kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

AFGANISTAN WYJAZD
POZA TRASĄ ADVENTURE
16.08.2024-31.08.2024
14.09.2024-29.09.2024
brak miejsc
11.10.2024-26.10.2024
brak miejsc
02.11.2024-17.11.2024
16
dni
CENA:
Skontaktuj się z nami!

AFGANISTAN WYJAZD POZA TRASĄ ADVENTURE

Afganistan Wyjazd z Poza Trasą Adventure - po latach przerwy znów tu wracamy! To nasza nowa podróż do jednego z najciekawszych regionów Azji. Ten do niedawna zupełnie niedostępny dla podróżników kraj powoli znów otwiera się na świat. Ponownie zapraszamy do odkrywania  wspaniałego Afganistanu. Krainy wciąż mało znanej, bogatej w tradycje legendarnego Jedwabnego Szlaku, gdzie historyczne miasta i przepiękne zabytki stoją u stóp Kindukuszu. Podczas podróży Afganistan Wyjazd z Poza Trasą Adventure odwiedzimy stolicę kraju - Kabul. W mieście tym zwiedzimy Błękitny Meczet, Muzeum Narodowe w Kabulu i Ogród Babur. Udamy się także na kultową Ulicę Kurczaków, gdzie klimatyczne afgańskie kawiarenki sąsiadują z antykwariatami i sklepami lokalnych rzemieślników. Było to niegdyś ulubione miejsce spotkań hipisów z całego świata. Odwiedzimy również wspaniałą Murad Khane, zabytkową dzielnicę z długą historią, zrewitalizowaną przez fundację Karola III, obecnego króla Wielkiej Brytanii. W Mazar-e Sharif leżącym w północnym Afganistanie odwiedzimy majestatyczny grobowiec Alego, kuzyna i zięcia Proroka Mahometa. Kalif i szyicki imam zgodnie z legendą stworzył kompleks sześciu jezior, które odwiedzimy w Parku Narodowym Ban-e Amir. Udamy się również do zjawiskowej Doliny Pandższiru - zwanej Doliną Pięć Lwów, gdzie pochowany jest najsłynniejszy przeciwnik Talibanu i przywódca afgańskich mudżahedinów Ahmad Shah Masud. Odwiedzimy Bamian, stolicę prowincji leżącej niegdyś w samym sercu Jedwabnego Szlaku, dziś zamieszkiwanej przez Hazarów. Zwiedzimy tam kompleks buddyjskich świątyń, słynący niegdyś z potężnych posągów Buddy, zniszczonych przez talibów w 2001 roku. Pozostałości buddyjskiej historii Afganistanu odnajdziemy także w Samagan, gdzie znajduje się Takht-e Rostam, buddyjskie sanktuarium sprzed 1500 lat. W zachodniej części Afganistanu dotrzemy do miasta Herat, o historii sięgającej pięć tysiącleci wstecz, uznawanego za kolebkę afgańskiej cywilizacji oraz Kandahar, założonego przez Aleksandra Wielkiego. Znajduje się tam wyjątkowa relikwia płaszcza, który miał niegdyś należeć do Proroka Mahometa. Stopniowy rozwój turystyki, to bardzo ważna pomoc skierowana bezpośrednio do mieszkańców tego zniszczonego wojną domową państwa. Zapraszamy w podróż Afganistan Wyjazd z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

AFGANISTAN WYJAZD POZA TRASĄ - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do Kabulu. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure trzy godziny przed wylotem.

Afgańska Burka

Dzień 2. Kabul 

Przylot do Kabulu. Na lotnisku spotkanie z lokalnym angielskojęzycznym pilotem przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Afganistanie. Po dopełnieniu formalności transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Następnie rozpoczniemy krótkie zwiedzanie stolicy Afganistanu - Kabulu, które kontynuować będziemy w kolejnych dniach pobytu w mieście. Kabul to rozległe miasto położone na kilku wzgórzach zamieszkuje około 3 milionów mieszkańców, często nazywanych „Kabuli”. Na przestrzeni wieków wiele imperiów walczyło o zdobycie miasta z racji jego strategicznego położenia wzdłuż szlaków handlowych południowej i centralnej Azji. Pod koniec I wieku n.e. Kabul stał się stolicą Królestwa Kuszanów – obejmującego obszar Afganistanu, gór Pamiru, Hindukuszu, doliny Indusu i Gangesu. W 1504 r. miasto zdobył timurydzki książę Babur. W 1776 r. miasto zostało stolicą Afganistanu. Od czasów rewolucji marksistowskiej z 1978 roku, poprzez radziecką interwencję, rządy Talibów oraz interwencję amerykańską z XXI wieku miasto było kilkukrotnie niszczone. Wciąż jednak znajduje się w nim wiele interesujących zabytków. W programie zwiedzania Kabulu m.in.: Sanktuarium Sakhi (Błękitny Meczet), punkt widokowy Bibi Mehro Hill, Muzeum Narodowe w Kabulu, Ogród Babur i Ptasi Targ (realizacja zwiedzania w kolejnych dniach pobytu w Kabulu). Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kabulu.

Afganistan

Dzień 3. Kabul / Mazar e Sharif / Tashqurghan / Samangan Takht-e Rostam / Mazar-e-Sharif

Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot z Kabulu do Mazar-e-Sharif. Przylot do Mazar-e-Sharif. Kontynuacja podróży. Wyjazd do Samangan. Podróż potrwa około 2 godziny. Miejscowość Samagan już w IV i V wieku była słynnym ośrodkiem buddyjskim. Znajduje się tam Takht-e Rostam - dawny buddyjski klasztor sprzed około 1500 lat. Sanktuarium obejmuje kompleks stup z klasztorem wykutym w skale. Po drodze zatrzymamy się w miejscowości Tashqurghan, zwanej również Kholm, gdzie znajduje się pałac Bagh-e Jehan Nama, wybudowany pod koniec XIX wieku. Następnie powrót do Mazar-e-Sharif. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Mazar-e-Sharif.

Afganistan

Dzień 4. Mazar-e Sharif - City Tour

Po śniadaniu rozpoczniemy całodniowe zwiedzanie miasta Mazar-e Sharif. To jedno z największych miast Afganistanu obok Kabulu, Heratu i Kandaharu. Mazar-e Szarif od wieków jest jednym z głównych ośrodków kultu religijnego w Afganistanie. Miasto było stolicą afgańskiego Turkiestanu, starożytnego imperium rozciągającego się między miastem Herat, a masywem Hindukuszu oraz rzeką Amu-daria na północy. Jako miasto kupców, Mazar-e Sharif od lat słynęło z wyrobu dywanów oraz handlu skórami karakuł. W Mazar-e Sharif zwiedzimy majestatyczny, wyłożony niebieskimi kafelkami grobowiec zięcia Mahometa - Hazrat Ali Mazar. Jest to jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Afganistanie.

Afganistan

W Mazar-e Sharif wybierzemy się także na lokalny bazar. Popołudniu wyjazd w okolice Mazar-e Sharif , gdzie obejrzymy rozgrywki Buzkaszi (atrakcja możliwa w zależności od dostępności). To tradycyjna gra zespołowa, której uczestnicy podzieleni są na dwie drużyny jeźdźców, rywalizujące ze sobą o ciało kozła leżące na środku boiska. Nazwa Buzkaszi oznacza w językach z grupy irańskiej „wydzieranie sobie kozy”. Gra kilka lat temu została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Mazar-e Sharif.

Afganistan

Dzień 5. Mazar-e-Sharif / Kabul / Pandższir - Dolina Pandższeru

Po wczesnym śniadaniu transfer na lotnisko. Wylot do Kabulu. Następnie wyjazd do Doliny Pandższeru. Słowo pandższir oznacza w dosłownym tłumaczeniu Pięć Lwów. Nazwa nawiązuje do legendarnych pięciu braci, duchowych przywódców lokalnych społeczności będących niegdyś strażnikami doliny. Zobaczymy grobowiec Ahmeda Shaha Massouda (1953-2001), zwanego Lwem Pandższiru, najbardziej szanowanego dowódcy mudżahedinów w Afganistanie. W ciągu dnia czas na lunch w lokalnej restauracji rybnej, położonej nad brzegiem rzeki Pandższir oraz krótki odpoczynek. Wieczorem powrót do Kabulu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kabulu. 

Afganistan

Dzień 6. Kabul / Bamian (Bamyan)

Po śniadaniu wyjazd do Bamian. Trasa do pokonania około 180 km. Miasto Bamian to stolica prowincji o tej samej nazwie. Jest to również jedno z najważniejszych miast historycznej Krainy Hazaradżat, której wzgórza i doliny usiane są zabytkami świadczącymi o długiej i bogatej historii oraz dawnej świetności Afganistanu. Niegdyś Bamian znajdowało się w samym sercu legendarnego Jedwabnego Szlaku. Dziś to jedno z niewielu miejsc w kraju, gdzie swobodnie można przemieszczać się po terenach wiejskich. Zarówno miasto Bamian jak i cała prowincja zamieszkiwane są głównie przez Hazarów. Hazarowie z powodu swojej odmienności to najciężej doświadczona grupa etniczna w Afganistanie. Hazarów zawsze wyróżniających się od swoich sąsiadów, od wieków prześladowały inne grupy etniczne. Byli oni zabijani i sprzedawani w niewolę. W czasie rządów Talibów, wielu Hazarów zostało zamordowanych, głównie za swą szyicką wiarę.

Popołudniu zwiedzimy kompleks jaskiń położonych na zboczach Masywu Baba. W jaskiniach od IV wieku znajdowały się klasztory i świątynie buddyjskie z licznymi malowidłami ściennymi oraz rzeźbami. Miejsce słynęło z wykutych w skale, dwóch posągów Buddy o wysokości 53 m i 40 m. Bezcenne rzeźby pochodzące z IV-V wieku zostały niestety zniszczone w 2001 roku przez talibów. Obecnie krajobraz kulturowy i zabytki archeologiczne w dolinie rzeki Bamian znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Istnieją plany odtworzenia zdetonowanych przez Talibów posągów Buddy. Następnie transfer do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Bamian. 

Bamyan w Afganistanie

Dzień 7. i Dzień 8. Prowincja Bamian (Bamyan)

W ciągu kolejnych dwóch dni zwiedzimy miasto Bamian oraz jego okolicę. Wyruszymy do Parku Narodowego Ban-e Amir z kompleksem sześciu jezior słynących z niezwykłych barw, od błękitu do głębokiego turkusu. Legenda głosi, że tamy oddzielające jeziora zostały zbudowane przez Alego, kuzyna i zięcia proroka Mahometa. Geolodzy twierdzą jednak, że są to naturalne tamy wykonane ze złóż mineralnych. Odwiedzimy też Dara Ajdahar, czyli Smoczą Dolinę, gdzie zgodnie z legendą żył niegdyś smok terroryzujący mieszkańców regionu. Nikt nie był w stanie zabić potwora - udało się to dopiero Alemu, zięciowi proroka Mahometa, tuż po tym jak stworzył jeziora Ban-e Amir. W okolicy miasta Bamian zwiedzimy również ruiny czerwonego Fortu Shah-e Zohak, który nosi imię legendarnego króla-smoka Zohaka, zwanego w perskiej literaturze Zahhak lub Azi Dahaka oraz pozostałości Shah-e Golghola (Miasto Krzyków), doszczętnie zniszczone przez Czyngis-chana w ramach odwetu za zabicie swojego ukochanego wnuka przez mieszkańców miasta. Noclegi w hotelu w Bamian. W cenie śniadania.

wyprawa w Afganistanie

Dzień 9. Bamian (Bamyan) / Kabul

Po śniadaniu podróż powrotna do Kabulu. Po przyjeździe do Kabulu zakwaterowanie w hotelu. W zależności od pozostałego do dyspozycji czasu, wolny czas na odpoczynek po podróży lub spacer Chicken Street - Ulicą Kurczaków, w dzielnicy Shahr-e Naw. Miejsce słynie z licznych sklepów oferujących dywany, rzemiosło  artystyczne i antyki. Niegdyś była to afgańska mekka hippisów. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kabulu.

Afganistan

Dzień 10. Kabul / Herat

Po śniadaniu kontynuacja zwiedzania Kabulu. Odwiedzimy monumentalne mauzoleum króla Nadira Szacha, zamordowanego w 1933 roku. Mauzoleum znajduje się na wzgórzu Teppe Maranjan, w najstarszej stale zamieszkałej części Kabulu. Podczas wykopalisk odkryto tu monety i posągi z IV wieku. Ze wzgórza roztacza się przepiękny widok na Kabul i okolice otoczone górskimi szczytami. Następnie wizyta w dzielnicy Murad Khane, której początki sięgają XVIII wieku. Murad Khane poddana została gruntownej rewitalizacji przez organizację Turquoise Mountain. Organizacja ufundowana została w 2006 roku przez Karola III - obecnego króla Wielkiej Brytanii. Jej celem było ożywienie historycznych obszarów Kabulu oraz zachowanie tradycyjnego rzemiosła poprzez naukę młodego pokolenia twórców, wspieranie firm rzemieślniczych i zapewnienie miejsc pracy lokalnym twórcom. Następnie transfer na lotnisko. Wylot do Herat. Po przylocie transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Herat.

