fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

IRAN-PUSTYNIA LUT

O Irańskiej pustyni Lut i jej Kalutach wspominałem kilka tygodni temu. Zaintrygowany artykułem jakoby na jej terenie setki lat temu istniały liczne osady, chciałbym wrócić do tego miejsca.
Przypomnę iz odbywa pustynia Lut ma około 80 tys. km? i znajduje się na wysokości 500-600 m n.p.m. Jest to pustynia pylasto-żwirowo-ilasta, zbudowana z twardego i silnie zasolonego iłu. Na południowych i wschodnich terenach pustyni występują wydmy oraz to, co najpiękniejsze, czyli Kaluty. Lut dziś w okresie letnim potrafi być miejscem nie do życia a jedynie i co najwyżej do wegetacji. Jest to obszar, gdzie nawet wirusy i bakterie mają problemy z przetrwaniem. Kiedyś w ramach doświadczenia naukowcy zostawili na niej mleko i dopiero po kilku tygodniach po nie wrócili – nie stwierdzili w nim żadnej fermentacji. Uznano, iż pustynia Lut jest jednym z niewielu miejsc na kuli ziemskiej pozbawionym życia – nawet bakterii. Taka pustynie to zatem jedno z najbardziej sterylnych miejsc naszej planety.

Dzis latem to zupełnie martwy obszar bez istot żywych i roślin, jednak niezwykle chojnie obdarowany w piaszczyste górskie grzbiety o poszarpanych kształtach przypominających, w zależności od miejsca, statek, zajazd, rakietę, wulkan, domostwo, wieżę, dom czy zamek.

Dziś na terenie Kalut nie ma życia regularnego życia . Około 100 kilometrów od pustyni znajduje się miasteczko a właściwie wieś z zamieszkałymi kilkoma budynkami i sporą ilością wyjących psów. Wieś ma lekko przygnębiający klimat, ale nie może być inaczej, ponieważ to autentyczne miasto duchów, a jej ponury klimat to pomnik tego, co przyroda czyni w niej niemal każdego dnia.
To codzienne grillowanie swym żarem oraz smaganie wiatrem niczym z pieca hutniczego

Kiedyś w okolicy znajdowały się jeziora gdzie rzekomo łowiono ryby, a dziś po ulicy oprócz psów pasą się wielbłądy, odżywiające się chyba powietrzem, piachem i resztkami skał. Takie osady upadłe to ekologiczne memento i dowód na dynamikę życia. Dziś także codziennością jest atrakcja klimatyczna jaką jest zjawisko ?solno-piaskowych? burz, które z pustyni podrywają żrący i szkodliwy dla zdrowia pył którego składnikiem jest sól i piach.

Pustynia Lut jest pięknym miejscem, a położone na jej terenie góry wspaniale odcinają się na tle nieba. Warto zaryzykować i zafundować sobie nocleg na tej pustyni lub alternatywnie przybyć w jej granice tuż przed wschodem słońca, żeby na własne oczy zobaczyć jak wygląda gra światła pustyni. Oczywiście odradzam pobyt granic pustyni pomiędzy czerwcem a sierpniem kiedy codziennością są temperatury powyżej 50 stopni.

autor: Łukasz Odzimek