kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Iran Pustynia Lut

Iran Pustynia Lut. Podróż tam, gdzie życie dziś nie istnieje.

Iran Pustynia Lut wspominałem o niej kilka tygodni temu, zaintrygowany artykułem jakoby na jej terenie setki lat temu istniały liczne osady. Chciałbym dziś we wspomnieniach wrócić do tego miejsca.

Na wstępnie przytoczę kilka informacji o Pustyni Lut. Pustynia ta ma około 80 tys. km2 i znajduje się na wysokości 500-600 m n.p.m. Jest to pustynia pylasto-żwirowo-ilasta, zbudowana z twardego i silnie zasolonego iłu. Na południowych i wschodnich terenach pustyni występują wydmy oraz to, co najpiękniejsze, czyli Kaluty. Lut dziś w okresie letnim potrafi być miejscem nie nadającym się do życia a jedynie i co najwyżej – do wegetacji. Jest to obszar, gdzie nawet wirusy i bakterie mają problemy z przetrwaniem. Kiedyś w ramach doświadczenia naukowcy zostawili na niej próbki mleka, badając je po kilku tygodniach stwierdzili , iż nie zaszły w nim w nim żadne procesy fermentacji. Uznano wówczas, iż Pustynia Lut jest jednym z niewielu miejsc na kuli ziemskiej pozbawionym życia – nawet bakterii. Pustynia ta to zatem jedno z najbardziej sterylnych miejsc naszej planety.

Iran pustynia Lut

Latem to obszar zupełnie martwy pozbawiony istot żywych i roślin, jednak niezwykle chojnie obdarowany w piaszczyste górskie grzbiety o poszarpanych kształtach przypominających, w zależności od miejsca, statek, zajazd, rakietę, wulkan, domostwo, wieżę, dom czy zamek.

Dziś na terenie Kalut nie ma życia regularnego życia. Około 100 kilometrów od pustyni znajduje się niewielkie miasteczko a właściwie wieś z kilkoma zamieszkałymi budynkami i sporą ilością wyjących psów. Wieś ma lekko przygnębiający klimat. Nie może być inaczej gdyż to autentyczne miasto duchów a jej ponury klimat to pomnik tego, co przyroda czyni w tym obszarze niemal każdego dnia. Codzienne „grillowanie” żarem oraz smaganie wiatrem pochodzącym niczym z pieca hutniczego.

Ponoć niegdyś w okolicy znajdowały się jeziora gdzie łowiono ryby a dziś po ulicy oprócz psów błąkają się wielbłądy, odżywiające się chyba powietrzem, piachem i resztkami skał. Takie upadłe osady to ekologiczne memento i dowód na dynamikę życia. Dziś także codziennością jest atrakcja klimatyczna jaką jest zjawisko „solno-piaskowych”  burz, które z pustyni podrywają żrący i szkodliwy dla zdrowia pył którego składnikiem jest sól i piach.

Iran Pustynia Lut

Pustynia Lut jest pięknym miejscem, a położone na jej terenie góry wspaniale odcinają się na tle nieba. Warto zaryzykować i zafundować sobie nocleg na tej pustyni lub alternatywnie przybyć w jej granice tuż przed wschodem słońca, żeby na własne oczy zobaczyć jak wygląda gra światła pustyni. Oczywiście odradzam pobyt w granicach pustyni pomiędzy czerwcem a sierpniem kiedy codziennością są temperatury powyżej 50 stopni.

Iran Pustynia Lut – Szczegóły i programy wypraw do Iranu znajdują się stronie wyprawy 1  lub  wyprawy 2 . O Iranie – Iran Pustynia Lut czytaj w naszych artykułach: Iran Kerman,  Iran Pustynia Kalut,  Isfahan Iran,  Iran HafezIran i Irańska taqija i tarof – czym są?,  Klucz do zrozumienia dzisiejszego Iranu: wojna z Irakiem,  Meszhed. Jak wygląda święte miasta Iranu?,  Jazd – czym jest pogrzeb powietrzny?,  Teheran – światowa metropolia czy bezduszny moloch?,  Iran. Kaluty i pustynia Dasz-E Lut,  Iran: ofiara czarnego PR Polityki

Autor: Łukasz Odzimek