fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

UZBEKISTAN WYCIECZKA
POZA TRASĄ
15.08.2022-25.08.2022
15.09.2022-25.09.2022
15.10.2022-25.10.2022
15.04.2023-25.04.2023
15.06.2023-25.06.2023
15.07.2023-25.07.2023
11
dni
CENA:
USD + bilety lotnicze ok. PLN

UZBEKISTAN WYCIECZKA POZA TRASĄ

Uzbekistan Wycieczka z Poza Trasą Adventure to prawdziwa gratka dla miłośników historii, wspaniałych zabytków, sztuki i architektury oraz artystycznego rzemiosła. Przez wielu Uzbekistan uważany jest za najatrakcyjniejszy z krajów Azji Środkowej i uznawany za prawdziwą Perłę Orientu. Uzbekistan uwiedzie z pewnością każdego podróżnika także życzliwością i otwartością mieszkańców.

Podczas podróży Uzbekistan Wycieczka z Poza Trasą Adventure podążać będziemy śladami Marco Polo, Timura, Aleksandra Macedońskiego i Czyngis-chana. Wielka Trójka Uzbekistanu: Samarkanda, Chiwa i Buchara to klejnoty architektury światowej. To miasta położone na trasie, którą przed wiekami Jedwabny Szlak prowadził karawany kupieckie. Piękno ich orientalnych budowli, nie ma sobie równych w całej Azji Środkowej, to prawdziwa kraina z Baśni Tysiąca i Jeden Nocy. W mieście Nurata założonym w 327 roku p.n.e. obejrzymy ruiny twierdzy Aleksandra Wielkiego. W trakcie podróży Uzbekistan pokaże nam niestety także swoje inne oblicze - obraz spustoszenia w Moynaq, które pozostawiła po sobie radziecka myśl technologiczna. To dawne miasto portowe położone nad Jeziorem Aralskim, dziś oddalone jest od jego brzegów niemalże dwieście kilometrów. Odległość ta niestety nadal wzrasta. Jest to miejsce jednej z największych katastrof ekologicznych naszych czasów. Podczas podróży przez Uzbekistan czeka nas również przygoda na Pustyni Kyzył Kum, gdzie spędzimy wieczór przy ognisku tuż pod rozgwieżdżonym niebem, a nocować będziemy w tradycyjnej uzbeckiej jurcie.

Uzbekistan to także atrakcyjne wyroby rękodzieła artystycznego. Gościć będziemy w mieście Gijduvan, gdzie spotkamy się z artystami wytwarzającymi tradycyjną ceramikę artystyczną. Złożymy także wizytę w manufakturze, gdzie wytwarzany jest jedwabny papier. Poznamy proces jego produkcji oraz obejrzymy przykłady jego artystycznego zastosowania. Wielokrotnie wybierzemy się na barwne orientalne bazary, których klimat i barwy świat na zawsze pozostaje w pamięci. W cenie imprezy zawarte są noclegi w komfortowych hotelach 4* i sprawdzonych hotelach butikowych oraz przejazd pociągiem z Samarkandy do Nukus, w czasie której dodatkowo będziemy mogli podziwiać przepiękne krajobrazy Uzbekistanu.  Zapraszamy w podróż Uzbekistan Wycieczka z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

UZBEKISTAN WYCIECZKA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Samarkandy w Uzbekistanie. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku Chopina na trzy godziny przed planowanym wylotem. Rozpoczęcie podróży Uzbekistan Wycieczka z Poza Trasą Adventure.

