kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

UZBEKISTAN WYCIECZKA
POZA TRASĄ ADVENTURE
04.07.2025-14.07.2025
24.09.2025-04.10.2025
11
dni
CENA:
1950 USD + bilety lotnicze ok. 4500 PLN

UZBEKISTAN WYCIECZKA POZA TRASĄ

Uzbekistan Wycieczka z Poza Trasą Adventure to prawdziwa gratka dla miłośników historii, wspaniałych zabytków, sztuki i architektury oraz artystycznego rzemiosła. Przez wielu Uzbekistan uważany jest za najatrakcyjniejszy z krajów Azji Środkowej i uznawany za prawdziwą Perłę Orientu. Uzbekistan uwiedzie z pewnością każdego podróżnika także życzliwością i otwartością mieszkańców. Podczas podróży Uzbekistan Wycieczka z Poza Trasą Adventure podążać będziemy śladami Marco Polo, Timura, Aleksandra Macedońskiego i Czyngis-chana. Wielka Trójka Uzbekistanu: Samarkanda, Chiwa i Buchara to klejnoty architektury światowej. To miasta położone na trasie, którą przed wiekami Jedwabny Szlak prowadził karawany kupieckie. Piękno ich orientalnych budowli, nie ma sobie równych w całej Azji Środkowej, to prawdziwa kraina z Baśni Tysiąca i Jeden Nocy. W mieście Nurata założonym w 327 roku p.n.e. obejrzymy ruiny twierdzy Aleksandra Wielkiego. W trakcie podróży Uzbekistan pokaże nam niestety także swoje inne oblicze - obraz spustoszenia w Moynaq, które pozostawiła po sobie radziecka myśl technologiczna. To dawne miasto portowe położone nad Jeziorem Aralskim, dziś oddalone jest od jego brzegów niemalże dwieście kilometrów. Odległość ta niestety nadal wzrasta. Jest to miejsce jednej z największych katastrof ekologicznych naszych czasów. Podczas podróży Uzbekistan Wycieczka z Poza Trasą Adventure czeka nas również przygoda na Pustyni Kyzył Kum, gdzie spędzimy wieczór przy ognisku tuż pod rozgwieżdżonym niebem, a nocować będziemy w tradycyjnych uzbeckich jurtach. Uzbekistan to także atrakcyjne wyroby rękodzieła artystycznego. Gościć będziemy w mieście Gijduvan, gdzie spotkamy się z artystami wytwarzającymi tradycyjną uzbecką ceramikę. Złożymy także wizytę w manufakturze, gdzie wytwarzany jest jedwabny papier. Poznamy proces jego produkcji oraz obejrzymy przykłady jego artystycznego zastosowania. W podróży Uzbekistan Wycieczka z Poza Trasą Adventure wielokrotnie wybierzemy się na barwne orientalne bazary, których klimat i barwy świat na zawsze pozostaje w pamięci. W cenie imprezy zawarte są noclegi w komfortowych hotelach 4* i sprawdzonych hotelach butikowych oraz przejazd pociągiem z Samarkandy do Nukus, w czasie której dodatkowo będziemy mogli podziwiać przepiękne krajobrazy Uzbekistanu.  Zapraszamy w podróż Uzbekistan Wycieczka z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

UZBEKISTAN WYCIECZKA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Samarkandy. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. Samarkanda

Przylot do Samarkandy. Na lotnisku powitanie grupy z lokalnym przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Uzbekistanie. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Po późnym śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Samarkandy.

