kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Beludżystan Pakistan
20.11.2024-05.12.2024
30.03.2025-14.04.2025
17.11.2025-02.12.2025
potwierdzony
16
dni
CENA:
2750 USD + bilety lotnicze ok. 4800 PLN

BELUDŻYSTAN PAKISTAN POZA TRASĄ

Beludżystan Pakistan z Poza Trasą Adventure wyprawa 

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

BELUDŻYSTAN PAKISTAN - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Karaczi w Pakistanie. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. Karaczi

Przylot do Karaczi. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Pakistanie. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Późnym popołudniem spacer w pobliżu plaży oraz możliwa kolacja w znanej restauracji w pobliżu plaży. Powrót do hotelu. Nocleg w hotelu w Karaczi. 

Dzień 3. Karaczi / BELUDŻYSTAN PAKISTAN - Park Narodowy Hingol / Gaddani Ship Breaking Yard (Stocznia Złomowa Gaddani) / (Wulkan Błotny) / Świątynia Hinglaj Mata Mandir 

Po wczesnej pobudce wyjazd w kierunku Parku Narodowego Hingol. Na trasie podróży zatrzymamy się na śniadanie oraz na krótki postój w Stoczni Złomowej Gaddani. To trzecia co do wielkości złomownia statków na świecie. Położona jest przy plaży w Gadani. Kontynuacja podróży do Parku Narodowego Hingol. Nazwa parku pochodzi od przepływającej przez niego rzeki Hingol. Park Narodowy Hingol to największy z parków narodowych w Pakistanie (powierzchnia ok. 1650 km2). Tereny parku obejmują zróżnicowane obszary: morze, plaże i ujścia rzeki Hingol do Morza Arabskiego, przybrzeżne półpustynie z dryfującym piaskiem, formacje skalne z głębokimi żlebami, jaskiniami i stromymi klifami oraz Góry Dhrun z najwyższym punktem o wysokości 1580 m n.p.m. To połączenie przeciwieństw czyni park miejscem bardzo interesującym i wyjątkowym krajobrazowo. Występują tu cztery ekosystemy: pustynny, ekosystem morski, ekosystem słodkowodny i lądowy. Tereny parku zamieszkuje liczne gatunki ssaków, ptaków, gadów i ryb. Jedną z atrakcji parku są także wulkany błotne. W miarę możliwości i dostępności, obejrzymy jeden z nich - Chandragup. Kolejnym punktem dnia będzie wizyta w hinduskiej świątyni Hinglaj Mata Mandir, zlokalizowanej w górskiej jaskini nad brzegiem rzeki Hingol. Jest to jedno z najważniejszych świątyń hinduistycznych w Pakistanie i miejsce licznych pielgrzymek. Następnie przejazd do hotelu / bungalowów przy plaży zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek i relaks oraz obserwację malowniczo zachodzącego słońca. Nocleg w hotelu / bungalowach na terenie Parku Narodowego Hingol. 

Beludżystan Pakistan wyjazd

Dzień 4. Park Narodowy Hingol / Golden Beach / Przełęcz Buzzi / Sfinks Beludżystanu (Sphinx of Balochistan) / Księżniczka Nadziei (Princess of Hope) / Omara Beach / Pasni

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Pasni. W trakcie podróży zatrzymamy się kilkukrotnie w najciekawszych punktach trasy. Przejazd Przełęczą Buzzi. Zobaczymy niezwykłe formacje skalne, które stale poddane są sile wiatru oraz ulegają naturalnej erozji. Przypominają niemalże kompleks archeologiczny, w którym zachowały się pozostałości jakiejś starożytnej cywilizacji. Najbardziej znane z tych skał to Sfinks Beludżystanu (Sphinx of Balochistan) oraz Księżniczka Nadziei (Princess of Hope), która przypomina gigantyczny posąg kobiety, wypatrującej czegoś na horyzoncie. Zatrzymamy się także na krótki postój na najpiękniejszych plażach w okolicy - Golden Beach i Omara Beach. Kontynuacja podróży do Pasni. Po dotarciu na miejscu zakwaterowanie w Guest House. Czas wolny na odpoczynek. Obserwacja malowniczo zachodzącego słońca nad Pustynią Pasni. Nocleg w Guest House w Pasni. 

