kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

PAKISTAN KARAKORUM HIGHWAY KKH
Z WIZYTĄ U Kalaszy
02.10.2020-18.10.2020
09.07.2021 - 26.07.2021
17
dni
CENA:
2750 USD + 3400 PLN

PAKISTAN Karakorum highway

Karakorum Highway KKH - Hunza - Khunjerab Pass (4880 mn.p.m.) - Hindukusz - Kalasze - Peszaraw - Rawalpindi

Podróż przez Pakistan Karakorum Highway KKH to jedna z najciekawszych wypraw jakie można doświadczyć a dla osoby kochającej górskie widoki to prawdziwa przygoda i spełnienie marzeń.

Mówi się, iż Karakorum Highway to królowa szos, a wszystkie inne trasy są jedynie jej namiastka. W trakcie podróży przez Pakistan Karakorum Highway udamy się do miejsc znanych podróżnikom ale także tam, gdzie inni nie docierają. Przejedziemy Karakorum Highway na całym pakistańskim odcinku czyli od Islamabadu po Sust na granicy chińskiej. Zatrzymamy się miedzy innymi w Chillas, Gilgit, Dolinie Hunza, Attabad, Khunjerab Pass, Dolinie Shimshall, Shandur Pass oraz Besham. Udamy się także na boczne drogi Karakorum Highway równie ciekawe, często zaskakujące i wręcz jeszcze ciekawsze. Wyruszymy widowiskową trasą do Shimshall oraz drogą do Chitral gdzie złożymy wizytę u Kalaszy.

Pakistan to kraj fascynujący, zwłaszcza dla miłośników otwartych przestrzeni i górskich krajobrazów. Niemal każdy kto tu podróżował i zna Pakistan potwierdzi, iż jest to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie.  Niejednokrotnie zdarza się, iż w trakcie podróży przez Pakistan Karakorum Highway po plecach przebiega dreszcz emocji. Niemalże cały odcinek trasy Karakorum Highway to piękne widoki wręcz odejmujące mowę. To jedyna tak urozmaicona wysokogórska trasa w świecie i właśnie dlatego Karakorum Highway w Pakistanie przyciąga, kusi i zaprasza o każdej porze roku.

Cała trasa podróży przez Pakistan Karakorum Highway jest bezpieczna. Na całej jej długości, znajdują się liczne posterunki policji turystycznej. Zapraszamy na wyprawę Pakistan Karakorum Highway!

Autorem programu jest Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PAKISTAN KARAKORUM HIGHWAY - PROGRAM PODRÓŻY:

Karakorum Highway KKH - Hunza - Khunjerab Pass (4880 mn.p.m.) - Hindukusz - Kalasze - Peszaraw - Rawalpindi

02.10 Spotkanie na Okęciu o 15:30, wylot z Warszawy o godzinie 18:25 British Airways, do Londynu. Przesiadka półtorej-godzinna i dalszy bezpośredni lot do Islamabadu.

03.10 Pakistan - Islamabad

Lądujemy w Islamabadzie o godzinie 09:20 am – kąpiel i krótki odpoczynek w hotelu. Popoludniu rozpoczynamy zwiedzanie. Islamabad sam w sobie jest miastem stosunkowo młodym, powstał w 1960 roku jako „planowana stolica”, co oznacza że jego struktura została specjalnie zaprojektowana i wykonana na miasto mające zostać stolicą zanim w ogóle powstało. Miejscowi nazywają ten projekt miasta „Excel sheet”, co oznacza arkusz programu Excel. Dlaczego? Będąc na miejscu odpalimy razem mapy i bardzo szybko dostaniecie odpowiedź.

Miasto jest dość nowoczesne, jednak i w jego obrębie znajdziemy pierwsze miejsca do których zajrzymy: Shah Faisal Masjid Meczet oraz wzgórza wznoszące się nad miastem z malowniczo położoną restauracją Monal. Wieczorem (w miarę możliwośći) spotkamy się z Ambasadorem Polski w Pakistanie Piotrem Opalińskim.

