kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

JAKUCJA ZIMĄ
WYPRAWA ZIMOWA
Jakuck Ojmiakon Magadan
zamów termin
grupa min 6 os
11
dni
CENA:
Skontaktuj się z nami!

JAKUCJA ZIMĄ - WYPRAWA ZIMOWA JAKUCK OJMIAKON MAGADAN

Jakucja Zimą - Wyprawa zimowa Jakuck Ojmiakon Magadan to wyjazd z Poza Trasą Adventure na bezkresną i mroźną lodową pustynię. W Jakucji mrozy osiągają rekordowe temperatury jednak stale żyją tu i pracują ludzie, którzy wytrzymują te ekstremalne warunki. Podczas naszej wyprawy zimowej do Jakucji podróżując słynną Trasą Kołymską dotrzemy między innymi do miejscowości Ojmiakon, gdzie rozwinęła się kultura Ewenków. Poznamy ich życie codzienne, tradycje i kulturę. Spróbujemy też dowiedzieć się jak miejscowa ludność daje sobie radę w tak ciężkich warunkach klimatycznych. Zapraszamy do Jakucji na wyprawę zimową!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure

JAKUCJA ZIMĄ - WYPRAWA ZIMOWA JAKUCK OJMIAKON MAGADAN - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Jakucka.

Dziń 2. Jakuck

Przylot do Jakucka. Zakwaterowanie w hotelu. Następnie ruszymy na zwiedzanie miasta – będzie to pierwszy etap aklimatyzacji do tutejszych zimowych warunków. Jakuck założony został na początku XVII w. obecnie jest stolicą i największym miastem Jakucji. Jakuck położony jest na wiecznej zmarzlinie. Wszystkie budynki w mieście posadowione są na palach. Zobaczymy między innymi Kriestiański Rynek, przespacerujemy się starą dzielnicą Załog oraz centralnym placem z reprezentacyjnymi gmachami. Zwiedzimy też niezwykłe muzeum mamuta.

Jakucja zimą

Dzień 3. Park Narodowy Filary Leny - Leńskie Słupy

Po śniadaniu wyjazd do Parku Narodowego Leńskie Słupy. Park założony został w 2018 roku. Na terenie parku obejrzeć można niezwykłe formacje skalne wznoszące się bezpośrednio nad brzegiem rzeki Lena. Formacje powstałe w okresie kambru składają się ze słupów skalnych osiągających wysokość od około 100 m do 200 m. Obszar ten wpisany został w 2012 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Widowiskowe ostańce zobaczymy z poziomu zamarzniętej rzeki, a następnie wybierzemy się na spacer po okolicy. Lunch na terenie parku, obiadokolacja w lokalnej restauracji lub hotelu. W podróży do pokonania łącznie około 400 km.

Jakucja zimą

Dzień 4. Teply Klyuch

Wyjazd do wioski Teply Klyuch. Najpierw przeprawiamy się zimnikiem, czyli drogą wytyczoną na skutej lodem rzece na prawy brzeg Leny, a następnie przejedziemy pierwsze kilkaset kilometrów słynnej Trasy Kołymskiej. W trakcie podróży przerwa na lunch. Zakwaterowanie w małym pensjonacie. Nocleg w pokojach 3-4 osobowych. Kolacja w hotelu. Dystans do pokonania 485 km. 

Jakucja zimą

Dzień 5. Teply Klyuch - Wycieczka do Gułagu

Wcześnie rano wyjazd do byłego Gułagu. Śniadanie i lunch w trakcie podróży samochodem. Zwiedzimy pozostałości dwóch obozów Gułagu. Poznamy historie i ciężkie losy zesłańców, którzy doświadczyli tak srogiego losu w wprost nieludzkich warunkach. Powrót do Teply Klyuch. Kolacja. W trakcie podróży do pokonania około 350 km.

Dzień 6. Ojmiakon

Wczesnym rankiem wyjazd do wsi Ojmiakon. Śniadanie w trakcie podróży samochodem, postój na lunch w lokalnej jadłodajni. Dystans do pokonania 460 km. Tego dnia krajobrazy będą robiły się coraz ciekawsze, wjedziemy na tereny górskie. Jechać będziemy przez Góry Wierchojańskie pokonując widowiskowe przełęcze. Droga, którą będziemy pokonywać w całości zbudowana została przez więźniów gułagów. Potocznie nazywana jest ona „drogą na kościach” z powodu licznych ofiar jakie pochłonęła jej budowa.

