kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Tadżykistan Kirgistan
PODRÓŻ PRZEZ PAMIR Korytarz Wachański
12.07.2025-26.07.2025
06.09.2025-20.09.2025
15
dni
CENA:
2300 USD + bilety lotnicze ok. 3900 PLN

TADŻYKISTAN KIRGISTAN PODRÓŻ PRZEZ PAMIR

Tadżykistan Kirgistan Podróż Przez Pamir z Poza Trasą Adventure to jedna z wypraw o największym ładunku przygody i niezwykle ciekawa propozycja dla osób kochających góry. Podczas wyjazdu przez Tadżykistan Kirgistan dotrzemy do najpiękniejszych miejsc tych rejonów. Pokonamy wiele dolin i przełęczy, ujrzymy ośnieżone szczyty siedmiotysięczników, odwiedzimy wioski górskie w Pamirze i Wachan oraz Dolinie Ałajskiej (Alai Valley). Będziemy kąpać się w gorących źródłach i jeziorach, tak licznie skupionych na trasie naszej wyprawy. Przemierzając Tadżykistan Kirgistan poznamy życie kirgiskich nomadów – będziemy mieli okazję spać w jurtach, a także doświadczyć kontaktu z końmi, które w sercach mieszkańców Azji Centralnej zajmują szczególne miejsce. Są one również tradycyjnym i ulubionym kirgiskim środkiem transportu. Podróżując spotkamy masywne jaki, a jeśli szczęście nam dopisze, to na pograniczu afgańskim także stada wielbłądów. Na naszej trasie wyprawy Tadżykistan Kirgistan Podróż Przez Pamir z Poza Trasą Adventure zobaczymy siedmiotysięcznik Pik Lenina, zwany także Szczytem Awicenny (7134 m n.p.m.), a także Niebiańskie Góry zwane Tien Szan. Podczas wyprawy Tadżykistan Kirgistan zobaczymy również prawdziwe perły Jedwabnego Szlaku - orientalne twierdze i miasta. Poczujemy smak prawdziwej przygody w zagubionych górskich wioskach. Tadżykistan Kirgistan Podróż Przez Pamir to wymarzona wycieczka dla pasjonatów fotografii, ponieważ tereny te są niezwykle różnorodne, malownicze i fotogeniczne. Tadżykistan Kirgistan to wyjazd zdecydowanie dla wszystkich poszukiwaczy centralno - azjatyckich klimatów i folkloru oraz pasjonatów gór. Obejrzymy ośnieżone szczyty gór i piaskowe góry rejonu Murgab a także skaliste wierchy wnętrza Pamiru. Wszystkie te miejsca należą do jednego z najpiękniejszych miejsc świata – górskiego rejonu Pamiro-Ałaju i Tien Szan. Tadżykistan i Kirgistan to kraje bezpieczne. Wycieczka Tadżykistan Kirgistan Podróż Przez Pamir jest jedną z niewielu, podczas których bez większego przygotowania kondycyjnego, możemy pokonać olbrzymi obszar górski i zobaczyć najpiękniejsze górskie zakątki. Zapraszamy na wyprawę Tadżykistan Kirgistan Podróż Przez Pamir z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

TADŻYKISTAN KIRGISTAN PODRÓŻ PRZEZ PAMIR - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do Biszkeku. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. KIRGISTAN - Biszkek / Osz

Przylot do Biszkeku, stolicy Kirgistanu. Kontynuacja podróży. Wylot z Biszkeku do Osz. Po przylocie do Osz, spotkanie z angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Kirgistanie i Tadżykistanie. Z lotniska transfer do Guest House. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie Osz. Leżące na południu Kotliny Fergańskiej Osz, to drugie co do wielkości miasto Kirgistanu (po Biszkeku), zamieszkiwane przez ponad 200 tysięcy mieszkańców. Od kilkuset lat miasto słynie jako jeden z najprężniejszych ośrodków handlowych Jedwabnego Szlaku, także za sprawą produkowanego tu jedwabiu. Najważniejsza turystyczna atrakcja Osz to święta Góra Sulajman Too. Zgodnie z legendą w tym miejscu prorok Sulejman (Salomon) nawiązał kontakt z Bogiem. Po tym zdarzeniu w skale odcisnęły się jego kolana oraz czoło. Dzięki świętej górze oraz zawdzięczanym jej ozdrowieniom, Osz stanowiło ważne miejsce na mapie islamu Azji Środkowej. Sulajman Too jest jedynym obiektem w Kirgistanie wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Osz znajduje się wybudowane w XVI wieku mauzoleum zwane Domem Babura. Mieści się tu także jeden z największych bazarów Azji Środkowej, z licznymi zakątkami, gdzie handluje się produktami spożywczymi, tekstyliami, a nawet sprzętami elektronicznymi czy samochodami. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Guest House w Osz.