Beludżystan Pakistan wyjazd

Dzień 5. Pasni / Wyspa Astola / Pasni

Po śniadaniu wypłyniemy łodzią motorową w kierunku Wyspy Astola. Do wyspy dotrzemy po około 2 godzinach jazdy. Astola jest największą wyspą przybrzeżną Pakistanu na Morzy Arabskim. Wyspa składa się z dużego, pochylonego płaskowyżu i siedmiu małych pagórków, dlatego zwana jest także "Wyspą Siedmiu Wzgórz”. Znajduje się tu kilka naturalnych jaskiń i zatoczek. Południowa ściana wyspy stopniowo opada ku morzu, a część północna to klif z ostrym pionowym spadkiem. Astola jest niezamieszkała i jest to pierwszy morski obszar chroniony Pakistanu. Dzięki izolacji od stałego lądu, na wyspie żyje kilka endemicznych gatunków zwierząt. W ciągu dnia czas wolny na odpoczynek na plaży, łowienie ryb, pływanie i snorkeling przy rafie oraz eksplorowanie wyspy. Powrót łodzią do Pasni. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Guest House w Pasni. 

Beludżystan Pakistan wyjazd

Dzień 6. Pasni / Pishukun / Jiwani / Gwadar

Po wczesnym śniadaniu wyjazd wzdłuż wybrzeża do portowego miasta Gwadar oraz Pishukun i Jiwani, miast leżących na pustynnym terenie w pobliżu granicy z Iranem. Miasto Gwadar usytuowane jest w Zatoce Omańskiej na piaszczystym cyplu Koh-e-Batil w kształcie głowy ryby młota, który wcina się w Morze Arabskie. Miasto Gwadar w 1958 roku odkupione zostało przez Pakistan od sułtana Omanu. Port Gwadar obsługuje największe statki towarowe przybywające do Pakistanu. Miasto jest także ważnym ośrodkiem rybołówstwa (sardynek i rekinów) oraz centrum handlu. Gwadar jest połączeniem dwóch słów w języku beludżi - „guad” czyli wiatr i „dar” oznaczającego bramę - Brama Wiatru. W Gwadar zakwaterowanie w hotelu. Późnym popołudniem i wieczorem czas wolny na odpoczynek. Jeśli czas pozwoli obserwacja zachodu słońca na Koh-e-Batil. Nocleg w hotelu w Gwadar. 

Beludżystan Pakistan wyjazd

Dzień 7. Gwadar / Ormara Beach

Po śniadaniu kontynuacja pobytu w Gwadar. Spacer po najciekawszych zakątkach miasta. Popołudniu podróż powrotna w kierunku zachwycającej rozległej Plaży Ormara (Ormara Beach). To jedna z najpiękniejszych i najcenniejszych perełek pakistańskiego wybrzeża. Czas wolny na odpoczynek i relaks na plaży. Nocleg w bungalowach przy plaży Ormara. 

Dzień 8. Ormara Beach / Khuzdar
Po śniadaniu wyjazd do miasta Khuzdar. Podróż samochodem potrwa około 7-8 godzin. Na trasie malownicze krajobrazy Beludżystanu. W trakcie dnia zatrzymamy się kilkukrotnie na zdjęcia i krótki odpoczynek. Do Khuzdar dotrzemy wieczorem. Przejazd do Guest House i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Guest House w Khuzdar. 

Beludżystan Pakistan wyjazd

Dzień 9. Khuzdar / Wodospad Charo Machi (lub Moola Chotok lub Pir Ibrahim)
Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku Charo Machi. Przejazd około 3-4 godziny terenową drogą. Charo Machi to naturalna oaza, położona w jednym z najbardziej jałowych, dzikich i niedostępnych rejonów dystryktu Khuzdar w Beludżystanie. Charo Machi to prawdziwy klejnot Beludżystanu. Główną atrakcją oazy jest Wodospad Charo Machi z krystalicznie czystą wodą i niewielkim szmaragdowo-błękitnym oczkiem wodnym. Po dotarciu na miejsce czas wolny na odpoczynek, relaks i kąpiel przy wodospadzie oraz spacer w okolicy. Nocleg w obozowisku „pod gwiazdami” w pobliżu oazy. (Uwaga - w przypadku braku możliwości dojazdu do Charo Machi, zrealizowany zostanie program z wodospadem Moola Chotok lub Pir Ibrahim).

Dzień 10. Wodospad Charo Machi (lub Moola Chotok lub Pir Ibrahim) / Khuzdar

Po śniadaniu podróż powrotna terenową drogą do Khuzdar. Przejazd do Guest House i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek i spacer w okolicy. Nocleg w Guest House w Khuzdar. 

