kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Podróże do Iranu

Podróże do Iranu – O brodzie i fryzjerach.

Podróże do Iranu to także moje wspomnienia o fryzjerach i brodzie, którą mi tu ogolono. W podróżach zwykle ją posiadam, jednak czasem chętnie patrzę z jakim pietyzmem jest mi ona usuwana.

Broda po dziś dzień bywa oznaką honoru. Wieki temu tak pięknie nie było – na znak zniewolenia i symbolicznego odebrania reszty szacunku golono ją na sucho więźniom. W starożytnym Egipcie owłosieni byli tylko biedacy i obcokrajowcy, a w średniowiecznej Europie, brody nosili np. rycerze z Zakonu Krzyżackiego, a w Polsce Templariusze, których zwano potocznie Brodaczami.

Podróże do Iranu

W czasach renesansu broda była wyznacznikiem męskości tak samo jak genitalia (piękne!). Za cara wprowadzono podatek od zarostu, a jego wysokość zależała od zamożności brodacza. Wieśniak płacił mniej, arystokrata już dużo więcej. Jeżeli nie posiadało się medalionu poświadczającego uiszczenie podatku za brodę, skazywano na roboty przymusowe. W gorszym przypadku car osobiście wyrywał brodę.

Podróże do Iranu

Planując podróże do Iranu, nie posiadałem żadnego medalionu – sprawę brody załatwiłem więc bez ekstra podatków i wyrywania – za drobną opłatą. Co istotne w Iranie i krajach centralnej Azji oraz Bliskiego Wschodu broda ułatwia podróżowanie, gdyż pozwala wtopić się w tłum.

Iran – Szczegóły i programy wypraw do Iranu znajdują się stronie wyprawy 1 lub wyprawy 2  O Iranie czytaj w naszych artykułach:  Iran Kerman,  Iran Pustynia Kalut, Iran Pustynia Lut,  Isfahan Iran,  Iran i Irańska taqija i tarof – czym są?,  Klucz do zrozumienia dzisiejszego Iranu: wojna z Irakiem,  Meszhed. Jak wygląda święte miasta Iranu?,  Jazd – czym jest pogrzeb powietrzny?,  Teheran – światowa metropolia czy bezduszny moloch?,  Iran. Kaluty i pustynia Dasz-E Lut,  Iran: ofiara czarnego PR Polityki

Autor: Łukasz Odzimek