Himalaje Pakistan
KARAKORUM Trekking HIMALAJE Pakistan
Karakorum Trekking Himalaje Pakistan z Poza Trasą Adventure
Autorem programu jest Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.
KARAKORUM TREKKING HIMALAJE PAKISTAN - PROGRAM PODRÓŻY:
Dzień 1.
Wylot z Warszawy do Islamabadu w Pakistanie.
Dzień 2. Islamabad / Skardu
Przylot do stolicy Pakistanu - Islamabadu w godzinach porannych. Na lotnisku spotkanie z lokalnym angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Pakistanie. Dalsza podróż na północ Pakistanu. Wylot do Skardu (08:00), położonego w prowincji Gilgit-Baltistan. Lot potrwa około godziny. Podczas lotu oszałamiające widoki na Himalaje z prawej strony i Karakorum z lewej strony. Transfer do hotelu i czas wolny na odpoczynek po podróży. Popołudniu rozpoczniemy zwiedzanie najciekawszych zakątków Skardu. Wybierzemy się na spacer po mieście i lokalnym targu. Zwiedzanie Fortu Kharpucho z malowniczym widokiem na rzekę Indus. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Skardu.
*Uwaga - W przypadku odwołania lotu Islamabad - Skardu z powodu złych warunków atmosferycznych, przejazd do Skardu samochodem trasą Karakorum Highway.
Dzień 3. Skardu / Jezioro Kachura / Buddha Rock / Jezioro Sadpara / Pustynia Katpana / Skardu
Po śniadaniu kontynuować będziemy pobyt w Skardu i jego okolicach. Miasto położone jest w niezwykle malowniczej scenerii Doliny Indusu, otoczone jest górami i terenami pustynnymi. Skardu leży w pobliżu słynnego lodowca Baltoro, jest bazą wypadową dla wypraw udających się w góry, między innymi na K2. Wyjazd w kierunku Jeziora Kachura, które składa się z dwóch zbiorników wodnych - Jeziora Dolne Kachura i Jeziora Górne Kachura. Jezioro położone jest na wysokości 2500 m n.p.m. Ze względu na trudny teren, Jezioro Górne Kachura jest bardzo rzadko odwiedzane przez turystów. Jezioro Dolne Kachura zwane także Shangrila, położone jest w wiosce Kachura, niedaleko miasta Skardu. Spacer i krótki odpoczynek w malowniczej scenerii Jeziora Kachura. Następnie w wiosce Manthal zobaczymy Buddha Rock - skałę z płaskorzeźbą Buddy, która pochodzi prawdopodobnie z VIII wieku i jest jednym z najważniejszych reliktów buddyzmu w okolicy Skardu. Przejazd nad Jezioro Sadpara, malowniczo położone w pobliżu Skardu. Jezioro Sadpara zaopatruje w wodę całą okolicę Skardu. Następnie wizyta w Muzeum K2, z kolekcją ciekawych fotografii i map dotyczących pierwszych wypraw na ten słynny szczyt. Przejazd na Pustynię Katpana - jedną z najzimniejszych pustyń świata. Powrót do hotelu w Skardu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Skardu.
Dzień 4. Skardu / Dolina Shigar / Khaplu
Po śniadaniu wyjazd w kierunku Doliny Shigar, która ciągnie się na długości około 200 kilometrów i jest zachodnią bramą w wyższe partie Himalajów a także początkiem pasma Karakorum. Dolina Shigar swój początek ma w mieście Skardu i biegnie wzdłuż rzeki Shigar, która jest prawym dopływem Indusu. Shigar słynie z wyjątkowego piękna przyrody oraz z występujących tu cennych akwamarynów. Zwiedzimy także pięknie odrestaurowany pochodzący z XVII wieku Fort Shigar, zwany wcześniej Fong-Khar, co w lokalnym języku balti oznacza „Pałac na skale”. Fort odrestaurowany został przez Fundację Aga Khan (Aga Khan Foundation). Popołudniu wyjazd do Khaplu. Trasa podróży biegnie wzdłuż rzeki Indus i Shigar ze spektakularnymi widokami na Dolinę Shigar. Kilkukrotnie zatrzymamy się na zdjęcia w najpiękniejszych punktach trasy. Rejon Khaplu to teren bardzo zróżnicowany etnicznie. Religijnie to tereny Islamu pod różnymi postaciami - przeważa szyicka odmiana Isna Ashriya, Ismailizm, Ashle Sunnat Wal Jamat a także mieszanka sunnizmu i szyityzmu Nurbushi. Khaplu jest ostatnim miasteczkiem w Pakistanie, dalej jest już strefa zamknięta i granica z Indiami. W Khaplu obejrzymy interesujący Fort Khaplu, wykonany z drewna (Fort na Skale). Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Khaplu.