Uzbecki

Dzień 2. Samarkanda

Przylot do Samarkandy. Na lotnisku powitanie grupy z lokalnym przewodnikiem / pilotem Poza Trasą Adventure w Uzbekistanie. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Następnie śniadanie, po czy rozpoczniemy zwiedzanie Samarkandy. Samarkanda to jedno z miast Wielkiej Uzbeckiej Trójki (pozostałe to Buchara i Chiwa). Miasto założone zostało w VII w. p.n.e. pod nazwą Afrasiyab (Afrasiab), a jego największy rozwój przypadł na okres panowania Timuridów, w XIV i XV w. To jedno z najstarszych miast świata, a przez wielu uznawane jest za jedno z najpiękniejszych w Azji Środkowej. Od 2001 roku Samarkanda znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Uzbekistan wyjazd

Samarkanda to jedno ze słynnych miast leżących na trasie legendarnego Jedwabnego Szlaku. Urodą Samarkandy zachwycał się słynny podróżnik Marco Polo. Na przestrzeni wieków zdobywali ją, między innymi Aleksander Wielki, Arabowie, Turcy seldżuccy i Czyngis-chan. W XIV w. Samarkanda była jedną z największych stolic świata. Stąd dowodził swoim imperium słynny wódz Timur (Tamerlan). Miasto był wówczas znanym na cały świat ośrodkiem kultury i nauki. Wizytówką Samarkandy i głównym punktem miasta jest Registan, monumentalny plac wyłożony palonymi cegłami i brukiem. Jego nazwa oznacza „piaszczyste miejsce”. W dawnych czasach było to targowisko ulokowane na skrzyżowaniu ulic, które stopniowo przekształciło się w centrum życia miasta. Plac Registan uważany jest za najwspanialszy zespół architektoniczny Azji Środkowej. Otaczają go turkusowe budynki pokryte przepięknymi mozaikami. Znajdują się tu trzy średniowieczne medresy: Uług Bega (Ulugbek) z XV wieku oraz dwie medresy z XVII wieku Szir-Dar (Sherdor) oraz Tillja-Kari (Tilla-Kori). Nieopodal Registanu znajduje się Meczet Bibi Chanum (Bibi Khanum), wybudowany w 1399 roku na polecenie Timura. Timur poświęcił go pamięci swojej żony. Obecnie znajduje się tu muzeum.

Uzbekistan wyjazd

Wizyta na muzułmańskiej nekropolii Szach-i Zinda (Shahi-Zinda). Znajdują się tu unikalne starożytne grobowce z XIV i XV w. Najpiękniejsze miejsce na cmentarnym wzgórzu to aleja mauzoleów z misternymi niebieskimi mozaikami zdobiącymi ich fasady i wnętrza. Krótka wizyta w polskim kościele w Samarkandzie. Wybierzemy się także na spacer po największym w mieście bazarze Siabski (Siyab), z najlepszymi w całym Uzbekistanie lepioszkami. Budowle Samarkandy przyciągają swoją niezwykłą urodą zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorami kiedy to wszystkie zabytki są podświetlone. Nocleg w hotelu Samarkandzie. 

Dzień 3. Samarkanda / Pociągiem do Nukus

Po śniadaniu kontynuować będziemy zwiedzanie Samarkandy. Wizyta w Mauzoleum Gur-i Mir (Gur-Emir), które jest miejscem spoczynku słynnego wodza Timura oraz jego synów. Mauzoleum Gur-i Mir (Gur-Emir) z 34-metrową kopułą jest repliką kopuły meczetu Umajjadów w Damaszku. Jest ona pokryta dachówkami w kolorach błękitu i turkusu, które dominują w panoramie miasta. Następnie zwiedzimy Muzeum Afrasiyab (Afrasiab), znajdujące się przy stanowisku archeologicznym o tej samej nazwie. W muzeum zobaczyć można malowidła ścienne odkryte podczas prac archeologicznych na terenie starożytnego miasta Afrasiyab.

Uzbekistan wyjazd Timur

Wizyta w Muzeum i Obserwatorium sułtana Ulugh Bega, który był również matematykiem i astronomem, zafascynowanym gwiazdami i kosmosem. Ulugh Beg stworzył jedno z najwspanialszych obserwatoriów w starożytnym świecie. Przyrządy stosowane w tym obserwatorium były ponoć najdokładniejsze aż do czasu wynalezienia teleskopu. Wizyta w manufakturze, gdzie wytwarzany jest papier jedwabny. Poznamy proces produkcji oraz przykłady jego artystycznego użycia. W okolicach godziny 17.00 transfer na dworzec kolejowy w Samarkandzie. Wieczorno-nocny przejazd pociągiem do miasta Nukus. Po drodze niesamowite krajobrazy Uzbekistanu. Podróż pociągiem to ciekawa przygoda a także szansa kontaktu i zapoznania się z mieszkańcami kraju. Nocleg w pociągu (przedziały czteroosobowe).