Beludżystan Pakistan wyjazd

Dzień 11. Khuzdar/ Wodospadu Pir Ghaib / Sibi / spotkanie z Beludżami

Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku Wodospadu Pir Ghaib, położonego w Dolinie Bolan. Wodospad spływa kaskadą ze skalistego zbocza góry, przedzierając się przez wiele strumieni i stawów otoczonych zielenią palm. Okolica to cichy zakątek z przepięknymi malowniczymi krajobrazami. Czas wolny na odpoczynek przy wodospadzie. Następnie wyjazd do niewielkiego miasta Sibi, otoczonego przez pasma górskie Zen, Bambore i Dungan. Historia miasta Sibi sięga XIII wieku. Sibi znane jest jako „gorący punkt” Pakistanu, temperatury w lecie często przekraczają tu 50°C. W okolicach Sibi spotkanie ze społecznością Beludżów. Beludżowie są ludem indoeuropejskim pochodzenia irańskiego. To naród bez bez własnej państwowości. Zamieszkują oni tereny historycznego regionu nazywanego Beludżystanem. Beludżystan podzielony jest na prowincje wchodzące w skład Pakistanu i Iranu, południowego Afganistanu, częściowo Omanu, ZEA i Turkmenistanu. Liczebność tego narodu szacowana jest na około 11 mln ludzi. Najwięcej Beludżów żyje w Pakistanie (ponad 6 mln) i Iranie (około 2 mln). Beludżowie do dzisiejszych czasów zachowali podział rodowo-plemienny. Część z nich nadal wiedzie tradycyjny koczowniczy lub półkoczowniczy tryb życia, inni przeszli na osiadły. Wielu Beludżów zajmuje się koczowniczą hodowlą wielbłądów, owiec i kóz. Inni w dolinach rzek zajmują się rolnictwem, a na wybrzeżu rybołówstwem. Beludżowie posługują się językiem beludżi. Zdecydowana większość Beludżów to muzułmanie wyznania sunnickiego. Następnie przejazd do Guest House i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Guest House w Sibi. 

Dzień 12. Sibi / Kweta (Quetta)

Po śniadaniu wyjazd do miasta Kweta (Quetta), będącego stolicą prowincji Kweta. Sibi połączone jest z Kweta (Quetta) poprzez Przełęcz Bolan. Przejazd potrwa około 4 godzin. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas na krótki odpoczynek. Następnie rozpoczniemy eksplorację Kweta (Quetta), miasta położonego w kotlinie na pustynnym płaskowyżu w północnej części Gór Brahui. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z XI wieku. Na przestrzeni wieków Kweta (Quetta) była w posiadaniu między innymi Mogołów i Persów, w okresie późniejszym stała się częścią Indii Brytyjskich. Nazwa miasta pochodzi od słowa kwatta w języku pasztuńskim - czyli fort. Spacer po miejskim targu, gdzie sprzedawane są lokalne wyroby oraz spróbować będzie można tradycyjnej kuchni beludżyjskiej. Czas na poznanie surowego klimatu tego wciąż autentycznego miejsca oraz jego mieszkańców. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kweta (Quetta). 

Dzień 13. Kweta (Quetta) / Bela / Jaskinie Gondrani / Uthal

Po śniadaniu wyjazd w kierunku miasta Uthal. Będzie to długa podróż wśród surowych krajobrazów Beludżystanu. Na trasie zatrzymamy się w pobliżu miasta Bela, gdzie obejrzymy jaskinie będące częścią „miasta jaskiń” a obecnie stanowiska archeologicznego. W kierunku jaskiń około 30-minutowy trekking. Dokładna historia tego miejsca nie jest znana. Historycy uważają jednak, że miasto było niegdyś dużym klasztorem buddyjskim, którego początki sięgają VIII wieku. Region ten był wówczas częścią królestwa buddyjskiego. Jaskinie Gondrani znane są lokalnie jako Puraney Ghar, co oznacza „Stare Domy”. Jaskinie wyrzeźbione są w litych skałach, na kilku poziomach i połączone ze sobą korytarzami. Posiadają niewielkie pomieszczenia z paleniskami i wnękami ściennymi na lampy oraz przestrzeń frontową przypominającą werandę. Niesamowity krajobraz tego miejsca tworzy także przepływająca przez środek doliny rzeka Kurd. W Gondrani niegdyś znajdowało się około 1500 jaskiń, z których do dziś przetrwało jedynie około pięciuset. Ze względu na surowe warunki klimatyczne panujące w tym regionie, reszta z nich uległa znacznej erozji i lub zupełnie obróciła się w pył. Następnie kontynuacja podróży do Uthal. Po dotarciu na miejsce przejazd do Guest House i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Guest House w  Uthal. 