Jakucja zimą

Nazwa Ojmiakon w języku jakuckim oznacza „niezamarzającą wodę”. Jest to nawiązanie do znajdujących się w pobliżu wioski gorących źródeł, które mimo wiecznej zmarzliny pozwoliły na założenie wsi w tak ciężkich warunkach. Ojmiakon nazywany jest często biegunem zimna, gdyż w 1926 r. odnotowano tu najniższą wówczas temperaturę powietrza –71,2 °C. Jest to wioska na stale całorocznie zamieszkała. Rekord zimna pobiła w 2004  inna wioska w Jakucji - Tomtor, gdzie odnotowano –72,2 °C. Do Ojmiakon dotrzemy wieczorem. Kolacja. Nocleg w kwaterach u lokalnej rodziny. Pokoje 2-4 osobowe.

Ojmiakon

Dzień 7. Ust-Nera

Po śniadaniu wyjazd do Ust-Nera. Po drodze malownicze puste przestrzenie, modrzewiowa tajga, góry, przełęcze i rzeki. Dziś gościć będziemy u pasterzy reniferów, przejażdżka saniami ciągnionymi przez renifery. Lunch i kolacja w lokalnej restauracji. Zakwaterowanie w pensjonacie. Pokoje 1-3 osobowe. Dystans do pokonania w trakcie podróży 450 km. 

renifer

Dzień 8. Ust-Nera - Kadykchan - Susuman

Po śniadaniu wyjazd w kierunku miasta Susuman. Lunch zjemy w trakcie podróży samochodem. Podróżować będziemy Trasą Kołymską przez tereny intensywnie eksploatowane przez poszukiwaczy złota, które jest największym skarbem tego regionu. Po drodze zatrzymamy się w mieście widmie - Kadykczan. Miasto powstało w czasie II Wojny Światowej jako osada górników węgla kamiennego. Po upadku Związku Radzieckiego, z powodu ograniczenia wydobycia węgla a następne zamknięcia kopalni  miasto zaczęło się stopniowo wyludniać i ostatecznie zostało porzucone przez mieszkańców. Następnie dalsza podróż do Susuman. Po dotarciu na miejsce kolacja i zakwaterowanie. Spacer po Susuman - mieście poszukiwaczy złota. Dystans do pokonania w dniu dzisiejszym 420 km. 

Dzień 9. Susuman - Magadan

Wcześnie rano wyruszymy w najdłuższy odcinek trasy naszej wyprawy. W dniu dzisiejszym do pokonania będziemy mieli 620 km. Jechać będziemy ostatnim odcinkiem Trasy Kołymskiej. Śniadanie w trakcie podróży samochodem, postój na lunch w lokalnej restauracji. Do Magadan dotrzemy wieczorem. Nocleg. 

Trasa Kołymska

Dzień 10. Magadan

Całodniowa wycieczka po Magadanie i okolicach. Miasto powstało na początku XX w. i było centrum tranzytowym zarówno więźniów gułagów, jak i wydobywanych w okolicy surowców. Zobaczymy port nad Morzem Ochockim, do którego przybijały statki transportujące zesłańców - więźniów Gułagów. Na przełomie 1940 i 1941 roku transporty przywiozły do Magadanu około 12 000 Polaków, w większości jeńców wojennych i ich rodzin. Zaledwie 583 osoby z nich zostały uwolnione w 1942 w ramach akcji korpusu generała Andersa. Udamy się na wzgórze, gdzie znajduje się rzeźba Maska Boleści, upamiętniająca ofiary stalinowskich represji. Następnie wycieczka do miejscowości Niukla, malowniczo położonej nad brzegiem Morza Ochockiego. 

Dzień 11. 

Śniadanie. Wykwaterowanie i transfer na lotnisko. Wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA:

Skontaktuj się z nami!

Cena obejmuje:

  • Bilety lotnicze Warszawa - Rosja - Warszawa  ok. PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
  • Noclegi w hotelach klasy turystycznej i pensjonatach w pokojach dwuosobowych lub w obiektach typu Guest House
  • Śniadania
  • Transfery i transport na całej trasie podróży zgodnie z programem wynajętym samochodem
  • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
  • Opiekę polskiego pilota
  • Opiekę angielskojęzycznego pilota
  • Usługi miejscowych przewodników
  • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie 
  • Miejscowy podatek turystyczny
  • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
  • Ubezpieczenie podróżne
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

  • Kosztów posiłków poza śniadaniami
  • Napojów alkoholowych i bezalkoholowych oraz napojów do posiłków
  • Zwyczajowe napiwki (ok. USD)
  • Innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp.

*Wycena na zamówienie dla grup. Grupa z polskim pilotem min. 6 osób

JAKUCJA ZIMĄ NA ZDJĘCIACH

Fotografie Grzegorz Sadowski i Alexey Morozov

 

JAKUCJA ZIMĄ - AZJA CENTRALNA

Jakucja zimą Rosja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Rosja Syberia Bajkał 1,   Rosja Syberia Bajkał 2,   Inguszetia Kaukaz Rosyjski - W podróży przez Inguszetię,   Osetia Północna i Południowa. Podróż przez Kaukaz Rosyjski