04.10 Karakorum Highway / Trasa Islamabad - Chilas (przez Dolinę Naran)

Kierujemy się na Karakorum Highway (w skrócie KKH), najwyżej położoną na świecie drogę o powierzchni utwardzanej. KKH ma 1300 km długości i łączy Pakistan i Chiny. Rozpoczyna się w Hasan Abdal, 40 km od Islamabadu, przechodzi przez Przełęcz Khunjerab (4714 m n.p.m.) na której znajduje się najwyżej położone przejście graniczne o powierzchni utwardzanej (Pakistan - Chiny). Droga ciągnie się przez pasmo Karakorum i robi niesamowite wrażenie, a konstrukcyjnie jej powstanie było ogromnym wyzwaniem. Nasza podróż jest wzbogacona o trasę przejezdną jedynie w okresie lipiec – październik - drogę wysokogórską przez Dolinę Naran. Droga biegnie pasmem Himalajów. W czerwcu zdarza się, że wygląda jeszcze tak: https://www.facebook.com/groups/PozaTrasa/permalink/2662243220558362/

05.10 Chillas - Fairy Meadows (Punkt widokowy Nanga Parbat) 57km

Trzeciego dnia wyjazd w kierunku wioski Fairy Meadows, położonej na 3300 m n.p.m. Jest to miejsce zapierające dech w piersiach. Już sama droga tam będzie ogromną atrakcją – dojeżdżamy do Raikot Bridge, gdzie zobaczymy łańcuszek Jeepów czekających na chętnych chcących w górę. Całość trasy, którą stąd mamy do pokonania można podzielić na dwa odcinki. Pierwszy odcinek jeepami do wioski Tato, to podróż emocjonującą drogą wyrzeźbioną w skale zbocza góry. Drugi odcinek to około trzygodzinny prosty trekking do Fairy Meadows. Dla osób które nie dają rady można wynając konia/osła a bagaż za drobna opłatą wnoszą porterzy. Po dotarciu na miejsce, mamy czas zorganizowany do końca dnia. Spacery po wiosce, a na koniec intensywnie spędzonego dnia odpoczynek przy pakistańskiej herbacie na pagórku z widokiem na Nanga Pharbat – 8125 m n.p.m. wysokości. Druga tuż po K2 najwyższa góra w Pakistanie i cała tak zwana „ściana Raikot” wprost przed naszymi oczami. To właśnie na tę ścianę Nanga Pharbat wspinał się w styczniu 2018 roku Tomasz Mackiewicz i to tutaj pozostał już na zawsze. Wielu ludzi w tym rejonie zna, pamięta i wspomina Tomka. W wiosce spędzamy noc, zbieramy siły, dla odmiany pijemy pewnie jeszcze więcej herbaty i rano ruszamy na malowniczy trekking w stronę Beyal Camp i Nangi.

https://www.facebook.com/watch/?v=2196979353917161&extid=hUYOt9Aipo7t1daN

https://www.facebook.com/Pozatrasa5/posts/2137905906430815

06.10 Fairy Meadows - Beyal Camp (lub Nanga Parbat Base Camp) - Fairy Meadows

Pobudka i fakultatywny spacer / trekking w stronę Beyal Camp – położonego przy samym lodowcu na wysokości 3550 m n.p.m. Miejsca zamieszkałego w okresie letnim przez pasterzy. Spacer / trekking do Beyal Camp to około 1,5 godziny  w jedną stronę . Trasa wiedzie przez lasy, wzdłuż płytkich strumieni z coraz to piękniejszymi i pełniejszymi widokami na Nanga Pharbat. Dłuższy i bardziej wymagający kondycyjnie trekking jest możliwy do Nanga Parbat Base Camp I ( kolejne dwie godziny marszu). Tutaj sceneria z magicznego lasu zmienia się o 180 stopni w lodowiec, skały i kamienie. Trasa piękna, ale i mocno wymagająca kondycyjnie. Na pełny trekking trzeba liczyć cały dzień. Osoby które chcą dłużej odpocząć i nie chcą uczestniczyć w fakultatywnej wycieczce, pozostają w Fairy Meadow.

https://www.facebook.com/Pozatrasa5/posts/2399724570248946

07.10 Trasa Fairy Meadows do Gilgit

Po śniadaniu zejście do Raikot i dalej wyjazd w podróż Karakorum Highway do Gilgit, które obecnie jest stolicą regionu Gilgit - Baltistan. Nadal można tu odnaleźć tu w krajobrazie wiele elementów buddyjskich, między innymi: buddyjskie sutry czy wyryty w skale Kargah Buddha, datowany na VII wiek. Nocleg w Gilgit.

https://www.facebook.com/lukasz.odzimek.5/media_set?set=a.10157926058282079&type=3

08.10. Gilgit - Minapin

Rankiem najpierw odwiedzimy kolorowy i tętniący życiem Gilgit Bazar, gdzie będziemy mieć okazję kupienia ciekawych lokalnych produktów. Po zakupowym szaleństwie wyjazd w kierunku wioski Minapin. W trakcie podróży zatrzymamy się na pakistańską herbatę przy punkcie widokowym na szczyt Rakaposhi, którego nazwa oznacza „pokryta śniegiem”. Przepiękna panorama na siedmiotysięcznik. Znajdziemy tu również punkt widokowy Jedwabnego Szlaku. Po południem dotrzemy do Minapin, wioski leżącej przy rzece Hunza i będącej punktem startowym dla trekkingów na Rakaposhi Base Camp. W Minapin zatrzymamy się na nocleg.

https://www.youtube.com/watch?v=3Ec2u7OZ4_k

09.10 Minapin - Karimabad

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Karimabad, stolicy regionu Hunzy. Urokliwe miasto położone jest malowniczo na wzgórzu. Całymi dniami można by tu spacerować i wciąż odkrywać piękne miejsca. Hunza jest regionem szczególnie ukochanym przez samych Pakistańczyków. Duża część tutejszej społeczności to szyiccy Ismaelici, których duchowym liderem jest Aga Khan. W trakcie naszej podróży niejednokrotnie zobaczymy tytuł Aga Khana na tabliczkach zarówno w miastach, jak i przede wszystkim na wioskach – przy szkołach, szpitalach czy miejscach związanych z kulturą. Fundacja Aga Khana działa szeroko na świecie wspierając rozwój i edukację. Na miejscu zwiedzanie dwóch górujących nad miastem Karimabad fortów: Balit, którego fundamenty datuje się na okres sprzed około siedmiuset lat oraz Altit, którego najstarsza wieża powstała około 1100 lat temu. Obydwa Forty znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wieczorem udamy się na krótką wycieczkę do miejsca zwanego „Eagle’s nest” (Orle gniazdo). Stamtąd przy sprzyjającej aurze podziwiać będziemy widoki na dolinę. W Karimabadzie nocujemy. Mówi się, że Karimabad jest też jednym z niewielu miejsc w Pakistanie, gdzie można zdobyć wino.

https://www.facebook.com/watch/?v=2138508186370587&extid=hO9tXVeB1qa51JyN

10.10 Karimabad, Hunza - Popołudniu podróż do Passu 55km

Rankiem udamy się na wycieczkę w kierunku lodowca Hope. Tam czeka nas spacer /lekki trekking. Po południu wsiadamy w auta - wyjazd w kierunku Passu, wioski położonej na około 2700 m n.p.m. Po drodze na dłuższą chwilę zjedziemy z Karakorum Highway KKH w boczną drogę prowadzącą nas do jednego z dwóch w tym rejonie „Suspension Bridge”, czyli mostu wiszącego o długości ponad dwustu metrów. Ten most trzeba zobaczyć i jeśli znajdą się chętni i odważni, to trzeba nim przejść i poczuć tę adrenalinę! Inaczej nie da się tego opisać.

Kiedy dotrzemy do Passu wybierzemy się jeszcze na krótki i lekki trekking do czoła lodowca Passu. W Passu nocujemy.

https://www.facebook.com/lukasz.odzimek.5/media_set?set=a.10156700631392079&type=3

11.10 Passu - Khunjerab – Gilgit 350km

Wyjazd w stronę Przełęczy Khunjerab i granicy pakistańsko-chińskiej. Khunjerab znajduje się na 4693 m n.p.m. Poprzednią noc spędziliśmy na wysokości 2700 m n.p.m., zrobimy więc około 2000 metrów przewyższenia w zaledwie kilka godzin jazdy samochodem. W Khunjerab podejdziemy pod samą granicę, a następnie wrócimy tą samą drogą w stronę miasta Gilgit, przez które ponownie będziemy przejeżdżać w drodze do Doliny Kalaszy. Nocleg w Gilgit.

12.10 Gilgit – Mastuj 270km

Od rana jechać będziemy wzdłuż rzeki Gilgit w kierunku dolin Hindukuszu. Droga wiedzie przez Przełęcz Shandur leżącą na wysokości 3700 m n.p.m. Jest to przełęcz na której znajduje się najwyżej na świecie położone boisko do gry w Polo. Tutaj kończy się nasza podróż i przygoda z regionem Gilgit-Baltistan i rozpoczyna w regionie Chitral, w prowincji Khyber-Pakhtunkwa. W drodze zobaczyć będziemy mogli najwyższy masyw Hindukushu – Tiricz Mir.

https://www.facebook.com/lukasz.odzimek.5/media_set?set=a.10157958019852079&type=3

13.10 Mastuj – Chitral 120km

Przed nami około pięcio godzinna podróż do miasta Chitral. Droga tam prowadzącą i jej wyboista nawierzchnia sprawią, iż z całą pewnością  ją poczujemy i na długo zapamiętamy. Po dotarciu do Chitral lunch i spacer po mieście. Nocleg w Chitral.

