kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Kurdystan Iracki
-
-
-
9
dni
CENA:
USD + bilety lotnicze ok. PLN

KURDYSTAN IRACKI

Kurdystan Iracki położony jest na północy Iraku i obejmuje jego prowincje As-Sulajmanijja, Dahuk i Irbil oraz częściowo Dijala, Niniwa oraz Kirkuk. Stolicą tego federalnego regionu jest Irbil, zwany po kurdyjsku Hewlêr. Choć Kurdów jest ponad 40 milionów mówi się o nich często, że to największy naród bez własnego państwa. Kurdowie są mieszkańcami a w zasadzie gośćmi w krajach Bliskiego Wschodu - w północnym Iraku, Iranie, Turcji, Syrii, Górskim Karabachu i Armenii, tworzą również diaspory w Norwegii, Niemczech i Szwecji. I choć pod względem liczebności to Tamilowie tworzą największy naród bez własnego państwa, to jednak Kurdowie są największym, tak aktywnie działającym na rzecz zjednoczenia narodem. Pomimo braku własnego państwa skupiającego cały naród kurdyjski, oficjalnie nazwy Kurdystan używa się w odniesieniu do terenu federacji w północnym Iraku - zwanego Regionem Kurdystanu. Funkcjonuje on niemalże samodzielnie - językiem urzędowym jest tu kurdyjski. Kurdowie iraccy mają własnego prezydenta, własny parlament, a także własną, niezależną od Iraku, armię. Ziemie Kurdystanu znajdują się na nadzwyczaj interesującym terenie, będącym miejscem skrzyżowania dawnych kultur i cywilizacji sumeryjskiej, asyryjskiej, babilońskiej, medyjskiej, perskiej, rzymskiej, bizantyjskiej, abbasydzkiej, Turków seldżuckich i osmańskich. Ta mieszkanka spowodowała, iż Kurdowie zdecydowanie różnią się od innych narodów Bliskiego Wschodu, a przy okazji sami w sobie nie są monolitem. Posługują się językiem kurdyjskim i w większości wyznają islam sunnicki jednak dosyć często spotyka się wśród nich także Jezydów. Jezydyzm łączy elementy islamu, chrześcijaństwa, pierwotnych wierzeń indoirańskich, kurdyjskich oraz judaistycznych.

Kurdystan zawsze przyciągał podróżników, przyciąga tu zarówno bogata historia, przepiękna przyroda, lokalny folklor - prawdziwy, autentyczny, nie na pokaz i nie pod turystę oraz ludzie, zwłaszcza ich gościnność i ciekawość skupiona na przybyszu z dalekiego świata. Zapraszamy w podróż Kurdystan Iracki z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

KURDYSTAN IRACKI - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy lub Berlina do Irbil w Kurdystanie Irackim.

Dzień 2. Kurdystan Iracki - Irbil (Erbil)

Przylot do miasta Irbil - stolicy Regionu Kurdystanu w Iraku. Zakwaterowanie w hotelu. Wieczorny spacer po mieście. Nocleg w Irbil. 

Kurdystan Iracki

Dzień 3. Irbil (Erbil)

Zwiedzanie jednego z najdłużej zamieszkałych miast świata. Irbil zamieszkiwane jest nieprzerwanie od ponad 8000 lat i jest to prawdopodobnie najstarsza osada ludzka, gdyż w pobliżu miasta odkryto ślady neandertalczyków. Wizyta na miejskim targu. Zwiedzanie starożytnej cytadeli górującej nad miastem, wpisanej w 2014 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz Parku Minare, gdzie znajduje się minaret Choli wybudowany w latach 1128–1138. Nocleg w Irbil.

