kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

TADŻYKISTAN WYJAZD
WYPRAWA W PAMIR
RUBIEŻE JEDWABNEGO SZLAKU
16.06.2024-01.07.2024
brak miejsc
16
dni
CENA:
2350 USD + bilety lotnicze ok. 4300 PLN

TADŻYKISTAN WYJAZD

RUBIEŻE JEDWABNEGO SZLAKU - WYPRAWA W PAMIR

Tadżykistan Wyjazd Rubieże Jedwabnego Szlaku z Poza Trasą Adventure to niesamowita podróż w jeden z najpiękniejszych rejonów Azji Centralnej. Nasza wyprawa w góry Pamir to podróż w czasie. Zagłębiając się górskie doliny i bezdroża Tadżykistanu odkrywamy jednocześnie rubieże dawnego Jedwabnego Szlaku z całym bogactwem tradycji rozmaitych kultur: Tadżyków, Pamirców w górach oraz Kirgizów zamieszkujących najbardziej niegościnną część płaskowyżu, którzy kultywują swoje zwyczaje i tradycyjny, nomadyczny sposób życia.

Przestrzeń gór w Tadżykistanie, na pozór dosyć jednolita w swym charakterze i kolorystyce, w rzeczywistości jest symboliczną dżunglą znaczeń dla mieszkańców. Tradycja religijna wyznacza miejsca cudów związanych z lokalnymi świętymi Ismailizmu. A gdzieniegdzie w przestrzeni znaczeń dochodzą echa dużo starszych tradycji. To ziemia Słońca, więc i prastarego zaratustrianizmu, a także kultów animistycznych. Każde „święte miejsce” zdobią poroża górskich kozłów, zwierząt „sięgających nieba”. Na skalnych zboczach podziwiać można wyryte w kamieniu symbole solarne oraz sceny polowań, a w skromnych domach i pod jurtami Kirgizów wciąż posłuchać można opowieści o dawnych bohaterach.

Tadżykistan to bogactwo kultur przemieszanych ze sobą w barwnym korowodzie twarzy, ubiorów, zwyczajów, tradycji, ale to także przede wszystkim otwarte serca i ciekawość jego mieszkańców. Przyjeżdżając do Tadżykistanu, jak nigdzie indziej na świecie, możemy poczuć się z dawna wyczekiwanymi gośćmi, których tradycja – a także ludzka ciekawość każe przyjąć do domu, nakarmić – i wysłuchać opowieści. Zapraszamy na wyprawę Tadżykistan Wyjazd Rubieże Jedwabnego Szlaku z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Iga Cichoń. Copyright © Poza Trasą Adventure.

TADŻYKISTAN WYJAZD - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Duszanbe. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasa Adventure trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. Duszanbe / Twierdza Hisor

Przylot do Duszanbe w godzinach nocnych lub wczesnoporannych. Na lotnisku spotkanie grupy z angielskojęzyczne pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Tadżykistanie. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Około południa wizyta na lokalnym bazarze i spacer po najciekawszych zakątkach Duszanbe. Następnie przejazd w okolice Duszanbe, gdzie zwiedzimy starożytną twierdzę Hisor. Powrót do Duszanbe. Nocleg w hotelu w Duszanbe. 

Wycieczka do Tadżykistanu

Dzień 3. Duszanbe / Kulab / Khalaikum

Po śniadaniu wyruszamy w Pamir drogą przez Kulab - jedno z ważniejszych miast południowego Tadżykistanu. To początek słynnego Pamirskiego Traktu. Stopniowo równinne widoki i zielone doliny zmienią się w górzyste krajobrazy. Pod koniec dnia wjedziemy w malownicze górskie okolice, gdzie nasz szlak połączy się z granicą afgańską. Na noc zatrzymamy się w wiosce Khalaikum, położonej już w strefie GBAO, czyli w autonomicznym  okręgu Badachszanu. Nocleg w obiekcie typu Guest House. 

Podróż do Tadżykistanu
Fot. Iga Cichoń

Dzień 4. Khalaikum / Dolina Bartang

Po wczesnym śniadaniu rozpoczniemy intensywny dzień w podróży.  Droga przed nami jest długa i dziś definitywnie pożegnamy gładką, asfaltową nawierzchnię. Jechać będziemy krętą drogą wzdłuż południowej granicy Tadżykistanu, w pobliżu rzeki Pandż. Przez większość trasy będziemy mogli obserwować życie toczące się w niewielkich wioskach po drugiej stronie granicznej rzeki – w Afganistanie. W ciągu podróży krajobraz zmieni się – wjedziemy  w wysokie góry do wrót Doliny Bartang. Tu pożegnamy się z naszymi kierowcami i wyruszymy na trekking w góry.