Dzień 3. KIRGISTAN - Osz / Sary-Mogul / Tulpar-Kul (Pik Lenina 7134 m n.p.m.)

Po śniadaniu wyjazd w kierunku miejscowości Sary Mogul, położonej na południu Kirgistanu. W trakcie dnia do pokonania trasa około 270 km. Przed nami pierwszy kontakt z Górami Tien Szan oraz przejazd malowniczą trasą z kilkoma przełęczami w tym najwyższą - Przełęczą Taldyk Pass położoną na wysokości 3615 m n.p.m. Miniemy malownicze pasmo Gór Ałajskich, gdzie na drodze wciąż towarzyszył nam jeszcze będzie asfalt. Widoki będą jednak stopniowo zmieniać się, ukazując naszym oczom życie na sezonowych koczowiskach Kirgizów. Miniemy ostatnie zamieszkałe osady Kirgistanu – Sary Tash, Sary Mogul, a w trakcie podróży możliwe spotkania z lokalnymi nomadami. W Sary-Mogul odbijemy z głównej drogi i pojedziemy w kierunku Tulpar-Kul (Pik Lenina). Po przyjeździe na miejsce czas wolny na odpoczynek. Możliwość wybrania się na krótki trekking do Base Camp pod Pikiem Lenina. Nocleg w jurtach kirgiskich w okolicy Tulpar-Kul (Pik Lenina).

wyjazd do Tadżykistanu Pik Lenina

Dzień 4. KIRGISTAN - Tulpar-Kul / Sary-Mogol // TADŻYKISTAN - Kyzyl-Art / Jezioro Kara-Kul / Murgab 

Po śniadaniu wyruszymy w stronę Tadżyckiej granicy. Po około trzech godzinach jazdy, przekroczymy przełęcz i zarazem przejście graniczne Kyzyl-Art, które położone jest na wysokości 4282 m n.p.m. W trakcie podróży podziwiać będziemy piękne widoki Gór Pamir oraz najdłuższego płotu świata, czyli granicę dawnego ZSRR z Chinami. Miniemy osadę Kara Kul, położoną nad pięknym jeziorem i udamy się dalej do miejscowości Murghab. Murghab położone jest „nieco niżej” na wysokości 3600 m n.p.m., co pomoże nam poradzić sobie ze skutkami odczuwalnej zmiany wysokości. Po drodze miniemy najwyższy punkt Pamir Highway – Przełęcz Ak Baitał (po kirgizku „Biała Kobyła” na wysokości 4564 m n.p.m. Murgab to największe miasto wschodniego tadżyckiego Pamiru, będące jednak miastem tylko z nazwy. W rzeczywistości przypomina raczej rozległą osadę z tradycyjnymi glinianymi domami o płaskich dachach. Murghab w większości zamieszkany jest przez Kirgizów. Mieszkańcy choć żyją w Tadżykistanie, zachowują raczej tradycyjne relacje rodzinne, towarzyskie i handlowe z kirgiskim Osz niż z Tadżyckim Chorogiem czy stolicą - Duszanbe. Ciekawostką jest, że choć na zegarkach zmienią nam się godziny na państwowy czas tadżycki, miejscowi Kirgizi dalej posługiwać się będą „czasem z Osz”. Okolice Murghab to zarazem najbardziej niedostępny rejon w dawnym ZSRR. Ze względu na izolację i niedostępność miasta, w czasach Breżniewa uznano je za doskonale położone pod kątem prowadzenia tu intensywnych prac nad sowiecką bombą atomową. W rzeczywistości okolice Murgab to głównie puste, otwarte przestrzenie, obsypane kopczykami piaskowych, księżycowych niemal gór. Nocleg w lokalnym Guest House w Murghab. 

wyjazd do Tadżykistanu Karak-Kul

Dzień 5. TADŻYKISTAN - Murghab / Alichur / Chorog (przejazd Trakt Pamirski Road M-41)

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do stolicy Badachszanu i głównego ośrodka miejskiego regionu – Chorogu. To długi przejazd wzdłuż głównego odcinka trasy M-41. Po drodze przerwa na lunch w miejscowości Alichur. Nazwa miejscowości oznacza „Klątwa Alego” i dobrze oddaje charakter miejsca położonego na rozległym, pustym, smaganym wiatrami płaskowyżu. Za Alichur opuścimy wysokogórski płaskowyż i zjedziemy w doliny – tym samym krajobraz zmieni się na bardziej alpejski, z wysokimi szczytami na horyzoncie. Późnym wieczorem dotrzemy do Chorog. Nocleg w lokalnym Guest House / prywatnym domu w Chorog. 

wyjazd do Tadżykistanu Bartang

Dzień 6. TADŻYKISTAN - Chorog / Dolina Bartang/ Jizev

Po śniadaniu zwiedzamy Chorog. Miasto położone jest na wysokości 2100 m n.p.m. Jest to administracyjne centrum Pamiru oraz jedyne miasto w regionie. Znajdują się tutaj budynki rządowe, siedziby zagranicznych organizacji pozarządowych oraz Uniwersytet Azji Środkowej. Miasto położone jest nad rzeką Pandż, głównym dopływem Amur-Darii. W Chorog żyje ponad 30 tysięcy mieszkańców. W Chorog odwiedzimy Pamirski Ogród Botaniczny (jeden z wyżej położonych ogrodów botanicznych na świecie! Choć roślinność w nim prezentowana wyda nam się zadziwiająco swojska – znana z naszych ogródków, docenić należy wysiłki administracji ogrodu aby w utrzymać delikatne rośliny przy życiu w trudnych warunkach. Jest to też okazja do podziwiania wspaniałej panoramy miasta położonego w dolinie rzeki. Jeżeli będzie taka możliwość rano wybierzemy się także na słynny Afgan Bazar, łączący kupców z tadżyckiej i afgańskiej strony granicy (bazar działa tylko w niektóre dni a czasem nie odbywa się przez dłuższy okres). Wczesnym popołudniem rozpoczniemy podróż do wrót Doliny Bartang. Tam zostawimy nasze samochody i udamy się na krótki trekking (ok. 2,5 godziny). Dotrzemy do małej górskiej osady Jizev, położonej nad malowniczym jeziorem. Dla chętnych możliwość dalszej eksploracji okolicy - wyżej położone jest kolejne jezioro. Dla pozostałych wypoczynek z przemiłymi gospodarzami w wiosce. Nocna obserwacja gwiazd i drogi mlecznej. Nocleg w prywatnym domu w Jizev. 

wyjazd do Tadżykistanu

Dzień 7. TADŻYKISTAN - Bartang - Jizev / Garm Chashma / Ishkashim (Iszkaszim)

Po śniadaniu opuścimy Jizev. Zejście w dół tą samą trasą do samochodów. Następnie wyjazd na południe do IIshkashim (Iszkaszim), stanowiącego wrota do tadżyckiego Wachanu. Po drodze odwiedzimy słynne źródła siarkowe Garm Chashma – kąpiel tam to nie tylko rytuał relaksujący i zdrowotny, ale także możliwość podziwiania wapiennych formacji, z których wypływają cenne źródła wody siarkowej. Kontynuacja podróży przez Pamir - rozległe i wysokie pasmo górskie, leżące w przeważającej części w Tadżykistanie (z największym szczytem Ismaila Samaniego 7495 m n.p.m.). Region ten zwany jest przez jego mieszkańców Bam-i-Dunja, co oznacza Dach Świata. Po dotarciu do Ishkashim (Iszkaszim) czas wolny na odpoczynek. Dla chętnych możliwość podziwiania zachodu słońca i panoramy na rzekę Panj oraz afgańską stronę, gdzie położone jest bliźniacze miasto – Sułtan Ishkashim. Nocleg w lokalnym Guest House / prywatnym domu w Ishkashim (Iszkaszim).

wyjazd do Tadżykistanu Ishkaszim

Dzień 8. TADŻYKISTAN - Ishkashim (Iszkaszim) / Korytarz Wachański / Gorące Źródła Bibi Fatima / Namadgut - Twierdza Kacha-Kala / Stupa Wrang / Yamg / Langar