Uzbekistan wyjazd

Dzień 4. Nukus / Mizdakhan / Moynaq / Nukus 

Przyjazd do Nukus w godzinach porannych. Miasto Nukus położone jest w Republice Karakałpackiej na obrzeżach Pustyni Kyzył Kum. Transfer do restauracji na śniadanie. Następnie wyruszymy w drogę w kierunku miasta Moynaq. Trasa do pokonania około 220 km. Po drodze zwiedzimy rozległy kompleks archeologiczny Mizdakhan, położony na wzgórzach około 30 km od Nukus. Mizdakhan początkowo związany był z zaratusztrianizmem, jedną z najstarszych religii monoteistycznych. Według naukowców nieopodal cmentarza istniało miasto, które leżało na trasie Jedwabnego Szlaku. Najstarsze grobowce znajdujące się na tym terenie liczą ponad 2000 lat. Jest to jedna z najstarszych nekropoli w całej Azji Środkowej. Kompleks składa się z kilku większych mauzoleów, między innymi: Mazlumkhan Sulu (XII w.), Shamun Nabi (XVIII w.), ruin zoroastryjskiej twierdzy Gyaur Kala, medresy Khalfa Erejep, karawanseraju Khanka, nagrobków Zaratusztrian oraz Muzułmanów. Według legendy w Mizdakhan pochowany jest Adam, pierwszy człowiek stworzony przez Boga i wygnany z Raju. Kontynuacja podróży do miasteczka Moynaq.

Jezioro Aralskie w Uzbekistanie

Miasteczko założono na południowym brzegu Jeziora Aralskiego, na pustynnym półwyspie Moʻynoq, przy delcie rzeki Amu-darii. Niegdyś portowe miasteczko Moynaq, obecnie – na skutek wysychania Jeziora Aralskiego i rzeki Amu-darii – miejscowość znajduje się ponad 200 kilometrów od linii brzegowej. Jest to rejon jednej z największych katastrof ekologicznych naszych czasów - postępującego od lat wysychania Jeziora Aralskiego. Na pustynnych terenach Uzbekistanu postanowiono w czasach Związku Radzieckiego uprawiać na szeroką skalę bawełnę. Do nawadniania pól bawełny użyte zostały wody rzek Amu-Darii i Syr-Darii. Rzeki te zasilały wcześniej zasoby wód słonego i dość płytkiego Jeziora Aralskiego. Jezioro latami odparowywało i drastycznie zmniejszało swoją powierzchnię, co dzieje się nadal. Zmiany klimatu - susza i burze piaskowe wywołane tym procesem w bardzo widoczny sposób odbijają się na życiu mieszkańców miasteczka słynącego przed laty z rybołówstwa. Z dawnych czasów pozostały tu rdzewiejące kadłubów statków. To smutne cmentarzysko statków stanowi swoistą atrakcję ale przede wszystkim unaocznia klęskę ekologiczną, do której w tym rejonie doprowadził człowiek. W miejscu, gdzie kiedyś znajdował się port rybacki dziś jest Pustynia Aralkum, która uformowała się na dnie nieistniejącego już jeziora. Wizyta w muzeum Jeziora Aralskiego. Następnie podróż powrotna do miasta Nukus. Trasa do pokonania około 220 km. Nocleg w hotelu w Nukus. 

