kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Piknik w Band-A-Mir – Centralny Afganistan

Piknik w Band-A-Mir w Centralnym Afganistanie to dla miłe wspomnienie i przystanek w podróży po tym kraju. Piątek w krajach Centralnej Azji to szczególny dzień. Jest to dzień świąteczny i wolny od pracy, a co za tym idzie doskonały na organizację pikniku i świętowanie „pod chmurką”. Afgańskie pikniki są często ucztą dla żołądka i oczu a przy okazji festiwalem uprzejmości i dobrych manier.

Piknik w Band-A-Mir

Piątkowa impreza rozpoczynała się od popijania tradycyjnej herbaty. Rytuał ten dla wszystkich mieszkańców Centralnej Azji jest powszechnym  ale jednocześnie majestatycznym wydarzeniem. W zasadzie pół dnia i pół życia tutejsi ludzie spędzają podczas spotkań i rozmów, zgromadzeni wokół czajnika z herbatą. Herbata może być czarna lub zielona, mocno słodzona a następnie sączona z dodatkową kostką cukru wtykaną między zęby lub – co tu niestety często się zdarza – w luki w uzębieniu. Herbata podawana jest w czajniku a następnie pita jest zwykle nie ze szklanki a małej płaskiej miseczki. Odrobinę napoju najpierw nalewa się do miseczki, po czym wlewa z powrotem do czajnika i tak dwa lub trzy razy. W ten sposób zyskuje ona moc i esencjonalność.

Piknik w Band-A-Mir

Na piknikach królują doskonałe szaszłyki, których po trzech tygodniach pobytu w Afganistanie miałem już naprawdę dość. Jednak kiedy wróciłem do Polski, szybko i wiele razy zapragnąłem.

Podczas pikniku wszyscy zgromadzeni biesiadnicy zasiadają w kręgu – mężczyźni z mężczyznami a kobiety z kobietami. W trakcie całej uroczystości zwykle gra głośna muzyka i co jakiś czas, niczym fala, biesiadnicy ruszają w „tany”…

Piknik w Band-A-Mir

Autor: Łukasz Odzimek

Zdjęcia pochodzą z Centralnego Afganistanu, gdzie w prowincji Bamyan nad jeziorem odbywał się piknik w Band-A-Mir. O Afganistanie czytaj naszych artykułach z podróży.

Szczegóły i program podróży do Afganistanu znajdują się  stronie wyprawy.

O Afganistanie czytaj w naszych artykułach: Afganistan granica z Pakistanem Torham, Talibowie – mroczna strona AfganistanuAfganistan Mazar SharifPiknik w Band-A-Mir w Centralnym AfganistanieAfganistan – Portrety miast i Afgańczyków,  Afgańska burka – Świat kobiet w AfganistanieHazarowie – grupa etniczna z centralnego Afganistanu,  Pola maku w Afganistanie i Iranie. Makowe pejzaże AzjiBamian w Afganistanie – Wysadzone posągi BuddyAfganistan Bacza Bazi – Tańczący chłopcy