Dzień 5. Khaplu / Machulo / Hushe
Po śniadaniu wyjazd do wioski Hushe. Na trasie zatrzymamy się w wiosce przez Machulo. Na trasie miniemy też kilka innych wiosek. Zatrzymamy się także w punkcie widokowym na Mashabrum peak. Dalszy przejazd do Hushe - najwyżej położonej wioski w odległej Dolinie Hushe 3050 m n.p.m. Hushe jest punktem wyjścia do zdobywania wielu słynnych gór, takich jak Masherbrum, K-6, Laila Peak i słynna Gondogoro La. Tu docierają powracający z trekkingów z Lodowca Baltoro, Concordii oraz K2. Obszar ten jest bazą wielu historycznych wypraw eksploracyjnych i wypraw w góry w tym regionie Karakorum. Nocleg w Hushe w obiekcie typu Guest House. Wysokość nad poziomem morza 2600 m - 3050 m
Dzień 6. - Dzień 7. Hushe / Humbrok + Trekking do punktu widokowego na K2 i Gashabrum / Hushe
Po wczesnym śniadaniu rozpoczniemy dwudniowy trekking z Hushe do Humbrok oraz dalej do punktu widokowego na K2 i Gashabrum. Po dotarciu do Humbrok odpoczynek. Kolejnym odcinkiem trekkingu będzie wędrówka do punktu widokowego skąd obserwować będziemy K2 i Gashabrum. Nocleg w obozie. Trekking powrotny do wioski Hushe. Poziom trudności trekkingu 7/10. Można pominąć ten trekking i pozostać w wiosce Hushe.
Dzień 8. Hushe / Wodospad Manthokha / Skardu
Po śniadaniu wyruszymy w podróż powrotną do Skardu. Na trasie zatrzymamy się przy Wodospadzie Manthokha, położonym w Dolinie Kharmang. Wodospad otoczony jest zielonymi pastwiskami i przepięknymi górskimi krajobrazami. Kontynuacja podróży do Skardu. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Skardu.
Dzień 9. Skardu / Tarishing (przez Płaskowyż Deosai)
Po śniadaniu wyjazd do wioski Tarishing w dystrykcie Astore, położonej na wysokości 3300 m n.p.m. w rejonie leżącym z dala od szosy Karakorum Highway KKH. To rejon południowej ściany Nanga Parbat z niesamowitymi widokami na tę górę i jej hipnotyzujące piękno. Do wioski Tarishing podróżować będziemy przez tereny malowniczego Płaskowyżu Deosai), który położony jest na granicy pasma Karakorum i zachodnich Himalajów. Jest to drugi co do wysokości położenia płaskowyż na świecie, a jego nazwa oznacza „krainę gigantów”. Sceneria jest niesamowita, droga na przemian szutrowa i asfaltowa. Na terenie Płaskowyżu Deosai znajduje się słynny Park Narodowy Deosai, gdzie zobaczyć można między innymi słynne jezioro o głębokości ponad 40 metrów nazywane „Ślepym Jeziorem” (znajduje się ono na wysokości 4142 m n.p.m). Po dotarciu do Tarishing czas wolny na odpoczynek i podziwianie niesamowitych widoków. Nocleg w wiosce Tarishing.
*Uwaga - Przejazd przez Płaskowyż Deosai możliwy jest od 15 czerwca do końca października. W pozostałych terminach podróż drogą przez Gilgit drogą wzdłuż rzeki Indus.
Dzień 10. Tarishing / Trekking Tarishing - Herrligkoffer Base Camp
Po śniadaniu wyruszymy z wioski Tarishing na trzydniowy trekking. Początkowo wspinać będziemy się na na boczną morenę Lodowca Tarishing w pobliżu jego północnego krańca. Lodowiec zaczyna się tuż przy północnym krańcu wioski i przechodzi w szlak. Przekraczając lodowiec szlakiem, kontynuować będziemy wędrówkę w górę do łagodnej doliny przez wioskę Rupal. Stopniowy będziemy wspinać się przez pola doliny, a szlak prowadzić będzie w północną stronę do Herrligkoffer Base Camp, obozu położonego na wysokości 3550 m n.p.m. Jest to piękna doliny z zieloną łąką, biegnąca wzdłuż wschodniego krańca lodowca Bazhin z górującą lodową ścianą wschodniej części Nanga Parbat. Kemping tu położony nazywany jest Herrligkoffer Base Camp na cześć dr. Karla M. Herrligkoffera, szefa pierwszej udanej wyprawy na Nanga Parbat w 1953 roku oraz siedmiu innych ekspedycji. Nocleg w Herrligkoffer Base Camp.
Dzień 11. Trekking Herrligkoffer Base Camp - Latobah
Po śniadaniu rozpoczniemy dalszą wędrówkę. Przejdziemy przez lodowiec Bazhin i po około 4-4 godzinach dotrzemy do Latobah (inaczej nazywanej Tupp) - rozległej łąki położonej na wysokości 3530 m n.p.m. Tu wypasają swoje zwierzęta pasterze z wioski Rupal. Latobah funkcjonuje też pod nazwą Tupp. Nocleg w obozowisku w Latobah.