Uzbecki

Samarkanda to jedno z miast Wielkiej Uzbeckiej Trójki, obok Buchary (Bukhara) i Chiwy (Khiva). Miasto założone zostało w VII w. p.n.e. pod nazwą Afrasiyab (Afrasiab), a jego największy rozwój przypadł na okres panowania Timurydów, w XIV i XV w. To jedno z najstarszych miast świata, a przez wielu uznawane jest ono za jedno z najpiękniejszych miast w Azji Środkowej. Samarkanda to jedno ze słynnych miast leżących na trasie legendarnego Jedwabnego Szlaku. Urodą Samarkandy zachwycał się słynny podróżnik Marco Polo. Na przestrzeni wieków zdobywali ją, między innymi Aleksander Wielki, Arabowie, Turcy seldżuccy i Czyngis-chan. W XIV w. Samarkanda była jedną z największych stolic świata. Stąd dowodził swoim imperium słynny wódz Timur (Tamerlan). Miasto był wówczas znanym na cały świat ośrodkiem kultury i nauki. Od 2001 roku Samarkanda znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Uzbekistan wyjazd Timur

Wizyta w Mauzoleum Gur-i Mir (Gur-Emir), które jest miejscem spoczynku słynnego wodza Timura oraz jego synów. Mauzoleum Gur-i Mir (Gur-Emir) z 34-metrową kopułą jest repliką kopuły meczetu Umajjadów w Damaszku. Jest ona pokryta dachówkami w kolorach błękitu i turkusu, które dominują w panoramie miasta.

Wizytówką i głównym punktem miasta jest Registan, monumentalny plac wyłożony palonymi cegłami i brukiem. Jego nazwa oznacza „piaszczyste miejsce”. W dawnych czasach było to targowisko ulokowane na skrzyżowaniu ulic, które stopniowo przekształciło się w centrum życia miasta. Plac Registan uważany jest za najwspanialszy zespół architektoniczny Azji Środkowej. Otaczają go turkusowe budynki pokryte przepięknymi mozaikami. Znajdują się tu trzy średniowieczne medresy: Uług Bega (Ulugbek) z XV wieku oraz dwie medresy z XVII wieku Szir-Dar (Sherdor) oraz Tillja-Kari (Tilla-Kori). Nieopodal Registanu znajduje się Meczet Bibi Chanum (Bibi Khanum), wybudowany w 1399 roku na polecenie Timura. Timur poświęcił go pamięci swojej żony. Obecnie znajduje się tu muzeum. Wizyta na muzułmańskiej nekropolii Szach-i Zinda (Shahi-Zinda). Znajdują się tu unikalne starożytne grobowce z XIV i XV w. Najpiękniejsze miejsce na cmentarnym wzgórzu to aleja mauzoleów z misternymi niebieskimi mozaikami zdobiącymi ich fasady i wnętrza. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Samarkandzie.

Uzbekistan wyjazd

Dzień 3. Samarkanda

Po śniadaniu kontynuować będziemy zwiedzanie Samarkandy. Obejrzymy Mauzoleum św. Daniela, w którym zgodnie z legendą pochowany został starotestamentowy prorok Daniela, czczony zarówno przez muzułmanów, żydów, jak i chrześcijan – chociaż tylko chrześcijanie uważają go za proroka. Następnie zwiedzimy obserwatorium astronomiczne zbudowane w latach 20. XIV wieku przez wnuka Timura i astronoma Uługa Bega. Wizyta w manufakturze, gdzie wytwarzany jest papier jedwabny. Poznamy proces produkcji oraz przykłady jego artystycznego użycia. Przejazd na krótką wizytę w polskim kościele w Samarkandzie. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu Samarkandzie.

Uzbekistan wyjazd

Dzień 4. Samarkanda / Jezioro Ajdar-Kul / Jurty

Po śniadaniu wyjazd w okolice Jeziora Ajdar-Kul położonego na rozległej Pustyni Pustyni Kyzył-kum. Jezioro Ajdar-Kul powstało w roku 1969, kiedy to na skutek katastrofalnej powodzi rzeki Syr-daria woda wdarła się do słonego zapadliska. Spacer przy Jeziorze Ajdar-Kul. Czas wolny na odpoczynek i relaks na plaży nad jeziorem. Przejazd do obozowiska jurt. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w tradycyjnych jurtach. W ciągu dnia do pokonania trasa około 270 km. Przejazd potrwa około 4 - 5 godzin. Możliwość wycieczki na wielbłądach w pobliżu obozowiska jurt. Wieczorem tradycyjna uzbecka kolacja z muzyką na żywo przy ognisku pod rozgwieżdżonym niebem (w cenie). Nocleg w 4-5 osobowych jurtach w obozowisku.