Afganistan ulica Ptaków

Dzień 11. Herat

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzania miasta Herat. Jest to drugie co do wielkości miasto Afganistanu, mieszka w nim ponad 350 tysięcy mieszkańców. Herat jest kolebką afgańskiej historii i cywilizacji, z wieloma zabytkowymi budynkami w tym najbardziej znaną heracką cytadelą. Miasto leży w oazie, założono je około 5000 lat temu. Główny meczet miasta pochodzi z VII wieku, a więc samych początków Islamu. W średniowieczu miasto było ośrodkiem kościoła nestoriańskiego, ważnym centrum sufizmu i licznych mistycznych odmian islamu. Jego mieszkańcy to głównie Tadżycy, Uzbecy oraz Pasztuni. W Herat zwiedzimy między innymi ponad 800-letni Meczet Piątkowy, Grobowiec Gowar Shad (zm. 1457) - pierwszej żony Shah Rukha oraz kompleks Masullah. Odwiedzimy również świątynię w pobliskiej miejscowości Gazar Gah, gdzie pochowany jest XI-wiecznemu święty poeta Khoja Abdullah Ansari. Sanktuarium prowadzone jest przez sufich z zakonu Qadirriyah i codziennie przyjmuje setki pielgrzymów z całego Afganistanu. Budynek mauzoleum to doskonały przykład timurydzkiej architektury monumentalnej. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Herat.

Afganistan

Dzień 12. Herat / Kandahar

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do Kandahar. Trasa do pokonania około 600 km. Po dotarciu na miejsce transfer do hotelu. W zależności od godziny przyjazdu na miejsce rozpoczniemy krótkie zwiedzanie Kandahar lub czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Kandahar.

Dzień 13. Kandahar 

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Kandahar, miasta założonego przez Aleksandra Wielkiego w 330 p.n.e. W obecnej formie miasto zbudowane zostało w XVIII wieku przez Ahmad Shah Durraniego, w latach 1747–1776 mieściła się tam pierwsza stolica zjednoczonego Afganistanu. Odwiedzimy Sanktuarium bohatera narodowego Mirwais Khan Hotak (1673-1715), ruiny starożytnej Cytadeli Starego Kandaharu i Meczet Płaszcza Proroka Mahometa (The Cloak of Muhammad), gdzie przechowywana jest relikwia płaszcza, który miał niegdyś należeć do Mahometa. Zajrzymy również na miejski  gwarny Kryty Bazar, gdzie będzie można kupić lokalne wyroby. Następnie podziwiać będziemy panoramę Kandahar ze wzgórza Chehel Zina, na którego szczyt prowadzą schody o czterdziestu stopniach (chehel - czterdzieści). Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kandahar.

Dzień 14. Kandahar / (Ghazni) /Kabul

Po śniadaniu wyjazd do Kabulu. Trasa do pokonania około 500 km. Jeśli czas nam pozwoli, po drodze odwiedzimy miasto Ghazni. To miasto z długą i bogatą historią, o czym świadczą pozostałości zabytków. Ponad dziesięć wieków temu było to centrum imperium Ghaznawidów. Do dziś zachowały się częściowo  między innymi dwie charakterystyczne wieże z tego okresu. Kontynuacja podróży do Kabulu. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kabulu. 

Dzień 15. Kabul 

Po śniadaniu czas wolny na odpoczynek, ostatnie zakupy w Kabulu oraz kontynuację zwiedzania miasta. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kabulu. 

Dzień 16.

Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Pożegnanie grupy z lokalnym pilotem przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Afganistanie. Wylot z Kabulu do Warszawy. Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne lub zmianę sytuacji politycznej.

TRASA WYCIECZKI:

CENA:

Skontaktuj się z nami!

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Kabul - Warszawa ok.  PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilet lotniczy wewnętrzny Kabul - Mazar-e Sharif
 • Bilet lotniczy wewnętrzny Mazar-e Sharif - Kabul
 • Bilet lotniczy wewnętrzny Kabul - Herat
 • Wszelkie dokumenty wymagane do wyrobienia wizy
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja) oraz hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych
 • Śniadania
 • Transfery i transport zgodnie z opisem w programie
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnych pilotów i przewodników angielskojęzycznych
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Zgody na zwiedzanie i bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów posiłków poza śniadaniami (ok. 20 USD / doba)
 • Kosztów wizy do Afganistanu (ok. 150 EUR)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 100 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp.

AFGANISTAN WYJAZD NA ZDJĘCIACH