Podróż do Tadżykistanu
Fot. Iga Cichoń

Po około 3 godzinach marszu dotrzemy do niewielkiej wioski położonej nad jeziorem i zamieszkałej jedynie przez kilkunastu mieszkańców. Noc spędzimy w ich gościnnych domach. Trekking odbędzie się na lekko, tylko z małymi plecakami – w wiosce pozostaniemy tylko jedną noc. Dla osób, które nie będą chciały uczestniczyć w trekkingu istnieje możliwość noclegu w Guest House w dolinie, gdzie na noc zatrzyma się część naszego teamu wraz z bagażami. Nocleg w zależności od wybranej opcji: Guest House w dolinie lub kwatery w prywatnych domach. 

Podróż do Tadżykistanu
Fot. Iga Cichoń

Dzień 5. Dolina Bartang / Garm Chashma / Ishkashem - Korytarz Wahański

Wczesna pobudka i śniadanie. Po czym rozpoczniemy trekking powrotny do Doliny Bartang, gdzie będą na nas czekać już nasi kierowcy. Wyruszamy w dalszą podróż wzdłuż granicy Tadżykistanu. Na trasie miniemy główne miasto Pamiru i jednocześnie stolicę Badachszanu – Chorog. Zatrzymamy się przy gorących źródłach Garm Chaszma, słynących z leczniczych właściwości. Następnie kontynuacja podróży aż do Ishkashem, będącego początkiem Korytarza Wahańskiego. Nocleg w Guest House. 

Podróż do Tadżykistanu
Fot. Iga Cichoń

Dzień 6. Ishkashem / Jamg / Wrang / Langar

Po śniadaniu obejrzymy ruiny twierdz strzegących niegdyś pogranicza. Następnie skorzystamy z kąpieli w gorących źródłach Bibi Fatima. Tu zaczyna się prawdziwy Pamir i świat Pamirców - zamieszkujących miejscowości położone wzdłuż granicy z Afganistanem: Zong, Wrang, Jamg. Każda z wiosek to swoisty mikroświat z własnym językiem, zwyczajami i legendami. W Jamg odwiedzimy muzeum jednego z uczonych i świętych Pamiru – Mubaraku z Wachanu. Jego postać pozwoli nam lepiej poznać życie w dolinie oraz złożone zależności świata przyrody i człowieka w górach Pamiru. Odwiedzimy też buddyjską stupę –  ślad kultury buddyjskiej na tych obszarach, przyjrzymy się także świątyniom lokalnych świętych ismailizmu. Na nocleg zatrzymamy się w Langar. Nocleg w Guest House. 

Podróż do Tadżykistanu
Fot. Iga Cichoń

 Dzień 7. Langar

Po śniadaniu czas na odpoczynek i delektowanie się pięknem okolicy. Wybierzemy się także w góry w poszukiwaniu petroglifów. Wizyta u gościnnych lokalnych mieszkańców, gdzie bliżej poznamy ich rodzinne życie. Powrót do Langar. Nocleg w Guest House.

Tadżykistan wyjazd
Fot. Iga Cichoń

Dzień 8. Langar / Bulunkul

Po śniadaniu rozpoczniemy dalszą podróż przez Tadżykistan. Opuścimy Pamirców i zanurzymy się w świat potomków dawnych koczowniczych plemion kirgiskich. Na noc dotrzemy do niewielkiej przyjemnej osady Bulunkul, która słynie z ryb żyjących w pobliskim jeziorze. W okolicy tej możemy już lekko odczuć niewielkie objawy zwiększającej się wysokości, przekroczymy bowiem granicę 4 tysięcy metrów n.p.m. Nocleg w Guest House. 

Podróż do Tadżykistanu
Fot. Iga Cichoń

Dzień 9. Bulunkul / Osada myśliwska

Po śniadaniu spacer nad „zielonym jeziorem”. Po czym zanurzymy się w interior Pamiru, gdzie turyści pojawiają się niezmiernie rzadko. W zamian towarzyszyć nam będą wesołe świstaki przebiegające tuż przed kołami samochodów. Przy odrobinie szczęścia dostrzeżemy także koziorożce i owce Marco Polo. Nocleg w skromnej osadzie myśliwskiej, w której skorzystać będziemy mogli także z basenów termalnych.

Podróż do Tadżykistanu
Fot. Iga Cichoń

Dzień 10. Osada myśliwska / Zorkul / Osada myśliwska

Po śniadaniu przejazd w kierunku malowniczego Jeziora Zorkul. Spacer podczas którego podziwiać będziemy niesamowite krajobrazy okolicy. Jeżeli będzie możliwość spotkamy się tu z kirgiskimi koczownikami, obozującymi nad brzegami jeziora w tradycyjnych – Jaloo. Wieczorem powrót na nocleg do Osady Myśliwskiej. 

Podróż do Tadżykistanu
Fot. Iga Cichoń

Dzień 11. Osada Myśliwska / Jaskinia Shakhty / Murghab

Wyruszamy w podróż powrotną do Pamirskiego Traktu. Po drodze odwiedzimy miejsce, które choć wydawać może się niepozorne, wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To jaskinia z malowidłami naskalnymi datowanymi na ósme tysiąclecie przed naszą erą. Choć sama jaskinia jest niedostępna do zwiedzania, część rysunków naskalnych zobaczyć można już przy wejściu do niej. Kontynuacja podróży do Murgab, gdzie dotrzemy wieczorem. Murgab to drugie najważniejsze miasto w regionie. Nocleg w Guest House.