Moynaq w Uzbekistanie

Dzień 5. Nukus / Ayaz Kala / Toprak Kala / Chiwa (Khiva)

Wczesne śniadanie i wyjazd w kierunku miasta Chiwa (Khiva). Po drodze zatrzymamy się przy ruinach pustynnych twierdz Ayaz Kala i Toprak Kala, które są pozostałością po czasach dawnej świetności starożytnego Chorezmu. Ta historyczna kraina położona nad dolną Amu-darią obejmowała obszar dzisiejszego Uzbekistanu, Turkmenistanu i północnego Iranu, zasiedlona była już w III tysiącleciu p.n.e. Część tutejszych budowli pełniła rolę ufortyfikowanych miast, inne były warownymi twierdzami lub miejscem kultu religijnego. Prawdopodobnie było ich kilkadziesiąt, ale do dziś zachowały się ruiny tylko kilku z nich. Twierdze Ayaz Kala i Toprak Kala wzniesione zostały około 2000 lat temu, a ich zadaniem była obrona żyznych ziem doliny Amu-darii, której koryto niegdyś znajdowało się w tych właśnie okolicach. Budowle zbudowane zostały z mieszanki błota, gliny i słomy. Podczas zwiedzania towarzyszyć nam będą przepiękne widoki na okolicę. Kontynuacja podróży do Chiwa. W ciągu dnia do pokonania trasa około 300 km. Po dotarciu do Chiwa, zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek lub wieczorny spacer po mieście. Nocleg w hotelu w Chiwa. 

Nukus w Uzbekistanie

Dzień 6. Chiwa (Khiva)

Śniadanie w hotelu. Po czym rozpoczniemy całodzienne zwiedzanie skarbów legendarnej Chiwy, kolejnego z miast Wielkiej Uzbeckiej Trójki. Chiwa leżąca w delcie rzeki Amu-Daria, znana była już od czasów starożytnych. Pomiędzy VI a VII wiekiem stała się jednym z ważniejszych ośrodków handlowych w Azji Środkowej, znajdowała się bowiem na trasie Jedwabnego Szlaku wiodącego z Chin do Europy. Miasto słynęło przede wszystkim z wyrobu jedwabnych i bawełnianych tkanin oraz pięknych dywanów. Stare miasto Chiwa składa się z dwóch części: wewnętrznej - twierdzy Iczan Kala i zewnętrznej - Daszan Kala, każda z nich otoczona jest osobnym murem obronnym. Iczan Kala powstała między XVIII a XIX w. W centrum miasta znajduje się ponad sześćdziesiąt zabytków architektonicznych. Obejrzymy najważniejsze zabytki miasta: Mury obronne z czterema bramami wychodzącymi na cztery strony świata, Meczet Dżuma (Juma), który posiada przepiękne drewniane sklepienie oraz 115 rzeźbionych kolumn, Cytadela Kunja Ark, 29-metrowy Minaret Kalta Minor, który w założeniu miał osiągnąć wysokość 70-80 metrów, Pałac Chana Tasz Chauli (Tash-Kauli), Szkołę Koraniczną - Medresa Mohammed Amin Khan, Mauzoleum Pahlawana Mahmuda, Mauzoleum Sayida Allauddina, Medresę Islam Khodja wraz z minaretem, z którego roztacza się przepiękny widok na miasto oraz Medresę Alla-Kuli. W 1990 roku zabytki Chiwy wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uroku Chiwie dodaje fakt, iż współczesne życie mieszkańców toczy się nadal w średniowiecznej zabytkowej części miasta. Spacer po ulicach miasta i wizyta na bazarze. Zainteresowanym zakupem regionalnego rękodzieła artystycznego polecamy zakupy w Chiwie, gdzie kupić można przedmioty dobrej klasy, wykonane na wysokim poziomie. Nocleg w hotelu w Chiwa.

Chiwa Khiva

Dzień 7. Chiwa (Khiva) / Buchara 

Po śniadaniu wyruszymy w podróż przez Pustynię Kyzył Kum (Kyzylkum), co oznacza „czerwone piaski” do miasta Buchara. Trasa do pokonania około 450 km. Podróż trwać będzie około 7-8 godzin jazdy samochodem, które będą doskonałą okazją do podziwiania krajobrazów Uzbekistanu. Po drodze zatrzymamy się na krótki odpoczynek oraz zdjęcia w najciekawszych punktach trasy. Po dotarciu do Buchara, zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na odpoczynek po podróży lub spacer w najbliższej okolicy. Nocleg w hotelu w Bucharze.

