kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Afganistan

Afganistan – Portrety miast i Afgańczyków

Afganistan – byłem tu trzykrotnie. W końcu przyszedł dzień, w którym postanowiłem uporządkować fotografie i podsumować moje podróże przez ten fascynujący kraj. Wszystkie zdjęcia umieściłem w jednym folderze zastanawiając się, jak Afganistan na przestrzeni ostatnich dwunastu lat zmienił się i co istotnego wydarzyło się tu. Myślałem głównie o ludziach, bo przecież afgańskie miasta poza Kabulem, gdzie powstało wiele inwestycji budowlanych, były zawsze takie same i przypominały wielki odkryty bazar.

Kiedy przejrzałem już moje fotografie, zerknąłem jeszcze do albumów z lat 60 tych XX wieku. Zarówno ulica jak i ludzie wyglądają na nich niemal identycznie jak na moich zdjęciach. Afgańskie kobiety ubrane w turkusowe burki, zakrywające całkowicie twarz, pozostawiając jedynie niewielką siatkę na oczach a mężczyźni w śnieżnobiałych „szalwar kamiz”. Ten tradycyjny męski strój składa się z „salwar” – czyli workowatych, zwężonych na dole spodni (szarawarów) oraz „kamiz” – czyli luźnej koszuli (tuniki). W starym albumie dostrzegłem też konne powozy będące taksówkami oraz siedzących przy herbacie fotografów z aparatami typu „camera obscura”. To wszystko mimo upływu lat, pozostało i wygląda dziś jak w latach sześdziesiątych XX wieku.

Trudno oceniać czy to dobrze czy źle, lecz z pewnością jest to najbardziej konserwatywny kraj jaki udało mi się poznać i myślę że jeden z najbardziej konserwatywnych krajów całego świata. Na co dzień 95% mężczyzn ubiera się tu w lokalny strój, pół wieku temu był on taki jak dziś czyli „szalwar kamiz”. Strój ten noszą wszyscy mieszkańcy Afganistanu niezależnie od etnicznego pochodzenia, jest on jak łącznik kulturowego tygla – bo przecież kraj ten to wielki etniczny misz-masz. Nawet Bóg i wiara mimo, że to przestrzeń islamu, różnią się w Afganistanie bo to pogranicze islamu mistycznego i wojującego a „szalwar kamiz” jest taki sam dla wszystkich.

Autor: Łukasz Odzimek

Szczegóły i program podróży do Afganistanu znajdują się  stronie wyprawy.

O Afganistanie czytaj w naszych artykułach: Afganistan granica z Pakistanem Torham, Talibowie – mroczna strona AfganistanuAfganistan Mazar SharifPiknik w Band-A-Mir w Centralnym AfganistanieAfganistan – Portrety miast i Afgańczyków,  Afgańska burka – Świat kobiet w AfganistanieHazarowie – grupa etniczna z centralnego Afganistanu,  Pola maku w Afganistanie i Iranie. Makowe pejzaże AzjiBamian w Afganistanie – Wysadzone posągi BuddyAfganistan Bacza Bazi – Tańczący chłopcy