróż i przygoda z regionem Gilgit-Baltistan a rozpoczyna w regionie Chitral, w prowincji Khyber-Pakhtunkwa. W drodze zobaczyć będziemy mogli najwyższy masyw Hindukushu – Tiricz Mir. Obejrzyj zdjęcia z wypraw Poza Trasą.

Dzień 12. Mastuj - Chitral (120 km)

Dziś przed nami około pięciogodzinna podróż do miasta Chitral. Drogę tam prowadzącą i jej wyboistą nawierzchnię z całą pewnością poczujemy i na długo zapamiętamy. Po dotarciu do Chitral lunch i spacer po mieście. Nocleg w Chitral. Obejrzyj zdjęcia z wypraw Poza Trasą

Dzień 13. Chitral - Dolina Kalaszy / Bumborat (32 km)

Wyjazd do Doliny Kalaszy - miejsca zupełnie wyjątkowego i niepowtarzalnego. Dolina zamieszkała jest przez społeczność unikalną pod względem kultury, języka, tradycyjnych strojów oraz religii. W rejonie tym położone są trzy główne wioski zamieszkałe przez ludność Kalaszy - Bumburet, Rumbur oraz Birir. Różne źródła podają, iż społeczność to liczy obecnie około 3 do 5 tysięcy osób. Są to ludzie bardzo przyjaźni, żyjący blisko natury i pieczołowicie pielęgnujący swoją wyjątkową kulturę i tradycje. Czas spędzony tutaj to kontakt z przepiękną przyrodą doliny ale przede wszystkim wiele okazji do rozmów i integracji z mieszkańcami. Obejrzyj zdjęcia z wypraw Poza Trasą.

Dzień 14. Dolina Swat - Peszawar

Żegnamy się z Dolina Kalaszy i ruszamy w podróż do regionu Swat przez Przełęcz Lowari. Swat słynie przede wszystkim z wyjątkowości i czaru tutejszej natury, a także z wielu śladów kultury buddyjskiej szeroko tutaj praktykowanej w minionych czasach. Stolicą regionu jest miasto Saidu Sharif, jednak zdecydowanie największą tutejszą atrakcją są malownicze pejzaże. Kontynuujemy podróż do jednego z najciekawszych miast Pakistanu - Peszawaru atmosferą przypominającego Afganistan. W godzinach wieczornych w Peszawarze wykonamy test na covid, który może być potrzebny w podróży powrotnej (test może ale nie musi być obligatoryjny – koszt około 50 USD, czas oczekiwania 24h). 

Dzień 15. Peszawar

Dzień odpoczynku i zwiedzania miasta z przepiękną kolonialną zabudową, która w chwili obecnej jest niestety mocno zaniedbana. Gdyby ją właściwie odrestaurować, Peshawar mógłby się stać jednym z najpiękniejszych miast w Azji. Peshawar bardziej przypomina Afganistan i jego miasto Kandahar, niż każde inne miasto Pakistanu. Położenie w niedużej odległości od granicy z Afganistanem sprawia, że można tu spotkać wielu afgańskich uchodźców. Na miejscu odwiedzimy niezwykle ciekawy lokalny bazar. Obejrzyj bazar Peszawar i poznaj lokalną kuchnię. 

Dzień 16. Peszawar - Rawalpindi - Islamabad

Podróż powrotna do stolicy. Po drodze czeka nas ciekawa atrakcja - wizyta w warsztacie produkującym słynne pakistańskie ciężarówki. Pakistańskie ciężarówki to prawdziwy fenomen. Mocno zdobione i kolorowe, na ich podwoziu wiszą lampeczki, świecidełka, obrazki imamów i wersety z Koranu. Często z ciężarówek dobiega muzyka hindi, co potęguje atmosferę taboru. Następnie zwiedzimy Stare Miasto w Rawalpindi, przylegające do Islamabadu i dwukrotnie przewyższające go populacją (Islamabad ma około 1 mln, Rawalpindi około 2 mln mieszkańców).

Dzień 17. Islamabad 

Transfer na lotnisko i wylot do Warszawy lub Berlina. Powrót do Polski.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2750USD

+ bilety lotnicze ok. 3400 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Islamabad - Warszawa / Berlin  ok. 3400 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3*, hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych, a tam gdzie takowe są niedostępne (północny odcinek KKH) noclegi w obiektach klasy turystycznej typu Guest House.
 • Dwa noclegi Fairy Meadows w domkach z widokiem na szczyty Karakoroum
 • Śniadania
 • Polisę od rezygnacji w przypadku covid+
 • Wizę
 • Zaproszenie do wizy oraz wszelkie formalności administracyjne
 • Transfery i transport wynajętym samochodem wraz z kierowcą na całej trasie zgodnie z programem
 • Transport jeepem wraz z kierowcą do Fairy Meadows - odcinek specjalny
 • Wszelkie opłaty za dojazd do Fairy Meadows
 • Opłatę za wjazd do Parku Khunjerab
 • Opłaty za wjazd do Kalaszy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Usługi lokalnych przewodników angielskojęzycznych
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie w tym do fortów, muzeów
 • Wszelkie opłaty trekkingowe
 • Ubezpieczenie Koszty leczenia: 50.000 EUR, NNW: 15.000 PLN, OC 30.000 EUR
 • Opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (około 12 USD na dobę / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków (około 80 USD)
 • Innych wydatków osobistych i innych atrakcji fakultatywnych

Pakistan Karakorum HIGHWAY I Kalasze na zdjęciach: