kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Torkham

Torkham – miasto na granicy Afganistanu i Pakistanu

Torkham to nazwa miasta leżącego na granicy afgańsko- pakistańskiej. Tędy prowadzi droga Kabul – Peszawar, jedna z ważniejszych tras w całej Centralnej Azji. Po drodze położone jest Jalalabad, jedno z większych miasta Afganistanu. Stąd jest około dwie godziny jazdy do Torham.

Droga z początku jet płaska ale z czasem wznosi się do Przełęczy Khyber. Granica w Torkham to miejsce „poza planetarne”. Nigdy nie spotkałem się z taką graniczną dynamiką jak tutaj. Zrobiłem oczywiście mnóstwo zdjęć.

granica Pakistan - Afganistan

Droga w samym mieście jest niezwykle wąska więc najszybszym transportem do punktu kontrolnego nie jest taksówka, a taczka! Na taczkach wożone są całe rodziny. Do jednej taczki potrafi wejść nawet pięć osób a jest to widok jak z jakiegoś balu przebierańców. Opatuleni w turbany mężczyźni i odziane w burki kobiety siedzący w taczce i pchani przez oszalałego w swej prędkości woźnicę.

Torkham

Spotkałem człowieka z którym zamieniłem parę zdań, dzień wcześniej przyleciał on z Londynu, a tego dnia jechał z Kabulu do przygranicznej rodzinnej wioski. Był starszym mężczyzną, o długiej siwej brodzie, trzymającym monstrualnej wielkości walizkę. Rzekł do mnie – „wczoraj piłem whisky na Picadilly Circus i jechałem mercedesem, dziś jadę na taczce, jaki ten świat różny, doprawdy różny”.

Torkham

Granice pakistańsko- afgańską dzieli wielka brama, przed nią oczekują na swoja kolejkę zarówno dystyngowanie ubrani biznesmeni jak wynędzniali mieszkańcy okolicznych wiosek. Spotkałem też na granicy wielbłąda, stado kóz i baranów zapewne zaganianych na targ w Peszawarze. Wszystkie samochody trąbią ile sił. Co chwile proponowano mi zakup niezwykłych towarów typu antena paraboliczna, baran czy klimatyzator. Harmider taki, jakby to był ostatni dzień, w którym można pokonać tę granicę.

Torkham

Cały Torkham to ogromny targ wymiany towarów a także myśli, to miejsce gdzie mieszkają niemal sami Pasztuni – zarówno afgańscy jak i pakistańscy. Kilkadziesiąt kilometrów stąd już w Pakistanie znajduje się Peszawar – największe pasztuńskie miasto, które w wyniku politycznych zabiegów znalazło się w granicach Pakistanu. W mieście tym byłem kilka lat wcześniej, jego atmosfera przypomniała mi bardziej Afganistan niż Pakistan. Było w nim wiele afgańskich uchodźców, a praktycznie wszyscy mówili w nim o tym co się dzieje w Kabulu, nikt nie mówił o Islamabadzie.
Po Torkham pokręciłem się przez kilka godzin. Kiedy chciałem już wracać podszedłem do policjanta, który wcześniej modlił się a teraz siedział w swoim kantorku. Trochę go zaskoczyłem, omiótł mnie zniecierpliwionym wzrokiem i nie był zbyt rozmowny. Nie zdziwiło mnie to w sumie, kiedy spostrzegłem, iż zajęty był oglądaniem filmu porno. Chyba niepotrzebnie mu przeszkadzałem…

Autor: Łukasz Odzimek

Szczegóły i program podróży do Afganistanu znajdują się  stronie wyprawy.

O Afganistanie czytaj w naszych artykułach: Afganistan granica z Pakistanem Torham, Talibowie – mroczna strona AfganistanuAfganistan Mazar SharifPiknik w Band-A-Mir w Centralnym AfganistanieAfganistan – Portrety miast i Afgańczyków,  Afgańska burka – Świat kobiet w AfganistanieHazarowie – grupa etniczna z centralnego Afganistanu,  Pola maku w Afganistanie i Iranie. Makowe pejzaże AzjiBamian w Afganistanie – Wysadzone posągi BuddyAfganistan Bacza Bazi – Tańczący chłopcy

Pakistan – Szczegóły i programy wypraw do Pakistanu znajdują się stronie wyprawy 1 , wyprawy 2 , wyprawy 3 lub wyprawy 4. O Pakistanie czytaj w naszych artykułach: Dolina Shigar w Pakistanie,   Hunza w Pakistanie,  Pakistan podróż autostradą Karakorum Highway,   Północny Pakistan – religie