uzbekistan jurty

Dzień 5. Jurty / Nurata / Ceramika Gijduvan / Buchara (Bukhara)

Po śniadaniu w jurcie wyjazd do Nuraty. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Nurata założona została w 327 roku p.n.e. przez Aleksandra Wielkiego jako Nur. Obejrzymy tu Meczet Juma oraz pobliskie święte źródełko, a także najciekawszy zabytek regionu - ruiny twierdzy Aleksandra Macedońskiego, położone na południe od dzisiejszego miasta. Dalsza podróż do miasta Gijduvan, które od wieków uważane jest za centrum wyrobu i handlu ceramiką artystyczną. Spotkanie z artystami wytwarzającymi ceramikę artystyczną Gijduvan, wizyta w warsztacie ceramicznym. Ceramika jest jednym z podstawowych rzemiosł artystycznych w Azji Środkowej. Na terenie Uzbekistanu ceramika cieszy się dużą popularnością już od czasów starożytnych, a szkoła ceramiki w Gijduvan ma swoją długą historię i tradycje. Wyroby i dzieła mistrzów z Gijduvan charakteryzują się bogatą kolorystyką i różnorodnością zdobień. W zdobieniu dominują kolory zielony i niebieski oraz geometryczne wzory. W Gijduvan znajduje się także Muzeum Ceramiki, prowadzone od siedmiu pokoleń przez rodzinę słynnych ceramików – Narzullaev, którzy będą naszymi przewodnikami po świecie ceramiki z Gijduvan. Dalsza podróż do Buchary. Wieczorem przyjazd do Buchary. W ciągu dnia w sumie do pokonania trasa około 250 km. Czas przejazdu w sumie około 5 godzin. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Bucharze.

Gijduvan

Dzień 6. Buchara (Bukhara)

Śniadanie w hotelu, po czym rozpoczniemy całodzienne zwiedzanie Buchary. Buchara to jedno z najstarszych miast w Azji Środkowej i kolejne miasto z Wielkiej Uzbeckiej Trójki. Buchara była jednym z najważniejszych miast leżących na trasie Jedwabnego Szlaku.

Uzbekistan wyjazd

Stare Miasto w Bucharze jest jednym z najcenniejszych zespołów architektury islamu w Azji Środkowej, a w jego skład wchodzi aż 140 obiektów. Szczególne wrażenie robią trzy piękne zespoły zabytkowych budynków. Pierwszy z nich to wizytówka miasta - Kompleks Lab-i Hauz (Lyabi-Hauz), w skład którego wchodzi XVI-wieczna Medresa Kukeldasz (Kukeldash), która jest jedną z największych medres w Azji Środkowej. W późniejszym okresie, po obu stronach Kukeldasz dobudowano Medresę Chanaka i Medresę Nadir Diwan Begie oraz dzielący je staw (hauz). Kolejnym cennym kompleksem jest Po-i Kalon (Poi-Kalyan), na który składa się XVI-wieczny meczet Kalyan wraz z 45-metrowym minaretem oraz Medresa Mir-i Arab (Miri- Arab). Kolejne zachwycające medresy w Buchara to Uług Beg (Ulug Beg), pochodząca z XV wieku oraz Abd al-Aziz Chana (Abdulaziz Khan), pochodząca z XVII wieku, z charakterystycznym sklepieniem ponad bramą przypominającym plaster miodu. Zwiedzimy również: Mauzoleum Ismaela Samaniego (Ismail Samani) - założyciela perskiej dynastii Samanidów, Mauzoleum Chashma Ayub, Meczet Bala Hauz (Bolo-Hauz) z drewnianym stropem i kolumnami, Twierdzę Ark, która jest najstarszą budowlę miasta, a jej historia sięga czasów antycznych (twierdza była wielokrotnie odnawiana). Historyczne centrum Buchary w 1993 roku wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Bucharze, podobnie jak w Chiwa, współczesne życie toczy się nadal w średniowiecznej zabytkowej części miasta. Bazary ulokowane są w zabytkowych halach, gdzie kupić można przepiękne rękodzieło artystyczne i sztukę, między innymi ręcznie wykonywane hafty, biżuterię, kilimy i dywany. Wizyta na bazarze to nie tylko zakupy ale także możliwość obserwowania rzemieślników i artystów podczas pracy nad ich dziełami. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek przed nocnym transferem na dworzec kolejowy. Nocleg w hotelu w Buchara.

Uzbekistan wyjazd

Dzień 7. Buchara / Nukus / Mizdarkhan (Mizdakhan)

W nocy transfer na dworzec kolejowy i wyjazd pociągiem do Nukus zgodnie z rozkładem jazdy. Podróż pociągiem do Nukus, podczas której obserwować będziemy zmieniające się krajobrazu Uzbekistanu. Wczesnym popołudniem przyjazd do Nukus. Transfer do hotelu i czas na krótki odpoczynek. Nukus to stolica Republiki Karakałpackiej. Miasto położone jest na obrzeżach Pustyni Kyzył Kum.

Nukus w Uzbekistanie

Późnym popołudniem rozpoczniemy zwiedzanie rozległego kompleksu archeologicznego Mizdakhan, położonego na wzgórzach około 30 km od Nukus. Mizdakhan początkowo związany był z zaratusztrianizmem, jedną z najstarszych religii monoteistycznych. Według naukowców nieopodal tutejszego cmentarza istniało miasto, które leżało na trasie Jedwabnego Szlaku. Najstarsze grobowce znajdujące się na tym terenie liczą ponad 2000 lat. Jest to jedna z najstarszych nekropoli w całej Azji Środkowej. Kompleks składa się z kilku większych mauzoleów, między innymi: Mazlumkhan Sulu (XII w.), Shamun Nabi (XVIII w.), ruin zoroastryjskiej twierdzy Gyaur Kala, medresy Khalfa Erejep, karawanseraju Khanka, nagrobków Zaratusztrian oraz Muzułmanów. Według legendy w Mizdakhan pochowany jest Adam, pierwszy człowiek stworzony przez Boga i wygnany z Raju. Następnie powrót do hotelu w Nukus. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Nukus.

Dzień 8. Nukus - Moynaq (Muynak) - Nukus 

Śniadanie w hotelu, następnie podróż w kierunku miasta Moynaq. Trasa do pokonania około 220 km. Miasteczko założono na południowym brzegu Jeziora Aralskiego, na pustynnym półwyspie Moʻynoq, przy delcie rzeki Amu-darii. Niegdyś portowe miasteczko Moynaq, obecnie – na skutek wysychania Jeziora Aralskiego i rzeki Amu-darii – miejscowość znajduje się ponad 200 kilometrów od linii brzegowej. Jest to rejon jednej z największych katastrof ekologicznych naszych czasów - postępującego od lat wysychania Jeziora Aralskiego. Na pustynnych terenach Uzbekistanu postanowiono w czasach Związku Radzieckiego uprawiać na szeroką skalę bawełnę. Do nawadniania pól bawełny użyte zostały wody rzek Amu-Darii i Syr-Darii. Rzeki te zasilały wcześniej zasoby wód słonego i dość płytkiego Jeziora Aralskiego. Jezioro latami odparowywało i drastycznie zmniejszało swoją powierzchnię, co dzieje się nadal.

