kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Muzyka z Kurdystanu

Muzyka z Kurdystanu – Kurdyjscy bębniarze i pieśniarze.

Muzyka z Kurdystanu przewija się w tle każdej podróży po terenach kurdyjskich. Krążąc po Kurdystanie wielokrotnie słuchałem tamtejszą muzykę i o ile sama muzyka, bywała ciekawa i do zaakceptowania to już śpiew jest często czymś trudnym do zniesienia dla przeciętnego melomana.

Kurdystan iracki Muzyka z Kurdystanu

Raz zaproszono mnie na imprezę – tamtejszą dyskoteką. Prowadzący Kurd grał na bębnie śpiewając pojękującym głosem. Było to nie lada doświadczenie dla mnie. Kiedy zakończył jedną pieśń, rozpoczął kolejną która była jeszcze rzewniejsza, smutniejsza i gorsza, a potem pojawiały się kolejne, niestety każda gorsza od poprzedniej. Ten śpiew na długo wbił się w moją pamięć!

Podstawowymi instrumentami kurdyjskimi są flet – dźwiękiem przypominający piszczałkę zwany zerne oraz rodzaj bębna zwany dahol. Dahol to duży, drewniany bęben basowy perskiego pochodzenia o dwóch membranach. Jest on szeroko rozpowszechniony na Bliskim Wschodzie i Bałkanach. Jego odmiany są też w Indiach, a w muzyce europejskiej to przodek naszych basowych bębnów marszowych czyli orkiestrowy bęben wielki. Tradycyjnie gra się na nim dwiema pałkami: cienką witką w lewej dłoni po jednej stronie bębna i grubszą, basową pałką na drugim naciągu. Na obu instrumentach gra się jednocześnie, co brzmi hipnotyzująco.

Kurdystan iracki muzyka z Kurdystanu

Ta jednostajna muzyka z Kurdystanu zawsze towarzyszy uroczystościom ślubnym, ważnym świętom narodowym lub jest zwykłą „muzyką do kotleta”. Do zestawu powyższych instrumentów często dodaje się też inne, które wzbogacają brzmienie muzyki. Są to np. tambur czyli instrument strunowy charakterystyczny dla Turcji, skrzypce, buzuk, ney, darbuk. Duże powodzenie zyskują instrumenty elektroniczne które przy odpowiednim połączeniu z tymi pierwszymi tworzą ciekawą muzykę „fusion” lub „world”. a wiele z takowych płyt wydała wytwórnia Petera Gabriela – Real World.

Muzyka z Kurdystanu – Szczegóły programu wyprawy Kurdystan Iracki znajdują się stronie wyprawyO Kurdystanie czytaj w naszych artykułach:  Kurdystan iracki i irański,   Kurdowie,  Irak Jazydzi z z Lalish,  Jazydzi z Lalish – potomkowie Asyryjczyków

Autor: Łukasz Odzimek