Dzień 12. Trekking Latobah - Tarishing
Po śniadaniu wędrówka powrotna z Latobah do Tarishing. Trekking tą samą trasą zajmie około 6 - 7 godzin. Po dotarciu do Tarishing czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Tarishing.
Dzień 13. Tarishing / Naran lub Besham
Po śniadaniu wyruszymy w podróż z Tarishing do Naran trasą przez Przełęcz Babusar lub do Besham trasą Karakorum Highway. (Uwaga - trasa do Naran przez Przełęcz Babusar otwarta od 15 czerwca kiedy stopniej śnieg. Wybór trasy w zależności od warunków pogodowych). Nocleg w Naran lub Besham.
Dzień 14. Naran lub Besham / Islamabad
Po śniadaniu wyjazd do Islamabadu. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w obiekcie typu Guest House. Czas wolny na krótki odpoczynek. Popołudniu zwiedzimy narodowy meczet Pakistanu - Shah Faisal Masjid, który jest największym meczetem nie tylko w Pakistanie, ale także w całej w Azji Południowo-Wschodniej oraz jednym z największych na całym świecie. Budowę meczetu Faisal rozpoczęto w 1976 roku, a ukończono go w 1986 roku. Meczet ma kształt przypominający pustynny namiot Beduinów, otoczony jest czterema 88-metrowymi minaretami. Wieczorem kolacja i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Guest House w Islamabadzie.
Dzień 15. Islamabad / Murree
Po śniadaniu wyjazd do Murree położonego około 70 km od Islamabadu. Budowę miasta rozpoczęli Brytyjczycy w połowie XIX wieku. Z racji przyjemnego klimatu założono tu sanatorium dla wojsk brytyjskich. W kolejnych latach nastąpił stopniowy rozwój miasta. Dziś Murre jest wiodącą stacją górską w Pendżabie leżącą na wysokości 2300 metrów n.p.m. i popularnym wśród Pakistańczyków i zagranicznych turystów kurortem z pięknymi widokami. Okolice Murree to tereny górzyste pokryte bujnymi zielonymi lasami. Wieczorem powrót do Islamabadu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Guest House w Islamabadzie.
Dzień 16. Islamabad
Nocny transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot do Warszawy. Na lotnisku pożegnanie z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Pakistanie. Wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy.
Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.
TRASA WYCIECZKI:
CENA: 2400USD
+ bilety lotnicze ok. 4900 PLN
Cena obejmuje:
- Bilety lotnicze Warszawa - Islamabad - Warszawa ok. 4900 PLN *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
- Bilety lotnicze na lot Islamabad - Skardu
- Noclegi w hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych, obiektach typu Guest House oraz podczas trekkingów w namiotach zgodnie z programem
- Śniadania, lunche i kolacje
- Posiłki trzy razy dziennie w trakcie trekkingu
- Transport samochodem wynajętym dla grupy
- Generator do oświetlenia kempingowego
- Telefon satelitarny
- Opiekę i usługi anglojęzycznego przewodnika lokalnego
- Usługi tragarzy – mogą oni przenosić do 10 kg bagażu osobistego (powyżej 10 kg - extra opłata)
- Koszty wizy
- Podatki i opłaty
- Opłatę trekkingową oraz wszelkie wymagane pozwolenia potrzebne do odbycia trekkingów
- Opłaty za zarządzanie odpadami CKNP
- Formalności i całą dokumentację pozwoleń
- Ubezpieczenie od sportów ekstremalnych dla załogi oraz na cały transport
- Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
- Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN) + ubezpieczenie od sportów ekstremalnych na czas trekkingu
- Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie obejmuje:
- Zwyczajowych napiwków (ok. USD)
- Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych
*Grupa min. 6 osób
KARAKORUM TREKKING HIMALAJE PAKISTAN NA ZDJĘCIACH
KARAKORUM Trekking HIMALAJE PAKISTAN - AZJA
Pakistan Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Pakistan - W podróży trasą Karakorum Highway, Pakistan w podróży autostradą Karakorum Highway, Dolina Shigar w Pakistanie, Hunza w Pakistanie, Pakistan: Kalasze – lud z własnymi tradycjami i obyczajami, Afganistan granica z Pakistanem Torham, Północny Pakistan - religie
Pakistan - Poznaj nasze pozostałe wyprawy do Pakistanu: Trekking K2 BC BROAD PEAK BC CONCORDIA BC Pakistan, Pakistan Karakorum Highway Wyprawa Motocyklem, Pakistan Karakorum Highway Kalasze Wyprawa Jeepem, Pakistan z Północy na Południe
WYPEŁNIJ FORMULARZ I SZYKUJ SIĘ NA PODRÓŻ POZA TRASĄ!
A jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości - również napisz : )