Kurdystan Iracki

Dzień 4. Lalish / Alkusz

Wyjazd do Lalish, gdzie znajduje się położone w kotlinie górskiej najważniejsze sanktuarium Jazydów, mniejszości etno-religijnej, na której w 2014 roku ISIS dokonało ludobójstwa. Jazydyzm to prastara religia łącząca elementy islamu, chrześcijaństwa, judaizmu, staroperskich wierzeń i hinduizmu. Lalish to duchowe centrum i cel pielgrzymek Jazydów. W sanktuarium znajduje się grób założyciela religii - szejha Adiego ibn Musafira. Na świecie żyje około miliona jazydów a połowa z nich zamieszkuje północny Irak, pozostali – Turcję, Syrię, Armenię, Gruzję, Iran i Europę Zachodnią, m.in. Norwegię. Wszyscy jazydzi to Kurdowie. Jazydem można się tylko urodzić, nie można przyjąć tej religii a małżeństwa poza społecznością są zabronione. Następnie wyruszymy w podróż do chrześcijańskiego miasta Alkusz, gdzie zwiedzimy położony na  wzgórzu Alfaf Monastyr Mar Mattai. Klasztor założony został w 363 roku i uznawany jest za jeden z najstarszych istniejących chrześcijańskich klasztorów. Słynie on ze wspaniałej biblioteki i kolekcji chrześcijańskich rękopisów. Ze wzgórza rozpościera się przepiękny widok na okolice. Nocleg w Irbil.

Kurdystan Iracki

Dzień 5. Akre / Rawanduz

Podróż na północ do miasta Akre. W tym malowniczo położonym w górach mieście, zobaczymy stare kościoły i zabytkowe domy. Najstarsza część miasta usytuowana jest na szczycie wzgórza. Spacer po mieście i zwiedzanie pozostałości starożytnych zabudowań. Zwiedzimy między innymi świątynię chrześcijańską, starożytną cytadelę i umiejscowioną w jaskini świątynię Zaratustrian, z którą związana jest legenda o bliskowschodnich Romeo i Julii. Następnie przejazd przepięknym wąwozem do górskiej wioski Rawanduz, w którym przebywała również Armia Andersa. Rawanduz spektakularnie położona jest między dwoma kanionami a z pobliskiej góry Korek obejrzeć można przepiękną panoramę okolicy. Nocleg w Irbil.

Dzień 6. Sulejmania (As-Sulajmanijja)

Wykwaterowanie z hotelu w Irbil i wyjazd do drugiego z kolei, największego miasta północnego Iraku - As-Sulajmanijja. W trakcie podróży przystanek nad Jeziorem Dukan - największym jeziorem w irackim Kurdystanie oraz przy grobowcach zoroastriańskich. Spacer po pięknej górzystej okolicy i wizyta w jaskini. Po zmroku przejazd na wzgórze górujące ponad miastem, skąd z punktu widokowego zobaczyć można przepiękną panoramę miasta i okolicy. Nocleg w Sulejmania.

Kurdystan Iracki

Dzień 7. Halabdża (Halabja)

Wyjazd do miasta Halabdża. W 1988 roku wojska irackie przeprowadziły tu atak gazowy, w którym zginęło około 5 tysięcy mieszkańców. Celem ataku był odwet na Kurdach za ich powstanie zbrojne w północnym Iraku. Wizyta w muzeum. Trekking w okolicznych górach, gdzie o tej porze roku mieszkańcy należący do mniejszości religijnej Kakai, pracują przy zbiorach granatów. Będzie to doskonała okazja do podpatrzenia procesu wyrobu doskonałego syropu z granatów oraz oczywiście spróbowania go i zakupu. Nocleg w Sulejmania.

Kurdystan Iracki

Dzień 8. Sulejmania (As-Sulajmanijja) / Irbil (Erbil)

Wizyta na targu i ostatnie zakupy. Wykwaterowanie z hotelu. Lekki trekking w okolicach As-Sulajmanijja. Następnie podróż powrotna do Irbil (Erbil).

Dzień 9. Irbil (Erbil).

Wylot do Warszawy. Powrót do Polski. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: USD

+ bilety lotnicze ok. PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Irbil - Warszawa ok.  PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* lub hotelach typu turystycznego w pokojach dwuosobowych
 • Śniadania
 • Transfery i transport busami, jeepami, transport lokalny i wszelką komunikacją na całej trasie podróży zgodnie z programem
 • Zwiedzanie i bilety wstępu do zwiedzanych obiektów zgodnie z programem
 • Opiekę polskojęzycznego pilota
 • Permity na wjazdy do miejsc gdzie są wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Koszty polisy od rezygnacji w przypadku sytuacji nadzwyczajnej (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wyżywienia
 • Zwyczajowych napiwków (około USD)
 • Napojów alkoholowych i bezalkoholowych oraz napojów do posiłków w miejscach, gdzie nie ma wyżywienia w cenie
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

Grupa min. 6 osób

KURDYSTAN IRACKI NA ZDJĘCIACH