Tadżykistan wyjazd
Fot. Iga Cichoń

Dzień 12. Murghab / Alichur (lub koczowisko w pobliżu Alichur)

Po śniadaniu odwiedzimy w Murhab lokalny bazar i sklepy z lokalnymi produktami i rękodziełem artystycznym. Często są to bardzo unikalne wyroby – świadectwo ginących już tradycji. Możliwość zakupu ciekawych pamiątek z podróży przez Tadżykistan. Następnie wyjazd do Alichur, którego nazwa oznacza „klątwa Alego”. Wioska leży w dosyć trudno dostępnym terenie. Jednak niedogodności związane z położeniem zrewanżuje w pełni gościnność i serdeczność mieszkańców. Nocleg w Guest House lub alternatywnie wb pobliskim tradycyjnym koczowisku (o ile będzie dostępne w danym terminie). 

Tadżykistan wyjazd
Fot. Iga Cichoń

Dzień 13.  Alichur / Khorog

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Khorog. Pomału pożegnamy kirgiski Pamir i pojedziemy dalej pamirskim traktem do Khorog. Zobaczymy jak toczy się codzienne życie w jedynym „prawdziwym” mieście Pamiru. Będzie to także chwila relaksu przed dalszą podróżą. Warto więc odpocząć w lokalnej czajchanie i odwiedzić lokalny bazar. Nocleg w Guest House. 

Tadżykistan wyjazd
Fot. Iga Cichoń

Dzień 14. Khorog / Karon / Khalaikum lub okolice

Po śniadaniu wyruszamy w dwudniową podróż powrotną do Duszanbe. Choć znamy już tą trasę z początku naszej podróży, jest ona jedną z najbardziej ekscytujących widokowo tras i wciąż na nowo zapewnia niezapomniane wrażenia. Na trasie zwiedzimy zaginione miasto Karon, które odkryte zostało stosunkowo niedawno. Od 2012 roku na stanowisku tym trwają prace archeologiczne. Choć ze względu na trudno dostępną lokalizację odwiedzany jest on jedynie przez nielicznych gości, Karon stał się jedną z wizytówek Pamiru. Stanowisko Archeologiczne w Karon skrywa unikat na światową skalę - ruiny zoroastryjskiej świątyni, jednak nie jest to świątynia ognia, a świątynia wody. Wzgórze na którym znajduje się Karon zapewnia także niesamowite widoki na okolicę, stąd zapewne przydomek jakim się cieszy - Tadżyckie Machu Piccu. Kontynuacja podróży do Khalaikum, gdzie zatrzymamy się na noc. Nocleg w Guest House w Khalaikum lub jego okolicach. 

Tadżykistan wyjazd
Fot. Iga Cichoń

Dzień 15. Khalaikum lub okolice / Duszanbe

Po śniadaniu kontynuować będziemy podróż powrotną do stolicy Tadżykistanu - Duszanbe. Na trasie przepiękne krajobrazy Tadżykistanu. W trakcie podróży zatrzymamy się kilkakrotnie na krótki odpoczynek i zdjęcia w najpiękniejszych punktach trasy. Po dotarciu na miejsce czas wolny na odpoczynek po podróży oraz przygotowania do podróży powrotnej. 

Tadżykistan wyjazd
Fot. Iga Cichoń

Dzień 16. Duszanbe 

Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z angielskojęzyczne pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Tadżykistanie. Wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2350USD

+ bilety lotnicze ok. 4300 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Duszanbe Warszawa ok. 4300 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych, w obiektach typu Guest House, kwaterach prywatnych oraz tradycyjnych obozowiskach
 • Trzy posiłki dziennie (śniadania, lunche i kolacje)
 • Transfery i transport zgodnie z opisem w programie
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnych pilotów / przewodników angielskojęzycznych
 • Pozwolenia na trekkingi i permity na wejścia do miejsc gdzie są wymagane oraz usługi przewodników
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Zgody na zwiedzanie i bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Opłaty kempingowe
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów dodatkowych posiłków nie wymienionych w opisie oraz napojów do posiłków
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 60 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp.

*Grupa min. 6 osób

TADŻYKISTAN WYJAZD NA ZDJĘCIACH

TADŻYKISTAN WYJAZD - AZJA CENTRALNA

Tadżykistan Wyjazd Azja Centralna - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: : Tadżykistan Rezerwat Zorkol, Tadżykistan Jezioro Iskandarkul, Jezioro Song Kol 1, Jezioro Song Kol 2, Wyprawa do Kirgistanu – jak się przygotować?

Poznaj nasze pozostałe wyprawy do Azji Centralnej: programy wypraw