Po śniadaniu wjazd na tereny tadżyckiego Wachanu - granicznego, południowo-wschodniego krańca Tadżykistanu. W ciągu dnia do pokonania około 130 km. Droga prowadzi Korytarzem Wachańskim, wzdłuż północnego brzegu rzeki Pandż. Podróż przez Wachan jest niezapomnianym doświadczeniem - rozpościerają się stąd wyjątkowo piękne widoki, z jednej strony na Pamir, a z drugiej na pokryte śniegiem szczyty Hindukuszu. Droga przez Wachan to jedna z najbardziej spektakularnych dróg świata, która prowadzi na wysokości od 2000 do 3000 m n.p.m. Na trasie zwiedzimy ruiny twierdz położonych nieopodal Ishkashim (Iszkaszim) oraz w Yamchun, które strzegły niegdyś terenów pogranicza. Odwiedzimy także gorące źródła Bibi Fatima, słynące z leczniczych właściwości. Gorące źródła nazwane zostały imieniem córki proroka Mahometa. Możliwość kąpieli. Następnie wizyta w Namadgut, gdzie zwiedzimy Twierdzę Kacha-Kala, stanowiącą istotny element legendarnego Jedwabnego Szlaku. Następnie kontynuacja podróży do muzeum poświęconego Sufiemu Muborakowi Kadami Vakhani, lokalnemu uczonemu, teologowi, poecie i podróżnikowi. Dom, pełen pamiątek po uczonym jest także skarbnicą wiedzy o życiu lokalnych ismailitów – wyznających odłam szyickiego islamu, praktykujących wciąż tradycje sufickie. W pobliżu domu Sufiego znajdują się kamienne tablice, które służyły uczonemu jako kalendarz słoneczny. Nieopodal, w miejscowości Wrang położona jest pozostałość po panowaniu Kushanów i buddyjskiego okresu w historii doliny – stupa. Podczas krótkiego podejścia do niej warto patrzeć pod nogi, bo w okolicznych skałach często występują popularne kamienie szlachetne granaty. Następnie przejazd do wioski Langar. Langar oznacza „Raj” i faktycznie, cicha osada położona na zboczach gór wśród drzew i pól uprawnych, w pełni zasługuje na to miano. Nocleg w lokalnym Guest House / prywatnym domu w Langar.

wyjazd do Tadżykistanu Wachan

Dzień 9. TADŻYKISTAN - Langar - opcjonalny trekking dla chętnych

Dziś dzień relaksu i odpoczynku. Rano opcjonalna wyprawa na pobliskie wzgórza w poszukiwaniu petroglifów z okresu Saków. Petroglify umiejscowione są ok. 1000 metrów nad wioską. Nie jest łatwo je odnaleźć, jednak trud poszukiwań wynagrodzą niesamowite widoki na afgański Pamir po drugiej stronie rzeki. Reszta dnia upłynie na poznaniu wioski – samodzielne odkrywanie jej uroków oraz kontakt z mieszkańcami wioski i ich serdeczną gościnnością. Możemy być pewni, że będą nas ciekawi i chętnie zaproszą na herbatę do swoich domów. Regeneracja przed powrotem w wysokie góry. Nocleg w lokalnym Guest House / prywatnym domu w Langar. 

wyjazd do Tadżykistanu Wachan

Dzień 10. TADŻYKISTAN - Langar / Bulunkul (via Przełęcz Khargusz) 

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Bulunkul. Opuszczamy doliny, aby ponownie przywitać płaskowyż Pamiru. Trasa prowadzić będzie przez Przełęcz Khargusz i skalistą górską pustynię. Choć droga leży w Pamirze, towarzyszyć będą nam również widoki na szczyty Tien Szan oraz Hindukusz. Po drodze czekają nas liczne spotkania ze świstakami, a być może nawet przynoszącymi pomyślność owcami Marco Polo. Nocować będziemy w osadzie Bulunkul, położnej nad jeziorem o tej samej nazwie. To jedyne jezioro w okolicy słynące z występujących w nim jadalnych ryb. Mieszkańcy Bulunkul mogą wzbudzać nasz podziw, bowiem z uporem od lat starają się budować przydomowe szklarnie w których z powadzeniem udaje im się hodować warzywa – na wysokości 4 tysięcy metrów! Niedaleko położone jest także szmaragdowe Jezioro Yashikkul. To dla chętnych możliwość orzeźwiającej kąpieli w jego wodach. Na kolację zjemy oczywiście rybę złowioną w Jeziorze Bulunkul. Nocleg w lokalnym Guest House / prywatnym domu w Bulunkul. 

wyjazd do Tadżykistanu Langar

Dzień 11. TADŻYKISTAN – Bulunkul / Jaskinia Shakhty (opcjonalnie) / Murghab / Rang Kul