Dzień 14. Uthal / Pustynia Damb / Karaczi

Po śniadaniu wyjazd na Pustynię Damb położoną na wybrzeżu Morza Arabskiego. Czas wolny na eksplorację pustyni i odkrywanie krajobrazów. Następnie wycieczka łodzią w lesie namorzynowym i, o ile szczęście nam dopisze, obserwacja żyjących tu delfinów. Kontynuacja podróży do Karaczi, gdzie dotrzemy wczesnym wieczorem. Po dojeździe na miejsce zakwaterowanie w hotelu lub Guest House. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu lub Guest House w Karaczi. 

Beludżystan Pakistan wyjazd

Dzień 15. Karaczi City Tour 

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Karaczi. Jest to największe pakistańskie miasto położone nad Morzem Arabskim. Karaczi w latach 1947-1966 było stolicą Pakistanu. Zwiedzimy Mauzoleum Quaid-i-Azama. Jest to mauzoleum założyciela Pakistanu - Muhammada Ali Jinnaha nazywanego Wielkim Przywódcą, Ojcem Narodu i bohaterem narodowym. Wizyta w Pałacu Mohatta otoczonym przepięknym ogrodem. Pałac ten powstał jako letnia rezydencja dla rodziny Mohatta a obecnie znajduje się w nim muzeum. Obejrzymy Frere Hall, który pochodzi z czasów brytyjskich. Frere Hall wybudowany został w 1865 roku. Pierwotnie miał mieć on funkcję ratusza w Karaczi, a obecnie służy jako przestrzeń wystawiennicza i biblioteka. Wizyta na Empress Market, który założony został w czasach brytyjskich. Dziś jest to jedno z najpopularniejszych i najbardziej ruchliwych miejsc handlowych w Karaczi. Sprzedawane są tu między innymi tradycyjne przyprawy, mięso, owoce, warzywa i inne lokalne wyroby. Spacer Burns Road Food Street, gdzie spróbować będzie można dań lokalnej kuchni. Jeśli czas pozwoli zwiedzimy Cmentarz Chaukhandi, gdzie znajdują się grobowce wojowników rodzin Salochów, osiedlonych na tym obszarze w XVII i XVIII wieku. Grobowce wzniesione są na podwyższonych platformach w kształcie piramid, z ozdobnymi kamiennymi płytami pokrytymi płaskorzeźbami z motywami ludzkimi i figuralnymi. Rzeźby na części grobowców mężczyzn przedstawiają wizerunki jeźdźców z tarczami, mieczami, łukami i strzałami. Rzeźby na grobach kobiet przedstawiają ozdoby, takie jak bransoletki, naszyjniki i pierścienie. Powrót do hotelu lub Guest House. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu lub Guest House w Karaczi. 

Dzień 16. 

Transfer na lotnisko w Karaczi zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Pakistanie. Wylot z Karaczi do Warszawy. Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2750USD

+ bilety lotnicze ok. 4800 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Karaczi - Warszawa ok. PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu 
 • Noclegi w hotelach klasy turystycznej (lokalna standaryzacja), w obiektach typu Guest House w pokojach dwuosobowych, jedna noc w obozowisku "pod gwiazdami". Pokoje jednoosobowe za dopłatą (ok. USD) 
 • Śniadania i kolacje
 • Transfery i transport na całej trasie zgodnie z opisem (samochody, jeepy, łodzie - zgodnie z opisem w programie)
 • Ochronę na trasie - zgodnie z wymogami bezpieczeństwa
 • Opiekę polskiego pilota 
 • Opiekę i usługi lokalnych przewodników angielskojęzycznych 
 • Wszystkie atrakcje zgodnie z programem 
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wyżywienia poza wskazanymi śniadaniami i kolacjami
 • Zwyczajowych napiwków (ok. USD)
 • Napojów alkoholowych i napojów do posiłków
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp

*Grupa minimum 8 osób

BELUDŻYSTAN PAKISTAN NA ZDJĘCIACH