https://www.facebook.com/Pozatrasa5/posts/1739782449576498

14.10 Chitral – Bumborat, dolina Kalashy 32km

Udajemy się do Doliny Kalaszy – miejsca zupełnie niepowtarzalnego. W Dolinie Kalaszy znajdują się trzy główne wioski – Bumburet, Rumbur I Birir. Dolina zamieszkana jest przez lud Kalaszy, unikalny pod względem kultury, języka, strojów i religii. Różne źródła podają, iż społeczność Kalaszy liczy obecnie około 3 do 5 tysięcy osób. Są to ludzie bardzo przyjaźni, żyjący blisko natury i pieczołowicie pielęgnujący swoją wyjątkową kulturę i tradycje. Czas spędzony tutaj to kontakt z przepiękną przyrodą doliny ale przede wszystkim wiele okazji do rozmów i integracji z mieszkańcami.

https://www.facebook.com/lukasz.odzimek.5/media_set?set=a.10157977689507079&type=3

15.10 Dolina Swat - Peszawar

Żegnamy się z dolina Kalaszy i ruszamy do regionu SWAT przez przełęcz Lowari. SWAT słynie przede wszystkim z czaru tutejszej natury, a także z wielu śladów kultury buddyjskiej szeroko tutaj praktykowanej w dawnych czasach. Stolicą regionu jest miasto Saidu Sharif, jednak największą atrakcją są pejzaże. Kontynuujemy podróżę do najciekawszego miasta Pakistanu prztpominającego Afganistan czyli Peszawaru. W godzinach wieczornych musimy w Peszawarze wykonamy test na covid, może być on potrzebny do samolotu powrotnego ( może ale nie musi być obligatoryjny – koszt testu około 50 usd, czas oczekiwania 24h)

16.10 Peszawar

Cały dzień odpoczynku i zwiedzania miasto z przepiękną kolonialną zabudową, niestety wielce zaniedbaną. Gdyby ją właściwie odrestaurować, to Peshawar mógłby się stać jednym z najpiękniejszych miast w Azji. Peshawar bardziej przypomina Afganistan i jego miasto Kandahar, niż każde inne miasto Pakistanu. Położenie w niedużej odległości od granicy z Afganistanem sprawia, że można tu spotkać wielu afgańskich uchodźców, na miejscu niezwykle ciekawy bazar.

https://www.youtube.com/watch?v=NQDom2gxiVc

17.10 Peszawar – Rawalpindi - Islamabad

Droga powrotna do stolicy. Po drodze czeka nas atrakcja , wizyta w miejscu produkcji słynnych ciężarówek. Pakistańskie ciężarówki to fenomen. Zazwyczaj są one kolorowe, na ich podwoziu wiszą lampeczki, świecidełka, obrazki imamów i wersety z Koranu. Często z ciężarówek dobiega muzyka hindi, co potęguje atmosferę taboru. Tego dnia zwiedzimy też Rawalpindi Stare Miasto, przylegające do Islamabadu i dwukrotnie przewyższające go populacją (Islamabad około 1 mln, Rawalpindi około 2 mln).

18.10 Islamabad – Polska

Powrót do Polski o godzinie 03:40 am w Polsce 17:40

PAKISTAN Karakorum highway - TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2750USD

+ bilety lotnicze+visa+polisa covid ok. 3400 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilet lotniczy WAW-Londyn-Islamabad-Londyn-WAW
 • Noclegi w hotelach 3*, hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych, a tam gdzie takowe są niedostępne (północ KKH) noclegi w obiektach turystycznych typu Guest House
 • Polisę od rezygnacji w przypadku covid+
 • Wizę i zaproszenia
 • Dwa noclegi Fairy Meadow w domkach z widokiem na szczyty Karakaroum
 • Śniadania
 • Transport wynajętym samochodem wraz z kierowcą na całej trasie zgodnie z programem
 • Transport jeepem wraz z kierowcą do Fairy Meadow - odcinek specjalny
 • Wszelkie opłaty za dojazd do Fairy Meadow
 • Opłatę za wjazd do Parku Khunjerab
 • Opłaty za wjazd do Kalaszy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Wszelkie opłaty trekkingowe
 • Usługi lokalnych przewodników angielskojęzycznych
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie w tym do fortów, muzeów
 • Zaproszenie do wizy oraz wszelkie formalności administracyjne
 • Ubezpieczenie Koszty leczenia: 50.000 EUR, NNW: 15.000 PLN, OC 30.000 EUR
 • Opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (max około 12 USD na dobę / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków (max około 80 USD)
 • Innych wydatków osobistych

Pakistan Karakorum HIGHWAY I Kalasze na zdjęciach: