kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

PIKNIK W BAND A MIR

Piątek to w krajach Centralnej Azji szczególny dzień. Jest to dzień wolny od pracy, przez co ulubiony na świętowanie pod chmurką czyli piknik. Jest to często uczta dla żołądka i oczu a przy okazji festiwal uprzejmości i dobrych manier.

Impreza zaczyna się od popijania herbaty, która to czynność dla wszystkich zamieszkujących Centralną Azję jest majestatycznym ale powszechnym wydarzeniem. W zasadzie pół dnia i pół życia tamtejsi ludzie spędzają wokół czajnika z herbatą – może być czarna lub zielona, słodzona, z dodatkową kostką cukru wtykaną pomiędzy często brakujące zęby. Herbata podawana jest w czajniku a pita zwykle jest nie ze szklanki a małej płaskiej miski. Najpierw powinno się jej odrobinę ulać do miski, po czym wlać z powrotem do czajnika i tak dwa-trzy razy. W ten sposób zyskuje ona esencję.
Na pikniku królują szaszłyki, których po trzech tygodniach pobytu w Afganistanie miałem dość, ale kiedy wróciłem do kraju, już kilka razy ich zapragnąłem.

Podczas pikniku wszyscy zgromadzeni zasiadają w kręgu – mężczyźni z mężczyznami a kobiety z kobietami. W trakcie całej uroczystości zwykle gra głośna muzyka i co jakiś czas, niczym fala, biesiadnicy ruszają w ?tany?…

Zdjęcia pochodzą z Centralnego Afganistanu z pikniku nad jeziorem Band-A-Mir w prowincji Bamyan.

autor: Łukasz Odzimek