kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Afganistan Trekking Wachan i Mały Pamir Prowincja Badachszan
11.07.2025-26.07.2025
16.08.2025-31.08.2025
16
dni
CENA:
3500 USD + bilety lotnicze ok. 4800 PLN

AFGANISTAN TREKKING WACHAN I MAŁY PAMIR - PROWINCJA BADACHSZAN

Afganistan Trekking Wachan i Mały Pamir z Poza Trasą Adventure to podróż terenami Prowincji Badachszan. Badachszan położona jest w północno-wschodniej części Afganistanu między rzeką Pandż i pasmem górskim Hindukusz, które wraz z Pamirem zajmuje większą część jej powierzchni. Wschodnią część prowincji Badachszan tworzy wąski Korytarz Wachański, ciągnący się między Tadżykistanem (na północy) i Pakistanem (na południu) aż do Chin. Korytarz Wachański ma długość około 300 km i kilkadziesiąt kilometrów szerokości, a u swej nasady zwęża się nawet do kilkunastu kilometrów. Teren Korytarza Wachańskiego zajmują wysokie góry pogranicza Pamiru, Hindukuszu i Karakorum, sięgające powyżej 6500 m n.p.m. oraz leżąca między nimi dolina rzeki Wachan. Południowa granica Korytarza Wachańskiego biegnie grzbietem Hindukuszu, zaś północną stanowią rzeki Pandż, Pamir i wschodnia część pasma Gór Wachańskich. Obszar współczesnego Korytarza Wachański, dzięki swej strategicznej lokalizacji, odgrywał w historii istotną rolę. To tutaj właśnie spotykały się zachodnie i wschodnie tereny Azji. To przez ten teren przebiegała trasa legendarnego Jedwabnego Szlaku. Rejon ten oferuje nie tylko wspaniałe krajobrazy górskie ale również bogactwo kulturowe jego mieszkańców. Tereny te zamieszkałe są głównie przez Tadżyków, Wachów (Wakhów) oraz przez mniejszość kirgiską i uzbecką. W trakcie podróży czeka nas kilkudniowy trekking podczas którego obserwować będziemy majestatyczne góry, eksplorować przełęcze i doliny oraz spotykać na swojej trasie mieszkańców niewielkich wiosek i osad górskich. Zapraszamy w podróż Afganistan Trekking Wachan i Mały Pamir z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

AFGANISTAN TREKKING WACHAN I MAŁY PAMIR - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Kabulu. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem. 

Dzień 2. Kabul

Przylot do Kabulu. Spotkanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Afganistanie. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży i aklimatyzację. W zależności od dostępnego czasu możliwość spaceru po Kabulu. Nocleg w hotelu w Kabulu.

wyjazd do Afganistanu

Dzień 3. Kabul / Faizabad (Fayzabad)

Po śniadaniu wyjazd w długą całodniową podróż w kierunku miasta Faizabad (Fayzabad), położonego w północno-wschodnim Afganistanie, nad rzeką Kokcza. Przejazd malowniczą trasą na której mijać będziemy kolejno miasteczka Parwan, Baghlan, Kunduz i Takhar. W trakcie podróży zapierające dech w piersiach widoki pasma Hindukuszu i Przełęczy Salang. Postoje na krótki odpoczynek i zdjęcia w najciekawszych punktach trasy. Po dotarciu do Faizabad (Fayzabad) zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Faizabad (Fayzabad).

Dzień 4. Faizabad (Fayzabad) / Iszkaszim / Khandud 

Po śniadaniu po uzyskaniu stosownych zezwoleń na wjazd do rejonu Pamiru, wyruszymy do Khandud. Podróż trasą przez Iszkaszim tuż przy granicy z Tadżykistanem. Khandud to centralna miejscowość Dystryktu Wachan, położonego w Prowincji Badachszan. Rejon ten oferuje nie tylko wspaniałe krajobrazy górskie ale również bogactwo kulturowe jego mieszkańców. Tereny te zamieszkałe są głównie przez Tadżyków oraz przez mniejszość kirgiską i uzbecką. Obszar ten leżał na trasie legendarnego Jedwabnego Szlaku, a w okresie między XVII a XIX wiekiem istniał tu chanat zamieszkany przez Uzbeków. Wschodnią część prowincji Badachszan tworzy wąski Korytarz Wachański ciągnący się między górami Pamiru i Hindukuszu. Wachan od północy graniczy z Tadżykistanem, od wschodu z Chinami, a od południa z Pakistanem. Nocleg w Khandud w lokalnym Guest House lub w obozowisku. Na tym obszarze jest jeszcze zasięg telefoniczny. 

Afganistan trekking Wachan i Mały Pamir

Dzień 5. Khandud / Sarhad-e Broghil 

Po śniadaniu rozpoczniemy dalszą podróż przez malownicze doliny rzeczne Wachanu (Wachanu), aby dotrzeć do Sarhad-e Broghil. Okolica ta zamieszkała jest przez rdzennych Pamirów, Wachów (Wakhów) i Kirgizów. Na trasie obserwować będziemy niezrównane piękno mijanych krajobrazów. Po dotarciu do Sarhad-e Broghil leżącego na wysokości 3292 m n.p.m. czas wolny na odpoczynek i przygotowania do trekkingu rozpoczynającego się kolejnego dnia. Sarhad-e-Broghil położne jest na końcu szerokiej Doliny Wachanu i jest punktem początkowym trekkingu. W Sarhad e Broghil droga się kończy i dalsza podróż musi odbywać się na pieszo. Nasi przewodnicy zorganizują team serwisujący naszą grupę podczas trekkingu. Nocleg w Sarhad-e Broghil w obozowisku.

Afganistan Trekking Wachan i Mały Pamir

Dzień 6. / Dzień 7. / Dzień 8. / Dzień 9. Sarhad-e Broghil / Wyprawa Trekkingowa - Afganistan Trekking Wachan i Mały Pamir

Po śniadaniu rozpoczniemy wyprawę trekkingową z Sarhad-e Broghil w kierunku Barak, Sang-e Naweshta i Gheram Deh, eksplorując na trasie majestatyczne góry, przełęcze i doliny. Piękno przyrody przeplata się z tu długą historią i kulturą. Podczas trekkingu noclegi pod gwiazdami w namiotach w otoczeniu niesamowitej natury. 

Afganistan trekking Wachan i Mały Pamir

Dzień 10. Przybycie do Jeziora Chaqmaqtin

Po śniadaniu ostatni odcinek i zakończenie trekkingu. Przekroczymy Przełęcz Aq Belen i dotrzemy do Bozai Gumbaz położonego nad Jeziorem Chaqmaqtin. Jezioro Chaqmaqtin leży na zachodnim krańcu Doliny Małego Pamiru na wysokości ponad 4000 m n.p.m. Płaskowyż Mały Pamir, z lazurowym Jeziorem Chaqmaqtin w jego centrum, zamieszkany jest przez Wachów (Wakhi) i grupę kirgiskich nomadów. Po dotarciu na miejsce czas na kontemplację piękna jeziora i jego otoczenia, skąd roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki na Pamir. Nocleg pod gwiazdami w namiotach w otoczeniu niesamowitej przyrody. 

Afganistan Trekking Wachan i Mały Pamir

Dzień 11. Eksploracja Małego Pamiru 

Po śniadaniu czas spędzimy na całodziennej eksploracji i poznawaniu niesamowitych krajobrazów Doliny Małego Pamiru - szerokiej trawiastej doliny położonej w sercu Regionu Wachan. Mały Pamir jest używany przez półkoczowniczych pasterzy kirgiskich jako letnie pastwiska dla ich zwierząt. Nocleg pod gwiazdami w namiotach w otoczeniu niesamowitej przyrody. 

Dzień 12. - Dzień 13. Podróż powrotna do Kabulu (via Khandud i Faizabad)

Po śniadaniu rozpoczniemy dwudniową podróż powrotną do Kabulu (via Khandud i Faizabad). Przejazd malowniczą trasą przez Dolinę Wachan. Noclegi w namiotach i/lub lokalnych Guest House. 

Dzień 14. Kabul 

Przyjazd do Kabulu. Po dotarciu na miejsce transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Następnie możliwy spacer po Kabulu (w zależności od pozostałego do dyspozycji czasu). Nocleg w hotelu w Kabulu. 

Afganistan

Dzień 15. Kabul City Tour

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Kabulu - stolicy Afganistanu. Kabul to rozległe miasto położone na kilku wzgórzach zamieszkuje około 3 milionów mieszkańców, często nazywanych „Kabuli”. Na przestrzeni wieków wiele imperiów walczyło o zdobycie miasta z racji jego strategicznego położenia wzdłuż szlaków handlowych południowej i centralnej Azji. Pod koniec I wieku Kabul stał się stolicą Królestwa Kuszanów, które obejmowało obszar Afganistanu, gór Pamiru, Hindukuszu, doliny Indusu i Gangesu. W 1504 roku Kabul zdobył timurydzki książę Babur. W 1776 roku miasto zostało stolicą Afganistanu. Od czasów rewolucji marksistowskiej z 1978 roku, poprzez radziecką interwencję, rządy Talibów oraz interwencję amerykańską z XXI wieku miasto było kilkukrotnie niszczone. Wciąż jednak znajduje się w nim wiele interesujących zabytków. Spacer w najciekawszych punktach miasta. Obejrzymy m.in.: Sanktuarium Sakhi (Błękitny Meczet), punkt widokowy Bibi Mehro Hill, Ogród Babur i Ptasi Targ. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kabulu. 

Dzień 16. 

Transfer na lotnisko. Pożegnanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Afganistanie. Wylot z Kabulu do Warszawy. Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne lub zmianę sytuacji politycznej.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 3500USD

+ bilety lotnicze ok. 4800 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Kabul Warszawa ok. 4800 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja), klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych, w obiektach typu Guest House, kwaterach prywatnych oraz tradycyjnych obozowiskach w namiotach podczas trekkingu
 • Śniadania (w Kabulu i Faizalabad)
 • Podczas trekkingów trzy posiłki (proste dania przygotowywane przez kucharza)
 • Transfery i transport zgodnie z opisem w programie
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnych pilotów / przewodników angielskojęzycznych
 • Serwis obsługujący grupę podczas trekkingu (przewodnik, kucharz, pomocnik oraz zwierzęta niosące ekwipunek i bagaże)
 • Pozwolenia na trekkingi i permity na wejścia do miejsc gdzie są wymagane oraz usługi przewodników
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Zgody na zwiedzanie i bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Opłaty kempingowe
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wizy do Afganistanu (ok. 150 EUR)
 • Kosztów posiłków poza śniadaniami w Kabulu i Faizalabad
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp.

*Grupa min. 8 osób

AFGANISTAN TREKKING WACHAN I MAŁY PAMIR NA ZDJĘCIACH