Jezioro Aralskie w Uzbekistanie

Zmiany klimatu - susza i burze piaskowe wywołane tym procesem w bardzo widoczny sposób odbijają się na życiu mieszkańców miasteczka słynącego przed laty z rybołówstwa. Z dawnych czasów pozostały tu rdzewiejące kadłubów statków. To smutne cmentarzysko statków stanowi swoistą atrakcję ale przede wszystkim unaocznia klęskę ekologiczną, do której w tym rejonie doprowadził człowiek. W miejscu, gdzie kiedyś znajdował się port rybacki dziś jest Pustynia Aralkum, która uformowała się na dnie nieistniejącego już jeziora. Wizyta w muzeum Jeziora Aralskiego. Następnie podróż powrotna do miasta Nukus. Trasa do pokonania około 220 km. Nocleg w hotelu w Nukus. 

Moynaq w Uzbekistanie

Dzień 9. Nukus / Ayaz Kala - Toprak Kala - Chiwa (Khiva)

Po śniadaniu zwiedzimy niepowtarzalne Państwowe Muzeum Sztuki z imponującymi zbiorami sztuki awangardowej z Azji Centralnej. Muzeum powstało dzięki Igorowi Sawickiemu, rosyjskiemu malarzowi i etnografowi o polsko-żydowskich korzeniach, który latami kolekcjonował dzieła zakazanych w ZSRR artystów awangardowych tworzących w radzieckich gułagach. Następnie wyjazd w kierunku miasta Chiwa (Khiva). Po drodze zatrzymamy się przy ruinach pustynnych twierdz Ayaz Kala i Toprak Kala, które są pozostałością po czasach dawnej świetności starożytnego Chorezmu. Ta historyczna kraina położona nad dolną Amu-darią obejmowała obszar dzisiejszego Uzbekistanu, Turkmenistanu i północnego Iranu, zasiedlona była już w III tysiącleciu p.n.e. Część tutejszych budowli pełniła rolę ufortyfikowanych miast, inne były warownymi twierdzami lub miejscem kultu religijnego. Prawdopodobnie było ich kilkadziesiąt, ale do dziś zachowały się ruiny tylko kilku z nich. Twierdze Ayaz Kala i Toprak Kala wzniesione zostały około 2000 lat temu, a ich zadaniem była obrona żyznych ziem doliny Amu-darii, której koryto niegdyś znajdowało się w tych właśnie okolicach. Budowle zbudowane zostały z mieszanki błota, gliny i słomy. Podczas zwiedzania towarzyszyć nam będą przepiękne widoki na okolicę. Kontynuacja podróży do Chiwa. W ciągu dnia do pokonania trasa około 300 km. Po dotarciu do Chiwa zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek lub wieczorny spacer po mieście. Nocleg w hotelu w Chiwa.

Chiwa Khiva

Dzień 10. Chiwa (Khiva) 