Po śniadaniu ruszamy w kierunku Murghab, przed osadą „odbijemy” w interior w poszukiwaniu Jaskini Shakhty. To malowniczo położona szczelina skalna, przed wejściem do której znajdują się malowidła naskalne przedstawiające dawną faunę Pamiru. Malowidła datowane są na epokę neolitu (ok. 8 tysięcy lat p.n.e). Sprzed jaskini rozpościera się zapierający dech w piersi widok, a pod skalnymi nawisami często odpoczywają stada owiec Marco Polo. Następnie miniemy znane nam już Murghab (możliwość zakupów na lokalnym bazarze) i udamy się do osady Rang Kul, położonej nad jeziorem o tej samej nazwie. Tęczowe jezioro swoją nazwę wzięło od legendy o tajemniczym światełku, które niegdyś wydobywało się z pobliskiej jaskini w skale oświetlając tafle wody tęczową barwą. Jaskinia istnieje do dziś i do dziś można w niej dostrzec słabo błyskający punkcik. Wieczorem przejazd na jaloo – pobliskie koczowisko letnie Kirgizów, aby odwiedzić mieszkańców jurt. W sezonie pasterskim część rodzin nadal powraca do tradycyjnego stylu życia jak sprzed stuleci, kiedy to domem nomadów były pasterskie jurty, a jedynym ich majątkiem stada owiec i jaków. Nocleg w lokalnym Guest House / prywatnym domu w Rang Kul. 

Tadżykistan Ishkaszim

Dzień 12. TADŻYKISTAN Rang Kul / Kara Kul

Po śniadaniu opuścimy Rang Kul kierując się w stronę Kirgistanu. Tym razem zatrzymujemy się w osadzie Kara Kul nad jeziorem o tej samej nazwie. Kara Kul oznacza „jezioro czarne”. Jezioro pozbawione jest życia więc jego wody są ciemne, czasem wręcz czarne. Na przeciwległym krańcu jeziora podziwiać można Pik Lenina. Popołudniu spacer brzegiem jeziora i pożegnanie z Tadżykistanem. Nocleg w lokalnym Guest House / prywatnym domu w Kara Kul. 

Tadżykistan Langar

Dzień 13. TADŻYKISTAN Kara Kul // KIRGISTAN - Osz

Po śniadaniu wyjazd do Sary Tash przez Przełęcz Kyzyl - Art (4282 m n.p.m.). Wjazd do Kirgistanu w Sary Tash. Dalsza podróż do Osz. W trakcie dnia do pokonania trasa około 360 km. Na trasie przy dobrej pogodzie i widoczności będziemy mogli ponownie podziwiać szczyt Pik Lenina i inne ośnieżone szczyty Pamiru. Po przyjeździe do Osz transfer do Guest House. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w Guest House w Osz.

Tadżykistan Karak-Kul

Dzień 14. KIRGISTAN - Osz / Biszkek

Po śniadaniu transfer na lotnisko w Osz. Wylot z Osz do Biszkek. Przylot do Biszkeku. W zależności od pozostałego do dyspozycji czasu, możliwy spacer po mieście Biszkek oraz wizyta na lokalnym targu w Biszkeku. Przejazd do Guest House lub hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Biszkek. 

Dzień 15. 

Poranny transfer na lotnisko zgodnie z godzinami połączeń lotniczych. Na lotnisku pożegnanie z angielskojęzycznym pilotem Poza Trasą Adventure w Kirgistanie i Tadżykistanie. Wylot z Biszkeku do Warszawy. Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne lub zmianę sytuacji politycznej.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2300USD

+ bilety lotnicze ok. 3900 PLN

Cena obejmuje:

  • Bilety lotnicze Warszawa - Biszkek - Warszawa ok. 3900 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
  • Bilety lotnicze na loty wewnętrzne Biszkek - Osz - Biszkek
  • GBAO PERMIT wymagany na Pamir
  • Noclegi w obiektach typu Guest House, w lokalnych domach oraz tradycyjnych jurtach zgodnie z programem
  • Śniadania
  • Transport wynajętym samochodem na całej trasie podróży
  • Opiekę polskiego pilota
  • Opiekę lokalnego pilota / przewodnika angielskojęzycznego
  • Permity i pozwolenia na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
  • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
  • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

  • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami (ok. 15 USD na dobę / osoba)
  • Zwyczajowych napiwków (około 70 USD)
  • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

Tadżykistan KIRGISTAN PODRÓŻ PRZEZ PAMIR NA ZDJĘCIACH

TADŻYKISTAN KIRGISTAN PAMIR - AZJA CENTRALNA

Tadżykistan Kirgistan Pamir Azja Centralna - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Tadżykistan Rezerwat Zorkol,   Tadżykistan Jezioro Iskandarkul,   Jezioro Song Kol 1,   Jezioro Song Kol 2,   Wyprawa do Kirgistanu – jak się przygotować?