kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

AFGANISTAN-PORTRETY AFGAŃCZYKÓW

Po trzech podróżach przez Afganistan, wszystkie fotografie umieściłem w jednym folderze zastanawiając się, co w kraju tym na przestrzeni ostatnich dwunastu lat wydarzyło się istotnego. Myślałem głównie o ludziach, bo przecież afgańskie miasta poza Kabulem ( gdzie powstało wiele inwestycji budowlanych) były zawsze takie same i są niczym wielki odkryty bazar.

Kiedy już przejrzałem fotografie, zerknąłem jeszcze do albumu z lat 60 tych XX wieku, gdzie zarówno ulica jak i ludzie wyglądają niemal identycznie jak na mych zdjęciach – afgańskie kobiety ubrane w turkusowe burki a mężczyźni w śnieżnobiałe ?szalwar kamizy?. W albumie dostrzegłem też konne powozy będące taksówkami, oraz siedzących przy herbacie fotografów z aparatami typu ?camera obscura?. To wszystko mimo upływu lat, pozostało i wygląda dziś jak w latach 60 tych XX wieku.

Trudno oceniać czy to dobrze czy źle, lecz z pewnością jest to najbardziej konserwatywny kraj jaki poznałem i myślę że całego świata. Nie ma takiego drugiego kraju, gdzie nie z przymusu na co dzień 95% mężczyzn ubiera lokalny strój, a na co dzień a pół wieku temu był on taki jak dziś czyli ?szalwar kamiz?. Strój ten noszą wszyscy mieszkańcy Afganistanu niezależnie od etnicznego pochodzenia, jest on jak łącznik kulturowego tygla- bo przecież kraj ten to wielki etniczny miszmasz. Nawet Bóg i wiara mimo że to przestrzeń islamu, różnią się w Afganistanie bo to pogranicze islamu mistycznego i wojującego a ?szalwar kamiz? jest taki sam.

autor: Łukasz Odzimek