Śniadanie w hotelu. Po czym rozpoczniemy całodzienne zwiedzanie skarbów legendarnej Chiwy, kolejnego z miast Wielkiej Uzbeckiej Trójki. Chiwa leżąca w delcie rzeki Amu-Daria, znana była już od czasów starożytnych. Pomiędzy VI a VII wiekiem stała się jednym z ważniejszych ośrodków handlowych w Azji Środkowej, znajdowała się bowiem na trasie Jedwabnego Szlaku wiodącego z Chin do Europy. Miasto słynęło przede wszystkim z wyrobu jedwabnych i bawełnianych tkanin oraz pięknych dywanów. Stare miasto Chiwa składa się z dwóch części: wewnętrznej - twierdzy Iczan Kala i zewnętrznej - Daszan Kala, każda z nich otoczona jest osobnym murem obronnym. Iczan Kala powstała między XVIII a XIX w. W centrum miasta znajduje się ponad sześćdziesiąt zabytków architektonicznych. Obejrzymy najważniejsze zabytki miasta: Mury obronne z czterema bramami wychodzącymi na cztery strony świata, Meczet Dżuma (Juma), który posiada przepiękne drewniane sklepienie oraz 115 rzeźbionych kolumn, Cytadela Kunja Ark, 29-metrowy Minaret Kalta Minor, który w założeniu miał osiągnąć wysokość 70-80 metrów, Pałac Chana Tasz Chauli (Tash-Kauli), Szkołę Koraniczną - Medresa Mohammed Amin Khan, Mauzoleum Pahlawana Mahmuda, Mauzoleum Sayida Allauddina, Medresę Islam Khodja wraz z minaretem, z którego roztacza się przepiękny widok na miasto oraz Medresę Alla-Kuli. W 1990 roku zabytki Chiwy wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uroku Chiwie dodaje fakt, iż współczesne życie mieszkańców toczy się nadal w średniowiecznej zabytkowej części miasta. Spacer po ulicach miasta i wizyta na bazarze. Zainteresowanym zakupem regionalnego rękodzieła artystycznego polecamy zakupy w Chiwa, gdzie kupić można przedmioty dobrej klasy, wykonane na wysokim poziomie. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Chiwa.

Dzień 11. Chiwa (Khiva) / Urgench 

Po wczesnym śniadaniu transfer na lotnisko w Urgench zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Uzbekistanie. Wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 1950USD

+ bilety lotnicze ok. 4500 PLN

Cena obejmuje:

  • Bilety lotnicze Warszawa - Samarkanda - Urgench - Warszawa ok. 4500 PLN *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
  • Noclegi w hotelach 4* (lokalna standaryzacja) lub dobrej klasy hotelach butikowych w pokojach dwuosobowych, tradycyjnej 4-5 osobowej  jurcie (1 nocleg) oraz w pociągu Samarkanda - Nukus (przedział 4-osobowy - 1 nocleg). Noclegi w pokoju jednoosobowym (z wyjątkiem jurt) dodatkowo płatne ok. 200 USD (oferta do potwierdzenia)
  • Early check-in w hotelu w Samarkandzie w dniu przylotu
  • Śniadania oraz kolacja w 4. dniu w jurtach - zgodnie z opisem w programie
  • Transfery i transport zgodnie z programem klimatyzowanym wynajętym samochodem
  • Bilet na pociąg Samarkanda - Nukus (klasa ekonomiczna, przedziały 4-osobowe)
  • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
  • Opiekę polskiego pilota
  • Opiekę i usługi lokalnych pilotów i przewodników angielskojęzycznych
  • Bilety wstępu do zwiedzanych miejsc zgodnie z programem
  • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
  • Miejscowy podatek turystyczny
  • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
  • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

  • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami oraz kolacją w jutrach zgodnie z opisem (ok. 15-20 USD / posiłek w restauracji)
  • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
  • Opłaty za filmowanie i fotografowanie części obiektów zabytkowych (ok. 8 USD / Samarkanda + ok. 8 USD / Buchara)
  • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 8 osób

UZBEKISTAN WYCIECZKA NA ZDJĘCIACH

UZBEKISTAN WYCIECZKA - AZJA / AZJA CENTRALNA

Uzbekistan Wycieczka Azja, Azja Centralna - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw:  Kilka słów o Uzbekistanie,  Podróż do Uzbekistanu i Kazachstanu - Jezioro Aralskie, Taszkient - Uzbecka stolica, Samarkanda w Uzbekistanie, Kotlina Fergańska 1, Kotlina Fergańska 2, Kilka słów o Uzbekistanie,  Kurdystan iracki i irańskiKurdowie, Irak Jazydzi z z Lalish,  Jazydzi z Lalish – potomkowie Asyryjczyków,  Muzyka z Kurdystanu

Poznaj nasze pozostałe wyjazdy do Uzbekistanu: Podróż Turkmenistan Uzbekistan i Iran Północny