Uzbekistan wyjazd

Dzień 8. Buchara

Śniadanie w hotelu, po czym rozpoczniemy całodzienne zwiedzanie Buchary. Buchara to jedno z najstarszych miast w Azji Środkowej i kolejne miasto z Wielkiej Uzbeckiej Trójki. Buchara była jednym z najważniejszych miast leżących na trasie Jedwabnego Szlaku. Stare Miasto w Bucharze jest jednym z najcenniejszych zespołów architektury islamu w Azji Środkowej, a w jego skład wchodzi aż 140 obiektów. Szczególne wrażenie robią trzy piękne zespoły zabytkowych budynków. Pierwszy z nich to wizytówka miasta - Kompleks Lab-i Hauz (Lyabi-Hauz), w skład którego wchodzi XVI-wieczna Medresa Kukeldasz (Kukeldash), która jest jedną z największych medres w Azji Środkowej. W późniejszym okresie, po obu stronach Kukeldasz dobudowano Medresę Chanaka i Medresę Nadir Diwan Begie oraz dzielący je staw (hauz). Kolejnym cennym kompleksem jest Po-i Kalon (Poi-Kalyan), na który składa się XVI-wieczny meczet Kalyan wraz z 45-metrowym minaretem oraz Medresa Mir-i Arab (Miri- Arab). Kolejne zachwycające medresy w Buchara to Uług Beg (Ulug Beg), pochodząca z XV wieku oraz Abd al-Aziz Chana (Abdulaziz Khan), pochodząca z XVII wieku, z charakterystycznym sklepieniem ponad bramą przypominającym plaster miodu. Zwiedzimy również: Mauzoleum Ismaela Samaniego (Ismail Samani) - założyciela perskiej dynastii Samanidów, Mauzoleum Chashma Ayub, Meczet Bala Hauz (Bolo-Hauz) z drewnianym stropem i kolumnami, Twierdzę Ark, która jest najstarszą budowlę miasta, a jej historia sięga czasów antycznych (twierdza była wielokrotnie odnawiana). Historyczne centrum Buchary w 1993 roku wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W Bucharze, podobnie jak w Chiwa, współczesne życie toczy się nadal w średniowiecznej zabytkowej części miasta. Bazary ulokowane są w zabytkowych halach, gdzie kupić można przepiękne rękodzieło artystyczne i sztukę, między innymi ręcznie wykonywane hafty, biżuterię, kilimy i dywany. Wizyta na bazarze to nie tylko zakupy ale także możliwość podglądania rzemieślników i artystów podczas pracy nad ich dziełami. Nocleg w hotelu w Buchara.

Uzbekistan wyjazd

Dzień 9. Buchara / Gijduvan / Nurata / Jezioro Ajdar-kul / Kemping tradycyjne jurty

Po śniadaniu wyjazd w kierunku miasta Nurata. Trasa do pokonania w sumie około 250 km. Po drodze zatrzymamy się w mieście Gijduvan, które od wieków uważane jest za centrum wyrobu i handlu ceramiką artystyczną. Spotkanie z artystami wytwarzającymi ceramikę artystyczną Gijduvan, wizyta w warsztacie ceramicznym. Ceramika jest jednym z podstawowych rzemiosł artystycznych w Azji Środkowej. Na terenie Uzbekistanu ceramika cieszy się dużą popularnością już od czasów starożytnych, a szkoła ceramiki w Gijduvan ma swoje długą historię i tradycje. Wyroby i dzieła mistrzów z Gijduvan charakteryzują się bogatą kolorystyką i różnorodnością zdobień. W zdobieniu dominują kolory zielony i niebieski oraz geometryczne wzory. W Gijduvan znajduje się także Muzeum Ceramiki, prowadzone od siedmiu pokoleń przez rodzinę słynnych ceramików – Narzullaev, którzy będą naszymi przewodnikami po świecie ceramiki z Gijduvan.

Gijduvan

Dalsza podróż w kierunku Nurata. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Nurata założona została w 327 roku p.n.e. przez Aleksandra Wielkiego jako Nur. Obejrzymy tu Meczet Juma oraz pobliskie święte źródełko, a także najciekawszy zabytek regionu - ruiny twierdzy Aleksandra Macedońskiego, położone na południe od dzisiejszego miasta. Dalszy przejazd w kierunku Jeziora Ajdar-kul. Czas wolny na odpoczynek nad jeziorem, relaks na plaży i możliwość kąpieli. Popołudniu przejazd na kemping i zakwaterowanie w tradycyjnych jurtach. Wieczorna tradycyjna uzbecka kolacja z muzyką na żywo przy ognisku pod rozgwieżdżonym niebem. Nocleg w 4 - 5 osobowych jurtach w obozowisku.

Dzień 10. Kemping tradycyjne jurty / Jezioro Ajdar-kul / Samarkanda

Przed południem relaks i wypoczynek, kąpiele w jeziorze oraz wycieczka na wielbłądach po okolicy. Po lunchu wyjazd do Samarkandy. Trasa do pokonania około 300 km. Po dotarciu do Samarkandy zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek przed wczesnoporannym wylotem do Warszawy. Nocleg w hotelu w Samarkandzie. 

uzbekistan jurty

Dzień 11. Samarkanda

Transfer na lotnisko w Samarkandzie. Na lotnisku pożegnanie z pilotem przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Uzbekistanie. Wylot do Warszawy. Zakończenie wyjazdu Uzbekistan Wycieczka z Poza Trasą Adventure. Przylot do Warszawy w godzinach wieczornych.

 

TRASA WYCIECZKI:

CENA: USD

+ bilety lotnicze ok. PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Samarkanda - Warszawa  ok. 3200 PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilet na pociąg Samarkanda - Nukus (klasa ekonomiczna, przedziały 4 osobowe)
 • Noclegi w hotelach 4* (lokalna standaryzacja) lub dobrej klasy hotelach butikowych w pokojach dwuosobowych typu twin, tradycyjnej 4-5 osobowej  jurcie (1 nocleg) oraz w pociągu Samarkanda - Nukus (przedział 4-osobowy - 1 nocleg). Noclegi w pokoju jednoosobowym (z wyjątkiem jurt) - opłata dodatkowa około 150 USD (oferta na zapytanie)
 • Early check-in w hotelu w Samarkandzie w dniu przylotu
 • Śniadania
 • Kolacja w 9. dniu i Lunch w 10. dniu, zgodnie z opisem w programie
 • Transfery i transport zgodnie z programem klimatyzowanym wynajętym samochodem
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę i usługi lokalnych pilotów i przewodników angielskojęzycznych
 • Bilety wstępu do zwiedzanych miejsc
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Koszty polisy od rezygnacji w przypadku sytuacji nadzwyczajnej (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (wymagany na każdy wylot z PL oraz przy powrocie ok. USD)
 • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami - zgodnie z opisem. Przybliżone kwoty: (lunche w lokalnych restauracjach - zestaw 3 dań ok. 125 USD - pobyt/osoba) oraz kolacje w lokalnych restauracjach - zestaw 3 dań ok. 125 USD - pobyt/osoba)
 • Zwyczajowych napiwków
 • Opłaty za filmowanie i fotografowanie (około 1 USD / obiekt)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 8 osób

UZBEKISTAN WYCIECZKA NA ZDJĘCIACH

UZBEKISTAN WYCIECZKA - AZJA / AZJA CENTRALNA

Uzbekistan Wycieczka Azja, Azja Centralna - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw:  Kilka słów o Uzbekistanie?,  Podróż do Uzbekistanu i Kazachstanu - Jezioro Aralskie, Taszkient - Uzbecka stolica, Samarkanda w Uzbekistanie, Kotlina Fergańska 1, Kotlina Fergańska 2, Kilka słów o Uzbekistanie,  Kurdystan iracki i irańskiKurdowie, Irak Jazydzi z z Lalish,  Jazydzi z Lalish – potomkowie Asyryjczyków,  Muzyka z Kurdystanu

Poznaj nasze pozostałe wyjazdy do Uzbekistanu: Podróż Turkmenistan Uzbekistan i Iran Północny